Bulteolandsch Overzicht. Kantongerecht te Gouda. De heer Prince was vroeger, 2 jaar geleden, toer. eene verhooging word voorgesteld, daar tegen thans verklaart spr. zich daarvóór. Door M. den Voorzit ter werd er de voorkeur aan gegeven om bodoeld bedrag op de Gemeente-begrooting uit te trekken, maar spr. vreest dat, ais do onkosten voor derge lijke Volks-concerten voor rekening der gemeente komen, deze veel hooger zullen komen daar dan hoogere eischen zullen worden gesteld. Waar M. de Voorzitter wees op de treurige tijden, die voor onze gemeente aanstaande zijn, daar meent spr. dat wij dan juist iets noodig hebben om ons wat op te vroolijken en eeuige muziek-uitvooringeu kunnen daartoe uitstekend meewerken De Voorzitter meout dat de heer Prince hem ver keerd begreep. Spr. wil bedoeld bedrag volstrekt niet op de Gemoente-bogrooting brengen, maar wilde de Raad dat aan de Schutterij toekennon, dan zou het eer op de Geraeente-bogrooting thuis behooren dan op die der Schutterij. De heer van Veen motiveert kortelijk zijn stem en betoogt dat die verhoogde toelage zal meewer ken om de Leden van het Muziekcorps aan te moe digen voortdurend hun best te doen en den noodigon ijver te blijven ontwikkelen. Het voorstel we^l daarop in stemming gebracht en aangenomen met 8 tegen 6 stemmen, die der hh. van Vreumiugen, Noothoven van Goor, van Iterson, van der Post, Fortuijn Droogleever en de Voorzitter. Aangaande do discussie over het adres van het Depart. „Gouda" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen het volgende. Het Departement, wien onlangs op zyn vorzoek om 200 uit de gemeentekas ten behoeve van den cursus voor volwassenen, iOO werd toegekend benevens lokalen met vuur en licht, gaf in bedoeld adres te kennen dat zich 63 deelnemers aanmeldden (thans tot &7 gestegen), dat het Hoofdbestuur niet meer dan 50 wil verleenen en dat om voldoende onderwijs-krachten te verstrekken, nog een bedrag van 75 noodig is, lorwijl tuu slotte wordt be toogd dat geen offer te groot mag zijn om de volks ontwikkeling te bevorderen. Nadat do Voorzitter had vooorgestold dit adres ter ▼isie te leggen, stolde do hoer Hoof hamer voor hot aanstonds in behandeling te nemen. De Voorzitter achtte het raadzaam, alvorens een besluit in deze te nemen, de gronden te onderzoeken, waarop deze nieuwe aanvraag steunt, daar de Raad, kortgeleden in plaats van de gevraagde 200, 100 toestond. De heor Hoef hamer betoogt dat er eenige haast is bij eene beslissing, daar do cursus gisteren avond reeds geopend is. Om behoorlijk voort te kunnen gaan dieet men te weten in hoeverre op de ge vraagde subsidie te rekenen valt. De Voorzitter meent dat als de cursus toch reeds geopend is, er minder haast bij eene beslissing is, als de opening afhing van de subsidie, wa3 h6t een ander geval. Het voorstel van den heer Hoefhamer wordt vol doende ondorsteund, waarop verscheidene heereu daarover het woord voeren. De heer van Vreumingen is er voor de zaak eerst te onderzoeken, alvorens eeno bt slissing te nemen. De heer Jager heeft alle sympathie voor de zaak en is voor een gunstige beschikking op het adr.-s, doch als er enkele leden zijn, die libver nog eens de zaak overdenken, alvorens eene beslissing te nemen, dan vindt spr. het moeilijk op eene dadelijke beslissing aan te dringen. De heer Koning zegt dat het adres gisteren, 3 October, is ontvangou en acht het niet noodig daarop reeds heden eeno beslissing te nemen. Urgeut is do zaak niet zóó, dat een nader onderzoek moot afgeraden worden. Met de roeds verleende subsidie kan zeer goed in ieder geval tot 1 Jauuari doorgewerkt worden. Krijgt men het verlangde be drag niet, dan kan daarna een onderwijzer bedankt en leerlingen afgewezen worden. Spr. verklaart zich dus voor latere behandeling. De hoor Jager geeft den heer Hoefhamer in overweging zijn voorstel in te trekken en hoopt dat de Voorzitter de zipik dan op de eerstvolgende raadsvergadering aan de orde zal stellen. De heer Hoefhamer trekt daarop ziju voorstel in en vervolgens wordt het adres tur visie gelogd. