Buitenlandscb Overzicht. buitengewone leden is de contributie minstens 1 per jaar. Byna alle afdeelingen hebben een onüerstandskas, waaruit de leden, tegen een extra-contributie van 10 cent per week, bij ziekte ontvangen een uitkeering van 5 tot f 7 per week, al naarmate de zieke is gehuwd of ongehuwd en of hij vader is van een groot of van een klein gezin. Nog een kas, Hulp en Noodonderhouden door extra-giften en collectes, voorziet in gevallen van bui tengewonen aard. Allo afdeelingen hebben een eigene bibliotheek, waarbij enkele met 1000 nummers flinke, degelijke lectuur, waarvan de leden een goed gebruik maken. De groote afdeelingen houden er nog vakvereeni- gingen op na voor houtbewerkers, stoei)bewerkers, metaalbearbeiders, enz. Andere afdeelingen hebben ook zondagsscholen, jongelings-vereenigingen, begrafenisfondsen, arbeids beurzen, 8tuivers-vereenigingen, tot ondersteuning van minvermogende ouders in de koston van christe lijk onderwijs van hun kinderen en teekencursussen opgericht. De afdeeling Zwolle heeft reeds een eigen vereeni- ginslokaal, ter waarde van 5000, terwijl de afdee ling Bouwfonds ook eerstdaags in de gelegenheid zal zijn in een eigen lokaal te vergaderen. De afdeeling Kampen heeft bovendien een bouwver- eenigiug, Patrimonium Bouwlust, die reeds aau 49 leden een eigen huis heeft bezorgd. lieihaaldolijk zijn in den laatsten tijd in Duitsch- land valsche munters gevangen genomen, maar de ▼angst bleef nog onvolledig. Te Wicked e, in het Ruhrdal, is men nu echter een uitgebreide en zeer vertakte bende op 't spoor gekomen. Niet slechts 2- en 5-markstukken werden door baar vervaardigd, maar zij moet ook de kunst verstaan hebben om kronen en muntbiijeti Vele leden der bei justitie, zijn reeds 50 mark na te maken. I^tal oude bekenden der slot gebracht. Aan een goertereNhnretw^in het Gooi werd deze week ter verzending aangeboden een kistje met het volgende eigenaardigo adres//gelieve dit kisje met hijjeren te bezorge vran-ko Aan Den zeer bee- dele Heervan Beek Eellen Dooren Haags Aam sterdam kijsers gragt Uit te regse staat. Wees u zoo frin de lijk her nies op te zeten het is tot boo ven toe vol met hijjeren." Naar het Dagblad mededeelt is hot gerucht, dat generaal Hardenberg zijn pensioen zou vragen, van allen grond ontbloot. Zijn toestand gaat vooruit. Een drama iu de lucht. In den omtrek van Allis (Michigan) kwam eene vrouw, Shaw genaamd, die met haar kind van zes maanden wandelde, op het ongelukkige idee het wicht op het gras in het midden van eene weide neer te leggen om iets te gaan halen dat zij te huis vergeten had. Zij was nauwelijks op weg, of een luid geschreeuw door het kind aangeheven, deed haar omkijken een groote arend was op den arme kleine neergeschoten en uam hem in zijn klauwen mede. De moeder liep radeloos, daar zij niets kon doen om het kleine we zen te redden, naar haren man, die in een naburig veld werkte. De man greep zijn karabijn, sprong op een paard en ijlde Shaw in galop naar do oevors van een klein meer, door rotsen omringd .waar hij wist, dat arenden hun nest hadden. Werkelijk bemerkte hij op den top der rotsen twee arenden mot den buit, elkander het wicht betwistend, dat op een stuk rots gelegd was. H Toen Shaw boven op de rots was aangekomen, was een der arendeu in den stryd bezweken, en do andere, die de prooi weder in zijn