Buitenlandse!! Overzicht. POSTERIJ ElfcT. Besmettelijke Ziekte. digen inspecteur bezocht, die tea raad huize met he college van burgemeester en wethouders confereerde en daarna met een der wethouders eenige der be smette woningen bezocht. Voor gelegenheid tot afzondering van ljjders en van personen, die met de lyders in dezelfde huizen zijn, is zorg gedragen, terwijl de ontsmetting krachtig, wordt toegepast. Omtrent de redding van Tilburgs te Hilversum wordt aan het ll.blad nog het volgende geschreven: Toon Zaterdagmorgen do eerste instorting van den put, waaraan hij arbeidde, plaats had, zag hij zich plotseling in donkeren nacht gohuld, doch verloor zijne tegenwoordigheid van geest niet. Hy had het bovenlijf vrij en kon hoofd en armen vry bewegen. Zijn eerste werk was te rukken aau het touw, dat hij als veiligheidsmaatregel bij het werken steeds met een gordel om het lichaam had. Dat is de reddingslijn, die helpen moet zoodra or gevaar ont staat, en die du werkeloos bleef. Instinctmatig greep hij daarnaar het eerst. Hij luisterde en hoorde een verward geroep en een hoen en weer draveu. Hij hoordo eene vrouwenstem roepen «laat Boeschoten (stalhouder op De Trompenberg) eene vigilante in spannen om den baas te halen." Toen dacht bij „ik kom er uit," en krabde met de handen om eene opening te maken, wat natuurlijk vruchteloos bleef. Hij riep aanhoudend, doch bekwam geen antwoord, ofschoon hij duidelijk ondorscheiden kou, dat er boven hem gewerkt word. Hij heeft zich heesch geschreeuwd, tot eindelijk zijne stem werd vernomen (dit is geweest Zondag morgen half drie). Dat deed de hoop op behoud herleven, totdat eeue tweede instoriing zijnen toestand veel verergerde. Daardoor schoven do duigen der ingedrukte kuipen links en rechts langs zijn hoofd, één er van langs neus en mond, zoodat hij hot erg benauwd kreeg. Ook kon hij daarop zijn eeuen arm niet meer bewegen, waar van hij to voren de hand vrij in en uit den zak had kunnen brengen. De gedachte kwam toen bij hem opik ben ver loren, ik geef mij over aan de Voorzienigheid. Toeu hij echter later hoorde roepenhoor je me uiut Toen (dit is geweest Zondag miduag) vatte hij weer moed. Sedert heeft hij af en toe geantwoord op de vragen die Van Reeneu tot hem richtte en zooveel mogelijk voldaan aau den last van een zijner redders „Jij moet daar niet zoo te keer gaan, dan kunnen wij. niet werken. Je moet nu maar stil luis teren, dan zullen we je gauw helpen." Zijne vreugde echter toeu hij het daglicht weder— Zooals bekend is, geschiedt bij spKyndood drenke lingen het herstellen der ademhaling op de volgende wijze Do armen worden (in liggende houding) lang het hoofd naar boven getrokken, waardoor de borstkas verwijd wordt en lucht in de longen kan komen. Door hut daarna weder naar beneden brengen der armen, en bet met de ellebogen drukken togen de zijden, wordt de uitademing teweeggebracht. Door dezo bewegiug regelmatig te herhalen, 'u reeds menig drenkeling van een anders wissen dood gered. In de Academie voor geneeskunde te Parijs heeft professor Laborde onlangs eeue nog eenvoudiger methode medegeaeeld, die zeer goed voldoet en het voordeel heeft, dat zij om zoo te zeggen door ieder een, ook kinderen, kau worden beproefd. De haudeling is als volgtMet een doekje (zak doek of iets dergelijks) vat men de tong vun den drenkeliug, trekt dio krachtig naar vorou, eu duwt haar dan weder