Buitenlandse!) Overzicht. ADVERTENTIE!*. W INGEZONDEN. heeft besloten, dat het Columbusfeest zal gevierd worden te Amsterdam op 12 October e. k. De feestviering zal bestaan in bet houden eener feestrede door den voorzitter, den heer J. W. Brouwers. Deze feestrede zal worden begeleid met muziek en zang, zoo mogelijk door eeu cantate, betrekking hebbende op de gebeurtenis der feestviering en den held vau het feest. Daarna zal eeu feestbanket voor heeren worden gehouden. Als beginsel bij de geheele feest viering is aangenomen, dat zij geheel op eigen kosten der feestvierenden zal plaats hebben. Een ingezetene van Wissekerke verzocht aan den minister van binnenl. zaken 1 aan het hoofd der openbare lagere school aldaar do uitoefening te ver bieden van de beroepen van zaakwaarnemer, koop man in elfecten en geldwisselaar, en 2 te beslissen dat het agentschap eener brandverzekeringmaatschappij valt onder de daden van koophandel en onder het verbod van art. 35 der wet op het lager onderwijs. De minister van buiteulandsche zaken gaf te kennen 1. dat bereids art. 35 der wet den onderwijzer ver biedt handel te drijven of eeuige nering of beroep, behalve het geven van onderwijs, uit te oefenen, en 2 dat agent van eene brandverzekeringmaatschappij te zijn, mits het bijzaak blijft, niet als uitoefening van een beroep is aan te merken. Staten-Generaal. Eerste Ka.mer. Zitting van Maandag 8 Augustus 1892. Hervatting der werkzaamheden. Ingekomen zyn de geloofsbrieven van den tyeer v. Zinnicq Bergmaan, nieuw benoemd lid voor Noord-Brabant. De commissie bestaande uit de heeren Blyden- stein, Pijlö en v. d. Breggen concludeert tot toela ting van benoemde, die, nadat de Kamer zich met de couclusie heeft vereenigd, wordt beëedigd en plaats neemt. Mededeeling wordt gedaan vau de wetsontwerpen laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen, die naar de afdeelingon worden gezonden. De heer Do Savoruin Lobman vraagt en verkrijgt verlof op een nader te bepalen dag tot den minis ter van binnenlandsche zaken eenige vragen te mogen richten, naar aanleiding van hetgeen door de Belgi sche regeering in den Senaat is gezegd over de maat regelen in Nederland genomen tot wering van de veeziekte. Daarna wordt overgegaan tot het trekken der af- deelingen. De gemeenteraad van Groesbeek heeft den genees heer J. C. Stoltz met algemeene stemmen ontslagen als gemeentegeneesheer, wegens zijne behandelingen bij het ontstaan en heerschen der pokziekte en ver- waarloozing der patiënten, tot do behoeftige klasse behoorende. Verschillende feiten werden in die ver gadering daaromtrent medegedeeld. Uit het door den voorzitter gedane verslag omtrent de gehoerscht heb bende pokken-epidemie bleek dat in het geheel waren aangegeven als aangetast 98 personen, waarvan 19 over leden. 60 onteigeningen en vernietigingen van voor werpen, die met de lijders aan die ziekte inaauraking waren geweest, werden er gedaan, tot een totaal be drag van 1576.13. Op den 3 dezer werden 2 laatste woningen waarin de ziekte voorkwam, ont smet, zoodat de epidemie gelukkig weer tot de ge schiedenis behoort-. ArnhCt.) Schoonhoven houdt althans dit jaar nog zijn kermis. Daar de 5 adressen vau verschillende kerkgenoot schappen en Vereenigingen tot afschaffing der kermis te laat waren ingekomen, heeft de Raad eenparig besloten er voorloopig maar niets aan te doen. De «North American Review" bevat eenige by- zonderheden omtrent de levenswijze van den Paus. Des morgens te zes uren wordt paus Leo gewekt door zyu bediende, Francesco Centra van Carponeto. De Paus kleedt zich zelt nan, maar zijn getrouwe Centra komt hem scheren. Nu wordt de mis ge lezen, en is dit nfgeloopeu dan dicteert de Paus dikwyls het eeu of anders vers aan zijn secretarissen, dat hij in een oogenblik van slapeloosheid maakte. Hierna gebruikt de Paus het ontbyt, dat