BE TENTOONSTELLING Bulteolanüscb Overzicht. Narden breeden ingang van het „The Empire» is een smal deurtje, licht geel geverfd mot groens randjes. Ik ging naar boven, op den tast, want zien kou ik er niet. Eindelqk was ik er en van de laatste trede stond ik, na een stap, in een langwerpig vierkante zaal, met banken langs de muren en een heel groot, onheilspellend diep -en breed buffet. Eon man in hot zwart, oogenschqnlqk een kellner, was in hemdsmouwen bezig glazen te ook. °g Z0° Va'80h 1 <laar°m (W* ctS) van gastoestellen voor verlichting, verwarming en drijfkracht. in. Besmettelijke Ziekte. Burgerlijke Stand. f persoonte Rietveld, 1 persoonte Rotterdam, 4 I ^in Utrechtle Breukelen-Nijenrode, 8 personen te Maarson, 2 personente Maarsevoen, 1 persoon te Utrecht, 3 personente IJselstein. 2 personen in Frieslandte Utiugeradeel, 1 persoon in Overijselte Kampen, 1 persoon in Groningenlo Groningen, 1 persoon, te Hoo- gezand, 1 persoon. (St.-Ct.) Men schrijft aan het Nieuws v. d. Dag uit Londen De geneosheereu in Nederland, die rich rooveel moeite geren om den triomftocht van Sequah s ver tegenwoordiger te stuiten, zullen met belangstelling vernemen dat op eene vergadering van de aandeel houders van „Sequah Limited", dezer dagen te Londen gehouden, de voorzitter geen goede berichten kon mededeelen. Ofschoon, naar hij reide, de Sequah- geneesmiddelen gewild waren bq het volle van elk land waar zij ingevoeril werden, hadden verschillende autoriteiten den verkoop verboden. Geneosheeren hebben hunnen invloed aangewend om den verkoop te verhinderen van de geneesmiddelen die zulke ver bazende resultaten hadden bewerkt, en het gevolg was dat de werkzaamheden over het jaar een verlies post nanwezon. Het blijkt dat vooral in Amerika veel tegenwerking werd oudurvonden. De zaken staan zoo slecht dat het kapitaal der Maatschappij zal ver minderd worden en op eene volgende vergadering voorstellen zullen gedaan worden om eene geheele reconstructie te bewerken. Tevens zal een onderzoek worden ingesteld naar de wijze waarop het beheer gevoerd werd. Er zijn valsche bankbiljetten in omloop. Het is niet onwaarschijnlijk dat ze te Amsterdam vervaar digd worden. De vervalschers zijn echter sluw ge noeg om hun fabrikaat niet hier aan den man te brengen, maar daarvoor plaatsen uit te kiezen, die eeni<rszins ver van de hoofdstad verwijderd liggen. In don avond van 23 September kwam oen vreem deling te Lutjobroek, waar hij bij verscheidene per sonen een biljet van 100 poogde ingewisseld te krijgen. Ten slotte gelukte dit, waama al spoedig bleek, dat het biljet valsoh was. De vreemdeling had bij do ontdekking reeds, in gezelschap van een anderen man, die een pet droeg het dorp verlaten. Thans ziin twee inwoners van Enkhuizen, als ver dacht van die inwisseling, gevangen genomen. In een voorloopig verhoor hebben zij reeds bekend. Het ongeluk te Hilversum. Hilversum wordt se dert Zaterdagochtend in spanning gehouden door een treurig voorval. Op den Trompenberg bij de boer derij van v. W. werd eene nieuwe put gograven, en toen men een diepte van 45 voet bereikt had, stortte de gebeele put vol zand. Een werkman, die zich op den bodem bevond, werd alzoo bedolven onder den zandhoop, en ia op dit oogenblik Maandag middag nog niet uit zijn lijden verlost. Natuurlijk vreesde men, dat hij gestorven zou zijn, doch Zaterdagnacht, omstreeks drie uur, werd een teeken van leven vernomen, en eindelijk gisteren nacht is men hem van zoo nabij genaderd dat het mogelijk is geworden hem eenig vloeibaar voedsel te "verstrekker.. Thans is gebleken, dat hij op de diepte van 45 voet onder den bodem met het be nedendeel van het lichaam vastgeklemd zit in den grond, terwijl het bovendeel, tussohen de planken of duigen van de kuip die ineeu is gezakt, eenigs- zins is vrijgelaten, en