PIANO-ONDERWIJS. Bultenlandsch Overzicht. PETROLEUM-NOTEERINfiEN ADVERTENTIEN. Staten-Generaal. 2« Kamer. Zitting van Dinsdag 18 October 1892. INGEZONDEN. Veredeling- van het Ambacht. Cmtzlaar Sehalkw(jk, to Rotterdam Burgerlijke Stand. Zevenhuizen De Cholera kan meestal voorkomen worden door bij de EERSTE dunne Ontlasting GENEESKUNDIGE HULP in te roepen. Gebruik toch alles gekookt. Vraao r,g normaal W.BengerSöhne| Tegen namaak wordt dringend gewaarschuwd. Dépot by D. Hoogeiiboom Cz.| bonUri vu tele ««Mij vert en de Belgische en lhilUfihfl Jarieprudeuile betoogde Z.E.H.A., dat de bedoeling van den wetgever om onder het woord telegraafwerken in htt betrekkelijk wetsartikel ook de telefoonwerken te begrijpen voor zoover zy ten algemoenen nutte gebezigd worden, duidemk Wijkt. Bovendien is, gelijk ook het Hof beslist, de telefoon eene Species van het genus „telegraaf' en uit dien hooide is geene afzonderlijke wet noodig is om die species ook onder hot bedoelde wetsartikel te be grijpen. Uitspraak 21 November. Aan d6 orde was de wet op het Nederlanderschap Geenerlei algemeene beraadslaging werd gevoerd, daar de groote meerderheid het in hoofdbeginselen met de Begecring eens is er daarenboven de schrif telijke verdediging alle ernstige bezwaren had opgelost. Alleen verschillen over details blijven bestaan, die zich in enkele amendementen belichaamden. De kosten der naturalisatie b. v. wilde de commissie van 100 op B0 gld. brengen; de minister kreeg echter zyn zin, nadat hij omtrent de betaling eenige facili teiten had toegestaan. Ook de heer Levy was nifet gelukkiger, toen hij omtrent de bepaling, dat de vrouw van zelf mede genaturaliseerd wordt met den man, eene andere regeling voorstelde. Slechis enkele leden steunden hem. De heer Beelaerts wist eene onschuldige wijziging in het belang van buitenslands vertoevende kinderen te doen aannemen. Heden en morgen alleen namiddagzittingen, daar verschillende afdeeliugen des ochtends nog aan het werk zijn. Door het ministerie van waterstaat is uitgegeven de statistiek der scheepvaartbeweging op de rivieren en kanalen in Nederland in 1891. Hoewel hot ver keer, zoowel op de rivieren als op de kanaleu, in het begin van het jaar, gedurende geruimen tijd door vorst werd gestremd, waren de berichten omtrent de scheepvaart, over het algemeen, gunstiger dan die over het vorige jaar. Achter het werkje is eene graphische voorstelling gegeven betreffende de schoep vaartbeweging over een tijdvak van tien jaren (18821891), op eenige der belangrijkste punten van waarneming. Tevens is er aan toegevoegd een kaart, waarop de gezamenlijke op- en afvoer in duizendtallen vau M8. door ver schillende kleuren is aangegeven. Bij de onderschei dene waarneming9pnnten is voorts de beweging aan geduid met een breuk, waarvan de teller aangeeft het getal schepen (op- en afvaart te zamen genomen) dat, vermenigvuldigd met den noemer, den gezaraen- lijken totfneninhoud doet kennen. Blijkens de Verzekeringsbode is er in Engeland voor tweelingen een afzonderlijke tak van verzekering, in gericht. De Provident Bounty Association Limited is do naam van eene in September jl. tot stand gekomen 'maatschappij, die behalve ongelukken, borgtocht en verzekering in het algemeen (levensverzekering uitge zonderd), in het bijzonder Ook verzekert uitbetalingen in geld aan moeders, aan wie het geluk te beurt valt levende tweelingen te krijgen. De Maatschappij begint met een kapitaal van 120,000, in een zeker aantal aandeelen van 60 en van 12, ieder, verdeeld. De