BINNENLAND. DE TENTOONSTELLING Bultenlandsch Overzicht. van gastoestellen voor verlichting-, verwarming- en drijfkracht. lion voordeel zullen doen. Vn homme averti en vaut deux, GOUDA, 17 October 1892. 3|j kon. besluit van 18 Ootober is benoemd b|j het wapen der infu terie van het leger in Neder- landsch-Indië tot tweede luitenant de sergeant P. A. G. van Alderwerelt van Rosenburgh, van het 4e reg. infanterie. De heer C. J. Groothoff is benoemd tot 2en lni- tenant bij het 2e regiment infanterie. Onze verwachting, dat het gisteren op de Gas-ten- toonstelling wederom zeer druk zou zijn, is uitge komen. Zoowel 's middags als 's avonds brachten velen daaraan een bezoek. Des middags werd zij bezocht door 273 personen, 's avonds door 442 personen, tezamen alzoo 715, waaronder natuurlijk niet begrepen zijn de houders van abonnements kaarten. Des avonds moesten verscheidene personen worden teruggewezen, daar de zaal letterlijk tftoY' was. Is het ons aaugenaam te kunnen constateeren, dat de Tentoonstelling zooveel succes heeft, met een enkel woord wenschen wij er belanghebbenden op te wijzen dat op de avonden, dat er op de Tentoon stelling geen muziek is, zooals heden, er veel beter gelegenheid is artikelen uit te zoeken, die men zou willen koopen, daar het dan minder vol is en dus de artikelen beter in oogenschouw kunnen worden genomen. Gisteren had een huishoudelijk concours plaats voor die leden der Schutterij welke geregeld aan de' schietoefeningen deelnemen. De deelnemers waren in twee klassen verdeeld. Ie klasse. Ie prijs sergeant Mul. 2e sergeant-majoor van Vliet. 3e sergeant Jansen. 2e klasse. Eereprijs. Schutter Reus. Ie prijs, muzikant A. de Jong. 2e schutter Jaspers. 3e ti korporaal Koopman. 4e sergeant Hoedt. 5e sergeant de Boer. Door den majoor- kommandant was nog oen prijs aangeboden voor den schutter die de meeste 12 of 11 schoot, welke ten deel viel aan den schutter Leu- sen na kampen met schutter Jaspers. Door den fung. Luit.-Adj. was een prijs uitgeloofd voor den schutter welke van de beide klassen het hoogste aantal punten schoot, behalve de winner van den eereprijs. Deze prijs werd behaald door den muziekant A. de Jong. Wij vestigen nogmaals de aandacht op de Op Woensdag, den 19 October aanstaande in de zaal „Nut en Vermaak" Oostfcaven te geven anti-spiritistische soirees van het echtpaar Lané-Ney. Volgens alle berichten, die wij daarover lazen, verwekten de toeren bij het publiek der grootste steden buitengewone be- Ja maar, het gaat u minder aan, meisjen antwoordde Fanny„Och-Heerwat hebben wij te genwoordig veel zorgen en verdrietWillem en zijn vrouw maken het zich veel gemakkelijker: die trekken zich van de fatale historie niets aan, en ne men hun pleizier of er niets gebeurd is." «Dat zijn menschen van de wereld," zei domi nee, „die den breeden weg gaan. Louise is er bij zonder goed geplaatst, om geheol en al verloren te raken." ttWaarom hebt u Louise dan niet in huis ge nomen vroeg Marie. „Ze had het hier geen drie dagen uitgehouden, Marie V' antwoordde haar broeder„en daarom heb ben wij 't anders geschikt. Maar nu kom je bij mij en ik hoop heel spoedig." X. Henri had zijn voornemen ten uitvoer gebracht en woonde met zijn vader en zijn zuster Marie op een kleine, maar aangenaam gelegen bovenwoning. Onder deze gewijzigde omstandigheden gevoelde Marie zich hier gelukkiger dan ten huize van dominee Kloswel is waar had papa bepaald toezicht noodig, omdat hij zoo sufferig was geworden, dat hij somwijlen niet scheen te weten wat hij deed of antwoordde, als men hem iets verzocht; maar voor krankzinnigheid meende men vooralsnog niet te vreezen te hebben. Het was bij hem veeleer een aanhoudend atgetrok- langstelling. Te Leipzig, wear 15 en te Berlijn, waar 50 voorstellingen gegeven werden, waren telkens alle