BINNENLAND. BE TENTOONSTELLING Buitenlandse li Overzicht. van gastoestellen voor verlichting-, verwarming- en drijfkracht, vin. zame waarborgen opleveren, dat zonder gevaar het kiesrecht kan worden toevertrouwd aan die categoriën van personen, welke de wet tot de stembus toelaat. Intusschen acht de mini" ster eene andere methode, met de Grondwet in de hand, veroorloofd. Hij gaat negatief te werk en daalt af, tot hij komt aan die lieden, voor wier geschiktheid niets te zeggen valt en sluit die dan alleen uit. Voor velen zal de zouueklaai bewezen ongeschiktheid der abso- lunt-onbemiddelden en volstrckt ongeletterden nog geen bewijs zjjn, dat de rest onzer mede burgers vrijelijk kunnen worden gepromoveerd tot kiezers. Door zijn stelsel schept de minister duizenden kiezers, die even onbevoegd zjjn als de officieel bedeelden. Immers volgens zijne wettelijke fictie is niet-voorkomen op de lijsten der burgelijke armbesturen en diaconieën ge lijkluidend met te voorzien in eigeu onderhoud. Nu leert de ondervinding, dat de werkelijk heid er geheel anders uitziet en het is te vreezen, dat de zoo gevreesde willekeur, die de voordeur uitgezet wordt, de achterdeur weder zal binnenkomen. Daartoe geeft ook aanlei ding het onderzoek naar de geletterdheid der candidaat-kiezers, dat overal zeker in denzelf den geest zal plaats hebben. De grootste verdienste van het stelsel van den heer Tak is zijn groote eenvoudigheid. Doch wjj gelooven niet, dat het ingewikkeld vraagstuk der kiesbevoegdheid vatbaar is voor zulk eene eenvoudige, op logische redeneering gebaseerde oplossing. Daartoe is de moderne staat eeu te samengesteld lichaam. Meer po sitieve waarborgen voor geschiktheid zouden ons welkom zijn. Het wil vooralsnog bjj ons niet in dat het tegenwoordige stelsel der kiesbevoegdheid volgens de huurwaarde of de woning, dat elders goed werkt, niet van ge breken te zuiveren is of dat er niet door een samenstel van kenteekenen, aan allerlei gege vens, ook die der Dieuwe finaneieele wetten van den heer Pijerson, ontleend, een kieswpt te maken zou zijn, die de degelijke werklieden overal tot mederegeeren roept en tevens meer voldoet aan de voorschriften der grondwet eu de eischen van een voorzichtig sta .tsbeleid. Met belangstelling zien we uit naar de re sultaten van het voorloopig onderzoek der kamer; het zou ons zeer verwonderen, indien deze ontwerpen, zpoals zjj in art. 3 en 4 be lichaamd zijn, algemeene instemming zullen vinden, ook bij de liberale meerderheid. Eerst wanneer het duidelijk blijkt, dat wij staan voor bet dilemmageen uitbreiding of deze, zouden allen er zich bij moeten nederleggen, die geen vrede hebben met den tegenwoordigeu, gebrek- kigen toestand Wjj vleien ons echter met de boop, dat het gemeen overleg zal leiden tot andere redactie der beide genoemde artikels, eene redactie, meer waarborgen opleverende, zijn werk; wat meer is, zij wenschte dat papa baar in vro'gere dagen tot leermeester had willen zijn, dan zou baar eigen arbeid haar niet zooveel inspan ning hebben gekost en de daaraan bestede tijd meer hebben opgeleverd. Mijnheer Bruuo gaf tegenwoordig veel minder blijken van geestverdooving dan vóór eenige maanden en kou nu zonder gevaar alleen gelaten worden, en daar Marie bovendien haar dienstmeisje had, wie bijzonder werd aanbevolen op mijnbeer te letten, sloeg zij zelden op Zondag den ochtenddienst over. Haar gemoed bad behoefte, na de gansche week van moeielijken arbeid een enkelen dag althans te msten in God. Op zekeren Zondagmorgen alleen uitgegaan zijnde, om zicb ter kerke te begeven, kwam zij nochtans onder geleide thuis. Wilde zij niet onbeleefd of