Buitenlandse!) Overzicht. meente-bouwmeester, verzoekende bouwkuudig toe zicht te mogen houden op den wederopbouw van eeD huis in de Kuiperstraat van den heer A. van Veen. De gevraagde vergunning werd verleend. Daarop werden benoemd tot Leeraar in het Hebreeuwsch aan het Gymnasium (voor den tijd van 1 jaar) de heer A. Ketellapper, met algemeene stemmen. Gemeentebode de heer F. Weil jr., met algemeene stemmen. Coucierge van het Raadhuis de heer G. Landwehr, met 11 stemmen en 1 op de heer Latooij. Ten slotte werd een voordracht opgemaakt van 6 personen voor de benoeming van 8 leden in het Col legia van zetters voor 's Rgks Directe Belastingen. Daarop werden geplaatst de heeren C. v. Veen, P. Goedewaagen, B. H. van de Werve (aftredende leden) H. W. G. Koning, H. Jager en A. W. Roes. Tot leden der jury van de alhier te houden ten toonstelling van gastoestellen tot verlichting, drijf kracht en verwarming zijn uitgenoodigd De Heeren J. A. Francois, Voorzitter der Ver— eeniging van gasfabriekauten in Nederland, Direc teur van de gasf*b*iek en Hoogdruk-waterleiding te Dordrecht; de liter C. T. Salomons, Secretaris der Vereenigiüg, Onder Directeur van de Gasfabrie ken der gemeente Rotterdam te Feyenoorden de heer J. J. Prins, Directeur v/d sted. gasfabriek te Gouda. Morgen ten 12 uur zal ter gelegenheid van den veijaardag van H.M. de Koningin op de Markt door het Garnizoen en de dd. Schutterij eene parade wor den gehouden. Blgkens achterstaande advertentie zal morgen avond in de Sociëteit „Ons Genoegen» het Zondag jl. uit gestelde Concert van het Muziekkorps der dd. Schut terij plaats hebben. Heden nacht is de brandersknecht L. op de Raam in het water gesprongen, doch kroop er onmidde- lijk weder uit. Voor het tweede toelatings-exaraen van het gym nasium hebben zich 10 candidaten aangemeld 2 voor de 6e, 1 voor de 5e, 1 voor de 4e, 2 voor de 3e, 2 voor de 2e, 2 voor de Ie klasse. De heer J. B. J. Loeff, opzichter van den rijks waterstaat te Vreeswgk, is bij ministerieel besluit to gen 1 November naar Gouda verplaatst. De Nationale Kolfwedslrijd zal dit jaar als bij uitzondering gehouden worden te Scbeveningen. Met het oog op dat concours hield de Kolfclub //Gouda" gisteren avond eene vergadering. De wedstrijd zal den 12e en 13e Sept. a. s. zeer belangrijk zijn. Niet alleen, dat er zeer fraaie prijzen zullen verkolfd wor den, o. a. oen zilvereD theeservies voor vier personen als hoofdprijs, maar Hare Majesteit de Koningin heeft hare belangstelling getoond door een gouden medaille beschikbaar te stellen. Vijf eerste prijswin- ners, waaronder de heer N. S. Polak van Gouda, zullen kampen om dat eermetaal. Minstens 119 pun ten zullen daarroor geslagen moeten worden. Staande de vergadering meldden zich 16 kolvers voor den personeelen wedstrijd aan, en uit die heeren terug tot de zaak en tot de noodzakelijkheid van een spoedig besluit. //Nil?" vroeg Montgomery. „Nu?...." Norton keek op zijn horloge. „De boot naar Southampton is vertrokken Maar morgen Gaat gij mede naar het telegraafkan toor, Montgomery „Naar het telegraafkantoor?" vroeg George. „Ja!.... Om te antwoorden, dat men mij te New- York kan verwachten met de eerste boot." „Vertrekt gij?" „Ik moet wel. Ik wil zelf zien, hoe de zaken staan." „Gaat gij alleen?" vroeg Montgomery. „Ik weet het niet!" antwoordde Richard. „Dat zal van mijn vrouw afhangen." VIII. Norton had Sylvia niets gezegd. Van Soils af scheid nemend, verzocht hij hem, de markiezin niets te laton vermoeden, en toen George met zijne moeder de Normandische villa verliet nam hij den zonder lingen indruk mede, dat Richard zonder iets te raden, toch begreep, dat er bij Sylvia's ziekte een zedelijk lijden kwam, en dat de Yankee zou trachten om alles te weten te komen. Doch eerst moest Norton voorzien in het onverwachte. Richard verzocht Montgomery, om den