BuitaolaiiM Overzicht. liEXxisGÊyiXG ADVERTENTIEN. ingezo nden. De Cholera kan meestal voorkomen worden door bij de EERSTE dunne Ontlasting GENEESKUNDIGE HULP in te roepen. Gebruik toch alles gekookt. ADVERTENTIE!* aanleiding van hetgeen onlangs in den gemeenteraad fan Kampen geschiedde, behandelt U et Weekblad voor Burg. Adm. de vraag of het betrokken Raadslid, wegens syn minder vriendelijke uitdrukkingen straf feloos kan uitgaan, dan wel of hy in de termen der strafwet valt. Het weekblad doet uitko men dat volgens art. 47 der gemeentewet een raadslid uiet gerechtelijk vervolgbaar is wegens de stem of m e ening, door hem in de Raads vergadering geuit. De hoogleeraren Buys en Oppen- heim hebben betoogd, dat dit art. 47 inderdaad een vrybrief is voor elk woord, in den Raad gesproken, en het Weekbl. v. d. B. A. is het daarmede geheel eens. Art. 47 onderscheidt niet en kent straffeloos heid toe voor elko meening. Nu zal wol, zoo rede neert het Weekbladelk woord, in de vergadering gesproken, moeten worden aangemerkt als de uitdruk king der meening van hem, die het uitspreekt, en nergens staat in het artikel te lezen, dat hij by het uitbrengen tier meening zich moet houden aan het- geeu aan de orde is. Die meeuing kan zyn kwet send en lastorlijk, ongemotiveerd of met omhaal van woorden uitgesproken, het is en blgft een meening. Het blad meent, dat dit wel zijn schaduwzijden heelt; doch om de onafhankelijkheid der vertegen woordigers en de onschendbaarheid der vertegen woordigende lichamen te behouden, is een uitlegging der wet in dezen geest noodig. Bovendien heeft de overtreder zich onvermijdelijk te verantwoorden voor de publieke opinie, wier von nis in dit geval wel degelijk uitvoerbaar is, en kunnen de vergaderingen zelve in hare reglementen van orde oenigermate het middel hebben, wel niet om over treding te voorkomen, doch herhaling althans te be letten. Woensdagavond hield de Nederl. Vereen, tot Afschaf fing van Sterken Drank te Arasterdam, een openbare vergadering waarop tevens het vijftigjarig bestaan der vereeniging werd herdacht. Voor de opening der vergadering werd door een gemengd koor een lied gezongen. Daarna nam de heer J. W. Koch, de voorzitter der vereeniging, het woord. Op hartelijke wijze heette hij de aanwezigen welkom. Na eenige waar- deerende woorden gewijd te hebben aan den heerJ. Heemskerk Azn. en aan den commissaris der koningin, jhr. Schorer, beiden tor vergadering tegenwoordig herinnerde de voorz. aan den arbeid der vereeniging. Veel tegenspoed werd daarbij ondervonden, maar het werk is in de vijftig jaren, dat de vereeniging bestaat, niet vruchteloos geweest. Vervolgens verleende do voorzitter het woord aan Mr. C. C. E. d'Engelbronner, secretaris der vereeu'- ging. In zijn rede gaf spr. een overzicht van de lotgevallen der vereeniging. Hij schetste haar ontstaan en herinnerde aan de eerste vergadering in het hotel „De Gouden Leeuw" te Leiden. Spr. bracht hulde aan de flinke mannen, die voor 50 jaren het initiatief tot de oprichting der vereenigiDg namen. In die 50 jaren van haar bestaan nam zij langzamerhaud in bloei toe en het ledental vermeer derde aanzienlijk en op tal van plaatsen werden af- deelingen of correspondentschappen opgericht. Kort herinnerde spr. aan de beweging tegen het drankmisbruik in het buitenland en stipte de werk zaamheid v in onze regeering op het gebied der be strijding van het drankmisbruik aan. Aan het slot van zijn rede, die met belangstelling heel goed begrepen. Hij zou wol wenschen, dat ik hier kwam inwonen; maar je hebt bet alevel hard genoeg en, geloof me, ik zou aan zoo'n leven ook niet kunnen wennen." „Als je eenmaal komen wilt.... of moet, Louise! dan zult ge hier welkom zijn zoolang we een stuk brood kunnen verdienen, zullen we 