Bultenlandscfi Overzicht. rijtuig ledig zag. De eigenaar van het hotel en een der daar wonende zeeofficieren gingen daarop naar Tanah-Abang, waar zij den overste op den weg vonden liggen, orariugd door eenige Inlanders on Europeanen, die hora niet hadden herkend en die van een gardoewachter het gebeurde hadden vernomen. De overledene laat vrouw en kinderen na, die te Haarlem wonen. Hy stond als zeeofficier zeer hoog aangeschreven om zyn groote bekwaamheden en was algemeen geacht en bemind om zijn voortreffelijke eigenschappen. Dat het voorschrijven van een minimum loon en maximum arbeidstijd in bestekken practisoh niet on mogelijk is, bewijst dat voör den bouw van oen school aan de Spaarndararaerstraat te Arasterdam, voor rekening van «de Vereeniging voor weldadigheid van den Allerheiligsten Verlosser," architect dr. Cuy- pers. Daarin zyn, naar het „Soc. Weokbl." mede deelt, de volgeude bepalingen opgenomen. Den aannemer wordt de verplichting opgelegd, aan zijne werklieden, die voor de uitvoering van de in dit bestek beschreven werken werkzaam zijn, geen lager loon te betalen dan hieronder is aangegeven een timmerman, oen loodgieter, een metselaar, een stukadoor en een grondontgraver 23 ets. per uur, een verver en een smid 20*/g ct., en een sjouwer en een opperman lS'/g ct. De loonen voor de overige werklieden, niet met name genoemd, zullen door den aannemer in overleg met de directie worden geregeld in verhouding tot den plaatselijken loonstandaard en in verband met de loonen, hierboven vastgesteld. Afwijking van bo vengenoemdo loonen is alleen geoorloofd onder goed- keuring van de directie. Ook voor jongelieden, die den leeftijd van 20 jaar nog niet bereikt hebben en nog niet als volledige werkkrachten kunnen worden beschouwd, zullen door den aannemer, in overleg met de directie, de loonen geregeld en vastgesteld worden. Wanneer door ongunstige weersgesteldheid of door niet aanwezig zijn van de benoodigde material to, of door een andere oorzaak, uit de handelingen dos aannemers voortvloeiende, de werkzaamheden geheel of gedeeltelijk voor kortoren of langoren tijd moeten worden gestaakt, zal de aannemer gehouden zijn, aan de worklieden, die dientengevolge werkeloos zijn, ten minste de helft van het loon, gerekend over den normalen werktijd van 11 uren per werkdag, te ver goeden. Leu aancemer wordt de verplichting opgelegd, zyn werklieden, werkzaam voor het in dit bestek bedoeld werk, niet langer te doen arbeiden dan 11 uren per dag. Afwijking van dezen normalen werk dag van 11 uren is alleen geoorloofd onder goed keuring van de directie. De aannemer meet eiken Zaterdag aan de directie schriftelijk doen kennen de namen der werklieden, welke op zijne kosten voor de uitvoering van dit werk werkzaam zijn, met ver melding van beroep en juiste opgave van vordiend loon, op de over te leggen werkrapporten. Zaterdag werden voor het kantongerecht te Eist (O.