eerste directettl, de heer Thorpe, is benoemd tot 1897 en krijgt by wyze van vergoeding voor syne diensten een salaris vsn J 7200 'sjaars. Geheel 'sGravcland is vervuld van de inhechtenis neming van den burgemeester, den heer van Pellecom een man van 7 8 jaar. Beeds sedert eenige dagen schijnt hy het mvaar dat hm dreigde te hebben voorzien en hield hy zich bedlegerig. Zondagooi»tend vroeg kwam de officier van justitie die hem naadvies van den dokter, dat van P. niet ziek was, naar Amsterdam liet vervoeren. Het moet nu gebleken zijn, dat de burgemeester in zijn kwaliteit van pen ningmeester van meer dan éen polder, gedurende een dertigtal jaren, zich gelden heeft toegeëigendo. a. van Sticht Aukeveen tot een bedrag van 30,000. De verslagenheid over dit geval is algemeen, terwyl de weinige ingenomenheid van de 's Gravenlandsche burgers met huu burgemeester er niet too bijdraagt, hen zachter te stemmen in hun oordeel. {Amsterdammer.) Het hoofdbestuur der „Vereeniging t. b. v. Zon dagsrust" heeft zich tot H. M. gewond, met een adres, waarin het hare aandacht vestigt op het feit, dat een groot aantal beambten bij de spoorwegen genoodzaakt zijn, des Zondags te arbeiden en wijziging vraagt van enkele bepalingen van het algemeen reglement, dat o. a. voorschrijft dat bestel- en ijl- goederen gedurende bepaalde gedeelten der Zon- en feestdagen moeten worden behandeld. Met verzoek om steun is een afschrift gezonden aan do directies van de spoorweg-maatschappijen. Maandagavond is het ontwerp betreffendo een be roeps- en bedrijfsbelasting die het recht van pa tent zal vervangen r aan de leden der Tweede Ka mer rondgedeeld. Zy beoogt eene aanvulling van de Vermogensbelasting en heeft inkomsten tot maat staf. Vooraf wordt aangenomen, als uitdrukkende het belaste vermogensinkomen, een zeker rente-percentage, hier gelijk gesteld op vier. Wanneer een koopman of fabrikant 100,000 in zijne zaak heeft belegd, en hij verdient daarmede 10,000, dan wordt aange nomen, dat die 10,000 reeds voor 4000 ge troffen zijn door de vermogensbelasting, zoodat de overige 6000 volgens dit ontwerp slechts belast worden. Met betr tkking tot de uaaml. Vennootschap pen wordt voorgesteld bet dividend boven 4 pet. van het gestorte kapitaal der aandeelen te belasten als dan blijft een dividend van 4 pet. onbelast. Aftrek van 4 pet. wordt toegelaten voor alle aandeelen zou« der onderscheid. Zoo vaak door buitenlanders aan ingezetenen con currentie wordt aangedaan op Nederlandsch grond gebied, of zoo vaak zij winst behalen door participatie in Nederlandsche ondernemingen, vallen zij in de bed rij fs- en buroopsbelasting. Winkeliers en anderen, iu den vreorado gevestigd, die hier te lande hunne goederen rechtstreeks aan de verbruikers vorkoopen, brand-, zee-, levens- of andere verzekeringsmaatschappijen die hier te lande zaken drijven, worden naar dit ontwerp getroffen. Voor de raming der winsten worden in het ontwerp regels gesteld. De belasting wordt rechtstreeks ingevorderd vao hen, die haar schuldig zyn, behoudens enkele uit* zonderingen. Dezelfde methodo van behaudeling «le voor de Naaml. Venn, wordt voorgesteld ten aanzien der winsten verkregen door Coöp. en andere ver* eenigingeu. Voor wiusten door firma's genoten wor den de firmnnte personen aangeslagen, evenwel mei vrijheid om de winstverdeeling voor den fiscus ge heim te boude». Voor deze belasting is eigen aangifte de alge meene regel. Blijft de aangifte achterwege dan zal de ambtshalve aanslag nooit minder kunnen zijn dan een zeker