Buitenlandse!* Overzicht. S riUmg raU de" mi°ister B™1 beC™^dgh T' U1' 'e lateU 0ïer den leeftïd ™n kie«- De Voorzitter xegt naar aanleiding daarvan het rolgende r De vergadering sal zeker met leedwezen vernemen dat de geachte Dr. Romeijn uit die betrekking ont slag wecscht, te meer daar een minder goede ge zondsheids-toestand hem daartoe noopt. De Raad zal met mij den heer Romeyn erkente lijk zyn voor alles wat hij in die betrekking ten behoeve zyner minder gegoede stadgenooten deed en ik stel voor het gevraagde ontslag eervol te verlee- nen tegen den dag, waarop zyn opvolger in functie zal treden. Do vergadering betuigt instoraming met die woorden. In deze zitting werden goedgekeurd lo. do Reke ning en Verantwoording der baten en lasten van het voormalig Armbestuur van Stcin, dienst 1891 2o. de Begrootingen van de gesubsidieerde Instellingen van Weldadigheid, dienst 1892 80, de Begrooting voor de Schutterij, dienst 1893. Laatstgenoemde bogrootiug gaf aanleiding tot eene vry uitvoerige discussie over een voorstel van den Schuttersraad om de toelage voor de Schutterij-muziek met 200 te verhoogon on te brengen op 500. Op dio discussie komen wij in ons volgend no. terug, en vermelden thans alleen dat het voorstel werd aangenomen met 8 tegen 6 stemmen, die der hh. Van Vreumingen, Noothoven van Goor, Van Iterson, van der Post, Fortuijn Droogleever en de Voorzitter. Voorts werd den hoer Joh. Vermeij, Commies bij de Plaatselijke Belastingon, die gedurende de vacature der betrekking van Gemeente-Ontvanger de werkzaam heden aan dat ambt verbonden, op uitstekende wijze had vervuld, eene gratificatie verleend van 400. Het vroeger ingekomen voorstel van de Commissie van beheer der Stedelijke Gasfabriek om elk nieuw gasverbruiker kosteloos eene binnenleiding te ver strekken van hoogstens 10 Meter, werd zonder hoof delijke stemming aangenomen. Tot Leden van de Commissie voor de Strafveror deningen (waarvan de Burgemeester Voorzitter is) werden herbenoemd de hh. Fortuijn Droogleover, van Iterson ec Prince en in de plaats van den heer Ussel de Schepper (die verzocht had niet meer in aan merking te komen) benoemd de heer H. G. Hoefbamer. Ten slotte werden de stem bureaux benoemd voor de verkiezing van een raadslid. Tot Leden van het Hoofdbureau (waarvan de Burgemeester Voorzitter is) werden benoemd de hh. Hoefbamer en Prince. Tot plaatsvervangende leden de hh. Jager en van der Post. Tot Voorzitter van het Tweede Bureau werd be noemd de heer Noothoven van Goor, tot plaatsverv. Voorzitter de heer Straver. Tot leden de hh. Van Veen en van der Garden, Tot plaatsverv. leden de hh. Hoogenboom en van Vreumingen. De Cursus voor Volwassenen van het Dept. Gouda der Mij. Tot Nut van het Algemeen werd gisteren avond door den voorzitter (den heer T. G. G. Valette) geopend. Er ziju niet minder dan 67 (zegge: zeven en zestig) volwassenen ingeschrevenwel een bewijs, dat hot Nut in een groote volksbehoefte voorziet door het oprichten van dezen cursus. Den 17n October hoopt de heer C. Weststrate, brigadier-majoor der Bijksveldwaoht te 's Hage zijn 25-jarigen dienst bij dat dienstvak te herdenken. had wijs gedaan dien jongen man vanmorgen zoo koel te behandelen. Dat kon immers toch nooit iets worden 1 Hoe lang zou zij niet op hem moetan wach ten en dan armoe lijden Waar geldgebrek komt kan de liefde Diet blijven 1 Ja zy was wijs ge weest, zeer wijs 1 Wel had hel