dames mmsm. kachelkoIoTi, VÓLKS-GAARKEUKEN. Erwtensoep. RUHR KACHELKOLEN, S. e. GABRIJ, 1 'iTÜefS ondergoederen OPEIBARE VERKOOPING In Lossing eene Lading STEENKOLEN, tot 20 ootohes GESTIKTE DEKENS. WINTER-AARDAPPELEN ADVERTENTIES*. 3D© Étalage üépot by d. Hoogenboom Cz.B Kachelkolen &65 gj per H. L. a Haardkolen h 85 ct.l"?8811 Jan Zwart Pz., P. C. W. BEGEER, WOLLEN- on BOVENROKKEN. OTrr\TFAï i^ivt MJlWllUUlUlULIilflll Zaal: NUT EN VERHAAK. Hoffman's Stichting MAANDAG 17 OCTOBER 1892 Koopjes. Koopjes. 2 PEKSOONS 1 flinofiTJi' nrnrror nrr/run Firma Wed. BOSMAN. A. LAMBERT, MUZIEKUITVOERING. A, Vermaat, Bolwerk, Gouda. normaal vrf. W.BengerSöhnel firn/- te GOUDA. abonnement voor Haarsnijden cn Scheren aan huis. I Firma J. WLLTEB. Woensdag 19 October, aanvang te 8 uren; De COMMISSIE. van af 2,75. nSzTOLTOlT 65 cents per mud, In de Standaard Tan heden (15 October) komt hot volgende bericht voor: De Gemeenteraad van Gouda bestond tot dusver ffuitsluitend uit liberalen. Nu de heer Dercksen gekozen is, telt hy 16 liberalen en één anti-revo- fflutionnair." Hieruit blykt, dat de heer Hoogenboom by de Standaard ook voor liberaal doorgaat, w\j hebben hem nooit voor liberaal gehouden. Mej. M. C. Bokhoven ia tot onderwijzeres te Botterdam benoemd. Van wege het Ryk is men te Haastrecht begon nen de telephoonsfeleiding daar te stellen. Zij komt langs den IJaeldyk in Stein en wordt bij de water machine verbonden aan do reeds bestaande telegraaf palen. B. en W. van Oudewater, gebruik makende van hot aanbod van do hh. De Jongh Co., fabrikanten aldaar om gratis gekookt water ter beschikking van belanghebbenden te stellen, laat nu sedert oen paar dagen dagelyks een wagen van circa 1000 liter inhoud door de stad rijden, waarvan nog al vrij wat gebruik gemaakt wordt. Ook ten behoeve der schooljeugd wordt dagelijks een zekere hoeveelheid gekookt wator disponibel gesteld. Uit Berkenwoude, schrijft men aan de SchoonA. Ct. Door de verbetering, die in de vaart van Stolwyker- sluis naar hier is gebracht, was het mogelijk, dat in de afgoloopen week een schuit geladen met steenko len bij de hofstede van den heer R. Van der Bas kon komen om daar de lading te lossen. Gedurende de kermis lag er eeue schuit, niet geladen, \lak bij de kom der gemeente. Mocht het nu eeus zoover komen, dat geladen schepen in do onmiddellijke nabijheid van het dorp kwamen. Door het bestuur ran het weduwenfonds van het werkliedenverbond V ooruitgang door Beschavingte Dordrecht, is eene gerechtelijke aanklacht ingedieud tegen den penningmeester, io de laatste weken tevens secretaris van dat fonds, ter zako van verduistering van alle aan bet fonds toebehoorende gelden, tot een gezamenlijk bodrag van omstreeks 320. Aanvankelijk beweerde de zoo diep gevallen tuan, tengevolge van schrik bij het ontstaan van een begin van brand in zijne woniog eene portefeuille met oen bankbiljet van 50, dat hy zou gaan wisselen, ver loren te hebben en, ten einde in staat te zijn de wekelijksche uitkeering aan de weduwen toch te kunnen doen, een dor onder zijne berusting zijndo effecten beleend te hebben. Toen die uitkeering niettemin achterwege bleef, werd een verder onder zoek ingesteld, dat al spoedig tot de ontdekking leidde, dat alle effecten waren te gelde gemaakt, terwijl hij bekende de opbrengst teu behoeve van zyn gezin te hebben aangewend. Tevens moet ook eene onjuiste boeking ontdekt zijn, kennelijk gepleegd met de bedoeling eeue vroeger gepleegde verkeerde handeling te verbloemen. Het treurigste is zeker wel dat bij een gezin van zes kinderen heeft. (Dordr. Crt.) De