minimum. Er ia een dubbel minimum voorgesteld. Een, dat voor allen geldt: tienmaal de huurwaarde der perceelen of peroeelsgedeelten die de- belastingplichtige voor andere doeleinden dan zyn bedrijf in gebruik heeft; en een, dat geldt voor de zulken, die hunne winsten of belooningen hoofdia* kei ijk ontleenen aan eigen of commissie-handel, nij verheid of scheepvaart; voor hen is het minimum 6 pCt. van hun vermogen, blijkens den aanslag ia de vermogensbelasting. Van kleine bazen en win- koliers en dergel ijken, die geen 13,000 bezitten,, zal geen eigen aangifte gevraagd worden; zij worden ambtahalvo aangeslagen. De bedrijven van land-, tuin- en boschbouw, vee teelt of veenderij wordeu buiten de bedryfa- of be roepsbelasting gelaten. De Belgische Senaals-commissie voor de herziening verwierp het stelsel van vertegenwoordiging der be- langen en dat der vorkiezing met twee trappen. Daarentegen vereenigde zij zich met het voorstel, om de Senatoren door hetzeltde kiezerskorps als dat der Kamer te doen verkiezen. De Frauache Kamer is bijeen. Er zijn zooveel interpellatiën aangekondigd dat er plan bestaat om oen vasten dag in iedere week te bestemmen voor het houden van interpellatiën, aan welke niet het karakter „dringend" wordt toegekend. Een belangrijke plaats schijnt daaronder ingenomen te worden door eenige vragen over de middelen tot zuivering van het Seine- water, dio door verschillende afgevaardigden tot de regeering zullen worden gericht. Over de gebeurtenissen te Carmaux zal niet alleon door den radicaal Dupuy-Duteraps maar ook aan de rechierzyde geïnterpelleerd worden door Decrès, die de ministers ter verantwoording roepen wil omdat ij niet krachtig genoeg tegen do beweging opgetredei zijn. Beide interpellanten zullen waarschijnlijk dade lijk na elkaar bet woerd voeren, ten einde den mi nister in de gelegenheid le stellen hen tegelijk te antwoorden. Het verband dat do radicalen brengen tusschen de werkstaking ook nu de reden van «leze door het aftreden van den afgevaardigde Do Solages is wegge» nomen en het initiatief der regeering, is nu doi- delyker geworden. Dupuy-Duteraps wil namelijk, indien de ministers uit zichzelven zich daartoe niet bereid verklaren, voorstellen een nieuw artikel toe te voegen aan de wet van 1810 op de mijn-concessiën. Daarin zou bepaald worden dat eene concessie ver vallen zal wanneer er eeue werkstaking ontstaat „ten gevolge van handelingen (agissements) der vennoot schap", en de schuldig bavoudon concessionaris niet zal worden toegelaton om voor de nieuwe concessie mode te dingen. Uit de socialistisch-boulangittische groep wordt alsnog te steunen door zyn arbeid. Hij had veel willen doon, hj had alles willen aanvatten om haar te helpen geld verdienen, ja, toon hij maandon gele» den, ten huizo van Henri, in opgewonden staat was geraaktmaar nu hij zag, dat Marie niet van ge brek behoefde ora te komen, kon hij er niet toe over gaan in persoon eenig schrijfwerk op le loopen, trouwens, Marie zou dit ook niet hebbeu toegestaan. Toen hij haar echter eens bespiedde, op oen oogenblik dat vrees voor do toekomst haar de tranen in de oogen bracht; toen hij haar met oen diepen zucht tot zich zelve hoorde zeggen, dat het loon voor haar arbeid niet toereikend was voor de dagelyk9one behoeften, hoe weinige ook toen zotte hij zien aan 't schrijvers van eenige brieven, waarin bij zie aanbood om allerlei werk te copiëeren en die hij, na ze dicht gemaakt te hebben, ging adresseeren.... Doch zoover gekomen, bleef hij long zitten pein zen, en met