haar dien middag moeite eekost want o, het was zoo heerlijk ge weest, die ernstige oogen met zulk eene waarachtige bewondering op haar te voelen rusten en welk eene zielsaffiniteit had er niet tusscheu hen bestaan, maar nu, was alles voorbij voorby en het was toch beter zoo. Zij was wijs geweest en in de be weging van den trein hoorde zij slechts het woord wijs Thuis gekomen ontmoette zij weer Hendrik Ver meer; hjj vervolgde haar met zyne attenties. Och, waarom zou zij hem ook niet nemen die of een ander, wat kwam het er op aan? Hendrik was rijk en een goede kerel zij zou hem wel wat smaak doen krijgen in de dinger.waarin zij behagen schepte. Hij wilde immers alles wat zij wenschte 1 Een maand later had zij toegestemd en toen zij samen in de eetkamer hunne verlovingskaarten zaten te schrijven, toen zag zij dat Hendrik er een adres seerde aan Frits Helm. Met doodsbleek gelaat zag zy naar het schrift en met bevenden vinger wees zij er op. „Een vriend uit myne jeugd; wy zyn nog Vooraf was hij militair en daarna 8 jaar maréohaus* sée geweest. Door ijverige en trouwe plichtsbetrach ting hoeft die ambtenaar de achting van zyn supe rieuren verworven, waardoor hy thans den hoogsten rang bekleedt by de veldwacht, maar ook zijn onder geschikten dragen hun majoor een warm hart toe en hopen, dat het den majoor Weststrate gegeven zy, nog eenige jaren aan hun hoofd te staan. Naar het H. D. verneemt hoeft de staalwaterbron in den Haarlemmermoer den naam ontvangen van Hilhelminabron. Als een bewijs, dat hot debiet ge regeld is on toeneemt, kan dienen, dat men nog een nieuw taptoe3tel in werking zal moeten breugou om aan de vele aanvragen te voldoen. Ernest Renan is Zondag ochtend overleden. Volgens eeue mededeeling uit zijne naaste omgeving is hij sedert den vorigen winter, toen hy aan influenza lijdende was, niet meer volkomen hersteld en altijd door voor plotselinge weersverandeiingen gevoelig gebleven. Desniettemiu bleef hij zijne lessen aan het College de France geregeld geven. Het koude weder in de eerste dagen van September bezorgde hem eene verkoudheid, gevolgd door eene in den aanvang lichte, doch allengs erger wordende ontsteking van do luchtpypstakken. Een uitstapje gedurende de later gevolgde warme dagen naar zyn geliefd Bretagne, deed hem wel aungenaam aan, doch de ongesteldheid verbeterde er niet op. Naar Parijs teruggekeerd, riep bij geneeskundige hulp in, doch de toestand werd spoedig verontrustend. Hy verzwakte snel, en ofschoon zijn geest tot het laatste toe helder is ge bleven, viel hy af en toe in flauwten die den doode- lyken afloop tegemoet deden zien. In zyne woning in het College de France, welk gebouw hy als admi nistrateur bewoonde, heeft hy den geest gegeven, omringd door zyne vrouw, zijnen zoon Ary, zijne dochter, mevrouw Psichari, en haren echtgenoot. Renan was den 27sten Februari 1823 te Trégu- ier iu Bretagne geboren en opgeleid voor den gees telijken stand, doch uithoofde van den reeds vroeg bij hem gerezen twijfel, vrfor het ontvangen der priesterwijding, van loopbaan vorauderd. Zyne eerste werken, in 1847 en '85 verschenen, hadden de ge schiedenis en de beginselen der Semitische talen tot onderwerp en werden door de Parysche Academie bekroond. Na eene 'reis in Italië gaf hy zyne studie Averroës et VAverróïme; na eenen op 's lands kosten ondernomen tocht 'vif Syrië, zijne studiën over de Pbenicische oudheden in