4 DE TENTOONSTELLING Bultenlaodscb Overzicht. van g~as toes tellen voor verlichting-, verwarming- en drijfkracht. het er den ruiter dus juist om te doen moot wezen sgn paard te sparen. Behalve sommige Duitsohe bladeu, liet zich ook de Londensche pers in dien geest uit. In de Frankfurter Zeitung is thans een brief opge nomen van een daar woonachtigen Amerikaan van den volgenden inhoud„Zooals berichten uit Wee- nen constateoreo, zyn by den distantieri^ zeventien paarden van Duitsche officieren ec twaalf van Oos tenrijkers dood gereden, in het geheel dus nogonen twintig. By een stierengevecht, dat ik onlangs te Madrid bijwoonde, werden slechts vier stieren en negen paarden afgemaaktuit deze cijfers blijkt vol doende (ie meerderheid der Duitsche beschaving. Daarbij moet men in het oog houden dat de jeugdige manneumoed, waarvan de Leipeiger Zeitung in haar bekoorlijke onuoozelheid bazelt, evengoed noodig is waunoer men tegenover een gesarden stier staat, als wanneer men in den zadel stijgt om de vermoeie nissen van een langen rit te verduren. Daarom hoop ik dat het „volk der dichters-doukers" zijn bekrom pen vooroordeelen tegen de nationale sport van Spanje nu eindelijk zal laten varen. De doodstrijd van op- gohitsto beesten is een iudruk, zoo machtig en ver heven, dat men het volk daar niet genoeg op ver gasten kan, vooral nu de terechtstelling van misdadi gers niet meer in het publiek plaats heeft. Wat de praciisch'e resultaten van den distantiorit betreft, 2oo constateer ik dat de bicycle het van het beste paard wint. Achtend V. G/' Staten-Generaal. 2« Kamer. Zitting van Dinsdag 12 October 1892. De kamer hervatte haro werkzaamheden en besloot eene gelukwonsch te zenden aan de Groot-hertogin van Saksen-Weimar, geboren prinses Sophia der Ne derlanden, dio haar gouden bruiloft gevierd heeft. Voorts zijn tegen Dinsdag enkele ontwerpen aan (1e orde gesteld en is besloten, eone commissie van voorbereiding te benoemeu voor het Wetboek van militair strafrecht. De taak der nieuwe staatscommissie, welker instel ling de Woensdagavond verschenen Staatscourant meldde, zal zijn het uitbrengen van verslag omtrent de door de thans afgeloopen arbeiders-enquêto verza melde gegevens en tevens het doen van de voorstel len, waartoe het gehouden onderzoek haar eventueel aanleiding zal geven. De commissie is nieuw' wat haro taak betreft, maar oud wat hare samenstelliug aangaat. Zij bestaat namelijk grootendeels uit dezelfde leden als de com missi) van Enquête. Alleen zijn de heeren mr. S. Lo Poole (overleden) en A. J. Visser vervangen door de heeren G. Ëraants, mederedacteur van het Soc. Wetkbl.y en M. W. Visser, oud-directeur der Neder- landsche Stoomboot-Maatschappij, te 's Grave nhago. Geeu werkgevers, nog minder werklieden zijn in deze commisdo opgenomen. Blijkbaar bestaat de meening dat de verslazen der Enquête-Commissie de mondelinge adviezen uoodoloos maken. Dat die mee ning juist zou zijn, betwijfelen wij. ArnhCt.) De Directie van het Pensioenfonds voor weduwen en woezen voor burgerlijke ambtenaren heeft wederom een nieuwen maatregel genomen om weduwen en weez' n van burgerlijke ambtenaren to het genot te ouders en zij zelve hadden durven hopen. Adrieu Mark bemerkte, dat hij door zijn dralen gevaar liep zijn belle te verliezen. Onder degenen die haar adoreerden, bevond zich een jong ambtenaar van goeden huize, die blijkbaar niet alleen in de gunst van Louise's ouders groote vorderingen maakte, maa* dien zij zelve ook met eenig welgevallou begon voe te staan haar zijne attenties te bewijzen, en deze ondervinding deed hem besluiten te overwegen of hij reeds zou gaan trouwen, of niet. Zoo hij nu doortastte, hield hij zich verzekerd bij do ouders te zullen slagen, en aan Louise's jawoord kon hij even min twijfelen, zoo zij *niet eensklaps van aard