beide handen wreef hij gedurig langs zijn slapon en zyn voorhoofd. „Wat deert u, papa?" vroeg Mario, die, naar ze pas een vertuiing had voltooid en op goed gelu tegen honorarium aan een ander tijdschrift had aan geboden, thaös bozig was een kinderjurkje te naaien voor do jufvrouw beneden. „Ja, aan wie aan wie aan wie? riep hij halfschreiend„Ik heb brieven gesenreved Marie! om copiewerk te vragen, maar ik weet niet aan wio ik ze zenden moet." {Hordt vervolgd.) zelf te helpen, waar dit 't meest noodig is. Enfin, üw stuk zal nu spoedig verschijnen, zie nu intu9schen iets anders at te werken, dat de vertaling evenzeer verdient." „Ik heb reeds wat gereodzei Marie mot stralende oogen: „Mag ik het u zenden, mijnheer?" „Ik dieu nu wel ja te zeggen," gaf hij lachend ten antwoord„maar maak bet niet al te druk, anders zou ik u somwijlen wel een anderen weg moeten wijzen; want er zijn er meer, die naar hun beurt verlangen. Doch zoo het goed blijft gaan, heb ik misschien wel gelegenheid u de vertaling van een groot werk te bezorgen." Toen Mane hem haar erkentouis betuigde voor zijn welwillendheid, viel hij haar op vritndelijken toon in-de reden: „Hef honorarium is altijd disponibel, zoodra een stuk verschijnt, mejuffer! Ik geef u het bedrag dan wel op, of de uitgever remitteert." Dat was een gelukkig woord voor haar, tot afscheid. XI. Er waren eenige maanden na Henri's alreize ver- loopen, en Marie woonde thaüs met papa wel niet in een achterbunrt, maar toch veol kleiner en on aanzienlijker dan bij haar broeder. Zij had mot haar vader een paar kamertjes boven een „salon pour le coup des cheveux" betrokken f want in den Haag sluit zelfs een achterbuurt den preteutieusen naam >4 van „salon" niet uit en bijna iedereen, die zich tot het publiek richt door een uithangbordje of geschre ven aankondiging aan den ingang van zijn woning, meent in de Franscho taal van zijn educatie to moe ten getuigen. Aangezien de bovenvertrekjesde „tweedo étage", zooals de „coiffeur" ze betitelde, geen afzonderlijken opgang hadden, kwam Marie met de benedenbowouers meer direct in aanraking dan anders waarschijnlijk 't geval ware geweest, en daar door was zo reeds in de gelegenheid gekomen ora do hoofden der kappersfamilie als een goed soort menschen te leeren kennen, die wel ver van haarde inwoning te beraoeielijken, meer dan eens uit eigen beweging kleine huishoudelijke zaken voor haar ver richtten of de kinderen boodschappen voor haar lieten doen; want Marie had het zich, uit bet oogpunt van zuinigheid, niet durven veroorloven vreemden dienst te blijven huren en dus het vroegero meisje wegge zonden. Marie vond zich tegenwoordig in haar toestand niet ongelukkig. In den eersten tijd na onder vonden te hebben, dat haar bijdragen wel aangeno men werden, maar vrij lang op de plaatsing moesten- wachten, terwijl hot honorarium haar niet meeviel begon zy te vreezen, dat zy met de pen nimmer in hun onderhoud zou kunnen voorzien. Het geld toch, dat Hcnri had overgehouden en (en haren behoeve achterliet, moest somwijlen reeds aangesproken wor den om de finantieele behoeften te beantwoorden, want papa was er de man niet naar om haar voor- ook nog md vooratol verwacht oja tu de werlutra- kert ven Carmaux uit de Mhatkiet eeu millioea sohadelooastelliog te aohenken. Met de behandeling der stnatsbegroottng zal niet terstond aangevangen kunnen worden, dewijl het rap port nog niet gereed ia. Onder de weiaontwerpeu die de Kamer inmiddela ter hand kan nemen, vindt men dat op de spaarkassen, dat ap de