naar achteren welke bewegingen steeds regelmatig moeten herhaald worden. Gelukt deze wyze van behandeling, dan outstaat oen inademend slikken, daarna meermalen overgeven van ingeslikt water, eu de ademhaling komt dudclyk in gang. Professor Labordo acht dezo methode zeer doelmatig om de ademhaling te herstellen, en ver meldt, dat bij een der gevallen, waar de gewone wijze gedurende één uur vruchteloos werd toegepast door de hierbedoelde wijze van doen ^eou raonsohen- leveu word behoudou. Daarom acht hij het wen- scholijk, haar nevens de gowouo methode, zonder dus te verzuimen, aan te bevelen. In eoue Maandag te Utrecht gehoudon vergadering van het hoofdbestuur der vereeniging Trouw aan Koning tn Vaderlandonder boscherming vau H. M. de Koningia-Regentes, wier doel is, behoeftige dragers van het Metalou Kruis of de Ctladel-raodnille te ondersteunen, werd modedeeling gedaan vau don uitslag eener poging om meer vertrouwbare inlich tingen te bekoraeu omtrent den staat der personen, dio zich als behoeftig om ondcrstouning hadden aan gemeld. Dat onderzoek was noodig, omdat onder do opgegevenen enkelen voorkwamen, die volstrekt niet ouder de bohoeftigeu konden gerekend worden; dezen, ofschoon wel behoeftig, waren het uiet in die mate, dat zij uit de zeer beperkte middelen der Verecuigiug ondersteuning kondeu erlangen. Kindolijk was het uoodzakelijk eene rangschikking te makon van hen, die overgebleven, eu die, naar hunne me r- dere of mindere behoeftigheid, meer of minder zoudeii moeteu erlangen. Wel hadden vele burgemeesters, wier welwillende medewerking door het hoofdbestuur zeer gewaardeerd wordt, zeer volledige gegevens omtrent hunne gemeeutenareu verstrekt, maar volledig was de kennis omtrent alle belanghebbenden in geeneu deele. Daarom werd bepaald, dut eeue uitkeering vau 5, die op 12 Sept. 1892 zou gedaan worden, afhankelijk zou worden gesteld vau het beautwoord en door burgemeester en secretaris gewaarmerkt terugzenden eener lijst van vragen, die aan allo betrokkenen werd toegezonden. Van do ruim 2000 personen, die zich allengs bij de Vereeniging hadden aangemeld, waren or reeds eenige, wier overlijden bekend was geworden, afge voerd. Er waren er dienteuzevolge nosr 1817, aan gezonden weiden. Omtrent 223 daarvan werd bericht onttangen, dat zij overleden waren, van 309 werd nog geen antwoord ontvangen, zoodat omtrent 1285 de uoodige gegevens ontvangen zijn, terwijl tengevolge van hot bekend worden der uitkeering nog 50 nieuwe sollicitanten zich aanmeld den, üie allen geacht kunnou worden tot de zeor behoeftigen te bebooren. Die 1285 nu zijn ingedeeld naar de volgende grond slagen, die het dagelyksch bestuur der gemeente voorloopig had aangenomen en die thaus op zijn voorstel werden vastgesteld. Alle belanghebbenden worden verdeeld in 3 groepen, waarvan de eerste omvat al degenen die als geheel behoeftig kunnen worden beschouwd, en die dus op eene volle ondersteuniug aanspraak mogen maken. De derde bevat al dogeneu, die geacht kunnen worden telle quelle iu hun onderhoud te kunnen voorzien, maar die eono kleine toelage, om in byzondere be hoeften to voorzien, nu eu dan driugend noodig hebben. De tweede groep omval al degenen, die meer behoeven dan do derde en minder dan de eerste en die nader geclassificeerd zullen worden naar ge lang zij meer de eerste, of meer de dorde groep nadoren. Wy lezen in hot Noordbrab. Dbl. Eeu