rangen uitverkocht, en ook hier zal de voor stelling zich dus zonder twyfel in een talryk bezoek mogen vorheugen. Men kan zich vooraf by den kastelein der Sociëteit de Réunie van plaatskaarten voorzien. Levensgevaarlijke boorden. Ecu Zweedsch ingenieur, die op reis was, viel in slaap in zijn rytuig en liet het hoofd op de borst zakken. Aan de plaats van bestemming gekomen, wilde de koetsier hem wekken, maar de man was dood. De geneesheer die geroepen werd, constateerde, dat hij gesmoord was door zijn boogen boord die de luchtpijp had dichtgedrukt. Twee metselaars kregen te Parys in de Rue #b Tolbiac op een steiger van een huis dat in aanbouw was, twist en gingen olkander te lijf. Weldra be gonnen do mannen te worstelen en het publiek in de straat zag met ontzetting, dat het worstelende paar gedurig den buitenkant dei' steigerplaukeu na derde. De angst der toeschouwers was niet over dreven goweest, want plotseling viel een der worsto- laars naar beneden. Gelukkig werd de kracht van zijn val door een stuk zeildoek en eenige kalkzakken gebroken. De man was niettemin ernstig gekwetst en werd naar het hospitaal La Pitié gebracht. De andere vechtersbaas werd door eenige werklieden in handen van den oommissaris van politie gesteld. De Parijsche correspondent van het übl. deelt in eene causerie over de postzegelten toonstelling aldaar o. a. mede Meer en meer begint men dan ook, evenals gele- genheidsmunten, gelegenheidspostzegels uit te geven. Zoo zou de Argentijnsche Republiek om als postzegels op 12 October, den 400n verjaardag der ontdekking van Amerika, te gebruiken, oen afzonderlijk zegel uitgeven, voorstellende de korvet „Santa Maria" in open zee. Ook do Vereenigde Staten moeten voornemens zijn in het „oentennial year" 1893 hun gewone reeks van postzegels door eene Columbus- serie te vervangen, waarin het portret van den ont dekker, zyn klooster, zijn schepen en alles zullen dienst doen. Onder den titel„Amsterdam onder curateele, zegt het Weekhl. Nederland Dat geene onteigeningswet zou te krijgon zgn ten behoove van den beursbouw was te verwachten. Uit hetgeen in en buiten de gemeenteraad is voor gevallen, was licht de conclusie te trekken, dat de gemeente zich, ook zonder ontoigening, zeer goed helpen kan. Onder die omstandigheden was de weigering om te beslissen, dat het algemeen belang onteigening oischt, te verklaren en niet te betreuren. Doch wel is het te betreuren, dat sommige zich niet trilden bepalen tot afwijzing van het verzoek der gemeente Amsterdam, maar te gelijk die gemeente behandelden, als stond zij wegens verkwisting onder do curateele van de Tweede Kamer of moer speciaal van de afgevaardigde uit Kampen en Vechel. De wetgevende macht heeft Amsterdam, evenals zoo menige andere gemeente, door onbillyke regelingen ;n moeilijkbeden gebracht. ken peinzen, een bestendig leven in 't verleden, dacht Marie, dat hem als het ware dood liet voor de on dervindingen van den huidigen dag en hem dus ongeschikt maakte om met zijn omgeving meé te denken en meê te handelen. Misschieo had Marie gelijk, maar het kon ook iets anders het kon onverschilligheid zijn in het leven, dat hij tegen woordig leiden moest; want wanneer men den gan- schen dag nederzit, met de handen onder 't hoofd nokkend over de gevolgen van vroegere daden wanneer werkeloosheid en wroeging in lichaam en ziel samenwerken om den geheelen raensch te ver woesten, ziet hij lusteloos, levenszat uit naar het einde zijner dagen. Do noodzakelijkheid om papa onder toezicht te houden, ten einde hem te vrijwaren voor eenig on geval, dat hem zijn diepe afgetrokkenheid of de daaruit voortvloeiende onattentie voor de dingen van het dagelijksch leven allicht kon veroorzaken, was op zich zelve wel een treurige ondervinding, doch aan den anderen kant verzoende deze Marie