Buitenlandsch Overzicht. 1 Het uitvoerend comité vau de Sporttentoonstelling te Scheveningen, toegevende aan den herhaalden en toenemondeu aandrang en 't veelvuldig iu de laatste dagen daartoe kenbaar gemaakt verlangen, heeft be sloten terug te komen op zyn besluit, waarbij werd afgezien van een schaakwedstrijd met levende figuren. Deze zal dan nu inderdaad worden gehouden en wel in de feestzaal der Sporttentoonstelling in de avonden van Donderdag 29 en Vrijdag 30 September, als mede Zondagavond 2 October. De feestzaal wordt in een schaakbord herschapen. De figuren worden voorgesteld door levende per sonen, in prachtige en rijke kostuums gestoken. Eenige van de meest ingewikkelde partijen, tusschen de beroemdste schaakspelers aangegaan, zullen wor den gespeeld. Het geheel zal by deu avond een glansrijk en verrassend schouwspel aanbieden, waarom dan ook de avonden daartoe gekozen zyn. In ons land is dergelijke schaakwedstrijd met le vende figuren nog niet gehouden, maar in Engeland zijn zij veel in zwang en maken grooten opgang. De regelingscominissie zal nader worden bekend gemaakt. Men vraagt aan het Nieuw v. d. Dagis het raad zaam in de tegenwoordige omstandigheden druiven te eten, en, zoo ja, hoe? Daarop kan dat blad het volgende antwoord geven Een gezond mensch kan iu deze dagen gerust druiven eton met goedvinden van den behandeleu- den geneesheer kunnen zij ook door zieken en her stellenden gegeten worden. Maar het is stellig noo- dig, de druiven gedurende eelt kwartier te leggen in zoutzuur houdend water (l/g gram verdund zout zuur der Pbarraacopoi.i Neerlandica in 1 Liter water) en daarna nog goed af te wasscben met gekookt water. Op dezelfde wijze moet gehandeld worden met alle vruchten en groenten, die rauw gegeten worden. Sedert Woensdag avond zijn te Rotterdffti aan cholera asiatica lijdënde bevonden: jutfrouw B., wonende aan de Kruisstraat (inmiddels overledeu); een los werkman, wonende aan de Isaac Hubertstraat no. 19, die in zijne woning verpleegd wordt, en een ander los werkman, wonende op de 3e verdieping van pand no. 101 aan den Visscbersdijk, die voor middag naar de barak op bet exe|citieve)d is over gebracht. I)ezo man moet Woensdag veel komkom mers gegeten, en aan de Boompjes, waar hij werk zaam was aan boord van een schip, jeel Maaswater gedronken hebben. Hij is 's avonds overleden. De geneesheeren en verplegers in de ziekenhuizen te Hamburg behoeden zich legen de cholera door de lijders alleen te behandelen iu eene waterdichte kleeding, die zeer nauw sluit om polsen en hals. Bij net verlaten van het hospitaal wasschen zij gelaat en handen in eene ontsmettende vloeistof. De ver plegers worden, als zij het voedsel voor de zieken komen halen, niet in de keuken toegelaten, maar dit wordt hun door het venster toegereikt. Allo personen, die in aanrakiug komen met choleralijders, moeten van schoenen verwisselen, telkens als zij het gebouw in- of uitgaan. Staten-Generaal. le Kamer. Zitting van Donderdag 22 September 1892. „Des te meer roden om er achter to komen, waar of door wien hij uitg-stroud wordt!" zeide Sylvia. Mevrouw de Solis speelde met het lint van haar hoed, „Door wien vroeg zij onverschillig. „Dat is zeer eenvoudig Door en aandeelhouder, die in zijn belangen is aangetast.... O een man, die geruïneerd wordt, kent medelijden noch zelfbeheerschiug „Een man, die geruïuoerd wordt?" riep Sylvia. Zij rees uit haar zitteude