BINNENLAND. Buitenlandse!) Overzicht. dig vol van onreinhedenwelke door de uitademing uit de longen worden afgevoerd. De verkeerde gevolgen kunnen niet uitblijven, indien de opvoeder niet zorg draagt, dat de leertijd worde afgebroken, wanneer de leerling teekenen van vermoeidheid toont; indien niet beweging de ademhaling versnelt, grooter voor raad versche lucht in de longen brengt, in één woord de werking der voornaamste leveus- functiën verhoogt. Daartoe is sport aan te bevelen onder alle vormen. Gymnastiek, be staande niet in sterke toeren, maar geregelde en ordelijke bewegingen, inzonderheid in voor versche lucht aan alle zijden toegankelijke lo kalen spelen in de open lucht, onder welken vorm ook, wedloopen, roeien, paardrijden, alles vatten wij hier samen onder dien algemeenen naam. De eenvoudigste en sedert onheuglijke tijden bestaande kinderspelen hebben daartoe hunne waarde. Het krijgertje-spelen b.v. doet de ademhaling versnellen, verhoogt de hart- werking en maakt dat het lichaam veel meer zuurstof opneemt dan anders het geval is. Zelfs is er geen twijfel aan, of het vrije spel der kinderen verdient in den regel de voorkeur het kind houdt van zelf op als het vermoeid is en zijn zucht naar verandering zorgt voor de noodige afwisseling. Verstandige opvoeders behooren dus het spelen hunner kleinen in de hand te werken en niet bang te zjjn voor eenigszins wilde of althans vermoeiende spel letjes. De daartoe noodige inspanning komt het lichaam ten goede en geeft nieuwe veer kracht aan den geest. Balspel, cricketten, kaatsen, al die spelen, welke dwingen tot loo- peu, springen, werpen, zijn nuttig, omdat zij allerlei bewegingen doen verrichten, welke over eenkomen met die den mensch eigen zijn, als h'j aan zichzelf wordt overgelaten. Gymnastiek, behoort meer eigenaardig tot de echoolopvoe- ding, want daarbij is deskundige leiding on ontbeerlijk. Het vraagstuk, hoe de eischen van geregeld onderwijs op de school in over eenstemming te brengen met den even onaf- wijsbaren eisch, dat het lichaam gezond blijve, is nog een open quaestie en op den weg naar de oplossing daarvan zijn nauwelijks de eerste schreden gezet. Als men ziet, hoe de eerste stap, de invoering der vrije- en orde-oefeningen op de volksschool stuit op bezwaren, moeilijk heden, verzet hier en daar, dan kan men zich een voorstelling maken, hoeveel jaren er nog zullen verloopen, eer eene allen bevredigende en doeltreffende regeling van deze belangrijke zaak zal zijn tot stand gekomen. Een eerste stap, ja, maar een zeer bescheidene. Het doel is gepaste afwisseling van verstandelijke en lichamelijke inspanningeen gezond lichaam te behouden, waar een gezonde ziel in woont. Maar hoe zal dit mogelijk zijn, indien de voorgeschreven oefeningen, volgens de denk- klein mondje met de gevulde lippen bleef even lief. Van Beethovens schedel ging zij over tot een anderen schedel, nu niet van een musicus, maar van een denker. „Weet gij wel, dat de hersenpan van Descartes 1700 kubieke centimeters inhield, zoowat 150 centi meters meer dan het gemiddelde der hedendaagsche Parijsche schedels?" Eu het was nog niet uit. La ontaine's schedel bevatte 1950, precies evenveel als die van Spierzheim. De hersens wao een anderen onlangs overleden tijd genoot, «ogen 2012 grammen, tets minder dan die van Cromwell. „Hoe zwaar waren die van Cromwell dan vroeg Liliaue eenigszins spottend, meenecde het jonge meisje verlegen te maken. „2230," klonk het uit juffrouw Hélène Offenbur- gers rood mondje. De dikke bankier stak trotsch zijn buik vooruit, en mevrouw Dickson zag deu koloael aan, alsof zij vragen wilde „En Arabella? Hoe moeten wij die