volgenden werden als korpskolvers aangewezeu de heeren J. H. Spierings, C. P. Backers en L. van der Laar. Voor de Algem. Vergadering werden als afgevaar digden benoemd de heeren M. van Dantzig en J. H. Spielings. Ouder anderen zal hier uitgemaakt wor den, of een trekbal, die den voorpaal snijdt, geldig zal zijn of niet. Verder moeten twee leden voor het Hoofdbestuur gekozen worden. Zooals bekend is, heeft de wakkere voorzitter var. den Bond, do beer H. Jager zijn ontslag genomen. Hg, die al de jaren, dat de Bond bestaat, de ziel der vereeniging is ge weest, heeft zich om verschillende redenen genoopt gezien, af te treden. Aau wien nu het praesidium zal opgedragen worden, ligt nog in het duistere, maar dit staat vast, dat de keuze voor do vervan ging moeilijk zal zijn. De heer Jager was de rechte man op de rechte plaats. Op de Uraniavan Hamburg, te IJmuulen in quarantaine liggende, is gisteren ochtend de stoker overleden, vermoedelijk aan cholera. Het schip wordt voorloopig niet uit de quarau- taine ontslagen. Uit IJmuiden wordt aaugaande dit geval nog het volgende gemeld aan de N. R. Ct. Dit stoomschip werd gisteren morgen te 5 uur in de Voorhaven vastgemeerd, om het bezoek van den quarantaine dokter af te wachten. Toen juist de dokter ten 10.30 ure aan boord was, stierf een der bemanning, waarschijnlijk aan cholera, waarvan alle verschijnselen aanwezig waren. Onmiddelijk is de inspecteur van den geneeskundigen dienst ontbo den. Zoodra deze gearriveerd is, zal besloten worden hoe te handelen. Voor een voldoend onder bewaking en buiten com municatie stellen van het stoomschip, dat slechts weinige meters van deD publieken weg gemeerd ligt, is tot op het moment niet gezorgd. IJmuiden bezit evenmin een dokter als een apotheek. Waarom niet een oorlogsschip hier gestationeerd, waaraan de be waking is opgedragen en waar aan boord een dokter aanwezig is, om onmiddelijk hulp te bieden Ken later bericht luidt aldus De iiispecteur van den geueeskundigen dienst is aan boord van de üriana geweest, en heeft het sterfgeval geconstateerd van cholera aeiaticu. Het lijk wordt hier begraven aan duin. Overige equipage wordt in barakken gehuisvest. Het schip zal zooveel mogelijk gedesinfecteerd worden. Ëen vreeselijk spoorweg-ongelukwaarvan alle gevolgen nog niet te overzien zijn, doch waarom trent in den aanvang de overdrevenste geruchten rondliepen, heeft gisteren te Brussel ontstelteuis ver spreid. De sneltrein van Antwerpen, te Brussel moe tende aankomen te 8 u. 20 m. moest op de hoogte der Avenue de la Reine, eenige honderden meters van het Noorderstation, stoppen. De sneltrein uit Ostende kwam zes minuten later aan. De machinist van dezen laatste heeft de seinen niet gezien en is er niet in geslaagd zijnen trein geheel tot stilstand te brengen, zoodat deze met een vreeselijken schok op den Antwerpscben trein geloopen is. Kr zijn twee reizigers op de plaats gedood en een twintigtal ge kwetst, waaronder zes levensgevaarlijk. Ken van de omgekomenen is de heer Rothmaler, handelsreiziger, komende van Vilvoorde, op wiecs lijk eene som van fr. 1800 gevonden is. De andere doode is de heer Denin, chef-de-bureau van de spuarkas. Onder de zwaar gevonden bevinden zich eene dame en een jong meisje. De gewonden zgn naar het hospitaal Sint Jan gebracht. In de nabijheid der plaats van het ongeluk stroomde spoedig eene ontzaglijke menigte samen. Do Koning is een uur na deu trein, die op den Autwerpscheu geloopen was, uit Ostende vertrokken. Aangaande dit ongeluk wordt aau de N. R. Ct. ivog het volgende gemeld De trein uit Antwerpen stond te tluiteu tusschen de twee bruggen en de Rogierstraat, wachtende om in het Nnorderstation te worden toegelaten. Die uit Ostende volgde onmiddellijk, met te snelle vaart. Aan de twee bruggen gekomen, zag de machinist uit Ostende den andereu trein; hij