uit koffie, melk en droog brood bestaat. Nu afloop van het ontbyt begint de receptie. De staatssecretaris w ordt het eerst binnengelaten. Deze brengt verschillende stukken, die de Paus moet teekenen. Gewoonlijk blijft de staatssecretaris langer dan een uur. Dinsdag en Vrijdag heeft deze audiëntie echter niet plaats. Op die beide dagen ontvangt Z. H. het corps diplo matique. Verschillende kardinalen, hoofden vau cougregatie's, voorname vreemdeliugeu worden later op den dag door den Paus ontvangen. Om 1 uur gebruikt deze het middagmaal. Dat bestaat uit soep, gebraden vleesch, groenten, gebakkeu aardappelen en vruchten. Pius IX was oen liefhebber van gekookt vleesch. Leo XIII eet dit echter niet, eveumin als varkens- vleesch of kaas. De eenige wijn dien Z. H. drinkt, is Bordeaux. Eene uituoodiging om aan het ontbijt van den Paus deel te nemen, wordt als een groote eer be schouwd. Onlangs werd die gonst bewezen aan den gewezen groothertog van Toscane en aan de prinsen van Borghese, Aldrobadini Altieri en Ludovisi. Des avonds houdt de Paus zich bezig met lezen of schrij ven of dicteert bij het een of ander, altijd van kleine stukjes papier. Hij scheurt echter deze stukjes later aan vele stukkeu, daar hy niet wil hebben dat de handel in autographen die onder Pius IX gedroven werd, zal worden voortgezet. 's Pausen slaapkamer is als bezaaid met stukjes papier, tot zelfs het bed. De Paus wil niet, dat zulk een stukje door een al te vurig vereerder wordt buitgemaakt en daarom wordt niemand bij zijn af wezigheid toegelaten. De jaarlijksche begrooting van deu Paus bedraagt ruim 7 millioen lire. De kardinalen ontvangen een tiende gedeelte dezer som en de paus houdt een half millioen lire voor zijn eigen gebruik. De overige 6 millioen worden besteed tot onderhond van scholen, bet ondersteunen van geestelyke instellingen, het onderhoud der pauselijke paleizen, het bekostigen van diplomatieke betrekkingen enz. Toen Bismarck te Jena vertoefde, werd s'avonds op een naburigen heuvel eece illuminatie ontstoken, waarvan vetglaasjes de woorden «Es lebe Bismarck' vormden. Tydig voor het ontsteken werd nog be merkt, dat er «Es lebe Bebel" stondde socialisten hadden des nachts den heuvel beklommen en die verandering aangebracht. Natuurlijk werd het oude opschrift onmiddellijk hersteld. Onder de vele vraagstukken, die het Britsche Par lement bezighouden, neemt de hoed-quaestie eene niet geringe plaats in. Naar het schijut, is en blijft de heerschappij aan de /.kachelpijp" onaantastbaar. Een lid geniet overigens, wat zijne kleeding betreft, eene redelijke mate vau vrijheid; doch de hooge hoed wordt hem niet kwijtgescholden, en slechts aan enkele reddelooze zonderlingenzooals de heeren Davitt, Burns en Keir Hardie, wordt het oogluikend toegestaan dat zij onder een ander hootddeksel hetzij pothoed, stroohoed of vilthoed den drempel van Westminster oversohryden. Zelfs de heer Da- dabhai Naoroji, het Parsischo lid voor Finsbury, heeft zich aan deze ijzeren wet moeten onderwerpen, hoewel hij daardoor inbreuk maakt op eeu der strengste voorschriften vau den godsdienst zijner va deren en zich blootstelt aan het gevaar van door de gemeente der Vuuraanbidders in den grooten ban te worden gedaan. Het ergste "an de zaak is echter, dat harde, ongeriefelijke en leelijke cylinder als hoofddeksel niet alleen meegebracht, maar ook voort durend in het Huis moet opgehouden worden. Zéé verlangt het de pnrlementairo etiquette. Slechts de whips of opzweepers der verschillende partijen zijn van dien regel vrijgesteld. Van al de andere leden wordt gevergd dat de hooge hoed hunne schedels niet verlate, onverschillig of zij in 's lands belang sproken of luisteren, nadenken of slapen. Goede werking van de nieuwe bepaling te Amster dam op het vroeg sluiten van cafés. De verschil lende cafés met vrouwelijke