"""de tentoonstelling Buitenlaodsclt Overzicht. van gastoestellen voor verlichting', verwarming en drijfkracht. Brugwachter aan de ophaalbrug op de Gouwe bij het Nonnonwater F. Keller mot alg. stemmen. Op voorstel van den voorzitter werd daarop het adres van het dopartement «Gouda* der Maatschappij tot Nut van 't algemeen behandeld om een toelage ▼an 75 ten behoeve van den Cursus voor volwas senen. Zonder hoofdelijke stemming werd die toelage toe gestaan. Daarop werden in een besloten vergadering be handeld de reclames in zake de Plaatselijke directe belasting op de Inkomsten, dienst 1892. Na heropening werd medegedeeld, dat daarop als ▼olgt was beschikt Afgewezen A. 77. S. P. vau den Hoek. A. 146. M. van den Burg. B. 26. A. van Lom. B. 81. H. J. Waard. C. 8. P. Hornes. C. 12. T. de Jong. C. 53. S. E. Cats. C. 284. S. P. van der Klein Jr. C. 240. Wed. C. StarrenburgNoeleraan. G. 43. F. Pape. I. 115. J. P. Waltz. I. 152a. J. G. Warns. I. 166. K. A. den Ouden. K. 195. C. Groenondaal. L. 171. L. Vergeer. L. 230. L. van der Veer. N. 27. J. van Wraas. N. 181a. D. vau der Starren. P. 312. E. A. van As. Q. 66. C. Krijgsman. Q, 236. K. J. Klijweg. Q. 239. W. de Mol. Q. 258. Dr. J. W. Kroon. B. 96. H. Schrave. B. 633. G. van der Zwalm. Verminderd: B. 9a. Wed. Schoutende Hoog, 1200.op 800.— C. 230. L. Groenend aal, 1200.op 1000. D. 78a. Wed. BertelsKabel, 1300.op 1000. H. 189. J. van Eeuwen, 500.op 400. I. 191. Wed. Spruijtvan Velzen, 600.op 500.—. M. 246a. Wod. Brack—Marchal, 500.— op 400.—. M. 250a. J. Lafeber, 500.op 400. N. 290. J. Mulder, 500.— op "400.— O. 567. G. Beversma, 700.of 400. Q. 2. C. Verhoog, 800.— op 600.— Q. 231. J. P. van der Meij, 3500.—op 2400 Q. 272. C. W. F. Doorman, 2000.op 1800 B. 287. P. J. van der Want, 600.op 500 B. 3i4. J. van der Wolff, 500.op 400 B. 511. A. van der Laan, 550.op 400 B. 541. L. de Boer, 1100.— op 500.— Geroyeerd: D 39. C. M. Puijk. G 107. G. Goes. K 121. Wed. Meijer-Wolijer. K 208. Wed. van Mensch-Poot. M 7. J. Mes. M 17. Wed. Kok-Salzer. O. 172. A. Wout. Ten> Wat mij betreft, ik zelf zou die verplaatsing niet onverkieslijk vinden: ik wordt er niet minder, misschien mettertijd beter door; maar uw lot, arme meid gaat mij aan 't hart, want bij onzen dominee hebt ge 't lang niet pleizierig, en als Willem Papa ook in huis neemt...." «Neen, neen viel mijnheer Bruno eensklaps in, terwijl hij uit zijn stoel opsprong«Ik blijf bij Marie, bij niemand anders dan Marie. Al ben ik iedereen tot last, zij heeft mij lief genoeg om me dit nooit te laten voelen." Henri en Marie zagen elkander bij deze onver wachte teekenen van 't krachtig bewustzijn huns va ders verwonderd, schier verschrikt aan. «Nooit, dat nooitgin'g mijnheer Bruno voort, terwijl zijn gelaatspieren zenuwachtig beefden en hij opgewonden door 't vertrek liep «Laten wij gaan wonen waar 't wezen moet, in een- achterafbuurt, 't kan mij niet meer schelen, en om mijn ellendig le- fen te rekken zal ik dag en nacht copieeren, al wat men mij maar te doen zal geven. Dat werk zal mij toch wol toevertrouwd worden, zou het niet, zeg Henri «Maar Marie dan, papa vroeg Henri, die aan de armoede dacht, waarin zij zou moeten deelen. «O, denk om mij niet," gaf zij voor haar vader ten antwoord: «Ik weet dat'1 papa mij noodig heeft, en zoolang het mogelijk is, zullen wij het te samen volhouden.... Maar zouden wij met u niet meekun nen gaan, Henri P 98°. D. M. van Hoorn. P. 310. P. van den Elsèn. Q 14. T. Gibbon. De 2e luit. H. C, Fortanier, van het 4c reg. inf. te Gouda, wordt den 2en Januari a. s. voor den tyd van 11 maanden gedetacheerd by de militaire ver kenningen te 's-Hage. Bij Kon. besluit is de hier te lande gedetacheerde le Luit. der Infanterie van het leger in Ned.