remde met den Wrestinghouse-rem wat hg kon, doch kon niet be lettan dat de trein op de rails voortgleed en tegen den achtersten waggon van den anderen trein een 3e klasse aankwam. Deze waggon moet buitengewoon stevig geweest zijn, want hij is l^eel gebleven, beeft alleen de buffers van de locomotief in het achterschot gekregeu en voor het overige den schok overgebracht op de volgende rijtuigen. De schok was zoo geweldig, dat men in de buurt dacht dat er een huis instortte. De vier voorste waggons 3e klasse van den inge- loopen trein hebben betrekkelgk weinig geleden. De vijfde is van achteren ingedrukt door de zesde, de twee achterste compartimenten (2e klasse) van dien waggon zgn geheel vernield. Van de compartimenten van den zevenden waggon is niets meer over; alleen hot raam en de wielen staau er uog van. Het bovengedeelte van den achtsten waggon is gedeeltelijk daarop verplaatst. De twee rijtuigen ziju niet „in elkaar geschoven», zooals men dat noemt, maar het voorste is geheel verpletterd. Het straks reeds genoemde negende rijtuig 3e klasse dat heel gebleven is, is het achterste. De machinist en stoker van den Ostende-treiu zijn ongedeerd gebleven. Zij beweren dat de signalen op veilig Btondeu. De hoofdoonducteur vuu dien trein heeft eene ernstige hoofdwonde de reizigers zijn weinig of niet bezeerd. Het personeel van don inge- loopen trein heeft Diet geleden. Het aantal gewonden is niet nauwkeurig bekend, dewijl zij naar verschillende plaatsen ter verpleging zijn gebracht. Nederlanders worden daaronder niet opgegeven. De weg was na ruim een uur arbeids weder nage noeg vrij, maar een aantal treinen zijn gedurende den voormiddag niet kunnen vertrekken, wegens opstopping in het station. Ken Kngelsch vakblad maakt melding van een overeenkomst tusschea de „Metropolitan District Railway Cy.," te Londen, met de „Railway Klectric Reading Lamp Cy.," tot levering van 10,000 lees- lampen voor do spoorwegrijtuigen van eerstgenoemde maatschappij. Deze lampen zijn niet voor de alge meene verlichting van deze rijtuigen bestemdde gewoue passagiers, die niet een extra koperstuk voor een betere verlichting offeren willen, zullen zich als voorheen met het spaarzame licht van de gewone moeten vergenoegen. Slechts aan passagiers, die ieder half uur een penny willen uitgeven, om bg het lezeu van een courant de oogen niet te bederveu, zal de electriscbe extra-verlichting verschaft kunnen worden, en dat op deze wijze: De lamp is aan een morgen terug te komen. Hij zou het grootste ge deelte van den nacht besteden om de berekeningen te maken, die de ramp vereischte. De Amerikaan was gereed tot deu strijd en miste nog niets van zijn energie, van zijn strijdkracht, van dien licha- melijken eu zedelijken moed, dien zij pluck noemen. Norton was zeer vroeg op en had zijn geheele plan klaar Hij ging naar Havre, daar hij alvorens Frankrijk te verlaten, zijn bevelen aan de Bank wilde geven, en aau boord der Normandië, die Zaterdag zou vertrekken, een hut voor horn en Sylvia be spreken, want misschien zou hij zijn vrouw verzoeken moe te gaan. Het hinderde hem om Sylvia in Frankrijk te moe ten laten en het denkbeeld dat zijne mijnen te St. John overstroomd waren, scheen hem minder onaan genaam, dan de onrust, die steeds grooter werd, hoe meer hij over den toestand zijner vrouw nadacht. Hij streed nog niet tegen de jaloerschheid, maar tegen de denkbeelden, die hem bedroefden, eu die hem het ongeluk, dat de telegraaf hem had aange kondigd, bijna als een bagatel deden beschouwen. Kn hij, de man van de daad en het welslagen, die zichzelf opgewerkt had, haalde de schouders op, de schouders die hij sterk genoeg wist, oin alles te kunnen dragen eu zei de tot zich zelf: „Geldverlies is niet doodel ijk Zedelijke pijn wel!" De noodzukalijkheid om zijn zaken aan de bank te regelen, om plaatsen