laten schit teren Arabella zat onbewegelijk en zeer kalm in zee te staren. Juffrouw Offenburger pronkte volstrekt niet met haar geleerdheid. Zij wist dat alles, daarom vertelde zij het, eenvoudig weg. Mevrouw Montgomery scheen in de war, alsof zij iets onbegrijpelijks in een vreemde taal gehoord bad beeldeu van den tegenwooi digen minister van binnenl. zaken, moeten plaats hebben in de school? In een atmosfeer, verpest door uren lang verbljjf van wellicht honderden kinderen, vol opstijgend stof dut zijn weg vindt naar de longendie door de verhoogde inspanning sneller werkeninderdaad er bestaat aldus groote kans, dat er meer kwaad dan goed gesticht wordt. Een flink afzonderlijk gym nastieklokaal, voldoende tijd om intusschen de schoollokalen te luchten, ziju eerste vereischten voor het welslagen dezer proef. Doch wij dwalen van ons onderwerp af. Ons doel was hoofdzakelijk alle ouders, alle opvoeders te herinneren aan het goed recht van sport, van lichaamsbeweging en spel in eiken vorm. Ge moet uwe kinderen laten leeren, daar helpt niet aan en in de meeste gevallen zijt gij genoodzaakt ze in overvulde lokalen plaats te doen nemen op ongemakkelijke schoolbanken, maar gun ze dan ook een behoorlijkeu speeltijd. Moedig de echte jongensspelen aan, doe des noods mede, bevorder alles wat de schadelijke invloeden der studie in besloten kamers kan neutraliseeren, wandel eu roei met hen, gjtef ze een football of een velocipede als uw rnnl- delen het veroorloven, verschaf hun in één woord de ruimste gelegenheid tot sportde blozende wangen van uw levenslustig kroost zal het loon zijn van uwe verstandige opvoe ding en. in later jaren zullen uw zonen en dochteren met genoegen terugdenken aan hun gelukkige jeugd. GOUDA, 11 Augustus 1892. De machinist-leerling le kl. bij de Marine P. Kruisheer beeft met gunstigeu uitslag oxainen afgelegd voor machinist 3e klasse. De bij het 4e reg. infanterie nieuwbenoemde 2e. luitenant J. van Greuningen is nader ingedeeld bij het 4e bataljon van het 4e reg. inf. te Leiden in garnizoeu. De 2e luit. H. C. Fortanier, vau het 4e reg. inf. alhier, wordt van 2 Januari tot 1 December 1893 gedetacheerd bij de militaire verkenniugen te 's-Hage. Het afscheidsatuk, «Twee Weezen," gisteren avond in de schouwburgtent jpgevoerd, nog al sentimenteel van aard en als tooneelstuk middelmatig, zouden wij in twee deelen kunnen splitsenhet eene deel schetst ons de omgeving vau diep gezonken Parij- zenaars, het andere moet een beeld geven van de levonswijze der hoogstaande kringen. Wat deze twee gedeelten betreft, zoo zouden we slechts het eerste welgeslaagd kunnen noemen, dank zij het spel van Mevr. Klei in de eerste plaats en van de Heeren Veltman en Potharst. Do schets der andere omgeving leed veel door „Ik wed, Evalief," zeide zij lachend, „dat gij niets van al dat moois wist." „O neen, mevrouw, ik beu niet geleerd," sprak miss Meredith. Zij antwoordde evenmin op een verwijtenden of gemaakt zedigeu toon. Er was veel, wat zij niet wist, zij erkende het en dat was zeer natuurlijk bij iemand, die de natuur zelve was. Zonderliog genoeg, mishaagde al de wetenschap- pelijke ontwikkeling van juffrouw Offenburger niet aan Paul de Bernière. Dat jonge meisje met haar oostersch profiel was zeer interessant. Een vEnnyclo- paedie met fluweelen oogen, was pikant. Hij zou het niet gewaagd hebben om met haar over de leer der natuur te praten; maar hij hoorde baar gaarne met haar zacht stemmetje spreken over den inhoud van schedels en vond het aardig haar als het ware de hersens in haar mooi kinderhandje te zien wegen. Wat een lief verhandelaaratertje. Misschien was zij wel doktores! Paul