HONIG’1 •anco 1892. BINNENLAND. UIT HET LEVEN. 4975. Vrijdag 28 October. en Omstreken. FEUILLETON. rabetb, Nieuws- en Advertentieblad ïvoor Gouda 1 I üe inzending van advertentién kan geschieden tot eén uur des namiddags van den dag der uitgave. M mts. 11NKMAN. heid, zalen, ka- r hoest m. >8ten r I DD ps Afzonderlijke Notnmera VIJF CENTEN. 't {Uit het Fransch.) I. al de Omtrent de feestviering van «Dorcas" deelt men ons het volgende mede: In eene stampvolle zaal vierde gisterenavond de De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjke met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prys per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Dezer dagen is verschenen de 6de druk van een Het is de Gids voor inleggers bij de Rijkspostspaarbank, en voor hen, die het wenschen te worden. Het gunstig onthaal van dat boekje bewijst genoeg zijne bruikbaarheid. ooger wor- 0/0 franco ten in (die ezorgd. rmali teiten vervullen, daal Noord rtog. □burg. G. Hijnekamp ol- lendriks. Men verzoekt ons eenige mededeelingen te doen omtrent het kiesrecht voor de Kamer v. Koophandel. Art. 9 van het K. B. v. 9 Nor. 1851 (Stbl. No. 142) gewijzigd bij Kk. Bb. v. 16 Febr. 1854 (Stbl. No. 13), 11 Aug. 1859 (Stbl. No. 80) en 12 Juli 1878 (Stbl. No. 108) kent dit recht toe aan Nederlanders, meer- derjarig, ingezetenen dor gemeente en in het volle genot der burgerlijke en burgerschapsrechten, die ter zake van eenig bedrijf van handel of fabriekswezen in het patentrecht zijn aangeslagen voor of boven eene door den Koning te bepalen som, (voor Gouda Naar wij vernemen zal mevrouw von Osten-Sacken ook hier ter stede optreden om een of ander Duitsch gedicht voor te dragen of een beroemd Duitsch werk te bespreken met aanhaling van de mooiste passages daaruit. Het feit, dat zij in Arnhem verleden winter driemaal optrad en thana opnieuw van plan is zich aldaar te doen hooren, is wellicht voldoende voer velen onzer lezers om mot ons de hoop uit te spreken, dat een flink teekenen op de weldra aan te bieden lijst, ons het genot moge verschaffen deze beschaafde «Recitatorin” ook oens te hooren. Hetgeen men als deelgenoot eener firma in het patentrecht draagt, wordt met persoonlijken aanslag gelijk gesteld. Het Wetboek van Koophandel bepaalt wie eenig bedrijf van handel uitoefenen in art. 3 en 4. werkje, dat zeker de aandacht verdient. Chr. Jongedochters-Vereeniging //Dorcas" haar zil- I ALBUM met >ovattende itgekomen zoen van an, dame» vraag aan r acto katoenen eveneens lieve daar- igeveer de dichtingen ^voeringen GOUDA, 27 October 1892. Naar wy vernemen zal de verkiezing voor vier Ledenvan de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier plaats hebben Woensdag 80 November. Do Leden, die dit jaar moeten aftreden doch herkiesbaar zyn, zyn de hh. C. J. C. Prince, J. M. Noothoven van Gnor, H. Jager en A. van Veen. veren feest. Uit de blijde, opgewekte stemming die daar heerschte, bleek dat die dag door velen reeds lang met vreugde was te gemoet gezien. Vooraf hidden welwillende handen de zaal een feestelijk aan zien gegeven, zoodat deze er recht gezellig uitzag. Verscheidene sprekers traden op om hunne wen- schen ten beste te geven, hetgeen afgewisseld werd door het zingen van Chr. liederen. 25 jaar heeft genoemde vereeniging gearbeid, zoowel op Christelijk als Maatschappelijk gebied. Menige traan is er ge droogd als zij hare winter-uitdeeling hield, en velen hopen dat zij nog lang op den ingeslagen weg moge voortgaan, en onder Gods Zegen nog lang blijven arbeiden tot heil van anderen I Steun haar door uwe gaven en gebeden, zoodat ook dezen winter door haar veel kan worden verricht. r Dr. Freytag, Dr. Bischoff it l en Professor BochumDr. jns oordeel ran e Grabow ver- iljjming, kuch- «gen de meeste 1.en fl. 2.— ADVERTENTIEN worden geplaatst van'1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. geschilderde Janskerk te idenis der 81. ikeningen em. ierljjk leven»- de Gebroeders i) Het postkantoor te Penniville stond aan den voet der lange reeks heuvelen, waar de Hoofdstraat een eind weegs tegen oprees en dan plotseling ophield, als het ware om ieder die haar doorging te laten adem scheppen en op den afgelegden weg te laten terugzien. Daarna versmolt die straat in een land weg, die slingerde tusschen de velden door en kron kelend afdaalde naar een half dozijn huizen, die slechts enkele maanden van het jaar bewoond waren, wanneer de zomergasten het stille Penniville kwamen overrompelen. De huizon langs de Hoofdstraat stonden gezellig tegen elkander aan, en hielden zich zooveel mogelijk vreemd van het doen en laten der overigen, ver spreid aan den anderen kant van den heuvel. Penniville erkende, dat de zomerbewoners veel waard waren in een zekeren zin, doch zag op hen neer, zooals mon doet op uitsluitend noodige zaken vermaakte zich eenigermate over de //airs” die zij Bovendien worden alle Advertentién grati» opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD' 't welk des Maandags verschijnt. De gemeenteraad van Oudewater heeft