Bulteniandsch Overzicht. POLITIE. KENNISGEVING. is aldaar te duur aangekocht, om bij de tegenwoor dige marktprijzen een zekere winst te geven. Ook in de Hoeksche Waard en in Overflakkoe en Goedereede staat het vlas slecht. In het Westland, waar het hier en daar voorkomt staat net echter vrij goed. Terwijl koolzaad in de Hoeksche Waard middel matig is, is hot in Voorne en Putten en het West- land vrg goed en zal het in Overttakkee en Goede- reetle een zeer goede opbrengst geven. Hennep wordt bijna nergens in de provincie ver bouwd in de Vijf-Heorenlanden wordt het hier en daar verbouwd en is het middelmatig. In de Al- blasserwaard zijn ten gevolge van den geriugen handel de prijzen in de laatste jaren steeds gedrukt en ver mindert do bezaaid wordeude oppervlakto belangrijk, wat er is staat echter schoon te velde en belooft eene goede qualiteit. Omtrent de aardappelen stemmen allo berichten overeen. Zij staan overal uitmuntend, beloven eene rijke opbrengst en worden door de ziekte nagenoeg niet geplaagd. De wortelgewassen staan over het algemeen goed en beloven eene behoorlijke opbrengst. De berichten omtror.t wei- en hooiland zijn zeer verschillend. In het Handelsblad leest men Terwijl nu allerwege manoeuvres gehouden worden, trok een bericht onze aandacht betreffende proeven mei verduurzaamd Drood, welke in Frankrijk geno men zijn. Een soort van scheepsbeschuit, dat voor leger en vloot in gebruik was, viel zoo weinig ia den smaak der verbruikers, dat o. a. in één jaar van 122,200,000 KG. beschuit, welke aan de troepen werden verstrakt, slechts 20,000 KG. opgegeten werden; het overige, dus bijna ll/4 millioen KG., wtrd weggeworpen of weggegeven aan arme menschen. Dit gaf aanle'ding uit te zien naar een betero broodsoort, waarvoor de eisch gesteld werd, dat het voor vredesmanoeuvres niet al te onsmakelijk zij, en dat het goed bewaard kan blijven, zoodat men zeker kan wezen bij mobilisatie over eene voldoende hoeveel heid te Inschikken, en eindelijk dat het gemakkelijk vervoerd kau worden. Op uituoodiging van den minister van oorlog De Freyeinet werden enkele broodsoorten beproefd, welke zich alle zeer goed lieten gebruiken. Het zoogenaamde Bispain Servant is gewoon brood met eene grootere hoeveelheid zout gebakken. Als het gaar is, wordt het gedroogd eu gedurende eeuige nr^n sterk geperst, waardoor alle vocht verdwijnt. Door deze bewerking gelijkt het zeer veel op beschuit, is zeer dicht, on belet daardoor het indringen van insecten. In elke kist, waarin de troepen tot dusver beschuit medevoerden, kunnen 50 KG. Bispain Serrant worden geborgen, d. i. evenveel als van beschuit. Het brood is zeer hard. Het Pain Conserve Périer gelijkt het meest vau al de aangeboden broodsoorten op beschuit, en kan gemakkelijk in de brood bakkerij en vervaardigd wor den. De gewenschte dichtheid wordt verkregen doordat de gisting, voordat het doeg in den oven komt, belet wordt. Van deze soort kunnen 40 KG. in een heschuitkist geborgen worden. Het Pain Condensé Orillon wordt als gewoou brcod bereid en tweemaal gekneed. Het bakken geschiedt „Zelfs voor mij niet, want mijn recept is klaar,'' zeide Fargeas, die juist binnenkwam. „Is er iemand ziek?" vroeg de markiezin. Haar zoon vraqgglé verder „Mevrouw Nort#?" „Oaltijd dezelfde toestand van overspanning, maar