Buitcnlandscb Overzicht. POSTEBIJ EPT. De Amerikaansche journalist Stanhope, van New- York-Herald heefx zich met veel moed en geestkracht onderworpen aan oen zeer gevaarlijke proefneming» namelijk het inenten tegen de cholera volgens het systeem van Dr. Haffkine, goedgekeurd door den Heer Pasteur. Maandagochtend werd hij in het Pasteurs-gesticht voor het eerst ingespoten en hg gaf den,lezers van den New-York Herald nauwkeurig verslag van zijne allesbehalve aangoname gewaarwordingen, „met hon derden, duizenden cholera-microben in een gedeelte van zijn lichaam." Dinsdag werd hij met krachtigea smetstof inge spoten. Hij gevoelt ziph ziek, maar zijn toestand is over bet algemeen bevredigend. De kloeke journalist, die bg het heersohen vau de cholera in Spanje in 1885, ook al eens een proef nam met de inentings-methode van Dr. Ferran, hoopt zoo spoedig mogelijk naar Hamburg te gaan, om daar te beproeven of hg door do inspuitingen van Dr. Hoffkine bestand is tegen de gevroosde ziekte. Gedurende de maaud Augustus zijn door de Ko- ninginnesluis op het Merwedekanaal te Vreeswijk geschut 1250 vaartuigen in afvaart, met respectie- velijken inhoud van 114,000 en 102,000 ton. Deze beweging, vergeleken bij de waarneming over de maand Juli jl. 800 vaartuigen op- en 600 af waai ts, toont aan, dat het verkeer door genoemde sluis zeer is toegenomen. Voor het meerendeel is dit toe te schrijven aan de verplaatsing van het ver voer te wator tusschen Rotterdam en Amsterdam, welk, vervoer, dat tot nu toe over Gouda geschiedde zich allengs over het tolvrij Merwedekanaal verlegt. Vermeerdering van Rijnvaart, zegt de Schiffahrt- Zeitungis tot nu toe niet te bespeuren. Door de sluis bewesten Utrecht op het Merwede kanaal zijn tijdens de maand Augustus (van af den vierden) geschat in opvaart 1260 en in af vaart 1380 vaartuigen. „Ten opzichte der vaart op het nieuwe kanaal" aldus deelt Schutteoaêr mede, //bestaat oen belangrijk bezwaar en wel dit het schuiteti te Vreeswijk en Utrecht neemt te veel igd in beslag. Daar het nieuwe kanaal tolvrij is, en reeds gaandeweg het grootste gedeelte der binnen vaart tusschen Vreeswijk en Amsterdam langs den nieuwen waterweg verlegd, zoo gebeurt het, dat de groote Rijnsohepen in de sluizen soms op 18 a 19 tjalken liggen te wachten, alter or tot schutten wordt overgegaan. Met het oog hierop, dat de nieuwe waterweg in hoofdzaak voor de Rijnvaart is gegraven, verdient het dus overweging lo. aan de Rijnschepen recht tot voorschotten te geven 2o. de oude sluizen te Vreeswijk nog zooveel mogelijk door de kleinere schepen te doen gebruiken." In De Wtkker geeft een inzender in overweging, de herexamens, die aan hoogere burgerscholen en gymnasia gebruikelijk zgn ook bij de akte-examens in te voeren, wanneer de aspirant in enkele vakken te zwak wordt bevonden. Na drie maanden behoort dan gelegenheid te worden gegeven tot nieuw onder zoek in die vakken. De uitslag der akte examens zou er vrij wat beter door worden. Eenige dames sohrgven in het Handelsblad het volgende haar in zijn armen willen nemen, omdat hij bang was, dat zij flauw zou vallen; doch zij had reeds koortsig haar oogen afgedroogd, zeggende: „Kom, het is niets! Niets!Vergeef mij deze.... dwaze scène.... heel dwaas.... vooral op straal. Gij ziet het is al weer overWat scheelt u nu?" „Niets. Ik zie u aan, ik kende u nog niet „O! ik