misschien wie weet hethoogmoedig genoemd worden, dan diende zij immers het vriendelijk aanbod van Kowper wel aan te nemen: een jonkman, eenige jaren ouder dan zij, die onlangs zijn examen als machinist had gedaan en dien ze reeds eeu paar malen bij de kappersfaroilie beneden had gezien, waar hij als commensaal zijn iutrek had genomen tot tijd en wijle hij als machinist geplaatst mocht worden. Al deze bijzonderheden vernam zij, vóór de bo venbedoelde nadere kennismaking, van de kappers- julfrouw, en na dien tijd vernam ze van Kowper zelf, dat genoemde juffer zijn tante was en dat hij nog eeu oom had in de stad eeu adjunct-commies, dat geen onwaardigen worden geroepen bun invloed uit te oefenen op den gang van 's lande zaken. Voor het overige komen de bepalingen der wetsvoordracht ons uitstekend voor, geheel in overstemming met de betere inzichten, welke de ondervinding sedert 1850 ons in deze zaken gegeven heeft. GOUDA, 20 October 1892. Mej. S. J. van Egk, alhier, deed gisteren te 's-Hage met succes examen in de vrije- en ordeoefeningen in de gymnastiek. De le luit.-kwartierm. C. W. F. Doorman, van het 4e reg. inf. te Gouda, wordt overgeplaatst naar Delft bij 's rijks centraal-magazijn voor militaire klee ding en uitrusting. Gisteren is door de Rotterdamsche Heobtbank failliet verklaard B. J. van Oge, koopman en bier- bottelaar te Gouda. Tot rechter-commissaris is be noemd mr. E. Feitb, tot curator mr. M. M. Schim van der Loetf, advocaat te Gouda. Op vermoeden van bedrog in den Boterhandel is heden morgen een monster boter van G. v. d. B. van Oudewater in beslag genomen. Extra-tijding l h Extra-tijding l Een vreeselijke moord hedenmorgen 'te Rotterdam gebeurd. Een cent het verhaal daarvan. Extra-tijding Het was met deze woorden, dat Dinsdagavond een tweetal personen op zeer luidruchtige wijze een ver slag ventten langs de straten onzer stad. Het was kolossaal, zoo'n succes als ze hadden! Van alle kan ten kwamen de menschen aauloopen om zich die droevige geschiedenis aan te schatfen. Een flinke recette was huu deel. Wat echter bleek apoedig? Dat het een oude geschiedenis was, die eenige weken geleden in alle couranten de ronde deed. Men was dus beetgenomen, zg 't dan ook maar voor een cont. Deze vorm van oplichterij is ook te Amsterdam voor gekomen, doch door de politie spoedig belet. Thans schijnt men het elders te probeeren, ieder zg ge waarschuwd De Zuid-Hollaudsche gymnastiek onderwijzers- vereen igiug zal dit jaar hare algemeene vergadering houden op Zondag 6 November 1892, des voormid dags ten 11 ure in de Zaal Kunstmin" der Socië teit „Ons Genoegen* te Gouda. Daarvoor is de volgende agenda vastgesteld 1. Opening der vergadering. 2. Lezing der ingekomen stukken en notulen. 8. Kiezen van een plaats voor de volgende ver gadering het bestuur stelt voorRotterdam en Delft. 4. Is het wenscheiijk, het door ons vroeger ont worpen examen programma M.. O. gymnastiek, ge wijzigd of ongewijzigd, de bevoegde autoriteit aan te bieden 5. Les aan meisjes leerliugen door den heer H. J. Steenbergen ('a middags te 3 uur.) dien Marie misschiet» wel kennen zou? Hij zelf had geen ouders meer, en bij was nu bij tante in den kost gegaan, omdat hij zich daar beter op zijn plaats gevoelde dan bij zijn oom den ambtenaar, die hem anders ook wel lijden mocht, maar bij déze tante at hij naar zijn smaak, en bg oom hield men meer van die groote manieren, en daar had hij erg 't land aan, want ze kwamen met zijn zeemansaard niet overeen. Hij was rondborstig vfln inhoud en zei het liefst altijd zooals hg t meende. Of Kowper vroeger „kerksch" was weteu we niet; doch in dezen tijd gaf hij van