BINNENLAND. BE TENTOONSTELLING Balteolandscb Overzicht. LOTiira Nationale Militie. van gastoestellen voor verlichting-, verwarming- en drijfkracht, v. Verslag over het boekjaar 1891-92 der Crèche. Tweede Openbare Kennisgeving*. wenaars van geboorte kunnen zeker, na eenige i jaren verbljjf alhier, nuttige en gewenschte leden zijn van den Raad en de Staten. Wjj wilden zeggen, dat het in veler mond be storven argument: mijn caudidaat is een oud- Gouwenaar, niet alles afdoende is dat integen- doe dergeljjke eenzijdigheid niet is in bet be lang der gemeente. Stadgenooten hier geboren en opgegroeid, mogen sommige kleine quaestiën be ter kannen beoordeelen, in de meeste gevallen is deze detailkennis niet noodig en soms geeft dege- hechtheid aan het eigenaardige van de stad zijner vaderen aanleiding tot bekrompen in zichten, waarvan niet-ingeborenen vrij zijn. Onze bedoeling was duidelijkkiest uwe vertegen woordigers uit allerlei rang en stand en af komst, niet bij voorkeur uit dezelfde kringen. Wat de »Tergouwsche« voorts uit onze woorden haalt, verdient geen antwoord. GOUDA, 1-4 October 1892. Gisteren avond keerschte er op de Gas-tentoon- •telling een recht gezellige drukte, tal van heeren en dames brachten haar een bezoek en bezichtigden, onder de vroolijke tonen der schutterij-muziek, de verschillende étalages. Trouwens, het was den heelen dag druk geweest, velen uit de omliggende dorpen kwamen bij gele genheid van den Marktdag een kijkje nemen en tal van Leden van de Fereeniging van Gaxfabrikanten in Nederland waren overgekomen om haar te zien. Des middags hadden laatstgenoemden met het Comité en 'vele exposanten oen diner in het hotol wde Zalm". De eere-leaen, mr. A. A. van Bergen IJzeudoorn en Dr. H. IJssel de Schepper hadden aan do uit- üaoodiging gevolg gegeven om dezen feestmaaltijd mêTÏÏun^»4egenwoordigheid te vereeren. Er heersebte aan tafel een gezellige toon en menig welsprekend woord werd gesproken. Na afloop toog men na- luu lijk weer naar //Ons Genoegen," waar men bij aankomst met fanfares werd welkom geheeten. Op uitnoodiging van den heor Henneman, den bekendeu fabrikant van Gas-kofllebranders werd daar oen kopje geurige Mokka gebruikt, waarop do heeren, voorzien van de deftige, ouderwetsche „Goudsche pijp" de zaal rondwandelden. Naar aanleiding van het drukke bezoek op Dins dag- en Donderdagavond heeft het Comité besloten de Tentoonstelling iedcren avond open te stellen, daar het avond-bezoek bijzonder in den smaak schijnt te vallen van het Goudsche publiek. Gisterenavond werd in eene openbare Raadsver gadering te Bodegravo de nieuwbenoemde burge meester, de heer R. L. Martens, geïnstalleerd. Bij de behandeling van hoofdstuk V der staaU- begrooting in de afdeelingcn is door den heer Bor- gesius een nota overgelegd betreffende het onvol doende onzer wetten en verordeningen ter zake van cholera. Veertien dagen geleden werd door het gerechtshof te 's Gravenhage, omdat niet alle getuigen aanwezig war in en de versoheneu getuigen geen void >ond licht over de zaak konden verspreiden, uitgesteld de be handeling van het hooger beroep tegen oen vonnis dor reohtbank te Rotterdam, waarbij J. A. B., schip persknecht te Amsterdam, tot 18 maanden Rovange- uisstraf veroordeeld en zijn niet versobonen mede- beklaagde A. R. vrijgesproken werd wegens diefstal van eene roeiboot met aardappelen en uien, tusscken Kapelle en Krimpen. De zaak werd gisteren verder behandeld. Nog één getuige (eon veldwachter) werd gehoord, waarna het openbaar ministerie bevestiging eischte van het Rotterdamsche vonnis voor zoovtr de voroordeeling van B. betreft, doch vernietiging voor wat de vrij spraak van