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algomeeue kennis, dat volgen9 de bij hem ingekomen ambtsberichten iu de vorige week als aan Aziatische cholera overledon zijn aangegeven in Noordbrabantte Erapel en Meerwijk, l per« 80oute 's Hertogeubosch, 2 personen; te Heusden, 1 persoon in Gelderland te Nijmegen, l porsoon in Zuidholland: te Alhlasserdam, 1 persoon; te Bleskensgraaf en Hofwegen, 4 personen te Kapolle aan den IJsel, 2 personen'te Delft, 2 personen te Goudswaard, 3 personento 's-Gravenhage, I per soon te Maasland, 1 persoonte üostvoorne, 2 personen; te Puttershoek, 1 porsoon; te Rotterdam, 4 persononte Zwammerdam, 3 personen te Zwijn- drecht, l persoon te Zuid-Beierland, 1 persoon in Noord-Holland te Amsterdam, 2 personen in Utrechtte Breukelen-Nijenrode, 2 personon te Maarsei), 5 personen te Utreoht, 1 persoon te IJselstein, 1 persoon te Zuilen, 1 persoon in Groningen te Groningen, 2 personen. De directeur-generaal der Maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwegen heeft ontsmeUingsovens van zeer groote afmeting, naar hot stelsel van prof. Van Overbeek .de Meijer, lateu vervaardigen, tot het ontsmetten van de banken en rugleuningen der cou pés le en 2e klasse van de rijtuigen der Maatschappij, door stroomenden verzadigden sloom van 100° C., indien ouverhoopt zoodanige coupés besmet mochten worden door reizigers uit het binnen-of buitenland. Hoe weinig gebruik in deze dagen het publiek v»vti vruchten maakt, blijkt hieruit, dat te Rotterdam de perziken langs de straten werden verkocht voor één cent por stuk. Dit moge elders zoo zijn, hier ter stede blijven de vruchten-prijzen vrij hoog. In do laatste dagen is het bij herhaling voorgeko men, dat reizigers uit Antwerpen en andere besmet verklaarde plaatsen aan de Nederlandsche grenssta tions lalsche namen opgaven. Gistorön lieod zich te 's Bosch het geval voor, dat de gemeente-politie een telegram uit Rozendaal ont ving, dat daar zou arriveeren iemand, zich noemende v. d. II. en wonende in de Postelstraat. Toen den waarnoraenden commissaris van politie gebleken was, dat hier een valsch adres was opge geven, liet hij aan den trein, waarmee bedoelde rei ziger moest aakomen door de geraeoute-politie sur- reilleeron en vond men dezen in den persoon van i een ingezetene uit Vucht. Deze zal nu onder geleide van gemeente-politie naar Rozendaal moeten terugreizon tor herkenning aldaar, waarna proces-verbaal tegen hem zal worden opgemaakt en hij zich dan bovendien de kosten eoner tweede reis naar 's Bosch zal hebben te getroosten. (P. Nb. Ct Bij bevelschrift der arrondissoments-rechlbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen A. de H., oud 21 jaar, werkman, gedetineerd te Middelburg, ter zake dat hij op 1 September 1892, in de jachtvelden van don Moerspuij- en Zijpepolder, onder de gemeenten Koewacht en Zuiddorpe, waarvan het jachtrocht toebehoort aan den heer Franciscus Tormotto, in jagende houding, voor zien van eon geladen jachtgeweer, hoeft geloopcn, zonder voorzien te zijn van eene jachtakte, schrifte lijke vergunning van deu eigenaar of rechthebbende, en toen hy aldaar word achtervolgd .<loor. de maré chaussees Van der Wiele en De Geus en den onbe- zoldigdun rijksveldwachter Ilemelsort heeft gepoogd, dezen opzettelijk van het leven te berooven, door op ongeveer 100 passen zijn geladen jachtgeweer op hem te richten en dit af te schieten, in do volvooring van welk feit hij is verhinderd geworden doordat hot schot hem niet heeft geraakt en eenige oogenblikken later terzelfde plaatse, nadat hom door den maré- ohaussée Van dor Wiele was toegeroepen te blijven stilstaan, op ongeveer 30 passen afstands wederom zyn geladen geweer op dien beambte hoeft gericht, en oen schot op hem