Haarlemsohe Rechtbank behandelde Donderdag de zaak van Jan Smit, gewezen onbezoldigd rijks veldwachter te Haarlem, beschuldigd van aanleiding te hebben gegeven tot omkoopery. De zaak had zich alt volgt toegedragen Smit was op 20 Maart jl. gekomen te Assendelft en was daar gegaan in de woning van Pieter Corver, herbergier, dien hy te kennen gaf, er den bierhuis houder Van Ham eens te zullen //bijlappen" wegen» verkoop van sterken drank in het klein. Werkelyk begaf hij zioh naar de woning van v. Ham, waar hij diens huisvrouw in de gelagkamer aantrof en haar om een borrel vroeg. Do vrouw gaf te kon non geen vergunning te hebben en dus geen jenever te kunnen tappen, doch op zyn aanhoudend aandringon, haalde zy tooh eene karaf' uit de huiskamer en gat S. een borrel. S. vroeg toon aan vrouw v. Ham eens bij hem te komen zitten doch deze weigerde, te kcuneu gevende bang te zyn, dat S haar kwaad wilde doen, waarop deze antwoordde dit tooh wol te kunnen, al kwam zy niet bij hem. Hy liet toen ziju penning en aanstelling aan de vrouw zien, en later ook aan baren man, dien hy zeide te bekeuren wegens den verkoop en wien hij teveus beduidde, dat dit hem minstens 25 zou kosten. Van Ham begreep uit verschillende uitdrukkingen van S. al spoedig waar deze heen wilde, bood In in twee rijksdaalders aan, die gretig werden aangenomen, met den uitroep vooruit dan maar", en de zaak was in den doofpot. Smit nam eerst nog een borrel bij v. Ham, ging toen naar Corver terug, pakte ook daar nog een glaasje en bleef toen by C. eten. Aan tafel werd door hem nog al goede sier gemaakt. Hij gaf o. a. boter en eieren cadeau. De beklaagde, die niet kon ontkennen de twee rijksdaalders te hebben aangenomen, trachtte zich nu, ovenals vroeger reeds, by den officier, door allerlei draaierijen to redden. Den officier had bij wys trachten te maken, dat bij in het geheel niet te Assendelft was geweest; later was hy er weder wèl geweest, doch op een andoren datum, wat eveneens bleek gelogon te zyn, in één woord, hij bad zich in een net van leugens verstrikt. Op het hoogst ernstige van het teit wijzende, re- quireorde de officier van justitie 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 21 October. Do cholera in Perzië. Hoo treurig het in Perzië gesteld is met de zorg voor de openbare gezond heid, en hoe lichtvaardig men er to werk gaat tij dens de cholera-eaédenile, daarvan leveren de vol gende bijzonderheden het bewijs, welke hot N. v. d. D. ontleent aan een particulieren brief uit het land van den Schab (van 8 Sept.) //Iedereeu in Perzië heeft het recht geneosheer te zijn, of liever er is geen enkel Perzisch dokter, om dat men er niet weet wat een medisch examen ia. Als in een Perzische stud de cholera uitbreekt, vlucht do helft der bevolking naar buiten, en zij, die iu gewone tijden den moed hebben zioh voor genees heer uit te geven, behooren tot de eerste vluchte lingen. Een Kuropeesch dokter is, zelfs in de hoofdstad, een rara avis, en in tijden van epidemie moeten de lijders zich maar beholpen zonder geneeskundige hulp. De kerkhoven worden bij voorkeur aangelegd in volkrijke buurten, midden in de stadzij zijn niet omheind, ja dienen als oponbaren weg. Voor de duizenden slachtoffers, welke de cholera tot dusver te Teheran gemaakt heeft, was goen plaats de meeste liggen in een kuil van ongeveer 50 c.m. diepte, hier en daar waar men hot lijk het spoedigst kwijt kon raken, nauwelijks of in het ge heel niet met aarde bedekt. De lykdragers eten, terwijl zy een doode op een ladder op de schouders torsen, onrijp dbft. Een vader, die voor weinige