't met je deelen." „En als ik eens met Adrien getrouwd ben, die beei rijk is, zal ik die woorden niet vergeten," antwoordde Louise „maar laat ik nu toch maken dat ik weg kom, ik wil mijn vrijheid gebruiken om een luchtjen te scheppen. Ik ga eens naar de Veene- straat en de Hoogstraat, om do modewinkels te kij ken. Ach, lieve deugd Willem wil me maar geen nieuwe japon koopen, die leelijkert." Louise ging papa e»en vaarwel zoggen en verliet de kleine woning, waar ze kennelijk niet op haar aise was. Buiten gekomen, slo »g zij den weg in naar de odeartikeleu, die in de Hoog- en Veenestraten op het middor. des daags te zien zijn, achter de spiegel ruiten der établissementen, en die als 't mooi weer i9 ^vermeerderd worden met die anderen, welke zich op de trottoirs voor de ruiten afwisselend vertoonen. Doch zij was nog niet verre gegaan en juist aan den hoek eener straat gekomen, toen ze eensklaps stil stond, bij zich zelve zeggende „Was ik nu niet mal als ik geen omwegjen maakte Als ik dezen werd gevolgd, deelde spr. mede, dat de heer Adama van Scheltema, eerelid der Vereeniging, benoemd is tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw, en de heer Koch, voorzitter der vereenigiug, tot ridder der Oranje-Nasiau-orde. Spr. las een schrijven voor van den minister van justitie Smidt, waarin deze laatste benoeming werd vermeld. De heer Kooh, zeer getroffen door deze onderschei ding, meende haar minder te moeten toeschrijven aan zijn persoou, dan wel te moeten beschouwen als een onderscheiding aan de Vereeniging verleend. Vervolgens zong weder het gemengde koor, meeren- deels bestaande uit voorstauders van de afschaffing van sterken drauk. Ten slotte bracht de voorzitter dank aan den hoog bejaarden heer d'Engelbronner, aan het koor en aau de aanwezigen, waarop de openbare vergadering werd gesloten. Een onzer lezers te Padang schrijft ons heden (17 September) „Gisteren ochtend omstreeks half 8 bevond ik mg met een kersversch te Padang geïmporteerd Euro peaan aan het zeestrand wij zaten, zeewaarts tureud, op een der door den regen sterk afgekoelde banken, die wij aan onzen volijverigen adsistent-resident te danken hebben. Daar deed een aardschok het strand en, daarmede, ouze bank schudden. Een tweede schok volgde. De aarde bromde binnensmonds, dooh dreunend voel baar en de zee bruldeToen mijn gozel van mij vernam, dat wij hier met eene aardbeving, een heel gewoon Padangsch natuurverschijnsel te doen had den, stond hij resoluut op, keerde terug naar zijn hotel, pakte zyne koffers, kleedde zichontbeet, betaalde zgne rekening, nam eene huurkar, reed naar hot spoorstation, kocht een ticket en.... vertrok naar de Bovenlanden. Mg liet hij deze schriftelijke bood schap achter: „Met uwe gewone Padangsche na tuurverschijnselen wil ik niet meer te doen hebben, ik trek er uit, op staanden voet, hoor Maar zooevea ontving ik een telegrato dd. Bookii- Tinggi heden: „Hier schudt alles en de vulkanen rooken. Ik trek verder." (Sum. Ct.) Maatregelen tegen Cholera. In een der afdeelingen van de Tweede Kamer heeft de heer Goeman Bor- gesius, bij het onderzoek van de staatsbegrootiug, een uitvoerige en belangrijke nota overgelegd over dc wetten en verordeningen betreffeude de cholera. Het Vaderland deelt die abta in haar geheel mede. De heer Borgesius is, op grond van de ervaring der laatste maanden, van oordeel, dat de bestuande wet aan de Regeeriug geen voldoende bevoegdheid geeft en aan de lagere besturen te veel vrijheid laat het noodige te verzuimen. De wet van 1872 is wel licht ie streng bij ziekte als mazelen en roodvonk, maar te zwak tegenover cholera. De bevoegdheid vau den burgemeester om slaapsteden en logementen tijdelijk te sluiten, behoorde ook te gelden, in geval er geen verzet bestaat tegen de