-Indië G. Caviët, tor zake van lichaamsgebreken, eervol ontslagen met pensioen. Heden morgen werd op de spoorlijn in do Willes onder de gemeente Beouwyk gevonden het verminkto lijk van zekere van Buuron uit Schoonhoven. Des avonds ten 9 uur was hij gewaarschuwd door een wegwerker, dat hy niet op de spoorlijn mccht loopen waarop hij er ook afging. Men vermoedt dat hij zich onder de laatste trein heeft geworpen. Het lyk is naar het gasthuis vervoerd, doch na gekist te zijn is het naar Beeuwijk gebracht. Gisteren ochtend vertoonden zich by oen polder jongen* werkzaam bij den bouw van hot nieuwe cir cus, nabij het station D. P. te Botterdam verschijn selen van cholera. De aangetaste, met anderen in eene keet aldaar gehuisvest, vreezeude dat men hem naar de barak op het exercitieveld zou overbrengen heeft zich, om dit te voorkomen, per spoor naar zijne woonplaats, Gouda, begeven. Per telegraaf is den Burgemeester van Gouda van dat feit in kennis gesteld, dio daarop terstond hem ondor toezicht stelde van den gemeente-geneesheer. De toestand van genoemden persoon, genaamd Perdijk, is echter spoedig verergord, zoodat hij reeds gisterenavond overleed. Te Bleiswijk worden thans geregeld wekelijks the oretische en praetischo oefeningen in den wapenhan del gehouden, waaraan ongeveer 20 jongelieden deel nemen. Deze oefeningen wor len geleid door een le Luitenant, 1 Onderofficier en I korporaal, b«- hoorende tot het 4e regiment infanterie in garnizoen te Gouda. in Utrecht: te Jutfaas, 2 personen; te Utrecht, 9 personente IJselstein, 3 personen in Overijsel: te Diepenveen, 3 personeu. De heer M. van Pellecom, burgemeester en socre- taris der gemeente 's-Graveland en dijkgraaf van het hoogheemraadschap van de Zeeburger- en Diemerdijk, is gisteren in hechtenis genomen, onder verdenking van verduistering van in zijne betrekking aan hem toevertrouwde gelden. {hbl.) De leden der Prov. Staten van Zuid-Holland zijn voor de Herfstvergadering bijeengeroepen op Dinsdag 1 Nov. aanstaande, des voorraiddags te 11 uren. Tot de punten van behandeling behoort o.a. Bapport der Commissie benoemd bjj besluit der Staten van 19 Juli 1892, No. XVIII, in wier hau- don om onderzoek en Bapport werd gesteld de missive van Gedeputeerde Staten omtrent de eventueel aan de gemeente Gouda toe te kennen schadeloosstelling wegens hot verlies dat zij mocht komen to lijden tengovolge van de voorgenomen vaart verbetering tusschen den IHollandschon IJssel en de ringvaart van den Haarlemmermeerpolder. Merkwaardig is het, zegt de Nederlanderde ver schillende evoluties na te gaan, die de Standaard ten aanzien van de voorgostelde kieswet roeds heeft Van deu onverschrokken C. Van Beenen, den redder van A. Tilburgs, te Hilversum, is ten zijnon voordeole een goed gelijkeud portret verkrijgbaar gesteld door den heer H, De Paauw, photograaf, te Hilversum. Het 8i.elt Van Beenen voor in werkkostuura met troffel en houweel, zooals hij in deD put werkte. De minister van binnonlaudsche zaken brengt in de Staatscourant ter algemeene kennis, dat volgens de bij hem ingekomen ambtsberichten in de afgeloopon week als aan Aziatische cholera overleden zijn aan gegeven in Gelderland: te Appeltern, 1 persoon; te Mau- rik, 1 persoon; te Varik, l persoon; in Zuidholland: te Alfen, 2 personente Charlois, 1 persoon; to Gorinchem, 1 persoon; te Gouda, 2 personen te Goudswaard, 1 persoonte Hendrik-Id >- Ambacht, 1 persoon; te Krimpen aan deu IJsel, 1 persoonte Maassluis, 1 persoonto Puttershoek, 1 persoonte Botterdam, 1 persoonte Zuid-Beierland, 1 persoon; in Noord-Hollandte Amsterdam, 2 personen «Meegaan