met het denkbeeld, dat zij nog altijd haar eigen brood niet verdienen kon of mocht en zij, als immer te voren, dus op kosten van familie leven moest. Dat kruis des lijdens: de algeheele afhankelijkheid van een ander, zij hij dan ook een broeder, drukte haar thans mindor zwaar, omdat zij in dit huis toch recht van bestaan had om der wille van papa. Papa kon, m>cht immers niet verstooten worden: hij, dio zich zelf, neen, die meer dan zich zelf, die zijn eer had En nu zou zij of sommige harer leden - ten vervolge op deze onbillijkheid zich nog bovendien het curatorschap aanmatigen. Waarlijk, dat gaat toch al te ver Ja, als Amsterdam bedeeling genoot, dan zou het te verklaren zijn, dat afgevaardigden uit alle deelen des lands elke uitgaaf der gemeente gingen beoordee- len al wat de gemeenteraad deed of naliet gingen critiseeron. Doch zoo ver is hot toch nog niet, en zoover zal het ook wel niet komen, al ging er uit Amsterdam eene stem op om bodeeling te vragon. Die stem zal waarschijnlijk evenveel succes hebben als wanneer de roepende in da woestyu zat. Amsterdam zal wel nooit bedeeling vragen, maar wol recht. Recht eischt men door te vorderen, da teen deug delijke regel zij het ook voorloopig worde ge steld voor de uitkoeringen door het Ryk aan de gemeenten, ter vervanging van de uitkeering van het gefixeerde 4/i der personeele belasting. Een jaar geleden was het de tijd om dien eisch te doen hooren en krachtig te doen gelden. Men heeft den gesohikten tijd voorbij laten gaanl Onder de vele genootschappen in Engeland is er ook een, dat zich de bevordering van het gebruik van geitenmelk ten doel stelt. (British Goat Society.) Dezer dagen hield het genootschap een vergadering, onder voorzitting van de barones Burdett-Gouttf. Zekere hoer Jackson hield bij die gelegenheid een verhandeling over de belangrijkheid van geiteuraelfc, inzonderheid voor kinderen en zwakken. Do bijzon dere sterke geur van geitenmelk kwam, volgons hem oiot voor, indien de molk maar behoorlijk aan de lucht werd blootgesteld, en de vaton of kannen tel kens na gebruik maar goed werden gereinigd. De melk eener Kaschmierscbo geit, behoorende tot het vee der Koningin, in Windsor Park. behoorde dit jaar tot de belangrijkste onderzoekingen, door het ge nootschap verricht. Uit de analyse bleek, dat die melk in alle opzichten veel beter was dan de melk der boste koe. Verder werd medegedeold, dal kort- harige geiten rijker melk gaven dan de andere «oor* ten en, waar oen grooter hoeveelhoid van melk wm, die melk ook meer water bevatte. Geitenmelk variëerds natuurlijk naar 't voedsel, dat aan 't dier werd gegeven. De roombolletjes in geitenmelk waren kleiner dan die i'n koemelk, en, als een gevolg daarvan, kwam de room laDgzamor boven, en dit wns een hoedanigheid waardoor geitenmelk lichter verteerde dan koemelk Die gemakkolgker verteerbaarheid maakte, dat geiten melk van zooveel waarde was voor herstellenden. Voor huishoudelijk gebruik was geitenmelk verre te verkiezen boveu koemelkin het bereiden van gebak en pudding was zij \eel beter; en in koffie en thee stond z|j gelijk mot koemelk waaraan room wil toegevoegd. In „de Nederlander" leest men j De begrooting van Waterstaat voor 1893 bevit een paar posten, die doen zien, welke waarde som- tgds aan ramingen moet worden toegekend. Op de begrooting voor 1891 kwam een post voor tot het maken van een niuuw stoomschepradgemaal te Schel- lingwoude, waarvan de kosten begroot werden op 284,000. Thans moet do minister van Waterstoet verklaren, dat deze zullen bedragen 598,430, dut meer dan het dubbele. ten offer gebracht ook voor z|jn kinderen, moest in zijn ongeluk gesteund worden. Henri zorgde voor het lichaam, zij voor zijn hart en ziel zooveel zj 't vermocht, en broeder Henri ten minste was billijk genoeg om te erkennen, dat