en neiging veranderd wasdoch bleef hij uitstellen, dan sprak het wel van zelf, dat al de betrokken partijen zich niet langer op hem konden verlaten Nu was juist de groote vacantie begonnende hooge rechtsbedoeling was naar Parijs, naar Zwitser land, naar de Duitsche baden vertrokken, de proces stukken lagen in ruste in do portefeuilles. Hij ook moest op reis, naar buitenslands primo, voor 1 de belangen van een zijner cliënten, voor wien hy een ingewikkeld proces aangaande een belangrijke erfenis hoopto te winnonwaartoe hij 't noodig achtte, de rechtsgeldigheid van den eisch te bewijzen uit zijn oigen nasporingen in de gemeente-archieven Tau oen paar steden in Frankrijk, die in den processe werden genoemd als familie-zotels van den erflater en den opgekomen erfgenaam secundo, omdat hij daaraan zijn eigen pleizier verbinden kon, en tertio, stellen van het pensioen of do toelage, waarop de wet hun aanspraak geeft, doch van welk recht door onbekendheid mot de gunstige wetsbepalingen door veleu nog geen gebruik gemaakt is. Immers, bij het Pensioenfonds worden nog bijna dagelijks aanvragen ontvangou om iu het genot van pensioen te worden gesteld, van weduwen, wier eoht- genooten vóór de inwerkingtreding der wet van 9 Mei 1890 (Stbl. No. 79) overleden zyn, zoodat nog vele dier weduwen onbekend blylcon te zyn met de gunstige bepalingen in eveugenoemde wet ten hare behoeve opgenomen. Met het oog op deze omstandigheid is hot Comis- sarisson van liet Fonds wensohelijk voorgekomen, eene poging te doon om die weduwen op te sporen on daarna eeu onderzoek in to stellen naar haro tegen woordige verblijfplaatsen, ten einde haar in kennis te stellen met de bedoelde bepalingen dor wet. In ver band hiermede zyn bij hot fonds lijsten opgomnnkt van de in de jaren 1878-1881 overleden burgerlijke ambtenaren, van wie uiet blijkt, dat eene weduwe is nagelaten, die c. q. aanspraken op ponsioen ton laste van het fonds zou kunnen doon gelden. Onder aanbieding van een lyst der iu die jaren onder het ressort van hun kantoor overleden ambte naren is thans door dei Directie van het Fonds de medewerking ingeroepen van de ontvangers dpr suc cessierechten, aan wie verzocht is, indien zulks uit de destijds gedane aangifte voor de successie mocht blyken, achtor ieders naam op dio lijst te willen ver melden, of de ambtenaai' overleden is met achterlating van eene weduwe met of zonder kinderen of van volle weezen, dan wel of hg ongehuwd is overloden. By wijze van proef is voor het oudetzoek het voor melde tijdvak genomen. Later zullen nog verdere stappen worden gedaan ter bereiking van het goede doel, nl. om zooveel mo gelijk aan alle weduwen en weezen, waaronder vaak zeer behoeftige, het pensioen te verzekeren waarop zij door de vroogero betrekking van hun echtgenoot of vader aanspraak hebbou. Het ontwerp-reglemeut voor den radicalen bond ontworpen, bevat omtreut hel doel de volgende bo- palingen Artikel 1. De bond stelt ten doel het eendrach tig optreden in Nederland te bevorderen van allen die eene herziening van ons staatswezen in demo- cratischen geest op de volgende grondslagen ziju toegedaan I. gelijkstelling der meerderjarige Nedorlanders ten aanzien van de uitoefening van staatsburgerlijke rechten II. bestrijding van de sociale afhankelijkheid en verhoogiog van het stoffelijk en zedelijk wolzgn der niet- en minder vermogenden, door: a. afschaffing Van dio wettelijke bepalingen, welke opeeuhooping van kapitaal in de handen van enke len bevorderen b. invoering van wetten die: Ie. met eerbiediging van het beginsel van het persoonlijk bezit, de uit dat bezit voortvloeiende be voegdheden binnen engere grenzen beperken, eene meer gelijkmatigo verdeeling van het maatschappelijk inkomen in de hand werken; 2e. de nadeelige gevolgen der werking van vraag en aanbod op de