te dt I 1892. N° 4956. BINNENLAND. riNG 1TO0N ARKLEÜR. in ’t gebruik 85 en 150 ir alleen bjj LTS. Donderdag 6 October* en FEUILLETON. Zijn. Doclxtex. leweg* abels, etc. gebruik van in aanwedg. 1RVERU terdam. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. De inzending van advertentiên kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. LZ. sscherij *xn Dnburoi ■OM» •torsbMrg, ■Mn, fanen, ^£&S.EE£jtBl t Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Al i. t f o Ier blgven en beid bewerkt, i afgeleverd De prijs per drie maanden ia f 1.25, franco per post 1.70. sken A No. 73. lente. penseel. 42, HaarUm UITEB. ALM.). i Koning Bovendien worden alle Advertentiên gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD twelk des Maandags verschjjnt. lol of aange- voortdurend iet beroemde MU«k i verven van lukkenook ijjnen, Tafel- nen geperst. Tulles, Kan- ortadem- i Apotheker lua boven aerseke 70 Conta) tlket, het dar dooaja De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. J I ADVERTEN TIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. GOUDA, 5 October 1892. In de zitting der Rotterdamsche Arr. Rechtbank van gisteren werden veroordeeld J. U.» hvr. van J. S., oud 23 jaar, zonder beroep, en J. S., oud 29 jaar, stoolenmatter, wonende te Gouda, bekl. van mishandeling, de le bekl. tot 5, en de 2e bekl. lot 3 boete. nig en lusteloos zich verder en verder uitstrekkende tot aan den horizont. Geen liggend rund, geen groepjen schapen, geen dartel veulen, toekende eenig leven op het verbleekte doek des velds. En daar ginds daar heel ver in de diepte de horizont: het ondoordringbare, het onbekende! ambtenaar aan ’t ministerie aldaar een vasten zetel voor hun ambtsbezigheden bezet hielden, terwijl do minee Klos niet zonder papa’s vroegeren en toen vrij gewichtigen invloed er wekelijks derf preek stoel beklom, mochten mijnheer en mevrouw Bruno roemen in het zeer bijzonder geluk nu de kinderen groot waren, nog steeds in schier aartsvaderlijse na bijheid met allen te leven, zonder hen zich dagelijks te zien scharen om den disch, door Papa’s moeielij- ken arbeid alleen verworven en betaald of-nog te betalen wèl een prettig gezicht zoo de tafel mildelijk is voorzien voor den gast, die genoodigd moest worden, maar dat niet zelden voor de hoofden des gezins iets nevelachtigs heeft, ’t geen hun belet de toekomst helder in te zien. Juffer Marie, een lieve blondine, eer klein dan groot van gestalte, en met dien bijzonderen blik in de blauwe oogen. die stil en diep een min- zaan., ernstig gemoed verraadt, juffer Marie staarde door de ruiten der kleine boven-achterkamer, tot haar eigen verblijf ingericht, in de verte. Op den voorgrond lag de kleine bloemhof aan haar voet, maar de schrale wind ’t was in het na jaar dreef de verdorde bladeren' voor zich uit, en een .enkele late roos, zich hier en daar nog vertoo- nende, begon haar kortstondige frischheid reeds te verliezen. Over de lage schutting aan het einde van de ster vende gaarde henen blikkende, had haar oog een geruimen tijd gerust op het afgegraasde veld, eento- goudsche courant. In ons raadsverslag van gisteren moesten wij aan gaande een paar punten korter zijn dan wij wenschten. Daarom komen wij -hier terug op het voorstel om de toelage aan het Muziekcorps der Schutterij met 200 te verhoogen en op dat van den heer Hoef- hamer om het adres van het Nut in zake subsidie van den cursus voor volwassenen aaa- te nemen. over het eerstgenoemde voor den toestand onzer gemeente-finantiën wellicht betere vooruitzichten openen. De heer Straver zegt dat de Commissie, in wier handen de Schutterij-begrooting was gesteld, zich kon vereenigen met het voorstel op grond dat de muzikanten der Schutterij eigenlijk geheel kosteloos werken. De heer van Iterson brengt in herinnering dat de Schutterij-muziek onlangs bij het vieren van haar jubilé eene geldelijke toelage is verleend. Ove rigens beoefenen de leden van dat Corps de muziek uit liefhebberij. Wil men dat zij daarvoor betaald worden, dan dient zulks goed te geschieden en moet een bedrag van 200 geheel onvoldoende worden geacht. De heer Koning zegt eerst voornemens geweest te zijn niet het woord te voeren over dit voorstel. Twee jaar geleden, toen een dergelijk voorstel ge schiedde, heeft spr. den toestand uiteengezet. Na hetgeen de heer van Iterson in het midden bracht wil spr. echter het volgende zeggen. Er is geen sprake van om de muzikanten der Schutterij, oen corps van 30 man, te aalarieoren. maar alleen is de be doeling om hen, die gedurende*geruimen tijd vrijwillig, zonder iets daarvoor van de gemeente te krijgen, werkzaam waren een kleine tegemoetkoming te ver strekken. De H.H. officieren der Schutterij brengen een bedrag van 200 voor hen bijeen, doch van de gemeente ontvangen zij niets Spr. deelt mede dat het voornemen is het Muziek corps in den volgenden zomer Volksconcerten te doen geven in de nieuwe muziektent, waarvoor een be- brag op de Begrooting is voorgesteld, als althans de Raad dien post goedkeurt en nu mag werkelijk be doeld Corps daarvoor wel oen kleine tegemoetko ming genieten. De Voorzitter merkt op dat er in den bloeitijd onzer finantiën nooit