WOONHUIS, OPENBABBlËSiÖPl wmmswimm um ET UA1NT1EN Wol en Openbare Verkooping ADVERTENTIE!*. wordt voor liet laatst gebakken. Wed. I. SI It BES. Eerste kwaliteit krirapvrij WOL, GAREN en BAH C. van der POOL, Openbare Vrijwillige Verkooping op ZATERDAG 15 OCTOBER A KOK COUP., Kleiweg. te REEUWIJK, te REEUWIJK,* te GOUDA, JEAN GAILLABD Thans alleen historische term. Gouw, agger fossa give aquagio obductus. Do gouwen, de kloosterdak, de veld- en binnendykslooten altijd te onderbouuon door de particuliere eigenaars van dien (G. de Vries). Gouwenaar, i.n.w. m. Afleidsel van {Ter) Gouw, (7er) Goude, van ouds de naam der stad Gouda. 1) Benaming voor eene Goudsche of «lange" pijp. Soms in den tamelyk gemaakteu vorm gondenaar. b. v. Reik mg vast een schoonen Goudenaar uit de la, ik zal er den braujl maar eens insteken. (Potgieter.) Als ik '8 morgens myn gouwenaar slog. (Vosmaor.) 2) De uitdrukking Dat is de gouwenaar «bij militairen in gebruik, als hun iets slechts overkomt", moet ontleend' zyn aan het slechte drinkwater te Gouda, (HarreUoméeWel licht heeft men bier te doen met eene be naming als «de Rotterdammer* of «de Vlaar- dinger", waarmode, van wege de beruchte wer king van het Maaswater, de buikloop werd aangeduid. Dit zou ook misschien de zegswij zen Dank je voor den Gouwenaar en Dat is goed voor den Gouwenaar (Harreboraée) verklareu. Tot zoover het Woordenboek. Wy teek enen er bij aan, dat den inwoners van onze stad, die zich den tijd voor de waterleiding herinneren, dit woord in de tweede beteekenis maar al te goed bekend is bijna elke vreemdeling maakte in den eersten tijd van zijn verblijf alhier kennis met dien Gouwenaar en wij hebben er gekend bij wie de kennismaking zoo innig en bestendig was, dat zij ten einde raad besloten zich door een over haaste vlucht daaraan te onttrekken De, redactie van het Woordenboek had gerust wat stelliger kuu- nen sprekeu en haar «wellicht* en «misschien* achterwege kunnen laten. Bij kon. besluit van 8 September 1892 no. 21, ia op voordracht van den minister van waterstaat, kandol en nijverheid eene Staatscommissie ingesteld, met opdracht om te onderzoeken of eene afsluiting en eene droogmaking van de ZuidéPzee, op eene wijze als door de Zuiderzee-Vereeniging ia voorgesteld, in ra lands belang behoort te worden ondernomen, en aoo ja, op welke wijze dit werk tot uitvoering moet worden gebracht; en een verslag van de uitkomston ▼an haar onderzoek aan H. M. de Kon in gin-Regentes uit te brengen. Voorzitter van die commissie is de minister van waterstaat, handel en nijverheid. Bij circulaire van 7 Sept. zijn de gemeentebeuuren in de provincie Zuid-Holland door Gedeputeerde 8taten aangeschreven, om hun college por omgaande bericht te zenden, of in do gemeente eene inrichting ia als bedoeld bij art. 7 der wet op de besmettelijke zifkten, namelijk eene gelegenheid tot afzondering en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. In die circulaire zeggen Ged. Staten, dat zij be sloten hebben, na gehouden overleg met den genees kundigen inspecteur, in beginsel vast te stellen, dat in gemeenten met meer dan 5000 inwoners eene inrichting van duurzamen aard behoort te bestaan, en dat in gemeenten met meer dan 1600, doch mi.nder dan 5000 inwoners kan worden volstaan met zoodanige inrichting van tijdelijken aard. dag langer te Trouville blijft, en dat gij roet mij mee naar Amerika gaat." Een oogenblik zag de jonge vrouwdeu woedender* reus aan, en antwoordde langzaam met onverzettelijke zachtheid. «Als uw wil een beleediging wordt, vermag hij niets t^gen den