arbeidersmarkt zooveel mogelijk tegengaan. Art 2. Te dieu einde betoogt de bond in de 1 omdat hij tevens het gevoelen zijner ouders, die thans in Parijs waren, wenschte te vernemen over een i huwelijk met mejuffer Louise Èruno, wel een meis- jen zonder fortuin, maar de dochter van een thans aanzienlijk ambtenaar van deftig-burgerlijke familie en.... een beauté van den eersten rang; Bepaald doortasten mocht en wilde hij dus nog niet; doch hij hoopte zich de voorkeur te reserveeren door een familiaar gesprek met mevrouw "Bruno. Daartoe kwam de gelogenheid spoedig. Do medo- deeling dat hij op reis moest, gaf er al aanstonds aanleiding toe. „Hé, u gaat ons verlaten? voor langen tijd?" „Tot aan het inde der vacantio, mevrouw en bij mijn terugkomst hoop ik de familie in welstand weder te vinden en met do vroegere toogenegen- hoid ontvangen te worden, die ik zeer waardeer en die my eenige hoop doet voeden, dat zij mij weldra nog gelukkiger zal willen maken. Mag ik mij daartoe aanbevolen houden, mevrouw?" „Wat mij betreft, kunt ge op mg rekenen," zeï mevrouw, met een minzamen lach. „Ik zal op dezelfde wijze van Louise afscheid nemen, mevrouwen wanneer u mij steunen wilt, twgftl ik geenszins, of ik zal haar bijzondere toege negenheid door mijn lange ttfwezigheid niet kunnen verliezen; 't geen mij anders waarlijk smartelijk zou treffen, mevrouw!" „Wees gerust, ik zal ton minste al mijn best eerste plaats verwezenlijking van het volgende pro gram i I. Algemeen kiesrecht mede ter voorberoiciing van algemeen stemrecht. II. Een kiesstolsol dat de vertegenwoordiging ook der minderheden zooveel mogelijk waarborgt. III. Afschaffing deipfCerste Kamer. IV. Een regeling van het arbeidscontract ten einde a. te voorkomen overmatigen of onvoldoend bi. taalden loonarbeid door personon van beiderlei kunne b. te verminderen eiken arbeid van kinderen, welke schadelijk is voor hunne lichamelijke of gees telijke ontwikkeling; c. te waken voor gezondheid en veiligheid in fabrioken en werkplaatson d. te voorkomen dut arbeiders, wier arbeidskracht door ouderdom, ziekte of ongeval is verminderd of te loor gegaan, afhankelijk worden van openbare, kerkelijke ot particuliere liefdadigheid e. te zorgen, dat do rechten der arbeiders niet minder dan die der werkgevers zijn gewaarborgd. V. Dadelijke voldoening door de overheid aan de sub. IV gestelde eischon, wauneerzij zelve direct of indirect als werkgeefster optrepdL* VI. Vervauging en beporkinjf der armenzorg, door verplichte verzekering tegen -de gevolgen van ziekte iuvaliditeit, ouderdom, werkloosheid. Concentratie van armenzorg. Zorg van de overheid voor voldoenden onderstand van hulpbehoevenden, zoo dikwijls die niet of nist voldoende wordt verstrekt door de kerkelijke en particuliere liefdadigheid. Ontheffing der gemeenten van overmatigen en oc- gelijken druk dor armenzorg. VIL Maatregelen van overheidswege voor betere huisvesting der niet- of minvermogendon. Scherper toozioht tegeu vervalschiug van levens middelen. Opheffing van het staatsbelang bij en krachtigs bestrijding van drank- en opiumrnisbruik. VIII. Invoering van leerplichtf Oprichting en instandhouding van openbare lagere scholen en herhalingsscholen, en verschaffing vin ambaebts- en landbouwonderwijs door deu staal, overal waar dat noodig is. Kosteloos onderwijs voor onvermogenden. Proportioneele schbolgeld heffing met afschaffing vu de indeeliog der scholen naar het schoolgeld, bij alle openbare inrichtingen «an onderwijs. Dienstbaarmaking vau de lagere schooi door dea staat ook aan de lichamelijke ontwikkeling der kin deren. IX. Belasting naar draagkracht. Daartoe is in de voomaamste plaats noodig: invoering van eeno progressieve rijks-inkomstai- belasting, waarbij zooveel mogclyk rekening wordt gehouden met de bronnen, waaruit bet inkomen voort