klauwen had, voorde haar in snellen vlucht mede. De ongelukkige vader legde zijn karabijn aan en gaf vuur ondanks de ontroe ring, die zijn hand moest door. boven, was het schot juist gemiktde arend, steeds met het kind in de klauwen, viel in het meer. Shaw ijlde van de rotsen naar beueden, dook in het meer en was hg zoo gelukkig het wicht terug te vindenmaar toen hij met zijn kostbareu last den oever bereikte, was de arme kleine dood. Ter geruststelling van bierdrinkers, deelt do directie ▼an de Kon. Neder!Beiersch-bierbrouwerij te Am sterdam, mede, dat volgens prof. Forster en blijkens onderzoekingen door hem gedaan, cholera-bacteriën, dio in Beiersch bier werden gebracht, daarin binnen twee dagen doodgingen. Men bedenke verder, dat bij de bereiding van bier het daarvoor benoodigde wator meermalen sterk gekookt wordt en derhalve vrij is van ziektekiemen. In het badhuis. Mag ik u eens vragen wat kost een bad 60 cent. O, wat is dat duur Weet u wat, neemt u eou kaart voor tien baden, die kost 4 gulden Wat zeg jotieu baden Mensch, wie weet of ik nog tien jaar zal leven! In een der havens aan de Middellandsche zee zag men dezer dagen hot vreemde schouwspel, dat een stoomboot met banknoten gestookt werd, eene ver kwisting, die aan Cleopatra's parelsausen deed denken. Vijf en veertig zakken vol met de kostbare brandstof werdeu iu hut fornuis onder den stoomketel geslin gerd, ouder de verlangende oogeu der stokers, die wel gaarne een paar handenvol hadden gekaapt. De papieren wareu afgekeurde banknoten van de Bank van Algiers, wier directeur zelf het toezicht hield over het verbranden der documenteu. Iu dezen tijd, nu iedereen figuurlijkerwijze ge sproken den mond vol heeft van bacillen, is 't wel eens nuttig, eeu denkbeeld te geven vau hetgeen een bacil is. Het woord (waarvan de c als s moet worden uitgesproken, en niet als ka, zooals velen doen) is gevormd van het Latijnsche //bacillus" (staaf, stok), omdat de eerste bacteriën, die men ontdekte, den vorm van staafjes hebben. Zooals men weet, werden later ook andere vormen gevonden, bv. door Koch de komma-bacil, die vermoed wordt de oorzaak der Aziatische cholera te zijn. Want de medische weten schap heeft omtrent een zeker aantal ziekten met vrij groote zekerheid uitgemaakt, dat zij het gevolg zijn van of wil men 't anders noemen uitingeu van bloedbederf (vergifjiging) door speciale bacillen, die voor elke dier ziekten kenmerkend verschillend zijn en door den geoefenden onderzoeker onder hot mikroskoop niet met elkaar worden verward. Van de ontzetlende kleinheid dor bacillen, dus van de gemakkelijkheid waarmede zy in de lucht blgven zweven, door don wind overal heen gevoerd kunnen worden en in alles kunnen doordringen, kan men zioh eenig idee vormen, als men weet, dat de tuberkel bacil (die de tering veroorzaakt) 2000 malen vergroot nog geen 5 millimeters lang is en ongeveer 1 milli- meter breed, zoodat 400 dier bacillen aan elkaar nauwelijks 1 millimeter lang zijn en men er 2000 naast elkaar zou moeten plaatsen om de breodte van 1 millimeter te vormen. Op dén vierk. centimeter zouden dus 40.000 dier bacillen kunnen liggen. Omtrmt het weerstandsvermogen der bacilion lazen we dozer dagen do volgende mededeelingen Het gedroogde speeksol van een tuberculose-lyder behoudt zijne besmettende kracht bij een temperatuur van hoogstens 