op de boot te nemen, verdreef zijn sombre gedachten eenigszine. Te Havre deed de beweging aan de haven en bij de dokken hem den keu aan zijn vaderland en aan den zwaren arbeid in zijn jeugd. Tusschen al die matrozen had Norton een gevoel alsof hij te New-York of in eea andere Amerikaan- sche haven wa4, waar millioenen zaken verhandeld werden. De ossehuiden, die afgeladen en als dun gezaagde planken op den grond geworpen, de blok ken Noorweegsch hout met den lekkeren dennengeur, wiskunstig opgestapeld eu door hun gele kleur op stukken boter gelijkend de raassa's cara pêche-hout, waarvan de stammen schenen te bloeden de dokken, waar de werklieden op de ijzeren schepen klopten, waar de booten stoom maakten om te vertrekken, waar de schepeu aankwamen, beschadigd door verre reizen en begroeid met lange witte schelpen, onbe kend in Frankrijk, hier eu daar in zuidelgke zeeën opgedaan en door hun bladvorm op witte bloemen gelijkend de havenwerken, die zich, zoover het oog reikte, naar Tancarville uitstrekten de omgewoelde grond, de nieuwe, witte kaden, onder den helderen hemel, de verovering van den mensch op de zee, de werkzaamheid, die hem, den Amerikaan, den wereld- bestormer, zeer gowoon en zelfs vrij traag voorkwam, dat alles herinnerde hem aan een drukker, en bewe- gelijker wereld.... Geuren' van teer, van hout, van gelooid leder, van kolen, van ijzer, van coke. van pekel en van de zee.... Norton was meer in zijn element, als een soldaat in kruitdamp en salpeter.... {Wordt vervolgd.) 125 inM. breed en 75 rnM. hoog huisje bevestigd. Werpt men een penny in de spleet aan het boven einde van het kustjo en drukt men op een knop, dan verkrijgt men een electrisoh licht, dat ongeveer een half uur brandt, en daarop van zelf uitgaat, maar na het inworpen van een tweeden penny weder ontbrandt. Het licht, dat een krucht van ongeveer 3 normaal kaarsen hoeft, wordt door een reflector geconcentreerd, die binnen zekere grenzen gedraaid kan worden, zoodat bot licht volgens de zitplaats van den reiziger gericht kan worden. Het toestel is zóó ingericht, dat ingeval van weigering der stroom- leveriug de reiziger zijn geldstuk terug ontvangt. Wij lezen in de Java-Bode De heer Willem Potharst, eerste rol van het Grand- Theatre te Atnalerdam, schrijft ons dat hij bereid is voor 45,000 'sjuars uittekomeu met een tooneelge- zelschap vau 15 artisten van den eersten eu tweeden rang, die voor twee jaren moeien worden geëngageerd en vrije passu^d moeten hebben le klasse heen en terug. Kr zou dan hier eene vereeniging moeten worden opgericht met oen bedrijfskapitaal van 50,000 voor 2 jaren en 50,000 in portefeuille, terwijl te Arasterdam een ter goeder naam en faam bekend staande bankier en een dito notaris zouden moeten worden aaugewezen. Wanneer uiterlijk half Januari 1893 het geld te zijner beschikking wordt gesteld, kun de heer Potharst half Mei met een troep op reis gaan hij stelt zich dan voor elke week 2 of 3 avonden te Bata"ia en 2 of 3 «vonden elders te Mocht iemand de zaak ter hand willen nemeu, dan zullen wij gaarne onze tusschenkomst verleunen, maar intusschon zullen wij den heer Potharst maar schrij ven, dat zijn plan niet voor uitvoeriug vatbaar is. Uit Den Haag schrijf men aau de Aruh. Ct. De tweede helft van Augustus is een kwade tijd geweest voor de voorstanders van het oud en eer waardig kermisvermaak; want indien er iets afdoende de ovrrhaaste afschaffing van alle kermissen in gansoh Nederland motiveerde, dau zou het wel de ruwo, moordzieke RoUerdumscüe kermis van 1892 zgn, waar de revolvers de taal spraken, die vroeger door fluitjes en rateltjes werd gevoerd, en de stank van het kruit de geuren van poffertjes en wafels verving. Kn dat de Rotterdam9che kermis, welker joligheid en opge wonden vroolijkheid van ouds beroemd waren, die zich kenmerkte door eeu gemeenschappelijk