gelost en alzoo getracht hooft dien beambto opzottolijk van hot leven te berooven, in de volvooring vau welk feit hij is verhinderd ge- wotden doordat het schot hem niet heeft geraakt. Aan deu beklaogdo is mr. F. N. van der Bilt, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Maandag tegen den uvond heeft in een eerst vóór eenige dagou betrokken benedenhuis aau do Amster- damscho Veerkade te 's-Gravenhago, een hevige gas ontploffing plaats gehad tussclien hot plafond, welKe gepaard ging met een hevigen slag, die tot in do om liggende straten word gehoord. Bij do ontploffing word oen gedeelte van don vloer van het bovenhuis vr rnield en sprong eeno zware spiegelruit van do eerste verdie ping in duizenden stukjes. Dit geval voroorzaakte groote ontsteltenis onder de bewoners van het perceel, die er echter nllon «net den schrik afkwamen. Bij de verbouwing vau het bonodonhuis schijnt zich gas tus- scheu do zoldering te hebben opgehoopt. De brandweer bevoud zich na de .ontploffing tor plaatse. De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. zegt, dat de Raad van State niet hard medewerkt, om de afdoening der belastingoutwerpen te bespoedigen, want nog altijd is het advies van dit collego niet inge komen, en het zal nu, volgens dezen borichtgovei, wel half October worden, voor do ontwerpen de Kamer boreiken. Hiervan zal vermoedelijk hot gevolg zijn, dat de kieswetten nog iu de afdeelingen voorgaan, temeer wijl de voorzitter verklaard heeft, dat hij daartoe in het begin vau November het voorstel zal doen. De Gouverneur-Generaal heeft aan den heer A. Holst gratie verloend van de gevangenisstraf voor deu tijd van ééu jaar, waartoe hy is veroordeeld. met no<* een heer en een daole, zijn zustor, zoo als ik bij de voorstelling vernam Jeannelte heet ze, en hij AdrienAdrien Mafk; hij is ad voc talen zijn zuster Jeannette iu den |Haag gelogeerd, weet je. Ze waren mot hun drieën op weg naar 't bosch. Mark noodigde mij uit om mee te wandelen, en natuurlijk heb ik daarvan geprofiteerd, en mijn visite bij Klos tot een beter gelegenheid uitgesteld. Mark was allergalantst, allerliefst lief voor me. 't Is wat een aardige vroolijke cavalieL en ik denk ik zou haast durven zeggen, dat ik bem wol eens meer zal zien." „Maar Louise!...." „Ja toch, 't is maar janimer dat we hier zoo achteraf wonen, dat we hier npoit menschen zien. We bloeien hier dood, Marie! zonder dat we er eer van hebbenhoe je dal zoO lijdzaam, zoo zonder ooit te morren verdragen kunt, ik -weet het niet, ik begrijp het niet. Als je dat uit je boeken haalt, zijn ze ten minste ergens goeq voor, want ons ver geten lot werkt nadeelig op nkijn humeur, ik word bleek er. mager van chagrin." „Nu, dat is gelukkig nog zoo erg niet," zei Marie met een lachjen: „Je ziet er uit om te stelon." //Om gestolen, of geschaakt te worden meen je, dat zei meneer Mark oók." - „Pas maar op, kind! Dat klinkt mo wat al te familiaar voor zoo'n korte kennismaking." y Zfg eens, zusjenje moet geon pedanterie uit je studieboeken halen. Wat eeu toon Ik ben geen kind meer, al noem je mij zoo. En je moet me ook niet kapittelenIaat dal gerust aau Fanny over, die me reeds, al te dikwijls de les loest; men kan wel zien, dat ze met een dominee is getrouwd. Ja wel, jd hebt gelijk, ze meent het óók heel goed met me, maar ik houd niet van zulk eeu manier om dat te bewijzen. Ik krijg veel liever een japonnetje cadeau van m'n lieven broör Willem. Als je zegt dat die van mo houdt, zal ik je eerder gelooven." „Hij kan boter cadeaux geven," meende Marie. Louise haalde haar schouders op en zuchtte diep. Ze stond een oogenblik in gepeins en vroeg toen Marie waarom is papa toch non-actief ge worden Ik heb wel niet heel veel verstand, maar zoo dom beu ik niet, of ik weet wel dat dit op papa's leeftijd geen onderscheiding is, of ja wel een onder scheiding, maar in ongunstige beteekenis." «Och, Louise