R. aangaat en, te dien aanzien opnieuw rechtdoende, veroordeeliog ook van dezon tot 18 maanden. De verdediger, mr. Quintus, te s-Gravenhago meende lo. dat de vrijspraak van R. behoorde ge handhaafd to wordenen 2o. dat ook B. moest worden vrijgesproken Uitspraak 27 dezer. Men vervaardigt thans ook de wielen van véloci- pèdes van aluminium. Daardoor wordt het gewicht der machinos verminderd, doch behouden zij niette min hare stevigheid. De steden, waar men zich thans bezighoudt mot electrische spoorwegen aan te leggen, zijn Genua, Buinn, Christiania en Stockholm. Een syndicaat heeft aan het Oostenrijkscho gou vernement concessie aangevraagd voor een olectrischen spoorweg van 40 K. M. lengte tusschen Riva en Pin- zolo in Tyrol. Evóneens heeft hetzelfde gouvernement eone con cessie-aanvraag ontvangen om een electrischen spoor weg ter lengte van 6 K. M. aan tb leggen, ten einde aan Baden deu spoorweg van Weenen nnar Tolslaü tc verbinden. Deze nieuwe electrische spoorwog zal echter slechts geëxploiteerd worden van 1 Mei tot 1 October. In de Jtjeh-Ct. van 3 September leest mou: In den nacht van 30 op 81 Augustus lag de 3e brigade maréchaussées, onder commando van den Europeeschen sergeant Bosdijk, in hinderlaag tusschen de posten Larapermé en Sirocn. Een bende Atjehers, opmarcheerend on binnen onze linie te komen, werd toen gezien. L>e brigade liet de bende tot op een korten afstand liederen, gaf een goed gericht salvo daarop en attaqueerde haar met den klewang. De vijand nam de vlucht en liet een geweer achter, waarvan de kolf door kogels doorboord was. Hoeveel gewon Kn en dooden hij bij die gelegenheid bad, wist de berichtgever niet op te geven. In dtu morgen van 26 Augustus vielen een 300- tal Moslemin, gewapend met donderbussen, onze versterking te 8egli van alle zijden aan. Zij werden echter zoo warm op geschutvuur en salvo's onthaald dat reeds om 9 uur v. m. de vijund aftrok met een verlies van 6 dooden en vele gewonden. \Gisti r-avond omstreeks 61/) uur marcheerde de 11e brigade maréchaussées, onder commando van den sergeant. Nilant, van de benling Lamperme af, om zich in hinderlaag te stellen tusschen Siroen ea Lam- permé. Omstreeks 7 uur kwam de brigado in stel ling, doch nam een half uur later een andere stelling in. Gedurendo deze beweging werd zy op pl. 2B pussen door eon 25-tal Atjehers met geweren en donderbussen beschoten. De brigade sloot op elkan der, gaf een salvo op de Atjehers eu attaqueerde hen toen met den klewang. Ook de vijand liep de brigade met den klewang en lansen te geraoet Bij het handgemeen worden waren een groot aan tal Atjehers verdwenen en bloven er slechts 5 vech tenden tusschen de gelederen der maréchaussées. Een Atjeher sneuveldo, drio anderen, zwaar gewond door klewaug-houwen, verdwenen met hun vierden ka meraad, zoodat tegen 8 uur het gevechtsterrein door de Atjehers geheel verlaten was. Bij dit gevocht worden licht gewond de sergeant Nilant en drie iulandsche soldaten. De Atjehers, die aanvielen, hadden op eenige me ters afstand een reserve geplaatst, die, toen een pa trouille vau Siroen, onder luitenant Gijsherti Ho- denpijl, uitrukte, deze zwaar beschoot en onmiddel lijk verdween. Mevrouw do wed. Bulkley haoft bij de recht bank to Zutfen eene actie ingesteld legen mej. A. E, Riegen to Apeldoorn, tot ontruiming van het door deze als directrice bewoonde Kinderziekenhuis ifoq ta Apeldoorn, en zulks op grond dat, tengevolge vu do bij notarieele akte geconstateerde ontbinding vu dat ziekenhuis en door het door de bestuurders aange boden on door mevr. B. aangenomen ontslag van debe- stuurders het gebouw en daarbij behooreude grond, waarin voormelde stichting