heb ook mijn i uuwen.... evengoed als 8ylviaVaarwel Hij hield haar tegen hij begreep dat hij haar leed gedaan had en zeide ,/Vergeef mij, mejuffrouw „O, ik vergeef u Gij wist niet...." Zij roikte hem niet de hand, als daar straks, en ging spoedig heenzij liep hard, want zij had een gevoel alsof zij zou stikken. Bij de villa geko men, trachtte zij zich wat te herstellen, en stond eens klaps tegenover Richard Norton. Norton was zeer kalm en zeer bleek, doch io zijn oo<*eu lag een uitdrukking van melancholie, die hem gewoonlijk niet eigen was en Eva was getroffen door de treurige goedheid, waarmede hij haar vraagde, van waar zij kwam? Waarom zij er zoo ongerust uitzag Norton dacht wel, dat het duel van de Sohs met kolonel Dickson het meisje beangst maakte, maar hii wilde niets vragen, noch ophelderingeu geven. Hij liet het bij eenige algemeene woorden blijven en beval haar, evenals F&rgeas aan Sylvia, een weiutg rust en kalmte aan. Nu ook langzamerhand in ons land de zoo ge vreesde cholera zich vertoont, zal bij menige vrouw de vraag op rijzen of ook zij niet zou kuunen en moeten helpen om den gevreesden vijand te bestrgden. Ongetwijfeld kan zij veel doen of zg het moet doen kan geen vreemde beoordeelen, daar zg alleen beslis sen moet of zg in hare omgeving al dan niet gemist kan worden. Is ze echter overtuigd, dat geen andere plichten haar weerhouden, hoe nuttig kan zij zich makenLicht vindt men in elke plaats oene medi cus die bereid is de dames, die hulp zouden willen verleenen, hetzij in een paar gezamenlgko lossen, hetzg aan ieder afzonderlgk, de uoodigo inlichtingen te geven. Tot dank voor zijne mooito hoeft hg dan het recht, bg eventueeie heersching der epidemie, do dames ter bijstand op te roepen. Gemakkelgk zou het zija indien de doctoren, hier toe bereid, dit in de dagbladen bokend maakten de bereidwillige dames zouden dan niet uitblijven. Zeker zal bet geen hunner berouwen bier aau te hebben meegewerkt en zullen zij later met genoeg doening terugzien op hun streven. Een aanvulling zgner begrooting voor 1892 aan vragende, voor de kosten der gevangenissen, zegt de minister van Justitie Het stelsel van voorwaardelijke veroordeeling blgft 's ministers aandacht bezig houden van het nemen eener beslissing ove* mogelijke invoering van het stelsel hier te lande kar. eerst sprake zijn na de ont vangst van verschillende inlichtingen, die gevraagd zijn, en na rijpe overweging van de talrgke bedenkin gen. tegen het stelsel zelf van onderscheidene zijden ingebracht. Over den invloed van het stelsel op het recidivisme moet do ervaring nog uitspraak doen. Van eeoe toeneming, veel minder van een sterke toeneming, der recidive hier te lande kan moeilgk worden ge waagd. Met nadruk moet evenwel worden opgeko men tegen de door niets gestaafde onderstelling, dat plaatsing in de Rijksopvoedingsgestichten het kwaad van het recidivisme in de hand zou werken. Inte gendeel, het strekt juist om dit te voorkomen, en bij een aanzienlijk aantal met zeer gunstig gevolg. Verder verdedigt de minister nader zijne voorstei len, geeft zeer geruststellende verklaringen omtrent den togenwoordigen toestand van het Rijksgestieht //De Kruisberg" en zet de noodzakelijkheid nader uiteen om het nieuwe gesticht te Averecst te vesti gen. Het geheele terrein, afkomstig van de voor malige kolonie Qmo^rschans zal voor bet