langs het touw, dat tot be neden in den put hing, voldoende lucht hem is toegevoerd, zoodat hij het leven heeft kunnen houden. Doch hoe nabij de redding ook sohijne, deze is nog geenszins zeker. Twee dagon en nachten heeft men moeten doorwerken om de diepto te bereiken, maar deze arbeid moet met het oog op do gesteld heid van den zandbodem zoo voorzichtig goschieden, dat men slechts uiterst langzaam vordert, en nu men een deel van de kuip, waaronder de man bedolven lag, hoeft verwijderd, verkeert men in groot gevaar dat een nieuwe zaadstorting zal plaats hebben bij het uitgraven van het nog bedekte deel van het lichaam. Toon men eergisteren morgen, na den geheelcn nacht gegraven to hebben, hoop had in den loop van den dag het doel te zullen beroiken, was er om zeven uur eou tweede-aardstorting, en de beide ar beiders, die het work verrichtten, kwamen gelukkig met den schrik vrij. De vraag werd toen, wie deu moed bezat, zich opuieaw aan dit hoogst gevaarlijk- werk te wijden, en gelukkig bevond zich ouder de talrijke omslauders een putgraver, v. Reinen gonaamd die zich aanbood zijn leven te wagen. Nu reeds langer dan 24 uur is deze man, gehol pen door zijn broeder en den werkman Asveld bo zig, dit levensgevaarlijk werk voort te zetten en, aangemoedigd door de omstanders, maar bovenal door het hulpgeschrei van don ongelukkige, die om redding roept, trotseert hij do uitputtonde vermooie- nis, dio hem reeds eenmaal zoo overmande, dat hij, wanhopende te zullon slagen, een oogonblik sijn werk heeft willen opgeven. Aan treffende tooneeltjes ontbreekt hot bij deze allortreurigsto geschiedenis niet. Toen gisterenmid dag, nadat men van zeven uur af geen teeken tan leven had vernomen, opnieuw hot goluid van den ongelukkige in den diepen put werd gehoord en dat heuglijk feit deu omstanders werd medegedeeld, kwam er natuurlijk een uitbarsting tan vreugde on der het talrijk publiek. Ook trok het de algemeone aandacht hoe de ka pelaan der kath. kerk des nachts, toen men zoo ver gevorderd was, dat min met den ongelukkigen Til- burgs, die bij wijlen zich nog geheel bewust betoonde te praten, in den put wilde afdalen om den man toe te spreken en geestelijken bijstand te verleunen. Teruggehouden van de tervulling van dezeu plicht, door de verzukoring dat olk verloren oogonblik nood lottig zou kunnen zijn voor 's mans redding, bepaalde de dienaar der kerk tieh er toe, later staande op de planken, die de opening tan den put omringen, een soort van absolutie uit te sprekoo, welke verrichting op dat oogenblik bij het schijnsel der lamp die een reusachtig graf op een kerkhof scheen te verlichten, diepen indruk maakte. Daar het Handelsblad ten onrechte Zaterdagavond had gemeld dat Tilburgs lijk was opgehaald en het ongeluk het gevolg was van gebrekkige voorzorgs maatregelen, was er gisterenmorgen reeds een tele gram van den officier van justitie, die een onderzoek en desnoods de inhechtenisneming van gobrs. Nieu- wenhuijzen, do aannemers gelastte. In hoeverre de aannemers schuld hebben aan dit allertreurigst onge val zal nog moeten blijken. Zeker is, dat men gewerkt heeft mot kuipen zoodor ijzeren hoepels. Het publiek spreekt daarover ten krachtigste zijn afkeuring uit. k Het is thans echter het oogenblik niet deze zaak te onderzoeken of daarover een oordeel uit te spreken. Eerst moet het reddingswerk voltooid zijn. Op dit moment is het medelijden van den 86-jarigen man die do werklieden in de put hooren schreien zuchten en kermen, en zijn vrouw en zijn vier kinderen, alleen aan het woord; na de redding, en nog veel minder na de mislukte 'poging daartoe, zullen het onderzoek en do kritiek niet uitblijven. noch met de villa's aan het uiteinde der stad, nabij den Scheveningsche weg doch toen van lieverlede het inwendige nn de nieuwe woning, volgens de