had lust, 'net haar te vragen. z/Welnu," vroeg mevrouw Moutgomery den jougen man, „wat dunkt u van juffrouw Offeuburger?" „Mooi, o heel mooi!! Maar ik zou voor haar niet gaarne mijn examen doen! Ik zou er zeker niet doorkomen!" „Als dokter misschien niet, maar als echtgenoot zou ik haast denken van wel „O, als echtgenoot", antwoordde Bernière, „mijn diploma als echtgenoot haal ik nooit „En toch zijt gij voor het huwelijk geschapen," het spel niet zoozeer, dan wel door de spraak en eenigszins het uiterlijk van verscheidene spelers. Zoo konden we b. v. iu Mevr. Ellenbergor volstrekt geene gravin zien. Verder was het decoratief niet geschikt voor zulk eene omgeviug, doch we hebben ook mot eene kermistent te doen. Wat het spel betreft der dames Albregt en Pot harst, de twee woezen, die de oorzaken waren van het contact tusschen de twee omgevingen, we kun nen daarover zeer tevreden zijn. Do hoofdrollen wer den door haar uitmuntend vervuld. Ten slotte nog een woord van lof voor den Heer Nienwland, die ons flink te lachen gaf. En hiermee is het afscheidsstuk ook achter den rug. Nomeu we een algemeen overzicht der tooneel- voorstellingen, zoo kunnen we onder de stukkeu wel eon paar noemen, die ons zeer bevredigd hebben. Hierom zullen we dan ook een volgend jaar met ge noegen weer de schouwburgteut in ons raidden zien zij geeft toch ook afwisseling aan 't kerraisgenot. Gisteren zocht eene juffrouw hij Laukhorst op de Gouwe eeuige horloges uit, die bij v. d. II. op de Kattensingel ter bezichtiging moesten worden gebracht. Na hare verwijdering bemerkte hij, dat een remontoir- horloge outvieemd was. Men maakt er ons uttent op, dat de Zondagavond te houden vergadering in de Nood gods teeg niet uitgaat vanwege Algemeen Kies- en Stemrecht, maar van den Sociaol-damocratischeu bond. De Sociaal-dem. bond heeft de zaal gehuurd van Alg. Kies- eu Stemrecht, dat besloten hoeft nooit het lokaal aan iemand te weigeren. Gaarne voldoen wij aan hot verzoek tot opname dezer rectificatie van ons vorig bericht. Uit fephoonhoven meldt men ons Op de a. s. kermis alhier zullen geen tenten enz. mogen worden geplaatst dan van hen, die een bewijs kuuuen overleggen van den burgemeester der ge meente, waar zij het luatst verblijf hielden, dat daar gedurende de laatsto 2 maanden geen besmettelijke ziekte epidemisch heerschende was. Bij de te Rotterdam gehouden verkiezing van oen lid voor do Provinciale Staton van Zuid-Holland wa ren 1848 kiezers opgekomen. Gekozen werd de heer F. B. 's Jacob (lib.) met 965 stemmen. De heer J. M. Voorhoeve (antirev.) verkreeg 429 en de heer L. W. Jansen (Kath.) 401 stemmen. De Nieuwe IJaelbode deelt mede, dat het zilvoren priesterfeest van dr. Schaepmun op den 16 Augustus a. s., op het seminarie te Rijzenburg zal worden herdacht met eene omstreeks 10 uren opgedragen mis. Daarna zal den jubilaris door do commissie een huldeblijk worden aangeboden en tot drie uur zal aan vrienden en vereerders tie gelegenheid geboden wor den, om persoonlijk hunne gelukwenschen te brengen. Staten-Generaal. Eerste Kamer. Zitting vau Woensdag 10 Augustus 1892. De Kamer nam de aan de orde zijnde kleine wetsontwerpen aan o.a. na eene woordenwisseling tusschen den minister Tak en den hoer Lobman het sprak dokter Fargeas, die dichterbij gekomen was. „Ik?" eu Bernière trachtte te glimlachen. „O, dokter, wat heb ik u gedaan, om zoo'n bedreiging te verdienen?" „Gij?.... Gij zijt een zoogenaamde bekeerling, een zoogenaamde scepticus, een zoogenaamde ironicus en ik veroordeel u tot het hoekje van den haard...." „Als de ketels? Dank u zeer!" Mevrouw Dickson had geluisterd en deze geloofs belijdenis tegen het