het licht. Zyne vertaliug van het book Job, van het Hoogliod en van den Prediker, uit den Hebreuwschen grondtekst in het Fransch, verschenen van 185982. Hy werd in 1862 hoogleeraar aan het Collége de Francedoch zyne tot dien tijd uitgekomen werken hadden hem als zulk een verwoester van het oude geloof doen ken nen, dat het voortzetten zynor lessen hem door de in het harnas gejaagde belijders der rechtzinnige loer belet werd. Hij antwoordde met La die de Jésust later gevolgd door studiën over het ontstaan van het christendom, die van toen af zijn hoofdwerk werden. Na het tot stand komen der republiek, trad hij opnieuw, en nu voorgoed, als hoogloeraar aan het Collége op, en in 1883 werd by tot administrateur daarvan benoemd. In den tijd, die tusschen zijnen zuiver wetenschap alt ijd zeer intiem, we zullen hem inviteeren op onze bruiloft, lieve." Zij wankelde naar het buffet en greep een glas water. „Wat scheelt er aan, mijn engel P" „O, 'tis al weer over Hendrik. Een lichte duizeling, zeker van den sterken geur van de witte bloemen, die je me gaf en met eeu' nijdigen ruk slingerde zij het ruikertje weg, dat zoo coquet uit haar corsage kwam kyken." Zij kon nog terug, als zy wilde maar zy wilde immers niet?! Hendrik was zoo goed voor haar, en zij had hem immers licfl Waarom zou zij hem niet liefhebben en gelukkig maken en een heerlijk kalm leventje leid m Zij had dat opkomende gevoel van sympathie voor dien interessanten bleeken jongeling immers dadelijk onderdrukt? Hij zou zeker niet meer aan haarden ken en als hij op hunne bruiloft kwam, dan zou zij hem vriendelijk tegemoet gaan en hot wel prettig vinden om nog eens met hem te praten. Wat kon hij geanimeerd spreken, heel anders als Hendrik l Daar was geen vuur in te krijgen. Maar ja, dio Helm, die begreep dadelijk, wat zy wilde zeggen en ging er altijd zoo heerlijk op door. En het beeld van Frits liet haar dien dag niet los en 's nachts wentelde zy zich tevergeefs om op hare legersteê de slaap wilde niet komen! Waar was nu al hare wijsheid? En toen het daglicht in hare kamer drong, toon pelyken arbeid verliep, schreef hy wijsgeerige en zedekundige verhandelingen, en als tijdverdrijf zyn er eenige dramntisohe gedichten Le Préfre de Némit Vabbesse de Jouarre, Caliban en «1802" uit zijne pen gevloeid. Hy zou geen Fransohman van naam geweest zijn, indien hy zijne laatste levensjaren niet gebruikt had voor het opteekenen van Memoire8, die onder de keurigste kunststukken, welke de in dit vak zoo mild bogiftigde Fransoho letterkunde bezit, een plaats innemen. Het heeft tot 1878 geduurd eerde Fransche Académie er toe is kunnen komen om Renan eene barer veertig leuningstoelen in te ruimen; maar evenals zijn beminnelijke inborst en manieren oorzaak waren dat het geheele personeel van het Collegé de France bereid was voor den Administrateur door het vuur te gaan, zoo werd hy ook in de Académie de vriend van iedereen, en na drie jarer. tot directeur van het geleerde lichaam gekozeu. Indien men een berioht van Amerikaanschen oor sprong mag gelooven, zal het beroep van telephonists weldra niet meer bostann. De dames zouden, om de abounds in verbinding te brengen, vervangen worden door een werkelyk practisch en vernuftig zelfwerkend instrument. In het centraal-bureau is hot instrument geplaatst, dat zelf telophonisch met iederen abonné is verbonden. By iederen abonnd wordt een klein klavier