gegeven voorschriften. Het vervoer van lijders uaar barakken is ook noodig bij andere dan de genoemde verblijven, die niet aan de meest primitieve eischen voldoen. Bovendien is de burgemeester wel bevoegd, maar niet verplicht, tot ontsmetting over te gaan. Zoo is het voorgeko men dat de geneeskundige ambtenaar op eigen ver kant insla en Adriens kamers passeer, krijg ik hem misschien nog te zien en te Spreken, 't Is al to lang geleden om deze mooie gelegenheid onbeproefd voor bij te laten gaan." Haar voornemen terstond ten uitvoer brengende, vervolgde zij haar weg naar of althans langs de wo ning, waar Mr. Adrien Mark domicilie gekozen had. Met een stille lioop vervuld, dat hij thuis zou wezen en misschien nu en dan een blik in zijn spi onnetje zou slaan, in welk geval hij haar kon zien naderen, ging zij ten laatste de gracht op waar hij woonachtig was, en zij was juist van zins heel zachtjes te gaan loopen, ten einde ze meer kans zou hebben om door hem ontdekt te worden, zoo hij thans voor het raam zat te spionneeren, toen het tot haar groote ergernis en spijt eensklaps begon te stort regenen. Zij verkeerde in het voor eene Haagsche dame althans zeer zeldzame geval van geen parasol of en-tout-cas bij zich te hebben; want de zon had zich den ganschen dag wel niet laten zien, maar de lucht stond ook volgens hnro meteorologische kennis en wetenschap natuurlijk niet naar regeu. Ze meende dus geen direkte behoefte te hebben aan haar en-tous-cas, terwijl zij zich ditmaal den tijd niet gunde, die uit haar garderobe te gaan halen om voor staatsie alleen te dienen. Wat zou ze doen in dit hachelijk geval? Ze begon wol wat harder te loopen; doch dit zou niet beletten, dat ze toch doornat thuis kwam en haar japon en hoed bedorven zou zijn. Bij Adrien aan- antwoordelijkheid de noodige maatregelen heeft doen uitvoeren. Voorts is de tyd vau 24 uren, waarbinnen de ver plichting van aangifte den geneeskuudigen is opgelegd by pokken en cholera veel te lang. Ook bij cholera nostras behoorde eeu korte teringn van naugifte te zijn voorgeschreven, nu hot verschil met cholera asi- atica zeer moeilijk spoedig is te onderkennen. De wet kent alleen verbod van kermissen eu jaarmarkten maar laat andere gelegenheden, bijv. pleiziertreinen, vry. Om die redenen en meer andere acht de heer Bor gesius een herziening der wet van 1872 noodig. En niet minder dan de wet van 1877, welke tegenover- brenging der besmetting door middel van zeeschepen wil waken. Ook daar behoort de bevoegdheid der autoriteiten te worden uitgebreid. Vooral behooreu de opvarenden, dit uog gezond zijn gebleven, eeu be paalden tijd in observatie te worden gehouden. Ook wijst de heer Borgesius op het verschil iu de wetgoviug voor zeeschepen er. voor binnenschepen. Komt een schip uit Antwerpen over Hansweert ons land binnen dan zyn strengere bepalingen van toepassing dan indien het over Vlissingen zijn weg neemt. Een algemeene wet ware zeer gewenscht. Verwondering heelt het ook te recht gewekt, dat het kon. besluit van 4 Sept. 1892 eerst vijf dagen nu de afkondiging in working is gotreden. Tou slotte wijst de heer B. nog op do weder go- bleken noodzakelijkheid ®m meer aandacht te schenken aan de verbetering der arbeiderswoningen, aan de oa- bewoonbaarverklaring van slechte woningen en te waken tegen verontreiniging van rivieren en kanalen. Volgens nadere berichten uit Hongkong, te Londen ontvangen, is de driemaster schroefstoomboot Bokhara van de P. O. St. Nav. Üomp. Maandagavond 10 Oct. door den storm overvallen. De Siraat of Zee- engte tusschen het eiland Formosa en het vaatehnd van China is van ouds bij.de zeelieden berucht en meu zegt, dat hier des nachts steeds de kapitein persoonlijk op het dek pleegt te zgn wegens de onophoudelijke wendingen, die