-B.) eenige zaken behandeld, zeer leerzaam voor deelhebbers in veeverzekering-raaatschappijen. Voor dit kantongerecht waren nl. gedagvaard 27 deelheb bers in de nu ontbonden Stichtsche Onderlinge Vee- verzekering-maatschappij," gevestigd t^ Utrecht (in liquidatiedirecteur J. van Oostrum. Op enkele na „en gij behoeft voor mij uw dictionnaire niet op te slaanWat ik gezegd heb, behoort geheel thuis onder de bad praatjes. Misschien heb ik gesproken in bet belang der gezondheid van iemand, die u dierbaar schijnt te zijn over de drukke wande lingen.... aan den oever der zee.... des avonds.... Als men lijdende is „Welnu, mijnheer," viel Solis in, «ik verbied u voortaan u te bemoeien met mij en met haar, over wie gij spreekt." z/Gij-ver-biedt-mij vroeg de Amerikaan, op de woorden drukkend. //Juist." //Met wolk recht, mijnheer?" De houding van den kolonel was trotschzijn heldhaftigheid, die wel eenigszins haar oorsprong te danken had aan sterken drank, was zeker met tal van cocktails besproeid. z/Met welk recht," vroeg de Solis. //Met het recht, dat ik neem." „O zeide de kolonel langzaam, „mijne landge- noote schijnt u na aan het hart te liggen Dat is zeer goed te begrijpen, want zij is mooi Werktuigelijk hief hij de hand op om zijn baard te streeleu, George greep hem bij don pols en hora vlak in de oof^n ziende, fluisterde hij //Zwijg, mijnheer, gij zijt een lafaard!" „Ik hoop dat gij er geen zijt, mijnheer!" zeide de kolonel, zijn band losmakend. //Tot uw dienst!" verschenen alle gedaagden. I)o zaak betrof het vol gende Door deu raad van commissarissen en deelhebbers (van deze laatste waren slechts 46 tegenwoordig) werd te Utrecht iu eene vergadering'op 26 November 1891 die Onderlinge Maatschappij ontbonden en de liqui datie aan den directeur opgedragen. De cisch strekte thaus tot betaling van een door de commissie omge slagen bedrag, als volgt: Hoornvee le kl. 1.50, 2o kl. 1.75, 3e kl. 2,25 paarden, lekl. 1,75 2e kl. 2,25 3e kl. 2,75 alles per 100. De deelhebbers hadden, blijkens aan den kantonrechtor overgelegde quitantiën dd. 1 October 1891, den om slag tot dioa datum betaald eo waren dus tot dien datum van verdere bijbetaling ontslagen. Wat bleek nu bij de behandeling ter terechtzittiug Dat er nota bene op 26 November 1891, dus in 9 weken een tekort was van 8572.82 waarvoor de deelheb bers thans aansprakelijk werden gesteld, terwijl de directeur, volgens afgelegde verklaring, erkende dat h|j een tal van deelhebbers niet vervolgd had, omdat het bedrag te luttel was. De deelhebbers waren door de directie rauwelijks gedagvaard, zonder bij dat exploot tot betaling te z|jn gesommeerd. Hiertegen was dan ook het grootste bezwaar, aan genomen al dat do vordering wettig is. Het gevor derde bedrag is dan ook in judicio aangeboden, ver meerderd met een klein bedrag voor rente en kosten, welk bedrag echter door den diieeteur-liquidateur niet werd geaccepteerd. Zondag namiddag zijn door de politie te Rotterdam bij den - beer v. G., zilversmid op de Hoogstraat, hoek .Moriaansplein, aangehouden vier Amsterdam- mors, die aldaar eenige diamanteD te koop aanboden hetgeen de politie verdacht voorkwam. Naar hot buroau aan de Kaasmarkt gebracht, bleken zij in het bezit te zijn van ongeveer 130 diamanten, die zij verklaarden dat hun eigendom waren. Zij z|jn na "«■hour op vrije voeten gelaten, doch de diamanten zijn bij de politie gebleven, en daarmede is gisteren een inspecteur naar Amsterdam vertrokken om een ouderzoek in to stellen. Het proces wegens do ergerlijke knoeierijen van ambtenaren in Bukowina is, na een jaar van voor bereidend onderzoek, gisteren, Maandag, voor hei Gerechtshof te Weenen in behandeling gekomen. De hoofdstad is daartoe aangewezen, omdat men vreesde voor omkoopen van gezworenen in Bukowina. Er staan 22 beschuldigden terecht: de hofraad en directeur van financiën te Czernowitz