honding op, en stond rechtop, bijna trotsch. „Mevrouw zeide Eva sidderend. Doch de markiezin viel haar in de rede. „O miss Eva, miss Eva, gij zijt ongehoorzaam Gij hadt mij beloofd, dat gij mij goheel zoudt laten uitspreken „En ik verzoek u," antwoord !e Sylvia gejaagd, „al les te willen zeggen." „Alles?" vroeg mevrouw de Solis. „Ja mevrouw," sprak mevrouw Norton, „iu het verzwijgen van sommige dingen ligt een beleedigiug „Nu, goed!" antwoordde mevrouw de Solis. „Ik zal alles zeggen. Maar...." Zij zweeg en luisterde naar het geluid van stem men in de andere kamer. „Maar, daar is Paul.... mijnheer de Bernière.... mijn neef.... Ik weet niet of ik in zijn tegenwoor digheid.. „Gij moogt in tegenwoordigheid van iodereen De Eerste Kamer eindigda reeds vroegtijdig haar vergadering, daar haar coyimissie tot aanbieding van het adres van antwoord' namiddags door de Ko- ningin-Regeutes werd gewacht. Slechts drie sprekers voerden over de bolastlugontwerpen het woord, de heeren Breebaart en Fokker voor, de beer Van Lynden tegen, zonder dat het hun gelukte nieuwe gezichts punten te openen. De heer Breebaart Voud in den toestand van den landbouw geen reden om deze belasting niet aan te uemeueigen krachtsontwikkeling moest de landbou wers redden. Toch drong hij op nog grooter ver laging der grondbelasting aan dan de minister voorstelt. De hoor Fokker tooude zich den verstandigen li beraal, die zyn ideaal niet bereikt zieude, maar de onmogelijkheid van zulk ecfti ejich erkennende het vele goede in deze ontwerpen waardeerde en ze bereidwillig aannam, omdat ze het bereikbare gaven. De heer Van Lyuden is tegen die belasting, doch zal, als zij mocht worden aangenomen, zich niet ver der tegen de overige outwerpen verzetten. Tweede Kamer. In deze Kamer aanvaardde do hoor Gleichman het prosideum met een rede, waarin hij uiting gaf aan diepgevoelde erkentelijkheid en tevens onder den indruk der ernstige werkzaamheden, die de Kamer wachten, zyn medeleden bet besef hunner individu- eele zoowel als hunner collectieve verantwoordelijk heid op het hart drukte. Des namiddags had de aanbieding der Staatsbe- grooting plaats. De millioenenrede is te uitgebreid en te zeer met cijfers doorspekt om er eeu overzicht van te geven. De financieele toestand kan gunstig wordeu genoemd. Het tekort over 1890 blijkt te zijn L,609,171,42,/2 dat over 1891, dat geraamd was op 3,400,000, daalt tot 825,794,191/*, on over 1892 zal, iu plaats van een geraamd tekort van 3,200,000, een overschot te boeken zijn, dat, matig berekend, 200,000 zal bedragen. l)e uitgaven voor 1893 zyn circa 5 inillioen hooger geraamd "dan voor den loopendon dienst. Hiervan komt bijna 13 toa voor materieel der Marine, bijna 1 millioeu voor Oorlog, bijna 2 raillioeu voor Spoor- wogeu, een half inillioen voor Posteryen. Wat de verdere hoogere ramingen betreft, teekenen wij aan dat Justitie 223,750 meer noodig heeft voor ge- bouweu, denkelijk wel een onvermijdelijke uitgaaf, en Koloniëu meer ten behoeve van Suriname 150,440, w.taruit blijkt dat de Minister, althans ten deele, wil meegaan met de planneu van den Gouverneur, die ter opbeuring der kolonie voorloopig een niet onbelangrijke vermeerdering van uitgaven eischen. Ter aanvulling van onze mededoelingen omtrent de aangeboden wetsontwerpen diene het volgende. Wat de uitoefening van het kiesrecht betreft, wordt bepaald dat er een kiezerslijst zal zijn voor de Tweede Karóer en