mijnen.... NietaGij wilt dat ik zal vertrekken omdat het u belieft mij te verden ken Beschuldig mij, beleedig mij, ik ga niet heen L." Dreigend, evenals daar even, herhaalde hij den dierbaren naam «Sylvia !M Doch hij hield op bij den helderen, kalmen, droe- vigen blik der vrouw-. O! neen.en.... neen Gij wilt mij wanhopig maken, mij tot bat uiterste drijven. Wilt gij dan dat ik alles geloof?" «Wat alles! Alles wat de laster, ik weet niet waar van daan haalt? Dwaasheden of schandalen Y* „Komaan, ja, bet is dwaasheid ja het is bespot telijk, ik weet het," zeide hij.., «maar ik wil niit, dat gij hier zult blijven.... Ik beu ruw..., goed.... Het is de Yankee.r. het woeste, heftige wezen, dat te voorschijn komt..# Maar heb ik dan goen bewij zen gegeven van c?n koelbloedigheid, die mij zelf verbaast, toen ik ^aar straks niet met deze handen en hij liet zijr» gespierde houthakkersvuisten zien "de domkoppen heb verpletterd, die lachend de •vo-ituren van de Amerikaanscbe van de Normandi- Een belangrgk debat werd Donderdag in don Rot- terdamschen Gemeenteraad gevoerd. Door een der raadsleden, den heer v. Stolk, was een paar jaar geleden een voorstel ingediend, om het vervalschen van eet- en drikwaren tegen te gaan. De meerderheid der commissie voor de straf verordeningen, in welker handen dit voorstel was gesteld, had geadviseerd, het voorstel te verwerpen, omdat zij meonde dat bet tot geen practische ge volgen zou kunnen leiden, ou dat de belangrijkheid der resultaten itt geen verhouding zou staan tot de kosten van oen op te richten keuriugsdienst. Drie juristen namen deel aan het debat. De heeren rar. Muller eu mr. v. Kaalte bestreden het advies der commissie voor de strafverordeningen, dat door den hoer rar. v. Heukelom werd verdedigd. Dat dit onderwerp reeds bij art. 174 van het Wetboek van Strafrecht geresreld is, werd betwist, omdat het Wetboek vAn Strafrecht eischt, dat de verÉooper weet dat hg vervalschte waren verkpopt. fcfcOradat niet iedere winkelier weten kan of de door hem verkochte levensmiddelen vervalscht zijn, vreesde de heer v. Heukelom, dat men dikwgls onschuldigen zou moeten straffen, die door den groothandel wor den bedrogen. Tegen deze bewering werd aangevoord, dat by iedereo winkelier raag ondersteld worden, «lat hij genoegzaam kennis heeft van de artikelen, die door hem verkocht worden. De heer v. Stolk verdedigde het voorstel uit een oogpunt van volksgezondheid. Hij meende dat de kosten van den keuringsdienst zouden teruggevonden worden in do mindere verplegingskosten, als ver valschte levensmiddelen niet meer werden gebruikt. Omdat de Gemeentebesturen niet bevoegd zgn de namen te doen publiceeren van hon bg wie ver valschte levensmiddelen gevonden worden, noodigde de heer Van Kaalte den president uit, verslag to geven van de behandeling dezer zaken voor het kantongerecht, om op die wijzö de namen der ver- valscbers onder de oogeu van hot publiek te kuu- nen brengen. Ten slotte werd het voorstel-v. Stolk met 26 tegen 6 stemmen aangenomen. In de volgende week wordt te Zevenaar van rijks wege eene barak gebouwd wolke geheel naar de eischen des tijds zal worden ingericht. Alle treinen uit Duitschland worden nu te Zoveuaar vóór het uitlaten der reizigers geïnspecteerd en die reizigers, welke uit besmette plaatsen komen, in eene afzonderlijk daarvoor Ingerichte tent gedesinfecteerd. Het plan, om te Scheveningen op het sportterrein een spel schaak met levende figuren te doen spelen, is opgegeven. Dr. Mezger is voornemens, in het vervolg geen patiënten meer te behandelen in