van vijf toetsen geplaatst, waarvan de vier eerste toetsen overeenkomen met de eenheden, tien-, honderd- en duizendtallen van het telephoonnumraer van den abonne. Indien men b v. wil tolephoneeren naar den abonné, die het telephoonnumraer 2819 hoeft, drukt men op oen toets der eenheden negen maal, op dien der tientallen I maal, driemaal op dien der honderdtallen en tweemaal op don toets der duizendtallen. Het instrument op het centraal-bureau brengt den abound automatisch met het gevraagdo telephoonnummer in verbinding. Wanueer het gesprek ia geëindigd, drukt men op den vijfden toets en de verbinding is weder verbroken. Namens de Friesche propaganda-commissie der Ned. Vereeniging tot afschaffing van Sterken Drankt heeft de secretaris, de heer P. van der Meuleu, een schrijven gericht aan de LeeuwarderCourant, waarin hy er op wyst, dat de lotingsdag om verschillende redenen in het leven van vele jonge mannen eene eigenaardige belangrijke plaats inneemt. Dit feit is voldoende, om op dien dag vroolyk en lustig het glas te doen rondgaanen hoo vaak wordt daarmee tevens de voet gezet op een pad, dat by velen tot namelooze ellende voert. In ernstige bewoordingen wordt dan herinnert aan de" noodlottige gevolgen van het drankmisbruik, en ten slotte zegt de heer v. d. Meulen: „Er is een kentring ten goede merk baar in de openbare meening. Hier wordt de be sliste drankbestrijder met sympathie, elders met soms onverholen vijandschap begroet. Doch de lauwe, onzydige houding, die juist het meest de pogingen tot verbetering op epnig gebied verstikt, wykt meer en meer. Daardoor alleen, maar ook daardoor zeker zal de nog 100 aanlokkende, machtige en schijnbaar onschuldige gewoonte om onder allerlei voorwendsel sterken drank te drinken haar aanzien verliezen. De houding van het openbvar gezag kan dit proces be spoedigen. Daarom vroogeu we ook thans weer aan de burgemoesters in Friesland en ook elders om, krachtens art. 188 der gemeentewet, op de lotings- wrong zij haro handen en riep uit: O God, wat moet ik doen!" Aan het ontbyt verscheen Anna met doodsbleek gelaat, maar een trek van vastberadenheid lag om haren mond. De belangstellende vragen der huis* genooten beantwoordde zij met het verpletterende bericht, dat zy besloten had, haar engagement te verbreken. Zij wilde geene verwijtingen aanhooren en vertelde erby, dat zij dadelyk naar de eene of andere be trekking zou nitzien, wat hare tante dan ook zeer goed vond, want zoo'n wispelturig en onverstandig schepseltje, wilde zy niet langer tot haar last hebben. Eenige jaren later vinden wij Anna terug in den tuin van een somber heerenhuis in oen provincie stadje. Twee jonge meisjes zitten met hare handwerk jes bij haar in het prieel. De vrouw van den nota ris is sukkelend en nu zorgt zij voor de huishouding en let op het werk der kindoren. Hat dit lev"1 haar eerst moeielyk viel, is te begrijpen, maar nu ligt er eene zachte lalmte over hnre trekken en kon Helm haar z<5o oens zien, hy zou haar zeker nog schooner vinden, als toen, op het ys, zoo hee lang geloden Zij heeft nooit meer van hem gehoord. Wel zoc ton hare oogen in het begin zyn naam in de kran als er hier of daar eene voordracht stond opgemaa voor leeraar aan do eene of andere school, maar a - dagen het tappen van sterkeu drank zooveel raogelyk te beperken. Sommigen twijfelen aan hun bevoegdheid daartoe. Welnu, laten dan de gemeenteraden dio