dagon van de ziekte hersteld is, geeft onrijpe vruchten aan zyn kind. Een man, wiens vrouw zich niet wel govoolt, geeft haar als medicijn oonigo poron, koud water en zure melk 1 De Europeaan, die besmette goederen verbrandt, wordt door den inboorling met minachting beschouwd, ja bijna aangezien als eeu misdadiger. Als de ziekte iemand overvalt, brengt men hem bij voorkeur nair de waterleidingen, waaruit het drinkwator wordt gescheptalle plaatsen, gelogen beneden die waar de lijder zioh] bevindt, hebben dus vergiftigd drinkwater, maar//stroomend water is altijd rein", is een Porzisch axioma. Behalve een klein Europeesoh hospitaal te Tehe ran, is er in geheel Perzië geen enkel ziekenhuis, noch burgerlijk, noch militair. Het is ook niet te verwachten dat er, als de epi- deraie, welke thans in de vier hoekon van Perzië duizenden en duizenden menschenlevons kost, gewe ken is, iets vorboterd zal worden op hygiënisch tor- rein. Do aanvang tot verbetering is te raoeielijk. De epidomio is nu ontegenzeggelijk aan het af nemen. Te Teheran komen nog dagen yoor van 50 a 60 dooden maar er zijn dagen geweqst van ruim 1600 sterfgovallen op eene bevolking die, in de tegenwoordige omstandigheden, ternauwernood 80,000 zielen kan bedragon." De secretaris en do veldwachter der Liraburgsohe gemeente B. dronken to zamon eenige borrels, eerst op vriendschappelijke wijze, later al twistende. Toen raeu daarna de herberg verliet werd eerstgenoemde door don veldwachter, wegens openbare dronkenschap, bekeurd en in arrest gebracht. Later uit het arres- tantonlokaal ontslagen, diende de secretaris tegen den veldwachter eene klacht in wegens mishandeling. Do Semaine médicale geeft een overzicht van den gang dor cholera-epidemie in Frankrijk in de laatste weken. Daaruit blykt dat van 20 September tot 1°. October de epidemie te Parijs voortdurend afneemt. Het aantal gevallen van overlijden aan cholera in dat tijdperk bedroeg aldaar 153, d. i. dus gomiddeld 7 per dag, terwijl iu de laatste dagen slechts 2 a 5 sterfgevallen per dag voorkwamen. Daarentegen zyn in de provincie verscheiden# brandpunten ontstaan, als te Cherbourg, Tourlavillc, lionfleur, Dieppe, le Tréport en lo Partei, waar men echter goeden moed heeft de ziekte machtig to worden. Moer vreest het blad echter voor den toestaud te Marseille, waar de cholera op 3 October is uitgebroken' en zich uitbreidt, en worwaarts de regeering do heerea Proust en Brouardel heoft heengezonden. Zeer betreurt het blad het, dat terwijl in Duitschlond de cholera te Hamburg nergens tot eene epidemie hoeft geleid, thans in Frankryk do choléra van Parijs aanleiding geeft, dat in Frankryk tal van brandpunten der ziekte ontstaan, welko meer of minder ongerustheid moeten baren. een hard woordjen kon, of, zoo niet, dan was het in haar eigen belang noodig dat zij het leerde. En Mario vergaf het wel, maar zy vergat het ge beurde niet, en juist daardoor werd haar eerste daad de vergeving zoovoei te moeilijker en te mooier. Ver nedering, door verwanten aangedaan, pijnt met feller smart dan verguizing door vreemden, «lat ondervond ook Marie haar vertrouwelijke toon tot Fanny was geweken, en Fanny beijverde zich niet om dien te herstellen't zou van zelf wel terecht komen, en als vrouw des huizes was hot immers noodig tegen over ieder harer ondergeschikten haar quant a moi te hand haven. Dominee bleef voor Marie even on genaakbaar als altijd te vorenhij was van een een zelvige natuur en acbeen bovendien de familie zijnor vrouw niet bijzonder genegen, 't Is dus ua dit alles geen wonder, dat Mario iu 't belang