niets ergers, Goddank," antwoordde Fargeas. „Gij staat toch in voor de genezing van mevrouw Norton, dokter?" vroeg De Solis. En Liliane dacht „Als de kolonel hier was, zou hij alles begrijpen tt in een oogenblik en zonder veldkijker." „Mevrouw Norton," antwoordde Fargeas, „loopt volstrekt geen gevaar, als zij maar geen al te hevige aandoeningen heeft. En goddank, zoo iets is niet te duchten. En gij, markies, zult gij lang te Trou- ville blijven „Gij zegt dat op een toon," sprak de markiezin lachend, „alsof gij mijn zoon zoudt vragen „Zeg eens, gaat gij nog niet haast weg?" Fargeas antwoordde ernstig „Omdat ik verandering voor het nuttigste genees middel houd. Veranderin f van luchtYeranderidg van gedachten Dat is overal goed voor „Gij heht mij eens gezegd, dokter," merkte Liliane aan, „dat eigen huis, eigen haard, boven alles ging „O ja antwoordde de dokter met zijn gewoon hoofdknikje, „maar dat hangt van den aard on de hevigheid dor kwalen af." „Gatoren deelde ik nog uwo meening, dokter," onder zekeren druk of in gesloten broodvormen, waardoor de omvang vermindert. Echter kunnen slechts 85 KG. van déze soort in de heschuitkist geborgeu wordenook is dit brood door mindere dichtheid niet zoo zeer beschut voorjden nadeeligen invloed van insecten. Dit is wel jammer, daar overigens dit brood zeor smakelijk is. Nog andere soorten zijn aangeboden, zonder groot verschil op te leveren met do reeds genoemde. Al deze soorten vereisclien een flink gebit, daar zij zeer hard zijn. Het beste bleek, zulk brood in stukken te breken, eenigen tijd in koud water te weaken, daarna 15 a 30 minuten in de lucht te laten drogen en vervol gens te gebruikeu. Ook wordt iu liet Franscho leger veel broodsoep, door toevoeging van warm water, aan de soldaten gegeven, hetgeen alsdan vrywel iu den smaak valt. liet is geen bijzonder eenvoudig vraagstuk, te allen tijde eene voldoende hoeveelheid levensmiddelen bo- schikbaar te he'o beu. Daarom i9 het wel do moeite waard, de proeven te volgen, welke daartoe in het buitenland worden genomen. Nabij Nieuwersluis, ter hoogte van den weg Ter Aa, is gisteren avond eene vrouw door een trein overreden. Zij bekwam zulke hevige verwondingen dat zij aan de gevolgen is bezweken. Een duistere moordgeschiedenis wordt woderom uit Frankfort a/M. bericht. Nog is het niet zoo heel lang geleden, dat de aardappelkoopman Arndt aldaar word vermoord, of eeu gelijk geval heeft zich andermaal voorgedaan. De 52-jarige, niet onbemiddelde aardappel koopman Schulmeyer, een zwager van den vroeger vermoorden Arndt, keerde dezer dagen om 4 uur, na zyn zaken te Frankfort te hebben afgedaan, met zijn paard en wagen naar zijn woouplaats Mörfeld terug. Hij liep naast het paard. Juist was hij de plaats, waar vroeger zijn zwager vermoord werd, voorbijgegaan, toen plotseling uit het geboomte langs den straatweg eeu jonge man naar voren trad, die hem zijn geld of zijn leven vroeg. Schulmeyer echter was voor geen kleiu goruchtje vervaard en antwoordde kalm, dat hij geen lust had het een of het andere af te staan. Dit zeggende sprong hij op zijn wagen, toen hij tot zijn groote ontsteltenis een tweeden jongen man ontwaarde en hg plotseling twee revolverloopen op zich gericht zag. Hij zeif had geen ander wapen dan een zweep. Ngg voor hij goed en wol zat, ontving hij