SCHOENEN- EN LAARZEN MAGAZIJN i?v Heeren, Dames en Kinder Schoenwerk B 10 OOSTHAVEN B 19 B 19 OOSTHAVEN B 19 IB f HECtUfMANTELS EET KOFFIEHUIS, Hoek Lange Tiendeweg Gouda is liet grootst gesorteerde, het vertrouwste en goedkoopste Schoenen- Magazijn van Gouda en Omstreken. GAAT ZIEN DE ETALAGE. J. P. HESSELS. Grootste Sorteering! Billijkste Prijzen! Ges. Wagenaar NIEUWE TRICOT. TAILLES e jo. ID O S ZD ID ZT. VERKOOPING Maandag 19 September 1892. BINNENLAND. eigen fabrikaat uit de beroemde Schoenenfabriek van de Gebroeders HESSELS te Qisterwijk, Noord-Brabant, welke beneden alle concurrentie verkocht worden. WSÊÊR***- Reparatie en aangemeten werk worden voortdurend net en spoedig tegen billijke prijzen afgeleverd. Ibv£ achina^e OntvangenGroote sorteering Buiteolandsck Overzicht. (le nieuwste soorten WlliilfP nrmen afgeleverd Aanbevelend, Dames Alvorens u van Wol te voorzien, noodigen wij u beleefd uit eens een kijkje te nemen in ons Magazijn, ten einde Qualiteit en Prijzen te vergelijken met die van anderen. Aanbevelend iri alle genres en prijzen. OPENBARE VRUWILLIGE Logementen Uitspanning Berg-Ambacht, Firma 4. WKLTEB. Orthopedische Corseltea, Regthonders, qezondheids Corsetten, omsti Burgerlijke Stand. je iiiHiiii im° F. BUSCH, c. De Notaris J. P. MAHL8TEUE te Btrg- Ambacht is voornemens op WOENSDAG den 28 SEPTEMBER 1892 bij Veiling en op WOENSDAG den 5 OCTOBER 1892 bij At- nlag, telkens des morgens ten 11 nnr, in na- temelden pand, in het Openbaar te Verkoopen: met ruime HUIZINGEN, get1!. Nrs. 334 en 335, GETIMMERTEN en ERVE, zeer gunstig staande en gelegen op het dorp te welk een en ander daarin sedert onheugelijke jaren met het beste gevolg is uitgeoefend, be nevens diverse perceelen GRAS- en BOUW LAND aldaar. Breeder bij Biljetten en inlichting bjj den Notaris. Gouda. Snelpersdruk va.i A. Brinkman &Zoon. GOUDA, 17 September 1892. De Arnhemsche Ct. kan eigenlijk niet recht geloo- ven, dat, zooals men van zekere zijde het wil doen voorkomon, de burgemeester van Den Haag wel de openlijke samenkomst voor eeuo groote menigte uit verschillende oorden des lands naar 's-Gravenhage samengevloeid, zou hebben toegolatoii, en alleen de discussie verboden. «Het behoeft, zegt de Arnh. Ct. o. a., bijna niet gezegd te worilen, zóó zonneklaar is hot en zy die het tegendeel beweren, moeten weten, dat zij op zettelijk zwart wit noemen en hunne beklagenswaar dige aanhangers daardoor moedwillig iu een groot, gevaar jagen het gevaar voor het verbreiden van de gevreesde ziekte, waartegen men zich allerwege wapent, ligt niet in het wisselen vau min of meer onverstandige argumenten in eene openbare bijeen komst, zelfs niet in de liefelijkheden en scheldwoorden welke de sociaal-democratische leiders tegen iedereen die buiten hun gezolsohap staat, nu en dan zelfs tegen elkander woderkeerig uitbraken het ligt juist in die opeonbooping veler menschen, die uit verschillende, besmette, verdachte, of schijnbaar nog gezonde plaat sen samenkomen. Is die opeenhooping niet gevaar lijk voor de openbare gezondheid, hot geredeneer en gedelibereer is nog veel minder gevaarlijk. Iu geen enkel opaioht." Het staat dus bjj de Arh. Ct. vast, dat de bur gemeester van Den Haag dit onwettelijk en onzinnig onderscheid tusecheo meeting en debat niet kan heb ben gemaakt, en zij vreest dat de verblinde liedon, die op aanstoken van de leiders die zich wel op den