rol ds. IJS, straat. w s,-* Huideell, 8 dagen tjjd nste pjjn te i gevoeligste BINNENLAND. Woensdag 14 September. Nieutvs- en ING 1S92. Woensdag 14 September. 4937. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken* FEULLETOy. cweg. 9. «batte. v. TUIJLL jels, etc, ebruik van aanwezig. ZEN. I B h h De inzending van advertentiön kan geschieden tot èên uur des namiddags van den dag der uitgave. ■emt— -r- Afzonderlijke Nommere VIJF CENTEN. A. B. Van Zanten. Te Zwyndrecbt heeft zich bij een kind van 11 (Uit het l'ranech.) XI. haar plotseling Ik ben hier ADV E R T E N TIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentiën gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD *t welk des Maandags verschynt. ’.el 50 et». N, Coiffeur. icieue ■nk«. 5 cent. Catao. akkers n t s. >enseel. Haarlem. ITTER, LM»). odt, n 1 of aange- oortdurend t beroemde goudsche courant. zeer kalm zijn een hoek der De uitgave dezer Uouraut geschiedt dagelgks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. zoo hoog a hart GOUDA, 13 September 1892. Naar aanleiding van het ingezonden stuk der Open bare Gezondhoids-Coinmissie in ons ur. van gisteren, vestigen wij de aandacht op achterstaande adverten tie der Gebr. Dercksen, die overeenkomstig de wen ken dier Commissie hun beschuit en blikken behan delen. 46) Maar de ontdekkers en de zoekers naar het onbe kende zijn misschien de laatste romanhelden. Het gevaar dat hij moest trotseeren, dit plotselinge, dwaze vertrek, viel in zijn smaak. Maar hoe te vertrekken En wanneer?” Doch zou zij willen? Hij had haar bij zijn woor den voelen beven, trillen bij de verzoeking van vrij heid en liefde. Zij beminde hem nog, en omdat hij wist dat zij trouw was gebleven aan hare en zijne liefde, hul hij de stoutmoedigheid gevonden voor de onzinnige handelwijze: met de wereld te breken en naar het onbekende te vluchten. Maar zou zij even stoutmoedig zijn als hij? Zou een enkele op merking niet voldoende zijn om haar plotseling on derweg te doen omkeeren? Bijna zonder het te weten was hij het Casino binnengegaan, gedreven door een behoefte aan ge- druisch om zich te verdooven. Het was er vol. Er werd gedanst. In de zaal van het «jockey-spel” Zondag avond werd bij den havenmeester te Bot terdam bericht ontvangen van den quarantaine-dokter te Maassluis, dat het stoomschip Maan van Hamburg gekomen, zou opstoomen, met verzoek om den ka pitein, die wegens het overmatig gebruik van Holle- waypillen ongesteld was, naar het Ziekenhuis te doen transporteeren. De havenmeester oordeelde dit geval «enigszins verdacht, weshalve hy zich mot den quaran taine-dokter en den voorzitter der gezondheidscom missie naar boord begaf. De geneesheeren consta teerden, na onderzoek, óen ernstig cholerageval. Het stoomschip, dat aan de Boompjes lag, werd daarop uit de kom der gemeente verwijderd en naar boei 18 aan de Buige Plaat verwezen. De gemeen schap met dat schip is verboden. De gezagvoerder, kapt. P. F. Hausen, is Zondag avond naar de barak op het excercitieveld vervoerd, waar hij gisteren overleed. Hot moet nog niet zijn uitgemaakt of men hier met een geval van cholera asiatica of van inlandsche cholera te doen heeft. Onbegrijpelijk is het, dat de rijks-quarantainedokter te Maassluis het schip vrij verklaarde, aangezien de ziekteverschijnselen zich reeds kort na vertrek uit Hamburg voordeden. jaar een geval van «cholera asiatica" voorgedaan met twintig minuten geheel hersteld doodelijken afloop. Het lijk is onmiddellijk naar het lijkenhuis overgebracht. De woning is gedesin fecteerd, het lijf- on beddegoed verbrandterwijl door de zorg der politie woning en bewoners zooveel mogelijk geïsoleerd worden. Bij menigeen zal wel eene de vraag opkomen hoe staat het toch met hen, die door Davenport (Sequah) «genezen” werden. In de Haageche Ct., die even eens die vraag deed wordt aangaande eene patiënte, nl. Mej. It van Zanten (die, zoo wij ons niet ver gissen, tweemaal in «Ons Genoegen” alhier op een Sequah-séance optrad) het volgende door haar broeder medegedeeld. Naar aanleiding Uwer vraag aan het einde van het stukje omtrent «meneer Goolam Kader”, in de courant van Maandag 12 Sept.: «Hoe staat het toch met hen, die door Davenport «totaal genezen” wer den Zouden zij zich ook schamen over hun geest drift?” kan ik u het volgend^ mededeelen 5 Mijne zuster, mejuffrouw Regina Van Zanten, was vroeger jaren, maar voornamelijk in den laatsten winter, vreeselijk rheumatisch, wel zoo dat zij, on danks alle a ingewende middelen, dagelijks door ha ren doctor toegepast, drie maanden lang niet in staat was, een voet op den grond te zetten. Ten einde raad, besloten wij, ons tot den heer Davenport te wenden, van wien zooveel wonderbaars, en niet ten