WAARSCHUWING Echte Leidsche WOLLEN DEKENS ME KACHMOLEN ondergoederen Hollandsche Maatschappij van Landbouw W. P. Jaultis, ADVERTENTIEN. in alle opvolgende prijzen van f 3.75 af. Gegarandeerde Soliede Kwaliteiten. S't e eiraJszo 1 em>_ Anthracit Nootjes, Jan Prince Ciè. Katoenen en Jager-Ondergoederen. (Uitsluitend Enjiélscfie Stoffen.) INGEZONDEN. Pro Deo. Faillissement, li. J. ran OIJE, Vraag normaal W.BengerSöhne| Afdeeling .GOUDA en OMSTREKEN.' «ara«mwhmmiSH W& in de VERLOTING bij gelegenheid wlawtnarlrf fa ftassda 7 A T» a a ma am Dépot by 5. ïloogeiibooni Cz.f eene Lading GROVE 65 Cent per Heet. Glacé, Zijde en Wollen HAKB0E11 W. P. JAULUS, De heeren warou zoozeer aan deze manier van invallen gewoon geraakt, dat zij niet meer de moeite namen om na to zien, welke reden nommer één wel had opgegeven. Op zekeren morgen schreef do eerstkomende nu, geheel der waarheid getrouw«Mijne vrouw van een tweeling bevallen" en tot zijn groote verbazing vond de chef van de zaak achter alle natnen, onder de zeker buitengewone verontschuldiging, het gewone «dito". Zyn verbazing nam nog toe, toen hij, ge heel onder aan do lijst het „dito" van den jongsten amper zestienjarigen bediende ontdekte. Sedert dat tijdstip zijn de dito's in het boek heel wat zeldza mer geworden. In de N. Apeld. Ct. leest men omtrent het mede gedeelde geschil tusschen mevr. Bulkley en de direc trice van het kinderziekenhuis Mary te Apeldoorn In de maand Maart jl. vergaderde het curatorium tot het vaststellen der rekening van 1891 en werd tegelijk besloten, de koninklijke bewilliging op de statuten der stichting aan te vragen. Dit alles werd behandeld buiten de weduwe B., die niets meer met het kinderziekenhuis uit te staan had. In de week die daarop volgde, ontvingen de bestuursleden te Apeldoorn van een hunner collega's te's-Gravenhage, C, J. Knoote, bericht, ten einde in het belang der stichting, alsnog weder saam te komen. In die ver gadering, kort daarop gehouden, verscheen de wed. B. in persoon. Met aandoening deelde zij roede, dat volgens door haar ingewonnen rechtskundig advies, de aan het kinderziekenhuis door haar geschonken fondsen, bij eventueel overlijden der schenkster, niet onaantastbaar waren en do beste wijze om dat bezit duurzaam te bevestigen, zou zijn de stichting te ont binden, de statuten dus niet te wijzigen, maar eeoe geheele nieuwe instelling op te richten. De gelden behoefden de brandkast niet te verlaten, alles was slechts eene quaestie van vorm, in weinig tjjds op te léssen. Alleen moesten de tegenwoordige curatoren hun ontslag nemen, om echter na korte dagen weder als beheerders op te tredende belofte, dat zij zich aan die zaak niet zouden onttrekken, met aandrang gevorderd, echeen der brave vrouw rust te geven. De héèren vielen in don huu gespannen strik. .Na eenmaal door hunne handteekening te heöben verklaard -hunne taak neder te leggen, zij het ook metgansch andere en zeer tijdelijke bedoeling, bespeurden zij alras, dat de stichtster trachtte de fondsen voorgoed tot haar te doen terugkeuren. Deze maakt uu ook aanspraak op het gebouw en den tuin. Inmiddels hebben de vorige bestuursleden aan het hunnerzijds gegeven woord gestand gedaan en eene nieuwe instel ling opgericht, waarvan de statuten, blijkens de Staatj- conrant van 25 September 11. bij koninklijk besluit zijn goedgekeurd. De arbeidsraad voor de bouwvakken te 's-Graven hage acht het nuttig, de navolgende opmerking onder de aandacht van architecten en bouwpatroons te brengenHet is gewoonte geworden, dat in de bestekken wordt bepaald