Johan Trzcieniebki, de inspecteur van financiën Spendling, verscheidene andere aanzienlijke en mindere Ambte naren, eenige kooplieden, enz. Zij moeten den Staat voor millioenen guldens bostolen hebben door op lichtingen, smokkelarijen en omkooperijen, wolke aan het licht kwamen even na het aftreden van dun Mi nister van Financiën Dunajewski. Er moeten bij dit schandaal nog vele andere personen betrokken zijn, tegen wie geen voldoende bewijzen aangevoerd kun nen worden. De hoofdraad Trzcieniecki is de voornaamste schul dige. Hij heeft, als een roover, ongeveer tien jaren lang, mei een bende, publiek en beambten op aller lei manieren geld afgeperst en in weelde eu over daad een ergerlijk leven geloid. Maar hij moet, naar men zegt, daarb|j nog maar het werktuig ge- woest zijn van een zeer hoog geplaatst staatsarabte. 1 naar, en er worden in dit proces opzienbarende „ont. hullingen" verwacht. De akte van beschuldiging omvat 388 dichtbe schreven folio bladzijden. Het rechtsgeding zal, naar me'n verwaoht, minstens 14 dagen duren. Onder de verdedigers z|jn eenige der voornaamste advocaten van Weenen. Gisteren was bet de dag waarop voor 61 jaron door Koning Willem I het besluit werd gotoekend tot instelling van het Metalen Kruis. Het Nieutcs van den l)ag herinnert bij die gelegen heid aan de bewoordingen van de Dagorder van 13 Juli 1832, bij de uitreiking van het genoemde eere- treken. Dagorder voor het Leger te velde. Wapenbroeders In naam des Konings is U het Eerebowijs uit gereikt van Trouw aar. Koning en Vaderland, dat heden voor het eerst U do borst versiert. Aan de deugd van trouw, iu den Kr|jgsman zoo onschatbaar, paart G|j, N derlanders, de deugd van waren moed, getuige het brons van hot geschut, waaruit, op 's Konings bevel, dit Eereteoken is ver vaardigd. Hot doet U steeds gedachrig zijn aan de tien roemrijke dagen, waaraan w|j allen deel hebbon ge nomen. De vleyende herinuering aan de zege, door U behaald, zal U den weg banen, ik durf het U waar borgen, tot nieuwen voorspoed, trekt gij andermaal togen vijanden die, hoe talrijker hunne raagt zij, te sterker uw moed en trouw zullen verheffen en op te grootscher proeven stellen. Eerlijk en regtvaardig is onze zaak. Het Opperwezen, dit mogen wij verwachten, zal ze bekroonen met ovurwinuing. Maar, wat ook de toekomst ons brenge, Koning en Vaderland doen steeds hulde aan de diensten, die het .Leger heeft bewozen, en verlaten er zien veilig op. Komen nieuwe gevaren den geboortegrond be dreigen, wedijveren zullen wij dan iu het ijverigst deel te nemen asu die gevaren. Het Eereraetaal, dat op onze borst is gehecht, z|j ten heiligen onderpand, dat w|j zullen leven en sterven, Trouw aan Koning en Vaderlaud. De Veldmaarschalk, Opperbevelhebber van het Leger Willem, Prins van Obanj*. Hoofdkwartier Tilburg, 13 Julij 1832. In de Zaterdag avond te Ouderkerk a/d. IJsel gehouden raadsvergadering werd eene nieuwe veror dening voor het burgerlijk armbestuur met algetneene stemmen vastgesteld. In aausluiting met de nieuwe verordening op het schoolwezen on gebruik makende van de bevoegdheid, om aan het verleenen van onderstand voorwaarden te verbindett, mits deze niet strijdig zijn met de wet, de openbare orde of de goede zeden, bepaalt deze verordening, dat geen onderstand wordt verstrekt, geneeskundige hulp uitge zonderd, aan ouders, voogden of verzorgers, wier inwonende