de Provinciale Staten. De kiezerslijsten krijgen een blijvend karakter. Voor den eersten keer geschiedt de inschrijving bp persoonlijke aanvrage schriftelijk, in den vorm bij bosluit te bepalen. Het gemeentebestuur gaat dau na, of de aanvrager de wettelijke vereischten bezit. Wie eenmaal op do lijst is geplaatst, blijft er op tot dat hij is overleden of de gemeente verlaat of niet meer de wettelijke vereischten bezit. De lijst wordt, aaugevuld naarmate nieuwe aanvragen komen. spreken over hetgeen den beer Norton betreft," zeide Sylvia met waardigheid. Bernière was binnengekomen en had mevrouw Norton, Eva en mevrouw de Solis gegroet, wat door de beide laatsten slechts met een knikje werd beant woord. „Weet gij, mijnheer de Bernière," vroeg Sylvia, „wat mevrouw de Solis mij daar komt vertellen!" „Wat dau mevrouw?" zeide Paul die niets scheen te begrijpen. „Wel," viel de markiezin snel in, „wat er over de bronnen van den heer Norton gepraat wordt Bernière scheen geheel ontsteld. „Mapr tante, hier? Wilt gij spreken?.... Hier?..." „Juist hier," sprak Sylvia. „Ik wil alles woten!" „Nu, goed dan, lieve mevrouw hernam movrouw de Solis. „Vooral, daar de heer de Bernière het even goed weet als ik. Het is het praatje van Trouville, van Havre en de geheole kust. Gij weet dat er aan het strand zooveel praatgezelscliapjes zijn als mietennes- ten in de bosschen. Elk er van oeeft zijn gewone leden, zijn hüekjo, zijn geschiedenissen en zijn venijn..." Dit woord was voor Sylvia als een kwetsuur eu naarmate de markiezin sprak, werd de pijn heviger. Hoogmoedig herhaalde zij: „Zijn venijn?" „O! mevrouw! Waarmedo men zich niet eens moest bezighouden," zeide Bernière. Eva luisterde, raeenende onder den invloed van Burg. en Weth. beslissen op elke aanvraag enjde burgein. geeft by weigering biqnen 48 uren kennis aan deu uanvrager, met opgaaf van redenen. Gelijke kouuisgeving geschiedt aan hem, die van de lijst wordt afgevoerd. Ieder en elk wettig bestaand lichaam, tot welks bepaalden werkkring het behoort, kan verbetering van de lijst vragen. De Gemeenteraad beslist op do verzoeken tot verbetering, behoudens beroep op de rechterlijke macht (later wellicht op den administra- tieveu rechter). De Regeoring wil ook de candidaatstoHing invoe ren. Dat wil zeggen, dat alleen wordt gestemd over personen, die elk door eeu groep, ten minste 50 kiezers, bij den burgemeester als candidaten worden opgegoven. Is aldus slechts één candidaat opgogevec, dun'ver velt de verdere stemming en wordt die persoon voor gokozen verklaard. Daardoor zal iu menig district het verkiezingswerk zeer worden vereenvoudigd, vooral ais een reeds vroeger gekozene zich tusschen- tijds aan verkiezing moet onderwerpen. Zijn er meer candidaten opgegeven, dan heeft bin nen 14 dagen na de opgaaf een stemming plaats. Hiermede gaat dan het couloirstelsel gepaard. Ten minste twee dagen voor de verkiezing ontvangt elk bevoogd kiezor oen oproeping voor de stemming, die van 's morgeus acht uur tot des namiddags vijf uur duurt in verschillende stemdistricten, ten over staan van stembureaux van drie leden en twee plaats vervangers. Het stombureau in elk district krygt, verzegeld, zooveel stembiljetten als er kiezers ziju en 20 percent daarboven. De kiezer, na zich gelegiti meerd te hobbon, outvangt een stembiljet, waarop aan éen zijde de namen der candidate» gedrukt zijn en aan de keerzijde do handteeking van don burge