z|j hier hoog noodig was. Dsiarom gevoelde zij zich bij de nieuwe regeling van zaken gelukkiger dan ten huize van dominei Klos, en dag aan dag meer, nu zij begon te ervareu, dat papa blijkbaar gestreeld werd door haar liefderyke zorgen. Somwijlen nam hij haar hoofdjo tusachen de vermagerde handen en, zonder een woord to spreken, zag b|j haar dan in de strhleode oogsn, gedurende een geruiraen tijd; tot hij ten laatoto een diepen zucht slaakte of het hoofd treurig schudde. Zoo gingen er verscheidene weken voorbij en hoewel Marie in den eersten tijd met innig leedwezen haar hoop op het welslagen van haar letterkundigen arbeid had zion vervliegen, daar z|j steeds zonder antwoord bleef op haar brieven aan de redactie vso het maandwerk, nu zij een ander doel had in 't leveneen liefderijke arbeid, die, naar zij hoopte nog van langen duur zou mogen zijn, begonnen allengs de rozen harer jeugd opnieuw haar gevulder wangen te versieren en Henri zeide haar soms schert send, als hij een opgeruimd oogenblik had, dat hij eer begon te krijgen van zijne onderneming. (Hordt vervolgd.) Evmuboo is het gegaan met den post, die op de begrooting voor 1889 voorkwam, tot verbetering van het vaarwater buiten den afsluitdijk bij Sohellingwoude. De kosten daarvan werden gernamd op 600,000 maar ze zullen, blykens den tegenwoordigen minister, in werkelijkheid bedragen 1,003,500. De schuld ligt niet bij den tegenwoordigen mi nister van Waterstaat; want de beide genoemde posten werden onder het vorig ministerie op de begrooting gebracht en geraamd. Waar de werkelijke kosten zooveel van de minis- terieele ramingen verschillen, en touneu gouds meer zouden moeten worden uitgegeven dHn de Volksver- tegenwoording meende toe te staan, daar wordt hot budgetrecht der Staten-Generanl vrijwel illusoir ge maakt. VI. Ten slotte krijgen wo in de zaal nog de inzending van de welbekende Engelsche firma Will. Sugg Co. uit Londendat zij het laatst een beurt krijgt bij onze wandeling ligt voorzeker niet aan de mindere waarde of hoeveelheid van hare tentoongestelde goe deren. Was de kiosk b|j de opening gereed geweest, w|j zouden or onze wandeling mee begonnen hebben, daar b|j het entree der zaal direct onze aandacht getrokken wordt door deze fraaie expositie. Voor hot front staande bemerken we eerst een gasmeter, zooals we die opmerkten b|j de etalage van den Hr. Wilsouaan den wijzer, die hier het aan» tal kub. voeten aangoofi, ia een hefboom verbon den, die aan het eene eind een Sugg's regulateur brander draagt, welke bij zekeren stand over een ijzeren brander valt, dezen uitdooft en zelf aange stoken wordt. Het dool van dit toestel is om door een vergelijkende proef te laten uitkomen, welke brander de voorkeur verdient ten opzichte van licht effect en zninigheid in gebruik. Verspreidt de re- gulaleur-brander »ijn licht, dan zion we een heldere, goed lichtgevende vlam en de wijzer vervolgt kalm zijn wegbrandt echter de ijzeren brander, zoo zien we oon minder lichtgevende vlam en do wijzer draait niettegenstaande het mindere licht sneller rond, dan straks het geval was, dus meer gasverbruik. Een zeer fraaie collectie ballons, kappen, lieht- brekera enz. zijn hier voorhanden; een trapluatre, zooals do tentoongestelde met zijn vier gekleurde glazen kelken, waarin het licht talrijke malen weer kaatst wordt, kan niet anders dan een aardig effect govin; een aardige verzameling liohtschermen zijn aan eenige kroonen gehangen eu zijn door hun war men toon, zeer geschikt om een kamer vroolijk en gezellig te maken. Gaan we een kijkje nemen op de tafelseen groot /aantal branders voor gesloten en open vlammen zijn hier te vinden en wil men in 't bezit zjjn van een goed geconstrueerde brander, stap dan over de meerdere kosten heen en beproef een der .London Argand-branders» voor