be voegdheid zoo spoedig mogelyk verleeneD. Weifelt men of is men blijkbaar ongenegen, dan moet de openbare meening zelve zioh met steeds grooler kracht over dit punt uitspreken. De volkswil kan en moet in deze don beslissunden stoot geven. Die spreke zich dan uit, niet in woorden, maar in daden. Het wordt een ieder ernst met het streven om den grooten vijand en rustverstoorder met kracht to bestrijden. Daartoe vatte men het voornemen op en doe daarvan blijken op den dag, die omtrent het dienen in een ander leger beslist." De graveur Bertall was zeer goed bekend met Bal zac, van wiens romans by er vele illustreerde. Eens, toen hy daarin op een duisteren of onduide- lyken volzin stiet, ging hfl naar Balzac, zeggende //Mijn waarde heer, hier staat iets, dat ik niet be grijp." Balzao nam het boek, zag den aangewezen volzin en begon te lachen. //Ja," zeide hy, „dat is onzin, maar met opzet." „Hoe, met opzet?" „Wel zeker. Ge moet in 't oog houdon, mijn waarde Bertall, dat, ala het publiek niet nu en dan door «en gewrongen volzin of een duistere uitdrukking geboeid werd, het den schrijver voor zeer onbetee- kenend zou houden en zichzelf voor dom, dat het zijne werken leest. Alles, wat helder en duidelijk is, schynt zoo gemakkelijk, en in zijne onnoozelheid denkt het: „zoo kan ik het ook wol." Dat drom- melsche publiek begrypt niet hoe moeilijk het is eenvoudig te schrijven. Daarom breng ik hier en daar in myn romans iets duisters, zoodat de lezer met beido handen zyn hoofd vasthoudt en zegt „Dat begrijp ik niet, dat gaat mijn verstand te bovensapristi, wat is die Balzac toch een knappe vent Balzac schynt in deze school gewaakt te hebben. Z'Illustration geeft in een serie teekeningen maat schappelijke bacillen, ook vergroot op een scherm, te zien een wielryder op een pneumatie safety „de bacil der publieke wogen geeft vreugde aan wie er op, leed aan wie er onder is." Professor Rumpf, directeur van hot Eppendorf hos pitaal te Hamburg deelt in het Deutsch Med. Wochen- schrift zjjn ondervinding raedo bij 3000 gevallen van de tegenwoordige cholera-epidemie. Van het gebruik van verschillende dranken zyn de resultaten weinig gunstig. Van de verschillende middelen, alssalol, creoline, creosoot, zoutzuur, melkzuur cresol, ohlorine- water, zwavelzuur en morphine was geen enkel van eenig nut. Lavementen met tannine daarentegen, zooals aanbevolen door Cantaini hielpen goed in min der ernstige gevallen, of als de crisis over was. De beste resultaten werden verkregen door een dosis calomel. Hierop volgden als flinke middelen warme baden, onderhuidsche inspuitingen van oplossingen van keukenzout, kamfer of morphine. Eene genees wijze voor cholera is nog niet bekend. Als het mid del ondekt wordt waardoor de ziektekiem in het lichaam vernietigd kan worden, zonder de letenever- tijd tevergeefs. Of zy dan dat gevoel voor tfelm beschouwde als eeue ongelukkige liefdé iu huur lé^ ven New, stellig niet Zfl deed nu haar plieht slecht, heer plicht en meer niet. Het wae luttel* m hard, maar toch wse rij terroden. Xj irilde zoiven, dat haar Jerpn edel en waardig weid en dat had zij niet geknftd naaat het leren met dim ander. Nu had zjj de tnenschen om haar heen liaf en de kin deren, ja, ig^hielden ook van haar enj zij hoopte een goeden invloed uit te oefenen op hen en ae beter te maken, dan zjjaelf goweoat waa. Met bare fcmilie heeft zij geheel gebroken, maar