75° Fahr. gedurende 9 a 10 maanden, by een temporatuur vau 85° nog gedurende 2 en bij een hitte van 120° toch nog gedurende 1 maand. Men heeft tuberkel-bacillon achtereenvolgens aan zeer lago temperaturen (10 a 15 graden vorst) blootgesteld, beurtelings gedroogd' en bevochtigd, eeuige maanden achteroen, eu twee maandon in gesteriliseerd rivier water geplaatst, maar zij werden er niet door ver nietigd. Evenmin verdwijnt de tuberkel-bacil dcor verrotting; speeksol, dat go woon aan de buitenlucht is blootgesteld, heeft na 48 dagen zijne besmettelijk heid uog niet verloren, eu gedeelten van een long van een leringlijdor hadden, na 165 dagen begraven te zijn geweest of 120 dagen in 't water te hebben gelegen, nog niet opgehouden besmettelijk te zijn. Daarentegen kan deze bacil de kooktemperatuur nauwelijks enkele minuten verdragen. In water van 70° C. (168° Fahr.) sterft hg na 10 minuten en in water of stoom van 100® C. (kookpunt) zelfs al na 5 minuten. Kook dus de melk, die vaak tuoerkel-bacillen bevat. Gelukkig intusschen heeft moeder Natuur voor nog een ander oprnimingsmiddel gezorgd: de bacil kan niet tegen hot zonlicht, waardoor hij zeer snel wordt gedood, een eigenschap die hg trouwens met alle ziektekiemen"geineeiï heeft. Dus waar en zooveel ge kunt, laat het zonlicht toe. De Araerikaaasche dames beginnen alweer te din gen naar een beroep, dat vroeger uitsluitend door mannen werd uitgeoefend, namelijk het beroep van jockey. Te Chicago is thans een jonge dame, Fran cos Milfred, uit 't. Jozcph (Missouri), die zulk een betrekking zoekt. Het meisje een knappe blondine, werd iu haar vaderstad beschouwd als een kunstrijde- res van den eersten rung. Zij is lang niet verlegen en stoort zich volstrekt niet aan de verbaasde blikken van allen, die haar voornemen hooren. Het beroep van jockey, zoo verklaarde zij eenige heeren, wien zy hare diensten kwam aanbieden, is het eenige wat haar lijktzij ziet niet in, waarom eeu jong meisje niet op die manier den kost kan verdiouen, en zij zov „naar hot eind »an do wereld gaan, om den werkkring te vinden waarnaar zy zoo innig verlangt." De gevaren der leeuwenjacht worden uitvoerig 1 beschreven door den Heer Inv^rarity, een lid der Bombay'sche balie, die eene studie gemaakt heeft van de zoogdieren in Somali-land in Üost-Alrika eu in dit land veel gejaagd heeft. De leeuwenjacht noemt hij eene boeiende uitspan- i ning, wanneer men het op de rechte wijze aanlegt, I nl. het spoor van den leeuw volgt tot de plaats, Sylvia beproefde nog steeds to glimlachen; zij was overigens nog bleek. Met geveinsde belangstelling riep de kolonel ,/Maar dokter, zie toch eens..,, mevrouw Norton." //Welnu, wat is er met mevrouw Norton?" zeide Richard koel. «Zij is een weinig vermoeid, dat is alles." wHet is niets," antwoordde Sylvia. En de schoone Liliane, verzot op gedruisch, hief brutaal, haar met linten versierden mirleton, als een bevelhebbersstaf omhoog, en riep vroolijk met haar heldere stem z/Kom, kom, Sylvia, vroolijk! Arabella speel den Milligon8 Maisch! Wij zullen accompagneeren Een feest van Saint-Cloud te Trouville! Hiep! hiep....!" «Hoera!" riep Bernière. En terwijl de mooie dochter van den kolonel de Engelsche, huppelende, wegsleepende melodie vol schokken en staccato's, al harder en harder op de piano trommelde, accompagneerden Bernière en me vrouw