bediening, uu alle socië teiten, geven aan hun bezoekers kaarten met deu vol genden inhoud Sociëteit gevestigd Introductie-Biljet. Geldig voor drie maanden. Het Bestuur. NB. Het bestuur behoudt zich het recht voor den toegang te weigerou, aan wien zij het noodig oordeelt. (Echo) Het L. I). verneemt dat de gezondheidstoestand van deu oud-hoo^leeraar dr. Matthias de Vries zeer zorgelijk is. Heden 9 Aug. viert prof. dr. Jacob Moleschott zijn 70n verjaardag het tijdstip waarop de mensch, ouder gunstige omstandigheden levend, gewoonlyk geacht wordt zijn tol aan het leven te hebben be taald de rest wordt gerekend als toegift. In N©~ derland tredeu hoogleeraren met huu 70e jaar af naar de wet. Zegt men van voortreffelijke burgers wel eens, dat zij zich verdienstelyk hebben gemaakt omtrent het vaderland, van Moleschott geldt dit omtreut de beschaafde wereld, want hij was hoogepriester der wetenschap, als zoodanig in alle landen geëerd en ook om zijn karakter geacht. Oin zijn karaktor, want toen Moleschott zijn loopbaan begon, was het niet //verstandig" voor zijn materialistische denkwijze uit te komen dat ondervond hij te Heidelberg, maar hij wilde spreken, zooal» hij dachthij wilke rondweg zeggen, waartoe zijn wetenschappelijk onderzoek hem leidde. Wat zijn de tijden veranderd Niemand denkt er meer aan thans Moleschott om zijn materialis- zijn laarzen en een lintje in zijn knoopsgat. Groot, zeer gespierd, met fijne polsen en voeten a{? een vrouw, vertoonde hy van top tot teen een bijzoudere elegautie, zonder bluf, met een verleidelijke achte loosheid, niet stijf zooals de Engelschen, maar de bepaalde, bekoorlijke, ongemaakte elegantie, die de Fransche bevalligheid eigen is. Hartstocht? Daarvoor moest Bernière misschien meer oppassen. Ook in dat opzicht was zijn verachting wellicht oorspronkelijk ontstaan uit teleurgesteld ver trouwen. De teleurstelling is gelijk een kind, dat reeds ziekelijk geboren wordt van een doode moeder. De pasgeborene is afkomstig van een lijk en er zijn doode ïllusiëo. Misschien had Paul de Bernière met te veel vertrouwen en goed geloof bemind hij had zichzelf dwaas gevonden, en was op eens geheel in het tegenovergestelde vervallen. Voortaan zou men hem niet weer beetnemen. Hij deed als een kunstliefhebber, die dadelijk gereed is om zijn schatten te laten zien, doch ze bij het eerste dwaze woord ▼an een domkop, bij de eerste aanraking van een zot, als een gierigaard wegstopt, en ze niet meer te voorschijn haalt. Arabella en Héïène Offenburger en Eva Meredith mochten dus allerliefst, verleidelijk en betooverend zijn, Bemières hart was gesloten. Voortaan bewaarde hij zijn hart, als een schat, die een beetje beschadigd was! Hij had geen lust om lang de rol van slachtoffer te spelen. Hij was besloten, om niet te trouwen en vond van alle schrik kelijke teleurstellingen de verschrikkelijkste, die welke op het huwelijk volgt; hij zou dus ongehuwd blijven en zijn leven riiot bemoeilijken door een vrouw of kinderen. Wat een dwaasheid,' om als men vrij is, zelf zyn vrijheid weg te werpeD Toch was Bernière siuds lang, ondanks den spot- tendeu glimlach, die zijn blonden knevel deed krullen, meer verward en ontroerd dan hij wilde schijnen. Hij had soins lust om nooit weer bij de Norton's aan huis te komen, ofschoon hij er altijd even har telijk ontvangen werd. De zwarte krulletjes op het voorhoofd van miss Meredith hielden hem te veel bezig en sedert hij te Trouville was, dacht hij te dikwijls aan de heldere stem, aan deu vriendelijken blik, de hartelijk toegestoken baud, de geheele be koorlijke verschijning van het jonge meisje. Hij ging met te veel genoegen naar de Amerikanen, die hy nu vrienden noemde. Het einde van het winterseizoen had hem onbe duidend toegeschenen, omdat de five o'clock's maar eens per dag gehouden werden. Het was tijd om naar de