afj heeft in het kleine provinciestadje een kring van kenoiaaea gekregen, die haar allen hoogschatten en aonder dat ijjt het zelf weet, oefent zy een' grooten invieed nit op allen, die haar omringen. Zy kent nu hare eigene waarde en tr epreekt fierheid uit haro geheels peraoonl(jk- h«d. Zij schuwt alle ontzenuwende invloeden en .00'1 'n b,8r u''wendig optreden, deze waar digheid uit te spreken. De zaohte maar zwakke huiarrouw, heeft ziohop- gerioht onder de voortdurende opwekking, die van haar gezelschap uitgaat, en dezen zomer zullen allen «•men een klein reisje maken en ook juf gaat mee. Welk eene opgewektheid in den kleinen kring I Vol verrukzing wordt de reis ondernomen, maar nog grooter is de verrukking ala zij terugkomen en een euchelyk nieuws aan alle goede kennissen kunnen vertellen n.l. dat juf zoo'n goed vriend van haar op is heeft ontmoet, en dat zij nu heel gauw •Mevrouw Helm zal heeten. Jem. richtiagen van het lichaam te benadeolen, dan zal men een Hinken stap voorwaaits gedaan hebben. De moderne hacteriologio zal, zegt Rump, ons misschien in die liohting helpen. De lessen aan de hoogere burgerschool worden te Maastricht onder vr(j ongunstige omstandigheden hervat. In den loop van het vorige studiejaar toch hebben niet minder dan 4 leeraren die inrichting verlaten. De roden hiervoor moet in de eerste plaats gezocht worden in het gemis vau een pensioenfonds voor gemeenteambtenaren, waardoor de leeraren een goed heenkomen zoeken om hunne toekomst te ver- zekoren. In de tweede plaats is het de gespannen veihouding tusscheu het hoofd der gemeeute en de loeraren, sedert de eerste in eene openbare vergade ring van don gemeenteraad heeft verklaard, dat het gemaentobesiuur te allen tijde het rocht heeft om een leeraar zonder opgsaf van redenen te ontslaan. Over deze uiting waren de leeraren alreeds weini» gesticht toen er eon ander voorval plaats had, dat do verwijdering tusschen leeraren en bestuur nog grooter maakte. Een loeiliug der hoogere burger school nl. was bij besluit der gezamenlijke leeraren voor altyd van de school verwijderd. Uit besluit werd door het dageljjksch bestuur gecorrigeerd op eene wjjze, die, naar het oordeel der leeraren, niet geschikt was om hun prestige tegenover de leerlingen te handhaven. Al (lezo oorzaken nu hebben samen gewerkt, om de voelvuldige mutatiën in het leven te roepen, waarvan hot onderwijs thans niet anders den nadeelige gevolgen kan ondervinden. FF.) Dat kleine oorzaken groote gevolgen kunnen heb ben, werd Vrijdag wederom bewezen door een droe vig drama, dat te VGraveuhage op den Bezuiden- hout plaats had. Eenige kinderen, tusscheu de 4 en 12 jaren oud, wilden een belletje trekken by een der bewoners »an de zoogenaamde Vijfhuizen. Reeds bij voorbaat vermaakten zij er zich over, dat de dienstbode voor niets zou moeten opendoen, maar tot hun schade zoo luidruohtig, dat bedoelde be woner begreep wat er gaando was en deze zich naar de deur spoedde. Op het hooren van gerucht in huis Hepen de kindoren zoo hard mogelijk weg. Alleen hot vijfjarig zoontje van den arbeider B., niet begnjpor.de wat zijne kameraadjes doden en zich dus j van geen kwaad bewust, bleef staan en werd dien tengevolge het slachtoffer der woede van den be woner. Deze toch had zich gewapend met een fleschje of een spuitje met bijtoud vocht vermoedelijk ♦itriool dat het ongelukkige kind in het aan gezicht werd geworpen, zoodat dit als met brand wonden word overdekt en men zelfs vreest voor het verlies van het rechteroog. 