laten wij over die zaak liever nooit praten." „Ik wel, zei Louise: „Er ligt iets geheimzin nigs over die historie, en dat piqueert ine. Als ik er aan deuk, kan ik er niet van slapen. Toe zusjeje bent zoo goed, je zult immers de rozen vau mijn zeventien zojnertjos niet doen verbleeken, door me niet van mijn slapeloozu nachten te gene zen, want gij weet wel hoe 't gekomen is." „Ik heb er papa noch mama ooit naar gevraagd, Louise omdat ik maar al te goed weet, hoeveel spijt zij er over gevoelen." „Ik heb het wel gevraagd eens aan papa, en die zei me, dat zijn ministerie, of zijn afdeelingaan 't Ministerie, opgeheven was, en eens aan mama, die me ten antwoord gaf: „vijandschap, jaloezie, kindliefNu kan die affaire toch maar één oorzaak hebben, en omdat de twee antwoorden zoo ver uit- eenloopen, ben ik zoo vrij er niets van te gelooven. 't Is voor ons echter een hard geval. Wo leefden m den Haag heel wat voornamer dan hier, vin-je niet, Marie „Ik kan niet zeggen dat ik me daar zooveel gelukkiger gevoelde, Louise Gij zult dat wellicht zoo goed niet weten, mnar ik heb ^meermalen een diepe zorg op mama's gelaat gelezen." -£~ „Kom wat verbeelding, anders^ nietAls mama naar de opera, of nnar een soiree ging, zag ze er altijd levenslustig genoeg uit, heel wat vrooly- ker dan togenwoordig, en papa zoo hij thuis was zong en lachte en stoeide mot ons altijd. -Nil knort hij altijd. Dat zijn mijn opmerkingen zusjen „Blinkende ellende, verguldsel, vernisik ge loof het vast/' antwoordde Mario zacht, en Marie had een paar jaren geleden, roeds beter 0°fceJV de zorgen in 't gemoed van anderen te ontdekken, al tooide zich 't gelaat soms met een logenac ïgen glans van geluk, dan Louise misschien ooit bezi zou. T - (Wordt vervolgd.) De heer Holst, die in het krankzinnigen-gesticht te Buitenzorg wordt verpleegd, behoeft dus nu uiet lan ger te blijven in de 3e klasse van dat gesticht, waarin hij als gevangene moest worden opgenomen. Men vraagt nu, of de Inlanders, die te .gelijk met den heer Holst zijn veroordeeld, nu ook gratie hebben gekregen. Volgens do inlichtingen van de J. B." is noch door, noch voor hen gratie gevjagd. Ongetwijfeld zal hun die echter thans ook ougevruagd voor den gehoelen straftijd of voor een doel daarvan worden verloend, meent het blad. (Jit Semarang meldt men van 29 Aug. Een vreesolijk ongeluk heeft 11. Vrijdag te Briugin plaats gehad. De lieer Koijer,geëmployeerde op de onderneming Getns, was met don jaatsten trein aan de halte njdaar aangekomen en werd aan het station opgewacht door zijn zoontjo. Bij hot naar huis rijden is de dos a dos, waarin vader en zoon gezeten waren bij do d raaiing van den weg, aangereden tegen de leuning der brug over het groote ravijn bij Bringiu. Eon stuk van do leuning werd er afgeslagen en het voertuig stortte iu het ravijn do koetsier, die achterin zat, was er nog tijdig genoeg kunnen afspringen, doch de Heer Keijer en zijn kind vielen met dos-a-dos en paard iu do diepte. De Hoer Keijer is Zaterdag avond aau de govolgen van den val overleden en Zondag op Getas begraven hot kind leeft nog, doch hoeft een arm gebroken en zijn toestand is zeer ha chelijk. Onder duit9cho en oostenrijksche officieren, vooral te Berlijn en to VVeenen, was sinds maanden reeds druk sprake van oen groote militairen afstandsrit tussclien de beide genoemde hoofdsteden, welke rit dooi de keizers Wilhelm ^en Frans Jozef ontworpen was, en niot slechts als een sportwedstrijd tussclien de offieieren der bevriende legers of als een praciische prootoeleniug tot militaire doeleinden, maar vooral ook als een uiting van broederlijkheid tussclien de duitscne en oostenrijksche wapenen werd voorgesteld en nanbevolen. Van duitscüo zyde neemt o. a. een neef dos Kei zers, prins Friedrich Leopold, en do broeder der Keizerin, hertog Cünther, aan den rit deel. De dag bladen hebben eenon bijzonderen dienst ingericht om' den rit