de schepen moeten maken om de talrijke zandbanken te vermijden. Vooral bij stormachtig weder is dit steeds hoogst gevaarlijk, eu ougelukkig zijn hier stormen op som mige tg den des jaars, wegens de moesson, zeer veel vuldig. Men zegt zelfs dat de in de Chineesche Zee vaak waaiende typhoon juist bij Formosa zijn oor- sproug neemL l)it alles is bij zeevarenden zóó goed bekend, dat oiu die tijden van het jaur niemand zonder dringende noodzakelijkheid de reis van Shan ghai langs Hongkong, Madras en Calcutta naar Engeland pleegt te maken. Daarom was het aantal passagiers aar. boord der Bokhara betrekkelijk geifqlf ofschoon toch grooter dau aanvankelijk verondersteld werd. De gezagvoerder, kapiteiu Sams, de tweede officier, Ingles, de verdere officieren, 102 matrozen en 20 passagiers zijn omgekomen, o. a. een majoor, twee kapiteins en twee luitenants van het garnizoen te Hongkong. Zestien lascars (soldaten) werden gerod, alsook vijf Ëuropeesche passagiers. De insgelijks verloren lading bestond uit 40,000 pst. of bijna een half millioeu gulden in specie, 1300 balen zijde en 800 tou thee. Het gedrag van officieren en beman ning wordt geroemdmaar al haar moed en kracht vermochten tegen de woede der elementen niets. Do eene sloep na de andere werd door den storm aan schellen ging immers niet; tr waren wel niet veel raenschen te zien op de buurt, maar.... maar.... wat zou Adrien wellicht zelf niet vau haar denken Neen, het. paste niet. Doch Adrien Mark, die thuis was en werkelijk in 't spionnetje had zitton turen zooals hij veel deed, wanneer hij niet in zijn processtukken verdiept was eu geen lust had om naar de sociëteit te gaao kwam haar vóór. Ze was precies voor zijn deur een afzonderlijke ingang tot zijn bovenkwartier gekomen, eu ze keek met een balf wee moedigen» half spijtigea blik naar ^ijn spionnetje op, toen de deur openging en Adrien baar bij haar naam riep. Ze keek tor zijde; hij stond niet gereed met een parapluie, hij bood haar zijn geleide ook niet aan, maar noodigdo haar dringend, smeekeud zelfs uit, zich toch niet langer aan die fatale regenbui bloot te stollen, maar „even" bij hem te wachten.^ Louise wipte op zijn stoep eu.... binnen zijn deur. Zij was met haar warmer blosje schooner dan ooit 1 XII. Ongeveer drie maanden waren er weder verloopen. Het Engelscbe boek, in twee lijvige deelen in 't Hollandsch overgozot zijnde, wa9 reeds eenige we ken geleden in 't licht verschenen, eu daar do uitgever er op aandrong, word Marie Bruuo als vertaalster daarvan op den titel genoemd. (tt-ordt vervolgd stukken geslagen; do vuren werdeu door de gewel dige zeeën uitgedoofd, eu het schip liep op een zand bank en zonk. Het laatstvorig schip van deze lijn, dat verongelukt is, was de Tasmaniadie in 1884 bij Corsica verging. Een „occasional" correspondent der Zioolsche Crt. meent te weten, dat lang niet alle liberale leden der Tweede Kamer meegaan met het ontwerp kieswet. Een deel hunner is met een grooto uitbreiding van kiesrecht warm ingenomen, een ander doel is fel danrtogen gekanteen derde fractie zal zondor geest drift volgen. Zonder steun van de rechterzijde zal niet licht een meerderheid voor de niouwe kieswet te verkrijgen zijn. De katholieken gevoelen geenerlei behooftö aan nieuwe kiezers. Wat de anti-revoluti onairen betreft, deze worden geslingerd tussehen dr. Kuyper en de conservatieve elementen in hun midden. Aanneming der wetsontwerpen wordt door den eerst genoemde, verwerping door de laatstgenoemden aan geraden. Een feit is het, dat de leider der anti revolutionairen buiten de Kamer, zoo dikwijls zgn advies in strijd is met de bedoelingen der conserva tieve geestverwanten in de Kamer, het onderspit pleegt te delven. Vyf of zes stemmen in den geest van dr. Kuyper zullen eventueel