vloeit; afschaffing dor accijnsen op levensbehoeften; invoering van progressie iu de successie-belastiB|. X. Algemeene oefenplicht, met beperking d« uitgaven, voor leger eu vloot tot het onvormydelgk* XI. Volledige scheiding van Kerk en Ssaat. XII. Eenvoudige en goedkoope rechtspleging. Administratieve rechtsspraak. XIII.. Ongeschonden handhaving der vrijheid vu veieeniging en vergadering. voor u doen," antwoordde raovrouw Bruno, met nog minzamer lach. Zy wachtte niet lang met haar echtgenoot dit heugelijk gesprek, onder vier oogen en zoo fertroa- welijk gesproken, mtê te deelen; hij was boven d» wolken van geluk en liet aan mevrouw over, LouW de noodigo aanwijzing te doen, om zich vaa dM jongen ambtenaar van goeden huize, voorzichtigheid* halve stapjen voor stapjen, te retireeren. De verlo vingspartij zou dus gegeven dionen te worden zoodn de vacantie uit was. Geld overhouden? Neon, mevrouw dacht er niet meer aanzij was al blijde, wanneer zij de l* veranciors op hun tijd tovreden kon stellen, en om dat moeielijk wit te treffen, moest men zijn toevlucht wel eens nemen tot de voormalige vindingrijkheid» die de lezer zal 't zich herinneren bij bet weder verschijnen van mijnheer Bruno in actieven dienst door haar zoo stertc veroordeeld was geworden. Dat practisch vernuft werd thans echter men daartoe in de gelegenheid kwam op een eenigszins andere manier toegepast dan in vroegore jarenmen achtte deze minder gevaarlijk in de ge volgen. {ff ordt vervolgd.) XIV. Wettelijke regeling vaa het lanrlbouwcrediet opheffing van het heerlijk jachtreeht; verbetering der roohtsverh uding tusschen eigenaar en gebruiker van het land; herziening der wetgeving op den grond eigendom en op het notariaat. XV. Ontwikkeling van zelfbestuur en volledige toepassing van hot stelsel van vrijen arbeid in Neor- landsch-Iudië. Soheiding der financiën van het moederland en de koloniën. Voor een Londensch rechter stonden dezer dagen twee mannen terecht, beschuldigd tabak te hebben verkocht, zonder in het bezit to zyn der vereischte licentie. In Engeland mag nl. geen tabak, in welken vorm ook, worden verkocht zonder eou vergunning. De teelt van tabijk is nog altijd op zware straffen verboden. De twee mannen hadden sigaren verkocht, die gemaakt waren van weggeworpen eindjes. Een ad vocaat vordedigde hen met de bewering, dat eindjes sigaren wegwurpsols waren, iels dat in de wet niet gonoemd werd, omdat het niet meer als bruikbare tabak werl beschouwd. Een verlogonwoordigor der belasting-autoriteiten beweerde, dat tabak niets anders dan tabak was, in welken vorm ook. Een ambte naar der tabaksregie vertoonde eenigo sigaren, die van opgeraapte eindjes waron gemaakt. Hij had die in beslag genomen in een geheime sigaren-fabriek in het Oosteinde van Londen. Hot schut-of rolblad was het oenige dat goed was van deze sigaren. Zij werden voor two pence (twoo stuivers) het stuk ver kocht. Do magistraat prees de autoritoiton, die deze vervolging hadden ingesteld, omdat het publiek nu te weten kwam wat het voor two pence kocht. Daar echter niet kou bewezen worden, dat de besohuldigden gewoon waron sigaren te verkoopen, logde do rechter slechts boeten op van 2 shillings. Do begrootiug voor deo aanlog van Staatsspoor wegen, dienst 1893, is groot 3,765,000, waarvan 2,225,000 op hoofdstuk IX zyn uitgetrokken. Do Minister vleit zich, dat eene afzonderlijke spoorweg- bogrooting na 189S niet meer zal «'orden gevorderd. Met den bouw van het hoofdgebouw vau hot station to Ngmcgen word een aanvang gemaakt. Met hpt leggen van den bovenbouw, het maken van afraste- ringen en overwegafsluitingen van het gedeelte Maas sluis—Hoek van Holland wordt voortgegaan. Dó gehouwen en de kaaimuur met visohsteigor op hot station Hoek van Hollaud zyn ondor handen. Do brug over don IJsel hij Wostervoort