deputatie uit Kevelaar, welke dezer dagen naar Dueseldorf vertrok, om bij den regoerings-presi dent stappen te doen tot het introkken van het ver bod van procossiëu naar Kovelaar, had geen gevolg, Afzonder jij ken pelgrims is het, natuurlijk, niet ver boden naar Kevelaar te trekken, en hiervan wordt bijzonder op Zondagen veel gebruik gemaakt. De pelgrims uit Nederland wordt het echte» aan de grenzen dikwijls zeer lastig gemaakt. De grens-amb- tenaren hebben aanschrijving, processiën en groote troepen pelgrims uit Nederland niet toe to laten. Voor een 14tal dagen beschouwde een der grens- ambtonaren een drietal personon, in een wageu ge zeten, als processie of als een grooton troep pelgrims, en wees hen terug ovor de grens. Door tussohen- komst van een gendarme mochten zij echter hnn reis voortzetten. Erger waren er Zondag zeven pel grims uit Beek, bij Nyraegen, aan toe. Dezen, die ook gezamonlijk iu eenjwugen hadden plaats genomen, werd de doortocht beletzij werden eenvoudig over do grenzen gezet. Van Nijmegen uit gingen zij daarna per spoor naar Keveluar, en toen kondoQijj hun reis ongestoord voortzetten. Zulke moeilijkhe den, aan enkele pelgrims veroorzaakt, zyn niet goed te keureu. Kevelaar is niet door de cholera boemet, hoe kan men nu gezor.de menschen den doortocht over do grenzen belotten Naar elke andere plaats in Duitschland kan ieder ongemoed reizen. Omtrent dc ramp van de stoomboot Veehandel IF, reeds kortelijk vermeld, wordt nader aan de Zw. CL het volgende bericht Zondag avond te ongovecr half acht was de boot, geladen met 62 stuks rundvee, waarvan 24 benedei- en 38 bovendeks, van Amsterdam vertrokken. Kr woei toon wel een stevigo bries uit het Z.W., doch het weer liet zich m den beginne nog al tamelijk gunstig aanzien. Tot l'rk ging do reis dan ook nj wol, doch het was allengskens harder beginnen ll waaien, en nu werd de boot door hevige buien over vallen en had zij met zware zeeën to kampen. Dl lUUSiBuU werd tioo langer boo haohlijkcrmul flif- gende vaart werd de boot voortgezweept tot kort voor de Lemsterhaven, toen echter moest de stevm gewend om koers te zetten naar do haven, en kvaf zij zoo men 't noomt, dwarszee to liggen. Hot was toen ougeveer tusscheii 1 uur en half twee in den nacht. Een zware stortzee sloeg bakboord over het schip, vele der bovendeks standi koeien raakten los en sloegen over boord, en tenrjp alzoo het meerendeel aan eeu zijde bleef, helde dl boot zoodanig over, dat men ieder oogeublik voor omslaan vreosde. De machinist zag zich door bet vele waler, 't welk iu de machinekamer drong, ge noodzaakt die to verlaten, de mmschappeu bergdft zich reeds in het want en voor op de burghoutea Het was alleen aan de bekwame hand van don stuur man, tevens gezagvoerder, S. Rieutsma te danken dat erger werd voorkomen. Hoewel bij zich niet de beste hoop vervuld dat hij de rechten van xiji cliënt op de rijke erfenis zou bewijzen, en voorziet van het goede voornemen om thaus in forma aanzoek te doen om Louise's hand Mijnheer Adrien Mirk kwam juist van pas om zijn coudoléantie-visito bjj de familie Bruno te maken, zoodat hij begreep, u den eersten tijd aan rijn besluit ten opzichte van zjji engagement geon gevolg te kunnen geven en di brillante verlovingspartij alzoo voor oen onbepaald# termijn werd verscnoven. Het duurdo niet lang, of bij meende reden tl hebben om zich met den eerst zoo