een schot in de borst, eeu iu den onder- huik en eeu in den rug. Toch bezat hg nog de kracht de teugels te grypeu en de zweep te hanteeren. Het paard liep door de schoten verschrikt van zeif. Te 6 uur kwam de wagen te Mörfeld aan. De deel neming en de opgewondenheid der bevolking was algemeen; onmiddellijk werd geneeskuudige hulp ingeroepen, doch het baatte niets. De man overleed, na een omstandig verhaal van het gebeurde te hebben afgelegd, des morgens om 5 uur in de armen zyner vrouw, die op dezelfde wijze als haar zuster haar echtgenoot verloor. De politie heeft een ijverig onderzoek naar de daders ingesteld. Zij heeft echter nog niet het minste spoor van hen ontdekt. Schulmeyer kon ze niet herkennen, daar zij gemaskerd waren. Algemeen hoopt men, dat thans maatregelen zullen worden zeide de markiezin, „en wilde ik mijn zoon verzoe ken, mij het offer te brengen.... ja. ou» mij op Solis gezelschap te houden, maar ik heb mij bedacht.... En dan, men schrijft mij van daarginds Solis is treurig erg treurigWij zullen dit jaar geen wijnoogst hebben! Geen enkele druif! Solis is even als Parijs, aangetast door de zedelijke kwaal, die al uwe middelen niet kunnen genezen, dokter Het is.... maar mevrouw Montgomery zal er misschien boos om worden." „Waarom?" vroeg Liliane. „Omdat hetgeen ik zeggen wil, niet vleiend is voor uwo landgenooten." Mevrouw Montgomery begon te lachen. „Ik wed, «lat gij gaat afgeven op de Amerikanen, de Amerikaansche vrouwen en op alles, wat gij met een lastig woord het amerikanisme noemt." Juist," antwoordde do markiezin. Bernière, die in den hoek van den salon zat en nog niets had gezegd, viel haar in de rede „De Amerikaansche vrouwen! O, taute, spreek daar geen kwaad var.Het zijn voortreffelijke we zentjes War* vrouwen „Dank uzeide Liliane. De markiezin, als vrouw der achttiende eeuw, ging, in haar stoel gedoken, voort: „Toch heeft Amerika de wijngaarden van Solis verwoest, en tegelijk 'mot onze wijngaarden, onze Fransche zeden, onze lieve, oude, innige, kalme ze den. Toch heeft uw Amerika, met zijn allerliefste genomen om op den weg vau Frankfort naar Mörfeld voortaan zulke gebeurtenissen te voorkomen. Aan de hoofdbesturen en de afdeelingen der demo* cratische bonden en vereenigingeu in Nederland is de volgende circulaire verzonden Medeburg&rs Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond voor Algemeen Kies- en stemrecht brengt het volgende te uwer kennis 1. Dat alle pogingen orn goedkoope extra-treinen naar den Haag te verkrijgen zijn mislukt. 2. Dat de burgorneester van 's-Gravenhage goea vergunning heeft willen verleonen tot het houden van een optocht. Niettegenstaande deze berichten zal evenwel de demonstratie toch doorgaan en op eene wijze worden gehouden, waaruit tou duidelijkste blijkt, dat de kies- rechtbeweging in ons land een grootsche, krachtige beweging is geworden. Tegenover het ellendig machtsmisbruik dor regeer ders en de flauwhartige tegenwerking der bourgeoisie, dat we ook ditmaal weder moeten ondervinden, stel len wij onze onvermoeide propaganda, die tot altijd hechtere organisatie moet leiden. Want wij weten het, en vergeten het nooit, dat wij geduld moeten hebben tot onze macht voldoends is. Eenmaal zeker kprat de tijd, dat het uit is met alle tirannie. Die zekerheid geeft ons moed om onzen