baden te gaan. Te Parijs was het een el lendig leven. En toch is het Parijsche leven, het leven van een rijk jongmensch, die alles wil kennen, druk genoeguituoodigiugen, bezoeken, eerste voor stellingen, clubtentoonstellingen, schermlessen, de da- gelijkiche vermaken, die zoo vermoeiend zijn als hard werken, voor den Parijzenaar, die alles wil weten, soms alleen om alles te kunnen bespotten dat gedurig draaien in denz-dfden kring, dat eeuwige «reeds geziene" verveelde Bernière. Een avond bij Norton zooals nu te Trouville, deed hem integendeel weer smaak in alles krijgen. Hij noemde zoo iets eeu middel om den eetlust op te wekken. Alleen dacht bij daarbij te veel naar zyn zin aan miss Meredith. Daarvoor had hij zich uiet voorge nomen, niet meer verliefd te worden, om nu toch te verlieven op een kleine Yankee, een trekvogel, die weer over den OceaAu zou terugkeoren. En daar dit gevoel van dag tot dag sterker werd, verzette Paul zich er tegen, omdat hij het al te dwaas vond, zich te laten vangen, en werd er boos tegen in, boos zelfs tegen de bevalligheid van Eva, die hem behandelde met de vrymoedige gemeenzaamheid der jonge meisjes uit haar land. De vicomte had dikwijls grooten lust om zijn koffer te pakken, om van Trouville naar Diuard te gaan of om het overige van den zomer door te brengen in Bretagne, iD het een of andere nest, te Douarnonez aan de Baie des Trepassés of ergens andersmaar hij hield zich voor, dat hij zoodoende te veel gewiaht zou hechten aan eon voorbijgaanden toestand. Èh wat gaf hij om miss Meredith en wat hij voor tysar gevoeldeZelfs verondersteld wat hij ontkende dat het iets was als een spook of een schim van liefde, welnu hy zou er zich mee vermaken. 1 iirt is ook een bozigheid. Het is in vergelijking met liefde, wat babbelen is in vergelijking met welsprekendheid. Een aardigheid. Een praatje. Wordt vervolgd.) tisohe overtuiging hard te vallen, niemand, behalve zij, die dit altijd gedaan hebben en altijd zullen blijven doen, maar om wier aprioristische belijdenis de wetenschap zich niet meer bekommerttenzij als een klein onderdeel der psychologie. In zijn hart is Moleschott Nederlauder gebleven. Hy denkt in zijn moedertaal en spreekt en schrijft haur, zooals slechts aan weinigen is gegeven. En wij, Nederlanders, zyu trotsoh er op er aan te mo gen herinneren, dat 's HortogenboBch zijn geboorte plaats was, on dat hij, 11a in Duitsehland zijne stu diën voltooid te hebben, zich het eerst te Utrecht nederzette. Maar slechts kort bleet hij daar. Eerst was Heidelberg de stad, waar hij, als pri vaat-docent, de lessen zijner wijsheid en wetenschap verkondigdedaarna was Zurich de plaats zijner werkzaamheid, kort daarop Turijn en ten slotte Rome. En overal trok Moleschott een talrijke leergrage schare. Want het waren geen oude, muffe theoriën, die bij ten beste gaf, maar frissche, nieuwe we tenschap. Moleschott is de apostel van het physiologisch materialisme, waarvan Feuerbach do gronden gelegd had en dut door hem tot een volledig wijsgeerig s leisel werd ontwikkeld. Volgens dat stelsel zijn alle levens- en zielskrachten slechts eigenschappen der stof, wier uiting afhankelijk is van de stofmen- giug en organisatie. Moleschott vond voel tegenspraak en tegenwerking, doch zij spoordon hem slechts aan tot ernstiger stu die, tot grooter arbeid en zijn wetenschap verdedigde hij in zijn meesterwerken zijn «Kreislauf des Le- bens", zijne «Untersuchungen zur Naturlehre des Menschen und dor Thiere", zijn «Physiologisohes Skizzeubuch" enz. Men kun hot over zijn theoriën en bewijzen met hem oneens zyu, maar dat mug niot verhinderen don zeventigjarige, die zijn leven aan het zoeken naar die waarheid wijdde, te huldigen. Onderscheidene bladen bevatten reeds artikelen aan den beroemden oud-landgenoot gowijd en iti hot weekbl. De Amsterdammer is daarbij een