smartelyk opgi* nomen dood van mevrouw Bruno te mogen feliciteeren, daar dezo zoo juist van pas had belet, dat hij M# zijn huwelijksplan mot Louise had toegegeven. Immers toen de verinten portefeuille in hauden vso den nieuwen minister was gekomen, dezelfde, die mijnheer Bruno's nonactiviteit had uitgesproken brak de vijandschap tegen dozen laatste oenskUpi van alle kanten los. Er werd een onderzoek inge steld, er had een geheim onderhoud plaats tusschea den Miuistor en sommige ambtenaren, dio ia d« laatste jaren waren anngesteld of bevorderd en waar- ondur ook Mr. Rudolf Schaker behoorde, en hoewel deze allen in hunne verschillende funotiën werden gecontinueerd, achtte de nieuwe minister het nochtans noodig, een voorbeeld van billijko strafoefening t« stellen, en zijn rechtvaardigheid kwam er toe, den hoer Bruno tot ontslag uit 's lands dienst voor te dragen. Hordt vervolgd.) zal mijnheer Bruno ten uwen gunste zien te stemmen, en dan is uw zaak zoo goed als gewonneu, mijnheer 8chaker!.... Ja, als ge mij beloven wilt, niet den officieeleu weg te zullen bewandelen door bij den Minister op audiëntie te gaan want in dat geval zou zijne Excellentie u te kennen kunnen geven, dal iu de vacature bij anciënniteit zou worden voorzien en dan was er niets meer aan te veranderen als ge mij dit op uw woord wilt beloven en dezo uffaire nu eens aau mijn overleg en mijn invloed op Bruno wilt overlaten, dar.... dan mijnheer Schaker! zou ik wel om eeu bankbillet van duizeud gulden met u durven wedden, dat u de betrekking uiet ontgaat." „Top, mevrouwIk neem die weddenschap gaarne aan," zei Mr. Rudolf Schaker, haar de hand biedende. Mijnheer Schaker werd eenigen tijd later, kort voor het eindigen der vacantie, tot commies aan Peapody's ministerie benoemd en mijnheer Kowper bleef adjunct. VII. De aanstelling van Mr. Rudolf Schaker vermeer derde do verbittering in de wrokkende gemoedereu dor lagere ambtenaren, die elkander ia stilte hun spijt te kennen gaven, dat op nieuw een ijverig adjunct was gepasseerd, om een protogé van mijnheer Bruuo te kunnen inschuiven; doch zij vreesden hun verontwaardiging luide te verkondigen, wel wetende, dat niets den invloed van mijnhoor Bruuo bij dezen minister zou kunnen schokken en dat zij alle kans J hadden, bij een officieele kluchte over hern zich zel- I ven te benadeeleu. Daarenboven was do Miuistor I alleen verantwoordelijk voor zulke daden van beheer, al ware het ook dat hij zich daarin door een infe- rieuren ambtenaar liet leiden, en de reclame zou dus moeielijk teg. n mijnheer Bruno kunnen geschieden, J omdat zij op den Minister zelf terug viel. Doch zy zouden hot stilzwijgen uiet lang meer behoeven te bewaren, en toeu de tijd der beschuldiging voor hou gekomen was, werden zij sterk gesteund door de hoogere ambtenaren, die ofschoon overtuigd, dat zij iu 't bezit waren van hun b&ton de maréchal nochtans gretig op een ambtenaar aanvielen, van wien schier gezegd kon worden, dat hij de teugels vau 't bewind in handen hield, en die er zoo wèl bij voer. Er heer8chte een épidémie ia de stad, en twee j onzer bekenden werden er door ten grave gesleept. De Minister Peapody word door een plotselinge» aanval van den dood genoodzaakt zijn portefeuillo ter beschikking van den koning to stellen, nadat hij j de baten en lasten daarvan voel langer had genoten en gedragen dan dit in ons vaderland gewoonlijk gozien