deze prijzenswaardige gezindheid een overtuigend bewijs, daar hij nu eiken Zondag do vrijheid nam, Mario zijne opwachting te maken onder aan de trap, ton einde haar naar de kerk te geleiden, van waar hij haar ook getrouw weder thuis bracht. Marie liet zich deze beleefdheden welgevallen: zij konden immers geen kwaad; hij was wel niet zéér beschaafd van toon en manieren, maar hij was goed van hart, en dat zeide voor haar althans meter dan uiterlijke hoedanigheden. Verder ging Marie niet. Wanneer Kowper er toe gekomen ware, het kerkgeleide eens te verzuimen doch dat geschiedde niet zou het hare attentie onder de godsdienst oefening volstrekt niet verstoord hebben, en deze mededeeling zegt genoeg om verkeerde gevolgtrek kingen te voorkomen. Zoo stonden de zaken toen, op den dag dat wij Marie en haar vader aan 't werk vonden, Louise 6. Vervolg van do lezing „Praktijk der vrge en oide-oofeningen en van het Bewegingsspel op de lagere school» door den heer J. H. Reijs Jr. De volgende punten zullen nu behandeld worden a. oefeningen in het ontwikkolen van muatge- voel; b. de normaalhouding, stand eu ruststand; c. het natuurlgk eu kunstmatig gaan. 7. Eene vraag omtrent de oprichting van een kweekschool voor gyranastiek-onderwijzers. 8. Nu de wet op de vrge en orde-oefeuingen er is, wat moet er nu verder gebeuren? Tn te leiden door den hoer C. D. Doeleman. Met de vrijwillige oefeningen in deu wapenhandel i« ook te Lukkerkork een aanvang gemaakt. Door 35 jongelingen uit deze gemeente wordt daaraan deelgenomen. De oefeningen hobben plaats onder leiding van den len luit. De Ridder, terwyl als instructeurs werkzaam zijn de sergeant Swaving en de korporaal8 De Lugt en van Nooten, allen van het 4e reg. inf. te Gouda. Gisteren haalde de landbouwer de G. een kachel uit Gouda, met zijne wagen mot paard bespannen, op de hoogte van de kadijk onder Bergambacht sloeg het paard op hol, met het ongelukkig gevolg dat het 9-jarig zoontje deu hals brak. Te Nieuwerkerk a/d IJssel is benoemd tot ge meente-secretaris de heer A. A. H. Hosang, te Botterdam. Vrijdag a. s. hoopt mr. L. W. C. Keuchenius den 70-jarigcn leeftijd te bereiken. jDe Boodschapper, dit met een zeer waardeerend artikel over dien christen-staatsman mededeelende, voegt er bij, dat de heer Keuchenius te Londen ver toeft en zijn gedenkdag aldaar in den kring zijner familie hoopt te viereu. Uit Wiesbaden wordt het bericht bevestigd, dat dr. Mezger met 1 April van bet volgend jaar zich te Parijs gaat vestigen. Hij heeft aan oen agent te Wiesbaden opgedragen zijne villa aldaar te verkoopen of te verhuren. Übl Door de afdeeling Alfen a/<f Rijn, van het Neder- laudsch Onderwgzers-genootschap, is een adres aao den minister v.«n binnenlandse he zaken verzonden, om adhaesie te betuigen met de verzoekschriften van het Nederlandscli Onderwijzers-genootschap en den Boud van onderwijzers, om pensioen voor onderwij zers-weduwen er. weezen. Een dergelijk adres is ook ter teekening gezondea aan alle openbare onderwijzers in het arrondisse ment Woorden. In de gisteren ontvangen Sumatra Ct. van 21 Sep tember jl. leest men Gisteren middag ontvingen wij uit Medan, ter Sumatra's Oostkust, het volgende telegram „Is u iets bekend omtrent aanval op controleurs Van Dijk en Kroesen (die, zooals men weet, iu de Bataklanden op dienstreis zijn).» Na ingewonnen informatica vonden wij vrijheid, heden morgen telegrafisch te antwoorden hun eeo bezoek bracht. Ofschoon Louise niet ouder de meisjes behoorde van wie men zegt, dat zij weinig gerucht maken, omdat ze zich steeds zoo bedaard tn stillekens kwg- ten van al wat zij verrichten, zoo lette mijnheer