tijd af te wachten en de kalmte, die zoo noodig is, om zich niet door de ellendige provocatie van boven af, waardoor de gemoederen worden geprikkold, tot daden vau overijling te laten verleiden. Wij kunnen nu nog raededeelen, dat voor de be- toogiug is gehuurd eeu stuk land, gelegen aan den hoek Loosduinschen weg-Heeklaau. Op het terrein zullen staan twee consumptie-tenten waarin tegen oen laag tarief eer. ieder iets zal kunnen gebruiken. Op het terrein werdt natuurlijk geen droppel sterke drank geduld, en ook daar buiten onthouden do deelnemers zich dien dag van gebruik van dit verderfelijk vocht. Onvoorwaardelijk zal een ieder worden geweerd, die blijken geeft onder den invloed van sterkon drank te zijn. De doe Ine mere, welke van buiten komen, geven aan den heer D. Boer, Van Swietenstraat 5 te 's Gra ven hage, op, met welke gelegenheid, hoe laat en in hoe grooten getale zij komen. Er zal dan gezorgd worden, dat bij de stations en de aanlegplaatsen der stoombooten geleiders aanwezig zijn, die de aanko menden uaur de plaats van bestemming zullen gelei den. Deze geleiders zullen kenbaar zijn aan een wit lint mot de woorden: commissaris van orde. Ter handhaving eener goede orde bevelen wy nog het volgende aau Wauneer men uit eenige plaats in eenigszins groot aantal naar Den Haag reist, zorgc men, dat bij eiken troep een of meer commissarissen van orde zijn, die door en uit de deelnemers zei ven gekozen worden. Men spreke dan onderling af niets te doen, dat strijdig kan worden genoemd met de goede orde en richte zich naar de aanwijzingen der commissarissen van orde. Zoolang men zich op den publieken weg bevindt, zorge men verder, dat alle vaandels en ba nieren zorgvuldig opgerold zijn, terwijl men zich verder onthoude van alles wat den grooten hansen aanleiding zou kunnen geven tot het houden eener hak partij Wat de reisgelegenheid betreft dione het volgende - I vrouwen, naar Parijs overgebracht, evenals naar mijn druiven, och lieve hemel, niets, bijua niets, volstrekt niets.... maar een Amerikaansche ziekte.... de rail- dew 1".... „Wat blieft u vroeg Bernière. „De mildew." „Spreek uit mildioe." lachte mevrouw Montgomery. „Ik versta het wel, mevrouw. En wat is dat tante, de mildioe „Vraag het maar aan den dokter," zoide mevrouw de Solis. „Gij zijt geen eigenaar van wijngaarden, waarde heer, anders zoudt gij dat niet vragen." „Neen," zeide Bernière. „Nu dan," sprak de markiezin, „de mildew is een allerliefst woekelplantje, dat voor twaalf of vijftien jaar rustig in Amerika zat, en dat bij onze goede, Fransche wijngaarden onbekend was, totdat men heeft bedacht om hier in Frankrijk Amerikaansche wijn stokken te ptanten Wij hadden toen de phylloxera... „De phylloxera is veel moor vaderlandslievend," zeide Bernière. „De phylloxera heeft men bestreden, en men kreeg de mildew. De mildew, dat woekerplantje, dat de groene bladeren rood kleurt en doet verdrogen, ze verwringt, zo afknaagt en doodtdat men tracht te verdelgen met zwavel en kalk, en dat, als men meent, het verbrand en 's winters onder de sneeuw begraven te hebben, in de lente met de rozen weder opleeft {Wordt vervolgd.) Daar alle gelegenheid om goedkoope troinen te verkrijgen ous is afgesneden, raden wij aan gozel- 8chaps—biljetten te nemen, die aan elk station van do staatsspoorwegen