werd uitgeoefend,—-weder haar eigendom zijn geworden, en door mej. R., niet tegenstaande het aAn haar door mevr. B. tegen 1 Aug. jl. gegeven ontslag, met bevel tot ontruimitt van het door haar bewoonde ziekenhuis is bij- ren bewonen. Mej. R. betwist deze vordering, bewerende datgt* melde stichting niet is, on volgens de bepalingei ii j do akte vau oprichting ook uooit mocht worden op geheven, en dat al kon de opheffing plaats hebba j mevr. B. nimmer weder eigenaresse van de daartoe I behoorende goederen konde worden, omdat dit zoadij zijn togen het rechtsbegrip van eene stichting on tega l de wet, en dat zij, als directrice, aangesteld door ba j bestuur en nimmer door dat bestuur ontslagen, nog 1 steeds hare betrekking uitoefent. 20 October zullen de pleidooien in deze zaak gfl houden worden. W I Ofschoon het gebouw door het Heilsleger au Bierhaven te Rotterdam, aangekocht ten behoud van de dakloozen reeds oenigon tjjd in gebrekI was genomen, had Woensdag de officioelo opttWjl plaats, hetgoen met eenige plechtigheid gepaard gityl waarbij de heilsoldaten liederen zongen en door aa l heer eu mevrouw Oliphant, alsmede door den bul Laurier, den oprichter <n chef van het gebonw.twj spraken werdeu gehouden, waarbij het doel derI derneming werden uiteengezet en op don algemusa 1 steun werd aangedrongen. I Uit de mededeeling van den secretaris bleek, «1 den vorigen winter toen het gebouw in de Eleon»| straat tijdelijk voor dit doel werd ingericht, sldwl aan 8526 mannen, 907 trouwen en 422 kiod#M allen dakloozen, nachtverblijf werd verstrekt m Fobruari jl. aap 89 mannen, 23 vrouwen en 6 kin«t<| op den thaDS bestaanden voet. Den 17 April VM van de studeerkamer af stuiven en haastte zijn vilten pantoffels naar beneden, om de oonw van dat angstgeschrei te vernemen, waarin hijjj stem van zyn oudsten lieveling had meenen towj kennen, en hij werd op den voet gevolgd docnrlWJ en Louise. 'tWas een jaramerlyk tooneejljM Papa's lieve jongen had niet naar de waarschuwing van 't kleine dienstraeisjen willen luisteren en voortgegaan met van de trappen te springenefl met twee beenen, toon hinkend met één, en gedoJI een trede hooger. Het waagstuk bleek te stout «J den kleine/wiens onvaste voet ten laatste heteflj wicht niet kon bewaren; hij sloeg ten 8r(jD"eJ zijo bloedende neus en mond kleurden de hardste*! van den gaug met roode adertjes en v)ekken,ter*l mama er jammerend bijstond.J ,,'t Is verschrikkelijk Wordt het kind dj zonder behoorlijk toezicht gelaten 1" riep doiffl^ Klos, terwijl hij Marie verbolgen aankeek. I lk was op de mangelkamer bezig, woordde zij, intusschen het gezichtjen van den mot koud water schoon wasschende: «maar gorust, het zal wel schikken. Hij is niet erg zoerd. - „I» hij geen tanden kwjjt?" vroeg mevro» die in de eerste confusie niet geweten had w moest aanvangen. (Hordt vervolld.) te gelijk uit. Geen vreemde zou men altijd zoo druk in de weer durven houden, en wat er voor je overschiet, voor zakgeld of voor je garderobe, weet je, is immers bitter, bitter weinig't Is schande, maar dat heb je te wachten van die vrome lui.... Enfin, ik wil je niet opstoken, maar als ik je zóó tie, spijt het me toch en ik kan dat niet verbergen dat papa je in zijn goede dagen geen les liet nemen in de talen. Dan hadt je al lang je examen gedaan en je hadt het beter onder vreemden dan hier bij je eigen familie." Marie zuchtte diep en antwoordde treurig «Och, Louisa laten we daarover liever nooit meer praten, er is toch niets aan te doen, en hoe minder we aan papa's zoogenaamde goede dagen den ken, hoe beter het voor ons is. Hoe maakt papa het toch tegenwoordigIk heb hem hier in lang niet