achtergrond zullen houden toch de meeting zullen willen doorcjryven, daarvan niets dan nadeel, schade, kImmmI» s» uasaageneamhedcc zullen onder vinden. Een eigenaardig geval wordt uit San Francisco gemeld. Verleden Maandag had een moordenaar, na het verstrijken van ƒ15 dagen uitstel van straf, moeten worden opgehangen, maar de Sheriff vergat do zaak. Hy heeft deswege 24 uur gevangenisstraf gekregen, maar volgens de Californische wet is nu de straf des moordenaars vanzelf in levenslange ge vangenisstraf veranderd. Een jongetje van 5 en eeu meisje van 8 jaar waren deze week te Ginneken, bij Breda, in een pakhuis aan het spelen. Het jongentje, dat wel eens gezien had, hoe men aan een katrol een zak omhoog beesch, kreeg het in den zin dit ook met zijn zusje te doen. Hö bond haar een doek voor den mond en om den hall en weldra hiug het kind tusschen hemel en aarde. Gelukkig kwam do knecht in het pakhuis, juist oog tijdig genoeg, om bet reeds bewustelooze kind naar beneden te baleu en met hulp van den vader het leven te reddeD. Voor de rechtbank te Amsterdam beeft gisteren de zaak gediend van den 64-jarigen kassiersknecht B. H. W., wiens wedervaren kortelings iu de dag bladen is vermeld. Op 17 Augustus 11. kwam aan hel politie-bureau, bij den hoofdinspecteur Batelt, tegen vier uur een man, die opgaf kassiersknecht te zijn, in dienst van de firma E. H. Crar.enburgh, Heerengracht 108. Naar hij vertelde was hij het slachtoffer geweest van oen aanranding in de Enge Lombardsieeg. waar twee personen tegen hem aanliepen, hem een stomp op de borst gaven, zoodat hij rechts tegen den muur aanviel en zijn portefeuille, die hij onder den linker arm droeg, op den grond. Tot zijn bewustzijn ge komen, vond hy ziju portefeuille open liggen en vermiste er bankpapier uit. Hoeveel dat was kon hy niet precies zeggen, want hg had het nog niet nageteld, maar het moesten eenige honderden gul dens wezen. Een som van f 10 000, door hem dien dag bij de Nederl. Bank ontvangen on in een afzon derlijken zak van de portefeuille geborgen, was ge lukkig onaangeroerd gebleven en ook de groene zak met contanten, door hem op den rechtersohouder gedragen, was door de aanranders niet bemaohtigd. Onze man had hen ndg nagezet in de Nes, maar hen bij de Damstraat uit het oog verloron. Het verhaal van zulk een aanranding op het midden van den dag in een drukbeloopen steeg, vlak in de buurt van politieposten en bureau, zondof- dat de aangevallene ora hulp schoen geroepen to hebben, kwam den heer Batelt dadelijk zeer verdacht voor e» hij. gelastte den rechercher Röst onmiddellijk oen onderzoek iu te stellen |Deze bracht onzen man in verzekerde bewaring, ging toen in de Enge Lombard- steeg op informatie uit, doch niemand had iets van eeuigen aanval of weglöopendo mannen bespeurd. Daarop begaf hij zich naar de woning vafc W., waar diens dochter van 18 jaar onmiddellijk vroeg of vador wat overkomen was, wint toen hij om 2 uur was den worden, met al dat geld van de dochter, dat vad moeielyk heden had gezete Amsteldijk moest, had hij uitgegaan en gesproken van eeu vootjgovoel, dat hij daar op dien eenzamen Amsteldyk wel eens kon aangerand by' zich. Ook hoorde Röst er wel in eenige geldelijke n, doch hij juist den vorigen Maandag of Dinsdag 15,25 aan achterstallige huis huur had afbetaald. Hoewel het huisonderzoek verder geeu nieuws aan het lieht bracht, gaf een