Domburg. Do vorstelijke personen vinden namelijk het vooruitzicht, meermalen hun zomer in de stille badplaats te moeten doorbrengen, niet erg aanlokkelijk. Naar aanleiding van een ambtelijk schrijven van den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Gelderland en Utrecht, heeft do schoolopziener in het district Utrecht de hoofden van scholen in zijn district dringend verzocht, hunne leerlingen orustig sche villa vertelden.... Ja, ik was opgesprongen, het bloed vloog mij naar het hoofd.en ik wilde een ■schandaal maken, oen ongeluk begaan toen mij inviel, flat een schandaal nog erger voor u zou zijn, dan de laagheid de laster.... van die zotten. Maar koelbloedigheid is mijn deugd niet, SylviaDat kunt gij weten en zien Ik stik.... Ik zie visioe nen, die mij tot vertirgfeling brengen.... Gij moet mij begrijpen, Sylvia.... Gij moet mij vergeven...." Hij herhaalde op korten, beslisten toon «Gij moet mij volgen «Dus dat is een bevel?" «Een bevel of een verzoek, wat doet het er toe?" «Veel, want aan een yerzoek zou ik gehoor geven, terwijl ik een bovel nooit zal opvolgen!" «Nooit?" «Nuoit V' «Ongelukkige riep Norton. «Wat bewijst mij, dat de ellendelingen geen waarheid hebben gespro ken, cn dat gij niet hier wilt blijven om uw minnaar?" «Mijn minnaar?..,. Dat is laster," riep Sylvia, «en gij hebt een leugen gezegd «Hij was hier. Hij heeft de vlucht voor mij ge nomen Waar blijft nu de leugen? Bij mij of bij u? Hebt gij mij straks bekend, dat gij hem bemind hadt, of niet?" «Dat was geen bekentonis, het was de waarheid," zeide zij, met hare fiere kalmte. «En de waarheid de waarheid van vroeger en van heden.... is. dat gij hem nog steeds liefbebt?" te wijzen op het nadeel, dat vau het eten van on- rypo vruchten, of van het overvloedig eten van ooft in het algemeen te vreezen is, en voorts de noodige maatregelen te nemen, dat de privaten on water plaatsen dagelijks vóór deu aanvang der school ont smet worden door kalkmelk, bereid op de wyze, als is voorgeschreven in do regelen, vastgesteld bij kon. besluit van 24 Juli 1891 {Stbl. no. 158), en dat het drinkwater, indien het niet als goed erkend is, gekookt worde. Te Lobit kwam Donderdag eeu oorlogsvaartuig ten anker, om toezicht te houden op de schepen, die den Rijn afkomen. Een officier van gezondheid bg dj marine is belast met het onderzoek naar don gezondheidstoestand der bemanningen, en met de zorg om verdachte voorwerpen, die zich aan boord bevinden, te doen ontsmetten. Tevens aordt aan den oever der rivier eene barak gebouwd ter opneming van eventueel© choleralyders. Gisteren nacht kwamen te Kralingeu twee gevallen vau Aziatische cholera voor, éón met doodelijken afloop. Het lyk werd onmiddellijk overgebracht naar het lijkenhuis op de algemeen© begraafplaats, terwijl alle voorzorgen door den burgemeester ziju genomen tot ontsmetting der woningen. Beide personen badden, naar men mededeelt, eenige dagen geleden gewerkt bij het lossen van goederen uit soh«pen, komende uit Hamburg en Rusland. Het kan niet genoeg worden herhaald, er kan niet genoeg op gewezen worden dat de groote monigte nog altijd niet verkiest in te zien dat levensverzekering een dure plicht is. «Eeu duro plicht zuilen sommigen glimlachend zeggen, terwijl zy Ion veelbeteekond gebaar maken met voorsten vinger en duim. «Goed zoggen wg, «maar dan toch een plicht l waarvan de vervulling niet méér opoffering behoeft te kosten dan strikt noodzakelijk is Talloos zijn de voorbeelden, die men aanhalen kso om den zegen der Levensverzekering aan te toonen wil men eeu zeer recent geval