gezien." //O, goed denk ik, ik hoor er ten minste niets bijzonders van, wanneer ik nu en dan eens bij Henri aanloop. Bapa is altijd heel stil, ik kan haast geen woord uit hem krijgen, en dat hij zich niet dikwijls op straat laat zien, is waarlijk geen wonder.,.. Maar mijn schuld is het uiet, ik sluit me zelve dus niet op om 't geen er gebeurd is.,.. //Ach Louiseviel Marie in. ffNu, ook al goed. Ik zal van wat anders praton. Gisteren ben ik met Willem en zijn vrouw naar de Opera geweest ffHemal, nu al 1" riep Marie verwonderd. ffEn waarom niet? We hadden immers den rouw niet aangenomen en mama is al over de drie maanden dood. We kunnen toch niet eeuwig blijven kuiezen over het gebeurde. Ik heb me uitmuntend geamuseerd. Adrien was er ook, en zoodra hij mij zag kwam hij by onshij is den heelen avond ge bleven en heeft mij thuis gebracht ook; want je moot weten, omdat het weer bijzonder mooi was, zijn we niet met rijtuig geweest." i,Maak je toch geen illusies omtrent Mark, LouiseJe zoudt er ongelukkig door kunner. worden." 7— //Och Wat! Dat heb ik van daag al meer moeten hooren. Overal en altijd boetpredikaties. Heb maar oen poosjen geduld, dan zult ge goed nieuws van me vernemen. Ik vertrouw Adrien vol komen, Als hut gebeurde met papa maar eerst ver geten is, zullen zijn ouders wel toestemmen; doch nu gebiedt hem de voorzichtigheid natuurlijk dio affaire te laten rusten.... O, pardon, zusjenwat betrekt je gezicht. Ik zal nu juüisch daar nooit meer over spreken...** Nu, adieu,'vtttak Ik ga je recht op een zakduitjen en een japoWïmtjen méér bij Fanny nog eens bepleiten, en zal tevens zien of ik van dominees christelijke liefde niet wat meer frissche lucht voor jo gezondheid kan verwerven, Nu je een poosjen hebt staan rusten, zie je er bleek en afgemat uit." Op dit oogenblik klonk eensklaps een doordrin gende kreet door het huis. Dominee Klos kwam het niouwe gebouw in gebruik genomen en sedert verbleven daar dagelijks van 25 tot 85 man. 10 personen werden aan een betrekkiug geholpen, 3 ter verpleging naar het ziekenhuis overgebracht en 3 wegens slecht gedrag weggejaagd. Het nieuwe gebouw draagt den naam van „Stads- kolonie" en tevens is daar een winkel aau verbonden, waar de zaken door de dakloozen vervaardigd, te koop worden gesteld. Do Arnltemsohe verlichtingsfabriok, firma Reese, heeft een flinke collectie ingezonden, bestaande uit: haarden, kachels, branders, Siemeu's regeneratif— lampen, enz. enz. Met genoegen vertoeven .t een poo.je bij den flinkon haard met zijn grooten koperen refleotor; het voorfront is voorzien van vernikkelde ornamenten, die vlugge, sierlijke lijnen vertoonen en zeer goed afsteken bij don donkeren achtergrond, de .naam van salonhaard verdient hg ten volle. Ook de kachels zien er goed nit en stralen een flinke warmte uit; 't is een gemak voor den bezoeker, dat deze stukkon goprijst zijn; men vindt zo trouwens ook in den catalogus vermeld. Op de tafel bij het tooueel vinden we diverse voorwerpeneen zeer net kacheltje met liohtgevende vlam staat genoteerd voor den zekir niet te hoogen prijs van 15. Heel lang blijven we daar niet staan, bewuste kachel geeft zooveel hitte van zich af, dat we het raadzaam achten een eindje op zg te gaan. Do verwarming wordt voortgebracht door 6 vleermuisbranders, die bij nor male drnk 3 kub. voet (oen kub. voet 28 liter) per uur verbruiken. Dezp kachel zal dus in gewone omstandigheden per nur een halve M8. verbranden, d. i. tegen don gasprijs voor verwarming bier ter stede voor drie centen por uur. We vervolgen de inzending en vinden op oen branderrek een drietal branders, waarvan de eerste van kolossaal groote afmeting is, deze en de laatste zijn Siemens krans- branders, die als zeer goede branders bekend staan, terwjjl de middensto een imitatie is, door den inzen der vervaardigd, het licht van dezen brander is intenser, doch zal bij wel meor gas verbruiken. Do Siemens' kransbrauders zijn met regulateur, de imi taties zonder; lees over djt onderwerp wat er in de wenken aan gasverbruikers, die bij den catalogus gevoegd zijn, geschreven staat, men vindt het op bladz. 