eischen des tijde en van papa's tegenwoordige functie aan zijn ministerie, een brillanter aanzien verkreeg CD het salon vooral zoo élégant werd gemeubileerd toen verzoende zij zich met deze woning, eiken- nende dat ze nu toch comme il faut was ingericht, en hopende dat er dikwijls bezoek ontvangen zou worden't geen van tijd tot tijd ook gebeurde. Daarbij kwam nog haar genoegen vergrootén, dat de advokaat, Mr. Adrien Mark, thans, nu papa zoo zeer in aanzien was gestegen, door haar broeder den lui tenant bij de familie werd ingeleid, daarvan druk bleef profiteeren en voortging haar bijzondere atten- I ties te bewijzen. Nu had zij haar broers niet meer to vleien, om eens een enkelen keer in 't gansche seizoen naar opera ot concert te gaau Adrien Mark was zoo overgelukkig, zei hij, wanneer hij haar vooralsnog natuurlijk met een troisicme facheux daarheen mocht geleiden, en zij pas achttien jaar en dol op allerlei pretjes ging nochthans liever ééns mot hem, dan twintigmaal gechaperonneerd door papa en al de broers te zamon. Marie alleen bleef stillekens haar weg gaan en haar werk verrichten 't scheen wel dat zij niet geheri gerust gesteld was door de historie met Peapody s neef, welke mama haar verteld hadofwel, zij helde no" te sterk tot studie en zelfverontwikkoling over om" hot met dit woeliger leven te kunnen vinden. „Ik leg volstrekt geen eer met je in, zei mijn heer Bruno {op zekeren dag, dat hij haar met haar cahier voor zich zittende verraste, haar rechterhand de pen voerende, haar linker- een Pocket-Dictionary aangrijpende, ten einde bij dion getrouwen vriond 't was een accurate editie de hulpe te vinden die zij nog zoo noodig had„Is dat nu lectuur voor een meisjeif®til8 gij, Marie zoo'n knownothing- zoo'n clodpollbqok Geniet het lieve leven zooals het je nu voegtdat is in je eigen belangwant geloof me, onzo jonge lui komen er zoo zelden toe een wijs- neusjen ten huwelijk te vragen. En wat geeft je dan al dat studeeren Ik sta je toch nooit toe, examen te doen, dat weet je. Wat zou de wereld er niet van zeggen 1" „Ik zou zoo graag onafhankelijk, of althans door eigen verdienste door 't leven willen komen, papa 1" gaf Marie treurig ten antwoord„Nu heb ik het zeker goed, we worden misschien wel wat verwond zelfs, maar zoo we u en mama eens moeten verliezen, wat kon er dan van ons worden. i\ aar moesten we dan hoen?" „Nu, zoo oud ziju we nog niet, je mama en ik, Marie I om je daarover ongerust te makenje Wurdt nu al hypochondrisch ook van 't studeeren. Voor Louise ben ik niet bang, dio is op een goeden weg" en mijnheer dacht met inger.omonheid aan den schatrijken, galanten advocaat: „Wees ver standig en doe als zij. Ga wat meer met ons mee als we uitgaan, geef iemand gelegenheid om jo tot een Eon wetsontwerp dat zoek is geraakt. Onder dit opschrift leest men in Nederland, het weekblad van den oud-Minister Sprcngor van Ëqks^ „Er moet een wetsontwerp verloren zijn geraakt tusschen het Ploin en hel Binnenhof, ui. een wets ontwerp tot wijziging van het tarief der invoerrechten in Nod.-Indië. Dat tarief is bij de wet vastgesteld ter voldoening aan een uitdrukkelijk bevol van het regetnngs- reglemont. Dat tarief laat niet toe een boogor invoerrecht van lucifers te heffen dan B percent der waarde. En of men nu eene niouwe betaliug al ocq/M gelieft to noemen, do Minister geeft zelf te kennen dat dit inderdaad niet anders dan een invoerrecht is- want in de verklaring dat zij alleen zal goschieden aan het personeel der in- en uitvoerrechten ligt vrij wol opgesloten dat men in IndiB geen fabricatie van lucifers heeft of verwacht. Voorts bestaat het voornemen om den accijns op petroleum te verhoogen. Het bedrag daarvan is in bet tarief vau invoerrechten genoemd op zoodanige wijze, dat verhooging kwalijk buiten de wet om kan plaats