vereiseht eene geheele vernieuwing. Er zal een geheel nieuwe brug wogden gomaakt op 25 a 30 M. afstand van do bestaande met éene overspanning van 113 M., met aansluitende openi gen ter gezamenlijke wijdte van 350 M De kosten worden begroot op 8 millioen guldon, behalve do uitgaven voor rivierworken, die op 2 ton en die voor do wijziging van het verdedi gingswerk te Wostervoort, welke op 310,00 zijn geraamd. Op tieze begrooting is voor dat doel 200.000 Uitgetrokken. Eon afdoende voorzioniug is noodig om do vloo ren der viaduct te Botterdam zooveel mogelijk wa terdicht te bewerken Voor een plaatijzeren bedek king is voor dat dool 40.000 nitgotrokken. De werken voor het maken van een blijvend hoofd gebouw op het station Vlissingen (haven) zijn aanbe steed. Evenzoo dio voor de uitbreiding van het station Groningen. Er zal eohtor eone herbosteding moeten plaats hebben. Het plan voor de inrichting van het hoofdgebouw is goedgekeurd, zoodat vermoe delijk in den loop van 1893 met den bouw zal kunnen worden begonnen. De werken voor hot goedereDstation in do stads- netlanden te Amsterdam, van den Noord-Holland- schen Staatsspoorweg, zullen ten deelo nog in 1892 worden aanbesteed. Verschillende andero plannen, o. a. voor hot stati onsemplacement van den Staatsspoorweg van Amers foort naar Njjmegeu te Araersfo'órt, zyn nog in IV. Do inzending van den Hr. Hennaman uit den «aag trekt voortdurend de aandacht; gewoonlijk aan een groot nantal kijklustige en weetgierige oekers om zyn étalage geschaard en hij, die weet, wat daar geexposeerd is, kan zich dit versohynsel er goed verklaren. Daar tooh zijn een nantal koffie- oranders te zien, waarvan er gewoonlijk een in wer- g Is, zoodat men zich kan overtuigen èn ovor v bewerking èn over de goed gebrande proe en over het behoud der aroina; een zuivere mokka- nd^ lucht komt u togen, ala do inzendt? zyn boonon brandt of maalt en het kopje koffie, dat gisteren jUry en oomité genoot, liet zich zeker wel smaken. Of deze werktuigen goed zijn en aan het groot aantal voordeeion, die de inzender aan zyn fabri kaat toeschrijft boven de gewone brander, beant woorden P Slaat even bet keurig bewerkte boekje, dat ter verspreiding 'ligt, open en ge zult een ver zameling eensluidende attesten vinden, die vol roem van dezen koffiebrander gewagen. 2jet verder naar zijn bekroningen. Do gouden medaille op da Voe dingstentoonstelling behaald, dé zilveren dito verkre gen op de Sporttentoonstelling, terwijl gisteren een gouden medaille in klasse III hom werd uitgereikt door de jury dor gastontoonstelling. Waar bekroond werd on do Heer Uenneman inzond, daar ontving deze pratische uitvinding een bewijs van do volle tovredenheid der beoordeelaars. Verder uit te weiden over deze inzending is oti- noodig, alleen ontvingen _wij van den fabrikant eenige cijfers die hier volgen. Het gasverbruik voor een brander voor 5 K.G. koffieboonon bedraagt per uur 0.5 M8., het toestel rechts naast zijn etalage is van f dio grootte, een voor 10 K.G. heeft per uur een 1 M8 noodig. Mon kan zich dus voorstellen, dat de kleinere soorten, voor huishoudelijk gebruik en hot branden van monsters een gasverbruik hebben, dat niet ia aanmerking komt. Bedraagt de inbran ding bij gowono koffiebranders 20%, zoo geeft deze slechts een gewichtsverlies van 18V0. Bij de kiosk, de eerste tafel vervolgende, vinden wy vooraan een luchtperspouipje oin verstoppingen in buizen to verwijderen en leidingen te beproeven; om dit laatste te bewerkstelligen brengt men de pomp in verbinding met de leiding en pompt daarna tot op een willekeurige druk door deu manometer aan te wijzen alles vol lucht. Is nu de leiding lek, dan ontsnapt natuurlijjf de lucht en de wijzer van deu manometor valt, in het tegenovergestelde geval blgft de wyzer stilstaan. De heeren Romy Bienfait zonden