67. Verder merken we op eenige brandertjes, voorzien van miniatuur ballons en kettinkjes; 't is de Vesta brander, geschikt voor slaapkamers, enz., trekt mon aan de ketting, dan wordt de gastoovoer der vlam bijna afgesloten, zoodat alleen een klein zwak vlam metje bljjft branden, doch voor tocht beschermd is door het glazen ballonnetje, hetwelk door bovenge noemde beweging omhoog is gegnan. Boven ons hoofd zyn ann do gasleiding aangesloten een verza meling Siemens lampen, die grooto, lichtgevende bronnen zgu, ééa er van is van eigenaardige con structie: een gewone spleetbrauder spreidt zijn vlam uit onder een steenen zeef; de aanvoer van ver warmde lucht ia weer de reden, dat deze vlam zooveel iicht gooit. De inzending worden twee medailles waardig ge keurd een gouden voor kachels en haarden, een zilveren voor verliclitingstoestelleo. Een aantal komforen, kookplaten on atrijktoestel- len, die de eigenschap hebben gemakkelijk te kunnen worden schoongemaakt, werden geëxposeerd door de Hr. de Blaauw 8t Co., terwjjl nog een collectie kom foren en gaskachels van den Hr. Boudewijuse zich bevindt aan de rechterzijde van het tooneel. Do Heer Th. van Berkel is volgens de naamkaart verte genwoordiger van laatstgenoemde firma. Indien U informeert naaT de prijzen, zullen U deze niet hoog voorkomenhet kleinste komfoor ia van 0.60. We zjjn nu genaderd tot de afdeeling badkiehels en gaan eerst een kijkje nemen bij de lighting gey- «er, ingezonden door don Hr. Th. v. Berkel; over de praotische manier, waarmede men koud of warm water in de kuip kan laten, over de automatische regeliug van don gasaanvoer, over de wijze van be werking, valt niets dan goeds te zeggen. Jammer voor menigeen, dal deze nuttige toestellen zoo hoog in prijs zijn. De jury, die de uitkomston afmeette naar het nuttig effect, bjj gebruik van een bepaalde hoeveelheid gas, en een bepaalde hoeveelheid water, kende dezen geyser een gouden medaille toe. De prospectus, die ter verspreiding ligt, geeft verder alle inlichtingen. Naast deze staat een badkaohel van den Hr. t. Oppen te Dordrecht, inzendor en fabrikant, bij ver wierf een zilveren medaille. Heeft men gezien welke wegen het binnenstroomende water moet maken waarbij het voortdurend verhit wordt, dan begrijpt men dat het water warm moet worden. De Hr. Francois, lid van de juw der tentoonstelling alhier, gaf de badkaohel //la Vitesse" een attest dat men in de prospectus kan vinden. Eou derde badkaohel daarnaast kwam niet voor I een bekroning in aanmerking, wijl deze niet aange sloten was aan gas- en waterleiding. De laatste van deze inzending verwierf mede een zilveren medaille. Bij de wederbijeenkomet der Fransche Kamer zal de regeering voorstellen eerst de iuterpollatie over de gebeurtenissen te Carmaux te behandelen. De minister van financiën wensckt, dat de beraad slaging over het privilege van de Fransche Bank reeds terstond op de dagorde wordo geplaatst. In de namiddagzitting van de begrootingscommis- sie heeft de directeur der registratie zijn ontwerp tot herziening van het registratierecht medegedeeld. Dit ontwerp wijkt geheel af van het plan van den heer Brisson. Ton opzichte der handelsovereenkomst met Zwit- serland heeft de Fransche regeoring