nieuwe gesticht niet worden gebruikt. Tegen het denkbeeld om liever de bestaande inrichtingen te vergrooten, verzet de minister zich bepaald, met het oog op de vorming der kinderen^ Het hoofdcomité van //het Roode Kruis" heeft de comités en correspondenten, voor het onverhoopt geval dat ook hier te lande een cholera-epidemio mocht uitbreken, herinnerd aan art. 26 der Alge meene regeling van de werkzaamheden der vereeni- ging, luidende„Zoo bij algemeene rampen (waters nood, epidemieën als anderszins) werkdadige hulp of tot het verstrekken van materieel voor de verple- ging van hulpbehoevenden dringend noodig worden geacht, zijn de comités bevoegd, daartoe over te gaan, zoolang daarin niet door anderen wordt voorzien," ouder aanwijzing, hoe in dat geval te handelen is. Eva ging naar haar kamer en deed baar best om kalm te schijnen. Norton ging naar George de Solis. Hij wilde als een raau spreken met hem, die zijn vriend was ge weest. Zou hij den markies ontmoeten? George was naar huis gegaan, dorkende over wat Eva hem gezegd had. Met een bizonder vreemd genot her innerde hij zich de woorden der kleine Amerikaan- sche. Er lag een bekoring io de oprechtheid van het meisje. Hij voelde zich niet aarzelend want Sylvia's beeld was altijd in zijne gedachten maar verlegen. Ongetwijfeld enkel uit nieuwsgierigheid, zooals Bernière uit dilettantisme, had hij dit kinder hart willon doorgronden. Een kind ja, maar zoo vastberaden en teeder in haar kleine, heldhaftige besluiten Vervolgeus begon hij weer aan Sylvia te denken, aan het dwaze, maar onwederstaanbare denkbeeld van vluchten, dat hij zijo aangebedene had ingefluisterd. Een dwaasboid, go lmaar is de dwaasheid soms niet de hoogste wijsheid Een inwendige stem zijn eigéne scheen hem toe te roepen, dat hij moest verlrekken. „Laat ons beengaan en vluchten, ver van de we reld, haar wetten trotsceren en voor ons zelf een nieuwe wet maken Da oude drogredenen der liefdeWoorden, steeds herhaald zoolang de wereld bestaat en hot hart zwak isBetooverondo klanken, die het hart der vrouweu veroveren, alsof de poëzie der bevrijding steeds den Zooals reeds gemeld werd, is op het Fireeiland bij New-York een hotel gekooht door een onderne mend man, om de passagiers dor i/Normannia" en andere in qunrantaine liggende schapen onder dak te brengen. Dit idee vond hevig verzet bij de bevolking, die, gewapend met wat er maar te krggen was, te hoop liep, om zich tegen de landing van passugiers der besmette schepen te verzetten. Men dreigde het hotel in brand te steken, zoodra een der in quarantaine liggende schepen het eiland naderde, en boleedigde de beambten van den gezond heidsdienst, die de vertrokken van het hotel gereed maken. Daar de lieden niet naar rede luisterden, dreigden de beumbten, naar den gouverneur te seinen om hulp. De bewoners beriopen zich op den plaatselijken ge zondheidsraad zij keerden met de beambten van 8uffolk County naar hel hotel terug, en verklaarden dat de gezondheidsraad uit New-York ia Suffolk niets te zeggen had, waarom zg voorstelden, de lan ding van alle passagiers, wie het ook zij, te beletten. Daarop werd aan den gouverneur geseind, die ant woordde. dat men zich niet mocht verzotten tegen de landing van de passagiers der ./Norniannia" maar uit was aan een doovemans deur geklopt. De viBSchers verklaarden zich bereid, desnoods te vechten, en