verkrijgbaar ziju. Men wachte hier mede evenwel niet tot de laatste dagen voor de demonstratie, doch vrage de kaarten minstens 10 da gen vooruit aan. Wij voorzien, dat de armoede vele goede geestver wanten zal beletten naar Den Haag te reizen. Toch zorge ied tre afdeeling, van uit het kleinste plaatsje zelfs, aldaar vertegenwoordigd te ziju door zyn vaan del. Kan hut bekostigd worden, dan gaan minstens één of twee mannen of vrouwen met het vaandel, zoo mogelijk echter meur. Is men zelfs te arm om voor gezamenlijke rekening één of twee personen te zenden met hot vaandel, dan worde toch het vaandel aau boven opgegeven adres verzonden. Geen demo cratische voroeniging in ons land, of zij dient hare sympathie te betuigen aan deze grootsche beweging. Op hot terrein zal van vier tribunes gesproken wordeu. Als sprekers voor dien dag zijn uitgenoodigd F. Domela Nieuwenhuis, dr. Vitus Bruiusma, A. H. Gerhard, mr. W. Heiuekon, F. W. Gebing, mej. C. M. van Hoogstraten, mej. SchookHavor, R. v. Zin deren Bakker. Wat de regeling der demonstiatie betreft, diene nog het volgende De meeting wordt geopend te 2 uur. Met het oog op de groote afstanden in Den Haag, is het dus ge- wenscht dut de deelnemers niet later dan te 12 a I uur aan de spoorweg-stations of aanlegplaatsen aan komen. Sluiting der meeting to 4 uur. Tot dekking dor vele kosten zijn we genoodzaakt van ieder deel nemer 10 ets. «utrée voor het meeting-terrein te heffen. Het hoofdbestuur hoeft do vrijheid genomen, audi ëntie aan te vragen bij den minister Tak wij rekenen op aller goedkeuring in deze. Het hoofdbestuur v. d. Ned. Bon d voor Alg. Kies- en Stemrecht R. v. ZINDEREN BAKKER. G. L. v. ZWAAG. M. ROZENGA. D. R. MAN8HOLT. O. STELLINGWERF. H. J. v d VEGT. Tj. NA WIJN. Er worilt alweer bericht van een wonderbare klok, welke op de wereldtentoonstelling te Chicago te zien zal ziju. Zy wordt ingezonden door -een Fransch werktuigkundige te Now-York, Terrien do Villeneuve, die eenigen tijd onder leiding van Edison gewerkt heeft. Die klok, waaraan een phonograaf verbonden is, voert in de twaalf uren brokstukken van vier opera's uit: Lohengrin% iïilhem Teilde Hugenoten en Faust, met het stemgeluid van de beroemdste artisteu die in deze opera's zongen: Patti, Faure, enz. Het orkest moet een pbonographische repro ductie van het orkest der Groote Opera te Parijs wezen. Een bolangrijke vraag van strafrecht, n. I. of poging met een absoluut ondeugdelyk,middel al of niet straf baar is, werd jl. Dinsdag door bet hof te Amsterdam berecht. Den 29 Juli jl. had voor de Arrondissements- Rechtbank te Amsterdam terecht gestaan B. L., wo nende te Amsterdam, ter zakelo. dat hij den 10 Juni 1892 in de Haarlemmer Houttuinen opzettelijk en met voorbedachte rade had gepoogd J. O. H. van het leven te boroovcn, doordat hij, na eon met scherpe patronen goladeu revolver bij zich te hebben gestoken dit wapen op H. had gericht en afgeschoten, toen deze door de Haarlemmer Houttuinen reed 2o. dat hij, nadat^ zgn poging mislukt was, een paar uur later J. C. H. opnieuw had bedreigd, door hem de woorden toe te voegen: „Jan, het spijt mij, dat ik je niet geraakt heb, maar er aan ga je tochhet eerste is voor jou, de rest is voor mij". De rechtbank nam beide feiten als bewozen aan eu veroordeelde den beklaagde tot een gevangenisstraf