huwelijk deed haar een zuur gezicht trekken. Zij wilde juist protesteeren tegen die loeiijke veigelijking van deu vicomte, toen de deur van den salon geopend werd en een bediende den markies De Solis aandiende. George werd met een welkomstkreet begroet en Norton ging hem met een paar stappen tegemoet en stak hem de hand toe. „Goed zoo! Dat is lief van u!" De Amerikaan zocht Sylvia, die zeer bleek was geworden en opstond, terwijl mevrouw Montgomery haar ichuins aanzag met een spottend lachje. Me vrouw Norton bleef voor de canapé staan, waarop zij straks naast Liliane gezeten had, en Norton wendde zich tot haar om haar den heer De Solis voor te stelleu, die met een angstigen blik op Sylvia, groette. Hij was met oen soort haast hierh ion gegaan, na er den geheelen avond over gedacht te hebben, of hij gaan zou. Hij gevoelde dat dit oogenblik ernstig en misschien smartelijk zou zijn. Wordt vervolgd.) voorstel tot instelliug eener commissie voor de Statistiek. Bij de interpellatie-Lobman verklaarde de minis ter, dat het intrekken van de uitzonderingen op het verbod van veeinvoer uit België volstrekt geen pro tectionistische strekking heeft. De kamer is uiteengegaan en zal in de nieuwe zitting (September) de bela9tingontwerpen afdoen. Volgens De Tijd zal binnenkort te Utrecht een vergadering plaats hebben, om te protesteeren tegen de lage invoerrechten iu ons land. Tot die vergade ring zijn uitgenoodigd afgevaardigden van Kamers van Koophandel en van vereenigingen tot bevordering der nijverheid. Uit Leiden wordt het overlijden van Matthias De Vries bericht, in den ouderdom van 71 jaren. Niet lang dus mocht hij van zijn rust genieten. In hem verliest ons land wederom een van zijn verdienste lijkste zonen. In 1820 te Haarlom geboren, studeerde hy te ^Leiden, werd praeceptor aan het gymnasium aldaar, in 1849 hoogleeraar te Groningen, in 1853 te Loiden. Terwijl zijn talrijke leerlingen hun ijve- rigeu, welsprokenden leermeester niet licht zullen vergeten, zal de naam van De Vries in de weter.- t schappelijke wereld blijven leven, dank zij zijn vele studies over onze taal, de door hem bezorgde uit gaven, maar bovenal door het woordenboek, waarme de hij zich zelf een gedenktoekon heeft gesticht. De Vries was ridder van den Ned. Leeuw en Van de Leopoldsorde en lid vnn vele, ook buitenlandsche, geloerde genootschappen. Bij de opl October 1892 aanvangende winter- dienstregeling op de lijnen der Exploitatie-maatschap pij komt er geen wijziging in den treinenloop Rot terdam Amsterdam via HarmeienBreukelen on terug, doch worden o. a. opgebevoü de treinen van 12 uren middag vun Rotterdam naar Utrecht, van 4.46 eu 10.16 ura. van Rotterdam naar Utrecht, van .10.52 vin. van Amsterdam WP. naar Eindhoven Luik, /an 3.55 nm. van Amsterdam WP. naar Arn hem, van 7.26 vm» ec 8.21 nm. van Arnhem naar Amsterdam en Rotterdam, van 7.24 nm. van Utrecht naar Rotterdam en |I)en Haag en de treinen van 7.55 vm. van Utrecht naar Leiden en van 5.29 nm. vau Leiden naar Utrecht. Het Hattdelsblad bevat een breedvoerige corres pondentie over de ramp op Sangir. Omtrent deu tegen woord igen toestand op het geteisterde eiland lezen wij daarin: /Sangir, dat juist in een tijdperk van flinken vooruitgang was, is door deze ramp weder jaren achteruitgezet. Het is te vreezen, dat het geruimen tijd zal duren, eer de veerkracht der bevolking weder terugkeert; eu het is^ mogelijk, dat dit geslacht eerst voorbij moet gaan, voor dat de zware depressie, die deze ramp heeft doen ontstaan, geheel verdwenen zal zijn. Langen tijd zal het duren, eer de klapper- boomen weder vrucht drngen zooals vroeger en de copra-uitvoer hetzelfde