dat de werken gédurende den bouw tegen brandschade worden verzekerd. In dio verzekering worden veelal opgenomen de bouw stoffen en gereedschappen van den aannemer, die geen integreerend deel van den bouw uitmaken. De gereedschappen van de werklieden evenwel worden in den regel niet mede verzekerd. Do arbeidsraad acht het echter hoogst wenschelijk en billijk, dat dit geyer beklaagde zich het honorarium, dat hij voor zulk werk had «betaald, en gaf haar den raad, zich mmmerraeer als vertaalster aan te biedeu, wilde zij niet op een voor haar onaangename wijze herinnerd worden aan de beoordeelingen, welke hij onder kruis band bij zijn schrijven voegde; terwijl hij haar namens den redacteur van het tijdschrift verzoeken moest, hem van v> rdere inzendingen te verschoonen en haar brood op een ander terrein te .verdienen. Hij had volstrekt geeu eer ingelegd met (Jezo aanbeveling. «Ik *nn haar niet afwachten ik durf haar niet meer aan te zioh. Ik ben niets meer.... niets.... niets.... dan een hinderpaal op ieders weg prevelde mijnheer Bruno. Hij 'begon zich te kleeden. Uitwendig was hij steeds en bleef hij ook nu een gentleman. Hij trok zijn rok aan, en stond op 't punt 't was in de maand December zijn overjas aan te doen, toen hij voetstappen hoorde op de trap. Wan schrik verbleekend alsof hij betrapt werd bij 't volvoeren van een misdaad viel hij als ver slagen in zijn luierstoel. Zoo vond hem zijn zoon Willem, vergezeld van döminee Klos. «Mijn God, papa! ga je uit?" vroeg Willem. «Hebt gij het ongeluk al vefnomen, schoon vader?" voegde dominee er bjj«Of is zij hier?" .«Wie? Wat? Ongeluk!" riep mijnheer Bruno«Mario is naa^* de kerk gegaarf. Is zij dood?", «Wij komen niet om Marie, w^ sprekeu van wèl gesohiede, om te voorkomen dat de werklieden buiten hun schuld aan achade worden blootgesteld. Tot dusver werd in dergelijke schade enkele malen door welwillendheid van de lastgevers te gemoet gekomen, ook wel werd er door de publieke milddadigheid in voorzien; maar een administratieve regeling in de bestekken komt den Arbeidsraad rechtmatiger en wenschelijker voor. Staten-Generaal. 2* Kamer. Zittingen van Donderdag 20 en Vrijdag 21 October 1892. Donderdag werd het wetsontwerp op het Neder landerschap afgehandeld, nadat de overgangsbepalingen zoodanig waren gewijzigd, dat zij voor do overzeesche gewesten bruikbaar in de practijk werden. De eind stemming over het ontwerp zal echter eerst a. s. Dinsdagmiddag gehouden worden. Na net wetsontwerp op het Nederlanderschap kwam dat tot goedkeuring van internationale overeenkom sten tot bescherming van den industrieelen eigendom aan d,e orde. De hoer Van Karnebeek ontwikkelde daartegen allerlei bezwaren, die echter door den oud-minister Havelaar, onzen afgevaardigde, en den minister van buitenl. zaken evén krachtig werden verdedigd. Gisteren werd het debat voortgezet. Het liep hoofdzakelijk over de vraag, of de Kamer gebonden was door de verplichting, welke de Regeering heeft op zich genomen, bij de Staten-Generaal weder een octrooiwet in te dienon. Vooral de hoer Van Houten wilde de tractaten afstemmen om ons weer geheel vrij te maken. Doch do minister betoogde terecht, dat, al is de Regeering moreel gebonden een dergelijk voorstel te doen, omdat de vorige Regeering die toezegging gedaan heeft, de Kamer geheel vrij blijft in baar oordeel. De heer Mees, die ook voor een mogelijke moreele gebondenheid terugdeinsde, wilde zich vrijwaren door bij amendement de derde conventie uit het wetsontwerp te lichten. Er zyn nl. drie conventies, c^ie door ons zijn