meester der hoofdplaats van het kiesdistrict is ge stempeld. De kiezer begeeft zich met dit biljet naar een der lessenaars in bet stemlokaal, geplaatst zoo dat zij geheel van elkander ^■kfgescheideii, maar dat de do toegang zichtbaar is voor het stembureau eu voor het publiek, en uan eiken waarvan do in vulling van het biljet iu het geheim kan geschieden. De kiezer teekent nu, op nader bij bestuurmaatregel vast te stellen wijze, zyn slem op het biljet aan, vouwt het toe en steekt bet, nadat de voorzitter vau het stembureau zich overtuigd heeft dat het den voorgeschreven stempel aan de buiteuzijde draagt, in de bus. Bij het sluitingsuur wordt de stembus gesloten eu verzegeld en proces-verbaal opgemaakt. Na afloop wordt het aantal kiezers dat gestemd heeft en het niet gebruikte (of teruggegeven) stembiljetten aan de aanwezige kiezer^ bekend gemaakt, laatstgenoemde vorzegeld mot de kiezerslijst, terwijl dan onmiddel lijk de opening plaats heeft, en het pioces vorbaal daarvan aan het hoofdstemburonu gezonden, dat. als het in bezit is van alle processen-verbaal, een zittiog houdt tot he* vaststellen van den uitslag der ver kiezing, hetzij voor 9 uur 's avonds of den volgende» dag 's ochtends 9 uur eu daarin den einduitslag bekend maakt. Do voorschriften omtrent do benoeming vau de afgevaardigden ter Eerste Kamer hebben slechts ge ringe wijziging ondergaan. Wat de Tweede Kamer betreft, wordt bij tabel de verkiezing van lodeu geregeld in enkelvoudige kiesdistricten, onderverdeeld in stemdistricten. Ook de vijf stede», die thans nog veelvoudige districten zyn, nachtmerrie te zijd, en zich afvragende waar de mar kiezin toch heen wilde. Zij was gewaarschuwd, zich over niets te verwonderen, doch al haar trots, haar eerbied voor Norton, kwam in opstand, en zij moest een krachtige poging tot zelfbeheersehing doen om mevrouw de Solis te laten begaan. „Ik moet erkennen," ging de markiezin voort, „dat mijn landgenooten niet zullen nalaten om vitriool in de wonde te gieten De Parijscbe reporters zullen de zaak wel opvattori Ik voorzie een interview Maar op het oogenblik zijn het de Amerikanen, uw Amerikanen, Evaliof, die het grootste talent ontwikkelen.... een bijtend, giftig talent, tegen den heer Norton." „Tegen hem? Hij hoeft hun slechts goed gedaan zeide miss ^leredith. „Juist daarom!" antwoordde Bernière. „Ja," vervolgde mevrouw de Solis, „misschien be weert inei: juist daarom, bijvoorbeeld (en dat was het gerucht, «lat ik u als vriendin kom raededeelen) men beweert,... de laster moet dadelijk verstikt wor den.... raeu beweert.... maar, waurlyk, ik1 durf niet, ondanks uw toestemming...." „Ik verzocht u er om, mevrouw nu eisch ik het," sprak Sylvia kortaf. „Men beweert...." Eu zij wachtte deu laster zooals een dapper man den kogel zou verwuchten, met opgerichten hoofde en oen uittartenden blik, terwijl Bernière zijn best deed om de markiezin tot zwijgen te brengen. Wordt vervolgd.) worden in enkelvoudige verdeeld. De bestaande kiestabel is in hoofdzaak on verandert] gelaten behou dens eenige noodzakelijke veranderingen, welke ver band houden mot do splitsing der meervoudige kies- distrieton. In hot noorden, oosten en zuiden des lands zijn dan ook, behalve de verandering van oen drietal namen eu do verschikking van een pa.tr ge meenten in Noord-Brabant, alle kiesdistricton on veranderd samengesteld. De virdeelirig der groote gemeenten is, behoudens eeu enkele