net uit gevoerd portrot gevoegd. f De Duitsche bladen bespreken het vermoedelijk aanstaand aftreden van den minister van binnenland sche zaken Herrfurth. De Ilamh. Nuchrichltp, verheugt zich over zijn aftreden eu schrijft, dat iedereen zich nog zeer wol herinnert, hoe hij slechts als voorloopig plaatsbe kleder voor Von Puttkamer in het ministerie w.is gekomen. Naar aanleiding van dio opmerking eu van eene bewering der Münchtmer Allg. Ztg.t dat de keizer er eenmaal over gedacht zou hebbeu, Vou Puttkamer terug te roepon, zegt de V0*8. Ztg. dat deze mede deeling niet onwaarschijnlijk klinkt. Na zijn ontslag en na den dood van keizer Frederik ontving Von Puttkamer de orde van den Zwarten Adelaar, terwijl keizer Frederik hem met een geringer onderschei- diugsteeken voldoende beloond achtte. Bismarck had toen dit gevaar afgewend. Reeds langstoud hij op gespannen voet met dezen miuistor, die in nauwe verbinding stond met de groep WalderseeStöcker, wolke Bismarck zeer wantrouwde. Thans echter heeft graaf Ëulenburg de meeste kan sen, de portefeuille voor binueulandsche zaken te krijgen. Do conservatieven zijn over dat vooruit zicht zeer tevreden en vol hoop. De «Reichsbode" betoogt dat een grootere overeenstemming tusschen de leden van het ministerie persoonlijk zeer go- weuscht is eu dat deze door de benoeming van Ëulenburg zou worden verkregen, daar hij, zoowel als Caprivi, geloovig christen en aanhanger der con servatieve begrippen is. Daardoor wordt het voor uitzicht op een meerdere stevigheid der regeering grooter. «In de leiding dor regeering zullen, zegt het blad, voortaan 4 in plaats van 2 oogen zien, maar zij worden gebruikt door denzelfden geest en zullen daarom meer zien dan do vroegere regeering." Voor het aftreden van Herrfurth schijnen meer redenen te bestaan dan het verschil in meening met de minister Miquel. Ten eerste beweert mon, dat graaf Ëulenburg sinds lang begeerig uitzag naar het ambt van minister. Do „FreisinnigeZeitung" schrijft: «Ons is reeds weken geleden door iemand, dien wij als goed ingelicht beschouwen, verklaard, dat de stelling van den heer Herrfurth onhoudbaar werd, daar graaf Ëulenburg zelf den post vac, minister van j binueulandsche zaken weusohte te vervullen." Ten tweedo zegt men, dat de heer Herrfurth af- j treedt, omdat hy moeilijkheden te geraoet ziet by 1 de benoeming van den ópper-burgemeester van Ber* 1 1 iju, tusjchen de stad en den keizer, die volgeus een ge nicht, dat nog steeds niet voldoende is tegen gesproken, geen vrijzinnig burgemeester zou willen ««vestigen. Het geschil tusschen Frankrijk en den Kongo-staat dagteekeut vau Januari jl. Toen toch besloot de •Fransche regeering, die den uitslag der zending van Van Gele en Rogier kende, tot het zenden van agen ten naar Oebanghi. Terstond protesteerde de Kongo- staat hiertegen, en wel op grond vau bestaande over eenkomsten 011 van het bezettingsrecht, dat toebehoorde aan de heeren van Gele en Rogier. Fraukryk echter stoorde zich aan die vertoogen niet, en liet in Februari den heer Lietard, De Poumayrac's chef naar Oeban ghi vertrokken. Hierover verstoord, verlangde koning Leopold vau Frankrijk, dat het de quaestie zou voor leggen aan eene scheidsrechtelijke commissie, be staande uit aardrijkskundigen en rechtsgeleerden. Het Fransche gouvernement antwoordde hierop met den eisoh tot ontruiming van het bewuste gebied en toen do heer Le Grelle Rogier in April naar Parijs vertrok om van Frankrijk toestemming te ver krijgen tol scheidsrechterlijke bemiddeling, kreeg hij een afwijzend bescheid en werd in contact gebracht met twee afgevaardigden. De heer Le Grelle stelde eene schikking voor, die door deze afgevaardigden werd afgewezen, terwijl zij er eene andere opperden. Het was nu mij en de door Frankrijk voorgestelde schikking zou geteekend worden, toen er een eerste incident