Montgomery, telkens ophoudend om te lachen; Eva kee'v naar den kolonel, die met den ernst van een predikant do maat sloeg, zijn vrouw, die haar voorhoofd afveegde, de kleine Offer.burger, die met haar vader praatte, den bankier, die de groote trom nabootste, en Montgomery die Norton iets influisterde. Vervolgens viel haar blik op het droefgeestige gelaat van Sylvia, naast Fargeas zittende, die het hoofd schudde. En do liove Eva, ernstig en bijna somber gestemd door al dat gedruisch, dat haar een wanklank scheen in de villa, waar zij voor het eerst geschreid had, de kleine Araerikaansche dacht treurig: «Als nu de markiezin de Solis hier was, zou zij zeker zeggen, dat de Araerikaansche dames bepaald gek waren! Ja, dat zou zij zeggen!" Arabella Dickson speelde nog steeds vol woede deze Milligons Marsch, en Liliane zeide, tusschen haar mirletonklanken d9or, tot Bernière: /•Aanstonds zullen wij de buffetten giau plunderen voor de lunch. Vandaag is Sylvia geen baas meer in haar huis. Onteigening ten algemeenen nutte, i Surprise-partij «De mildew!" dacht Eva Meredith. XI. Toen George de Solis do villa verliet, was hij op goed geluk de ledige straten irigeloopen. Werktui gelijk ging hij naar het strand, onverschillig voor het bonte gewoel van lichte kleedje^eu gestreepte parasols. Hij liep langs de plarikon, nog denkende aan hetgeen hij tot Sylvia gezegd had, wat hij hj durven zeggen. st Zedelijk stikte hij. Tot dusverre had zijn leven zich bepaald tot zijn plichten en zijn liefde. Hij had zijn hartstocht niet verbrokkeld. Hij had zijn ongerepte liefde geheel bewaard en hij kwam nu zichzelf voor ais een redder, die eeu vrouw aan een benauwde gevangenis, aan een zekeren dood ont rukt had. Met haar vluchten Ja, zijn bestemming was im mers te dolen, en het heelal stond voor hem opeu. Maar mevrouw do Solis? Domoeder? Maar Richard Norton De echtgenoot Hij verdreef met geweld hun beold, hij wilde alleen Sylvia zien. Hij wilde slechts aan haar denkeu. Het was als een koorts, die hem naar het hoofd steeg en hem blind maakte voor al wat niet Sylvia was, voor al wat niet zijne liefde betrof. Zoo liep hij eentgen tijd voort, werktuigelijk voor de schiettent staan blijvend, schijnbaar door de door boorde kurtons aangetrokken, maar in werkelijkheid op niets lettend dan op zijn eigen gedachten. Hij ging naar huis om met de markiezin te eten, die hem verstrooid en zenuwachtig vond, en toen het donker werd, ging hij togen zijn gewoonte uit. «Zijt gij ziek vroeg mevrouw de Solis, hem toen hij wilde heengaan. z/Neen. Waarom?" z/Gij zijt bleek en ziet er bedroefd uit." «Ik ben niet bedroefd. Ik ben wat zenuwachtig, ^drukkende hitte vermoeit mij. De zeelucht zal oed doen." Hij was blijkbaar ontroerd, hij had slechts ééne gedachte: de dwaasheid ton uitvoer to brengen, waar van hij Sylvia had gesproken als van eon droom. Een vlucht in 1891, een schaking als indenroman- tischen tijd, het leek hem vreemd, bijna ironisch eu weinig «>fin do sièle." Wordt vervolgd.) waar hij ligt. Het kau "vèrsoheideue uren duren voor men aan de plek komt. waar die sporen op houden, en dan ziet men gewoonlijk den leeuw plot seling weinige voeten van zioh af in de donkere schaduw van het struikgewas zitten. Soms leiden de sporen ook tot in ondoordringbaar doorngewas, on dan is de beste manier, de struiken in brand te steken