1 Het kiud werd onder politie-toezicht eerst naar het politie-bureau op de Nieuwehaven on daarna naar het burgerlijk gasthuis vervoerd. De politie heeft natuurlijk een onderzoek in deze droevige zaak ingesteld. Volgens nadere berioliten is, behalve de bewoner, ook do huishoudster by dit geval betroklcem Naar de Eranaehe bladen vermelden, hebben de jongst groote manoeuvres op nieuw aanleiding ge geven tot do klacht, dat de infanterie te zwaar ie bepakt, n. I. met een gewicht aan kleeding, bewa pening, enz., van te zamen 27,669 K. G. Die zware bepakking wae meermalen oorzaak dat de marschen •ie* overeenkomstig de voorschriften konden worden afgelegd en, tengevolge ma' overgroote vermoeienes, de slagvaardige toestand van den troep onvoldoende ires. By vernieuwing wordt op vermindering van bMnkking aangedrongen. Wordt do ItVansohe soldaat belast met een gewicht •W' 27.659 K. G. en vindt men dat gewicht veelte •ttaur, wat aal dan wel het oordeel zjjn over don reikluitrUsting van den Nederl. infanterist, welke •ene zWmrrtn heeft van 31.067 K. G. Die meer dere matte is een gevolg van hot grooter kaliber (11 rti.M') van ons geweer, en bijgevolg van het meerdere gewicht der 94 scherpe patronen, waarmede de soldaat te velde is gewapend en welke munitie een gewicht beeft van 4.2B K. G. Mocht zooals te voorzien is, het geweer van 6.5 of 5.6 m.M. kaliber worden ingevoerd dan zal de mindere zwaarte van het geweer en de munitie hot gewicht der uitrusting belangrijk doen verminderen, .dooh ook met de nieuwe bewapeniug zal de veld-uitrusting niet minder dan 27 K. G. blijven bedragen ueue bepakking, veel te zwaar om op een marsch van eenige uitgestrektheid door oen mau van gemiddelde lichaamskracht en van den leeftijd van onze miliciens te worden gedragen. Een medewerker van den Figaro heeft een onder houd gehad met Emil Zela. Deze ziet af vau zijn plan eeu werk over Lourdes te schrijven. Hij deukt nu over een trilogie, getiteld LondenRome, Parije, te vervaardigen. In het gedeelto over Rome zullen godsdienstige, in dat over Parijs maatschappelijke quaestiën behandeld worden. t^LZTT>e, Uit 'le BelSiscl»> Kamer hield in De heer Jansen ontwikkelde zyn voorstel betreffende de herziening van het kiesrechtartikel. Hij wenscht bevoegdheid, maar verklaart zich voorstander van de kieswet 0m f ,an he' He9recht "itgeslotenen in de kieswet op te nemen, en daarvoor categorieën aan nemen als de Fransche wet. deüKamereTteraad ,Bru89el heeft '•«'«'en aan t Grondwet o'p'te^emen alg6mee" kk'8reCht 10 l!i;kl:,'|ZOr Wll'lelra zal iu P°™°" den Duitschen Rijksdag openen om daarmede te kennen te geven welk een gewicht hij hecht aan de legervoorstellen. hii hT TV01"?™', het nieuwe legerpian thans by den Bondsraad ingediend, en wel ouder den ti tel „Ontwerp eenor wet, betreffende de sterkte op Isaa ""V'm, vaH 1 .0ctober 18s:1 tot 31 Maart ias7 i men z'cb za' herinneren, was in 1887 de legersterkte op voet van vrede vastgesteld voor dea tyd van zeven jaar en was ook bij eene Maart6 1894 '"r T?' tBrmiin bePaalJ i, 11 et thans aangeboden ontwerp wordt deze termijn derhalve een half jaar ingekort en de nieuwe tormijn voorgesteld op 6' s jaar! l)e cijfers zijn bekend geworden van de Oosten- rylcscli-tiongaarscbe begrooting. Uitgaven 143.821.687 fl., zynde 4.679.001 