onderzoeken. Aanvankeli, op en vorklaarde hij ook beu, toen Röst op deu in te kijken, ontdekte, dat en ouder de voering een bedrag van B20 voud, en under der politie toch aanleiding den bestolen nuin eens aun den lijve te k leverde dit geen resultaat niets meer bij zich te heb- ral kwam eens in zijn hoed "o voering er van los was •akje bankbiljetten tot een at ongeveer overeenstemde met de som van 550, die gebleken was uit de portefeuille geuoinen te zyu. W. gaf nu eerst op, dat dit gold van hom zelf was, doch vertelden den volgenden ochtend, dat hij het geld van een diamantslijper gekregen had om voor dezen effecten te koopen, iets [wat hy als by verdiensten wel meer deed. Wie die man was mocht hij in- tusschen niet zeggen; wi een eed doen zweren zijn By dit heele verhaal lastgeving blijft de man heden ter terechtzitting. nt zijn lastgever had hem naam nooit te noemen, van de aanrandingen die met kleine wijziging ook Hy heeft ook zijn verde diger dien naam niet genoemd en geene poging gedaan om van dezen thans wordenden eed ontslagen hg geheimzinnig zwijgen coinmissionnair8 in effecteü ïuj dan wel meer inkoopen voor anderen gedaan hoeft. «Dat is mijn zaak", zegt hg. Er is in dit gediug nog een punt, een kwestie voor de hom zoo gevaarlyk o worden. Eveuzoo blijft op de vraag, bij welke van een wissel, dien bekl. den I5den zou ontvangen den 17den verantjwoord hebben, terwijl hij inmiddels den 15den geld aan huishuur zou hebben betaald. Dooh deze data staan niet vast. Evenzeer faalt het pogen van het O. M. om te bewijzen, dat bekl. erg in do schulden stak. Behalve de huishuur van 15 hooren we nog van een i8 en door geen zijnor schuldeischers werd hg lastig gevallen. Dat hij sinds de influenza-epidemie achterop was geraakt, bekent hij trouwens zelf. Eu dat kan moeiclijk anders. Immers deze man, die met duizenden moest cmgaan, gonoot voor zijn gezin een loon vau 7 per weok. Kn nu hij 20 had opgenomen, moest hij nog I per week laten afhouden. Uit het verhoor vau eeu nader opgeroepen getuige blijkt nog, dat bekl. dezen een oud bekende, om streeks half vier dien middag iu de Spuistraat pnt- moet had en door hem op zijn ontsteld voorkomen naar zijn wedervaren ondervraagd wa9. Deze had hem toeu geraden dadelijk naar de politie te gaan, wat hg toen ook gedaan heeft. Ora 5 uur werd de verdere behandeling der zaak tot 23 dezer geschorst. Er zulleu dan 10 nieuwe getuigen gehoord worden. In het Gymnasium van Tarnopol (Galicië) is een leeraar doodgeschoten door een leerliug omdat hy hem «boerenlummel," had geuoemd. Met denzelfden re volver, waaruit de knaap dat" schot gelost had, be roofde hij daarop zich zelf Van het leven. De Eransche president Carnot houdt natuurlyk op zgne reis veel toespraken. Van gisteren worden ons er twee geseind, een op het leger, dat zeer gewaar deerd wordt en waarvan Freycinet de verzekering gal', dat het niet aan politiek doet en in stilte zijn plicht vervult; eeu andpre in antwoord aan deu bis— schop van Poitiers, die zich onomwonden met zgne geestelijkheid vóór de republiek verklaard had. Wij hebben, zeide hij, do duidelijke leerstellingen van deu JPaus tot de ouzo gemaakt. Als 1 ransche republikeinen ziju wij tevens oprechte katholieken. Carnot zeide, dat hij door deze woorden zeer ge- troffeu was. In antwoord op eene rede van den burgemeester zeide hij De betoogingeu, welke wij thaus bijwo nen, zijn eene kostbare