kinderen of pupillen van zes tot twaalt jaar niet geregeld schoolgaan, voorbehoudqjis recht matige redenen van verhindering, ter beoordeeling van hot armbestuur. Indien blijkt, dal de kinderen of papillen van een bedeelde willekeurig de school verzuimen, zal het armbestuur hem waarschuwen, alvorens over te gaan tot de intrekking van den «Zeer goed," zeide Dickson en zocht zijn dochter I weer op, die met Bernière praatte. Deze had op al hun bewegingen gelet en begreep zeer goed, dat er een ernstige woordenwisseling had plaats gehad. «O! o! dacht de kolonel, bij zijn dochter terug- i komende, „nu zal Arabella moeielijk met den mar kies kunnen trouwen. Maar wie weet?" „Hebt gij twist gehad?" vroeg Bernière, toen hij - alleen was met George. nO bijna niets „Een uitdaging?" «Een verklaring," zoide Solis. „Ik reken op u. Zij kan gevolgen hebben.... O! ja.... wilt gij het dok ter Fargeas vertellen En geen woord aan mijn moederIk ga haar omhelzen. De arme vrouw „Drommels! zeide Bernière met een poging om te schertsen, „gij zijt vlug! Gij verliest uw tijd niet Met stoom Per sneltrein Op de villa Norton was de avond stil en treurig voorbijgegaan en de volgende morgen zou nog rusti ger zijn. Hetzij kolonel Dicksoü in het Casino iets had laten uitlekken van zijn twist met de Solis, of dat hij, zich tot zijn vrienden, en voornamelijk tot den schilder Harrison wendend, zijn getuigen niet het zwijgen opgelogd hart^of dut het iu zijn belang was, dat zijn naam tegelijk met dien van den mar kies genoemd werd, do geschiedenis van den vo j rigen avond was reeds don volgenden morgen het praatje van het strand. En de naklank drong zelfs j in de villa Norton door. Mevrouw Montgomery was I reei's vroeg gekomen, druk zenuwachtig, en toen dokter Fargeas naar Sylvia kwam zieD, was het hem zonderling te moede, het scheen hem toe, dat de voorwerpen, de meubelen, er ongewoon^ dramatisch uitzagen. De dokter vroeg niets aan mevrouw Nor ton, die nog altijd zeer zenuwachtig was, maar flin ker, alsof zij zich meer trachtte te beheerschen. Nor ton was niet thuis. Fargeas bepaalde zich tot een soort van zede)ijk voorschrift, en liep, uit Sylvia's kamer komende, beneden aan de trap bijna tegen miss Meredith aan, die hem blijkbaar angstig op wachtte. „Welnu, doktor?.... Hoe gaat het met Sylvia?" vroeg Eva. „Altijd nog zeer zenuwachtig, juffrouw, maar blijk baar veel flinker dar. gisteren. Men zou haar zeggen» dat een niouwa aandoening haar heeft opgewekt.... „Een aandoening vroeg het jonge meisje. „Ik weet niet, welke. Is er hier niets nieuws?" vroeg de dokter. „Niets." Hy zag Eva aan, die zoo bleek was, en schudde hot hoofd op zijn eigenaardig spottoude en toch goe dige wijze. „Ik zou u nooit aanraden om komedie te spelen, kindlief.... Daar zou niets van terecht komen 1" „Maar dpkter!" „Als mevrouw Norton wat, hoe zal ik het noomen opgewekter is, dan zijt gij integendeel zeer onrustig. Wordt vervolgd.) onderstand, zoolang dat schoolverzuim duurt. Het armbestuur handelt in doze, zoo uoodig, in overleg met en na advies van het betrokken hoofd der school. De nieuwe verordening treedt 1 October in werking. Verder werd aangeboden de gemeente-begrooting voor 1893, en besloten voor twee jaar ontheffing te vragen van de verplichting, de vrye- en orde-oefe ningen der gymnastiek in te voeren op de beide openbare lagere scholen. Men schrijft uit Rotterdam De besfe