belangrijke quantum als van verleden jaar bereikt. De wegen en bruggen, die ten koste van zware hcerendiensteu werden aangelegd, zijn grootem'eels vernield; veel tijd zal het kosten', eer de verwoestingen aan huizen en aanplantingen hersteld zijn. In don eersten, dringenden nood is door het gouvernement krachtdadig voorzien; doch veel is er nog noodig, eer het eiland weder voldoende oplevert, om zijne talryke bevolking het noodige te verschaffen. Hongersnood en ellende moeten echter vermeden worden. Daarom hebben de ingezetenen van Menado een comité benoemd tot hulp verschaffing, en door dit is een beroep gedaan op de particuliere weldadig heid in Indië en het Moederland. Mogen velen gevonden worden, geneigd om de geteisterde Sangi- reezeu te helpen Ten slotte brengt de correspondent lof aan do maatregelen die van bestuursvrege genomen zijn. De coutroleur van Sangir, de heer R. L. A. Hellwig, heeft zich flink gehouden, en is dadelijk *met beleid en voortvarendheid opgetreden, terwijl de maatre gelen door den secretaris van Menado, den heer E. L. vau Rouveroy van Nieuwaal, als vvaarnemoud resident genomen, doortastend en doeltreffend waren. Te Nieuwediep hebben twee marine-officieren, met inachtneming van aile vormen, met de sabel geduel-' jeerd. Beide partijen moeten licht gewond zijn. Naar de omstandigheden, waaronder het duel plaats had, wordt door de politie een streng onderzoek in gesteld. Het is met die portre tten van Koningin Wilhel- mina iu Friesch costuum een zonderling geval. Ach tereenvolgens zijn er nu, als we ons niet vergissen, vier in den handel gebraoht, die elkaar de eer der oorspronkelijkheid betwisten en alle daarin overeen komen, dat niemand er de jeugdige Koningin iu herkent. Nu moge het waar zijn en niemand zal dit betwisten dat de Friesche hoofdtooi aan elk gezicht een geheel andere uitdrukking geeftmaar juist 't verschil dier portretten onderling is op merkelijk. En dit zit niet alleen in 't gezicht. Twee der portretten geven het kapsel zonder de voorhoofdbedekking van juweelen twee andere geven die wel, maar in een geheel verschillende vorm. Bovendien bestuat er een merkbaar onderscheid in den vorm der knoppen of bladen terzijde van de muts, en is de verhouding der muts tot het gezicht geheel verschillend. Ook het kleod vertoont verschil in snit. En wanneer vernam men, dat de Koningin voor deze portretten poseerde, schoon er werkelijk geeu stap van H. M. onopgemerkt en onvermeld blijft? Intusschen, ieder weet dat het meerendeel der por tretten van vorstelijke personen, welke in den handel gebracht worden, niet authentiek zijn, maar dan ten minste copieëu van een authentiek portret. Doch waar men op 't gebied der pure fantasie komt, daar wordt hot eou gewoon prentje, dat men op een si garenkistje of een pnkjo chocola plakt of voor enkele centen verkoopt, maar niet voor den hoogen prijs, dien men gaarne over heeft voor een beeltenis, waar van de herkomst duidelijk is bewezen. Ten opzichte van het te Amsterdam op te richten nieuwe blad van geavanceerd liberale richting verneemt het Nbl. v. Ned. nog dat een kapitaal van een millioen in de onderneming zal worden gestoken, dat du exploitatie zal staan onder leiding van den heer Van der Weijde, directeur der Electrische Drukkerij, en dat als hoofdredacteur wordt genoemd de Parijsche correspondent van de N. Rott. Cé., de heer Obreen. Uit Maastricht schrijft men onsDe sterfte van kinderen beneden den leeftijd van één jaar was in dezo gemeente godurende do maand Juli zeer groot en heeft de helft (35) van het aantal overledenen be dragen. In de meeste gevallen waren het kinderen van ouders, die tot den werkenden