hebben. De Regeering, bij de begrooting reeds rekenende op de nieuwe bate uit lucifers en petroleum te trek ken, beeft zeker ook wel begrepen dat er eene wet voor noodig is; doch het ontwerp van die wet is dan onderweg zoek geraakt." In „de Amst." leest men: De „Staatscourant» no. 237 bevat de .Koninklijk, bewilliging op de statuten der vereeniging Sociëteit „Vriendschap en Genoegen» te Amsterdam, gevestigd in do Nes no. 17. Iemand ging hedenmorgen naar het sociëteitsgebouw om te zien iets meer te weten te komen van deze Kon. goedgekeurde vereeniging. Hq deelt het *P?Moneer», Vroeg ik, „soudt u mq zoggen, hoe ik lid kan worden van de wW „Dan bont uwe aan het rechte adres, d de kellnerik ben de secretaris. Voor 10 galden in het jaar,-zoo af en toe komt er een hoofde lijke omslag bij hebt u de rechten van onze soos. Dan kunt u alle nachten van 10 uur tot s morgens "Té zoo, dus dansen is het doel der vereeniging. fatsoonlijke bestemming te brengen, door j<j t?1"£° zien waar het past, waar het bepaald noodig is voor je toekomstig geluk en, in plaats van Engelsche en Duitsche thema's te maken, zet je aan de piano. Je bent alles daarop stellig verloerd. T-,. ju „Ja," zei Marie met een droevig lachjen: „n denk het wel. Ik ben een kruk in vele dingen..» in de muziek vooral." i_ „Je kunt dadelijk een juffer krijgen om jo I» te gevenwant Louise zal zich daartoe den tqd me gU-"„D7nk je, papal ik heb er geen génie v<»r. Ik heb niet het minste muzikaal orgaan, maar 's immers mijn schuld niet? „i. „Och wat! Je kunt licht zooveel loeren al noodig is om meê ie kunnen doen. t ^b°? een fatsoenlijke opvoeding, kind I een musiceeren, en hier in de stad vooral is mon bqzonde muzikaal." was „O, dat geloof ik!" viel Louise in, die was komen aanloopen en de laatsto ""^j^iet rustig „Mark vertelde me laatst nog, dat J -y kan werken nan zijn processtukkenwa wetd zes huizen ver aan weerszijden van zijn kam eiken avond concert vertoond, schoven ramen. En wandel s avonds aames de stadoveral kun je hooren hoe onze jonge or op los zondigen maar 't klinkt toch Maar in het reglement staat, dat zij do beoefening van de muziek betracht en van het tooneelspel, benevens het geven van concerten en toonoeluitvoe- ringen." „Nb ja", de man kuipte geheimzinnig, „dansen is tooh veel prettiger, en er zijn altijd een massa dames." „Hoe komen die er?" „Wel, elk lid on elke introducé kan er zooveel meebrengen als ie wil." „Kunnen dames ook geïntroduceerd worden?" „Welzeker; do portier staat 's avonds aan de dour, heel netjes, en die vraagt aan alle aardige lui, die voorbij komen, zoowel dames als heereu, of zij door het bestuur geïntroduceerd willen worden. Toch behoudt het bestuur en voornamelijk de commissaris van orde (bij de habitués beter bokond als „uitsmijter") zich het recht voor, degenen, die zich niet behoorlijk gedragen, de deur te wijzen." f Ik dacht aan die donkore trap. „Wie is do president?" vroeg ik. „Meheer Hendriks, de kastelein maar, wil ik u nu inschrijven „Ooh, neen", zei ik, „nog maar niet. Ik wil eerst eens nader konnis maken". „Komt u dun van avoud eens kijken?" Ik beloofde het. „Dat zaakje hebben wo notjos ingepikt, vind u niet Ooh ja, je moet jo bij zoo iets altijd eerst tot de regeering wenden, dan heb je recht en je hoeft niet altijd bang te zgn voor do politie. Er zijn tegenwoordig ook zooveel van die sooieteiten." Ik was op de hoogte. We vervolgen de inzending van den heer Witstijn op de tafel aan de andero zijde van het voetpad; als middenstuk prijkt een sierlijke haard, voorzien van schoorsteenmantel en spiegel; het gehoele stuk is circa 1,80 M. hoog en 1,— M. breed en is van geperst gegoten ijzer vervaardigd, de bewerking is bijzonder good uitgevoerd, alle lijnen zijn even scherp en de figuren goed van omtrek, zonder oneffen heden. Een dergelijk