over gedacht is om het bedrag van 300 met 200 te verhoogen. Daarmee nu aan te komen, acht spr. zeer vreemd. In geen geval ten behoeve stonde in behandeling Omtrent de dicussie stel het volgende De Voorzitter verklaarde zich aanstonds tegen het voorstel van den Schuttersraad. Spr. zal niet ont kennen dat misschien het Muziekcorps onzer Schut terij wel oenige aanspraak heeft op eene verhooging van toelage, maar oqder de tegenwoordige omstan digheden is spr. huiverig daaraan zijn stem te geven. De heeren weten allen, zegt spr., dat voor Gouda op financieel gebied een donkere toekomst aanstaande is, en om nu juist thans, met die toekomst voor oogen, bedoelde toelage te verhoogen, daartegen heeft spr. ernstig bezwaar. Op de door B. en W. ingediende gemeente-begrooting voor,1893 is, juist met het oog op de bestaande omstandigheden, geen enkele verhooging van tractement voorgesteld voor overigens laag bezoldigde ambtenaren en alvorens te besluiten overeenkomstig hot voorstel van den Schuttersraad zou spr. willen afwachten of zich voor 1) Mijnbeer Bruno, vroeger hoofdambtenaar in activi teit in de residentie, had de koninklijke stad met terwoon verlaten, toen hij in de kracht zijns levens op wachtgeld werd gesteld, en zich, nu reeds gerui men tijd geleden, met zijn vrouw en twee dochters gevestigd op eenigen afstand van do vroegere plaats zijner inwoning, in een fatsoenlijk maar klein huis onder het gebied ^ler gemeente Rijswijk. Mijnheer Bruno en zijn echtgenoote waren tijdens bun huwelijk van lieverlede in ’t bezit gekomen van drie zonen en drie dochters, van welk zestal op het tijdstip waarop onze geschiedenis een aanvang neemt, nog slechts de eenvoudige Marie en de levenslustige Louise ten hunnen laste gerekend moesten worden, aangezien de oudste, dochter Fanny met een dominee m ’t huwelijk was getreden, terwijl de drie zonen, ten gevolge van goede relatiën en aangeleerde kun digheden, een positie in de maatschappij hadden ver- korven. Willem was notaris, Henri commies aan een ministerie en Theodoor eerste luitenant bij het leger hier te lande. De laatste lag tegenwoordig in den Haag in garnizoen,, en daar de notaris en de Marie had het lichte zwevende voetjen barer ranke zwartoogige zuster niet vernomen, noch het ruischen van hartr japon, toen Louise te trap op en den gang over ging, die naar het kamerke van Marie geleidde, zoodat deze zich onverwachts en eenigszins schril vond gestoord door Louise’s luidruchtigen toon „Al weer op je kamer. Ik dacht wel dat ik je hier vinden zou, maar wat me erg verwondert is, dat ik je niet aan ’t studeeren vind en je boeken zelfs niet open leggen.” /,lk heb ze dicht gedaan en weg gezet, het gaat niet zonder onderwijzer, Louise ,/Malle meid, waarom ben je niet met me mee naar den Haag gegaan Dat had je meer genoe gen gegeven, dan je hoofd te breken met die chi- neesche boeken, of cahiers vol hanepooten te krabben. Ieder zijn smaak, maar sedert ik van school ben, heb ik mijn Engelsch en Duitsch afgezworen. Doe net als ik, en geniet hef beetjen pleizier, dat ons tegenwoordig nog overschiet. Nu ten minste heb ik dol veel pret gehad. Je weet, ik zou naar Klos gaanmaar niet ver van zijn huis aan ’t begin van ’t Westeind was *t ontmoette ik Theo, zou een toelage voor dergelijke Volksconcerten op de Schutterij-begrooting t’huis behooren, maar veeleer op de Gemeente-begrooting. De tegenwoordige Ma- joor-Kommandant moge al voornemens zijn dergelijke Volksconcerten te organiseeren, een volgend Majoor is daar wellicht niet voor of in de vergadering van den Schuttersraad zou hij kunnen worden overstemd on dan zou het bedrag op de begrooting voor andere doeleinden kunnen wo.rden besteed. De heer Koning wijst er op dat in vele gemeenten dezer provincie subsidiën worden verstrekt uit de gemeentekas ten einde mene geldelijke vergoeding te kunnen geven aan de muzikanten, in Dordrecht f 1600. Delft 2300 enz. enz. De heer Jager zag met genoegen dat op de Ge- meente.begrooting voor 1893 gelden staan uitgetrokken voor oen nieuwe Muziektent. Spr. dachteen nieuwe Muziektent, een hoogere toelage aan de leden van hot Muziekcorps, dat behoort bij elkaar en spr. kon zich daarmee best vereenigen. Het is waar’t geldt een uitgave van 200, doch als er sprake van is om Volks-conoerten te doen geven door de Schut- terij-Muziok, dan is die kleine geldelijke opoffering niet veel 1 Concerten, van welk corps dan ook, zul len in ieder ander geval veel meer dan 200 kos ten en spr, wil over die uitgave gaarne heenstappen ook ten gerieve der ingezetenen, die gaarne een muziek-uitvoering bijwoneu. Bij gelegenheid van het 50-jarig feest van de Schutterij-muziek, toen het concert op de Haven gegeven word, kon men zich overtuigen hoevolen daarvan profiteerden De heer van Vreumingen zegt met belangstelling de discussie te hebben gehoord. Spr. is ’t volkomen eens met den Voorzitter, dat de verhooging van toelage niet gerechtvaardigd zou zijn. Spr. bewon dert het Muziekcorps voor hetgeen het doet en den ijver, die het ontwikkelt, maar in de tegenwoordige omstandigheden kan spr. zijn stem niet geven aan het voorstel. f p

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1