Ins, huis BINNENLAND. EE1ÏIÏTE. ERF, de Achter- Nb. 2120, Rietveld Dinsdag 6 September. 1892. Nieuws- en FEUILLETON. 'oederen. (Z. H.) kooping Stoffen 4930. t Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. OENEN. i De inzending van advertentiön kan geschieden tot eén uur des namiddags van den dag der uitgave. 1 EN ETELLE8, ILUS, id Tailleur. E. Aizonderljjke Nommers VIJF CENTEN. ste adres. e. k. wegens de heerschende cholera verboden. (Uil het Frmech.) IX. oornoemde De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. iche Cou- en door het KMAN en I. No. 222, 'ewater met net Vrucht- 85 c.A. BER 1892. VRIJDAG ingericht juiste adres, v', opnieuw ng DAMES J DERS vau kermis voor- voornoetnd, weeter, STOOP. SLSHOUT. 192, 'snam. voond door erstaan van ADVERTENT1EN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Het comité van organisatie van het IVe Internati onaal Congres tot bestrijding van het misbruik van Op het viertal voor predikant bij de Remonslrantsche gemeente alhier zijn alphabetisch geplaatst de hh. G. Buisman te Delft, A. H. Humme te Oude- Wetering, J. Hooikaas Jr., proponent on J. H. do Kidder te Meppel. goudsche courant. Cholera en arden markt toegelaten. de Se klasse, 1 voor de 4e, 1 u-- jn, daar 1 tot VERHEM- UTEN en Bovendien worden alle Advertentiën gratig opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags verschijnt. De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. reeds meermalen gezegd. Laat Het zijn drie Volgens den berichtgever dor Independence te New- York worden sedert eenige tijd aan alle dames, die op do lijnen van den «Michigan Central Railway* reizen, vanwege de maatschappij ruikers aangeboden. Te Niles doet deze twee groote kassen bouwen, ten einde in den winter even hoffelijk te kunnen zijn. irocessie is hebben Van de goedkoope reisgelegenheid des Zondags 1 om voor verminderd tarief naar den Haag te gaan, maakten gisteren 260 personen gebruik. De cadet B. C. M. Smelt, voor infanterie O. I., heeft met goed gevolg herexamen afgelegd en is nu definitief in hot 4e studiejaar pvergegaan. Voor het tweede admissie-examen aan de rijks hoogere burgerschool alhier hebben zich aangemeld 1 candidaat voor voor de 3e en 2 voor de le klasse. Twee leerlingen zijn in de 2e klasse zonder examen toegelaten, d zij bij eene andere hoogere burgerschool rwd? die klasse waren bevorderd. k Naaf wy uit goede bron vernemen is de/procei van Gouda naar Kevelaar, die zou* platrts heb Zaterdag 10 September tot Maandag 12 September Italië hebben bij gewoond. Ook bij de tegenwoordige epidemie wordt dikwyls de komma-bacil niet gevonden, en toch stierven de lijders ongetwijfeld aan Aziatische cholera. Men moet dus niet alleen Gp het ontdekken vau den komma- bacil afgaan men behoort ook andere verschijnselen in aanmerking te nemen om de ziekte te erkennen en vrij te blijven van het verwijt, dat men te laat tot de ontdekking is gekomen, dat men werkelijk met een cholerageval te dogn had. Te Bremen byv. werd bij geen der lijders, welke overleden zyn, de komma-bacil ontdekt. Ongetwijfeld heeft men te Hamburg en Parijs in dit opzicht een fout begaan. De lieden stierven in groot aantal in de omstreken van Parijs, en toch bleef de overheid kalm beweren «Er zyn geen komma- bacillen gevonden, dtïs het is geen Aziatische cholera.* {Haagsche Cl.) GOUDA, 5 September 1892. Mej. L. C. Arends is benoemd tot onderwijzeres het comité te Capelie a/d. Usel. j aangenomen. Bij het comité gold daarbij niet zoozeer de vrees voor mogelijke epidemische uitbreiding der ziekte hier te lande vóór de opening of tijdens het Congres als wel de overweging dat het comité niet mocht medewerken tot verplaatsing van congresleden uit besmette plaatsen naaf Nederland en de vrees dat de heerschende cholera en de toegepaste maatregelen van voorzorg aan de grenzen menig congreslid van deelneming aan het Congres zouden terughouden. Al per telegram uit Christiania van het bureau van het dor groote menigte nog tracht in slaap te wiegen. --i i._4 Deze raeenjng vinden wij heden bevestigd door een artikel van de «Kölnische Ztg." over den komma - baccil. Het blad zegt o. a Bij de lijders, waar de komma-bacil ontdekt wordt valt aan Aziatische cholera niet meer te twyfelen maar daarom mag men niet zoo ver gaan om te be weren de komma-bacil is niet ontdekt, dus het is geen Aziatische cholera. Dit zou een groote dwaling zijn. Dr. Koch zelf heeft niet bij alle cholera-lijders de bekende bacterie gevonden evenmin Prior, Finkler, Emmerich, Cantoni en andere bekende geneesheeren die de epidemieën in Egypte en Italië hebben bij. 89) En Sylvia scheen haar best te doen om zichzelf van haar toestand rekenschap te geven. z/O ik weet het