eu aan het andere eind te gaan staan. Slechts eenmaal zag de verhaler eeft leeuw op eene open plek zitten; het was eene leeuwin, die meteen vrij groote welp onder een kleinen doornboom zat. Hunne kleur stemt zoo goed met die der omgeving overeen, dat hg tot op vier ellen afstand was go- naderd, voor hij de dieren zag, en dat nog alleen doordat zij zich verroerden. Bij eene andere gele genheid wezen zijne' mannen hem, dat de leeuwin, die hij opspoorde, eei.igo ellen verder in het gras gedoken zat, docli hij zag niets voordat zij hare ooren bewoog. Gelijk vele andere dieren, ontwijkt do loeuw den mensch, tenzij hij gewond is, en bij het opsporen valt hij slechts in bijzondere gevallen aan, bijv. uit vrees voor zijne jongen of uit verbazing zoo dicht den jager by zioh te zien. De verhaler werd nooit door een ongewonden leeuw aaugevallen. De lueuw doet zyn tanval niet met een sprong, zooals men wel ziet afgebeeld, maar komt met groote snelheid dicht langs den grond aanschuiven, met de ooren plat neergelegd, en laat daarbij een kuchend gebrul hooren. Zulk een groot dier, dat in volle vaart komt aanzetten, werpt iemand natuurlijk omver. Hel dringen der klauwen en tanden in het vieesch doet niet zoo erg zeer als men denkt, maar wel de druk, door de kaken van het dier op dn beenderen uitgeoefend. I)e verdooving, die Livingstone daarbij gevoelde, werd ik niet gevaar, maar ik vond het best maar doodstil te blijven liggeu. Men kan toch niets uitvoeren met zulk een zwaar dier op zyn lijf, dat dan gewoonlijk naar alles hapt, wat zich ver roert, en hoe minder beten men krijgt, hoe beter. Al die wonden toch zijn later middelpunten van ontsteking en bloedbederf. De kracht, die een loeuw in zijn bek heeft, kan daaruit beoordeeld worden, dat de leeuwin, die mij aanviel, ondanks haar kinnebak gebroken was, diepe groeven met hare tanden in den loop van mijn ge weer maakte. Tijgers en panters verlaten iemand in den regel terstond na hem aangevlogen te hebben maar toen deze leeuwin mijne mannen zag aankomen ging zij tegen hen staan brullen, keurde toen naar mij terug eu beet mij iu dun arm, terwijl zij het eerst alleen op myn gewoer voorzien had, totdat een gelukkig schot haar roerloos noerstrekte. Lablache, do beroemde Franscho baszanger, in lengte en broedte een reus. logeerdo eens te Londen in hetzelfde hotel, waar ook „Geueraal" Tom Pouce toen voor bot eerst met Barnum op reis, was inge kwartierd. Een Russische dame, die dolgraag den dwerg wilde zien, maar de voorstelling in de Egyptian llall gemist had en den volgendon morgen vroeg vertrek ken moest, kwam in dat hotel don „Generaal" op zoeken. Do knecht wees haar een gang, die zij door moest gaan, en beduidde haar de deur van do kamer waar zy wezen moest, maar zij raakte in de half duistere gang in de war en klopte eindelijk op goed geluk af aau een kamerdeur. De deur ging open en voor haar stond eon man, zoo groot en breed, dat zij bijna van schrik was weggeloopenmaar de vriendelijke uitdrukking op zijn gelaat en zijne beleefde manieren ateldon Uuar wat gerust. Hij boog met bevallige losbeid en vroeg in het Fransch: „Wat is er van uw dienst, mevrouw?" „Ach, mijnheer", antwoordde zij, „neem mij niet kwalijk. Ik ben hier niet terecht. Ik Imd Tom Pouce willen zien." /(Wel, mevrouw," zei de kolossus, zonder blikken of blozen, „die ben ik" en