IS ;sh idon IKLEÜR- 't gebruik en 150 alleen bg rs. TIE. NES 1892. N° 4968. BINNENLAND. ING [NG Donderdag 20 October. Nieuws- en iG. ging EDEN FEUILLETON. Zïqxx ZDoclxter- clzt Lexi .vond. D: iouda OUST, Advertentieblad boor Gouda en Omstreken.- iweg. De inzending van advertentiën kan geschieden tot öón uur des namiddags van den dag der uitgave. i in de vrije- en orde- 'MITÈ. X. intvangen enstaande der Socie- Bij kon. besluit is aan II. Homburg, landbouwer te Moordrecht on Th. Voest, koopman te Bodegraven, verlof verleend tot hot aannemen van de bronzen medaille Bene Merenti bun door Z. H. den Paus geschonken. W. 3 den 20“ l 50 ets Coiffeur TUIJLL ichten der 5 ons. GOUDA, 19 October 1892. Moj. A. C. Klem uit Gouda deed gisteren met succes te ’s Gravenhago examen i oefeningen der gymnastiek. GOUDSCHE COURANT. luideelt, lagen tgd te pjjn te evoeligste Bovendien worden alle Advertentiën gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 'twelk des Maandags verschjjnt. 13) Zij vond rich in haar verwachting ten opzichte van den persoon zelf althans niet bedrogen, maar... dit was het voornaamste niet, en hij had toch nog niet velo woorden gesproken, toen haar hoop op een goeden uitslag haror poging reeds was teleur gesteld. Hij noemde haar vertaling wel gelukkig geslaagd; hij roemde haar goeden smaak, die haar dit stuk had doen kiezendoch wanneer zij haar conditie van honorarium niet wilde intrekken, zou hij haar het handschrift terug moeten geven, omdat hij zijn uitgever niet noodeloos met kosten bezwaren mocht. «Honoreert uw tijdschrift de bijdragen dan nooit, mjjnheerf” waagde Marie te vragen. «Zeker, mejufvrouw I do oorspronkelijke stuk ken altijd, maar de vertalingen slechts bij uitzonde ring.” «Aoh, ik bid u, sta dan zulk eene uitzondering voor mij toe, mijnheer I Ik zou het niet durven vra gen, zoo ge mij niet gezegd hadt, dat mijn stuk goed gekozen en bewerkt is,” zei Marie met zachte stem en smeekende oogen. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prgs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. de rechtmatige uitoefening hunner bediening. J. P.» 20 jaar, landbouwer te Bergambacht, sou bij die gelegenheid zich tegen don veldwachter hebben verzet, door hem van achteren beet te grijpen en aan den baard te trekken en bovendien den burge meester dreigende hebben toegevoegd': *ik zal je G.ook vermoorden.” Ook deze bekl. ontkende. Het O. M. vorderde twee maanden gevangenisstraf. Zijn verdediger, mr. Jos. van Raalte, vroeg vrij spraak voor beide feiten. Het le was niet bewezen, daar bekl. bij de verwijdering uit den draaimolen niet tegenwoordig was, zooals ten laste wordt gelegd, doch later eerst kwam bij den persoon, die wegge leid werd, terwijl wat het tweede feit betreft, niet vaststaat dat bekl. de bedoeling heeft gehad die woorden te bezigen, daar hy door een sabelhouw, dien hij van den veldwachter had ontvangen, in zeer opgewonden toestand verkeerde, zoodat hy zich geen rekenschap heeft gegeven van de gebezigde woorden. Over 8 dagen uitspraak. stond er evenmin, daar bekl. na hot plegen nacht verblijf bij de politie heeft verzocht. Daar dus de redenen, die geleid hebben tot het uitvaardigen van hot bevel tot foorloopige aanhouding niet bestaan, verzocht pleiter de invrijheidstelling van beklaagde. Overigens verzocht hij de oplegging van eene clemente straf, daar beklaagde het feit heeft begaan uit groote armoede. Het verzoek tot invrijheidsstelling wees de recht bank echter af, verklarende dat hier was betrapping op heeterdaad. J. v. d. B., 20 jaar, landbouwer te Bergambacht, zou op den 17 Augustus jl. toen hij door den sur- veilleerenden gemeenteveldwachter te Bergambacht wegens ordeverstoring uit een draaimolen werd ver wijderd, zich tegen dezen hebben verzet door van zich af te trappen on zich los te rukken. De veld wachter verklaarde ter assistentie te zijn geroepen door den houder van den draaimolen, omdat bekl. met een mes stond te zwaaien, hem toen te hebben aangevat om hem naar de arrestantenkamer te bren gen, waartegen bekl. zioh toen Jheeft verzet. De rijksveldwachter daar ter plaatse, die zich mede met de zaak bemoeide, verklaarde, bekl. liever te hebben willen brengen naar diens woning. Bekl. ontkende met een mes te hebben gezwaaid. Het O. M. het feit bewezen achtende, zou eene strenge straf vorde ren, om de inwoners van Bergambacht te leerendat het niet aangaat zich te verzetten tegen de over haar gestelde machten, èn vorderde mitsdien zes weken gevangenisstraf. Beklaagde’s verdediger, mr. Jos. van Raalte, con cludeerde daarentegon tot ontslag van rechtsvervoL ging, daar eerstens niet bewezeu was, dat de houder van den draaimolen, die stond op een particulier erf, op dat terrein recht bezat om iemand daarvan te doen verwijderenterwijl nu bewezen is, dat de beide verbalisanten niet hetzelfde doel van verwijdering hadden, niet gezegd kan worden dat zij waren