thans de volgende gedragslijn vastgesteld. Er zullen drie conventies aan de kamer wordeu aangeboden, een handelsover eenkomst, ten grensovereqnkomst en een overeen komst betreffende deu litterairen eigendom. De eerste overeenkomst bevat intusschen uitsluitend de weder- zijdsche toekenning van 't minimumtarief, benevens enkele bepalingen betreffende de handelsreizigers. De verlaging van verschillende rechten van 't mini- mum-tarief, over 55 posten loopende, zal bij afzonderlijk wetsontwerp worden voorgesteld uit deferentie, zoo het heet, voor 't parlement, en't verzoek van Zwitserland om ratificatie dor overeen komsten afhankelijk te stellen van de aanneming dier wet is afgewezen. Intusschen b.vredigt deze schikking de Fransche protectionisten niet. Zij staan op hun achterste bee nen eu bepaald de heor Méline klaagt in redevoerin gen steen eu been over de inbreuk op zyn geliefd minimum-tarief. Het schijnt vast te staan by voor zoowel als tegenstanders der regeling, dat de verlaging aan Zwitserland toegestaan, werken ten gunste van alle landeu, waaraan het minimum-tariet is toege kend. De heer Mélino noemde sis zoodanig Engeland Duitschland, BelgiëNederland zal er natuurlijk ook toe moeten behooren. De Frausche Regeering heeft tooh geen bevel durven zenden aan den prefect om bet vorbod, van optochten te Carmaux in te trekken. Dientengevolgo werden de dagelijksche verzamelingen van arbeiders bij den ingang der mijnen door cavalerie afdeelingon verhinderd eu de mynworkers, die tegenstand boden gearresteerd. De maire-mijnwerker Calvignac heeft geprotesteerd en ook het Kamerlid Baudin. De ge meenteraad van Marseille stelde 500 fr. beschikbaar voor do werkstakers van Carmaux. In Italië is de verkiezingscampagne officieel geo pend door het program der regeering, dat in den vorm van een verslag aan don koning naar aanlei ding van de ontbinding der Kamér is openbaar ge maakt. Hoofdzaak daarin is, dat do regeering de buitenlandsobe politiek laat rusten, om allo aandacht op de regeling der binuenlandsche aangelegenheden te vestigen. Hoewel de regeering den toestand der financëu alles behalve rooskleurig voorstelt, durft zij toch beloven, biunen een paar jaar het evenwicht te herstellen zonder nieuwe lasten te leggen op de schouders der belastingschuldigen'. Deze zullen waar- schijnlijk zeggen: Het mooie deuntje is al meer ge floten eerst door daden overtuigt ge ons Veel geestdrift zal do ministerieele verklaring dan ook niot wekken. De oud-minister Colombo heeft in een dezor dagen te Milaan gehouden rede nog eens de finaocieele zwakheid van Italië in hut licht gesteld. Hy waarschuwde vooral tegen «hooge politiek" en drong er op aan, dat men het zedelijk gehalte van het leger zou versterken en de organisatie verbeteren, liever dan zijn heil zoeken in een groot aantal sol daten. Als er 15 millioen gulden op het leger werd bespaard en 20 millioen op de andere takken van staatsdienst, dan zouden de financiën spoedig in een gezonden toestand komen, zei hij. Het blijft echter de vraag: wil Italië//hooge poli tiek" voeren? Moet de positie in de Roode Zee gehandhaafd worden? Moet de marine aanhoudend uitgebreid en de havens steeds versterkt worden Behoort Italië zioh in te spannen, de stelling als groote mogendheid, welke het door zyn aansluiting bij het Drievoudig Verbond is gaan innemen, het koste wat het wil te handhaven Indien Italië dat alles wil volhouden, dan zal er van besparingen wel weinig komen. Of een uittreden uit het Drievoudig Verbond echter reel helpen zou Het .alt te betwijfelen. Dan zijn ïranmjk en de Heilige Stoel er nog om het land op nieuwe kosten te jagen. Het het afsluiten van