wel I” zeide de markiezin. «Zoo- dra men ziek meent te zijn, is men ziek Evenats mon ongelukkig is, zoodra men het meent te zijn, of doodelijk verliefd, zoodra men het zich verbeeldt 1 Zeg eens, dokter, heb ik geen gelijk «Zeker, zeker 1 Dat komt volmaakt met mijn theorie overeen 1 Ik heb alleen medelijden met on- vetmydelyke kwalen 1” «En die zyn vroeg George om zich in het ge sprek te mengen. z/O! dat heb ik u i L mij nu niet in herhalingen vallen, dingen.” «En wat zyn die drie dingen, doktor?” «O! Niet veel moois! Ellende, ziekte en dood!... De rest, bah Verbeelding, zooals mevrouw de markiezin zegt!” permanent comité een voorstel, tot uitstel van het Congres ter wille der cholera on quarantaine. Dit voorstel, reods bij het dagelijksch bestuur van het comité van organisatie in overweging, werd in 1 van organisatie met algemeene stemmen Tot Eva glimlachend, voegde de markiezin er by «Ik neem de poësie uit het loven weg, niet waar, mijn kind Doch de kleine Amerikaansche ant woordde «Volstrekt niet, mevrouw, volstrekt niet Ik zou slechts een eerlijk man kunnen liefhebben, die mij zou zworen, voor mij te leven, in plaats van mij te beloven, dat hij uit liefde voor mijn mooio oogen zou willen sterven, zooals gij zegt.” «En gij zoudt gelijk hebben1 Dat is veel moeie- lijker!” sprak de markiozin. «Een allerliefst meisje zeide zij zacht tot mevrou .v Montgomery, die lachend antwoordde «Maar een Amerikaansche! Waar blyft de mildew «O! ik heb u gezegd, dat die niet ongeneeslyk 1 was,” antwoordde mevrouw De Solis.. 1 Dokter Fargeas stelde blykbaar belang in dit ge sprek, dat onder de schynbare banaliteit, een teA halve ontsluierd geheim, een slepend lijden, een wei - nigje ziekelijke romaneskheid verborg, wat hij. als alle microben, trachtte’ te genezen door de antisepti sche methode «Kijk, kijk zeide hij, «daar gebruikt miss Eva, zweert, te zullen sterven uit liefde tot haar mooie oogen, dat misschien heel aardig, heel aangenaam, heel muzikaal klinkt, maar dat het een afgezaagde phrase is, die niets beteekent. Zij moet zich er niet om bekommeren. Ik ken er, die haar wel honderd maal tegen honderd verschillende vrouwen gebruikt hebben, e:> die nog gezond en wei leven!” «Als men er één ontmoet, is het genoeg om die te beklagen.” Dit had de Solis op diepzinnigen, zeer ernstigen toon gezegd, eu daar Sylvia dicht bij hem was, voegde hij er snel en zachtjes bij «Beklagen en aanbidden.” Sylvia antwoordde niet, alsof zy mets gehoord had; maar die aanbidding, in het geheim en zoo onvoorzichtig aan haar medegedeeld met een verach ting van bet gevaar, zooals alleen zij kennen die beminnen, dit haastige woord trof haar harten Eva’s onrustige blik bespeurde op Sylvia’s gelaat de ontroering en tevens de by’na onmerkbare beweging met de lippen van den markies, terwijl hij met me vrouw Norton sprak. Ook de moeder sloes; er acht op, want zacht zeide zij, om verdere uitingen van haar zoon te voorkomen: «Welnu, ik heb enkele gevallen van ware liefde gezien en ik ben oud genoeg om te erkennen, dat ik zelfs een paar malen het geruisch harer vleugelen gehoord heb.... frrt! frrt! Men zeg immers, dat de liefdvleugels heeftMaar ik zou miss Eva zelve boos maken, als ik haar vertelde, dat, zoo men haar «Maar,” hield de markies vol, zonder Sylvia aan te zien, die zeer aangedaan luisterde, «de ziekte, die voortkomt uit een verborgen zedelijk lijden, een verloren ideaal, een onderdrukte liefde «Eap vraag vooraf. Hebt gij veel van die liefdes histories gezien viel Fargeas hem met een onge- loovig gezicht in de rede. Een hoogst ernstig geval van „cholera nostras", met doodelijken afloop, heeft zich Donderdag voor gedaan in de Baan te Rotterdam. De overledene, A. Faber, is een 54-jarig los werkman en laat een weduwe met vier kinderen achter. Door dr. Vroesom de Haan is een nader onderzoek ingosteld, en de woning van den overledene staat voortdurend onder politietoezicht, terwijl de agenten met dat toezicht belast, telkens na aflossing worden ontsmet. Vrijdag-avond is, in een woning aan de Entrepot straat aldaar een tweede geval voorgekomen daar is een man overleden, die sedert een paar dagen aan «cholera nostras" lijdende was, Zijne beide kinderen zijn, als vermoedelijk door de ziekte aangetast, naar de barak overgebracht. Dat de grens tusschen nostras" en «asiatica" dit- maal althans, zeer moeilijk te trekken is, daareerst- genoemde ziekte al even hevig verloopt als de gevreesde 1 Aziatische, hebben we al meermalen doen opmerken I omdat ’t ons zeer gevaarlijk voorkomt, dat men den «leoholuche dranken ontring'reeda vóór eer.ige dagen i toch al niet sterk ontwikkelden voorzichtigheidarin

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1