maatregelen werken dikwyls nog ver keerd. Door do keurmeesters van vleesch wordt, ingevolgo de verordening, van tijd van tijd vleesch, dat ia staat van bederf verkeert, in beslag genomen en ter vernieling vervoerd naar het Abattoir. Door de directie van het Abattoir wordt telkens van deze inbeslagnemiug mededoeling gedaan aan de locale bladen, met vermolding van den naam van den per soon, by wien het voor do gezondheid schadelijke vleesch werd govonden. Do bladen geven alsdan publiciteit aan deze inbeslagueraingen. By horhaling werd in den laatsten tijd zekere winkelier iu worst en geldersohe waren vermeld. En wat doet nu die winkelier? Hij adverteert in de bladen dat bij hem de beste wareu verkrijgbaar zyn, omdat...zijn zaak staat onder het bijzonder toezicht der politie. Aan „de verslagen van het hoofdbestuur on van de oommissiën aangaande den staat en de werkzaamheden van den Nederlandsclien Protestantenbond, gedurende het jaar 1891/92", ontleenen wij hot volgende: Het leven van den Protestantenbond verliep dit jaar rustig. Nu het cyfer der leden tot 17400 geklommen is, is het niet meer te verwachten, dat het jaarlijks, gelijk in den beginne, met 1000 toenemen zal; toch blijft het sleeds klimmende. Tweo afdeelingon bezweken, twee nieuwe ontstonden. Het officieele aantal bedraagt thai:s 162. Over het geheel is er in Friesland kwyning, in Noord-Holland bloei. Onder de correspondentschappen hoeft eene ware verwoesting plaats gehad. Er zijn er die in ledental sterk daalden, er zijn er verdwenen, maar er zijn er ook, die, gelijk Naarden en Wieringen, als correspondentschappen ondergingen, om als afdoe ningen te herrijzen. Mat de werkzaamheden in de afdeelingen betreft, büjkt uit de verslagen, dat hoewel de lezingen in sommige een goed gehoor trekken, do opkomst in vele te wenschen overlaatdat. daareutegen de gods dienstoefeningen en het godsdienstonderwijs een groot publiek trekken en veel nut doen. In sommige afdeelingen zijn leesbibliotheken of leeskringen, en hoewel er nog sleeds vole koraalvoroeljigingen zijn, schijnt haar toch over het geheel geen lang loven beschoren to zijn. Voor kinderen eu jongelieden wordt steeds meer gedaau. Er zijn 65 zondagscholen van den Bond, behalve nog eenige die in onzen geest werken, met omstreeks 14000 kinderen en een ouder wijzend personeel dat uit meer dan 600 personen bestaat. Godsdienstoefeningen voor jongelieden wnr- deu iu eenige groote steden gehouden. Wat den maatschappelijke!! arbeid betreft, kunnen wij iu het algemeen zeggen, dat er op allerlei wijzen in oi.zen kring gewerkt wordt en komt dit altijd aan den Protestantenbond in het byzonder ten goede, toch zeker wèl aan die richting, aan dien geest, welken hy tot macht on heerschappy zoekt te brengen. In de plaats van mr. Th. de Haan Hugenholtz trad m het hoofdbestuur op dr. H. I). Tjeenk Wil link, en in die van dr. M. Niemeijer de heer E. C. Jungius. Ook dit bestuur had don droevigen plicht to vervullen, namens den bond zijne deelneming te betuigen by het overlijden van dr. Abraham Kuenen begr f V00rziRer hem vertegenwoordigde bij de Van de buitenlandsche afdeoling te Grand-Rapids ic-am geeuerlei verslag in. Prof. mr. W van der Vlagt vertegenwoordigde deu bond op de algeiueene samenkomst van den Schtceiserischen Verein fiir freies Ishristiuthum to St. Gallen De Hervorming telt 800 abounds. Het aantal aboanes op Nieuw