stand behooren. Het vermoeden ligt daarom niet vor, dat de verzor ging der kinderen in het eorste levensjaar te wen- schen laat. Eu geen wonder. De raoiders zijn meestal buitenshuis werkzaam en laten de verpleging barer zuigelingen over aan veelal bejaarde vrouwen, die voor eeuige centen daags zich daarmede belasten. In den regel ontbreekt aan die verpleging de noo dige reinheid, terwijl Je voeding ook ai niet altijd geschikt is, om de arme stumpers te doen gedijen. Zoo ooit en ergens, dan zouden hier creches op haar plaats zijn. In de Minahassa wordt hot onrustig. Het ouder- zoek der regeering naar de grieven der bevolking aldaar heeft op velen den indruk gemankt dat het dienen moest om de grieven kenbaar te maken, maar om zo te ignoreeren. De schrijver van hot Ind. mail- overzicht in het Bat. Rbld. gewaagt dan ook van een verbitterde stemming, en zegt, naar aanleiding van het bericht uit Menado dat de gouvpruemeutsschool te Tondano voor kinderen van hoofden en aanzienlijke inlanders der Minahassa was in brand gestoken Zie daar de poppen aan het dansen, er behoeft maar weinig by te komen en do geprojecteerde expeditie naar Lombok zal gedecideerd wezen naar do Mina hassa, sedert jaren het land van rust, orde en trouw aau de Nederlandscho regeeriug. Zooals het nu iu de Minahassa geschapon straat, is, volgens den schrijver van het mail-overzicht, een opstand slechts te voorkomen door overplaatsing van deu resident en van die controleurs, tegen wie de haat der bevolking zich gekeerd heeft. Aan een brief van een Europeaan uit de Mina hassa dd. 21 Juni jl. te Batavia ontvangen, ontleent het zelfde blad de volgende zinsneden We verwachten elk oogenblik het bericht, dat de huizen der contro leurs boveu hun hoofden in brand zijn gestoken. j/'t Is vree8elijk, zooals wij Nederlanders hier ge haat raken. Vroeger werden we door allo inlanders bij den weg begroetthans mompelen zij verwen- schingen in het voorbijgaan". Een vermakelijke verzameling is door iemand uit Poitiers aaU de Académie Frangaise vermaaktnl. een reeks van knipsels uit dagbladen tijdschriften, boeken, brieven, die spel of stijlfouten bevatten, door leden der Academie gemaakt. O. a. worden d'Audif- fret-Pasquier en de Hertog van Aumale genoemd de eerste schreef „accadémie" in den brief, waarbij hij zich candidaat stelde, en de tweede spelde „au- tenthique" en codicile" in een brief aan Bochor. Eergisteren voormiddag ten 8'/4 ure heeft te Co- blanz eene aardschudding plaats gehad, die eenige seconden duurde en in de richting van noordwest naar zuidoost liep. Men had den indruk zoo meldt de Coblentzer Zeitung alsof er onder den grond eene geweldige uitbarsting was ontstaan. De schok, gepaard met een dof geluid als van een rol lenden donderslag, bracht overal angst en scbrik te weeg. In de woningen stonden meubelen heen en weer te schudden, viel er kalk van de plafonds eu zijn zelfs zware voorwerpen verschoven. In de school in de Nagelgasse is het voetstel met het schoolbord omgevallen. Iedereen ijlde uit zijn huis de straat op. Men kan reeds nu al vast aannemen, dat de grondbeweging van Coblentz is uitgegaan eu zich in zuidoostelijke richting heeft voortgeplant. Uit verdere berichten blijkt, dat er te Andemach, Mayen, Kreuznach, alsook langs de Beneden-Moezel tot Berncastel niets van dien aard is bespeurd daar entegen zooveel te meer te Ems en Wiesbaden. Te Ems heeft de dreuning, die vry krachtig was en ge paard ging met een rommelend geluid, tien seconden geduurd. Uit Vallendar wordt gemeld, dat aldaar meubelen en andere voorwerpen zijn omgevallen. Te 8.35 was er te Boppard een sterke schok, die drie seconden