Den 18en Juli 1.1. werd te Subotiste (bezirk Ru ma) de Rijkslandmeter Stefan Korosec, terwgl hg bezig was opmetingen to doon door een dronken arbeider, met name Nicotic, vermoord. Hij was 45 jaar oud en genoot de beste gezondheid. Men begrijpt den schrik en de droefheid der weduwe, die met hare rijf kinderen zoo plotseling den koatwinuer verloor. Toch was zij voor den eersten nood geholpen, want door de Be- ambten-Vereiii" bg wie de ongelukkige zich verzekerd had, werd haar direct duizend florijnen uitbetaald. Dat bedeokt men te weinig, dat men niet in de eerste plaats bet oog moet vestigen op een kapitaal groot genoeg om bij zijn vroegtijding overlijden zijn vrouw ou kindereu van de rente te doen leven, het zal weinigen gegeveu zijn de premie voor zoo'n kapi taal op te brengenen dan zegt men ziet gij wel 't is veel te duur. Ja, maar dan vergt men het onmogelijke, het on zinnige. Als trij nu sterft, of sterft over 30 jaar, zijt gij dan zeker om, zelfs bij de grootst mogelijke zuinigheid uw vrouw of kiuderen zoo'n kapitaal na te laten Stelt u zelf do doodeenvoudige vraag «Altijd! Ja, ik heb hem nog altyd lief!" antv woordde zg met opgericht hoofd. «En nu «Gij durft het wagen «Ik bemin hem, en toch hebt gij gelogen! Ik bemin hem en de laaghartigen, over wie gij spraakt, hebben mij belasterd. Ik bemin hem en ik ben een eerlijke vrouw Krankzinnig van drift, luisterde hij naar haar; hij was bang voor zichzelf, want hg voelde hoe de woede hem overmeesterde: «Een eerlijke vrouw, die Norton heetzeide hij. «Kom, roep Eva! Geef uwe bevelen, zeg ik u, wij vertrokken En daar zij zich niet bewoog, ging hij naar de electrische bel naast den spiegel en drukte op het iïoren knopje. «Gij vertrekt, goed," zeide Sylvia. «Ik blyf hier." Zij leunde tegen de tafel om niet te vollen. Zij was doodsbleek, haar lippen beefden. ld baar ge laat waren slechts haar oogen levend. «Ik vertrek," zeide Norton, «en ik neem u mede." «Met geweld? Dat is mogelijk. Gij zoudt mij onderweg ook kunnen opaluiten!" Een bediende kwam binnen, gevolgd door dokter Fargeas, die zeer opgeruimd scheen. Norton gaf den bediende een wenk om heen te gaan. Wordt vervolgd.) Als ik nu eens, zooals die landmeter, plotseling te midden van mgn werk stierf zou dan mijn vrouw genoeg hebben om de eerste moeielijkste maanden door te worstelen «Neen!?" Welnu, verzeker n dan en zorgt dat zij in dat geval op oen duizend gulden of daaromtrent rekenen kan. Wg hebben hier voor ons liggen een becijfering van de Boambten-Zeitung, waaruit blijkt, dat ook in Oosten rijk-Hongarije hot met de levensverzekering nog maar treurig gestold is. Er zijn daar 40 millioen zielen, alzoo pl. m. 8 rail- lioen huisvaders en ulto. 1891 niet meer dan 400.000 verzekeringen op het leven dus op do 20 huisvaders slechts ééu die zijn plicht doet. Hoevele gezinnon verloren niet alle inkomsten door den dood van don vader, gedurende de influenza- epidemie. Erger dan de influenza is de cholera {Ons Belang.) Hoewel de telophoon bijv zijne eerste verschijning als speelgoed werd aangezien, heeft hij heden reeds den rang van een hoogst belangrijk verkeors.niddel veroverd, en men weet nog niet, hoever de grenzen gaan, welke hij kan bereiken. Zoo heeft de Amerikaan Elisah Gray een copieer- teiegruaf uitgevonden, die schrift of teekeningen nauwkeurig en met groote snolheid overbrengt over afstanden als van Weeneu naar Berlijn deze telegraaf toestel kan gelijktijdig met den telephoon op een en dezelfde geleiding werken en de raededeeling dpor het woord, door middel van schrift volkomener maken