besloten, i met ingang van 1 Januari e. k., den gasprijs van i 9 cent per kubieken meter op 7 cent te brengen. GOUDSCHE iCOURANT. De heer M, De Ras, lid der Tweede Kamer voor hot district Maastricht, schrijft aan de Courrier de la Meuse: Uit ’s-Gravenbage wordt mij bericht, en van naar ik meen vrij goed ingelichte zyde dat de heer Seyf- fardt er ernstig naar verlangt, te kunnen aftreden. Heel veel genoegen, zegt myn berichtgever, heeft hij, dit moet erkend worden, van zijn ministerschap nog niet beleefd allerminst van zijn collegaas. Ik weet niet of het bericht waar is, maar is het zoo, mij zou het niet sterk verwonderen. Misschien ware het, van het tegenwoordige standpunt des mi nisters beschouwd, het verstandigst wat by doen kan. De heer Seyffardt schijnt gedurende zijn by na anderhalfjarige ministerieele loopbaan zich weinig vrienden te hebben gemaakt. Hij mist, dit wordt algemeen beweerd, die voor een staatsman, zelfs «oor weer voordeelig was wanneer het zeildoek niet heel friseb meer uitzag, en dan een schuur, rechthoekig tegen de keuken aangebouwd. De zoogenaamde «mooie” kamers hadden allemaal dezelfde kille, duffe lucht, vermoedelijk omdat de smalle vensters niet dikwijls werden opengezet, om reden zij een neiging tot klemmen hadden, waardoor zij menigmaal in een huis gesloten bleven van den eenen schoonmaaktijd tot den anderen. Slechts aan ééne zijde van den ingang waren kamerseen klein salon, een eetkamer en een keuken. De meeste gezinnen gebruikten hunne keuken tot eetkamer, waardoor zij een zitka mer over hadden. Het was de gewoonte in Penniville om de «mooie kamer” gesloten te houden, behalve een enkelen keer voor een naaikrans of bij gelegenheid van een be grafenis; evenwel was dat woonvertrek gemeubeld met het allerbeste wat er in huis te vinden was. In de meeste gevallen kon het zich beroemen op een ronde tafel, in bet midden waarvan op een wol len kleedje eene netto lamp placht te staan, die slechts wachtte op een gewichtige gelegenheid om te worden aangestoken een gelegenheid die meestal zóó lang uitbleef, dat do olie dik en vuil geworden was in den roodon of groenen glazen bol. Kr stond echter in de Hoofdstraat één huis dat een eigenaardigheid op zich zelf bezat, waardoor hot oen zekere gewichtigheid verkreeg. Namelijk het ondorwetsebe grijze huisje van juffrouw Gedge, I waaraan een klein vierkant gebouwtje, oestaande uit aannamen, en praatte met veel belangstelling over de verwonderlijke buitensporigheden waaraan de men- schen, die in die mooie huizen woonden, zich over gaven, bestaande hoofdzakelijk in hun overdadig gebruik van zoowel als hunne liefhebberij voor kruidenierswaren. Penniville wist alles betreffende hun smaak, omdat Johnny Dace don kruidenierswinkel hield, en onge dwongen alles ton beste gaf wat hij van de gewoon ten der zomergasten wist, de zonderlinge dingen die zij aten en dronken, en de vreemde spijzen die zij in flesschen lieten komen. //Precies kleine groene bessen,” zeide mijnheer Dace, «zoo zout als brom. Ik heb ze wel eens geproefd. Geen eind aan al de rarigheden I” Maar verder bekommerde Penniville zich in wer kelijkheid al bitter weinig om die zomergasten en de zomergasten bekommerden zich nog minder om Penniville. Het dorp was klein een veertigtal buizen misschien behalve het logement (//hotel” genoemd door degenen die zich «airs” gaven) voor" doortrekkende marskramers met naaimachines en over schoenen die af en toe het plaatsje bezochten, en voor den reizenden photograaf, met zijn vergrootte crayon-portretten, en don tandmeester die twee maal per jaar kwam. Do huizen waren meerendeels vol gens een en hetzelfde plan gebouwd anderhalve ver dieping hoog, met een nauwen ingang die gewoon lijk zoo donker was dat men bet patroon van het zoilgoeken vloerkleed niet onderscheiden kon, wat al- I Geen huisvader of huismoeder ten plattelands op welk gehucht ook woonachtig, behoeft, met dezen Gids in de hand, een oogenblik verlogen te staan, hoe zij voor hun gezin van de geldbelegging in 't klein bij de Bijkspostspaarbank kunnen partij trekken. Wie overigens meent, dat hij omtrent het sparen bij die instelling geheel op de hoogte is, koope het boekje, en 10 tegen 1 zal het blijken, dat hij zich vergist, en wie nog geen spaarbankboekje heeft, neemt er allicht een, als hij roet den Gids kennis maakt. Te meer meenen wij het boekje te kunnen aanbe velen, omdat het oene welkome gelegenheid aanbiedt, voor do zaak van het sparen in hot algemeen op passende wijze propaganda te maken. Terecht wordt iu het boekje (dat slechts 10 ets. kost en verkrijgbaar is aan de postkantoren) herin nerd aan de bekende woorden «De welvaart van het individu is voor een zeer groot deel afhankelijk van zijn zin voor sparen en de welvaart der individu’s maakt den bloei eener natie." Door de Botterdamscht-Bechtbank is failliet ver klaard I. D. Stam alhier. Tot rechter-commissaris 1 is benoemd Mr. Th. J. Hoppe en tot curator Mr. M. M. Schim van der Loeff, advocaat alhier.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1