koopvaardij schepen, en dat tot^vernieuwing van het ootrooi der Bank van Frankrijk. Ook tot instelling van scheids- gerichtou tusschen werklieden en patroons ia een wetsontwerp in staat van wijzen, dat sommige Ka merleden in de eerste plaats wenschen te behandelen. Hot tarief- traotaat met Zwitserland kan op zijn vroegst eerst over drie weken aan de orde komen, dewijl de commissie voor de tarieven er eerste rap port over uit moet brengen. Ken senator zendt een schrijven aan de Temp» waarin h(j verklaart, dat als Calvignae werkelijk grieven heeft tegen de directie van de mgnmnat- schappij, deze langs wetteljjken weg hersteld kunnen worden. In dut geval heeft Calvignae den steun zijner mede-arbeiders niet noodig, maar kan hij zich krachtens een wet van 27 December 1890 betreffende de verhouding van werkgevers en werkliedon, op de gewone rechtbanken beroepon. Dit beroep zou nan het licht kunnen doen komen, dat behalve Calvignao's verkiezing tot burgemeester en de daarop gevolgde verzuimen, zgn patroons niets op hem aan te merken hadden. In dat geval kan Calvignae er op rekenen, dat hg eene schitterende voldoening zou krijgen. Er zou echter ook kannen blijken, dat de directie der mijn zich van hem ontsloeg, omdat hij een slecht werkmun was en in dat geval zou niemand zich verder om Calvignae bekommeren. De wet van 27 December 1890 werd opgesteld, omdat men begreep, dat het oude gebruik, waarbij het contract tusschen werkgever en werkman ophield te bestaan, zoodra een van beiden don wensch te kennen gaf de overeenkomst te eindigen, met hot oog op de veranderde tijdsomstandigheden nadere omschrgving noodzakelijk maakte. De werklieden dragen immers in vorsoheideno inrichtingen bij tot het vormen van een pensioen- of ziekenfonds en nu zou een werkman bij het ver laten van do inrichting schade kunnen lijden. De wet van 1890 schrijtt voor in hoeverre de werkman in dat geval schadeloos moot gesteld worden. Indien de mijnmaatsohappij niets anders togen Cal- vignac had dan zijn benoeming tot burgemeester, dan heeft zij geen recht zgn kansen op een pensioen door een plotselinge wegzending te vernietigen. Calvignae kan zioh dus, als hij zich verongelijkt acht, tot de rechtbanken wenden en krachtens de wet van 1890 een beroep op haar doen. Den 2den November zal te Budapest het gedenk- teekon der Honveds onthuld worden. Dit monument wordt opgericht ter eere van de Honveds, die in 1849 bij do bestorming van Buda sneuvelden. Het gedenktoeken komt te staan in de nabijheid van het standbeeld van generaal Hentri, den dapperen com mandant van Buda, die de stad in 1849 aan het hoofd van 6000 Oostenrgksoho soldaten weken lang tegen een groote overmacht van Hongaarsehe opstan delingen verdedigde. Als een bewijs, dat die dagen van strijd en baat bij da groote meerderheid der bevolking en bij keizer Frans Jozef geen onvrien delijke gevoelens meer hebben nagelaten, kan dienen, (lat Oostenrijkers en Hongaren op den onthullingsdag eerst gezamenlijk een krans op het mdnument van Hentri gaan leggen en dan dezelfde plechtigheid bij het gedenktoeken der Honveds gaan verrichten. Alleen eenige onverzoenlijke aanhangers van Kos suth zien deze toenadering tusschen Oostenrijkers en Hongaren met leedwezen. Het heeft evenwel ver bazing gewezt, dat de leider der gematigde oppositie, graaf Albert Apponyi, zich verplicht heeft geacht, zgn ontevredenheid te kennen te geven over een hulde, die door het nederleggon van een krans op het standbeeld van Hentri aan het Oostenrijk van 1849 gebracht wordt. Do