wordt, en do nog lovonslustigo raovrouw Bruuo ontviel der wereld en baar gezin, kort na den dag, waarop zij vac Mr. Rudolf Schaker het geldig bewijs ontving, dat zij haar weddingschap had gewonnen. Mijnheer Adrien Mark, die omstreeks dozen tijd vau zijn uitstapjen iu hot buitenland terugkwam, met dan met groote inspanning kon staande houden en telkens gevaar liep met stuurkast en al over boord te worden geslingerd, trotseerde hij do zware stort zeeën en wist behendig de boot binnen de haven te krijgen en met de weinige slagen, die de machine nog kon doen, haar te brengen tot dicht bij het remmingwerk, waar hij zo met den kop op den wes telijken havendam lit t loopen, terwijl het achterste gedeelte bijna onmiddellijk zonk. Do opvarenden waren nu spoedig allen gered, doch van de koeien kondon, gelijk roeds werd gemeld, slechts 19 stuks levend worden gelost, teiwijl van de over boord ge slagene slechts een 5-tal met zwommen nog levend den wal bereikten. Bijna 40 prachtige koeien (er waron er onder van ruim 300, naar men zegt), te zamen een waarde vertegenwoordigendo van on-t geveer 10,000 zijn alzoo omgekomen. Men is nog druk bezig met het slachten en ophangen van die beesten, waarvan het vleesch voor do consumptie nog geschikt blijkt te zijn. De boot is eigendom van don heer P. Bruinsma te Dokkum. Zij heeft, voor zoover bekend, geen ernstige averij bekomen en zul, na gelicht to zijn, haar dienst kunnen hervatten. In 't belang der schipperij dient hier gemeld, dat de scheepvaart door dit ongeval niet is gestremd. Do ingenomenheid met Coruelis van Roonen, den redder van den in don put bij Hilversum bedolven lilburgs is zoer groot. Vun allo kanten komen giften voor Van Koenen in; zelfs kende de gemeenteraad hem eene toelage van f 60 toe. Was C. van Koenen de eigenlijke redder, zoo wordt gelukkig niet door allen voorbijgezien, dat hij in zij no pogingen kraoht- dadig is gesteund door zijuon. broeder Gys en door Asveldt. De toestand van Tilburgs is steeds uitstekend. Men zou niet zeggen, dat hij 56 uren als hut ware levend begraven is geweest. UD.) Do Rechtbank te Groningen heeft den commissaris van politio Vunderink en den hoofdinspecteur Hem mes vrijgesproken, als niet schuldig bevonden aan het bedoelde in art. 362 van het Strafwetboek. In dat artikel wordt straf bedreigd tegen den ambtenaar, die eene gift of belofte aauneemt, wetende dat zij hein gedaan wordt teneinde hem te bewegen om, zonder daardoor in stryd met zijn plicht hande len, in zijne bediening iets te doen of na te laten. Door bet kantongerecht te Eist (O.B.) is uitspraak godaan in de geruchtmakende za ik van de ontbonden „Onderlinge Stichtsche Veevorzeekering-Maatschappij directeur J. van Ooftrorn, tegen 27 gedaagden, strekkende tot betaling van iiun aandeel in een gedurende 9 woken ontstaan tekort van 8572.82 (vroeger in dit blad uitvoerig vermeld). In de 10 eerste zaken is de conclusie, namens do gedaagden door den gemachtigden gevoerd, door den kantonrechter toegewezen, strekkende dat golijk wij vroeger hebben gemeld, de gedaagde rauwelings waren gedagvaard zonder vooorafgaando sommatie, dat de gedaagJen met het iu judicio gedaue aanbod kunnen volstaan, mei veroordeeling van do eisclieresse (rle Maatschappij) in alle kosten van het proces. Een oude, rijko Amerikaan is vergiftigd door zyne jonge vrouw. Zij had hem een plum-cake voorgezet, waarvan hij een