iliili^nlaiidscb Overzicht. een oorlogsminister, zoo hoog noodige kalmte en zelfbeheersching. „Meteen kleine,niets beteekenende concessie," meout de heer De Ras, „had minister Seyffardt zich in Zuid-Liraburg vrionden kunnen verwerven (namelijk met het onverzwakt behoud van het garnizoen vau Maastricht.) Maar de hoer Seyffardt is boven der gelijke zaken verheven. Dat is voor een minister nooit gqedde fabel leert, dat ook do muis den leeuw van dienst kan zyn." Zou het op den val van den minister worden aan gelegd, do heer De Ras zou na het voorgevallene weinig lust gevoelen, hem de reddende hand toe te stekon. Niettemin meent hij de vraag te moeton stellen Zou Limburg, zou Maastricht or door gebaat zijn, wanueer deze minister, tot heengaan genoopt, opge volgd werd door een ander, die ons binnen den kortst mogelijken termijn met den persoonlijken dienst® plicht begiftigd^, gesteld zelfs hij schonk Maastricht zijn garnizoen terug? Hebben wij daarom de wet-Bergansius zoo fel bestreden on er zelfs een scheuring in eigen boezem aan gewaagd? En wanneer de katholieke partij heldhaftig hielp den heer Seyffardt uit de miuisterieelo wereld te zenden, zou dan, wanueer wij bij een anderen oor logsminister voor een fait accompli zouden staan, de op dit punt verbonden liberaal-anti-revolutionnaire coaljtie ons niet met een grijnslach op de lippen toevoegen Das ist eine von den grossen Thaten, Sich in seinem eigenen Fott zu braten. De erfgenamen van den onlangs te Rijperkerk overleden millioenair mr. A. Looxma Ypey hebben diens nalatenschap aanvaard onder het voor recht van boedelbeschrijving. De reden hiervan is, naar men zegt, gelegen in de omstandigheid, dat de overledene aan al zijne talrijke bedienden en werk lieden belangrijke jaarlijkscho uitkeeringen gedurende hun leven heeft vermaakt, en nu zouden de erfge namen eerst weuschen te weten, of de nalatenschap, na aftrek van de aanzienlijke legaten, aan onderschei dene personen, instellingen enz. uit te keeren, wel toereikende is om uit de inkomsten daarvan de be doelde jaarlyksche uitkeeringen te doen. Het was te verwachten, dat de begrafenis van het stoffelijk overschot van den onlangs te Dieren doode- lijk gewonden socialist J. v. V., door de socialisten zou worden aangegrepen als gunstige gelegenheid om er een propagandatocht van te maken. Gisteren middag te twaalf uur had deze te Zutfen plaatszelden was bij eene begrafenis zulk eone massa menschen op de been. Van verschillende afdeelingeu van den socialistischen bond waren afge vaardigden overgekomen, met hunne banieren by zich. Na eerst in het gebouw „de Hoop" te zijn verzameld, trok men met ontplooide vaandels naar het ziekenhuis, om daarna door de Nieuwstad en Turfstraat, de Markt over, een groot gedeelte der stad alzoo door, naar het kerkhof te marcheeren. De kiac was in eene roode vlag gewikkeld. Aan het graf werd door alle afgevaardigden het woord gevoerd. Het eerst door den voorzitter Vallinga, van do afd. Zutfen, welke den overledene schetste als „een slachtoffer van de maatschappelijke wanver- één vertrek, door middel van een houten loods ver bonden was. Wat het huisje betreft, daarin was geen verschil met de anderen, maar dat vierkante bijgebouwtje, boven welks buitendeur een, door weer en wind geteisterd schild hing met de woorden „Post kantoor der Vereeaigde %aten" onderscheiddo het met zijn bowoners van de rest der wereld. Het postkantoor was aan den voet dor heuvelenrij, tegen over de uitgestrekte groene weide. Hier boog de straat een weinig ter zijde om rakelings langs dc deur te gaan, zoodat de conducteur van de diligence den brievenzak kon aanreiken zonder van den bok af to stappen van hier boog de weg naar den an deren kant, en kromde zich langs de boorden van de kreek, liep over een wrak houten bruggetje, en verdween achter de hoogte van een heuvel. Van binnen was het aanstonds merkbaar tot welk doeleinde dit vertrek gebezigd word, doordien de ééne kant van de kamer afgedeeld was in rijen lo ketjes, wanrtusschen een opschuifraampje, en dit was hetgeen juffrouw Gedge en haar dochter Amanda deed verschillen van de andere d :rpsbewoners. Be halve de loketjes was er nog een toonbank en eonige planken langs den wand getimmerd, waarop sedert onheugelijke tijden groene kartonnen doozon stonden, waarvan de hoeken tot versterking netjes beplakt waren met reepen linnen. In die doozen lag post papier, geel of licht rose, met half uitgewischte blauwe lijnen, of soms met een plaatje in den hoek van elk vellotjo. Daar waren ook potlooderi en houdingen, die hoewol gebreken bobbende, toch een mensch was en recht had op het leven" en hy meende namens de geheele arbeidersbeweging in de stad te spreken, om „zyn dood te wreken." Verder werd nog het woord gevoerd door Van Emmonos uit Arnhem, die op zijn bekende wijze de maatschap pelijke wanverhoudingen schetste en den overledene het eerste slachtoffer noemde, dat in Nederland door moord voor het socialisme was gevallen. Zijne be kende uitdrukkingen van „geldzak", „bourgeoisie" enz. bleven ook nu niet achterwege, waarna ten slotte de voorzitter van de afd. Zutfen nogmaals hut woord