van alle partijen, begon to wenschen en te trachten aan dezen stand der zaak een einde te brengen. In den laten avond wanneer zij op haar eenvoudig karaerke alleen was, terwijl do overige huisgeuooten ter ruste waren gegaan, begon zij haar vroegere taalstudiën weder to vorvolgon, doch thans tot een ander doel en op eene andore wijze. Vroeger maakte j^zij thema's, ton einde zich in do vreemde taal juist en vaardig te leeron uitdrukken, tot welke bedreven heid zij echter niet had kunnen geraken na las zij veel Fransch, Engelsch en Duitsch, om vlug te lee- ren begrijpen wat zij las, zij het dan ook, dat zy meermalen de rechte beteokenis niet aan oen woord gaf, maar uit deu zin opmaakte wat het on geveer kon beduidon want het gedurig raadplegen der woordenboeken zou haar te veel van haar koste- lijken tijd hebben geroofd. Zij maakte reuzenschreden in hel vrij vertalen vau het blad. Ziu ze nu 'twas een paar maanden later niet in staat zijn, tegen eonig honorarium een vreemd boek in 't Hollandsch over te zetten Zou zij nirt eens beproeven, vooreerst althans oen kleinere bijdrage in een tijdschrift geplaatst te krij gen? Ja, en zoo het gelukte, wilde zij een wellicht armoedig, maar toch onafhankelijk loven verkiezen boven den tegen woord igen toostand. En schier afgemat van haar huishoudelijke bezig heden in 't gezin, offerde zij do eerste, do beste uren van den nacht op, om met ontstoken oogen to schrij ven, te vertalen, wat haar goede, eenvoudige smaak haar uit eeu buitenlandsch tijdschrift had doen kie zen. Ten laatsto was zij met haar arbeid gereed. Hoo zenuwachtig hoefde haar do hand, toen zij dien eer sten gewichtigon brief schreef aan de redactie van het maandwerk, waarin zij haar vertaling hoopte geplaatst te zion, en hoeveel inspanning kostte haar hi t opstelen daarvan zoo zuiver van stijl, zoo nauw gezet van taal moest het immers zijn, wilde zij kans hebben van slagen bij dio scherpziende mannen vun kennis en talent. Zoo baar begeleidend schrijven althans den toets der kritiek niet kon doorstaan, was het te vreezon, dot zij zich de moeiten zouden spa ren haar werk in te zien. Haar paketjen werd verzonden en zij getroostte zich de opofferiug hot te frankeeren, hoewol het van haar armelijk beursjen haast niet te vergen was. Maar God wist, of het haar niet honderdvoud vergoed zou worden. De tijd lokt wol rosifen uit den dorren doornstruik, cn doet immers bloemen bloeien op hot graf, waarin wat ons lief en dierbaar is werd begra ven. O, blijde hoopwat zou een monscbenleven zijn zonder ui. De dagen verhopen, de eene na den andor, en in goede verwachting was Marie al weder iets niouws begonnen te vertalen. Maar het antwoord bleef uit. Toch kwam er nieuws; doch niet per pest, van zeer nabij. Henri kwam op zekeren dag ton huize van dominee. Klos met een zoo bedenkelijk gezicht, dat èn de heer des huizes èn ziju vrouw èn Mario terstond vroegen wat er gebeurd was. //Direct gebeurd is er nog «el niets, maar ik vrees dat we ons op het ergste moeten voorberei den," gaf hij ten antwoord: wJe weet, dat papa sedert hij van 't Ministerie af is, veranderd is als oen blad vau een boom. Zoo levendig en gezellig nis hij vroegor was, zoo naargoostig eu in zich zelf gekeerd was hy iu den lantsten tijd, en ik meen nu reden te bobben om te gelooven, dat hij somtijds niet wel meer bij 't hoofd is." ftordt vervolgd Sedert 4 dezer is te Bleskensgraaf geen cholera geval meer voorgekomen, zoodat gisteren de van rijks wege aldaar gestationeerde arts, dr. v. d. Moer, zijnon werkkring te dier plaatse als geëindigd beschouwde en deze