schaarden zich bijeen, om do pnssagiers op te wachten, wier schip juist tegen het vallen van den avond het eiland naderde. Geen enkele loods van het eiland was echter bereid uit te gaan, en zoo moest het schip weer bij Sandy-Hook voor anker gaan liggen. Des nachts werd een poging gedaan oru het hotel, een groot houten gebouw, in braud te steken, maar de beambteu van den gezondheidsdienst hielden goed de wacht. De vele naar het eiland overgekomen verslaggevers van de New-Yorksche bladen verloo chenden voor ditmaal hun onzgdige rol, door mode op post te trekken. Op een hem gezonden telegram antwoordde de gouverneur langs denzelfden weg en zeide o. a., dat als de bowoners van het eiland in het geval vor keerden van de passagiers van de //Normannia", zij göen offer te groot zouden achten om uit hun toe stand verlost te worden. Do eilanders hadden ondertusschen niet stil geze-% ten en van de rechtbank een bevelschrift uitgelokt» waarin de landing van quarantaiuo-passagiers en bagage verboden werd. Terzelfder tijd kwamen de passagiers in een kleine boot van Sandy-Hook, maar het vaartuig mocht de ongelukkige menschen niet aan wal brengen, zoodat dezen genoodzaakt waren, den naeht op het onher bergzame vaartuig door te brengen. De gouverneur deed terstond een partij wollen dekens koopen en aan de passagiers zenden. Op een vraag, of hij het verbod zou eerbiedigen, antwoordde hij //Als het noodig is. Maar als ik de kaptein van de boot was, zou ik er een dertig d'gen aan wagen en de passagiers aan Und zotten." Dat de bevolking zich verweert tegen de komst der passagiers van besmutie schepen, gezamenlijk wel 3500, is intusschen te begrijpen. De heer Chalouchine, de vader van de bekende Russische bankiers, was lijfeigene van den graaf Schereraetief. Hij was een zeer rgk koopman en val voorafgingZoolang de wereld zal bestaan en hinderpalen opwerpt voor menschelijke hartstochten, zal dezelfde zucht, dezelfde klank tot hetzelfde bedrog voeren. Het is eon lied, dat elk voor zijn eigen stem geschikt maakt. George zat in zijn studeerkamer, omringd door kaarten en boekon. Hij was een brief, dien hij aan Sylvia wilde zenden, begonnen, had hem verscheurd en opnieuw begonnenhij wilde haar duidelgker zeggen, wat hij haar slechts had toegefluisterd. Zijn moeder was binnengekomen on had hem verrast, terwijl bij koortsachtig aan het schrijven wa9 en een onvoltooid brietje schielijk in een vloeiboek verborg. Een oogenbliic was de markiezin in verzoeking ge weest, om haar zoon te vragen, aan wie hij schreef en waarom hij dit zoo in het geheim deed Maar zij wist, dat zij toch geen antwoord zou krggen en zij was te veel vrouw om niet een deel der waarheid te raden. Zij was er zeker van, dat die brief bestemd was, voor mevrouw Norton. „Wat zou hij voor dwaasheden verzinnen?" dachtzij. Misschien zou zij het hem gevraagd hebben, als de bediende niet juist was komen zeggeu, dat de heer Richard Norion den markies wenschte te spreken. De moeder werd ongerust en zag baar zoon aan, die zeer kalm en glimlachend, om mevrouw de Solis gerust te stellen, antwoordde: ,/Het zal mij zeer aangenaam zijn. Laat mijnheer binnen komen." Wordt vervolgd.) had den graaf reeds meermalen 50.000 roebel aan geboden, indien deze hem vrg man wilde verklaren doch de graaf had elk aanbod afgeslagen. Chalou chine was daarover zeer mismoedig, want daar