onrechte, werd verhaald. Ofschoon de heer Davenport het geval bedenke lijk genoeg inzag, besloot hij toch, haar te behan- die delen, en geschiedde dit in de namiddag-séance van 25 Maart. Wanneer het u mogelijk is, enkele der duizenden van het zeer gedistingeerd publiek, dien middag in het «Casino" tegenwoordig, te ondervra gen, zult u de eenstemmige getuigenis hooren hoe de patiënte meer dood dan levend op de estrade werd gedragen, na een behandeling van ongeveer werd druk gespeeld. Tusschen de balzaal en de speelzaal liep de Soliq, bijna tegen de schoone Ara bella aan, die gearmd met haar vader, voorbijging. Werktuigelijk ging de menigte uiteen voor het schoone meisje en den reusachtigen rooden Amerikaan. Achter hen liep Goutran de Bernière te praten met een zeer netten, keurig gekleeden heer, met een witte das om en een gardenier in het knoopsgat. Het was de schilder Harrison, Edward Harrison, de eerste man van mevrouw Montgomery. Een kunstenaar in de kleeding van een diplomaat, met een kaal hoofd en vreeselijk lange bakkebaarden. Toen Arabèlla den heer de Solis zag, ontsnapte haar een ah I van genoegen. Zij bleef staan om hem de hand te reiken. Zij zag er allerliefst uit met haar hooggekapt haar, een klein, wit strooien matro zenhoedje, en een witten rok en jacquet, een zeer ge kleed deshabille. «Mijnheer de Solis,” zeide zij, «hoe jammer dat gij van avond niet in de villa Norton waart 1” «Z< er jammer,” zeide de kolonel. «De surprise-partij, door mevrouw Montgomery georganiseerd, was alleraardigst. O mevrouw Mont gomery heeft slag van feestjes te geven. Nietwaar, mijnheer Harrison «Zij heeft or slag van,” antwoordde de eerste man flegmatisch. - - de Solis voor het publiek verscheen en na een korte dankbetuiging geheel alleen het rijtuig ging opzoeken, waaruit zij 'korten tijd te voren gedragen was. Tusschen 25 Maart en heden ligt een tijdvak van byna een half jaarmaar in al dien tijd heeft de ziekte zich geen oogenblik aangemeld integendeel, van andere kwalen, voornamelijk het asthma, waar aan mijne zuster dikwijls leed, sinds dien tyd geen spoor. Moeten wij dit nu op den grooten weg gaan uit bazuinen of zou het niet voldoende zijn, dat de hon derden personen, die haar kennen en getuigen ge weest zijn van hare genezing,‘nog dagelijks zich over tuigen van haar voortdurende gezondheid Wie «meneer" Goolam Kader is en wat zijn ware of vermeende geneeskracht is, ik weet het nietmaar dat, ondanks al wat tegen den heer Charles Daven port en zyu kwakzalverij, zij het uit kleinzielige haat of onkunde, wordt uitgestrooid, wij steeds dien heer een warm, dankbaar hart zullen toedragen en ons nooit over onze geestdrift zullen schamen, verzekert U Uw toegenegen dienaar i slechts bij toeval De kolonel schudde zijn hoofd, dat hij droeg en streek over zijn langen baard. «OO gaat gij zeer weinig uit In het Casino komt gij niet dikwyls, maar....” Hij hield op, daar de blik van Solis hem dwong te zwijgen. Al zijn verzet tegen den laster sprak uit dien gebiedenden blik, en de markies greep zelfs met gretigheid de gelegenheid aan. «Ik moet u even iets' zeggen, kolonel.” «Met genoegen, waarde markies.” «O, onder vier oogen,” zeide Solis. «Vindt gij het goed, mejuffrouw 1” Arabella glimlachte. «Mijnheer de Bernière zal mij wel zoolang tot ca valier strekken,” zeide zij. De kolonel streelde voortdurend baard. George nam hem mede naar zaal. «Mijnheer,” zeide de jonge man, recht op zijn doel afgaande, «gij hebt van mij en van iemand, die wij geen van beiden het recht hebben te noemen, praat jes verteld, die mij niet bevallen.” «Wat blieft u riep de kolonel, zyn magere, reusachtige gestalte nittrekkend. «Ik zeg, dat gij een fatsoenlijke vrouw belasterd hebt, en dat ge mijn naam bij dien laster hebt tbe trokken. Weet gij wel, hoe wy zoo iets in het Fransch noemen «Ik ken de Fransche taal,” zeide de kolonel koel, «Ik had gehoopt, u te zien, mijnheer voegde Arabella en glimlachend bij. «Ik ga zeer weinig uit, mejuffrouw. De kapitein-luit. t. z. M. C. Van Doorn is te Batavia op noodlottige wijze om het leven gekomen. Hij reed in een huurwagen van Kebon Sirih langs Tauah-Abang naar zijne woning in het «Hotel der Nederlanden”, toen hij dicht bij de brug, die naar het Koningsplein voert, uit vrees dat de paarden, zeer hard reden, er van door zouden gaan, uit het rijtuig sprong, met het treurige gevolg dat hij viel en een schedelbreuk kreeg, zoodal hij onmid dellijk dood was. De koetsier, die de paarden in de hand had en den heer Van Doorn had afgeraden uit den wagen te springen, wist niet dat deze dit toch had gedaan, en begreep dit eerst, toen hij bij zijne thuiskomst in bet Hotel der Nederlanden het

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1