te kunnen volgen. Wielrijderclubs nemen er ook aan deel en zelfs is er een snellooper, die mee- rentIn het kort, de geheele onderneming geeft grooto drukte en moet met schitterende hoffeesten te Weenen en te Berlijn eindigen. Zaterdag-ochtend nam do rit te Berlijn en to Weenen gelijktijdig een aanvang. Van duiieche zijde nemen er 116 en van oostenrijksch-hongaarsche zijde 109 cavalerio-officieren aan dorfl. Om deu weg niet te versperren en zolf geen belemraeringon to onder vinden, rijdt men in groepen van vier a vijf perso nen, met tusschonpoozen van 10 of 5 minuten na elkander vertrokkonde iu de morgenuren, van 6 tot 10, op Zaterdag, gisteren en heden. Te Borlijn reed men af van het douanekantoor bij het Tempelhofer parodeveld. Te Weenen van Florisdorfop den lin ker oover van den Donau. Aan de beide eindpunten zijn commissies perma nent vergaderd om telegrammen van de haltpunten in ontvangst te nemen en de tijden van aankomst officieel te controleeren. Groote vlaggen bij dag en reusachtige electrische lichten bij nacht moeten den aankomenden reeds van verre het eindpunt aanwijzen, nadat zij .eenige uren vooraf per draad van hun komst zullen hebben kennis gegeven. Ook zullen tot op vyf mijlen afstands van de eindpunten, posten wor den uitgezet, en alle plaatselijke autoriteiten en beambten hebben bevel tot de meest mogelijke zorg om hindernis of vertraging te voorkomen. Op alle pleisterplaatsen moeten bedienden en al het noodige tot voorziening van ruiters ou paarden in gereedheid worden gehouden, en te Dresden zal hot saksisehe garde-regiment de ruiters feestelijk onthalen. Dagblad-correspondenten, zullen zich overal tegelijk moeten bevinden om bijzonderheden op te teekenen want van minuut tot minuut, tot zelfs in onderdee- len van seconden, worden de aankomsten der ver schillende groepen geconstateord. Julius Löwy, van het nieuwe lllustrierte Ettrabladdezelfde die ook reeds vau Weenen naar Parijs in een fiacre den ge- heelen weg aflegde, vergezelt ook thans do cavaleris- en met datzelfde rijtuig, om iederen avond zijn be richten te verzenden. Stanhope, de Ajiorikaansche journalist, die zich cholera-proof liet maken, heeft te Berlijn geen hotel unnen vinden, om aiju intrek te nemen. Men wees hem overal af, uit vroes voor besmetting, en einde- ijk gmg hij logeeren bij eeu Amerikaansche familie, ie hem gastvrijheid aanbood. De „cholera-Achilles" Zaterdag te Parijs gekomen, mot gezond heidsoer- oaten der medische autoriteiten van Hamburg en whjn. Daar was niemand bang voor hem integen- hebben do collega's journalisten hem met een "wenjken punch verwelkomd. In de couloirs der Frairscho Kamer van afgevaar digden was heden het gerucht in omloop, dat oen of twee ministers genoodzaakt zouden zijn, de quaestie van vertrouwen te siellen, ten opzichte van de over eenkomst tusscheu Frankrijk en Zwitserland tot rege ling der handelsbetrekkingen. Vroeger dau men vorwachtte heeft het Engelscho ministerie een blijk van werkkracht en doortasten 1- heid gegeven, dat algemoeu vurrast, maar den Britten die tot stelregel hebben, dat er geen grenzen bestaan voor het Britscho keizerrijk, een onaangenaam oogen blik heeft berokkend. Do kabinetsraad, op Donderdag en Vrijdag gehou den had tot resultaat een schrijven var lord Rosebery aan do Britsche Oost-Afrika-compagnie, waarin het I beginsel wordt aangenomen van de ontruiming van Oeganda, maar tevens beloofd, dat de regiering om de gevaren, verbonden aan een dadelijke ontruiming welke thans is vastgesteld tegen 31 December, de compagnie hare hulp zal verleenen om haar in Oe ganda te kuuuen doen blijven tot 31 Maart en haar de ontruiming zonder gevaar gemakkelijker te makou. De Regoering neemt niet de minste verantwoor delijkheid op zich en geoft wel te verstaan, dat de hulp alleen verleend wordt om- do ontruiraiug te vergemakkelijken. Naar aanleiding van dit schrijven van lord Rose