riep hij, en zijn vader söhater- lachte op een toon, die haar door 't hart sneed «Meegaan Voor mij en de twee anderen, die zich voor de eervolle betrekking hebben aangeboden en zonder bedenking zijn geaccepteerd, worden do kosten van den overtocht natuurlijk door den Staat gedragen, maar hoe zou ik die voor u beiden beko men Deukt gij, dat Willem alleen het geld ver strekken zal? Louise komt hem duur genoeg, zegt hij, en ik vrees dan ook, dat zij haar beste dagen gehad heeft." «Ge hebt gelijk," bekende Marie: «Ik weet niet meer wat ik zeg." «En ik zal u niet veel nalaten ook," hernam Henri! «Wanneer ik mijn meubilair verkoop, en mijn rekeningen betaal, zal er weinig overschieten maar wat er overblijft is voor u." «Gij zijt goed, Henrisprak zijn zuster, en haar arm om hem heen slaande, gaf zo hem een zoen. «Hce is 't mogelijk, dat ik nog zulk een doch ter bezitzei haar vader in zich zelftoen zette hij zich weder in zijn leunstoel en bleef voort mij meren. Ook Marie en Henri verzonken in een trourig stil zwijgen do eerste vooral was somber gesterad want ofschoon zij zich voornam, al haar krachten in te spannon om aan den wensch, ja, veeleer de behoefte haars vaders te voldoen en in zijn en haar levenson derhoud te helpen voorzien door 't geen zij waar- imanMii Eerst eene betuiging ven sympathie, op grond dat het nieuwe kiesrecht zooveel op het geliefde huis- manskiesrecht geleek. Toon eene verklaring, dat, daar de gohoele pers het op dit punt mot de Standaard oneens was, deze zich wel zou vergist hebben en er dus van huismani- kiesrecht geen sprake was. Daarna een betoog, dat alleen de van overheids wege bedeelden moesten buitengesloten worden, eu de andore bedeelden „om Jezus' wil» moesten worden toegelaten. Vervolgens, opmorkzaam gemaakt dat dit met de Grondwet streed, eene zijdetingsche erkenning van dit feit. Eindelijk eon betoog, dat hot kiosrochtvoorstel ongrondwettig ia, omdat do Grondwet, die naast een kenteeken van geschiktheid bij den kiezer ook een van weistand eisebt, niet toelaat het niet bedeeld zijn als kenteeken aan te nomen, wijl zij de bedeelden reeds uitsluit en eisclit, dat, behalve deze uitsluiting er ook bij de niet-bedeelden onderscheid zal wor den gemaakt tusschen dezulken, die wel en dezulken die niet zeker kenteeken van welstand bezittenwelk kenteeken dan volgens de Standaard zou kunnen ge- vondon worden in het feit, dat men gezinshoofd is. Begonnen zijnde met eerst het voorstel aao te be velen, is de Standaard dus nu zoover, dat hij hst ongrondwettig en daardoor' gelijk van zelf spreekt, onaannemelijk acht. Waarlijk een goochelaar kon moeilijk grooter mr de force verrichton don de Standaard-redacteur. Wj ziin inderdaad benieuwd, welke phases het kiesrecht- vraagstuk iu de handen van zulk een kunstmin» nog zal doorloopen, eer het door de Kamer in stut van wijzen is gebracht. (Arnh. Ct Onze lezers, zegt het Bat. Nhl.. herinneren zA wellicht de zaak Cores de Vries die, herhaaldelSn last van dieven hebbende, dio petroleum uit zijn pak huis stalen, een geweor mot hagel geladen zoo gesteld mud dan ook, zoo 't slechts eerlijk genoemd mocht worden zou kannen verdienen, toch schiep zij waarlijk geen opwekkende illusie,, van de toekomst. Zoo zij slechts een weinig vasten grond mocht vinden, waarop zij kon beginnen met baren arted die immers den zegen Gods wol verdiende zon zij met moed voort werken aan bet gebouw ba rer onafhankelijkheid en kinderlijke liefde; vooralsnog dobberde zij op de golven haarsi levecg zonder iets anders in 't verschiet te 0"tdeklenJ dien bedriegelijken horizont, die altoos op denzelfW onmetelijken afstand van baar bleef: de horizont d> h0?)tTzoo'zou