duurde, met het gevolg dat er eenige schoor8teeneu ziju nedergestort. Omstreeks 9 ure heeft te Verona eene golfvormige aardbeweging plaats gehad, terwijl op eonige plaat sen in "den omtrek zich krachtige schokken dedeu gevoelen. Iu de vergadering van den geneeskundigen raad is medegedeeld dat het lid dr. Egeling wegens ge zondheidsredenen ontslag heeft gevraagd. Zij besloot door een commissie saamgesteld uit prof. Mac Gilla- vry, drs. van iterson (Gouda) en Cramer (Rotterdam) te doen onderzoeken de wijze der ontsmetting van woningen. Langdurig werd besproken en algemeen afgekeurd de gedragslijn van het dagelijksch bestuur vau 'sGra- venhage bij de typhus-epidemie te Scheveningen. Eenparig werd op voorstel van dr. Snijders beslo ten, aan den gemeenteraad van Den Haag als de overtuiging van de geneeskundige vergadering te be richten, dat ScheVeningen door opeengehoopte bevol king, onvoldoende riooleering, gebrek aan goed drink water meer en meer ziekten niet alleen, maar gevaar oplevert voor endemisch worden van die ziekten, en onverwijlde voorziening een dringende eisch van het oogenblik is. De commissie voor het onderzoek naar de oorzaken van de kindersterfte in het eerste levensjaar is dili gent verklaart. De zaak van het onderzoek naar behoefte aan vroedvrouwen in de provincie is commissoriaal ge maakt iu handen van drs, Snijders, Thorn Leeson en Kros. Bang in donker. Zeker geneeskundig schrijver zegt„Als moeders opmerken, dat hare kinderen zich in donker akelige beelden en gedachten in 't hoofd halen, laat dan het licht helder branden. Een kind te dwingen zich aan de duisternis te ge wennen is eene ernstige dwaling, als zijn zenuwge-» stel zoo georganiseerd is, dat dit dwingen vrees veroorzaakt. Het zenuwgestel van een kind is zeer gevoelig, en de schadelijke indrukken, die er op gemaakt worden, zijn dikwijls van invloed op heel zijn volgend leven. Vraagt het kind onder zulke omstandigheden om een licht, weiger het dan niet Het optreden van een kabinet-Gladstone jvacht. alleen op de stemming in het Lagerhuis over de van liberale zijde voorgestelde motie. De conservatieven eu unionisten zullen niets doen om den gang van zaken te vertragen, eer het tegendeel; men schijnt van die zijde een zekere berekende welwillendheid in acht te nemen, overtuigd dat verzet tegen de komst van Gladstone aan de regeeriug de tegenpartij slechts sterker kan maken, en niemand beter dan Gladstone zelf in staat is zijn zoogenaamde party te doen uit eenspatten. Om dezelfde reden hebben de unionisten in Midlothian besloten de herkiezing van Ghdstone niet te bestrijden, een zaak waardoor de aanstaande premier van veel zorg en moeite wordt bevrijd, wat hem te welkomer is, omdat hij 't toch al druk ge noeg heeft. Daarbij is het altijd ook nog een finan cieel voordeel. De rekening toch vau verkiezings- onkosten, door Gladstone aau zijn agent in Midlothian betaald, bedroeg 780 pd. st., behalve de 150 pd. st., die do „Returning officer", de ambtenaar, die de verkiezing regelt en als voorzitter vaD het stembureau fuugeert, hem reed9 in rekening bracht- Toch was de verkiezing van Gladstone nog niet de duurste. Er zijn Parlementsleden, die \oor hun zetel meer dan duizend en zelfs 1200 pd. st. moeten betalen. In vroeger tijd klom deze som wel eens tot vier en zelfs 6000 pd. st., maar sedert elk gekozen lid, en ook zijn niet geslaagde tegencaudidaat, verplicht zijn een opgave te doen van hetgeen hun werd in rekening gebracht en hetgeen zij uitgaven lot voor bereiding hunner verkiezing, zijn deze sommen zeer verminderd. Intusachen staat alvast op het Glad-

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2