uitzondering ten aanziou vau 's Gravenhago, geschied geheel iti overeenstemming met de adviozen der daarover ge hoorde gemeentebesturen. Vuor Groningen kan zij plaats vinden zonder eenige verandering in de om liggende kiesdistricten. Voor Utrecht. Amsterdam, 's Gravenhage on Rotterdam was dit niet mogelijk, met het oog op de voi meerderde en steeds toone- mendo bevolking. Aan de toelichting van het voorstel tot splitsing der groote steden ontlnunen wij nog hee volgende "Nu do wetgever, onder instemming van een groot gedeelte der volksvertegenwoordiging het stelsel der enkelvoudige kiesdistricton heeft ingevoerd, de open bare meaning zich niet tegen het behoud daarvan verzet en Gedeputeerde Staten der verschillende pro vinciën in beginsel voor het behoud der bestaande verdeeling adviseereu, scliijut het ongeraden, om met dat stelsel te breken. Hiervan is echter het natuur lijk gevolg, dat ook do vyf steden, die thans nog veelvoudige districteu zijn, in enkelvoudige worden verdeeld. Niet slechts ter oeqvorrnige toepassing vuu het eenmaal aangenomen beginsel is dit noodig, ook de eischen der practijk gaan het vorderen. Het ware toch niet wel verdedigbaar, om in groote ge meenten als Amsterdam en Rotterdam 80,000 of 40,000 kiesbevoegden gezamenlijk te doeu medewer- ken tot de keuze van negen of vyf vertegenwoor digers. De verdeeling der groote steden is irouwens geen niouwe zaak. Zij is buitenslands algemeen." De Regeering acht do toepassing vun het thans veolal aangeprezen stelsel van proportionoele verte genwoordiging gesteld dat de Grondwet het toe liet niet aanbevelenswaardig voor de Tweede Ka mer. De genofaen proeven hebben nog weinig be vredigende uitkomsten opgeleverd. Zij meent echter, dat het wellicht overweging verdient, dat stelsel bij herziening der gemeentewet toe te passen pe nu voorgedragen kiesregeling betreft uamelijk nieMle gemeontoraden,. Do Standaard schrijft over „De ontwerpen voor het kiesrecht" het volgende „Reeds nu sta hier qen kort woord, om onze inge nomenheid uit te drukken mot Tak's electorale ont werpen. Hij biedt ons niet het kiesrecht van gezinshoofden maar toch zulk een stelsel, als er, van zyn standpunt uit, het naast bijkomt. Kiesbevoegdheid zal zyn, wie zich zelf, of, zoo bij een gezin heeft, zich zelf en zijn gezin onderhoudt. Inwonende zonen zyn dus uitgeUoten. Maar natuurlijk moest ook het „geschikt" tot zijn recht komeneu hoe kon het nu anders, of toeii moest aan hot intellectualisme geofferd en zoo wordt voorgedrageu dat voor de kiesbevoegdheid „schrijven en lezen" wordt vereischt. Houdbaar achten we dit stolsel, althans wat liet srhryven betreft, niet. Lezen laat zich nog bepleiten. Maar bezwaar levert het o. i. niet op, wyl toch bijna een ieder lozen en sohrijven kan, on wij er niets tegen hebben, dat dit wordt aangemoedigd. Ook de splitsing der groote steden is geheel in onzen geest. Want al staat het vreemd, da de Libo- ralisteu hier eerst zoo tegen waren, en thans, nu er gevaar voor hen dreigt, de organieke eenheid der Ge meenten voetstoots prijsgeven, voor ons is hun zwen king de triumf van een beginsel, waarvoor we dank baar zijn. Niet minder eindelijk zijn we ingenomen met de nieuwe wijze van stemmen eu de regeling van de candidaatstoHing. I)e o^icieele erkenning der Kies- vereonigiugeu waren o. i. nog wenschelijker geweest; maar het is toch een stap vooruit. Van harte hopeu we nu maar, dat do Kamer, en 10 