bet niet blijven. Zij had een oor- zaak geworpen in den oceaan des levens, om vor rine bil God to kunnon vinden wanneer zij bad het dagelijksch brood, en de gevolgen, hoewe laaf zaam zich ontwikkelend in den breocien stroom menschhoid, beton zich ten laatste bespeuren. Korten tijd nadat Henri haar zijn aanslaand ver trek had aangekondigd, liet zich een hnaj- persoonlij onbekend bee°r bij Marie aandienen, doch sviem,11a». in de letterkundige wereld met eenige oridersche g genoemd, haar niet vreemd was gebleven, kon niemand anders zijn dan de r«dact®" t tijdschrift, aan 't welk zij gewaagd letterkundigen arbeid aan te bieden, en met noop en vrees belden vervuld, spoedde zij zich naar hel spreekkamertje om hem te ontvangen.^ had dat door raiddol van een touw, dat aan den trekker van den overgehaalden haan bevestigd was en met het andere eind aan een der meest voor de hand liggeudo blikken was verbonden, het schot moest afgaan als, dat blik verplaatst werd. Hij sloot daarop het pakhuis op de gewone manier afeen dief opende het dos nachts met eon valschen sleutel tilde het blik op en kreeg de volle laag, met dat gevolg, dat hij aan de bekomen sohotwond overleed. De Baad van justitie te Soraarang achtte in deze feiten niets strafwaardigs en ontsloeg den beklaagde van alle rechtsvervolging. Het openbaar ministerie teekendo daarop rovisie aan, en gisteren heeft bet Hoog Gerechtshof den beschuldigde schuldig verklaard aan moord onder verzachtende omstandigheden, en hem tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Do Haagsche correspondent der Nieuwe Or. Ct. zegt, dat de Koningiu-Begeutes zich te Weimar steeds eenige uren daags bezighield met de Nederlandsche staatszaken «Enorme pakketten met stukkon werden, zegt hij, Haar dagelijks toegezonden. Het is weinig bekend, dat steeds eon postbode uit den Haag, als H. M. op reis is, heen en weer reist om de stukken te brengen en terug te halon. Hij reist steeds in zijn uniform bij deze zending van groot vertrouwen, maar waaraan slechts een zeer matige bolooning is verbonden. Ik vernam, dat deze man niet meor dan 7 cents per uur voor verblijfkosten ontvangt en men begrijpt wat 1.68 per etmaal beteekent, en dan in een tyd van feesten als alle logementen vol zijn en de cafés en restauraties extra-tarieven hebben. Intus- schen tijdens het leven van Koning Willem III kreeg de postbode steeds een niet onbelangrijke gratificatie en ik denk, dat onze Begentes zich ook wel aan die goede traditie houden zal. Het zou er anders voor dien reizenden brievenbesteller treurig uitzien. Eerepostjes zijn heel aangenaam, maar men kan in onzen prozaischen tijd al evenmin van eer als van rozengeur en maneschijn leven Omtrent de arrestatie van Francois te Londen meldt men van daar aan de N. R. Ct. het volgonde dd. 14 October De Engel8cho politie schijnt dan toch eindelijk oenen der snoodste handlangers van «Bavaohol," namelijk Jean Pièrro Francois, in do knip te hebben. Beeds lang geleden, terstond na don uittocht der Fransche anarchisten hierheen, welke op hunne proefnemingen in lovendon lijve en de maatregelen der Fransche overheid daartegen volgde, was er op verzoek van den Frauschon gezant een bevel van aanhouding o. a. tegen Francois uitgevaardigd. Hot uitvaardigen ging ge makkelijk gonoog, de moeielijkheid begon met de uit voering van het bevel. Deze gevaarlijke vijanden der maatschappij houden hunne eigen politie, stille dienders, er op ua, die even goed ingelicht zijn als de vertegenwoordigers van den heiligen Hermandad, het geen de eersten in staat stelt de laatstee telkens te verschalken. Dit valt te gemakkelijker, dewijl geen der buitenlanders den