Bruno nochtans niet op baar binnentreden, 't zij bg te zeer in zijn letterkundigen arbeid verdiept was, of ziju geest wederom voor een tijd had laten afdwalen iu een eenzelvig gemijmer. Eerst toen zij hem haar handen voor de oogen gelegd en gezegd had, dat hij raden moest wie er was, sprak hij zacht: „O, zijt gij het, Louise 1 Ik dacht dat je mg vergat; wat heb ik je iu langen tijd niet gezien l „Dufs mijn schuld niet, papa!" gaf ze hem ten antwoord en haar stem klonk eensklaps scherper „Ze willen me niet meer laten gaan. Ze sluiten mij op...." „En hoe kom je dan hier?" vroeg baar zuster met een lachje, terwijl ze Louise tevens een wenk gaf om niet voort t< gaan. „Nu ja, ik meen natuurlijk dat ze mij bewa ken, Marioantwoordde Louise„Ze zyn bang dat ik gestolen zal worden, geloof ik." - „Denk om papa," fluisterde Marie haar in 't oor. {Hordt vervolgd „Niets bekend, ook gewestelijk bestuur niet.» Maar heden namiddag, even voor het ter perse leggen van het eerste blad van dit nummer, ontvangen wij uit Medan het volgende afdoende contrabericht „Hier vernemen wij zooeven, dal de controleurs Van Dyk en Kroesen in de Boven-Tanahdjawalanden nabij Dolok-Periboean door Batakkers zijn overvallen Twee volgelingen werden daarbij gedood, terwyl er nog veertien vermist zgn. Goederen en aanteekeuin- gen gingen vorloren, maar de controleurs bereikten Logoe-Bati.» In afwachting van de alles behalve vlugge post uit de noordelijke afdeeling van dit gewest, moeten wy met dit weinige genoegen nemen. De Exploitatie-maatschappij is voornemeus, binnen korten tyd over te gaun tot verwarmen van hare voornaamste snel- en exprestreinen door middel van stoom. In de werkplaatsen dier Maatschappij te Utrecht, Zwollo eu Tilburg wordt met kracht ge werkt de voor de stoomverwarraing noodige inrich tingen aan te brengen uan bagagewagens eu rijtuigen. Staten-Generaal. 2« Kamer. Zittiug van Woensdag 19 October 1892. De Kamer is nog niet aan het einde der Wet op het Nederlanderschap, schoon ook de beginselen, waarop de regeling van het verlies van onze nationa liteit oerust, geen ernstige tegenkanting vinden. Het debat liep weder over ondergeschikte punten. Alzoo zullen voortaan in 't buitenland vertoevende Noderlauders hun nationaliteit kunnen b» houden door elke 10 jaar een verklaring af te leggen bg 't plaatselijk bestuur der laatste woonplaats of bij een diplomatiek of consulair vertegenwoordiger. Op voorstel der commissie van rapporteurs weril daaraan toegevoegd, dat de termijn voor minderjarigen eerst begint te loopen met hun meerderjarigheid in den zin der Nederlaodsciie wet. De Minister meende, dat dit van zelf sprak, wat door den heer Veegeus twijfelachtig werd geacht, en had dus tegen het stelsel geen bezwaar. Een eenvoudige verklaring kan ook de vrouw, die door huwelijk het Nederlanderschap heeft verloren na ontbinding des huwelijks die qualiteil terug be zorgen. De beide volgende artikelen kennen wederom een zelfde rechtsgevolg aan een zelfde verklaring toe, ni. ten opzichte van vrouwen, die, door huwelijk Neder- landsch geworden, na outbindiug des huwelijks dien staat willen prijs geven en ten opzichte van kinderen die door naturalisatie der ouders elders hun Nqder- landerschap verloren hebben en die het na meerder jarigheid terug wen8cheu te bekomen. Ook hier werd ingelascht do vergunning de verklaring af te loggen voor een diplomatiek of consulair vertegen woordiger. Bij de overgangebepaling, die het Nederlander schap big vend verzekert aan allen, die dit hetzij naar bet Burgerlijk Wetboek, hetzy krachtens de wet van 1850 bezitten, rees de vraag, of op die wijze niet het politieke