bery merkt de Temps op dat het Eor eigen Office géi ijk gewoonlijk zich een achterdeur openhoudt. Do regee- ring biedt de Oost-Afrika-Compagnie haar hulp aan om onder aanbevoling der ontruiming haar het ver blijf in Oeganda nog drie maanden te vergemakke lijken. Dient deze kleine clausule niet om de verdere strekking van dit schrijven niet te doen en om een slag om den arm te houden ton einde later nader op de politiek terug te komen, die men thans schijnt te verwerpen Dat dit wantrouwen van Fransche zijde in do Britsche Oeganda-politiek niet geheel ongewettigd is, bewijst een artikel in de Timesdie de Oost-Afrika- Compagnie den cynischen raad geeft het geld dor regeering aan te demen en eenvoudig in Oeganda to blijven Op deze wijze zou het Jcabinet-Gladstone, als had het niet reeds genoeg te ontwarren zich nog bovendien een Oeganda-quaestie hebben op deu hals gehaald De voorzitter van den Oostenrijksoh-llongaarschen ministerraad Graaf Kalnoky heeft in de begrootings- I commissie te Weenen oen bijzonder vredelievende rede gehouden. De minister verklaarde nog eens uitdrukbelijk en ten overvloede, dat liet verbond met Duitscliland en Italië geheel verdedigend is. Van geen andere uit- kan sprako zyn, aangezien alle beddingen openbaar zijn gemaakt. Het was niet ncodig, dat eenig onderdeel der overeenkomst tus9chen beide rijken geheim werd gehouden, daar ieder het oog merk: het behoud van den vrede, in hot volle licht moest kunnen zien. Na aldus de bewering van enkelen weerlogd te hebben, dat het Drievoudig Verbond een aanvallende politiek wildo volgen, besprak de minister een meer beteekenend gerucht. Do onderhandelingen over eene handelsovereenkomst tussohen Duitscliland en Rusland zouden een ver koeling tussclien Oostenryk en het rijk van den czaar bobben teweeggebracht. Hoe ongegrond eon dergelijke bewering ook is. graaf Kalnoky achtte het geraden ze zoo volledig tegen te spreken, dat dienaangaande geen twijfel meer overblijft. Hij ging zelfs zoo vor te zeggen, dat de betrekkingen tusschen Rusland en Oostenrijk nooit opgehouden hebben voortreffelijk te zijn. Verleden juar luidden de verklaringen van de eerste- ininister aanmerkelijk anders. Toen wekten zijne j bedekte verklaringen zulk eene ougerustheid, dat een afzonderlijke rede van keizer Frans Jozef noodig was om het publiek gerust te stellen. Toen was er een bijzondere reden: er zou eeu krediet gevraagd worden voor versterking van het leger en de volksvertegen woordiging moest een weinig onder den indruk worden gebracht om de noodzakelijkheid te erkennen, dat het krediet werd toegestaan. Dat ondanks do nieuwe legervoorstellen, die 5,000,000 ff. zullen kosten, graaf Kalnoky een zoo vredelievende verklaring durft afleggen als iu het telegram vermeld wordt, bewijst wel dat de politieke toestand zeer kalm is. Aan de Reforme wordt uit Antwerpen geschreven, dat de schepen voor financiën, het oudste lid van het college van dagelijksch bestuur, de heer Arthur van den Nest, op zijn besluit is teruggekomen en thans stellig weigort den burgemeesterszetel in te nemen, welke door hot overlijden van den heer Leopolü de Wael is operjgekomon. In democratische en VlAam- sche kringen wordt nu de candidatuur gewonscht van den schepen voor ouderwijs, den heer Jan \ai Rijswijok, maar by de doctrinairen ou vooral de cle- ricalen is hij zoo weinig bemind, om niet te zeggen zoozeer gehaat, dat het twijfelachtig i. of zijoe can- didatuur kans van slagen heeft. H,l°ChijntAdan t0ch Wörkc,Ük (lat bet plan, om l?