van drie jaren. Nadat deze in hooger beroep was gekomen, be toogde zijn verdediger, rar. W. A. Paap te Amsterdam by de behandeling voor hot Hof, dat het eerste te laste gelogde feit opleverde een poging tot moord met een absoluut ondeugdelijk middel. Het schot van den revolver namelijk was niet af gegaan. Wel is waar nu had beklaagde erkend, dat op de zes kamers drie kogels aanwezig waren, maar vooreerst achtte de verdediger dit onbewezen, daar geen getuige daaromtrent iets kon verklaren en de revolver in bet Westerdok was geworpen en niet teruggevonden, en ton tweede al ware het bewezen, dat er drie kogels op den revolver waren, dan nog moest, zijns inziens, bg gebrek aan bewijs worden aangenomen, dat iu de kamer althans, die voor den loop zut toen geschoten werd, geen kogel zat. Hg' meende op die gronden, dat het gebezigde middel absoluut ondeugelijk was geweestbetoogde dat poging met een dergelijk middel volgons onze wet niet straf baar is, en dat derhalve vrijspraak moest volgen van het eerste feit. Wat het tweede feit betreft, riep hij de clementie in van hot hof, op grond dat de 62 jarige beklaagde door een samenloop van ongelukkige omstandigheden tot de daad was gekomen. De persoon namelijk, tegen wien het feit was gepleegd, was 17 jaar laug ziju knecht geweest; maar had verleden heifst in zgn buurt een zelfde affaire als de zijne opgezet, ten gevolge waurvan de zaak van don beklaagde kerk was achteruitgegaan. De advocaat-generaal, rar. Jolles bestreed deze zienswijze wat liet eerste feit betreft, en betoogde, dat volgens onze wet ook poging met een absoluut ondeugdelijk middel strafbaar is, zich daarbij onder andoren beroepende op de meeniug van prof. Van Hamel te Amsterdam. Hut Hof evenwel vereenigde zich bij haar arrest van den 30un Augustus met de zienswijze van den vordodigursprak den beklaagde vrij van de poging tof, moord, veroordeelde hem ter zake van de bedrei ging tot een gevangenisstraf vau drie maanden. Volgens de officiuele berichten aangaande de cho lera, zijn Woensdag voorgekomen: iu Hamburg 496 gevallen, waarvah 181 met doodelijken afloop; in bet district Stade vau den 29 tot 80 Augustus l ziektegeval, ou 3 gevallen met doodelijken afloop in het district Sleeswijk. Den 30 Augustus hadden in 20 plaatsen 73 ziektegevallen plaats, waarvan 30 met doodelijken afloop' waaronder 27 te Altona. Vorder 1 geval met doodelijken afloop te Charlottenburg en l te Ruda, district Krotoschin. Het schijnt, dat de cholera een tweede brandpunt gevormd heeft in Antwerpen. Langzaam breidt de epidemie, die door prof. Vau Erinengeu voor Azia tische cholera verklaard is, zich daar uit en tevens is zij te Brugge en te Mecholen opgetreden terwijl in andere plaatsen gevallen van cholera nostras zijn voorgekomen. Tot dusver is geen cholera aan de Maas het groote gevaar voor Nederland voorgekomen. Alleen dient vermeld dat de cholera zuidelijk Stutt gart en noordelijk Aarhuus in Deneiuarkeu zou heb ben bereikt. In Engeland zijn gisteren geen nieuwe gevallen voorgekomen. Hoe eigenlijk de toestand was te Parijs scheen men tot dusver niet goed te %utuieu ontdekkeu. Er loopeu steeds geruchten vau cholera-gevallen. De overheid blijft echter beweren, dut in Parijs geen Aziatische cholera heerscht, dat zelfs de cholerine minder wordt. Sommige