aan de grens plaats greep. Terstond besloot hierop de Fransche regoering hare eischen uog te verscherpen. Men hoopte intusschen nog, na verdere besprekingen, op het beklinken der overeenkomst, toen eensklaps het drama van Kotto tusschenbeide kwam. Men kent Frankrijk's beschuldigingen en het antwoord van den Kongo-staat, die tegen deze betichtingen protesteert. Onder deze omstandigheden heeft do Koning verzocht om de formeele tusschen- kouist van eetien bemiddelaar. UIT ARNHEM EN OMSTREKEN. Nu de Spoorwegmaatschappijen elke week een of meer pleizierlreinen laten loopen, zal het velen uwer lezers niet onwelkom zijn in dit stukje een kleine gids te vinden voor eene reis van éou dag naar Arnhem en omstreken. In deu korten tijd dat ik hier ben, heb ik enkele bezoekers voor deze streken ontmoet, die maar zoo zoo tevreden waren over 't geen ze gezien hadden. Dit komt omdat menigeen de hoofdwegen of straten volgt en geen zijpaden durft inslaan. De excursie-trein komt even 10 uur te Arnhem aan. Welken weg nu in te slaan Wie zich de weelde vau een rijtuig kan pormitteeren, neme naar 't aantal persorten een koetsier aan. Voor de stad is vast tarief, maar VÖör buiten de stad is 't raadzaam te accordeeren, 1,50 voor het eerste uur en voor elk volgend uur 1,daarbij komen dan nog de tollen en het onderhoud van den koetsier; dit laatste is vau bijzonder belang. Hoe hupscher koetsier, hoe prettiger reis. Ora nu van 10 uur '8 morgens tot 's avonds 8 uur zooveel mogelijk te zien, raad ik een ieder aan eerst Oosterbeek en omstreken te gaan bezichtigen. Do voetreiziger stapt in den tram van Arnhem naar W igeoingen, en vraagt den conducteur hem te Mariëudaal af te zetten. Dit landgoed komt men op door do poort in den Spoordijk. De wandeling door het Bosch van Mariëndaal biedt eene groote verscheidenheid van genot aan. Al spoedig ziet men het landhuis met zijne tuinen en de keurige boerderij, rechts het bosclt met zijne waterpartijen, hoogton en laagten. Tegenover het huis verheft zich eene hoogte, waarop banken zijn geplaatst, vanwaar men tusschen het hooge geboomte ter weerszijden een treffend doorzicht heeft, met klaterende fonteinen op den voorgrond. Daalt men van deze hoogte af, dan volgt men de beek, die door haar kronkelingen tusschen hooge, bemoste oevers, verbonden door een aantal ustieke bruggetjes, aan het landschap de eigen aardigheid verleent, bekend onder den naam van «de Zwitsersche partij". Bij 't einde van deze komt men door liuks af te slaan in «de Berceaux". Keert men van deze terug, dan loope men deu boschweg weer langs de beek, maar boven heen. Eeu goed half uur is met deze wandeling gemoeid. Er zijn op dit oogenblik nog meer fraaie,'punten maar er valt meer te zien. Mariëudaal verlatende komt men op den Utrechtschen Straatweg en nu wandelt men langs fraaie villa's tot voorbij Harten- stein, waarbij twee steenen palen met het opschrift «Hem else he berg" den weg wijzen naar dit land goed. De dreef volger de tot do aan met klimop begroeide tuinmanswoning kan men langs de zwarte afpaling van het park om het kasteel, de uitspan ning «de Oorsprong" binnen weinige minuten berei ken. Alle wandelingen door de schoone bosscheu van den Hemelschen berg zijn niet aan te geven, maar verdwalen doet men niet licht. Hoe gehaast j men ook moge zijn, telkens wordt uien geboeid door de schoonste panorama's en deze nopen u tot stil- j staan en tot bewonderen. Hoeft men de verschillende vijvers met zijn zwa- i en rondgewandeld, dan vrage men den weg naar «de Oorsprong" het landgoed dat aau den Hemel schen berg pualt. De landelijke uitspanning met haar reeks van «zitjes langs do beken, maakt de belangstelling van den wandelaar gaande. Het hooge, majestueuze geboomte en de beken van verschillend niveau met watervallen groot en klein, geven aan deze plek eene bijzondere