belooniug voor de pogingen van het openbaar gezag tot verheffing van het vader land. Uwe hulde komt toe aan het laud, want het laud verlangt den vrede, en door dea vredo wordt de verwezenlijking der hervormingen ten behoeve van de werkende klasse mogelijk. Deze woorden werden zeer toegejuicht. De eerste regeeringsdaad van het niouwe Engelsche Kabinet, ton uitvoer gebracht door bemiddeling van den Ierschen Privy Councilbestoud in het intrekken van al de proclamaties, welke krachtens de Crimes Act onder de vorige regeering vigeeronde waren. Door dit besluit, dat gisteren door den minister Morley werd afgekondigd, wordt in Ierland eenvou dig het status quo hersteld gelijk het was toon de Gladstouiaansche partij in 1886 het bewind uitban den moest geven. Er is in Oostenrgk-Hougarije een wetsontwerp tot versterking van het leger te wachten. De Oostenrijksche minister van oorlog heeft den minister van finauciën in Oostenrijk en Hongarye herinnerd aan de beloften, die zij hem in het begin van het jaar gedaan hebbeu. De delegaties, welke 3 October te Pest bijeenkomen, zullen een militair ontwerp te behandelen hebben, dat op die belofte der ministers gegrond is. Iu het voorjaar vroeg du minister van oorlog 15,000,000 guldens, ten einde zoowel de infanterie als de artillerie van het leger te versterken. De beide ministers hadden toen juist de valuta-regeling oudurhauden eu zij vreesden, dat deze beide hervor- miugeu, wanneer zy te gelijk werden uitgevoerd, een te zwaren last het land zouden opleggoc. Zy boden 1/3 van de gevraagde gelden eu beloofden by da begrooting voor 1893 op hoogero uitgaven voor het leger te zullen rekenen. De minister van oorlog komt hen thans aan hunne belofte herinneren. Het ia waarschijnlijk, dat de vorderingen toege staan worden, ten minste in Oostenryk. Op de volgzaamheid der Hongaren valt eehter minder te rekenen. Het is mogelijk, dat van dien kant het ministerie een ernstige tegenstand wacht. De bekende Hongaarsche revolutie-man, Lodewijk Kossuth, steeds als vrijwillig balling levend in Italië is 90 jaar geworden, een liooge leeftijd vooral voor zulk e>m maniu den regel gaan hartstochtelijke menschen vroeger ten grave. De kemeonteraad van de Hongaarsche hoofdstad Pest besloot bij deze ge legenheid Kossuth te beuoemen tot eoreburger eu een der groote boulevards naar hem te noemen. Dit besluit werd genomen met 120 tegen 63 stem men. De studenten te Pest maakten een :oo groot inogelgke betoogiug ter eere van Kossutben vor- branddeu een krant, die iels ten nadeete van don revolutieheld had durven zeggen, Er werd ge lukkig geen brand door gesticht. Aan het meer sporadisch voorkomen van cholera wordt door de wetenschappelijke heeren weioig waarde gehecht. Men gelooft niet dat het met het oog op het aaustaande koelere jaargetijde eldurs nog tot een epidemie van eenige beteekenis zal komen. Nu men over den eersten schrik heen is, l>egint men ook het overdrevepe van sommige quarantaine-maatregelen in te zien en gaat men althans bij de toepassiug meer mét het gezond vorstand te rade. GEBOREN13 Sept. Jacobus Petrus Antonius, ouders J. B. van Catz en E. M. A. Thier. 16. Johannes, ouders J. Lourier en N. Loküm. ONDERTROUWD: 16 Sept. 'H. Israël, te Zwarte- 8luis, 51 j. en J. Zeltenrych, 56 j. J. A. Leydiug to Boven Langkat, 80 j. en J. J. Wessels, 80 j.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 3