of verifieëren. Te Weenen deed onlangs de heer Deekert eone zeer belangrijke ontdekking nan den telephoon, die in vakkringen niet gering opzien verwekt heeft en waarvan de practische gevolgen tot nu toe niet te over zien zijn. Men houdt namelijk de gehoorbuis lood recht op een afstand van eenige millimeters van het trilplaalje van den microphoon er» blaast in do tus- schen beide apparaten- opengebleven ruimte de tele- hoon laat dadelijk een geluid hooren, men zou unnen zeggen dat hij begint te fluiten, wanneer niet een ander paar apparaten geluiden vau geheel anderen aard als het fluiten vernemen liet. Bij juist stelleu van den telephoon, evenals bij goeden toestand der elementen en bij geluidsterken microphoon, is het voldoende het eerste apparaat dicht bij het laatste te brengon om het geluid te voorschijn te roepen. Verandert men den afstand der instrumenten, dan veranderd het geluid, evenzoo wanueer een de schelp van de gehoorbuis onder een hoek, die 90 graden echter niet to boven mag gaan, van het trilplaatje van don microphoon wegdraait. Wordt tuwchen de schelp van de gehoorbuis eu het trilplaatje eene on geveer 20 cM. lange buis uit papier of dun hout gebracht, dan wordt het geluid zeer versterkt, zelfs dan wanneer de buis gebogeu is. Het geluid kan op afstanden als dio van Weenen naar Praag, en wel van den eenen abonné naar een anderen, overgebracht worden. Ieder instrument heeft een verschillend geluid, dat wanneer het jpist gesteld is, zeer harmonisch en krachtig klinkt, zoodat men bg eenige oefening dadelijk bemerkt of het apparaat juist gesteld is. Reeds uit deze korte aan- wijzigingen kan men bemerken, dat de belangrijke ontdekking practische gevolgen kan hebben. Zoo kan men de gehoorbuis zeer nauwkeurig stellen, en dit is in het gebruik zeer belangrijk, daar de sterkte van het overgebrachte geluid hoofdzakelijk van den toe stand van het ontvang-appuraal afhangt. Evenzoo kan men allo wekker-apparaten bg de telephoon gar nituren besparen, daar oen eenvoudig brengen van de gehoorbuis dicht bij den microphoon voldoende is, om den telephoon van het ontvangstation te wekken; die aankondiging is krachtig, dat zij door verschillende kamers en gangen hoorbaar is. Eindelijk kunnen ook muziekstukken op deze wijze overgebracht worden. Een dergelijke tele- en microphonische harmonica door middel van op verschillende wijze gestemde apparaten zou niet weinig effect maken. Eene dergelgke harmonica denkt de uitvinder naar de aanstaande tentoonstelling to Chicago te zenden. Een jongen fan een der in de Haagsche stadsgrachten jn lading liggende schepen werd onwelhij leed aan hevige buikkramp. Eeu geneeskundige werd ontbo- dendeze constateerde, dat er geen gevaar was. Weinige oogenblikken daarna schepte de jongen water uit de stadsgracht in een kan zette die daarna aan den mond en dronk haar leeg Werk daar eens tegen op met voorzorgsmaatrege ls tegen besmettelijke ziekte. In haar nummer van 6 Sept. deelt de Birming- Daily Gazette mede, het eerste dagblad in de wereld te zijn, dat door de beweegkracht van elec- triciteit wordt gedrukt. Met vuur, stoom en gas heeft men nu afgedaan, maar ook met hitte en vuil. Andere voordeelen zijn, dat de machine nu altijd kan werken eu wel met de grootste regelmaat, ter wijl daarenboven ruimte van plaats wordt gewonnen. De twee motoren leveren een voortdurende druk king van 110 volts en ziju zeer gemakkelijk te be handelen. De courant wordt nu gedrukt op twee persen, die elk 20.000 exemplaren in het uur kant en klaar en opgevouwen ter verzending afleveren. JJe ondergeteekenden betuigen hun har- teljjken dank voor de vele bewijzen van be langstelling bij hun 25-jarige Ecktvereeuiging ondervonden. H. van VLAARDINGEN. D M. van VLAARDINGEN Bokk us. Gouda10 September 1892. Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den boedel en de nalatenschap van LEENDEKT ADRIA- NU8 van STRAA1EN, behanger gewoond hebbende en overleden te Gouda den 6 Sep tember 1892, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen vóór 16 September 1892 ten kantore van den Notaris H. GftOENEN- DAAL te Gouda. Hartelijk dank aan mijne Stadgeuooten en Begunstigers voor de langdurige gunst mij geschonken. Zondag en Maandag Bestellingen voor Wafels worden aan huis op de Gouwe ingewacht. in alle kleuren. en verdere Aanverwante Artikelen. KEIZERSTRAAT 134. op VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1892, 's vóórm. 11 uur, in het Koffiehuis van K. RADEMA KER aan de Reeuwijksche brug, ten overstaan van Notaris MONTIJN te Gouda, van: Een hecht gebouwd, goed onderhouden wijk H. No. 34, met SCHUURTJE, ERF en TUIN (waarin diverse fijne jonge vruchtboo- men), RIETLAND en WATER, gunstig staande en gelegen op het blok Elfhoven aan den Plat- tenweg onder de gemeente Reeuwijk (voorheen Sluipwijk) kad. Sectie G. No. 278, 279, 288 en 1407, te zamen groot 25 Aren 39 centiaren. Grondlasten over 1892 5.87. Aanvaarding 1 Nov. 1892. Betaling der kooppenningen 27 Oct. 1892. Te bezichtigen op de drie laatste werkdagen vóór den verkoop van 912 nur en's morgens vóór den verkoop. Nadere information verstrekt voornoemde Notaris, zoomede de bewoonster en eigenaresse, de Wed. J. SNATERSE. Breeder bij biljetten. op MAANDAG 19 SEPTEMBER 1892, des morgens te elf nren in de Herberg van K. Ra- dbmaker aan de Reeuwijksche brng, ten over staan van den te Gouda gevestigden Notaris G. C. FORTUIJN DROOGLEEVER, van Een WOONHUIS, in vier perceelen bewoond wordende tot een gezamenlijken huurprijs van 174 per jaar, aan den Plattenweg te Reeu wijk, op bet blok Elfboven, met eenige daarbjj behoorende perceelen TUINGROND, RIET LAND en WATER, le zamen groot 33 Aren, 39 Centiaren. Een WOONHCIS, verhuurd voor 52 per jaar, aan den 's Gravenbroekschen weg te Reeuwijk, op het blok Ravensberg, groot i3 Aren, 70 Centiaren. En eenige perceelen VEEN PLAS, RIET-en RUIGTLAND enz. te Reeuwijk, op de blokken Elfhoven, N'ieuwenbroek en Langroggebroek, ter gezamenlijke grootte van 29 Hectaren, 43 Aren, 48 Centiaren. De^ perceelen zijn te bezichtigen de drie laatste werkdagen vóór den verkoopdag en op dien dag tot des morgens elf uren. Nadere inlichtingen geeft voornoemde No taris FORTUIJN DROOGLEEVER. op MAANDAG 12 SEPTEMBER 1892, des morgens te elf nren, in het Koffiehuis »Hah- monie< aan de Markt, ten overstaan van den Notaris G. C. FORTUIJN DROOGLEEVER, van No. 1 tot 6. Zes goed onderhouden, aan genaam gelegen en ERVEN aan den Turfsingel te Gouda, Wijk P. Nos. 84, 85, 86, 89, 90 en 91. Allen bjj de week verhuurd, elk voor 1.75, benevens 12 centen 's weeks voor het gebruik der Wa terleiding. De pereeeleD zijn de 3 laatste werkdagen vóór den verkoopdag te bezichtigen van 's mor gens 10 tot 's namiddags 3 uren, en op den verkoopdag, des morgens van 9 tot 11 uren. Het ten verkoop aangekondigde Huis en Erf aan de Markt te Gouda, is uit de hand verkocht. Nadere inlichtingen geeft bovennoemde Nota ris FORTUIJN DROOGLEEVER te Gouda. OPENING der KINDERCURSUS met de Nieuwe Dansen, inschrijving voor 15 OCTOBER, GOUWE C 28 en bij den Heer Prof. de danse de la cour

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2