bekoorlijkheid. Verderop stroomopwaarts de bekon volgende, komt men aan vijvers en nog eens vijvers, die ga voed worden door de talrijke bronnen, die hier haar oorsprong nemen eu aan het landgoed zijn naam schenken. De groote vijver met zijn fonteinen en watervallen vormt het schoonste, hot schilderachtigste gedeelte. Na zich hier met een ot ander gelaafd te hebben, wandelt men langs het koffiehuis naar de «Westerbouwing." uur). Het plateau van de Westerbouwing is vooral gezocht om zijn uitgestrskt vergezicht. Na eenige oogeublikken gerust te hebben wan delt men langs de trap naar den Rijn en men wacht aan het veer op het bootje «de Westerbouwing," dat om het uur afvaart naar Arnhem. Voor 15 ct. stoomt het u over den Rijn. Stroomopwaarts binnen het half uur naar de hoofdstad van Gelderland. Wie op de Westerbouwing niet geluncht heeft, wan- dele de Rijnstraat in en make in het «Café central" gebruik van het plat du jour en verzuime niet «een halve gedraaide" te vragen, een gerecht door velen geroemd. De Rijnstraat uitloopende komt men op het Velperplein en nu neme men plaats op den tram tot het dorp Velp Na een klim van een kwartier bereikt men het prachtige landgoed Rozendaal met den huizo Biljoen. Onder geleide van een der tuinlieden wordt ge door het park gevoerd, waar u de treffendste gezichten verrassen. Het park met zijne Schelpengalerij en waterwerken, zijn «bedrie gertjes", ec kettingbrug, ziju vijvers en lanen, zijn tuinen en oranjeriezijn Zwitsorsch gedeelte en woudpartijen, maken den roem van dit landgoed uit. Men kan de tuinen zonder geleide ook rondwande len, maar dan mist men veel. De fonteinen en de schelpengalerij in de bedriegertjes zoudt ge dan met uog veel meer bezienswaardigs misloopen. Vooreen drinkgeld naar believen mag u zoo iets niet ontgaan. Een bezoek aan het hotel op do hoogte is niet aan te raden, 80 ets. voor eon flesch bier is wel wat veel. Rozondaal verlatende neemt ge den terugweg aan naar «de Steenen tafel". Eerst komt ge aan de boerderij Monnikenhuizen en al stijgende einde lijk aan «de Steenen tafel". Hier wordt uwe moeite dubbel beloond voor het heerlijke uitzicht. Met dit panorama voor u behoeft ge niet naar het Ahrthal te verlangen. De Steeneu Tafel draagt dien naam naar de hardstoenen zerk, welke bij wijze van tafel is geplaatst op een plateau, te midden van een groep deunen. Hoefijzervormig staan er drie hardsteenen banken omheen. De plek hoeft hare vermaardheid te danken aan het verrassend schoone natuurtafreel, dat hier plotseling voor het oog zich ontrolt. Op den voorgrond, begrensd door met dennen en andere woudboomen beplante heuvelpartijen, een bevallige vallei, rijk aan kleurschakeeringon. Is het oog moe gekeken, dan afgedaald en u op weg be geven naar Arnhem. Nog een enkel uur rest u om Arnhem's singels rond te wandelen. Treft ge bet, dat de waterfonteinen springen, dan wacht u dubbel genot. De bloemenschat, die hier voor u wordt tentoongesteld, maakt uwe bewondering gaande. Moe en mat begeeft ge u naar het station, en ik verzeker u, dat ge den volgenden morgen een gat in den dag zult slapen; maar eenmaal uitgerust, zult ge noj lang ophalen van het heerlijke reisje; en ik twijfel er niet aan, of ge verlangt het volgend jaar eene herhaling. Wie langer dan één dag hier kan zijn, schaffe zich aan: „Gids voor Arnhem en omstreken v. T. Burgerlijke Stand. GEBOREN7 Augustus. Adrianus Wilhelmus, ouders C. Melkert en E. Jansen. Pieter, ouders W. de Mol en P. de Munuik. 8. Cornelis, ouders M. Lakerveld en P. Roedolf. OVERLEDEN 6 Augustus. J. T. IJsselstijn, 37 j. 8. C. L. Rond, 75 j. Heden overleed, plotseling, onze innig geliefde Dochter, Zuster en Behuwd-Zuster JOHANNA THEODORA IJSSELSTIJN, in den onderdom van rnim 37 jaren. Uit aller naam A. IJSSELSTIJN. Gouda6 Augustus 1892. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2