lijf eigenen geen testament mogen maken, zouden zijn zonen niets erven en mochten zg bovendien niet trou wen zonder de toestemming van den graaf. Eens besloot hg een laatste poging te wagen. Hij ging naar St. Petersburg en nam een vaatje oesters mede als geschenk. Hij kwam juist bij den graaf, toen deze zgn vrienden een feestmaal gaf. Hij zette zijn geschenk in de gang en kreeg toegang tot den graaf. Zopdra deze den rijker» lijfeigene zag, wist hij al de reden van zgn bezoek en zeide: //Ga mnar weer heen. Al je pogingen zijn vruchteloosik heb je roebels niet noodig. Maar wacht eens, ik zou mijn vrienden graag op oesters trakteeren, maar die zijn in de geheele stad niet te krijgen. Zoo je mij een vaatje brengt, ben je vrg." Chalouchine nam de vrienden van den graaf tot getuige en haalde zgn geschenk. De grauf was wel wat verwonderd, dooli hield zich goed en ondertee- kende ten aauschouwe en onder 'i gejuich zijner vrienden, de acte van invrijheidstelling. Toen, zich tot den nu vrijen, schatrijken koopman wendende, noodigde hij hem beleefd uit, mede aan te zitten. In de Schaakrnbriek van het Amsterdamsche //Week blad" lezen we: Lasker heeft te Newcastle opnieuw 't bewgs ge leverd van zijn waarlijk phenoraenale begaafdheid. Wat originaliteit van spelvoering betreft, vooral in de opening, staat hij ver boven zijn landgenoot T.»r- raseh ook in natuurlijken aanleg en vlugheid van combineeron is hij o. i. den Neurenbergsehen wou derdokter den baas. Wij hadden herhaaldelijk ge- legeuhoid, beide meesters bij hunne match partijen gade te slaan, en 't verschil zoowel in gedachtengang, als de wgze waarop zg tot een conclusie geraken, wus duidelijk op te merken. Tafrasch doot geen zet, voor alle gevolgen haarfijn berekend zijn. Gedu rende de geheele partij tuurt hij onafgebroken op 't bord en gunt zich geen oogeublik ontspanning Met dat al is zijn spel toch hoogst eenvoudig, en 't tegen deel van imponeereud. Zooals bij de meeste spelers van dit kaliber, komt ook dr. Tarrasch' kracht't best uit, waar hij tegenstanders te bestrgden heeft, wier spel een meer agressief karakter draagt. Door een enkelen eonvoudigen zet weet hij vaak, als met een tooverdag, du hef9tigste aanvalleu te niet te doen. Zgn pariij met Blackburne te Breslau, en J vele andere, zijn daarvan treffende voorbeelden. Lasker vat zijn taak gemakkelijker op. Terwijl Tarrasoh voortduiend in tijdverlegeuheid verkeert een natuurlijk gerolg eau sijn v«e«mu»le borekemn- gon behoeft uien bij Lasker nooit lang op eon zet te wachten. Met berekeningen of ontleding eener positie laat hij zich zelden inbij hem berust alles op intuïtie, en zijn onfeilbaar soherpe blik bozorgt 't orerigo. Toch blijft 't do vraag of al deze schit terende hoedanigheden in staat zijn, op 't eenvou dige, kalme en correcte spel van Tarrasch impressie te maken. De tijd zal 't moeten loeren; beiden zijn jong eu een duel is vroeg of laat ouvermjjdelijk. Bird bracht 't er, zoo mogelijk, nog treuriger af dan Blackburne, wien 't gelukte nog 4 partijen tot j remise tc brengen. Er werden slechts 4 partijen gespeeld, want Lasker won alles; do schakers te Newcastle moesten zich dus quantitatief met weinig tevreden stellen. Volgens »le Temps," zon de verkiezing van een i generaal der Sociëteit Van Jesus te Monaco plants hebben. Van zeer bevoegde zijde vernemen wij ze<*t »de