feestgejoel van alle standen, waarbg 'i met 't traditioneele „hos sen» soms wel eens wat Wild toeging, maar waar toch nooit dingen voorkwamen van zooveel ruwheid en volstrekte onbeschaafdheid als ditmaal Ik laat hier het verraderlijk moordbedrijf tegen den braven politieagent buiten spel. Zulke dingen zijn de natuurlijke gevolgen van de ziekelijke zwak heid oener Regeering, die een moordenaar als Geel gratie verleent, terwijl ze volkomen consequent de gratie weigert voor een man die, juist tot handhaving van het gezag in het besef zijner zware verantwoordelijkheid, een krassen maatregel had ge nomen. Indien in de hooge Regeeringskringen een zoi weinig mannelijke opvatting van gezag zich open baart, is het te verwonderen dat de geestverwanten en discipelen van Boerkool, Doraela, Geel en anderen de handhavers vau het gezag als min of meer vogel- vrijverklaarden beschouwen. Men kan met den regel van drieën uitrekenen met welke zachte, genadige hand de man zal gestraft worden, die een gewoon politieagent, wanneer hij, die een commissaris van politie zonder succes tracht dood te schieten, er af komt als Domeia's collega-tuchthuisboef, 'ik ge bruik s mans eigeu woorden die hem meer vereeren dan beleedigen. Bij het druk gerovolver, dat er op de Rotterdams he kermis plaats vond behalve dezen moord uit sociaal-democratisch geloof vraag ik echter: dra gen dan tegenwo >rdig al de Nederlanders, zelfs wanneer ze te kermis gaan, evenals de Amerikanen in het averechts beschaafde verre Westen, hun revolver op zak. Ik meende mij te herinneren, dat er eene, nog niet zoo oude wot bestaat, die dat dragen van wape nen verbiedt? Past men die dan eenvoudig maar niet toe dan alleen bij wijze van plagerij, door den (leeluomers van een optocht van Limburgsche schut ters hunne geweren te ontnemen, de jongelui van eene ïstorische maskerade 7,50 voor eene „speciale rgunning af te zetten wegens do wapens, waar mei a ze daarbij in volkomen vredelievenden zin mgaan, of wel door den een of anderen onschuldigeu es e er het geweer te ontnemen, dal hij van het open >aar verkoophuis naar den kooper in vendutie vervoert #r Men schrijft uit Middelburg van Zaterdag: 0 vele militairen deden ziek heden en gisteren geva len van hevige kramp iu den buik voor, gepaard o ïarrhee. Het «as 9oms zoo erg, dat de man- se appen ineenzakten en moesten worden weggedragen naar het hospitaal. Het gebeelo aantal lijders bedroeg heden 130 a 140, zoodat het hospitaal propvol was, en ook reeds velen werden vervoerd naar de hulp kazerne, waar enkele zalen voor ziekenzaal ingericht werden. Het drinken van koud water is door de officieren van gezondheid aan de manschappen ten strengste verboden, zoodat nu thee uit het cantinefouds wordt verstrekt. Heden middag is hier aangekomen de dirigeerende officier van gezondheid le kl. uit Dor drecht, tot het instellen van oen onderzoek. Morgen of Maandag wordt de geueraal-majoor, chef van den geneeskundigen dienst verwacht. De Middelburgsche Courant meldt hieromtrent Ofschoon sedert 11. Zaterdag nog eenige gevallen voorkwamen, is de ziektetoestand onder de militairen iu het garnizoen Middelburg veel verbeterd; het grootste gedeelte is weder hersteld. De plotselinge daling iu de temperatuur na de geheerscht hebbende warmte is als de meest ver moedelijke oorzaak van die ongesteldheid aan te nemen. Dat deze moet worden gezocht in het nut- tigeu van minder geschikt voedsel is niet waarschgn- lijk; aan de, bereiding der spijzen iu de kazerne wordt de meeste zorg besteed; en het is toch niet te vermoeden, dat alle ongesteiden buiten de kazerne iot9 zouden genuttigd hebben, waardoor de onge steldheid ontstond. Nog minder is de ziekte toe te. schrijven aan gebruik van water, afkomstig van eene kortelings na langdurige droogte gevallen regenbui, daar de drie verschillende