Nederlanderschap tot in de verste geslachten aan nagenoeg alle iugezeteuen der koloniën wordt geschonken. Hiertegen ontstond bezwaar, zoodat do Regeering er grif in toestemde, daarvan „inlanders en daarmede gelijk gestelden" uit te sluiten. De Commissie vond het echter voorzichtig er zich nog eens op te beslapen en zoo werd besloten. Het volgende fragment uit Edison's leven, door hem zeiven verhaald, vinden wij ir. de Horlogemaker „Bij het begin van den burgeroorlog was ik cou- rautenverkooper en werkte vau 's morgeus vroeg tot s avonds laat, zonder het ver te brengen. Mijn kapitaal was zeer gering eenerzijds kon ik niet meer bladen koopen, dan ik weer dacht kwijt te worden, anderzijds moest ik ook geen gebrek aan exemplaren krijgen. De noodzakelijkheid om een cijfer der exem plaren te bepalen, deed mij vroeg de waarde der nieuwstijdingen schatten. Ik maakte een accoord niet den drukker der Free Frees, die mij iedcren morgen een proef van zgn blad liot zien. Ik vloog dan den inhoud door en schatte daarnaar de ver koopwaarde. Gewoonlgk verkocht ik tusschen de 200 en 300 exemplaren. Op een goeden morgen zag ik. op do proef in vette letters een beschryving van den slag bij Pittsburg. Dadelijk begreep ik deu toestand. Hier viel iots te verdieuen, maar alleou, wanneer langs de spoorweglijn, die ik bediende, het publiek kort te voreu op de hoogte gebracht werd vau het gebeurde. Ik kreeg een idee en liep naar et telegraafbureau. Daar deed ik den dienstdoendeii ambtenaar het voorstel, aan alle stationschefs langs e lijn het bericht van den slag te telegrafeeren, met verzoek dit te doen schrijven op het zwarte rd, waarop gewoonlgk de berichten betreffende (e treinen werden vermeld. De telegrafist nam het veoratel aan, ondef belofte, dat ik hem een half jaar 0 courant voor niemendal zou leveren. „Nu ging ik naar den expediteur der Free Frees en vroeg hem of hg mij 1500 exemplaren wilde afstaan, te betalen over acht dageu. Hij sloeg het af, wat mij volstrekt niet verwonderde. „Toen raapte ik al mijn moed bijeen en ging de trap op naar don uitgever zelf, den heer Storey. Ik werd toegelaten en legde hem uit waarom ik 1500 exemplaren wenschte op crediet. De heer Storey was een lange, magere man, droog als een lucifer. „Hij keek mij scherp aap, nam toen een stuk papier, schreef er iets op en gaf het mij. „Laat dat beneden zien, dan zullen zij u alles geven, wat gij wenscht.» Nooit in mijn leven was ik zoo big. Nu was ik dan ïu bet bezit van 1500 bladenik nam twee jongens om mij te helpeu vouwen en ging op deu trein. Do vraag was, of de telegrafist woord gehouden had. Jawel, op het eerste station, waar wg kwamen, verkocht ik gewoonlijk twee couranten. Toen ik mijn hoofd uit bet portier stak, zag ik het perron vol menschen. Men wachtte op den trein. Ik verkocht 100 exemplaren voor 5 ets. het stuk (12*/| ets. Ned.)' Op hot volgende station hetzelfde tooueel. Ik ver hoogde nu den prijs tot 10 cents en verkocht er 300. Zoo ging het voort tot ik aan het laatste station myne exemplaren voor 25 ets. en meer kwijtraakte. „Een der stations was vlak bij een kerk. Ik stapte nit en riep mijn nieuws langs den trein, waarna alle menschen uit «ie kerk kwamen loopen, mei den predikant incluis, om oen courant machtig te worden. „Op dien dag,» zoo eindigt hij dit tverhaal, „begreep ik de macht der electriciteit.» Als No. 2 volgt de „Premier" eon vertikale motor van Peck eu Co. te Amsterdam van 3% P. J£., die een zilveren medaille waardig werd gekeurdiéts abnormaals is aan deze machine op te merken tel kens kan men eeu zwakko ontploffing waarnemen een bowys, dut een der kleppen niet volkomen af sluit. 