hij boog opnieuw. ,,U, mijnbeer! Hoe is het mogelijk? Men had mg gozegd, dat gij zoo klein waart, zoo klein „Ja, mevrouw", antwoordde Lablache (want hij was bet) zeer ernstig, „ja, int vrouw, dat ben ik ook, voor het publiek; maar als ik thuis ben maak ik bet mg gemakkelijk," „Wat u daar zegt verbaast mij ten hoogste. Men bad mij verzekerd, dat Tom Pouce zoo klein ge boren was." „Aob, mevrouw, mevrouw! Uw meening is niet vleiend voor het Engelscb publiek Gelooft u wer- e gk, dat het publiek zoo zou tcfbtroomen, alleen om eon misgeboorte te zien? Ik vAug u, mevrouw, wat zou de bewondering van ai die toeschouwers steekenen, als zij niet het genie gold, dat een zoo wonderbare gedaante-verwisseling kan tot stand wenden //Zeker, mijnheer," zei de dame, volkotnon overtuigd «oor de logische redoneering en den ernst van den spreker, „gij moet gelijk hebben. Het is nog veel merkwaardiger dan ik gedacht had eu ik zal stollig mijn vertrek een dag uitstellen om u te zien in uw andere gedaante." Den volgenden dog zal de dame wel ontdekt heb ben, dat zy beetgenomen was, en misschien heeft zij toen ook wel iets begrepen van het sarcasme, dat in Lablaches bedoeling gelegen bad tegen het groote publiek, dat dikwijls geen acht slaat op werkeu van kunst eu genie, maar zich haast, oen beklagenswaar dig, zoo al niet weerzinwekkend, misvormd schepsel te gaan zien. Do Figaro deelt de prijzen mede, door Zola voor zijne boeken gemaakt. Aanvankelijk kreeg hij 25 centimes per regel, d. i. voor vyf doelen ongeveer 18,800 fr. La Faute deV Abbe Mouret werd voor 1500 fr. gekocht door een Russisch blad. Na het succes van V Aaaommoir begon Zola zijue voorwaar den te stellen Nana 20,000 fr., Pot-Bouille 30,000 fr., GerminalVOeum'eLa Terre 20,000. Daarop voor Le -Rêve 25,000, La Béte liurntiine 25,000. VArgent 30,000, La Debacle 30,000. Voor Le Docteur Pascal zal 35,000 frs. betaald worden. De romans hebben gewoonlijk 18,000 regels, de prijs loopt dus tusschen 1 en 2 frs den regel. Dit alles geldt nu nog alleen de uitgaaf door bla den ,en tijdschriften, de uitgaaf en feuilleton. Hier mede werd door 19 deelon ongeveer 300,000 fr. ge maakt. Charpuntier had een contract met Zola, dag- teekenend van na La Cureegedurende tien jaar moest Zola jaarlijks twee manuscripten leveren tegen 500 trancs por maand vast geld. Weldra verscheurde Charperitior edelmoediglijk dit contract en betaalde per verkocht exemplaar eerst 40 centimes, later 60. In het geheel nu zijn er van Zola's boeken 1,338.000 exemplaren verkocht, waarvoor Zola, naar de bereke ning van de Figaro800,000 francs gekregen heeft, Het vertalingsgeld wordt op 500,000 franks geschat een totaal dus van 1,300,000 francs voor 19 deelen en 20 juren zwoegens. Zegt de bekende Turksche legende wellicht te recht, dat de vrees driemaal meer menschen doet sterven dan de cholera zelve, een nog veel krachti ger boudgeuoot der ziekte is de ellendige geheim- honderij, waaraan men zich op allerlei plaatsen heeft schuldig gemaakt. Een indrukmakend bewijs daarvan geeft een cor respondent der „Kölnische Ztg." in het volgende verhaal in dat blad Den 15n Augustus schrijft hij was ik te Parijs aangekomen, en den J6n bezocht ik met een vriend het dorp Sarcelles, nabij St.