Maasbode", dat het Parijsche blad onjuist is I ingelicht, en dat de samenkomst der electoron in Spanje zal plaats hebbon, en wel in het klooster te Loyola. De wijzigingen in bet besluit van 15 Juli 1891 ter uitvoering der Arbeidswet worden door het Vad. besproken. Genoemd besluit had ter. doel, te bepa len, welke soorten van arbeid, wegens het daaraan verbonden gevaar, voor personeu beneden zestien jaar en vrouwen geheel verboden zullen zijn, en welke andere soorten arbeid, alleeD met inachtnemmg van de vastgestelde voorwaarden, aan die personen zullen zgn vergund. Over het geheel nu hebben tie wijzigingen, die met 1 Sept. 11. in werkingtreden, niet veel te be- teokenen. Alleen ten opzichte van het beroep van eea zich bezwaard gevoelend industrieel is oen wijzigiii;? van Meekenis aangebracht. Volgens het besluit van mi i k' Z'°'1 "K t Z'^n bezwaren 'cgen een be schikking van den inspecteur, te wenden tot den Minister van Jusiitte, die besliste, na het bezwaar schrift in handen te hebben gesteld van de gommen- Hjko inspecteurs en na het verslag te hebben ont vangen van hun onderzoek in loco. Thans is de Minister van Waterstaat met de beslissing belast, gelijk dan ook op gezamenlijk voorstel van den Mi nister van Justitie en Waterstaat (en niet als in 1891, op voorstal van den Minister vnu Justitie, gezien het nader rapport van den Minister van Wa terstaat) de nieuwe maatregel is uitgevaurdigd. Maar bovendien wordt niet het bezwaarschrift in handen gesteld van de gezamenlijke inspecteurs, maar met een ingewonnen rapport van den bevoegden inspec teur om advies in handen van de Knraer vau Koop handel en Fabrieken, of, bij gebreke van zoodanig college, in handen van B. en W. Voorts is geon termijn bepaald voor de beslissing des Ministers (volgens het besluit van 1891 was daarvoor een maand gesteld), en is uitdrukkelijk voorgeschreven, dat de betrokken industrieel tot geenerlei verplich ting is gehouden, zoolang de Minister uiet heeft beslist. Nu acht het Vad. het een bepaalde fout, dat geen termijnen zijn gesteld. Motieven voor vertra ging kunnen er velerlei zgn. Ook het inwinnen vun advies bij de Kamers van Koophandel of bij de colleges vau Dagelijksch Be stuur bevalt aan het blad slechis matig, daar het gevaar van eenzijdige voorlichting daardoor aller minst wordt uitgesloten. Er is immers aan het departement van Justitie een wetsontwerp op de Ka mers van Arbeid in bewerking P In dat geval hoopt het Pad., dat het de bedoeling zal zijn, wanneer die Kamers eenmaal in werking zijn getreden, ook haar advies te doen inwinnen, wat, meent het blad, een heilzaam tegenwicht zal kunnen bieden tegen eenzijdig advies der andere lichamen. Dan heeft het blad nog wat aan te merken op de redactie van enkele artikelen, en doet daar uitkomen wat eigenaardige kunstgewrochten de Nederlandsche wetsstgl baart. Over 't geheel echter mogen de wij- zigiugen, al zgn ze ook onbcteekeriend, wel verbete ringen boeten. En het Pad. heeft m t genoegen ge zien, dat de Regeeriug geweigerd heeft toe te geven aan de agitatie, onmiddellijk na de verschijning van den maatregel vau 1891 van enkele industrieele cen tra uitgegaan. In Rusland waren op 9 Sept. 5654 gevallen en 2510 Bterf'gevalleu aan cholera; te Petersburg op 10 Sept. 62 gevallen en 28 sterfgevallen- De epidemie moet de laatste dagen in de hoofdstad eeuigszins afnemen. De