0 Knmer onze Club, haar beste krachten zal in spannen, om, zonder reuctie tegen de strekking van ueze ontwerpen, de in te voeren regeliug zoo volledig en doeltreffend mogelijk te maken." Zelden wordt er oen zoo nobel voorl eeld van offi- Cl®u bezuinigingsijver gegeven, als onlangs ge schiedde door de ministers dor Australische kolonie ictoria. Deze heeren hebben niet alleen do presen- te-gelden der parlementsleden en de wedden der sm tenaren, maar ook hunnen eigene salarissen met ongeveer een derde besnoeid. De eenige ambtenaar R de kolonie, die ongeschoren bleef, is de Gouver- "r' Lord Hopetoun, met zijne 10,000 'sjnars. et merkwaardigste van de zaak is wol, dat i ,r.7^n goeder hand verzekerd wordt -e aldus nibbelde staatsdienaren zich aan hot op hunne bezoldiging toegepaste proces niet slechts ouderwor pen, maar zioh daarover uitlaten alsof zij het aange naam vonden. De hoer Wynne Boxter, de welbekende coronerdie door zijnen werkkring in het East-end eene bijzondere vertrouwdheid met het doen en laton der Londensche volksklasse heeft verworven, leverde iD de Daily Tele graph eene bijdrage over het veldwinnende euvel, dat in den laatsten tijd reeds herhaaldelijk als „eene na tionale schande" gebrandmerkt wordde drankzucht onder werkmansvrouwen. Vele mannen, verzekert hij, weten niet dat hunne vrouwen hunne zondagskleeren eiken Maaudag naar den lombard brengen, om het daarop verkregen geld te verdrinken. Des Zaterdags, wanneer de man ziju weekloon thuisbrengt, worden zijue kleeren afgelostdoch nauwelijks is de Maandag morgen aangebroken, of jas eu broek, vest on hood keeron woderlhaar hunne bergplaats in de bank van leening terugW Op deze wijze verklaart het zich, dat niet de Zaterdag-avond gelyk voor het hoofd des gezins nlaar juist do Maandag-avond voor deze huismoeders do uitverkoren avond van zwieren is. Uit het dagboek van den Sliah. Graaf Audor Szeoh^nyi zegt iu oen artikel „Uit het rijk der zon" in den Pester Lloyd het volgende: „Hoe de shall over Europa oordeelt, met welk een Oostersche lo gica hij over hetgeen hij beleefde denkt, hoe kort en bondig en toch hoe treffend hij zijn ervaringon in Europa beschrijft, blijkt uit ziju dagboek, waaruit ik bet volgende kan mededeelen„Op eeu schilde rijententoonstelling te Londen. I)e shah zag de af beelding van een ezel. Ik vroeg, zoo vertelt hij, „wat is de prijs daarvan?" De directeur der ten toonstelling, een gezet man met witten baard, ant woordde „Honderd pond sterling", wat gelijkstaat met 250 Perzische toman. Ik zeide: „De prijs voor een levenden ezel bedraagt hoogstens vijf pond; waarom is dan deze afbeelding van een ezel zoo duur?" Do directeur zeide: „Daar deze ezel geen kosten veroorzaakt eu geeu gerst en haver eet." Ik zeide„Al veroorzaakt hij geen kosten, hij draagt uok geen lasten eu rijdt eveurain." Wij lachten toen hartelijk. In het circus. „Op een avond bezochten wij het circus. Daar zagen wij merkwaardige paarden met vlekken. Deze paardeu ziju zoo gewend, dut zij op een wenk elko beweging, die men wil, uitvoeren. De dresseur zeide tot hen t' „Staat stil Allen stonden stil. Hij zeide„Loopt Ü*mi! Zij liepen. Zij doden alles wat hij zeide.4 Mjfailc«p daaraan een voorbeeld nemen. Bovalligo, frotm JLmeede vrouwen galoppeerden op paardeu, maakte*: ïuiti lingon en vielen op den groud, zonder zich pfjn te doen. Vrou wen on knapen deden toeren, die Onmogelijk te be schrijven zijn. Zoo maakten