't Is echter geen fout, die uan het tijpe ver- bondeu is, doch een plaatselijk iets dat met geringe moeite verholpen kan worden. De werking is zeer eenvoudig en de regulateur mede eenvoudig en ge- voelig. Vlak voor deu ingang vinden we de motor, inge zonden door het Technisch Bureau de Voogt, agent der „Forward" voor Nederland, Getuige het aantal medailles hier en in 't buitenland verkregen, schijnt deze motor uitstekend te werken. Het moost dan ook aan een defect builen de constructie toe te schrij ven zijn, flat er geen remproeven mee genomen kon- deu worden in 't belang vau den goeden naam dezer motor, liet de heer de Voogt een monteur uit Enge land overkomen, dio al zeer spoedig do oorzaak van het gebrek vond onder de gaskraan word namelijk een dot poetskatocn gevonden, die deu toevoer vau gas byna afsloot. Na verwijdering van deze stoor nis werd de rem weer aangezet eu bleek het dat de machine zeer goed werkt en de opgave van 2!/4 P. K. overschreden werd tot 2.85 P. K. Een zeer ingenieus en hoogst eenvoudig toestel, dat bij groote motoren uitstekende diensten verricht, is bij deze motor toegevoegd. Zooals bij de werking der motoren besproken werd, moet het vliegwiel eenige malen gedraaid wordeu om de machine te doen draaien. Dit gaat bij matoren van zware constructie natuur lgk niet zoo gemakkelijk en om dit op te heffen wordt dit toestel gebruikt. Door den gastoevoer en de kraan van het toestel te openen, laat men licht en gas zoolang uit den cilinder ontsnappen tot het mengsel geschikt is om te ontploffen, hetgeen te zien is aan de vlam en te hooreu aan het fluitend geluid, waarmee het mengsel uit deu cilinder blaast, waar voor natuurlijk eenige ervarenheid behoort. Hierna kan de motor direct in werking worden gebracht. De Firma Gebr. Korting is vertegenwoordigd door twee motoren, de kleinste een staand model vau 1. de grootore liggende van 5 P. K.als motoren fabrikant heeft Korting een goeden naam en is zijn fabrikaat zeer gewild. Keurig netjes afgewerkt, zoo wel de blanke als de gelakte doelen, vertoeft men er met ploizier eenige oogenblikken, vooral bij de met goud bekroonde van 6 P. K., die zeer zacht en regel matig draait; wat constructie betreft is dit systeem eeuigszin8 ingewikkelder dan de vorige, hoewel zij op dezelfde manier werkt. De overblijvende ruimte wordt ingenomen door de inzending van den hee^ Barger, vertegenwoordi ger der Crossley-Otto gasmotoren. Niet minder dan 4 machines zijn hier geplaatstdo eerste een lig gende vau 7l/s F- K-> fl°or jury met oen gouden medaille bekroondde tweede geheel ingericht .oor het opwekken van eiectrisch licht. Om de geluk- matige gang en de groote snelheid te verkrijgen, bevinden zich twee zware vliegwielen aan de werkaa en is de regulateur zeer gevoelig gesteld. Een ver tikale motor van 2 P. K. is-naast deze opgesteld, terwijl een kleine van P. K. in werking is en ue groote koffiebrander van den heer Henueman drijft. Voor den aehteruitslag bij het aanzetten van een moter, een hevige stoot, die vooreen onvoorzichtigen of onbekwamen werkman niet zonder gevaar is. zijn eenige Crossley-motoren van een patent veiligheids- toestel voorzien, waardoor dit bezwaar niet kan voor- komen. Over den koffiebrander valt weinig meer te zeggen nu ieder in de gelegenheid is, de goede werking en de uitstekende resultaten te kunnen zien en beoor- deelen. Er schijnt dan ook nog al gebruik gemaakt te worden van het gratis branden. Eu hiermede zijn we aan bet eind onzer wandeling gekomen en nemen we afscheid van de tentoonstel ling van gastoestellen voor verlichting, verwarming en dryfkracht. Wg mogen echter niet eindigen