groote meerderheid der natie verheugt ziob evenwel hartelijk, dat de haat tegen Oostenrijk '-bij de Hongaren geheel uitsterft en do onthulling van het gedenkteeken der Honveds zal onder groote vreugde met vele feestelijkheden gevierd worden, In een uwer nummers kwam vdór enkele maanden een bericht voor, waarin gowezen werd op plannen welke bestonden, ora gezellen on meesters in eenig handwerk bewijzen van bokwaamhoid in verschillende vakken af te go ven. Het kan misschien van nut zijn werkgevers en ouders hierover iets naders mede te deelen. In het begin dezes jaars, werd dcor de „Neder landsche Maatschappij tot bevordering der Nyver- heid" en de Vereeniging ^Artiet Industriae" te 'sGravenhago eeue oommissie benoemd tot Verede ling van het Ambacht. Die commissie was van oordeel, dat het niet wei nig zou bijdragen tot verhooging onzer kunstnijver heid, als door gezellen en meesters in verschillende ambachten een soort examon werd afgelegd, niet ge heel ongelijk aan het afleggen eener proef, of het maken van een proefstuk, zooals dit voorheen door de Gildemeester8 van de broeders verlangd werd, vóór zy in het gilde werden opgenomen. De commissie bestaande uit de heeron J. F. W. Conrad, H. L. Boersma, P. J. van Houton en J. J. van Nieukorken stelde zich voor, vooreerst met vijf ambachten te beginnen. Zy wilde bewijzen afgeven van bekwaamheid iu bet timmoren, in het huissme den, in het huisschilderen, in het koperwerken en meubelmaken. De vereisobten waren voor den mees ter natuurlyk hooger, dan die voor den gezel, terwijl hij, die reeds een bewijs van bekwaamheid als ge zel vorkregen had, van het afleggen eener proef in de practijk zou worden vrygosteld, als hij opging naar de bekwaamheid van meester te dingen. De eisohen voor de verschillende ambachten waren reeds in April '92 verzonden. l)e af te leggen proe ven zouden loopen over: A. Theoretische vakkennis en teekenen. B. Theorie (rekenen, meetkunde en voor den meester bovendien boekhouden). C. Practijk (het maken van een werkstuk). In hot diploma zou elk deel genoemd worden, waarin de kandidaat voldoende blijken van bekwaam heid gegeven had, met vermelding der hem daarvoor toegoken'le punten. Het materiaal beooodigd voor het maken der werkstukken zou verstrekt worden door de commissie en de gemaakte voorwerpen zou den haar eigendom blijven. Op nader te bepalen dagen (in December) zou, voor ieder, die zioh voor 1 Nov: a.s. bij den secretaris den heer J. J. van Nieu- kerken te 's Gravenhnge schriftelijk aanmeldde, de gologenhei.I gogeven worden, tot het afleggen der proeven. Maar dezer dagen was bovengenoemde com missie verplicht het volgende bericht te zenden „Door een onverwachte samenloop van omstan digheden kan de subsidie van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Nijverheid, waar over do Commissio tot verodeling van het Am bacht tot uitvoering haref plannen in December a.s. meende te mogen beschikker», niet worden uitgokeord on ontbreken haar, als gevolg danrvan, de noodigo fondsen om d» proefaflegging, zooals haar voornemen was, in December van dit jaar ten uitvoer te brengen. Dat zij in hare aanvankelijk met succes bekroonde pbgingen op zoo onver wachte wijze werd teleurgesteld, grieft haar te meer, omdat zich reeds in vele plaatsen van ons land commissiën hebben gevormd, die poogden, met het oog op deze proefaflegging, het vakonder wijs te verbeteren en aan te vullen en andere commissiën zich hebben belast met do zorg voor reis- en verblijfkosten van a.s. Meesters en Ge zellen, die