donkelijk onvol doende zgn om de nieuwe kieswet te redden. Tot de anti-revolutionairen moot men tegenwoordig ook dr. Schaepman en zijn vrienden rekenenzij zullen wel dezelfde gedragslijn ais de meerderheid der anti-revolutionairen volgen. „Aan pogingen, om de wetsontwerpen te amen- deeren, zal het, aldns gaat de briefschrijver voort, zeker niet ontbreken. Er zijn wijzigingen denkbaar, die het stelsel niet aantasten. Vermoedelijk zullen de oud-liberalen echier verder willeu gaan on den census, mot of zonder het capaciteitenstelsel daarnevens, onder den eenen of anderen vorm willen herstellen. Dergelijke pogingen bieden echter weinig kans van slagen, daar zij ongetwijfeld bij minister Tak en den linkervleugel der liberalen onverzettolijken tegenstand en bg de rochterzijde dor Kamer geen sympathie zullen vinden. „Vooralsnog schijnt het lot der wetsontwerpen, om het zacht uit te drukken, derhalve hoogst onzeker. Onnoodig is het te zoggen, dat in do gezindheid der politieke fractiën tot het laatste oogenblik toe ver andering kan komen. De stemming over de vermogen- belasting heeft daarvan nog onlangs een treffend voorbeeld opgeleverd. „Valt de eerste der wetten, zoo volgt vermoedelijk een ontbinding der Tweede Kamer. Brengt deze geen aanmerkelijke wijzing in de samenstelling der Kamer, zoo zal hot ministerie TakVan Tieuhoven wel dienen te worden vervangen door een kabinet dat met den steun vau oud-liberalen en katholieken tracht te regeeren. Hoe dat kabinet zal zijn samen gesteld, is onmogelijk te gissendo heer Heemskerk geraakt langzamerhand te zeer op jaren, om nog op zulk een avontuur uit te gaan. In elk geval zal het bestuur van oen dergelijk kabinet een tijdvak zijn van stilstand op wetgevend gebied, met toenemende socialistische agitatie. Dezelfde gevaren, die men van het uitgebreid kiesrecht vreest, zijn dus met veel meer waarschijnlijkheid van verwerping der wetsontwerpen te wachten. Wellicht en dit ware de beste uitkomst zullen de meeste oud-liberalen, ten slotte door dezo over weging en door het besef der groote verantwoorde lijkheid, die zij door verwerping zouden aanvaarden worden bewogen ora te berusten in oen hervorming die zij toch slechts gedurende eenige jaren kunnen tegenhouden, maar niet duurzaam kunnen verijdelen." Het vooruitzicht dat de Duit9che Rijksdag het leger ontwerp, op enkele ondergeschikte punten ge wijzigd, zal aannemen, wint voleiMen kan dit reeds lezen in de invloedrijke bladen van de nationaal libe rale partij, waarbij aau de liberale linkerzijde onder den neus gewreven wordt, dat deze vroeger altijd voor den diensttijd van twee jaren en voor den alare- meenen woerplicht heeft gestreden cd thans haar pro gramma in den steek laat omdat de rege^ring de sterkte van het leger in vredestijd verhoogd weuscht te zien, niettegenstaande dit toch met den algemee nen weerplicht wel overeen te brengen is. Ongetwij feld worden de bedoelde bladen hierbij geïnspireerd door de leiders der partij von Bennigsen, enz. Den conservatieven, wier verzet tegen den diensttijd van twee jaren, evenals vroeger, slechts schijnbaar is, is het ook thans alleen er om te doen, te verkrijgen dat bij de belastingwetten voor Pruisen en het rijk de belangen dor agrariërs in het bijzonder worden behartigd. Het clericale centrum zal zich ouder de bestaande omstandigheden wel hoeden voor eene breuk roet do regeering, en ten slotte zal de linkerzijde zich er in verhougen, don diensttijd van twee jaren door de andere partijen te zien invoeren zonder hare medewerking. Zoo is de ware stand van zaken. In den Rijksdag zgn do partijen thans als volgt samengesteld conservatieven 67 vrije conservatieven of rijkspartij 19; natiouaal-liberaleu 44; Polen 16. Te zamen dus 146 stemmen, waarvan de regeering