uw woonkamers en voor pakhuizen en fabrieken de open regulateur-branders. Uit het feit dat elke lantaarnbrander voorzien is vau een regulateur kan men wel opmaken, dat het nuttige toestellen zynzij verbruiken niet meer dan het aantal opgegeven liters per unr en zijn te ver krijgen in diverse soorten, van 6 kub. voet d. i. 140 liters, van 6, 7 enz. kub. voeten. Een verzameling kroonen met meer of minder aantal armen zjjn te kust en te keur te verkrijgen onder de lustres aan de stijlen der kiosk bevestigd', merken we zeer sierlijke op: bronzen, vergulde en gesmeed ijzeren in allerlei vormen met sierljjk ge vormde krullen. Een koffiobrander, die gedreven wordt door een waterraotor, alles in miniatuurvorm, hoort mede tot de inzending. Onder de ganglampen merken we eenige regenera- tiflampen opde peervormige ballon met roode aders voorzien zal een aardig zacht licht doorlaten, als de heldere vlam brandt. De „Aladin" lamp vertoont een aardig model voor staando lampen op schrijfta fels enz. en geven een flink intous licht; oen aantal komforen waaronder een strijkkorafoor en een massa aodere nuttige zaken te veel om op te noemen, des te meer om or van te spreken z|jn hier geëxposeerd. Een kacheltje waarop een briefje gehecht waarop driemaal^ verkocht" trekt onze attentie, 't Is de hVictoria", ook in de catalogus vermeld, ze is netjes doch eenvoudig, zoodat men een minder hoogon prijs zou vorwachten. De bijzondere constructie doet dit stuk duurder zijnboven de lichtgevende vlammen bevindt zich een vuurvaste steen, die in 't begin de warmte opneemt, doch, warm geworden, een groote hitte uitstraalt, naar beneden, waar de kope ren reflector de warmte terugkaatst en naar boven, waar de verwarmde lucht, door eenige kanalen stro kende, een groot deel der hifte aan den kop der kachel meedeelt om verder afgevoerd te worden. Onder de goed geconstrueerde zaken merken we nog op de Boiling Stream Therraa, een badkachel, waarin het water in eenige bakken komt, door gaatjes en buizen overstroomt en daardoor het koude water zoo aanhoudend aan de hitte der vlammen bloot stelt, dat men zelfs een dunne straal kokend water kan verkrijgen volgens het oordeel van den vertegen woordiger dezer Firmn. Tot do inzending behooren verder een aantal kachels, haarden, fornuizen en kookplaten. Solied geconstrueerd, netjes afgewerkt en zoo vervaardigd, dat de toestellen gemakkelijk schoongemaakt kunnen worden, maken de Westminster gasfornuizen een goeden indruk. Een zeer gevoelige ventilator (men behoeft slechts over het bovenvlak der glazen kamer to blazen ot do klep opent zieh) waarvan de catalogus genoeg zegt, vindt ook een plaatsje bij de rijke collectie. Aan alles moet een eind komen, ook aan de in drukken, die wij van deze laatste inzending kregen, we hebben er wellicht t* lang verwijld. Voor we ons echtor naar do motoren gallerij begeven, gaan we nog even torug om een oude bekende te bezoe ken, die hoewel laat, toch zeker niet als mosterd na den maaltijd komt. We hebben hebben 't oog op de Wenham lampen, waarvan een flink aantal vertegen woordigd is. Deze lamp blijft zijn oudeu roem hand haven door voortdurende verbeteringen en talrijke vereenvoudigingen mag zij onder de beste regenera tief lampen gerekend worden. In het teruggaan valt onze attentie nog op een soldeerbout door een Bunsensche brander verhit; voor klein work is zulk een instrument al bijzonder gemakkelijk, evenzoo kan men dit beweren van de buisjes Om een knobel aón te steken. Zij bestaat uit een eiudje ijzeren pijp aan het eene eind voor zien van een luchtbraoder aan het andere van eenige gaatjes; verbonden door een slang aan de gasleiding brengt men het brandende toestel onder den rooster der kachel en na eenige oogenblikken hebben hout of turf vlam gevat en de kachel brandt. Dezeprac- tische