zij achtereen 500 bui telingen, wat byna boven de ïnenschelijke kracht gaat. Kleine bevallige kinder»*! buitelden op ood wijze, als men zich niet kan horstellen. Zij doden ook voortreffelijke toeren op het koord, zooals eigen lijk geen andere levende wezens, behalve apen en spinnen, kunnen verrichten. Genoeg, zij deden won deren, het was een onvergetelijk schouwspel. De gezondheidstoestand in België is minder gun stig. Talrijke nieuwe gevallen vaa cholera zijn bij Brussel en in de Boriuage voorgekomen, waaronder verschoidene met doodelyken afloop, vooral to Palü- rages, Wasmes en Saint Ghilain. Het eeuwfeest der Fransche Republiek is gisteren begonnen. De presidont der republiek begaf zich de9 morgens te tien ure met de ministers naar het Pantheon. Do minister-president Loubet hield eene lofrede op de republiek eu den vrede. Hij zul trachten de sociale quaestie op vreedzame wijze op te lossen. De he$r Floquet, voorzitter der Kamer, hield eene rede ter verheerlijking der Revolutie. De tegen woordige republiek heeft, dank zij de eensgezindheid der partijen, de nationale kracht hersteld en zij doet thans haren wil eerbiedigeu. De historie zal de ge slachten vereeren, dio do broederlijke eensgezindheid tusschen alle burgers en de definitieve overwinning van het recht op hot geweld, waardoor de deuren voor de broederschap tusschen de volken geopend worden, zullen voorbereiden. De heer Labouchère zegt in zijn blad de Truth betreffende Iursciie Home Rule j' „Ik hoop, dat de heer Gladstone niet den misslag zal'begitan de lerscbe pairs zitting te laten nemen in het Ier»cje parlement. Het zou voor een rad'caal onmoge«Jr wezen vuor zulk een voorstel te stommen. „Hot zou nog moeilijker zijn, den Ieren, wauneet zij een eigen parlement hebben, tevens te vergunnen lid te wezen in het parlement van het Verenigde Koninkrijk. Daar de heer Gladstone niet geneigd schijnt, don raad op te volgen (1 ion men hem gege- ven heeft, t. w. het benoemen van nieuwe pairs, ten einde zoodoende de oppositie der oligarchie te over- wiunon, hoop ik, dat wij het programma der plaatse lijke hervormingen onder handen zullen nemen en dat wy eenige der belofteu, welke wij den Engolschen kiezers gedaan hebben, zullen houden. Ik ben er zeker van, dat wij, als wy dit nalaten, by de volgende verkiezingen geslagen zullen worden eu onze uedorlaag zou de vraag van Home Rule voor altijd van de baan schuiven." De Münchoner Allg. Zeit. deelt een nieuwe ont hulling mede aangaande de Duitsche legerwet. De Rijkskanselier Gaprivi zou den Keizer eon memorie hebben overgelegd, waarin de tweejarige diensttijd wordt voorgesteld. De Keizer heeft zich daarmee yereenigd en derhalve wordt een ontwerp in dien in de aanstaande zitting van den Rijksdag verwacht. Wordt dit bericht bevestigd, dan zal er heel wat overgeschreven worden. Het heette in den laatsten tyd, dat de driejarige diensttijd zou behouden blij ven, deels uit piëteit voor Willem I, die altijd ver zocht dat aan den grondslag van het leger niet zou wordeu getornd. Daar een groot, wellicht het grootste deel der militaire specialiteiten eveneens voor den driejarigen diensttijd is, begrijpt men, dat velen met zekere huivering aan deze nieuwe afwijkingen van den anderen koers denken. De Allg. Zeit. voegt er bij, dat men t er yqqr houdt, dat de toestemming dfn Keizer eigenlijk afgeperst is. In dat geval zou 't wel weer eens kunnen gaan als met de