ek SEEN, geschilderde Janskerk te mis der St. mingen enz. rlijk levens- s.” HutdeelA BINNENLAND. Woensdag 10 Augustus. IVieuivs- en nsr. FEU1LLETO A. cL® terdam. RVEBU 1892. Woensdag 10 Augustus. ft o 4907. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken* De inzending van advertentiên kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. fl dat staat >ON, ntèle hun van vaar- z. jscherij beth. Afzonderlijke Nommers V1.IE CENTEN. f ken (Uit het Framch.) IV. uil uij aausuuuuwuQ, nis uit ólju lug sche komedie, die in haar toestand i Br big ven en eid bewerkt, afgeleverd ide Kunsten irecteur der Utrecht nts. NKMAN. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. L No. 73- Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschgnt. den gellinghennep is in de 1 sp^e- verven van ukkenook gnen, Tafel den geperst. Pulles, Kan eel 50 et». N, Coiffeur, v. TUIJLL. Koning Gebroeders 8 dagen tyd na te pyn te gevoeligste De uitgave dezer Courant geschiedt dagelgks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prps per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. De Ned. hoofdcommissie ter eeuwfeest der ontdekking van Het personeel, aan de brandspuiten te Berg-ambacht verbonden, heeft eene aanmerkelijke uitbreiding on dergaan. een zijner Het «tuk (East Lynne), dat gisteren bij Van Lier gegeven werd, mocht wel als sensatie-drama worden aangekondigd. Reeds de tweede titelEen misstap uit Jaloeziehad ons reeds op iets schokkends in den ouden trant voorbereid. Liefhebbers van sterke aandoeningen hadden wil van de reis. Een moord, het sterfbed van een kind en dat oener boetvaardige zondares, afgewisseld door een valsche beschuldiging, die echter door de waarheid wordt achterhaald genoeg stof om tranen met tuiten te huilen, schoon ook het comisch element in den persoon van een goedhartigen diender niet ontbrak. Hoewel het drama ons maar matig beviel van een naar het oorspronkelijk Engelsche handschrift bewerkt stuk verwachtten wij, dat het meer in den hedendaagschen smaak zou zijn moeten wij er kennen, dat de uitvoering niet onverdienstelijk was. Trouwens de heer Veldman en Mevr. Ellenberger zijn goede oude bekenden. Onder de jongeren mo gen wij Mej. Albregt (als Afy) en de jongejuffr. Braakensiek (als Willy) niet vergeten. Ook verdient de heer Van Nieuwland als politieman, eene eervolle vermelding. Wie den heer Veldman nog eens in in een fort te Parijs dapper gevochten in een ba- taillon der mobile garde onder het vuur der Duitsche granaten. Hij sprak later zelden hierover. De oor log scheen hem een onaangename herinnering, die men moest verdrijven. Hij had de oude photogra- fiën van 1871, die hem met zijn baardeloos gezicht en de kapotjas van brand, omdat hij ze hem nooit spreken Een niet-kiezer heeft in een schrijven aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hot alge meen kiesrecht verdedigd. Nieuws staat in deze ons toegezonden brochure niet, die zoo strikt anoniem is, dat zelfs uitgever of drukker er niet op zijn vermeld. GOUDA, 9 Augustus 1892. De heer W. Lotsy, sedert 1883 hoofd der gemeente Bodegrave, beeft wegens zijne benoeming als ge- meente-ontvanger van Gouda, tegen 1 September aanst., zijn eervol ontslag aangevraagd. Tal van nuttige instellingen zijn gedurende zijn negenjarig burgemees terschap op zijn initiatief te Bodegrave in het leven geroepen, en zeker zullen velen, ook om zijne voor komendheid en hulpvaardigheid, zijn aftreden met leedwezen te gemoet zien. viering van het 4e de Nieuwe Wereld voor genoodigden Woensdag het bond der Rustende Schutterij vrye baan op 200 pasDon derdag eereledeu van den bond, officieren en min deren der rustende Schutterij, buitengewone leden. De Westlandsche stoomtram vervoert deelnemers in uniform legen tarief voor militairen. Een programma geeft verder alle bijzonderheden. Door den heer dr. J. W. F. Gohius du Sart, goudsche courant. predikant bij de N. H. gemeente te Nieuw- en St. Joostland, is bedankt voor het beroep naar Gouderak. Door H. M. de Koningin-Regentès zyn aan de Kon. Mil. Kapel 12 dagen verlof toegestaan, waarvan hoogstwaarschijnlijk na de Rotterdamsche kermis gebruik zal worden gemaakt tot het geven van eenige concerten te Londen. 15) Als Parijzenaar, wien alles min of meer verveelde, en die nooft, zelfs toen hij twintig jaar was, groote jeugdige dwaasheden begaan had, had Bernière, zooals hij zeide, een logo in het leven gehuurd, en was er vol- «trekt niet op gesteld, om mede voor het voetlicht te komen. Waarom zou hij een rol gaan spelen Men heeft geen recht of tijd meer, om te fluiten. De vicomte was rijk genoeg om al zijn wenschen te vervullen hij had dus zelfs geen grillen, omdat hij ze alle koi» inwilligen. Hij was misschien bemind geworden, hij had het niet bepaald durven tegen spreken de vrouwen zijn soms zoo dwaas maar zooals hij zeide, hij had zeker nooit oprecht liefgehad. Hij had zijn hart verbrokkeld in avon tuurtjes, in amourettes. Dit vertelde hij ten minste. Hij