oppositiebladen gs». de AutorHégaven eveuwel eeu statistiek van de clrolera- gevallen welke zich hadden voorgedaan. President Harrison heeft een circulaire uitgevaar digd, waarbij twiutig dagen puarantaine bij voorbaat wordt opgelegd, zoo het noodig is, aan alle schepen uit Europa, dio landverhuizers aanbrongen, in alle havens der Vereeuigde Staten; wanneer deze maat regelen niet in strijd is met de bijzondere wetgeving van de Staten der Unie. Men gelooft, dat (leze maatregel de landverhuizing van vreemdelingen naar de Vereenigdo Staten goheel zal doen ophouden. De circulaire is reeds van gisteren af van kracht uitgezonderd voor 3chepen, die thans op zee zijn en die uun bijzondere regelingen zullen worden onder worpen, naar het goedvinden van den secretaris der schatkist. De heer Labouchère houdt in Truth vol, evenwei zonder bewijs aan te voeren, dat de Koningin, en niemand anders, oorzaak is van zijne buitensluiting uit het nieuwgevormde Kabinet. Dit standpunt wordt elders gegispt als volstrekt onverdedigbaar. De aan sprakelijkheid voor Labouchère's buitensluiting (zoo wordt betoogd) kan niet anders gelegd worden dan op de schouders van Gladstone. Immers waar, iu eenen constitutioueeleu Staat, de Eerste Minister zich neerlegt bij een bezwaar van den Souverein tegen eene benoeming welke hij zelf voordroeg, daar deelt hij niet do verantwoordelijkheid, maar aanvaardt haar in haar geheel. Hij kan, indien hij dit verkiest, op de benoeming aandringen. Doch in geval hij het optreden van den voorgestelden collega niet noodza kelijk genoeg oordeelt om den bedoelden aandrang te rechtvaardigen, verbeurt hij ook het recht om zich te verbergen achter de tegenwerping van den Souverein. Dit moest te dezer zake Gladstone's standpunt wezen. Men verwacht de bijeenkomst der Franscho Kamers met 18 of 24 Oct. De dag dei verkiezing voor de Italiaanscho Kamer is nog altijd niet officieel vast gesteld. De Italianen verbazen zioh over hun laoo- uiekeu promier, dio geheel anders dan zijn spraak- lustige voorgangers Depretis, Crispi en Rudiui met hun paraderedeVoeriugen, zich in een onverbreekbaar zwijgen hult. Bij de 80,000,000 M., die voor het Duitsche leger zullen gevraagd worden, zal het niet blijven. De Duitsche Ryksdag zal weldra onthaald worden op eene nieuwe koloniale begrootin^. Die begrooting zal den leden wel als koud water over het lijf vallen. Geld eu nog eens geld is er noodig voor de Duitsche koloniën in Oost-Afrika. Ten eerste zullen een paar oorlogsschepen die oud en onbruikbaar zijn geworden door nieuwe moeten, vervangen worden. Verder moet het leger in Oost-Afrika versterkt worden, om het in het zeer uitgestrekte Duitsehe gebied uaar eisch te kunnon doen optreden, om de stations aan de Kilima Ntsjaro en te Tabora van eeu voldoende garnizoen voorzien, en ten derde om te beletteu, dat de opstand der Arabieren aan het Tanganyika-meer naar de Duitsche koloniën overslaat. „Do Duitsche kolouiën, zegt de Voss.Ztg kosten voel geld en het voordeel dat zij afwerpen is uiterst gering. Het zuur opgebrachte geld der Duitsche belastingschuldigen verzinkt in een vat zonder bodem en de verraderlijke aanvallen van de inboorlingen ot van het klimaat doen monigeu fliuken Duitscher in het zwarte warelddeel zijn graf vinden," Het blad hoopt daarom dat de Rijksdag de