in Advocaat-generaal Patyn nam gisteren voor den Hoogen Raad eene uitvoerige en belangrijke conclusie over de vraag, of het beschadigen van eene telefoon lijn, bestemd ten algemeenen nutte, valt onder de strafbepaling van art. 351 van het wetboek van strafrecht. Te dier zake word iemand door de recht bank en het Hof te Leeuwarden van alle rechtsver volging ontslagen. Het Hof, dat zich wèl met de uitspraak doch niet met do overwegingen der recht bank vereenigde, grondde het ontslag hierop, dat hot beschadigen van een telefoonlijn bij geen wet is strafbaar gesteld. Hiertegen kwam de procureur- generaal in cassatie en, zich met diens meening vereenigde, concludeoide advocaat-goneraal Patijn tot vernietiging van het bestreden arrest en veroordeeling van den gerequireerde op grond van genoemd art. 351 tot 3 dagen gevangenisstraf. Met een beroep op de geschiedenis van dat artikel, alsmede op hot /zIk zal dat moeielijk kunnen doen, juffer Die uitzonderingen gelden de vaste meewerkers of vertalers, die sinds jaren aan bet tijdschrift verbon den zyn. Overigens wordt ons van dien aard zoo veel gratis aangeboden, dat we meer dan genoeg hebben om do afleveringen te vullen, met inbegrip natuurlyk van de gehonoreerde bijdragen. Ik moet u mijne excuses makon, dat ik uw herhaald schrijven zoo lang onbeantwoord lietdoch wij ont vangen zooveel brieven, dat het moeielijk wordt ze terstond af te doen maar nu ik toch in deze stad moest zyn, gaf ik mij ’t genoegen u mot deze gele genheid persoonlijk te komen inlichten.” //Zoudt gij my geen ander tijdschrift kunnen noemen, mijnheer I waarin ik het stuk geplaatst kan krijgen tegen eenig honorarium //Neem me niet kwalijk, juffrouw I maar omdat het mij bevalt, zou ik het liever in myn eigen tijd- schrift nemen, en me dunkt, u hebt het voor uw l pleizier vertaald, en....” z/Voor myn pleizier I” riep Marie, en de trauen schoten haar in de oogen «O mynheerzoo ge mijn geschiedenis kendet, zoudt ge dat niet gezegd hebben. Ach, indien het eenigszins mogelijk is, neem mij dan onder uw vaste meeworkers op. Laat i mij iets verdienen.” Wie of wat auteur is, is voelal niet zeer discreet, wanneer er vonsbijzonderhoden te hooren want daarvan, worden de holden en l kuudige wereld gecreëerd. De blikken van den redacteur doorliepen het ver trek en vestigden zich nu hier, dan daar op het meubilair, dat niet lang geleden door Henri aange kocht, nog met al den glans der nieuwheid blonk en volstrekt niet liet vermoeden, dat bUu- een zoo sterk smeekende materioele nood kon heflehen. lutusschen liet hij Marie zonder antwoora op baar vraag, en toen by haar daarna uitvorschend in de oogen staarde, en zijn gelaat blijkbaar belangstelling begon te teekenen, vatte zij moed, en zij kwam er toe, h^BT^p tegenwoordige omstandigheden met de levendig^ Jkfeniröp, die de smartelijke zeifondervinding verleetójUjjclwd^ren. Hij bedaard aan, maar toen zy ten einde waS^dWnaar tranen ten laatste is,” zei Marie met zaèhte stem droevige mededeelingen, en haar overvloediger Werden dan haar woorden, viel hij haar zacht in de reden z/Ik weet nu genoeg, waarde juffer! en ik wil u gaarne bekennen, dat ik sympathie koesier voor uw streven. Het verheugt my daarom u te kunnen zeggen, dat we juist onlangs door den dood van een vaste medewerkster het zyn meest allen dames, mejuffer! een plaatsje open kregen; gy kunt het nu vervullen. Ik heb u dit daar straks niet willen zeggen, omdat ik ’t hier toen niet noodig achtte”; en de redacteur keek nog eens rond in het fat- kans is belangwekkende of treffende le- soenlijk gemeubeld en blinkend vertrok: «want want naar aanleiding i we doen steeds ons best om voor het tijdschrift niet heldinnen der letter- alleen goede hulp te bekomen, maar ook om daarmee De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde gisteren: J. B., arbeider te Waddingsveen, wegens beleedi- ging van een ambtenaar, tot 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis P. den O., timmerman te Jaarsveld, wegens gelyk feit, tot twee dagen gevangenisstraf J. J. A.» schepenjager te Gouda, wegens diefstal van een beursje met zilveren knip, tot vier maanden gevangenisstraf A. de R., 23 jaar, los werkman, zonder vaste woonplaats, die voorts terechtstond, bekende op den 12 September jl. uit eene woning te Gouda eene zwarte japon en blauw wollen omslagdoek ten nadeele van de wed. v. W. te hebben weggenomen en die daarna voor 40 cent te hebben verkocht. Het O. M. vorderde drie maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. M. M. van Valkenburg, meende dat in deze zaak geen termen aanwezig waren om tegen bekl. een bevel van voorloopige aanhouding uit te vaardigen. De redenen, daarin opgenomen, bestaan niet. Betrapping toch op heeterdaad is hier niet, daar bekl. na het plegen van het feit 5 dagen in vrijheid is geweest. Vrees voor ontvluchting be-

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1