geteekead. De eerste betreft de gemakkelijker registratie der merken, de tweede de dotatie van het inschrij'vingsbureau te Bern, de derde eenige nadere toelichtingen en uitleggingen van be palingen der oorspronkelijke conventie van 1883; voor een vierde, niet door ons geteekende conventie, brak de heer Lovy een lans, zonder resultaat natuur lijk. De heer Mees nu wilde de derde conventie doen vervallen, en de Minister van Buiteulandsche Zaken had geen bezwaar. Zoo werd de oppositie bezworen en byna de ge heele Kamer keurderde overeenkomsten goed. Zonder veel debat werd de afsluiting der Maas bij Heusden goedgekeurd en de voorloopige regeling omtrent de vicariegoederen bestendigd. Het debat ving aan over de subsidieering van de verbetering der Borkel, Schipbeek en Rogge. Voor enkelen geeft dit plan te weinig, doch het laat zich aanzien, dat zij zich bij het verkregene zullen nederleggeo. Een stoutmoedige alpenjager volbracht onlangs in de Savoische alpen het waagstuk, een arendsnest uit te halen, dat zich op een bergplat ouder een geweldig overhaugend rotsblok bevond. Nadat hij het wijfje doodgeschoten bad. vond hij in hot nest den jongen arend, die reeds een vlucht had van l'/j meter. De bodem van het zeer ruime nest bestond uit ^ikko boomtakken, bedekt met rijzen en bladeren Louise, schoonvader!" vervolgde dominee Klos«En 'aangezien gij van het gebeurde blijkbaar £een konnis draagt, moet ik u op een zeer treurige tijding voor bereiden." t «Ik kan alles vernemen, ik weet alles reeds ongeluk! ongeluk!" gaf mijnheer Bruno somber ten antwoord. «Neen, maar alle ongeluk is niet hetzelfde," vervolgde Nominee Klos: «Dat, wat we ons zeiven berokkenen, of dat, wat ons door het zondig gedrag onzer kinderen overkomt, is zwaarder te dragen dan een beproeving, ons van boven toegezonden, en het spijt mij voor u, voor mij, voor ons allen, dat ik tot u spreken moet over de eerste categorie." «Is Louise uw huis ontvlucht, Willem?" vroeg mijnhee# Bruno. «Helaas ja, papa! en ik vrees, in zoodanigen staat, dat ik om der* wille van onzen naam...." «Die op dat punt tot dusver zuiver bleef," vi^l Klos in. t «Om dor wille daarvan," vervolgde Willem, «wensehen moet, dat zij de stad heeft verlaten om nimmer terug te komen. Gister avond kwamen we laat uit de opera thuis, en daar mijn -vrouw mij omtient L'ouise haar verjnoeden pas had meegedeeld, was ik voornemens, als we in den laten avond met haar alleoii zouden zijn, ons verhoor deswegons te doen, maAr Louise was nergens te vinden', Van morgen ben ik Klos het ongeval mee gaan deele'n." «Gij kunt begrijpen, dat dit schandelijk nieuws wol zes personen hadden er in plaats kunnen nemen. Do voorraad voedsel en de overblijfselen er van in het nest waren aanzienlijk, o. a. groote hoeveelheden deels vorsch, deels bedorven vleescb, een nog kort te voren gedoode haas, 27 pooteu van gemzen, 4 van duiven, 30 van fazanten, 11 van hoenders, 3 koppen van hoenders, 18 koppen van patrijzen en verdere overblijfselen van ander gevogelte, en bovendien slan gen en deelen van mormeldieren. Mijnheer de Redacteur I Ik weet niet of gij De Standaard van gisteren, 21 October reeds gelezen hebt, in het bijzonder het aan uw adres gericht stukje «Liberalistisch fatsoen." Zoo niet, lees het dan gauw en beter u 1 Het deed mij oprecht genoegen, dat er eindelijk eens iemand optreedt om u te wijzen op uw gebrek aan «fatsoen". En wie had dit beter kunnen doeu dan de Redacteur van De StandaardHeusch, leer dan toch eindelijk eens «fatsoen" van dezen zedemeoster, die hoe langer hoe meer het