stuk zoo to maken, dat het een sierlijk geheel vormt, is uiterst lastigde vorm geeft aanlei ding tot stijfheid terwgl men natuurlijk geeu gebruik kan maken van een of andere stijl, waardoor de haard dan slechts zou passen bij meubels van denzelfdon stijl. Over deze moeilijkheid heeft de maker vrijwel gezegevierd en zal dit stuk, voorzien van oen garni tuur als dat van den heer Begeer, een kamer goed orneeren. De vlam doet hier oenige grillig gevormde staafjes gogoten ijzer gloeien. Links en rechts liggen weer een verzameling bran ders voor straatlantaarns met regulateurs, welke bij een bepaald gasverbruik een licht geeft, dat men op de Jan Kattenbrug kan beoordeelende vier lantaarns daar zgn voorzien van deze Goodson branders. Boven san een raam van ijzeren pijpen hangt een magazjjn van kroonen en ornamenten in alle afmetingen en prijzen, ganglantaarns met gekleurde glazen en Fullfordlampen. De laatste zgn aan de gasleiding verbonden en geven een rustig, intens lichtdeze lamp is van soliede constructie en is in diverse prijzen te verkrijgen. De twee hooge staande lampen met abat-jour, naast de groote haard, maken een zeer aardig elfect en zullen een zeer geschikte plaats vinden bij een kanapee of speeltafeltje. t Binks in de leeszaal staat een vierkante doos of kist van geperforeerde plaat, met een opening boneden, waarin we een koperen reflector opmerken, bonevens twee Fullford lampen, die zich in de ruimte bevin den, bet geheel doet dienst als gaskachel. Of zg ®*n het doel zal beantwoorden, moet door proeven blgken; op uiterlyk schoon kan deze kachel niet bogen, toch zal deze meer effect doen dan de dito er naast, waarin een groote Argandsche brander ge plaatst is. Br volgt nu een proeve van Goudsch gebak, 't zijn echter geen spritsen of stroopwafelen, grootendeels bestaat deze inzending uit vuurvast materiaal, die hun bestemming erl in gen in de gasindustrie en in richtingen die inde met groote hitte werken. Be halve eenige koel kannen, vinden we er nog bekui- pingen voor regeneratiuflarapen ten dienste van werk plaatsen en fabrieken, 't Is een inzending van den heer K. Jonker. We zijn nu genaderd tot eeu der fraaiste inzen dingen die de geheele breedte van den achtergrond inueemt. Aan het wapen zien wo, dat het een Haagsche inzender is, die met smaak oen guirlande van vlag- gedoek er. een verzameling photographiën heeft aan gebracht betrekking hebbende op uitgevoerde werken op gas- en waterleiding gebied. Als pièce de milieu dient een drooge gasmeter van kolossale afmeting, die buiten kijf het kenmerk draagt van solied èn stevig werk. Dit stuk wordt geflankeerd door eeu aantal gewone meters, amphi- theatersgo wijze geplaatst, terwijl op do beide tafels zich een collectie bevind, die ieders bewondering gaande maakt. Alles blinkt en glimt, zelfs de in wendige doelen der beglaasdo meters, die eenigszins oen idee geven van de werking, zijn geheel blank. De constructie der drooge gasmeters is tamelijk in gewikkeld en is hot hier de plaats niet er een be schrijving van te geven. Op het branderrek zijn een paar uachtbrnnders geplaatst, die bij geopende kraan een gewone vlam geeft, doch bij sluiting der kraan een aansteckvlammetje aan houdt, dat voor tocht beschermd is; draait men de kraan weer open, dan heeft men weer de groole vlam. Naast de drooge vindt men eenige natte meters, dio gebruikt worden voor het onderzoeken van bran ders etc. wat betreft hun verbruik. Deze meters geven in eene tijdruimte van een minuut het verbruik in een uur aan men behoeft dus slechts gedurende een minuut de proef te nemen om direct hot verbruik per uur te vinden, daartoo wacht men af tot de groote wijzer, die de liters aanwgst, op nul gekomen is en op dat oogenblik brengt men het klokje in beweging door het op zij uitstekende pennetje naar