te onbemiddeld zijn, om op eigen kosten aan het onderzoek deel te nemen. De commissie tot veredeling van hot Ambacht, derhalve genoodzaakt zijnde de proefaflegging voor een jaar uit te stellen, neemt zich voor die in December 1893 ten uitvoer te brengon en noodigt U uit de pogingen, die werden aangewend om het vakonderwijs te verbeteren, krachtig voor te zetten, opdat in December 1893 blijken moge, dat dit jaar uitstel, van gunstigen invloed is ge weest op de ontwikkeling van den aanstaanden Meester en Gezol. Met leedwezen erkennende, dat het voor hen, die moeiten uoch kosten hebben ontzien, om zich voor het afleggen der proef te bekwamen, eeno groote toleurstelling baart, wijst de commissie er tevens op, dat door zeer velen de tijd van voor bereiding te kort werd geacht en dat nu zooveel te meer tijd en gelogenhoid bestaat, zich do be kwaamheden eigen te maken, die voor meester of gezel gevorderd zullen worden. In verband met liet vorenstaande worden candidaten uitgenoodigd zich niet aan te melden voor 1 Nov. a.s. maar wel schriftelijk vóór 1 September 1893 aan den secrotaris der commissie Elandstraat 48 te *s Gra- venhage." Eene raededeoling, op ondervinding gegrond, moet hieraan tot onzen spijt worden toegevoegd. Er blijkt opnieuw uit, dat de boste bedoelingen dikwijls worden miskend. Door schrijver dezes werden drie leorlingen theo retisch opgeleid, ora een dier diploma's te verwerven. Eu onder die drie was er een, die door zijn werk- gover stelselmatig iu dit plan werd tegengewerkt. Ziedaar de bekrompenheid van een baasje, dat meent de ontwikkeling van den werkman en daardoor de vooruitgang der maatschappij, te kunnen keeren dat vermoedt, dat zijne affaire verminderen zal, als zijn gesel rich later restigt met een diploma in den lak als meester Waarlyk, als die zaak zoo weinig beteekent, dan moest, dunkt ons, het plan Tan zgn gesel lem aan sporen, in de eerste plaats sich ielf in zgn ?ak nog veel meer te bekwamen. Hg moest veeleer trachten, dat zgn werk nog ver boven dat van een gediplo- meerde kwam te staan. En als hy daarvoor zorgtr dan kan dit niet anders dan den maatschappij ten goede komen. Ons dunkt, dat de planneo der Commissie tot veredeling van het Ambacht, daarom met kracht gesteund moeten worden. D. O. van de Makelaars De markt was heden flauw. Loco Tankfust 6,55. Januari-levering 670. December-levering 6,60. GEBOREN14 Oct. Comrlis, ouders M. G. Begeer en A. Binnendijk. Antonius Josephus, ouders J. Verhart en M. Groen. 16. Gernrdina, ouders P. H. Woerlee eu W. M. Smit. 16. Dirk Johannes, ouders D. Meijer on D. A. Bverling. Huberta, ouders J. F. Bruijstens ea E. van den Ho ven. -r~ Dirk illem, ouders H. van der Kemp eu J. van Otterloo. 17. Antonio, ouders J. Soffree en S. de Jong. Johannos, ouders L. de Grngl en S. Massaar. OVERLEDEN16 Oct. G. van Wingerden, huisvr. van A. D. van der Pool, 35 j. W. Snel, 11 w. 17. L. de Graaf, 15 d. K. Perdijk, 35 j. GEBOREN on M. van den Jacobus, onders P. van der Starre Berg. GEHUWDJ. de Bruin en A. C. Hoek. Eene DAME, in het bezit van diploma van Professor Fr. Gernsheim, wenscht eenige lessen bij nette families. Br. fr., letters A D, bureau vau dit blad. g concassg. vW-"-- het beste voorbe hoedmiddel tegen I verkoudheden en I tégen onvoldoende I huiduitwaseming. I Alleen BChtwanneer met nevenstaand waarborgmerk ge stempeld met hetl ^opschrift en onder de haudteekeuing Wjjdstraat te Gouda. NB. De prijzen zgn niet hooger dan van het nagemaakte.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2