„. le Antwerpen eene internationale tentoon stelling te houden, ten uitvoer zal worden gelegd. Men hoopt, gelijk vroeger reeds werd gemeld, een groot deel dor inzendingen van dt groote tentoon stelling te Chicago naar Antwerpen te lokken én zoo de Amenkaansche expositie op kleinen schaal op Europeeschen bodem te herhalen. De Zweedsche Rijksdag zal 12 October bijeen komen en zich ton zeerste bezighouden met het ont werp betreffende het verlengen van den diensttijd der soldaten. De liberale bladen raeenen, dat do regeering niet haar plan om den diensttijd van 75 op 90 dagen to brengen, zal kunnen verwezenlijken. De regoering had volgens die bladen een nieuwe kieswet moeten voorstellen. Thans is immers nog een groot gedeelte der mannelijke bevolking ran stemrecht verstoken. Tot het indienen van zulk een kieswet schijnt de regeering niet geneigd, maarzij heeft toch waarschijnlijk iets willen doen om der democratische party genoegen te geven en daarom den minister van financiën, don heer Van Essen, als zoodanig door den tegenwoordigen president der Tweede Kamer, dr. Herslow, vervangen. In weerwil van alle beschermende rechten zijn de rosultaten van Von Essou's beheer weinig gunstig geweest. Do heer Herslow behoort tot de liberalen en is vrij handelaarMen hoopt, dat onder zijn bewind de toestand der geldmiddelen zal verbeteren. Over de meer besproken Russischo nota aan Turkije wordt nader gemeld, dat er in de nota zolf niet met onmiddellijke invordering van de oorlogskosten wordt gedreigd, maar do Russisohe gezant bij het orer- handigen dor nota mondeling die bedreiging er Heeft bijgevoegd. De grootvizier moet daarom geantwoord hebben, dat hij de kennisgeviug aau don Minister van Buitenl. Zaken zou doen toekomen voor liet overige zou hij er voor zorgen, dat het achterstallige spoedig aaugezuiverd werd. De ontmoeting van deu Emir van Afghanistan Roberts zal vermoedelijk in do eerste week van"-^c. plaats hebben. Do Emir zal zorgen, dat de barakken te Jellalabad, waarin het gevol» van lord Roberts geherbergd moet worden, gereed zijn. Lord Roberis doet eou rondreis door Pondjab, maar zal in het begin vau December te Jellalabad zijn. Oruzghan is door de troepen vau den Emir van Afgha nistan bezet. De opstaud der Hazarras heeft daar door eeu ernstigeu slag gekregen. In Japan maakt men grooto vorderingen in de constitutioneel practijk. De premier ou de Minis ter van Binnenlandsche Zaken hebben do gouveneurs berispt over hun inmenging in de politieke verkie zingen, daar dergelijke haudelingcn een verwijdering doen ontstaan tusschen het volk en de Regeering. I N G E Z O N D E n! r Gouda, 5 October 1892. Mijnheer de Redacteur! Nu de bibliotheek, opgericht van wege het Depar- tement Gouda der Maatschappij tot Nut van het Algemeen ten behoeve van het volk eerstdaags weder gedurende het winterseizoen zal geopend worden, neem ik de vrijheid u namens Heeren Commissarissen dezor bibliotheek te verzoeken doze regelen in uw geacht blad te willen opnemen. Iu het vorig jaar is in uw blad een verzoek ge richt tot onze stadgenooten om enkele romans, reis beschrijvingen of andere verhalen welke hun geschikt voorkwamen aan de Volksleesbibliotheek te willen afstaan. Twee onzer Commissarissen hebben een groot aan tal stadgenooten persoonlijk een bezoek gebracht en dit verzoek mondeling herhaald. De uitslag van een en ander is verrassend geweest, zoodat een zeer aanzienlijk aantal deeleu aan do Nutsbibliotheek is geschonken. Een der milde gevers stond haar niet minder dan oen 40-tal dogolijke werken af. Door deze rijke bijdragen is het aantal deeleti in den nieuwen Catalogus ofschoon allo werken, die voor uitreiking ongeschikt waren gewor den daaruit zijn verwyderd niet verminderd. Namens Commissarissen voornoemd b>*eng ik allen, dio van hunne bolangstelling hebben doen blijken door het toezenden van boekwerken, onzen welge- meenden dank, en beveel ik onze Nutsbibliotheek by voorkomende gelegenheid in hunne gewaardeerde sympathio aan, terwijl ik u tevens dank zeg voor het opnemen dezer regelen. De Secretaris, J. H. VAX dee VOORT. Zitting van Woensdag 5 October 1892. Do volgende personen zyn veroordeeld wegens: Als geleider van een ingeschreven hondenkar de

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2