boven te drukken. Is een minuut verloopen dan sluit men het kraantje onder deu brander, waardoor de meter stil staat, daar het verbruik van gas ophoudt, en men leest hot cijfer af waarop de groote wijzer staat. Do geheele verzameling meetwerktuigen zijn Hol- landsch fabrikaat; het werk van den inzender de Hr. Wilson uit den Haagtevens zijn op deze ta fel tentoongesteld eenige werktuigen ten dienste der buislogging. Het boortoestel kan in elke richting op de pijp gezet worden, de verstelbare beugel en vooral de boor zelf, die tevens opruimer en tap is, maken dit toostel bijna onmisbaar. Men verkrijgt altijd een zuiver rond gat, waardoor beter werk, het gaat veel vlugger van de hand, waardoor minder gasverlies, dat ook den werkmau ten goede komt. Aan de rechterzijde kan men de verbinding zien van twee gegoton ijzeren buizen, een snijmes, eenvoudig van constructie en behandeling, om gegoten ijzeren buizen door te snijden, een perspomp om leidingen door luchtdruk van vuil te bevrijden en oen pompje, waarmode men het condensatie water uit de buis- leidiug haalt. Op de tafel achter ons staat een verzameling kook platen en komforen van Fransch maaksel. Het eigenaardige van deze toestellen is, dat zij dan alleen branden als het te verhitten voorwerp er op geplaatst isneemt men ketel of pan weg, dan wordt de toe voer van gas afgesloten en blijft alleen een aansteek- vlummetje branden om het komfoor weer aan te steken, als er weer gekookt, gebakken of gebraden moet worden. Het is dus onmogelijk dat door deze toestellen gasverkwisting plaats vindt, ze zullen dan ook zeker aftrek vinden, te meer daar do constructie zoo eon- voudig is, dan er van defect raken geen sprake is en zoo ja, zij zonder eenige moeite hersteld kunnen worden. Eenige dagen geleden kwam het bestuur der Con servatieve Vereeniging van Brussel in geheime zit ting bijeen en vereenigde zich met het beginsel van algemeen stemrecht voor alle burgers, die den 25- jarigen leeftgd hebben bereikt en sedert twee jaar in dezelfde plaats wonen. Gisteren hield de bond der conservatieve vereeni- gingon van het geheele land hier eene vergadering onder voorzitterschap van den heer Woeste. Met algemeene stemmen werd het bovenvermelde besluit der Bru88olsche Vereeniging verworpen, en daarente gen het woningstelsol aangenomen. Ondanks dit besluit zal de Brusselsche Vereeniging wordon bijeengeroepen om het door haar bestuur ge nomen besluit te bekrachtigen. Er bestaat dus,een ernstig verschil van gevoelen bij de conservative partij, ten opzichte van de kies- hervorming. De President der Fransche Republiek, die bijna even reislustig wordt als de Duitsche Keizer, maar zich gelukkig blgft beperken tot het binnenland, kwam Zondag te Rijssel om de feesten bg te wonen ter herinnering aan de opheffing van het beleg dor stad door de Oostenrijkers in 1792. Mon weet dikwijls niet, waar de menschen de herinneringen vandaan halen, wanneer zij feest willen vieren. Natuurlijk werd Carnot met de opgetogenheid, welke aan feestvierenden past, ontvangen. Daar de verhouding tussohen België en Frankrijk in den laatsten tijd vanwege den Congo en vanwege de mishandelingen van Belgische arbeiders door Fransche brooders wel wat te wenschen ovorliet, heeft de President den gezant van Koning Leopold, die hem kwam complimeuteeren, zeer vriendelijk ontvangen. Er wordt dan ook aan de gewisselde woorden, wat men noemt politieke beteekenis gehecht. Baron Ruzette zoo heette Koning Leopold's gezant^— werd door Carnot ontvangen voor elke andere oflk cieele reoeptie en sprak tot hem over de vriend- schappelijke verhouding, welke sedert eeuwen tus- schon de» twee landen bestaat, een band, welken men ook thans zoo mogelgk nog nauwer moet toehalen. J)e heer Carnot antwoordde, dat hij te gevoeliger was voor de zending van den