stukje at, dat hem zijn leven kostte. Zoo luidde de akte vau beschuldiging. Een apothekor had het overschot vun de cake schei kundig onderzocht en bevonden, dat er eene groote hoeveelheid vergift in zat. Na het getuigenverhoor, waarbij dat van den schei kundige een groot gewicht in de schaal lei, nam de procureur-generaal zyn requisition dat voor dezo ellendige vrouw aardschc noch hemelscho genade overhad. Toen trad de advocaat van de beschuldigde, mr. Sewneey, op. Hij begon mot eenvoudig te zeggen de beschuldigde is onschuldig. Maar toeu sprak hy nog twee uren lang, onafgebroken. In eeoe schit terende improvisatie schilderde hij het leven zijner cliënte van hare vroegste jeugd af. Hoe zij hare communie deed, hoe zij steeds zin had gehad voor windwerktuigen, hij sprak vau hare vereoriug voor Wagner, van hare ongelukkige passie voor Edison, van de jaren die zy besteedde aan hot samenstellen van een luchtballon, waarvoor haar vader haar de approximatieve formule had nagelatenhij vertelde hoe zy een nierinos-schaap in hare kamer had op gevoed, kort en goed, hij gaf dikwijls zeer intieme details, die met aandacht werden govolgd, ofschoon de jury-loden tooh niet don plum-take uit het oog verloren, waarvan op oen tafel nabij den advocaat nog een aardig stukje stond, als het tastbaar bewijs, at de blanko handjes, die het schaap verzorgden, ook tot andere dingen in staat waren. Aan bet slot zijner rode, naderde dc advocaat de tafel met den plum-cake. Al pratende sneed hy er een stukje af en at het opnog oen stukjo en nog een vororberde hij tot groote ontzetting van rechters en publiek. Binnen vyf minuten had hij den ge- heelen koek op, waarmede men, volgens den apo theker, wel een heel regiment kon vergiftigen. „Mijne heeren de gezworenen, de beschuldigde is onschuldigIk heb het u bewezen Met dit eenvoudige woord eindigde mr. Sewneey. De jury ging zelfs niet in raadkamer, maar sprak staande de zitting het „niet-schuldig" uit- Mr. Sewneey werd in de vestiaire opgewacht door twee geneesheeren. Dank zij do werking van een maagpomp, gaf de plotseling beroemd goworden advocaat den koek tot het laatste stukje toe terug in een zilveren wasohkom. Met betrekking tot de godsdienstige quaostie hooft het Hongaarsclie kabinet besloten de cpenbare moe- niug tot kalmte te stemmen door het indienen van een wetsontwerp, houdeudo regeling van het leeken- bestuur met betrekking tot de registers van den burgelij keu stand. Daarbij zal het recht van oorpo- ratie aan de Israëlitiesche kerk worden toegekend. Het kabiuet ziet af van de instelling van het burger lijk huwelijk. De Gazetla uffiziale bevat eeu koninklijk besluit tot ontbinding der Ital. Kamers. Do algemeene ver kiezingen zijn vastgesteld op 6 Nov. De opening van het parlement is op 25 Nov. bepaald. In het voorstel van Giolitti betreffende de ontbin ding wordt gewezen op den stand der parlements- partijen, waardoor de stabiliteit vau elk kabiuet on mogelijk wordt gemaakt. De Duitscho keizer is te Weenen oen welkome gast. „Het is een vriend, zoowel vau keizer als van volk, die heden naar Weenen kwam." Dit is de grond toon vau wat al de Oosttnrijksche bladen zeggen, nu zij het bezoek van keizer Wilhelm be spreken. De Wienei Abendpost zegt „De hoofdstad en mot haar de geheele bevolking van Oostenrijk-Hongarije hegroet den hoogen vriend en bondgenoot van onzen vorst met eerbiedige hulde