ons boel jaar hielen wii onze geeerde stadgenooten een overzicht aan, van den toestand der kinderbewaarplaats. Gelukkig is deze bevredigend en kunnen wij met voldoening op het afgeloopeu jaar terug zien. Het aantal verpleegde kinderen bedroeg 4649, dus ruim honderd kinderen meer dan in bet vorige jaar zoodat do inrichting zëer bloeit. Wat de finantieele toestand betreft, wij sluiten met geen batig saldo zooals in 't vorige jaar, maar een nadoelig saldo van 19 92 Do reden hiervan is, dat wij tot noodwendig reparatiën en sohildorwork moesten overgaan. Ook zijn wij met de oontributiën dit jaar helaas! 'alweer achteruit gegaan, doordat vele leden do stad hebben verlaten en ondanks alle moeite mochten wij die tot hiertoe nog niet aangevuld zien. Zonder de grooto gaven van den stichter en de directie der Stearine-kaarsenfabriek zouden wij waar- XI ,n00liis0 u%a»®n niet kunnen bestrijden. Het is daarom te hopen, dat zg onze Crèche'nog lang blijven steunen 1 en met bescheidenheid mogen WIJ liter nog wel bijvoegen, dat het bestuur van deze nuttige inrichting zich hartelijk verblijden zoude, wanneer er vrienden van de Crèche hunne belang stelling wilden .toonen, door met eene kleine bijdrage in dit betrekkelijk klein te kort te gemoet te komen. Met den weusch, dat bij stadgenooten, de over tuiging meer en meer ingang vindt, dat deze inrichting eene onmisbare instelling voor ons njjver stadje als Gouda is, heb ik de eer, namens het damesbestuur te zijn, Uwe dienstw \1. de LANGE SecrPeimum/ieeeteresse. Gouda, 14 Oct. 1892. Geachte Heer hoof dopeteller Dageljjkseh worden onze huizen als het ware be legerd door allerlei geboefte van het minst allooi, die onder aanbieding van hunne niets beteekenende koop waren er een soort bedelpartij van maken en die indien men van (hunne waren niet gediend is of hen niets geeft u of uwe huisgenooten in uw eigen huia de huid volschelden of wel de meest onkiesche ver- wenschingen naar het hoofd werpen. Wanneer men nieis bij hen koopt of hen geeft dan zijn ,valt dood" of //krijgt de kanker" alledaagsche uitdrukkingen. Van morgen nog toen mijn jongetje een dergelijk persoon voor zijn offertes bedankte, werd hij onthaald op het vriendelijke //Vorrek klein' kreng". Ik hoorde dit zelf. Moeten wjj nu behalve den last dat onze boden elke oogenblikken uit hun werk worden gehaald om voor die gasten do deur te openen in ouzo eigen woningen op dergelijke liefelijkheden worden ont haald. En zoo erg als het den laatsten tijd is, was het hier nimmer. Mocht deze weg der openbaarheid een middel zjjn om ons Goudsche ingezetenen vaD dien plaag te verlossen dan zoudt gij ons, Geachte Heer Eedacteur, een onschatbaren dienst bewijzen, of weet U ons misschien den weg te wijzen er van af te komen. Hopen wij het en ontvangt bij voorbaat hiervoor mijnen besten dank. H. J. IWES. Ie. Luit. GOUDA, 14 Ootober 1892. VOOR DE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, voldoende aan art. 28 der Wet vau den 19 Augus- tus 1861 Staatsblad no. 72); en aan art. 20 van Zijner Majesteits besluit van den 8n Mei 1862 taateblad no. 46), brengen ter algemeene kennia: dat do Loting der in dit jaar voor de Nationale Militie ingeschrevenen in deze gemeente zal plaats heb ben op DINSDAG den 25n OCTOBER aanstaande dat do ingeschrevenen naar alphabetische orde op geroepen, zeiven hun nommer trekken, dat ook voor den niet opgekomen Loteling de trekking kan ge schieden door zijn Vader, Moeder of Voogdterwijl dit bij hunne afwezigheid door den Burgemeester of een Lid van den Gemeonleraad wordt gedaan dat de belanghebbenden, ten einde te loten en op-

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2