heer Ruzetto door den Koning, daar hij reeds te Karaefijk het voorwerp was van een overeenkomstige attentie, toen hij den graaf D'Oultremont mocht ontvangen. Hierop volgde oen zeer opgewekt gesprek. Havas kreeg last van eeu en ander een telegram te maken en to verzenden. Over de opbrengst der Fransche belastingen in verband met de begrooting wordt nog het volgende meegedeeldOver do maand September ziju de mid delen ruim 5 millioen beuoden de raming en bijna 7 millioen beneden die van September 1891 gebleven, zoodat do ontvangsten tot 80 September in het geheel van 34 tot nog geen 30 millioen boven de raming verminderd zijn. Nu zijn er roods voor 84»/j millioen aanvullingscredieten toegestaan en worden er nog bijna 10 millioen gevraagd, zoodat er waarschijnlijk een tekort op het jaar 1892 zal zijn. De Italiaansche Kamer is ontbonden on de ver kiezingen voor do nieuwe Kamer zullon 6 Novem ber plaats hebben. Toen er in den laatsten tijd weinig meer van de plannen van den minister-president Gioletti werd vernomenbegonuen sommige politieke personen reeds te beweren, dat de Kamer niet ontbonden zou worden. Het heette, dat Gioletti en zijn collega's zoo overtuigd waren van de volgzaamheid der tegen woordige Kamer, dat zij moeilgk konden hopen in een nieuwe Kamer trouwer bondgenoote te vinden. Had deze Kamer niet den lldon Juni met 256 te gen 72 stemmen de voorloopige twaalfden der be grooting toegestaan Giolitti schijnt echter minder overtuigd te zijn van de volgdzaamheid van het tegenwoordig parlement. Hij herinnert zich zeer waarschijnlijk, dat het kabinet- Di Rudini door dit parlement plotseling omver werd geworpen, boewei in het begin tusschen het Kabinet en de Kamer de beste verstandhouding had geheerscht, en het is te begrijpen, dat de minister-president liever met de hulp van een nieuwe Kamer de her vormingen wil uitvoeren, die hij in zijn programma heeft gezet. Met het gewone stelsel van schipperen wil Giolitti brekeu. Hij zal trachten een echt constitutioneel stelsel van meerderheid en oppositie in het leven te ro6pen. Hoe hij dit stelsel zal kunnen scheppen, zegt de Indépendance Beige, is niet duidelijk. De conservatieven verklaren zich de trouwe vrienden van het tegenwoordig Kabinet, hoewel dit Kabinet reeds vooruit zegt, dat het niet op hunne hulp rekent en hen zal dwingen een bepaalde positie tegenover het ministerio aan te nemen. Zooals uit ons vorig nummer blijkt, streeft de rogeering naar de verbetering van den financieelen en economischen toestand van het land, en zal zg tevens trachten de uiterste linkerzijde in een vast gareel op constitutioneel terrein te brengen. In verband met dit laatste plan trekt het de aan dacht, dat Ferrari, de oude bondgenoot der republi- koinsche radicalen, door de redevoering, welke hij te Rimini hield, heeft bewezen, dat hg mot de partg der republikeinsohe radicalen niets meer te maken wil hebbeu en zich aansluit bij de constitutioneele linkerijde. De kanson van het kabinet staan vrij gunstig en sommige bladen gelooveu, dat Giolitti in de nieuwe Kamer over eeu flinke meerderheid zal hebben te beschikken. Het kabinet schijnt een goed gebruik te hebben gemaakt vau de lange parleraontaire va cantia en den verkiozingsstrgd goed te hebben ge organiseerd. Alles voorspelt, dat het van de natie als bewijs van vertrouwen een flinke meerderheid zal ontvangen. De Burgemeester van Gouda maakt bekend, dat hedon bij hem een geval van Cholera Asiatica met doodelijken afloop is aangegeven. Gouda, 11 October 1892. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. GEBOREN7 October. Lieve, ouders J. M. En denburg on A. Binnendijk. 8. Adrianus Cornelis ouders G, Tuijthof en M. C. Fraikin. Goertruida Kozina Maria, ouders F. X. Daudt en A. M. van

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2