dit nuttige toe stul iu. We zyn nu genaderd bij een groote afdeeling van fornuizen en kachels, de eene meer, de andere min der doelmatig, de oen uitmuntende door sierlijke be werking en groot bittegeveud vormogen, do andere j door ééu dier eigenschappen. De bak en braadoven van don Duitschen inzen der Goehde uit Berlijn is niet aangesloten aan de gaskraan is een plaat gebracht met verdoeliugen, j zoodat men daarop kan lezen, hoe do stand der kraan is daarnaast een dito ovjjfl y^u Hollandsch maak- sol, alsmede oen kookplaat, met branders, waarvan I de afmetingen van lucht on gastoevoer uitstekend J gorogeld is, getuige de geheel en al blauwe vlam I van groot hittegt^phd vermogen. Et-n eind verder vinden we weor eens een collectie kachels, waaron der een pdar vernikkelde van keurige afwerking; bijéén er van zien we in de voetplaat tegels vau namaak' mozaïek, dat zeer aardig is nagebootst. Op de grondvlakte beraqrkon we een miniatuur- motor, door een paar binten op de vloer bevestigd. Zou men er ongemerkt voorby loopon als hij stil staat, in beweging gebracht, is dit niet het geval. Al puffende on met een kolossaal aantal slagen in de minuut, trekt het nydige ding wol de aandacht. Voerde men de verbraudingsproducten af -evenals dit gebeurt by do motoren onder de warande, dan zou deze gastkrachtmachiue evenmin zulk een loven maken. Volgens deu inzender is het oen motor vau Vs paardenkracht, en bij den lagen prijs geschikt voor de klein industrio. Het schijnt eenigszins las tig te zijn die machine in boweging te brengenof de schuld daarvan is te wijten aan den motor Eeu collectie gaskachels van den Hr. Boudewijnse uit Middelburg, vult een verder gedeelte der plaatsruimte; we merken daaronder er een, waarin gas en lucht vorwarmd wirdt voor de ontbranding. Op haar reis naar hier is zy echter zoo beschadigd, dat er van branden geen sprake iserg gelukkig is de maker niet geweest in de keuze der kleuren. Aan de andere zijde dezer tafel staan weer eenige haar den, waaronder een regeueratifkschel, do Eureka, door deu inzender vervaardigd. De kachel is keurig en smaakvol bewerkt: kop, pooten en deurlijsten zijn vernikkeld, terwijl de lichtgevende vlammen, achtor den kachel iu aantal te regelen, een aangenaam schijnsel afgeeft, fan het hittegevend vermogen kan men zich overtuigen. De heer Boudewijnse ontving in de rubriek kachels en haarden eeu zilveren m> daille. We zijn gekomen tot eenige gaskookfornuizen, allen door Nederlanders vervaardigd en dus meer ingericht naar de behoeften dor Hollandsche keuken. De heer van Kossem uit Schagen heeft zijn branders zoo be vestigd, dat zy zeer gemakkelijk af Ie nemen zyn om te worden schoongemaakt, iets dat nog al eens moet geschieden, na het overkoken van een of ander pannetje. Do jury kende den inzender een zilveren medaille toe. Hot fornuis daarnaast een fabrikaat uit Alkmaar verwierf de bronzen medaille. Daarop volgt de met goud bekroondo inzending fornuizen van den heer Dpe uit Leiden; deze toe stelen goven op het eerste gezicht oen goeden in druk, alles ziet er hecht en soliede uit en is keurig bewerkt; de inrichting is zeer practisch; van alle warmte wordt partij getrokken; de zywauden blijven geheel koudde wauden van deu oven zelf zyn dubbel en opgevuld mot slakkon wol. De koperen waterketol in het middonsto der drie fornuizen wordt aan vyf zijden verwarmd, daardoor dus een spoedige verhitting. Eenige attesten, waaronder er zich een bevindt van don directeur der gasfabriek te Leiden, getuigen dat deze toruuizen ook in de practijk goed voldoen. Keizer Wilhelm is te Weenen aangekomen en met keizer Franz Jozef naar Schönbrunn gereden, onder geestdriftvolle toejuichingen van oen talrijk publiek. In de Duitsche bladen is iu de laatste tijden her haalde malen gozegd en ook even dikwijls tegenge