er op toelegt om zijn blad en zyne partij tot een «fatsoenlijke" te maken. Gy vraagt wellicht om bewijzen 01 die zijn er genoeg, doch wees met een paar tevreden. Vooreerst kan het bovenvermelde stukje als bewys gelden. Gij hebt beweerd, dat de (thans) Edelacht bare heer Dercksen bier bekend staat als een on- waarheidslievend partijman, die tegen een jokkentje of verkeerde aanhaling niet opziet als dit in zijn kraam te pas komt. Waar nu uw artikeltje in De Standaard besproken wordt, vindt gij deze beschul diging niet vermeld. Ziet gij dat is «fatsoen". Verder vindt gij daariu een bewijs, dat de heer Dercksen zoo'n kloek en moedig vechter is, want er werden bij hem gedurende het bekende oproer een tien (zegge tien) ruiten ingegooid. Nu is het wol overbekend, dat dit ruiten ingooien kwnjongenswerk was en zelff geschiedde bij den toenraaligen Voor zitter der Vrijzinnige Kiesyereeniging, bij wien heel wat meer schade werd' aangericht dan den heer D.maar waarheid is bijzaak en «fatsoen" hoofdzaak. Toen na dp laatste verkiezingen De Standaard van 21 Mei begeerde, dat de Libernlisten van Maassluis gezegevierd hadden door' «de pastoors in het West- land (te) 'gaan bezoeken, om de candidaten (Ier libe- ralen bij de herstemming op 24 dezer aan te bevelen" on diezelfde pastoors later zwart op wit verklaarden, dat De Sthndaard in deze volslagen onwaarheid had verkoadigd; toen wachtte zij zich wel hare eigen woorden op zich toe te passen. «Scjiaamteloozer kan het' nau«elyks," Dit liet haar «fatsoen" niet toef Ten slotte nog dit: toen uw blad van 18 Mei jl. aan het licht bracht, dat de heer van Löben Seis in de anti-rovolutionaire kiesvereeniging alhier, mis bruik had gemaakt van den naam van den heer Havelaar, (natuurlijk op hoop van zegen, want het was op den vooravond der verkiezing), en de heer Havelaar oprecht genoeg was om de woorden van zijn partijgenoot voor onwaar te verklaren, toen werd hem door De Standaard deswegen eon pluimpje miseen standje toegediend. Óm beter wil had tjj volgens uw zederaeesler moeten jokken Ziet gn, '.dat is «fatsoen". Geen liberalistisch fatsoen zooals het onze, foei neen, maar iloleerend «fatsoen". Misschien zijt gij nog niet overtuigd en stelt gy waarheidoprechtheidgoede trouwaltegader eigen schappen waarop de oude Hollander trotsch was mij uit den ochtenddienst hieldv Ik was gansch ontsticht. Gelukkig had ik de vrijbeurt, en ik kon dus thuis blijveu." «En 'nu Zijn we hier om u te vragen, wat we in dit geval zulten doen, papa!" Mijnheer Bruno gaf geen antwoord. Hij scbeea geen woord meer te verstaan, zoo dof stond zyffoog,. zoo geesteloos was zyn gelaat. «Het spijt me, maar we zullen met papa niet verder komen," zei Willem zacht tot Klos: «Ik had dan ook gehoopt Marie thuis te vinden. Met haar* zal 't beter gaan. Zij zal "begrypen, dat het nu noodig is Louise bij zich te nemen." «Zoo de ongelukkige wederkeert.... 't geen te betwijfelen i9," merkte dominee Klos aan. «Dan is, het natuurlijk onnoodig," vervolgde Willom krogelig: «eif ik geloof u genoeg te kennen, zwager! ora aan te mogen nemen, dat ge even als ik zulk een eind aan de fatale historié het beste, althans het gemakkelijkste acht un daarom wenschelijk zoudt vinden. Maar komt zij, dan moet zij hier v vandaan, do stad uit, en we zullen met Marie de nadere overeenkomsten dan wel maken/' «Ik heb er -geen schuld aunv mÜn waar(^0 zei domfnee Klos. Wordt vervolgd.). 