zaken vindt men onder do inzonding van den Heor Boudowijnse uit Mid lelburg. En nu is onze wandeling om en tusschen die massa voorworpen, welke licht en warmte voortbrengen afgeloopen en begeven ons raar het terrein, waar het gas als drijfkracht gebezigd wordt, na even nog te hebben gewezen op het ventilatietoestol van den Heer Arioni, vertegenwoordigd door den Hoer C. v. Berkel. Waren de ramen en deuren dor zaal „Kunst min" voorzien van dezeinriphtjng, men zou gelegen heid te over hebben om zioh te kunnen overtuigen of deze inzending aan de opgegeven eigenschappen voldeed. Nu echter kan men alleen spreken over do nette uitvoering. Voor Hamburg belooft de jongste cholera-epidemie nog andere gevolgen te hebben dan alleen armoede on ellende onder de armere bevolking, groote schade voor de handelsbelangen der r|jke kooplui. De al- gemeene aandacht is gevestigd gewordon op de Hamburgsche regeering en men heeft de overtuiging gewonnen, dat de samenstelling niet is overeenkom stig den geest van onzen t|jd. Aan een Duitsch blad ontleenon wij de volgende interessante bijzon derheden over de regeering der r|jke Hanzestad. Regeering eu bestuur van Hamburg berusten bij den senaat, die uit 18 voor het leven gekozen leden is sairagesteld. De senaat wordt door een zeer om standige verkieziugswijze aangevuld senaat ea bur gerschap nl. kiezeö ieder vier ledon, die samen een voordracht uit vier personen opmaken. Uit deze vier personen kiest de seaaat tweo, die h|j der bur gerschap aanbeveelt, welke uit deze twee een heeft te verkiezen. Vroeger vulde de senaat zichzelf aan, maar ook met het tegenwoordig kiesstelsol heeft by z|jn aristocratisch karakter behouden tot heden wor den uitsluitend leden uit de eerste families van den Hamburg8chen koopmansstand gekozen. Ook de Hamburgsche volksvertegenwoordiging is een aristocratisch lichaam, voortgekomen uit de ver kiezing der upper ten thousand. Het grootste deel der Hamburgsche staatsburgers bezit nl. in 't geheel geen kiesbevoegdheid. Vooreerst is het verkrijgen der burgerschapsrechten van strenge bepalingen, ook van een census afhankelijk, maar niet allen, die in het bezit der burgerschapsrechten zijn, bezitten het kierrecht, hiervan zijn buitengesloten zij, die geen inkomstenbelasting betalen, alzoo een inkomen van minder dan 600 Mark hebbeö. Verder wordt de burgerschap, net wetgevende lichaam van Hamburg, uiet direct gekozen door hen, die kiesbevoegd zijn. De burgerschap bestaat uit 160 leden, waarvan alleen de helft aan directe vor- kiezingen hun zetel danken, terwijl 40 door de grond eigenaars en 40 door de zoogenaamde notabelen (d. z. de tegenwoordige of vroegere leden der ad mi- nistratieve bestaren en :1e tegenwoordige ofrnegere loden der gerechtshoven) worden gekozen. In 1848 zou bijna eene grondige hervorming der grondwet tot stand zijo gekomen. Op het laatst van dat jow kwam, onder goedkeuring van den senaat en de erfelyke burgerschap, een door directe verkie zingen gekozene constituante b|jeen, die na langdu rige beraadslagingen in 1849 een nieuwe constitutie voor den vrijen staat Hamburg had vastgesteld. Daar echter de radicale bepalingen van dat ontwerp groote tegenkanting vonden in de behoudende krin gen, besloten senaat en burgerschap een nieuwe her zieningscommissie te benoemen, uit 4 leden van den senaat en 5 leden der burgerschap bostaande, maar spoedig daarop geraakte de geheele grondwetsherzie ning in het vergeetboek tot in I860 een nieuwe, in 1879 herziene constitutie tot stand kwam, die thans nog van kracht is. Onder de Hamburgsche burgerschap is men echter thans zelf het onhoudbare van de tegenwoordige constitutioneele toostanden gaan inzien. In de laat ste zitting der burgerschap is een voorstel ingediend om een commissie te benoemeD, die zal onderzoeken