gemeente verlaten heeft. Was het veroordeel tegen de komst van genoemden arts niet gering te achten, dan valt niet te loochenen dat hy door zyn kalm optreden dat vooroordeel voor een groot deel niet alleen heeft overwonnen, maar ook by veleu eene aangename herinnering zal achter laten. Krachtig gesteund door don burgemeester, heeft hy er veel too bygedragen, dat de gevreesde ziekte geen uitbreiding heeft gekrogon. Daar de gemeente nu vrij is van cholera, zal Maandag de school weder geopend worden. Ondertrouwd REINIER van deu KLEUN EN JOHANNA van den RING. Zwammerdim, Gouda,14 Ootober 1892" V Bevallen van eene Dochter, C. J. LANGEKAAR— Mijnliepf. 14 October 1892. Heden overleed, tot onze diepe droef heid. onze geliefde Zuster en Tante, ANNA CORNELIA van VELSEN, wed. G. J. de Ruitbb, in den ouderdom van 73 jaren. E. M. van ROO IJ- VAN Velsen. M. E. MIoHAELIS. W. J. van ROOIJ. Gouda, 13 October 1892. Bjj het naderend St. NICOLAASFEEST bevelen wjj ons minzaam aan. Fiema Gez. SCHOUTEN. is dagelijks te bezichtigen. jji/rtV het beste voorbe-B hoedmiddel tegen I verkoudheden enH tegen onvoldoende H huiduitwaseming. I -// Alleen echtwanneer H wet nevenstaand I waarborgmerk ge-B stempeld met hetH ^w^^opschrift en onder de liaudteëttciiiug Tegen namaak wordt dringend gewaarschuwd. Wjjdstraat te Gouda. Ilj NB. De prjjzen zjjn niet hooger dan van het nagemaakte. De Notaris H. GROENENDAAL te Gouda, is voornemens op DINSDAG 25 OCTOBER 1892, des 's morgens 9'/, uur en zoo noodig den daarop volgenden dag, aan het huis aldaar aan de WESTHAVEN Wijk B. no. 178, in het openbaar om contant geld te verkoopen Eene collectie Porselein en Delftsch Aarde werk, bestaande in: Borden, Schotels, Trek potjes, Melkkannetjes, Theebusjes, Pollen, Kom men en Beeldjes, in verschillende kleuren en grootte. Vier figuren van Delftsche Tegels, voorstel lende: Flora, Pomona, Ceres en Dyana, elk van 52 stuks en een figuur voorstellende Han nibal van 39 tegels. Antieke Kasten, Schildergen, Linnenpers met ebben hout ingelegd, koperen Kandelaren, Bla kers en Vjjzels, Kabinet, gesneden houten por- celein Kastje, Consoles, Buffet en Klok met Speelwerk. Oude Zilveren Vesfckettingen, Gespen, Knoop jes, Boekslooten, Messenhecht en klein Zilver. Voorts: Behangersgereedschappen, Behang selpapier en Linnen, Gangloopers, Kleedjes, Matten,'Garnituurstellen en Franjes, alsmede eenige Meubilaire Goederen en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. Te bezichtigen daags vóór den verkoop van des voormiddags 9—12 uur en des namiddags van 24 uur. Nadere informatiën geeft voornoemde Nota ris GROENENDAAL te Gouda. le KWALITEIT GROVE waaruit ik gedurende dë lossing zal leveren BLEEKERSSINGEL K 212. Gouda, October 1892. COIFFEUR, OOSTHAVEN, De Nieuwste FLANELLEN- OOSTHAVEN te GOUDA. Eene Voorstelling, te geven door de boA roemde Koninkl. Hof-Anti-Spiritisten Nieuwe Sensatie-Experimenten op het gebied van Somnambulisme, Mne motechniek, GedachtenlezenPsycho logie en Spiritistische Manifestatie. Het geboeide Medium, het Raadsel der 19de Eeuw. Iste Rang 0.75, Ilda Rang O 50, zijn dagelijks te verkrijgen en plaatsen te be spreken hij den Kastelein der Sociëteit DE KÊUNIE. VERKRIJGBAAR van af ECHTE GROOTE SORTEERING IIEND E WEG D 84. In lossing de lading PUIKE GROVE welke gedurende de lossing tot kontant zonder korting vrjj te huis worden geleverd. Aanbevelend, TURFSINGEL P. 80. ZOïsDAG-NAMIDDAG van 14 uur, Entree 10 Cents. ZONDAG-AVOND van 8KJ uur met Entree 25 Cents. BESTE ZEEUWSCHE 1.40 per MUD, bjj schipper

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2