Leem bedraagt pl. m. 9700. Akte voor godsdienstonderwijs werd verleend aan de heerenW. Jansen le Aalten, P. F. van Slype, thans te Middelburg werkzaam, en mei. M. A p' bavange te Utrecht. Er werd ontvangen oen legaat, groot vijfhonderd gulden, en oene gift tot betzelfde bedrag. e onderhandelingen met do Ev. Gezangen-com pagnie zijn tot een goed einde gekomen. De één stemmige uitgave is reeds herdrukt en wordt, als jubileum-uitgave voor één jaar zeer goedkoop ver- 1 anjgbaar gesteld. De vierstemmige uitgave wordt herdrukt en zal vermoedelijk in October gereed zijn. Lenteleven, het liederenb >ok voor jonge menschel!, at zeer in den smaak; er ziju reeds 4389 exem plaren van verkocht. In de commissie voor godsdienstonderwijs en gods- dienstprediking trad dr. P. C. van Wijk te Naarden af en do heer A. Wr. van Wijk te Zwolle op. Deze oommissie verleende subsidie aan 4S afdeelingen. De commissie voor de zondagscholen boreidde voor en leidde de zevende algomeene vergadering van dames, die aan zondagscholen in vrijzinnigen geest werkzaam z|jn, welke op uituoodiging van de veree niging Liefde ie macht te Amsterdam gehouden werd op 15 Juni 1892 eu door ruim 100 dames werd bijgewoond Met de colportage gaat het nog niet naar wensch; er worden nieuwe middelen en wegen gezocht Dr' N. J. Bp verse n heeft ds. H. Vrendeuberg vervan°-en| en met waardeering vermelden wij, dat de heor L C. Loman Jr. het gehoele fonds van de volkslees- mbliotlieek ter beschikking van de colportago-cora- missie heeft geschonken. Door de commissie voor hot gymnasium-fonds zijn twaalf jongelingen ondersteund; één hoeft met <mn stig gevolg eind-examen afgelegd, dorlien zullen iu het volgend jaar subsidie ontvangen, Iu do plaats van dr. W. C. Manen trad dr. H. Oort op. Het Weekhl. van Burg. Adm. maakt naar aanlei ding van de beraadslagingen, op bet congres der Ned, Juristen vereeniging gehouden over de vervan- geilde hechtenis enkele opmerkiugen en komt o. a. er tegen op, dat er bij de gedachten wisseling weder geklaagd is over de keuromanie der gemeentebestu ren. Het blad erkent dat sommige politiobepaliugen overbodig ziju, doch deze zyn niet zoo talrijk dat men van oene manie om keureu le maken zon moven spreken. Dat er intusscheu dikwijls bekeuringen ge daan worden wegens feiten, zoo onbeduideud, dat ZIJ beter onvorvolgd bleven, raakt enkel do uitvoe- ring eoner verordening. Doch bovoudien, zulke bepalingen vinden baar recht tot bestaan in de gebrekkige regeling van ons po litierecht. Er zijn tallooze gegaljen, waarin de po litie machteloos zou staan, wanneer z|j geen steun vond in een politie-verordening. Men deuke slechts aan straatschenderij, plagerij, kattekwaad enz., waar tegen bot Strafwetboek eigenlijk niet voorziet, en waartegen de politie onbevoegd zou zijn iets te ver richten, ware het niet dat in et-pe verordeniug zulke dingen t it overtredingen waren gestempeld. Eerst dan, om die overtreding to keoren, kan de politie optreden. Ontbreekt zulke bepaling, dan kan zij toe kijken, eu haar tijd gebruiken om te philosopbeeron over art. 180 van liet Strafwetboek (weerspannigheid). «Hier ligt de ioul, zegt hef weekblad, de groote font, en bot verwondert ons (fat de Juristen-vereeni- ging die niet zag, of niet zien wilde Do onvergeeflijk omslachtige w|jze van berechting van overtredingen, de onhoudbare positie van den politie-beambte door bet aangehaalde