troepen, die naar dë'Wölga-districten waren gezonden, waar de cholerif-op^oeren dreigden, zgn naar hun garnizoenen teruggekeerd. Volgens latere berichten moet het aautal slacht offers in Rusland tot 20 Aug. hebben bedragen 144,590 personen, waarvan in de Kaukasus alleen 53,159 menschen. In sommige kranten wordt de Duiische Regeering er een verwijt van gemaakt, dat terstond na het uit breken van do cholera in Rusland de grenzen niet voor de landverhuizers ziju gesloten. Ware dit ge schied, zoo redeneert men, dan zou Hamburg niet zoo geteisterd ziju, eeoe redeaeering, die iu zoo ver juist is, dat werkelijk de besmetting te Hamburg is uitgegaau van de barakken, waarin de landver huizers werdeu behandeld. Het blijkt nu, dat bij genoemde Regeering wel overwogen is, of men de grenzen voor dit vervoer zou afsluiten, maar uat men spoedig daarvan teruggekomen is, omdat men daarmee een nog grooter gevaat liepf; immers, laat men de landverhuizers langs de gewone wegen toe, dan kan men ze nagaan en onder toezicht stellenverbiedt men den invoer, aan worden zg over de grenzon gesmokkeld en dreigen zij het geheele land aau te steken. De ondervinding heeft heeft het Rijksge- zondheidsbureau in het gelijk gesteld door deland- verhuizers in Pruisen overal stipt na te gaan, heeft men voorkomen, dat er in Pruisen een eholera-haard is gevormdhet zoo bedreigde Berlijn is geheel vrij bebleven. Gladstone heeft op zijn reis naar Wales, waar hij zgn ouden vriend sir Edward Watkin ging bezoe ken, te Carnarvon eene redevoering gehouden. Hij prees de bewoners van Wales voor hunne belangsiel- ling iu de zaak der Ieren en noemde de Home-Rule .van de vragen van den dag de belangrijkste. Gladstone beloofde dat hg Wales vojr zgn flinke hulp de algeraeeene verkieziugen zou beloonen, door het verlangen der inwoners tot afschaffing eener staais- kerk in de ni.uwe parlementszitting Ier sprake te brengen. In de op Dublin Castle gehouden raadsvergadering welke door Morley werd bijgewoond, is besloten tot opheffing van allo bepalingen, welke nog krachtens do Ierscho dwangwet bestaan. De Inaépendance beige meldt, dat het verbod tot in- en doorvoer van rundvee, schapen eu geiten uit Nederland, zoomede van sialm- st, binnenkort door den minister van landbouw zal opgeheven worden. De Neue Nreie Preste bespreekt naar aauleiding van de Columbusfeesteo te Genua de verhouding tusschen Iialië en Frankrijk. I ;'He,t 'f niet onmogelijk, zegt het blad, dat de Lolumbusieesteu aanleiding zullen geven tot eene betere verhouding tusschen Frankrijk en Italië en j dat dus de feesten onmiddellijk politieke gevolgen I hebben. Dit moot echter niet overschat worden en men moet ze met beschouwen, zooals sommige Fran- sche daghlauen, al« het begin van de ontbinding van het Drievoudig Verbond. f„ Italië heeft ,1e „vertui- ging veld gewonnen, dat, welke offers het Drievou dig verbond ook moge eischen, toch nog groote inspanning van Italië gevergd zou worden, indien het geheel alleen tegenover Frankrijk stond. De Ita- Iiaansche politiek heeft nimraei overgevoelige oene. genhmd voor Frankrijk getoond. De verbetering der betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië schaadt volstrekt niet de belangen van het Drievondio- Ver bond. Integendeel zij zal aan het Verbond ten goede komen, als Italië's welvaart door minder heftige han delsmededinging