zeker i9. Voor de meerderheid heeft zij er 198 noo dig, dus behalve de reeds opgesomde, nog 53. Het centrum nu beschikt over i 06 stemmen deze zul len zich splitsen, maar er zullen toch altyd genoeg vóór de wet zijn om deze de meerderheid te doen verwerven. Naar aanleiding van de voor te stellen nieuwe vermeerdering van de Duitsche armee deelt de Freis. Ztq. eenige getallen mede, ter kensohotsing van de uitbreiding, welke de Duitsche krijgsmacht in de laatste twintig jaren oudergiug. In 1870/71 telde het geheele leger 1.320.787 manschappen. In 1890 werd de sterkte van het Duitsche leger in geval van mobilisatie door het depurtement van oorlog op 2,900,000 man geschat, dus toen reeds was het dubbel zoo talrijk als in 1870/71. Sedert 1890 vond uog eeu voortdurende uitbreiding plaats, zoodat men thaus over eeu oorlogsleger van 3,900,000 beschikt, welk getal door een sterkere recruieulichting, wat mogelijk is zonder verhooging der legersterkie in vredestijd tot 4,350.000 kan ver hoogd worden. Zooveel millioenen slagvaardige sol daten zijn zoudor eenige verhooging der legersterkte in vredestijd te verkrygen Bij de volkstelling van 1 Dec. 1890 bedroeg het getal mannelijke personen in Duitschland 24,230,832. Van dez-n zijn van hun 20e tol hun 25e jaar dienstplichtig ongeveer 8,500,000. Do boveugenoomde oorlogsmacht vau 4,850,000 man zou dus meer dan de helft vau alle mannelijke personen vereischen. Volgons do nieuwe militaire voorstellen zou dit cijfer nog veel hooger zijn eu Dpitschlauds kiggsmacht tot vijf eu eeu half millioen manschappen stijgen Do oorlogsterkte zou alsdan drie vijfden van alle mannelijke personen van huu 20ste tot hun 45e jaar verlangen, terwijl de overblijvende twee vijfden met de 17 tot 20jarigen nog de gedurende den oorlog benoodigde reserve zouden vormen. Hoe zou het dau echter mogelijk zijn gedurende den oorlog het land ie bebouwen, handel en nijver heid in Duitschland, zelfs tot het uiterste beperkt, te drijven en vrouwen, kinderen en grijsaards iu het leven te houden, nog buitra aanmerkiug gelaten de levensmiddelen tot het ondorhoud van het leger zelf beiioodigd en die het land moet verschaffen. Op deze vraag vau de Frgjjb Ztg. geve het mili tarisme het antwoord. Zoowel de mijndireotie te Carmaux als het syndi caat der mijnwerkers hebben de arbitrage vau den minister-president Loubet aangenomen. „Beter laat dan nooit"; zegt de radicale Justice van de oplossing der Carmaux-quaostie door de Fransche Kamer. Dit is do eenige troost, dien bot blad kan vinden voor den trourigen toestand, die twee maanden duurde zonder dat de regeering iets deed om er eeu einde aan te maken. Bij de eerste poging die do Kamer daartoe aanwendt, gelukt dit zonder moeite. Ware de regeering vastboradeu op getreden, dau bad zij in 5 minuten de geheele quaestie kunneu oplossen. Zij had volgens de Jus tice de Kamer vó^r moeten ziju, omdat hrt haar plicht is, voor de onafhankelijkheid vau het algemeen stem recht te waken. Zonder het algemeen stemrecht iu de zaak te mengen, erkennen ook de andere bladen, dat men eigenlijk had moeten beginnen waar men nu eindigt. Het was wel opmerkelijk, dat geen enkele afgevaar digde opstond om te vragen waarom Loubet zijn voorstel uls scheidsrechter op te treden, niet deed bg het uitbreken der werkstaking? Dau zoude al de drukte die twee maanden lang gemaakt werd, al de ellende die de arbeidersgezinnen iu dien tijd moes ten verduren, voorkomen ziju. Dat niemand deze vraag stelde, schijnt eeu bewijs, dat dp afgevaardig den den tijd nog niet gekomen achten om de regee ring teu val te brengen. Het Journal des Débats betreurt, dat de beraad slagingen niet opgehelderd hebben, of de regeering voldoende do vrijheid van arbeid gewaarborgd heeft en laakt hare besluitelooze