wetsartikel, werken de over tredingen in do hand. Dat is herhaaldelijk, tot vervelens toe, ook in onze kolommen gezegd, doch tevergeefs. Men schijnt geen andere regeling te kun nen uitdenken. Een onmiddellijke zij het dan al met al te strenge bestraffing van elke overtreding, eerbied voor de dienaren van het openbaar gezag, kunnen alleen overtredingen voorkomen. Zoolang men bij oii3 te lande zal gelieven vast te houden aan het stelsel om overtredingen eerst te straffen, wanneer niemand zich meer het feit herinnert dan de verba- liseereude beamie docr behulp van zijn aanteekening- boekte, zoolang elke poliiie-beambte zich bij de uit voering der hem gegeven orders huiverend moet af vragen of zgn cliel wel de bevoegdheid voor die bevelen had, zoolang elk eenvoudig mensch be grijpt liet zal er van repressie van overtredingen geen spraak zijn. Eu ons schijnt do vraag, hoe overtredingen te voorkomen, de prioriteit te verdienen boven die, hoe de uitvoering der straf beter te ver zekeren. «Wij uoemden strakt terloops art. 180 van het Strafwetboek. Herhaaldelijk en telkens beslist de Hooge Raad, dat dit artikel moet worden opgeval, zoo', dat eigenlijk elk preventief optreden der"p°olitié niet is de rechtmatige uitoefening harer bediening. Werd niet nog onlangs beslist, dat dit liet geval was j met politie-agenten, die een man aangrepen, toen hij j zich naar eene woning begaf, waaruit zij hem reeds hadden moeten verwijderen, en met het uitgesproken voornemen om daar andermaal geweld te plegen P Zijn verzet werd onstrafbaar geoordeeld Wij °ori- tiseeren die uitspraak nu niet, wij nemen aan dat zij geheel en onbetwistbaar juist is. Doch wordt het dan geen tyd om art. 180 eens te herzien Een jongen van 17 jaar te Riga heeft een broe der, (lie te Londen woont. Door eene of andere aanleiding werd bij hem de wensch geboren, dien broeder op te zoeken, maar bij gebrek aan geld ging hij aan boord van de stoomboot Senior, verstopte zich tussclien do lading eu kwam na een paar dagen aan het daglicht. De kapitein nam hem maar moe en zette hem le /Wge", ""I Hier wist h« °P (1« kolenboot raradox te sluipen en zich weder te veiscbuilen maar door een gebrek aan de machine bleef die boot oen paar dagen aan het hoofd liggen, en nu was onze maat wel genoodzaakt, door den honger gedreven, z.ch te vertonnen. De kapitein leverde hem over aan do politie, en deze liet hem, voo.zien van geleibiljet, over de oostelijke grenzen zetten, zoodat van zijne Eugelsche reis voorloopig niets komt! Aan de Horticultural limes ontleont de Ilaarl. 1 J ""hu»! van een ongenoemden plantkundige medegedeeld, betreffende een zoogenaamden Slangen- boom, die in do wildernissen van Mexico, in "het door een benauwden droom ontstelde brein van den ongenoemde, ot wol in den guitigen geest eens spot- vogels, die de „fravailleurs de la Mer" gelezen had is opgeschoten. Wat hiervan zij, ziehier de beschrn- vuig in al bare „gfiezeligheid Op zekeren dag in de wildernis planten zoekende zag de uaamlooze Botanicus een donker voorwerp' op een van de uitloopers der Sierre Madre, hetwelk hem zoo nieuwsgierig maakte, dat hij met zijn kijker nauwkeung opnam. Het bloek een boom te zijn van allerzonderlingste gedaante en bij reed er heen Een stelle bergwand stuite hem, en boven stond de boom, met neerhangende slangerig slijmerige takken (lie nu en dan schonen te kronkelen. Hij