zonder een woord van erkentelijkheid gesproken te hebben jegens het Comité voor de Tentoonstelling. De heeren, die dit Comité vormden, hebben zich veel moeite en zorg getroost om de zaak te doen slagen en waar zonder aarzelen mag worden geconstateerd, dat do expositie succes had, mag dit voor een groot deel worden toegeschreven aan de goede voorbereiding en de practische iurichting, waarvoor genoemde heeren een woord van lof ten volle toekomt. Het doel was de Goudsche ingezetenen meer be kend te doen wordeD met de nieuwste uitvindingen, op gasgebied en het gasverbruik in deze gemeente daardoor in de hand te werken. Wij twyfelen niet of de toekomst zal loeren dat de Tentoonstelling ook in dit opzicht succes had. De Belgische minister van binnenlandsche raken heeft heden aan eene deputatie geantwoord, dat de regeeriüg voornemens was, het door den voormaligen politic-commissaris Warren naar aanleiding van on geregeldheden uitgevaardigd verbod, tot het houden van vergaderingen in Tratalgarsquare, met het einde dezer maand op te heffen. Do Regeering, zeide de Minister, heeft geen recht tien onderdanen, die de wet eerbiedigen, het houden vaD meetings te belet ten. De Minister gaf intusschen den raad, niet her haaldelijk al te groote bijeenkomsten te houden, om dat daardoor handel en verkeer wordefl gestoord. Zweden heeft ook zijn legerquaestie, men wil eene hervorming die jaarlijks 6,700,000 kronen zal kosten welke, volgens de voorstellen van den Minister van Financiën, door verliooging der belastingen op de geschatte waarde der landgoederen, door een inkom stenbelasting en zoo noodig door verhoogiDg der zegel belasting opgebracht wordon. De reorganisatie bestaat hier voornamelijk in het verkrijgen van een meer strijdvaardig leger. De oefeuingstjjd der weer- plichtigen wordt van 48 op 90 dagen gebracht en de duur van den weerplicht van 8 op 20 jaren. De meerdere oefeningstijd zal den lande jaarlijks 3,500,000 kronen kosten, of 600,000 kronen minder dan de butgeicommissie van den vorigen Rijksdag berekende. De overige hervormiugeu bepalen zich tot een betere indeeling der weerplichtiug in verhouding tot het staande leger, of, hot staande leger wordt onder de weerplichteu verdeeldversterking van het kader, reorganisatie van de intendancevermeorderiag van sommige wapens met compagnies of regimenten. Het leger, dat nu uit vijf legerkorpsen bestaat, zal er dan zes tellen. In het tegenwoordige gebrek aan reserve officieren wordt tevens voorzien. De overgang van de oude orgauisatie tot de nieuwe zal vijfjaar duren; maar de uitbreiding van de oefeningen der weer- plichtigen zal-in twee jaren geheel geregeld zgn. Do crisis in Frankrijk, die verwacht werd utar aanleiding van- hot couflict van Carmaux, is voorloo pig verijdeld. De radicalen wilden het geschil aangrijpen ora de regeering ten val te brengen, die volgens hen ver keerd had gedaan, door niet tusschenbeide te komen on door niet te beletten dat de mijnmaatschappij zoogenaamd het algemeen stemrecht beleedigde. Er waren 5 motiën voorgesteld. In 3 daarvan werd de houding der regeering goedgekeurd, in een die van deu arbeidersafgevaardigde Basly, werd voorgesteld, een scheidsgerecht te benoemeu, in die van Dupuy en Millerand werd geëischt, dat de re geering der maatschappij hare concessie zou ontnemen en maatregelen zou beramen om den afbeid tg doon hervatten. Len voorstel om tot de orde van den dag over te gaan, werd dadelijk met groote meor- derheid verworpen. Dupuy, Millerand en de socialist Baudin vielen de regeering heftig aan. De laastgenoemde vei klaarde

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2