kazernen van water worden voor zien uit drie verschillende bronnenhl. duinwater in de Noordstraat, water uit de stadspomp in de i Munt aan do Waag en welwater uit de stadsmanege i in de hulpkazerne op het Molenwater, terwijl in al j doze gebouwen ziektengevallen voorkwamen. Omtrent het gevecht bij Lamboeroe (Atjeh) op den 28eu Juli jl. meldt de Deli-Ct. de volgende I bijzonderbeden I Door het aanhoudend vureu op onze versterkingen I en trams, dat op een korten afstand van de ceintuur- baan geschiedde, werd door den gouverneur besloten den vijand een goed lesje te geven. Daartoe zijn in den ochtend omstreeks 4 uur drie sectiën bergartillerie naar Larnbaroe uitgerukt, terwijl orn 6 uur de gouverneur, de chef van den staf, de )e luitenant-adjudant van den gouverneur, de le luitenant Knoblock (opnemer) met 4 arbeiders, een gemengde compagnie vau het 12e bataljon infanterie, onder den kapitein jhr. Graafland, per extra-trein ook derwaarts zijn gestoomd." Nfi eene hevige kanon- nade uit Larnbaroe en Lamreng, en door de berg artillerie, werd het voorterrein tusschen beide ge noemde posten door de infanterie doorzocht. Drie versterkingen in de nabijheid van de ceintuurbaan werden genomen en geslecht, waarna de troepen naar Kaloet optrokken. Niettegenstaande het hevige artillerievuur hield de vijaud in zijne sterke verstor- king stand. Drie aanvallen werden er op gedaan, doch zonder gevolg. Wij trokken daarna terug met een verlies van zes gesueuvelden en acht gewonden. Tegenover Lamsaijoeng wefd het paard van den Len luitenam-adjudant De Wijs door twee kogels doodelijk getroffen de ruiter viel or.gedeerd van het neerstortende paard. Aanvoer van infanterio-en-artillerie-ammunitie had omstreeks 10 uren v. ra. met een extra-trein van Kota Radja plaats, terwijl omstreeks 12 uren ('s mid dags) nog twee halve compagnieën van het 12e bat. naar het gevechtsterrein wordon gezonden. Toen deze versterking aldaar aankwam, was het gevecht echter reeds afgebroken eu waren de troepen op den terugmarsch. Omstreeks 4 uren n.m. kwamen de uitgerukte coinpagniëo te Kota Radja terug1. Den volgenden morgen werden de lijken der ge sneuvelden, zijnde 4 Europeanen, 1 Amboinees en l inlauder, plechtig ter aarde besteld. Hoeveel de verliezen zgn van den vijand weet men nog niet. Volgens ooggetuigen moeten zij enorm zijn. Men zegt dat een 800 tal Atjehers tegenover onze troepen hebben gestaan. I)o buitenlandsche berichteu loopen hoofdzakelijk over de cholera, terwijl buiten Europa de Parais- quaostie nog eenige aandacht wekt. De scheepsbouwmeester die Vrijdag op de uit Hamburg gekomen Geona te Middlesbourougli aan kwam en zich met andere leden der bemanning naar Dundee begaf, is daar overleden, naar gezegd wordt aai cholera. Te Dundee heerscht dientengevolge groote ontsteltenis. De volgende officioele mededeelingeu zijn afkom stig van het Duitsche departement voor gezondheid. Hamburg op 27 Aug. 128 zieken, 55 dooden 28 Aug.: 445 zieken, 162 dooden. Al torna op 27 Aug.: 22 zieken, 11 dooden; op 28 Aug.: van middag tot middernacht 17 zieken, 9 dooden. In 11 gemeenten nabij Hamburg werden 18 per sonen aangetast en stierven er 9. In eeu dorp bij Maagdenburg werd 1 persoon ziek. Te Berlijn is op 28- Aug. eene vrouw gestorven eu ook te Strie- gert in Mecklenburg is een persoon overleden. Bij al deze gevallen schijnt de cholera uit Ham burg te zijn overgebracht. Te Antwerpen kwamen gisteren twee gevallen voor en zijn twee personen overledon in het ziekenhuis. Den 278ten zijn te Havre van middernacht tot mid dernacht 71 gevallen van cholera voorgekomen, waar van 25 een doodelijken afloop hadden. In Engeland kwamen een paar gevallen voor bij uit Hamburg komende schepelingen. Overal neemt 'men strenge voorzorgsmaatregelen. Met het oog op de hitte eu den gezondheids toestand is er in xerschillende landen