keerde' terug, maar zijn nieuwsgierigheid liet hem geen rust en herhaaldelijk bezocht bij weer den boom, tot hij op zekeren dag een vogel op do kruin zag neer streken. Daar begonnen al do takken te bewegen en opwaarts te krullen, zij omslingerden den angstig schreien,len vogel, trokken het dier naar beneden eu bij zag het niet meer. Als herhaaldelijk te voren poogde Botanicus de steilte te beklimmenöp eens brokkelde een rots stuk, waarop hij den voet zette, af en bij rolde er mee naar benedon, ongedeerd. Een opening in het gedeelte van waar hij gevallen was opmerkende, ver wijdde hij die met zijn troffel en zag in een hol waaruit een stroom koele lucht hem tegemoot waaide. Hij maakte het gat zoo groot dat hij er door kon, en zag op hetzelfde oogenblik het platgedrukte li chaam van den vogel op don grond vallen, welke met veeren en beondêren overdekt was. Hij naderde voorzichtig den boom, die niet meer dan ten voet of twintig hoog bleek. De stam was verbazend dik knoestig en schubbig. Toen hij een der neerhan gende takken, waaraan geen enkel blad te bekennen was, aanraakte, omgreep die zijne hand mot zulk een Kracht, dat het vel afschaafdo toen hij zioh los rukte. Den dag daarop bracht hij eenige hoenders. Zoo dra hij de arme dieren tusschen de takken wierp, begonnen zij als slangen te zwaaien en te kronkelen,' maar toen zij verzadigd waren, bleven zij stil hangen' en hij naderde nu om ze to bezichtigen. Zij waren overdekt met zuigers als die van een octopus. De hoenders waren geheel uitgezogen en op de opper vlakte dor stangtakken glinsterden roode vlekken. De cholera blijft te Hamburg langzaam verminde ren, die to Par|js neemt niet af en ook in de depar tementen aan de beneden Seine blijven gevallen voorkomen. Te Havre zijn Zaterdag slechts 8 per sonen aangetast en 6 overleden. Daar wordt dus do toestaud gaandeweg beter. De bogroeting van den Koning van Italië te Genua door de internationale eskaders moet een zeldzaam grootsch schouwspel geweest zijn. Over de politieke beteekenie van de deelneming van het Fransche es kader is men het weer niet eens. Volgens sommigen beteekent het eiemendal en moet du verhouding tus schen Italië en Frankrijk even onvriendelijk blyven j omJat dit ligt aan den aard der dingen, dien nie mand veranderen kan. Frankrijk zou alleen van Italië houden, wanneer dit zioh liet gebruiken, en daar hebben de Italianen geen lust meer in, nu zij onaf hankelijk zijn geworden en gerekend tot de groote mogendheden. Anderen echter verzekeren dat men en te Rome èn to Parijs heeft ingezien, dat het voor beide landen wenschelijk is met elkander op een bele.-en voet te komen en de groote politiek te laten rusten. Het congres der Trades Unions in Engeland hield zich Zater in hoofdzaak met het vraagstuk van den acht-ureu-dag bezig. Er had een breedvoerig debat plaats over twee voorstellen het eerste ten gunste van eeno soort van plaatselijke keus, krachtens welke elke «meerderheid van georganiseerde arbeiders" de toepassing van den aoht-uren-dag zou kunnen decre- teeren in haar eigen vak en districthet tweede, strekkende lor invoering van eenen aigemeeuen acht uren dag, aan welken eohler «de georganiseerde leden van oenig beroep of bedrijf" zioh krachtens beslissing eener meerderheid zouden kunnen onttrek ken. Het tweede dezer voorstellen, als zijndo het

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2