fl. meer dan het vorige dienst jaar. Ontvangsten 141.144.394 fl., of 6.283.072 fl. meer. De militaire uitgaven zijn 4.236.526 fl. hooger. e begrooting van Bosnië en Herzegowina wijst een overschot san van 58.629 11. De Oostenrijksche Delegatie koos tot voorzitter Plumotsky. De Hongaarsche Minister van Financiën verklaarde m ae K.amer van Afgevaardigden, dat men binnenkort zal kunnen overgaan tot do conversie. De bespaarde sommen zouden de kosten der uitgifte dekken. De daling van het zilver is niet het gevolg van de munt hervorming. De Minister kondigde vervolgens een overschot aan; het was zeker, dat de verwachte ontvangsten zullen binneukomen. De Minister ont wikkelde verder zijn financieel program; om de voor genomen hervorming te doen slagon, zal men moeten zorgen voor het gelukken der maatregelen, waardoor men zich de benoodigde fondsen moot verschaffen. Hij dacht voor het einde des jaars gereed te zijn met de voorbereidendo maatregelen in zake de her- vattmg der betaling in specie en de bankhervorming. Hy kondigde de spoedige indiening aan van een wetsontwerp, waarby het stelsel der directe belastingen wordt gewijzigd. Het cijfer der Hongaarsche begrooting is hooger om den post van 77 millioen voor aankoop van metaal, in verband met de maatregeling. In een schrijven aan zijn vertegenwoordiger, den graaf d'Haussonville, heeft de graaf van Parys zyn goedkeuring gehecht aan diens redevoering te Mon- tauban. Hy wijst in dezen brief op de algemoen erkende omstandigheid, dat andere landen van Europa in de laatste eeuw evenzeer groote vorderingen op den weg der beschaving on ontwikkeling hebben gemaakt als Frankrijk, zonder dat zy dezelfde nood lottige geyolgon ondervonden. De republiek leefde in Frankryk slechts een derde van deze eeuw. De 19de eeuw, die in weerwil van zoo vele oorlogen, onlusten en misdaden toch een tydperk van groot heid en vooruitgang is, behoort dus, zegt de graaf van Parijs, niet aan de republiek. Alleen de mo narchie, zegt by, is in staat in een groot democra tisch land als Frankryk de maatschappelijke vraag stukken op te lossen en te gelijk de orde te handhaven en de vrijheid van arbeid te verzekeren. In de Figaro schrijft de heer Magnard over den brief: „Zoo do openbare meening zich van den graaf afwendt, is dit daaraan toe te schryven, dat men in hem, hetzij dan te recht of ten onrechte, niet langer den kleinzoon van den jongen, schitte renden soldaat van 1792 ziet. „Lodewyk Filips II had kanson, die voor Filips VII niet weggelegd schynen. Het is beter een op volger te zyn van een der overwinnaars van Valmy, dan van den overwonnene van Crécy, van een he- dendaagsch vorst, dan van een koning der middel eeuwen." Het artikel van den Engelschon premier over de Iorsche zaken, dat zooveel aanstoot heeft gegeven, allereerst omdat het voorkwam in een Amerikaansch en niet in een Engelsch tijdschrift, wordt beantwoord, of liever aan critiok onderworpen door den Hertog van Argyll. Deze was lid van het vroegere Minis terie Gladstone. Hy toont aan, dat de tegenwoordige premier niet alleen in zijn artikel in strijd is met hetgeen hij vroeger zoide en sohreef, maar dat hy onjuiste gevolgtrekkingen maakt, waardoor hy zelfs in het genoemde artikel met zichzelf in tegenspraak komt. De Hertog, die het Gladstone zeer kwalyk neemt, dat hy thans, nu het in zyu kraam te pas

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2