Pruisische onderwijswet. De Turksche regeering heeft een vermaning ont vangen uit Petersburg, naar aanleiding ^an hare welwillende houding jegens Bulgarije. Verm^dnlijk omdat iu den laatsten tijd de oorlogsschatting nojtol geregeld betaald wordt, heeft de Sultan gedacht, zich eens een ietwat onafhankelijke politiek ten opzichte van Bulgarije te mogen veroorloven. Het scheen trouwens, dat de Russische regeering tegen prins ïerdiuand's komst te Konstantinopol geen bezwaar had en met de ophelderiugen die dadelijk werden gegeven, genoegen nam. Iu de laatste dagen echter is aan do Newa veel veranderd. Niet alleen iu het departement van finan ciën zal een andere politiek gevolgd worden. De ziekte van Von Giers, de geruchten van ziju ontslag duiden naar 't schijnt op een aanstaande wending ook in de buitenlandsche politiek, en het is niet gowaagd te veronderstellen, dat de nieuwe nota aan de Porte geheel het werk is van Von Gior's tijdelijken plaatsvervanger Shishkineen voorstander van het panslavisme en vijand van Bulgarije, die niets schijnt geleerd te hebben door het fiasco, dat hij reeds vroeger mot Bulgaarsclie aangelegenheden gemaakt heeft. Te Petersburg hoopt men daarom, dat Shishkin niet blijven zal, maar hetgeen tot dusver ovej Von Giers gezegd werd door de officieuze persmaakt die verwachting twijfelachtig. I)e Slavische beweging, die Shishkin begunstigen wil, komt in Oostenrijk nog steeds in Btrijd met het Duitsche element. De verschillende nationaliteiten kuupeu het nog altijd niet eens worden. De bemid delende politiek van graaf Taaffe heeft alleen ten gevolge, dat noch de Duitschers noch de Slaven of Czech eu tevreden zijn. In Bolieme, Moravië, Silezië, Stiermarken en Krain wordt volgens de Duitschers het Slavische element ten koste van het Duitsche door do tegenwoordige regeering begunstigd. Wel hebben de Duitschers altijd nog een eigen minister zonder portefeuille in graaf Kuenburg, maar dit schijnt hün niet genoeg te zijn In Moravië staan Duitschers en Czechen zoo scherp tegenover elkander, dat het Kamerlid dr. August Weber, onlang9 verklaarde, dat als hot aanhitsen tegen do Duitschers aanhield, weldra geen Duitsclier uit do steden zich meer onder de Slavische bevolking van het platteland zou durver, begeven. In Boheme wordt nu onderhandeld over het zenden van een adres aan den keizer, dat, onder voorwendsel betrekking te hebben op het Bolienmscne staatsrecht, in waarheid tracht den band tusschen Boheme en het rijk losser te maken. Oud- eu Jong-Czoehen zijn het over dit adres oneens. De leider dor Oud-Czecben, de burge meester van Praag, heeft Verklaard, dat zulk een adres de zaak der Czechen zou benadeelen, en ook do vertegenwoordigers van den feudalen adel, prins Windischgratz en Karei Schwarzenberg, achten het niet mogulijk dat zonder medewerking dor Duitschers iets tot stand komt. Het is te verwachten, dat het beroep der Gzeclien op den keizer te Weoiien nog al aandacht zal trekken. De Norddeutsche heeft wel gezegd, dat het nieuwe logorontwerp geheim zou worden gehouden totdat de Reichsanzeiger don tijd gekomen achtte voor de onthulling, maar het schijnt, dat het blad dit maar verteld heeft om zijn spijt te verbergen over 't geen andere kranton meldden over dit onderwerp. Immers het blijkt meer en meer, dat de opgaven in de kran ten in hoofdzaak juist zijn wanneer een „blad als de

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2