sprake van de groote manoeuvres niet te doen plaats hebben. Maar t is of de groote Mogendheden, do oen voor de ander, schromen het voorbeeld te geven. In Duitsch- land is wel beperking der gewone oefeningen voor geschreven, maar do Keizer schijnt er niet aan te denken het groote krr.gsspel niet te laten doorgaan. De Norddeutsche had dezer dagen een blijkbaar ge ïnspireerd artikel om op te komen tegen de hebbe lijkheid om zoo bijzonder te he^btou aan leven en gezondheid. Dau kreeg men geen gehard volk Kn nu volgens alle berichten van het vasteland de buitengewone bitte ten einde is, vindt men waar schijnlijk nog minder aanleiding de manoeuvres niet te doen plaats hebben. In Frankrijk eo Oostenrijk- Hongarije spreekt men wel van het niet laten door gaan, maur tot een bepaald besluit schijut men ook iu die landen nog niet te kunnen komen. Het is vrij zeker, dat er tusschen de kabinetten van St. James en Petersburg nota's gewisseld wordeu over de botsing tusschen de Russen en Afghanen bij Somaia8. Engeland verkeert in een moeilijk geval. De emir is een despoot, die de gerechtigheid voor bet grootste gedeelte aan den bijl van den scherprechter overlaat en zich aan Engelands raadgevingen bij de behande ling van zijn eigen onderdanen al zeer weinig laat gelegen liggen. Bij de botsing met de Russen be vonden zich de Afghanen op een gebied dat hun niet behoort, hoewel de Russen daar ook geen aanspraken konden doen gelden Als de Usbeken bij do Russen bescherming zoeken, dan zal dit wel te wijten zijn aan de miuder goode behandeling die zij van den emir ondergaan. Volgens de laatste telegrammen heeft dan ook de Fragelscho regeering aan den emir doen weten, dat het tijd werd den opstand der Ha- zarra'8 tot een einde te brengen. Engeland is dus van oordeel, dat do emir eerst behoort te zorgen voor den vrede in zijn eigen land. De Engelsche regeering beklaagt zich ook over ongeregeldheden door een Afghaanschen agent aan de grenzen verwekt en dringt er op aan, dat deze agent ontslagen worde. De verklariug van den emir dat zijne buitenlandsche aangelegenheden in handen der Engelschen berustten, heeft al zeer weinig waarde als hij zelf eigenmachtig optreedt en alleeu als het hem tegenloopt de bescherming vao Engeland in roept. Het blijft echter een verdacht teeken, dat de Russische expeditie van kolonel Janoff van 400 man tot 3000 is aangegroeid. De Chineesche gezant te Berlijn is nu naar Peters burg vertrokken, ten einde over Pamir te onder handelen. De Chineesche regeering is volstrekt niet op haar gemak, vooral sedert zij van deu gouverneur van Turkestan ongunstige berichten ontving. Een ander telegram meldt, dat de Hazarra's den emir een nederlaag hebben toegebracht. Wordt dit bericht bevestigd, dan blijkt, dat de emir nog weinig kans beeft deu raad der Engelschen op te volgen. Het is zeven jaar geleden, dat er tusschen Rusland en Engeland een oorlog dreigde uit te breken over Afghanistan. Ook toen was, evenals thans, in Enge land het ministerie Gladstone aau het roer. In de lente van 1885 waren de Russen de Afghanische grenzen overgetrokken. Engeland kon niet rustig toezien, dat het laatste bolwerk tusschen de Russische en Engelsche bezittingen iu handen der Russen viel. Wel had Gladstone oen afkeer van een oorlog met Rusland, maar de openbare meening in Engeland uitte zich zoo sterk, dat het ministerie genoodzaakt werd zich te verklareu. Engeland was op een oorlog niet voorbereid. De Indische troepen waren met de hulptroepen van den onbetrouwbaren Afghaanschen bondgenoot niet tegen de Russen opgewassen. Hoewel het parlement een krediet toestond, bleek Rusland voor goode woorden vatbaar, want na lang durige onderhandelingen werden door Russische en Engelsche commissarissen de grenzen van Afghanistan vastgesteld.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2