sproken, dat Keizer Wilhelm te Weenen eon onder houd zou hebben mot den Hertog van Cumberland, en wel om de verzoening, welke is aangevangen met de uitlevering van het Welfenfonds, verder voort te zetten. Het plan zou zijn, naar het gerucht wilde, dat de Hertog van Cumberland afstand zou doen van zijn rechter, op Hannover en in ruil daarvoor kunnen optreden als Hertog van Brunswijk. De Post komt nu vertellen hoe die zaak in elkander zit. Do ver zoening is eigenlijk een wodstrijd tusschen twee oude hooge dames. Grootmoeder Koningin Victoria wil de totale verzoening en heeft haar kleinzoon daarvoor zoo goed als gewonnen. De Hertog van Cumberland zou afstand doende van Hannovor, Hertog van Bruns wijk worden. Daar komt echter tegen op de Ko ningin-Weduwe van Hannovor. die haar zoon steeds voorhoudt, dat hij de voetstappen van zijn vader zaliger moet drukken en nooit zijn rechten op Han nover laten varen. Nu begrflpt men echter, dat de Hertog van Cumberland wel zin heeft in de Herto gelijke Kroon van Brunswijk, en dit testerker naar mate van tijd tot tijd het denkbeeld levendiger bij hem wordt, dat de Hannovor-rechten, waarmee zijn mama dweept, onbereikbaar blijven. Aan den anderen kant heeft echter de Hertog zelf zich vroeger wat te kras uitgelaten ovor ziju vasthoudendheid om zonder oou mal figuur te maken Hannovor te laten varen. Er zou echter in den kaatsten tijd vermoedelijk op Windsor uitgedacht een middelweg gevonden zijn de Hortog van Cumberland zou van alle rechten zoowel op Hannover als op Brunswijk afstand doen ten behoeve van zijn zoon en deze, die nooit iets verzegd heeft, zou Hannover laten varen en Bruns wijk aannemen. Alles en alles bijeengenomen zal men moeten erkennen, dat het niet onwaarschijnlijk is, dit dit het einde wordt van de zaak. Of echter de Duitsohors in het algemeen en de Brunswijkors in het bijzonder met zulk een oplossing ingenomnn zul len zijn, is een andere vraag. De Kölnische geeft zeer scherp haar afkeuring te kennen en verklaart het voor een kortzichtige on zwakke politiek te hou den Brunswijk te maken tot het middelpunt van Welfische agitatie. Barou Keille, president van den raad van beheer van de mijnmaatschappij te Carmaux, heeft aan do Figaro verklaard, dat hij bereid was der gemeente Carmaux oen vaste bijdrage te geven opdat zij den burgemeester zou kunuen bezoldigen, doch dat hij nooit er in zou toestaan Calvignac weder in dienst to nemen. De volksleiders, zei de baron, spreken van begin selen, doch ook wij verdedigen een beginsel en daarom honden wij vol. //Onze zaak is die van iedereen gewordeu dio be trokken is by de organisatie van den nationalen arbeid, tot welke staatkuodige partij hij ook behoore of in weikou tak van nijverheid hij ook werkzaam zy. Wij willen thans niet de belangen van pnrtiou- lieren verdedigen, maar het beginsel van orde en tucht zonder hetwelk geen nijverheid, geen handel, geen maatschappelijk leven mogelijk is. „Daarom moet deze zaak eens voor altyd worden uitgemaakt. Alien die in Erankryk aan het hoofd staan van een zeker aantal arbeiders, zy het 5 of 500, behooren voortaan te weten of zij baas zijn in hun eigen zaak of blootgesteld blijven aan wanorde lijkheden, aan verliezen, zoodra het eenigen socialist of een of ander syndicaat in liet booffi komt een conflict uit te lokken.'' fntu schen stroomt er geld too om 'Ie werkstakers in hun eisoh te steunen. Zeventig-duizend francs zijn reeds ontvangen. Daarvan moeton bedeeld worden 1982 hoofden van gezinnen met 234 kindereu boven de 18 en 2564 kinderen onder de .18 jaren. De eisoh vau het werkvolk blijft eerbiediging van het „beginsel van algemeen stemrecht" door het weder in dienst nemen van Calvignac, den tot bur gemeester gekozen werkman. De eisch der patri o.ti

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2