verbetert. Daarom gelooft het blad, dat de wisseling van be leefdheden tusschen Frankrijk on Italië te Genua vol- strekt niet behoeft te verontrusten. Men weet, dat Bismarck in den laatsten tijd weer herhaalde malen heeft aanbevolen een parlementaire meerderheid te maken uit do middelpartijen, d. w. z. uit do gematigde conservatieven, gewoonlijk vrii- conseivatieven genoemd, en do nationaal-liberalen. Dat is een oudstokpaardje van den oud-Rijkskan selier toen hij nog aan het hoofd van het Rijk stond, was hij in dien geest werkzaam er. men zou hem vader van het kartel kunnen noemen, den oaam dien men vroeger aau de vereeniging van de ^eraa- tigdeu gaf. Bij de laatste Rijksdagverkiezingen werd er van links en rechts, door radicalen, rooden, zwarten eu witten zoodanig storm geloopen op het kartel dat het bezweek, - wat te gemakkelijker ging, omdat de Regeering zich tegen bet gebruik geheel onzijdig hield. 6 Een Berlijnsch correspondent van de N. Zürich. Zeil. heeft nu het voorstel vail Bismarck aan een nader onderzoek onderworpen en komt tot geen zeer gunstig resultaat, niet zoozeer wat het plan zelf Aangaat, als wel wat de uitvoering betreft. Deze Rijksdag, dus redeneert hij, kau moeilgk worden ontbonden. Deed Caprivi dit, dan zou men he.., ter- stond tegemoet voeren Ziet ge wel, zonder Bismack gaat het niet. Met dezen Rijksdag zal Caprivi zich dus moeten behelpen Welnu, de neuzen getold, de hoofdpartijen eu haar aanhangsels, in den Rijksda^ vindt men: Centrum 110; Polen 16; Elzassers 9°, Welfen 11, conservatieven 67, anti-semieten 5, te zameu 218 vrij-oonservatieven 19, nationaal-liberalnn 42, vrijzinnigeu 67, volkspartij 10, sociaal-demo craten 36, te zamen 174. Eigenlijk moeten er nog 5 bijgeteld worden, maar dat zijn wilden, zij staan buiten elk partijverband. Men ziot dus Bismarck heeft ^oed praten do beste stuurlui staan aan wal, 218 tegenover 174, de sociaal-democraten nogal mee gerekend, hoe zou de Regoering hier oen meer derheid van gematigden uit kunnen kloppen In deu Pruisischen Landdag staat de verhouding al even ongunstig. Conservatieven 125, Centrum 98, Polen 15, te zamen 238. Vrij-conservatieven 65, nationaal-liberalen 85, vrijzinnigen 28, te zamen 178. Derhalve 238 tegenover 178. Het eenige, wat de Landdag voor heeft, is, dat er nog een „blauwe" meerderheid zou kunnen worden gemaakt, d. w z een meerderheid uit conservatieven, vrij- oonservatieven en natiouaal-liberalen, wat in den Rijksdag niet eens het geval is. Maar hier ïou toch een kartel kunnen gemaakt worden. De Regeering kan echter moeilijk in den Landdag een andere meer derheid zoeken dan iu den Rijksdag. LIJST van brieven, geadresseerd aan onbekenden gedurende de 2e helft der maand Augustus 1892 van Gouda aan Wed. H. Poelak, Amsterdam: Wed. Oudenaar den, Graafland, Aruhen A. Ebbers, Leidep W. H Ruwe, Utrecht; D. van Driel, Rotterdam; 11. L. Edmund, Santfoort; H. P. Volioort, Philadelphia, Amerika. Van WADDINGSVEEN: G. v. Woudt, Alfen a.d. Rijn. Gouda, 15 Sept. 1892. De Directeur van het Postkantoor, VORSTER. MARKTBERICHTEN. GOUda, 15 September 1892. Granen waren heden ruiiner aangevoerd. Tot dooreen vorige prijzen, werd bijna alles verkocht. Tarwe: Jarige Zoeuwsche 6.50 a7.50. Nieuwe dito 7.25 a 7.75. Afwgkende 5.25 a 5.50. Polder 6.a ƒ7.Rogge-. Nieuwe Zeeuwsche

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2