-Denis. Toen wij hot dorp naderden, kwamen vele menschen, met pak en zak beladen en den doodsangst op het gelaat, ons te gemoet. Het had wel eenigszins het voorkomen, alsof die menschen verhuizen gingen; want onder de voorwerpen, welke zij vervoerden, vielen eenige bed den in het oog. Op onze vraag, wat dit wegtrekken beteekende, kregen wij een verward antwoord, waar van niet veel moer te verstaan was dan „de cholera" en „mijnheer de burgemeester." Spoedig kwamen wij echter achter de waarheid. Er waren in dat dorp in acht dagen 51 menschen aan „de cholera" gestorven, en de burgemeester was naar Zwitserland gevlucht. Hoewel do menschen het ons ontrieden, gingen wij toch het dorp binnen Het plaatsje zag er verlaten uittal vau huizon stonden leeg. Bij verder onderzoek bleek ons, dat ongeveer driehonderd men schen, waarbij de burgemeester, het dorp ontvlucht waren. Ook de doodgraver was gestorven en wegens het hooge loon, dat geëischt werd, was er geen nieuwe aangesteld. Wij singyn nafti" Parijs terug, en haastig greep ik naar de avondbladen, met de hoop er iels in te lezen over de cholera te Sarcelles, maar er werd geen woord over de ziekte gerept. Ook den volgen den morgen stond er in de bladen niets over het verschijnen van de cholera voor de poorten van Pa rijs. Dien avond zond ik een telegram naar Duitsch- land van den volgenden inhoud „In het dorp Sarcelles bij St.*Donis zijn in de I laatsto acht dagen 51 menschen aan de cholera go- storven. Sarcelles i eeft 800 tot 1000 inwoners naar dezelfde verhouding zouden er in Parijs reeds i 51,000 personen aan de cholera overleden zijn. De maire van Sarcelles is met 300 personen het dorp j ontvlucht. Alle dagbladen zwijgen over de zaak". Dit telegram is nimmer in Duitscbland aangeko- i men en waarschijnlijk niet overgeseind. De Fransche j overheid wilde de waarheid omtrent de cholera in de omstreken van Parijs verzwijgen. Den volgenden dag verscheen er echter aan mijne woning een amb tenaar der politie, met co vraag, of ik zeker wist, dut de burgemeester van Saroelles gevlucht was. j Ik antwoordde bevestigend eu de man vertrok, na mij met groote hoffelijkheid bedankt te hebben. La- j ter heb ik vernomen, dat de burgemeester op bevel ?an de regeering weder is teruggekeerd hij is echter plotseling overleden, men zegt ran schrik. Vrijdag worden te Parijs 47 gevallen van cholera en 25 dooden aangegeven. In do voorsteden 32 gevallen on 19 dooden. Te Havre kwamen 12 nieuwe gorallen eu 10 sterfgevallen voor. De offioiëele cijfers voor Rusland van 5 Sopt melden: 4694 gevallen en 2540 sterfgevallen té Petersburg 6 Sept. 119 en 39. Te Hamburg ziju weer nieuwe barakkeu geopeed, waarvoor nog geen dokters waren gevonden De Senaat seinde drin-end aan de medische faculteit te Berlijn om jonge artsen of candidaat-artsen. Voor de noodlijdenden werd nog 200.000 M. ontvangen. Prinses Heinrich deed een oproeping om hulp voor de armen van Hamburg. Te Bremen is sinds 3 Sept. geen nieuw geval voorgekomen, in Hannover, Mecklenburg enz. blijft t gelukkig bij enkele gevallen. De gemeenteraad te Petersburg heoft in een bui tengewone vergadering voor de derde maal 100,000 roebels toegestaaD voor de choieralijders. Men ver wondert zich over de behoefte aan zooveel geld, daar de officieele statistiek een afneming der ziekte aan geeft. Daardoor wordt twijfel in het leven geroepen aan de openbaar gemaakte cijfers, welke per dag 100 a 150 gevallen en 30 a 50 sterfgevallen