eigen naam hier behouden heeft, doch liefst met een Engelsehen, aangenomen, rondgaat. Zoo kont hier niemand Louise Michel. Zij woont op telkens verwisselde kamers als «Miss Shaw," of onder eenen anderen onschuldigen titel, welken men weten moetanders is Louise niet te vinden. Frawjois woonde hier geheimzinnig als «mr. Johnson" op ééne kamer met zijne vrouw, en men noemt Henri Bochefort als dengene, die hen, evenals Louise Michel en andere, mannelijke en vrouwelijke, desperados, in het leven houdt. De detectives zaten «meneer en me vrouw Johnson" dikwerf op de hielen, maar tot dusver bleven hujine pogingen, om «meneer" in handen te krijgen, ydel. Telkens was de vogel gevlogen, als zij de kooi nu hier dan daar opgeslagen, binnengingen. Nu een paar dagen geleden hadden de agenten der justitie vernomen, dat «Johnson" zich in de North-Street, Limohouse, eene der onoogelijkste buur ten van oostelijk Londen, ophield. Zij waren gis teren namiddag stillekens met hun vieren derwaarts gegaan, om «Johnson" een bezoek te brengen en een onderzoek in te stellen naar den staat zijner gezond heid. Nog stonden zij op straat te beraadslagen, hoe zij zich zouden aanmelden zonder deu Paryzenaar al te veel schrik aan te jagen, toen laatstgenoemde tot hunne grooto vreugde op hen kwam aantrippelen. /oor wie Frantjois eenmaal gezien hebben, was eene vergissing onmogelijk. Hij is één van die typen a cou de taureau uit Belloville, welke onvergetelijk blyven voor den beschouwer. Hij is oerdor klein, maar stoer en ruig, met gitzwart haar, zwaren baard en fonkelende donkere oogen. Naderbij gekomen, zocht iuspoctour Melville, aan voerder van het viermanschap, zichzolven aan Fran- 9018 voor te stellenmaar toen deze zijnen naam hoorde noemen, rook hij lont en sloeg hij op de vluchi, zonder de politie aan het woord to latou om de noo- dige ophelderingen te verstrekken. Melville moest toen wel zeggen wie hij was, terwijl hy in stevigen draf met do audere detectives Francois achtemaijlde. Eindelijk tot staan gebracht, begon Francois een wan hopig verzot tegen de politie, nadat hem de warrent was voorgelezen, waaruit bleek dat mou hem noodig had in verband met die zaak van het Café Very te Parijs, waar «Bavaohol* wel niet ter dood, maar dan toch tot eene langdurige tuchthuisstraf veroordeeld is geworden. Met leeuwenkracht bood Franqois eenen hardnok- kigen tegenstand, maar eindelijk werd hij overmand en, in boeion geslagen, naar het naastbijgelegeu po litiebureau overgebracht. In zijne machtelooze woede duwde hij Melville in het Fransch (do éénige taal welke bij vorstaat) toe: «het is goed, dat gij mij niet te huis hebt zoeken te arresteerendaar zou ik mij tot den laatsten druppel bloeds verweerd heb ben." Dit bleek mogelijk te zijn, want toen Melville onmiddellijk daarop huiszoeking hield in de woning van zijnen arrestant, vond hij er eenen dolk en eone geladen revolver op tafel liggen. «Mevrouw John son* schoot uit een ander vertrek toe, om do revol ver te grijpen, vermoedelijk met het doel haar te be nutten, toen zij op hare beurt gegrepen werd door Melville, die haar het wapen bijtijds ontwrong. Te genover hem loochende FranQois alle medeplichtig heid aau «BavacholV' heldenstukken in het calé Very. Hij beweerde el? getuigen zijner onschuld te kunnen bijbrengen, en voegde er aan toe, dat zoo hij werkelijk een handlanger van «Bavachol* ware geweest, hij, gelijk die «martelaar,* al zingende het schavot zou bestegen hebben. Dit alles kwam heden bij het getuigenverhoor in de Bow-strcet voor, waar de politierechter, Sir John Bridge, de verdaging der zaak tot aanstaanden Donderdag gelastte. Middeler wijl zal de Fransche gezant