welke artikelen der Hamburgsche grondwet herzie ning behoeveu, opdat het welzijn en de belangen van den llamburgschen staat en z|jn bewoners beter beschermd worden dan tot hiertoe het geval was. Zoo zal voor Hamburg de cholera-epidemie, al thans dit goede uitwerken, dat de stad misschien een regeering en bestuur krijgt meer in overeenstem ming met het karakter van onzen tijd. Een afgevaardigde uit de provincie, die naar Parijs ging, in de heilige overtuiging, dat er aan den poli tieker! horizon geen wolkje dreigde, schrijft aan de Figaro dat één ochtend te Parijs genoog is geweest om hem al zijne illusiën te ontnemen. Volgens hem wordt er een algemeene aanval op het ministerie beraamd. De radicalen zullen munt slaan uit het conflict van Carmaux en de protectio- nisten uit het voorgestelde handelsverdrag met Zwit serland. De eenige hoop op redding voor het mi nisterie is gelegen in de onbesuisdheid der radicalen die reeds dadelijk in de eerste zittiug het ministerie willen omverwerpen. Doch zeifs als het ministerie aan de beide hinder lagen ontsnapt, is zijn val waarschijnlijk, om dat bij het intreden van het laatste zittingjaar, met het oog op nadere verkiezingen, niet alleen een degelijk en eerlijk, als maar vooral een handig man vereischt wordt. n Un malin qui sait faire une election wordt thans gevraagd. En als Constans zioh aan biedt, heeft hij kans te worden aangenomen. De afgevaardigde wijst er verder op, dat de ver schillende partijen niet alleen tegen het ministerie, maar ook tegen elkaar samenspannen. De radicalen zouden wel een zuiver gematigd kabinet aan het roer willen zien, een kabinet-Casimir-Périer b|jv. om het nog voor de verkiezingen te kunnen afbreken, en omgekeerd zijn de gematigden overtuigd, dat een zuivor radicaal ministerie al heel spoedig door de ben zou vallen, zoodat ook zij van hun kant niets liever zouden zien dan een tijdelijk bewind hunner tegenstanders. De afgevaardigde, die blijkbaar tot de rubriek der bezadigden behoort, betreurt het zeer, dat Loubet niet wat fllinker en en doortastender is. Ware h|j dat hoe zou hij die "kleino rivaliteiten kunnen gebruiken ter sohraging van zijn eigen regeering Do Engelsche bladen hebben 't zeer druk over de verkiezing van een lid van het Lagerhuis te Ciren cester, waar, ter vervanging van den overleden Gladstoniaan Winterbotham, een conservatief, de kolo nel Chester Master gekozen werd. De Gladstoniaan- sche candidaat Lawson had echter slechts drie stemmen minder. Toch wordt aan de overwinning van de oppositie groot gewicht gehecht, wat naar ons begrip kan geschieden, wanneer men niet een geringe portie van bijgeloof in zich omdraagt. Misschien dat tot de nederlaag van den heer Lawson heeft bijge dragen de flauwe reclame die zeer zeker niet pleit voor zijn geest. Op den morgen van den verkiezings dag zond hij aan eiken kiezer een kaart, waarop de woorden „Goeden morgen Hebt g|j voor Lawson gestemd Gij kunt niet gelukkig zijn voor gij dat doet." Indien zulke flauwiteiten ook nog in gebruik komen bij de verkiezingen, zou dit een reden worden voor beschaafde lieden om er zich nog mindor medo te be moeien. De inval is bovendien niet eens oorspron kelijk 't is een navolging van de bekende reclame kaart van de firma Pears Co. „Goeden morgen Hebt gij Pears zeep gebruikt Een andere reclame was, dat omstreeks den raiddag een oud man op het midden der mark postvatte en na met een vervaar lijke bel te hebben geluid, de braafheden van den heer Lawson van een papier oplas on daarbij met een stentorstem honderd pond sterling uitloofde voor iedereen, die kon bewijzen, dat iets van hetgaen] hij zeide een leugen was. Zou men zich niet schamen Afgevaardigde te worden, indien het met zulke mid delen moet geschieden

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2