voor stellen keer nauwkeurig zal onderzoeken alvorens de verhooging der begrooting goed le keuren. GEVONDEN VOORWERPEN. In de maanden Juni, Juli eu Augustus 1892 zijn de volgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd aan het bureau van politie: 1 portemonnaie inhoudende 0,26, 1 honden halsband met penning van 1892, 1 zakmesje, 1 por temonnaie inhoudende 0,10, 1 fantaisie armband, 1 boezelaar, 1 gouden broche waarin haar gewerkt, 1 blauw lintje (dasje), l gedeelte van eeu bloedko ralen armband met gouden sluiting, 1 fantaisie broche, 1 Atjch-medaille, 1 gouden medaillon met portret, 1 zwart schortje, 1 gouden ring, 1 dames handschoen, 1 bruin glacé handschoen, 1 gutta percha band, 1 dubbeltje, 1 thermometer, 1 doosje inhoudende een sigarenpijpje, 1 vrouwenzak inhoudende een witte zakdoek, 1 schaar, 1 zakmes, 1 defecte houdenhals- band met penning van 1892, 1 portemonnaie inhou dende een halssnoer van roode koralen met goudeu sluiting, 1 parapluie, 1 parapluie, 1 pince-nez, 1 mesje, l oliemaatjo (deciliter) gemerkt G. v. d. Bosch, 1 kinderschoontje, 1 hondentyilsband met plaat, 1 voetbankje, 1 gutta percha band van eea kinderwagen, 1 portemonnaie inhoudende 2 centen1 leêren siga renkoker met gouden plaatje waarop de letters J. S. Ph. '8 H., 1 mesje, 1 kalfsvel, 1 jas, 1 bloedkoralen halsketting roet gouden sluiting en bloedkoralen kruisje, l kinderportemonnaie, 1 guita percha band, 1 koralen beurs met zilveren knip inhoudende l/g cent, 1 beleenbriefje van de kleine bank van leening, 1 rond goudeu medaillon, l spaar-hulpbankboekje ten name van H. v. d. Starre, 1 portemonnaie, l pennemesjo, 1 kanten mutsje, 1 mesje, 1 lorgnet, 1 vrouwenzak irhoudende een zakdoekje, zwart tricot handschoen, De aflevering 15 Nov. 1891 van de „Revue des Deux Monties", 1 bovenstuk van een gouden oorbelletje; 1 oorknopje; 1 fantaisie broche 1 armband van schelpjes; 1 portemonnaie; 1 haar speld; 1 portemonnaie inhoudende ƒ1.29; 1 koralen halsketting; 1 bloedkoralen armband met gouden sluiting; 1 R. C. kerkboekje; l parapluie; 1 zak mesje; 1 hon<len-belastingp6oniug van 1892; 1 étui; 1 parapluie;! koralen armbaud met gouden sluiting; l zilveren remontoir horloge; 1 portemonnaie inhou- dendo 0,50; 1 kinderschortje; 1 oorbelletje; 1 gouden broche1 onderstuk ear. een gouden oor belletje 1 paar linnen manchetten met goudon knoopen1 mazenbal1 servet1 rozenkrans 1 koralen halsketting met koperen sluiting 1 gulden stuk; 1 gouden oorknopje; 1 R. C. gedenkpenuing 1 gouden oorbelletje; 1 fantaisie broche; 1 honden halsband met penning 1891 1 zilveren horloge ketting l stuk van een zilveren armband, 1 granaten oorbel gezet in 't goud 1 gouden oorknopje1 zilveren rijgpen, 1 gouden broche met steen (vrou wenkopje) 1 bont schortje. Do gevonden voortfrerpon in de maanden December 1891 en Januari en Februari 1892 en niet door de verliezers afgehaald, zijn ter dispositie van de respec tieve vinders, met inachtneming vau art. 2014 Bur gerlijk Wetboek. Bureau van govonded voorwerpen zooveel mogelijk geopend van IIl uur 's morgens- De Commissaris van Politie te Gouda, W. N. va.n GARDEREN. Do BURGEMEESTER van Gouda, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam op den 31 Augustus 1892 is exe cutoir vorklaard

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2