verwittigd worden. Het was grappig, Francois, met zijn aapachtig gebaren spel, te hoeren protesteeren tegen Melville's beschrij ving van zijnen dolk. «Mais c'est un cauif ordinaire, monsieur le Président, cooime tout le monde en a. Voyons c'est uue bêtise de police." Hierop gat monsieur le Prêsidant geen antwoord. Het valt te hopen, dat niet velen een dergelijk zakmesje (inder daad een geducht en gevaarlijk dolkmes) er op ua- houdon. Madam Francis was heden tegeuwoordig, eu met haar trachtte haar man even een onderhoud te heb ben alvorens hij gevankelijk weggevoerd werd. In hei hof bleef hij zij no onschuld staande houden, on der de bewering, dat do Fransche politie de En- gelsche te zijnen aanzien bedot heeft, tlij had eenen tolk, maar geen verdediger. Dezer dagen is de nieuwe spoorweglijn geopend, welke Jeruzalem met Jaffa verbindt. In de Figaro worden daaromtrent eenige bijzouderheden medege deeld. Van Jaffa loopt de lijn eerst door de vruchtbare vlakte van Saron, waar men iu de verte de Israëlie- ti8che koloniën van de «eeren Bothschild en Hirsch bespeurtdaarna wordt het landschap meer en meer kaal en weldra verdwijnt do trein tusschen twee hooge, steile rotswanden de bergengte vau de Wady-Najil. Slangen vluchten hier en daar in de rotsspleten weg, terwijl de locomotief hard fluit om eene kudde ezels van de lijn weg te jagen. Bij Bittir komt men weer uit de engte en verschij nen weer de wijnstok eu olijfboom. Eindelijk rijdt de trein, ua nog eene groote rots vlak te to zijn over getrokken, het station Jeruzalem binnen, dat op eenige afstand van de stad is gelegen. Do plechtigheid van de opening der lijn had plaats in tegenwoordigheid van den gouverneur van Jgruza- lera en een adjudant van den sultau, daartoe opzet telijk uit Konstantinopel overgekomen. Zij bestond in het slachten van 3 schapen, tweo witte en een zwart, op de spoorstaven, zoodat het bloed hot metaal drenkte. Daarna werd een maaltijd aangericht. Ouder de personen die aan den adjudant van den sultan Djelal- Pacha, werden voorgesteld, behoorde ook de cor respondent van de Figoro, Albéric Magnard. Toen dit geschiede, speelde de muziek achtereenvolgens het Franscho en het Bussische volkslied. De heer Magnard deelt ook nog mede dat hij in gezelschap van Djelal-Paoha terugkeerde naar Jaffa en dat deze hem o. a. zijne sympathie voor Frankrijk te kennen gaf. VII. 't Is wel geen overweldigenden indruk, die we krijgen bij het biunentreden der motoron-gallerij, doch velen zullen toch een uitroep doen, die een verrassing te kennen geeft; eveumin als in de zaal had mer. zulk eeu ruime inzending verwacht. EeQ verzameling van negen machines in een ry opgesteld, waarboven groote plakkaten met de namen der firma's, dito biljetten vermeldende de pas behaalde medaille geven een effect, dat verrassend werkt, wyl het een niet alle dagen voorkomend geval is. Al is men leek in he/ machinevak; al die in be weging zijnde blank geschuurde raachinedeelen trek ken toch aanmen kijkt er met welgevallen na.tr en komt tot de overtuiging, dat 's menschen vinding rijkheid zeer ver gaat, nu, ook op 't gebied van gasmotoren mag men dat gerust als een feit beschou wen. Voor wy by eiken motor een kijkje nemen, gaan we in 't kort en in ruwe trekken de werking vau zulk een machine na, hopende genoeg duidelijk te zijn om U er eenigszins raedo bekeud te maken. De gaskrachtmaohines van tegenwoordige coustruc- tie krijgen nooit meer dan om de twee heole of vier halve slagen der zuigerstang een lading d. i. de kracht die haar voortstuwt; loopt de machine te hard, dan bewerkt de regulateur, dat de lading eens of meermalen overslaat en de motor dio dan na den 