houding. De Temps ver wacht weinig van eeno gedwongen, veol daarentegen van eene vrijwillige aibitrage zooals in Engeland en h«t meest van een poging tot zedelijke verzoening van Arbeider en patroon. Volgens do Rcpublique Jranqaise echter volgt uit de quaestie db les, dat voortaan alle geschillen tus schen het kapta»! een opgehoopte arbeid en den arbeid ern kapKsal in staat van wording door scheidsgerechten zullen warden opgelost»^ Daarom moet, zegt ook de Figarode tafMcjHwtli over oen wet tot regeling der scheidsrechltfrtgke wêlissiug of tot voorkoming van' de geschilletj| dief wftlütaden en wprkgfvers zoo duur te staan zoo spoedig mogelijk beginnen. De arbitrage, schrijft do heer Francis Maguard, is een der noodzakelijke lapmiddelen togen de sociale quaestie, een kwaal die niet met geweld kan worden genezen. Gouda, den 21en October 1892. Den WelEdelGestr. Heer Hoofdredacteur der Goudsche Courant E.v. WelEdel Gestr. Heer, Beeds meormalen stond onze firma bloot aan grove aanvallen van de zijde der Uitgevers Uwer Courant, bljjkbaar voortspruitende uit al te ver «-e- dreven coucurrentiegeest. In Uw nummer van heden nemen do Hoeren Brinkman en Zn. andermaal hun toevlucht tot eene iraarschuwmg"gericht aan ons adres, en wel naar aanleiding van een abuis, ten hunnen nadeele, van J U.13J, voortspruitende uit de omstandigheid dat eene annonce, welke door de Hreren Brinkman ter plaatsing was opgegeven in het door ons uitgegeven wordende Dagblad van Gouda, door onze Admini stratie abusief was geboekt op naam, niet van de Hoeren Brinkman Zn maar van den belangheb bende, bij wien dan ook de géiden ziju ontvangen. Daar abuizen menschelijk zijn e„ vermoedelijk od zijn tijd ook wel door .Ie HH. Brinkman zullen wor den gemaakt, hadden wij mogen verwachten, dat onf..,— 31J het 'lan desnoods i„ minder vriendscban- pelijke termen dit abuis, bij het persoonlijk be zoek van den heer Brinkman Jr. op ons bureau, was onder de oogen gebracht, in welk geval wij ons ge haast hadden hetzelve te herstellen. (Alleen werd bij die gelegenheid door dhr. Brinkman de eopie der aqnouco opgevraagd), .Aangezien maar al te spoedig de eer en goede naam eener firma, door Waarschuwingen* als van de HH. Brinkman, in verdenking worden gebracht verwachten wij, Mijnheer de Hoofdredacteur, van' Uwe bekende eerlijkheid, opname van dit schrijven waarvoor wij U bij voorbaat dankzeggen. Hoogachtend, WelEdelGestr. Heer, Uw Dw. Dienaren, EDAUW 8c JOHANNISSEN, Uitgevers Dagblad van Gouda. De BURGEMEESTER der gemeente Gouda maakt bekend, dat de stukken bedoeld by art. 6 eu ter voldoening aan art. 7 der Wet van 28 Augustus 1851 Staatsblad No. 125) be treffende de verbetering van den water weitussehen den flollandschen IJssel en de ringvaart van den Haarlemmermeerpolder, voor zoover de uit te voeren werken binnen deze ge meente zullen zijn gelegen ter Secretarie der gemeente Gouda ter inzage van een ieder zullen worden nedergelegd van 21 OCTOBER 1892 tot en met 22 NOVEMBER d a v. en dat belanghebbenden binnen dien termijn hnnne bezwaren mondeling of schriftelijk moeten op geven aan bet College vau Burgemeester en Wethouders Gouda den 20 October 1892. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. R E C L A M E. Bij hel veelvuldig hoesten der kinderen blauwe hoest, kinkhoest, stikhoest wordt hiermede op merkzaam gemaakt op tie sedert 22 jaren beproefde en ook geneeskundig als zoodanig erkende alleen echte Rijulaudscbe Druivon-Borsthonig van W, H. Zickenheimer te Mainz, den door de wet erkenden uitvinder. (Zie do advertentie in 't nummer van heden.) in alle Binnen-en Buitenlandsche Cou ranten, worden dadelijk opgezonden door het Advertentie-Bureau van A. BRINKMAN en ZOON, te Gouda.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2