1 boven «fatsoen". Maar ga dan gerust heen. waarde Reducteur, dan zijt gij niet meer op uw plaats, dan zijt gij geen man fin de siècle. Met het woord «fatsoen" in de pen en de woorden «Heer der Hee ren" in den mond komt men thans verder dan met waarheid, oprechtheid en goede trouw 1 Hoogachtend, Uw Dw. Diernar, Karelszoon. Ondertrouwd: ABIE WILLEM DAALE EN ALIDA BROERE. Rotterdam, 20 0otober 1892. Gouda, ReceptieZondag 23 October. Annapaulownaetr iat 15. Bij vonnis der Arrondissements-Rechtbank van 19 OCTOBER jl. is B. J. VAN OIJE, koopman en bierbottelaar te Gouda, verklaard te zjjn in staat van faillissement. Welk fail lissement is ingegaan op 14 OCTOBER 1892 den dag der inlevering van het verzoekschrift. Tot Rechter Commissaris is benoemd de Edel Achtbare Heer Mr. E. FEITH, Rechter in gemelde Rechtbank, en tot Cnrator de on- dergeteekende. De Curator, Mr. M. M. SCHIM van dee LOEFF Advocaat en Procureur. Probeer onze fijne verdunrzame Advocaat a la vanille (niet), want heeft U ze eenmaal feproefd, dan lust U geen andere meer. Ver- rjjgbaar a 1.20 per flesch en 0.80 per V, flesch, bij J. F. HERMAN Zn., Lange Tiendewsq D. No 62, welke geen extra-winst verlangen voor dit artikel, doch zich tevreden stellen met hun winst der benoodigde brandewijn. Maar deze Advocaat van zoo'n qualiteit en gen zoo'n lage prjjs alleen leveren om re clame te maken. het beste voorbe-I hoedmiddel tegen I verkoudheden enl tegen onvoldoende! huiduitwaseming. I Alleen echt wanneer met nevenstaand waarborgmerk ge-1 stempeld met het I opschrift en onder de Iiaudterkciuug conccss} Lotnommer. Prjjsnommer. 89 7 415 40 590 39 817 25 978 16 1214 22 1397 9 1522 19 1621 31 1676 4 1852 24 1931 18 2035 14 2249 32 2331 5 2521 36 2653 13 2792 1 2919 28 2963 2 3058 -11 3161 26 3443 30 3476 8 3492 6 3649 '20 3712 10 3732 37 3955 34 4194 23 4335 35 4341 15 4854 21 5100 27 5367 17 5581 38 5899 29 i 6195 33 6396 3 6608 12 PRIJSVOORWERP. Zwarte Merrie 2jaar. 1 Paardendek. 1 Paardendek. Zwarte Merrie Hit. Bruine Ruin l1/, jaar. Zwarte Hengst Veulen. Bruine Witvoet Merrie 2'/, jaar. Zwarte Ruin l1/. jaar. 1 Hitte Tuig. Bruine Witvoet Merrie 3'/, jaar. Zeemgeel Merrie Hit 4 jaar. Zwarte Ruin l'/3 jaar. Bruine Merrie l1/, jaar. i Arreschel. Zwarie Ruin 21/, jaar. 1 Engelsch Paardendek. Zwarte Merrie l1/, jaar. Zwarte Merrie 31/, jaar. 1 Tuig met Berlin Zilver. Bruine Merrie 81/, jaar. Bruine Merrie l'/a jaar. Donker bruin Hengst Veulen. 1 Tuig met Koper. Bruine Merrie 5 jaar. Zwarte Merrie 2jaar. Zwarte Merrie 1'/, jaar. Bruine Merrie Aftands. 1 Hoofdstel. 1 Harddravers Hoofdstel. Isabelle Merrie Hit 3 jaar. 2 Lantaarns. Bruine Ruin l1/, jaar, Zwarte Witvoet Ruin l1/, jaar. 1 Tuig met Berlin Zilver. Zwarte Ruin 1jaar. 1 Hoofdstel. 1 Tuig met Koper. 2 Lantaarns. Zwarte Merrie 5 jaar. Bruine Ruin l'/s jp»r. Namens het Bestuur, A. van VEEN, Secretarie. Tegen namaak wordt dringend gewaarschuwd. Wijdstraat te Gouda. NB. De prijzen zjjn niet hooger dan van het nagemaakte. Binnen eenige dagen wachtende waaruit wij tot contant zonder korting afleveren, vrij in huis bezorgd. Steeds in voorraad SMEÊ- en MACHINE- KOLEN en Echte Belgische de minst aanslaande brandstof voor Vul kachels. Kantoor Turfmarkt H. 101. Gouda, 20 -Qctober 1892. MARKT A 68, GOUDA, gelieve vooral te letten op het juiste adres. De grootste keuze in DASSEN, opnieuw ontvangen een zeer groote sorteering DAMES en HEEREN Specialiteit in het leveren van OVERHEM DEN, BOORDEN, MANCHETTEN en FRONTS. Op maat FOULARDS, ZAKDOEKEN, BRETELLES, PARAPLUIES en REISDEKENS. Marchand Tailleur. COUPE GARANTIE. MARKT A 68, .GOUDA, gelieve vooral te letten op het juiste adres.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2