8sten of 16de halve slag ontvangt. Bij de eerste halve slag in vooruitgaande beweging zuigt de motor een mengsel van lucht en gas in den cilinder, daartoe moet echter eerst ren klep geopend worden, 't geen geschiedt door een hefboom, waarvan do werking zeer goed te zien is bij de le motor uit Arnhem. (De monteur is zeker zoo be leefd dit te wijzen.) Bij de teruggaande bewe ging, de 2e halve slag dus, van don piston of zuiger, is de cilinderruimte geheel afgesloten en wordt het mengsel samengeperst; bij de 3e halve slag, dus weer vooruitgaande, komt er communicatie tusschen de cilinder en de aansteekvlam hot samengeperste mengsel ontploft en ontwikkeld eeu verbazend groote kracht, die den piston met gewold vooruitduwt terwijl bij de 4e of laatste slag de verbran dingsgassen door een op dat oogenblik zich op- nende klep hun uitweg zooken. De kracht bij de 3e slag ontwikkeld moet nu zoo groot ziju, dat de machine, gedurende de volgende 3 slagen zijn gang blijft behouden, vandaar dan ook het kolossale vliegwiel. Bij het aanzetten van een gasmotor moet het vliegwiel eenige malen rondgedraaid worden want de lucht moot uit den cilinder verdreven en vervangen worden door het onplofbare mengsel. Een kenmerkend verschil tusschen een motor en een stoommachine is nog, dat terwijl bij de eerste de kracht alleen aangewend wordt achter den zuiger, en oen stoommachine by elke halve slag beurtelings dan een lading voor en dan een achter don piston ontvangt. 't Spreekt vau zelf, dat er een massa finosses bij komen om de werking van een motor juist en vol ledig te beschrijven, doch dit was het doel ook niet en hebben we ons misschien al te veel op technisch gebied bewogen. Toch willen we het nog even over de remproeven hebben, waarnaar de bekioningen worden afgeme ten over dit onderwerp heerschen merkwaardig absurde ideeën, vermakelijk en droevig te gelijk, 'l laatste wijl sommigen van 't publiek zoover gaan om de bekwaamheid der jury-ledou in twijfel te trekken omdat ze er zelf niets van begrijpen 't Is hier de plaats niet om een beschrijving te geven der genomen proeven, alleen willen we maar bekend maken, dat noch de bekroonden, noch de minder gelukkigen eenige aanmerking hebben inge zonden bij de jury en, zoolang dit niet het geval is, kan er natuurlijk geen sprake zijn, dat de proo ven onjuist genomen zijn. Beginnende links aan het einde zien we een in zending van de Arnhemsche machinofabriek't is een horizontale motor van 4 P. K., die stevig en solied gebouwd, daarbij eenvoudig van constructie is zeker is ze niet zoo keurig afgewerkt als die der bui- teulandsche fabrikanten doch daartegenover staat ook, dat deze machines veel minder in prijs zijnhet voortdurende leven veroorzaakt door do comische kamwielen, valt des to meer op, nu mon andere motoren geheel geruischloos hoort draaien. De remproeven gaven wat gasverbruik betrof, niet direct gunstige resultatenbij ondorzook bleek echter, dat er iets aan haperde. De piston sloot niet goed af in den cilinder, waardoor er bij het samenpersen een cjeol van het mengsel ontsnapte en bij de vol gende slag, de ontploffing, eeu gedeelte der kracht verloren ging. Word na reparatie de proef eens herhaald, dan zouden zeker guustigor resultaten ver kregen worden. De voorstanders eener algemeene tentoonstelling to Brussel in 1894 hebben aan het comité voor der gelijke onderneming te Antwerpen voorgesteld bei- tier pogingen te vereonigen, ton einde een gemeen schappelijke tentoonstelling in het leven te roepen, te Brussel eu te Antwerpen, onderling verbonden door een breeden electrischen spoorweg, den eerste

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2