aan geven. De regeering der Ver. Staten schijnt vast besloten, het gevaar der besmetting te keereu. Dit is onge lukkig voor de reizigers die met besmette booten aankomen en niet door den menacblievenden heer Pierpont Morgau in zijn daarvoor ingerichte stoom boot kunnen worden opgenomen. Het is te begrijpen dat zij zicb verzetten tegen opsluiting in een besmet schip of op een besmet eiland. Doch in onzen tijd wijken de rechten van het individu telkens voor die van 't algemeen. Telkens komen nog stoombooten aan met cholera^ lijders. De Scandia van de Hamburgsch-Ameri- kaansche j Stoomvaart., ij., die rechtstreeks uit Hamburg te NemYork aankwam, had niet minder dan 32 dor opvarenden door den dood aan cholera verloren. President Harrison heeft thans de stoomvaartmaat schappijen krachtig gewaarschuwd. Als zij voortgaan landverhuizers uit besmette havens over te brengen, zou het wel kunnen gebeuren, dat»alle havens°der Ver. Staten voor hare booten gesloten werden. In Oostenrijk zullen de landdagen dit jaar vroeger hun najaarszittiug aanvaarden dan in andere jaren het geval was. Graaf Taaffe schijnt haast te maken. De landdagen zijn echtor niet bijzonder ingenomen met het besluit van den ministerpresident. De Ty- roolsche is op die vervroegde zilting zoo weinig voorbereid, dat er reeds besloten is de zittingen on middellijk na de opening te sluiten. In Boven-Oostenrijk heeft de Landdag slechts genoeg zaken te behandelen om eenige weken wtrk te verschaffen. Het comité van den Boheemschen Landdag is ook opgeschrikt en haast zich hals over kop de begroo ting op te maken. Galicië dat altijd klaagt dat de Landdag geen tijd genoeg heeft de zaken met de vereischta zorg te behandelen, blijkt ook nog niet gereed te wezen. De Neue Freie Presse vermoedt, dat graaf Taaffe de Landdagen zoo vroeg byqenroept otodat hij in de zitting voor Januari de verschillende zaken wil doen afhandelen, en aan de autonomisten de gelegenheid wil geven, na Januari met hun wenscben -te voorschijn te komec. De regeeiing heeft het in de zitting van het nieuwe jaar in haar hand, als de debatten over autonomie, coufessioneele scholen enz. haar te sterk worden, de beraadslagingen af te breken door de zitting te sluiten. Het geloof aan den practischen zin van de Engel sche werklieden heeft een govoeligeu küak gekregen door het besluit van het congres der Trades-Unions om den acht uren werkdag aan te nemen. Het besluit werd genomen met 205 tegen 155 stemmen. Alle werklieden moeteD, zoo eischte men te Glasgow, recht hebben op een werkdag van 8 uur; de daartoe bij het Parlement in te dienen wet moot echter bepalen, dat elke geregelde vakvereeniging h t recht heeft door stemming der leden zich aan deze regeling te onttrekken. Alleen voor de mijnwerkers zou deze uitzon.lering niet gelden. Gladstone zal in het Parlement last krijgen van die lieden. De nieuwe handelsverdragen blijken voor Oostenrijk- Hongarije niet zoo gunstig te zijo, althans de uitvoer ou de invoer n>raen niet toe. De waarde van de in- of uitgevoerde goederen zal vermoodelyk zelfs een daling aantoonen bij verleden jaar vergeleken. De VVeener correspondent van de limes acht den tijd echter te kort om een vast oordeel to kunnen l. Bijzondere oorzaken kunnen even goed op vien d invloed hebben geoefend.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2