eu warme sympathie. De ontmoeting tusschen de twee vorsten, die jaar aan jaar hervat wordt, beschouwt men olken keer, dat zij opnieuw plaats heeft, als een nieuwo bevestiging van dat heilzame verbond, wauraan Europa reeds een reeks van jaron den vrede dankt. Dit verbod steunde op gelijkheid van be langen on onderlinge genegenheid, is verstrekt door de toetreding van Italië. Het is een waarborg voor do rustige ontwikkeling van do drie natiën van dat verbond. De vorstelijke deugden van den Duitschen kei/er en onze bekendheid met de hooge vereering, welke hij voor onzon eigen edelen vorst koestert, hebben raillioenen harten voor hem gewonnen en Oostenrijkers en Hongaren begroeien den keizerlijken vriend eu bondgenoot met een hartelijk wolkom." Deze woorden van de Abendpoet zijn volkomen in overeenstemming met de uitdrukkingen, waarmede de andere Weener bladen de komst van den Duit schen keizer bespreken. Zooals uit een telegram blijkt, heeft keizer Wilhelm den Oostenrijkschec mi nistor-president graaf Taaffe eigenhandig de ver sierselen der Orde van den Zwarten Adelaar over- haudigd. Het verwachte nieuwe legorontwerp houdt in Duitsch land voortdurend de aandacht sterk bezig. Do belangstelling in de legerwet laat zioh verkla ren; vooreerst geldt hier de grondslagen te veran deren van een legerinrichting, waardoor Duitschland geworden is wat bet is, en iu de twoede plaats wordt er beslist over een jaarlijksche veruooging der be lastingen met plra. 50 millioen M. Want men leent tegenwoordig wel heel goraakkolijk, maar men kan voor zulk een verhooging niet elk jaar leenen. En over don druk der belastingen wordt in Duitschland toch al geklaagden terecht, want het land is van nature niet rijk en de nieuwe sociale wetten hebben eon druk gelegd op de iudustrie, welke deze zwaar, hier en daar te zwaar viedt om te dragen. Het trekt bijzonder aandacht, dat er tusschen de Germania en oen van de hoofden der centruraparty in den Ryksdag verschil bestaat in houding ten op zichte van het logerplan. Do Germania had gozegd: „Bevat het ontwerp inderdaad de beide eisohen verhooging der legersterkte met 90,000 man en een jaarlijksche verhooging der uitgaven met 60 a 70 millioep mark, dan is het zeker dat het valt, Wat het ook overigens moge bovatton." Deze woorden wer den natuurlijk opgevat als weder eeue van dio uitin gen, waardoor men van de zydo der centrumpartij tracht, voor hare instemming met het logerplan een kerkelyk-politiekeu prijs te bodingen. Intusschen heeft een dor aanvoerders van het centrum, dr. Lieber in eene rede te Neuatadf het volgende gezegd „Wij willen nog eene verhooging der reeds zoo zwaar drukkende belasting des volks, noch zoodanigo verwaarloozing van du verdedigingskracht des vader- w'j s0ïa»r zoudrn loopen, op onze verant woordelijkheid den vijand in het land te zien komen. om<^ft W1J ovenmin «lit eene als het andere wil len, zullen wij bij ieder ontwerp betreffende het krijgswezen moeten trachten, deze beide dingen zoo veel mogelijk met elkaar in overeenstemming te bren gen en te verzoenen. Dat is eene verstandige, eene alleszins correcte houding. Daarom heeft hot centrum die tot nu toe gevolgd en het zal dit blijven doen. Wij zullen steeds de veiligheid des vaderlands, die niemand van ons, katholieken in gevaar wil zien brengen, gelijkelijk in liet oog houden met de moei lijkheid eener nieuwe verhooging van