had een afkeer van het gevoel, omdat hij het ideaal belaschelijk vond, en alleen aan de wetenschap geloofde, die hem nochthans vervelend voorkwam. Op zijn achttiende jaar had hy twee maanden lang Heden middag te ongeveer 12 uur is in de Voorwillens opgebaald het lijk van de 27-jarige J. G. M., die heden morgen de woning barer tante, waar zij tehuis was, verlaten had. Men vermoedt dat zij in een oogenblik van zwaarmoedigheid tot die daad gebracht is. slaap voorbereidt. Hij vond het bijna dwaas om zich te verzetten tegen de in omloop zijnde praatjes of in verontwaardiging te geraken over de schanda len, wier aantal dagelijks toenam en eindelijk te groot werd, en hij liet zich zachtjes meevoereu, ais een nieuwsgierige, omdat het misplaatst zou geweest zijn, om te leven als een held. Den naam van dé cadent die zoo goed de verslapping en de weinige belangstelling aanduidde van degenen, die hem voeren, droeg hij als een bloem in zijn knoopsgat. Zonder illusion, voorstandet der onverschilligheid op ieder gebied te zijn, scheen hem noch een ongeluk, noch een ondeugd toe. Voor dezen fijnen opmerker was het schouwspel der maatschappelijke ontbinding in het tijdperk van verval veel interessanter, dan de dramatische tooneelen in den bloeitijd van hot geloof. En hij aanschouwde, als uit zijn loge, de hedendaag- L_ 1-2L 1.. I-J van gisting zoo aantrekkelyk werd, dat hij er zelfs niet over dacht, om het onsamenhangende en onzedelijke uit te fluiten. Deze Parijzenaar, die in geen geval het offer wilde worden van beleefd en elegant bedorven egoïsme, vreesde bovenal twee dingen: belachelijk en harts- tochtelyk te zijn. Voor belachelijkheid behoefde Bernière niet bang te zijn. Hij was zeer knap en geleek met zijn jeugdig slanke gestalte, zijn blonde snor op de fijne lippen, krullende haren, uit gewoonte een monocle in het rechteroog, eenigszitis op een mooien ridder in bur gerkleding, en onwillekeurig zocht men sporen aan moest verdrijven. Hij had de oude photogi den soldaat voorstelden, ver bespottelijk vond. Men hoorde 1 over zijn gevechten, ofschoon bij het brevet van de militaire medaille had, noch over het vaderland, hoewel hij in Zwitserland op den Right een kogel had gewisseld met een Italiaansch officier, die zich aan de open tafel vroolyk maakte over onze zouaven. Paul do Bernière was een bemin nelijk scepticus, bluffend op zijn twijfelzucht en be werend, dat alle hedendaagsche jongelieden min of meer op hem geleken.... In Parijs was hij aan Norton voorgesteld, en hij had te Trouville, dank zij zijn vriend, dokter Fargeas, vriendschap met hem aangeknoopt; gaarne luisterde hij naar de vermaningen van den Amerikaan, wien hij benijdde omdat hij een nuttig man was, on naar don raad van Sylvia, wier stem hem als muziek klonk, maar hij vergat zoowel het een als het ander zoo spoedig raogelijk. De vicomte tooide zich dus met het modepessi- misme, dat als een langzaam vergif de hersenen der jongelieden verwoest. Hij walgde van het ledige der dagelijksche gesprekken, en gevoelde iets als geeste lijke bloedarmoede, niet onaangenaam, maar als een soort van heerlijke matheid, die langzaam tot den beste rollen wil zien verzuime niet hedenavond Het plukken van c__ hem als Quilp in Nolly te gaan hoorende ouderen Krimpenerwaard weder aangevangen, doch zal idanig in //Ons Genoegen", toen de Veroonigde schaal plaats heeft. Op Dinsdag, Woensdag en Donderdag, 4, 5 en 6 October a. s. zal er te Loosduinen een huishoudelij ke Schietwedstrijd van het le bataljon Rustende. Schutterij in de prov. Zuid-Holland plaats hebben. Voor dezen wedstrijd zijn door het Rijk en door den bond der Rustende Schutterijen in Zuid-Holland subsidiën toegezegd. Dinsdag wedstrijd voor Donateurs van en zoo mogelijk een onder ons herinneren zich zeker zijn optreden als dig afgeloopen wezen, daar de verbouw op kleine ZOOC-D tooneelisten daar ons des winters hun kunst ten beste gaven. Het doet ons altijd genoegen iets te hooren van voormalige stadgenooten, te meer als wij ze gekend hebben in hun jongensbuisje en gedurende hun school jaren. Zoo ontvingen wij gisteren een Uittreksel van de persbeoordeélingen der lezingen gehouden door den heer Willem van Leer van Amsterdam, waaruit ons bleek, dat deze Gouwenaar als letterkundige en «Nieuwe Gids" apostel zekere reputatie heeft ver worven. Attesten uit tal van plaatsen in allerlei streken onzes lands bewijzen, dat zijn optreden succes heeft en genoegen geeft. Als houder van voor drachten in letterkundige vereenigingen, Nutsdepar- tementen enz. schijnt de heer Van Leer zijn weg gevonden te hebben. Schoon veelal een profeet in zijn vaderland niet geeërd wordt, zouden vele zijner tijdgenooten wellicht niet ongaarne de kennis met hem vernieuwen. De heer Van Leer zal zeker be reid zijn ook hier zijn licht te laten schijnen, indien het Nut of eenige andere corporatie hem inviteert. Zijne aanbieding ligt bij ons ter inzage.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1