belastin» Wat mij betreft, ik reeds rijkelijk'de ronde do°or het Duitsche vaderland gedaan en ik ben er nog in geene katholieke vergadering geweest, waar ook maar eene enkele stem werd gehoord die de meening verkon digde ja, laat in gods naam hot vaderland weerloos als wij maar behoed blijven tegen elke verhooging van belasting. Overal werd er betuigd wij willen met den vijand in het land hebben.» De Germania vermeldt deze woorden van den „aan- voerder» en maakt daarbij deze wending: «Door deze beide gezichtspunten by de beoordeeling van hot legerplan komt mou voorzeker onder den tegenwoordigen staat van zaken tot de moeilijkste zelts gewetensbezwarende overweging omtrent het logerplan. Ook de Germania heeft by hare beschou wingen bie beide gezichtspunten in het oog gehou den. en daar het legerplan nog altijd niet officieel bekend is, zich slechts voorwaardelijk uitgelaten voor zoover dit en dat zoo en zoo zou kunnen zijn Volgens berichten uit Brussel wil de radicale fractie in de Kamer het voorstel doen om België goheel van den Coogostaat te scheiden en de jaar lijksche subsidie op te heffen. Het voorstel heeft 12 handteekeningec. Gladstone heeft bij een schrijven aan den mayor van Liverpool zijn dank betuigd voor de eer hem door den Gemeenteraad zijner geboortestad bewezen, in de aanbieding van het eere-burgorschap met alle stemmen. Het is nog niet bepaald wanneer de pre mier in Liverpool zal komen om zijn naam in het boek der eere-buigers te teekenen. Hij heeft echter beloofd 21 dozer do eerste spade in den grond te steken voor den Wirral-spoorweg, eou locaal lijntje niet ver vau Liverpool, en bij die gelegenheid een redo te houden. Het is niet onmogelijk, dat hij omstreeks dien tijd Liverpool zal bezoeken. In de City gaat oon adres rond, waarin wordt aangedrongen een vergadering uit te schrijven in Mansiou-House of Guildhall, ter godachtonwiaseling over do Uganda-quaestio, of m. a. w. tegen de ont ruiming. LIJST van brieven, geadresseerd aau onbekenden over de 2e helft der maand September 1892. Verzonden van Gouda, aan: O. J. Endert, Groningen; D. Kooien, Rotterdam; A. van Ham, Soheveningen G. Steig, Stiem (Stiens); K. van Vliet, Rotterdam; M. Wildenburg, Dusseldorf! GOUDA, 13 October 1892. De Directeur van het Postkantoor, VORSTER. De Burgemeester van Gouda maakt bekend, dat heden bij hem een geval van Cholera Asiatica met doodelijken afloop is aangegeven. Gouda, 12 October 1892. Do Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. MARKTBERICHTEN. GOUda, 13 October 1892. Granen met belangrijk kleiner aanvoer dan de vo- rigo weken. Tot ruim vorige prijzen ruimde alles vlug op. Tarwe: Jarige Zoeuwscho 6.25 a ƒ7.40. Nieuwe dito 7.40 a 7.75. Mindere 6.80 it 7 80 Afwijkende 5.50 a 5.75. Polder 6.25 ƒ7.—.' Roode 6.50 a 7.25. Roggo: Zeeuwsche ƒ5.60 a 5.80. Polder 4.75 a 5.25. Buiteulandsche per 70 kilo 5.50 a 5.75. Gerst: winter ƒ4 50 a 4.90. Zomer 4.30 a 4.60. Chevalier ƒ4.50 a 5.75. Haver: per heet. 3.40 a 3.90, per 100 kilo 7.50 a 8.25. Hennepzaad. Inlandsch 8.50 a 9.Buitonlandsoh 5.75 a 6.25. Kanariezaad12.— a 13.50. Erwten: kookerwten 8.75 a 9.50. Buiteulandsche voererwten per 80 K. G. f 6.40 a 6.60. Boouen Bruineboonen 8.26 a 9.25. Witte boonen ƒ8.a 8.50 Koolzaad: 8.— a 8.60. Maïs per 100 kilo' Bonte Amorikaanschc f 6.50 a 6.60. Cinouantine 6.60 a 6.90. 1

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2