voerde. (Zutf. Ct) De medische faculteit te Hamburg en Berlijn ra den het gebruik van bier zeer nan in dezen tijd, doch verbieden ten strengste om bier te drinkon, hetwelk gebotteld is en gesloten is met de zooge- naamdo bougcHluitiog. Naar aanleiding hiervan laten wij hier eene waar schuwing volgen, welke eenigen tijd geleden in de bladen voorkwam en wel de opmerkzaamheid vor- dient Men vindt tegenwoordig bapteriën op verschillende plaatsen, waar men die vroeger nooit vermoedde. Zoo maakt o. a. de beëedigde chomist Dr. Jeserioh te Berlijn bekrnd, dat deze wuzentjes een vruchtbaren bodem tot ontwikkeling vinden aan de patentslui- tingeu, die tegenwoordig veel voor de biorflessoheu gebruikt worden. Bij bot openen dezer sluitingen gaat dikwijls een weinig bier uit de opening der flesch, blijft aan den rand van den hals vastzitten eu droogt daar uit. Juist dezo aanslag van bier vormt, volgens gedane microscopische „onderzoekingen, een vruchtbaren bo dem tot ontwikkeling van bactoriëu en dat dit niet zonder gevaar is, zal ieder moeten toestemmen. Uit Cagliari, de hoofdstad van Sardinië, komen berichten ovor een hevige ramp, dio daar door een cycloon is voroorzaakt. Hoewel in deze maanden hevige worvelwiuden daar niet zeldzaam zyn, her innert men zich niet ooit van zoovele slachtoffers als dezen keer gehoord te hebben. Donderdagnacht begon do storm, dio weldra hot karakter van oen cycloon aannam, terwyl onophou delijk hevige regens vielen. Een aautal dorpen als San Sperato, Assemini, Decimo. Elcias, Pazzali eu Samatzai worden totaal verwoest. Het meerendeel der huizen, van leem en hout gebouwd, bood slechts weinig woerataud aan het opdringende waiter^ dat weldra alles overstroomde. San Sperato werd onmiddellijk door het water van alle verkeer afgesloten en houwel kloekmoedige po gingen werden aangewend om het dorp te bereiken en den inwoners dio zich op dakon en boomen had den gered te hulp te komen, was alles vruchteloos. Meer dau honderd menschen kwamen door ver drinking, uitputting en honger om 't loven en de aanblik van de vele drijvende lijken was afgrijselijk. De Mana en eenigo andere rivieren traden buiten de oevershet was een ware zondvloed. Vijftien vierkante kilometers zijn overstroomd de dorpen door deze ramp bezocht, zijn totaal verwoest, want zelfs de steonon huizen eu do luttelo monumen tale gebouwen zijn zeer beschadigd. De regeering zond zoo spoedig mogelijk troepen om hulp te verschaffen. Menige heldendaad werd fleschjes met rooden eu blauwen inkt, natuurlijk ook de ordinaire zwarte, die even goed, maar veel minder in trek was. Ook was er een heel klein glazen kastje op de toonbank, bevattende allerlei doffe speld jes, ringetjes enz., geplakt op geel geworden kaartjes, en reukfleschjes en twee transparant teekenloitjes. De inhoud van dat kastje was voor eeu ieder zóó gemeenzaam geworden, dat er noojt aan gedacht werd er iets van te koopen. BovSfop het bekraste glazen deksel van het kastje stqnden drie flesschen vol met rood en wit suikergoed, harde gomruotjes en kleverige zwarte stukjes drop. Aan den wand hingen twee of drie almanakken, waarop do dorps- jaarmarkten waren aangegeven, en waarvan één van twee jaar geleden was. Midden in het vertrok stond een kleine vulkachel met een stool er naast. „Ik zou er wel meor stoe len om heen zetten, als dit postkantoor van mij was," zeide juffrouw Gedge. „Maar het is een plaatsi voor werkzaamheden, niet voor gezelligheid daarom voor ziet het Gouvernement ons niet van sioelen, en het betaamt mij niet den schijn aan te nemen als wildo ik hierop aanmerking maken door er van mijno eigene stoelen in te brengen." Juffrouw Gedge en Amanda hadden haar lieven lang in Penniville doorgebracht, en hadden harè on betwistbare plaats in liet maatschappelijk verteer der Hoofdstraat opgehouden maar sdort die afge- deeldo vakjes gemaakt waren in hot kleine aangren zende vertrek, waar eertijds (nu vyf-en-twintig jaar verricht, terwyl de storm loeido en men het geschrei der verdrinkenden hoorde. Geheeld kudden vee verdronken ook, en 't zal een lange tijd duren voor men de materieele schade te boven is. De Cagliari-Iglesias-spoorweg is, daar de rails weggespoeld zijn, oubruikbaar, zoodat het ver keer in do bezochte streken veel bezwaren ondervindt. Don 2den Augustus werd de „Campbell,'' op reis vau Washington nanr Queeustown, lek en moest door den kapitein en do bemanning verlaten worden. Allen scheepten zich in op twee reddingsbooten en zouden traohten de Howai-eilanden te bereiken. De twee booteii raakten elkander weldra kwijten op 20 September werd een dor booten door visschers van Nanawalla in zee aangetroffen. Op den bodem der boot lagen 12 mannen. Zy konden niet spreken. De oogen van allen stonden glazig on de ongelukkige!» waren bewusteloos. Dank zij de zorg der vissohors kwam de stuurman tot be wustzijn en kon eeu verhaal doen van de ellende, welke de schipbreukelingen doorgestaan haddon. Kort na het verlaten van het schip was er gebrek aan drinkwater. Twee matrozen werden krankzinnig en weldra hadden alleen nog do stuurman en een der matrozen begrip van den toestand, waarin men verkeerde. De ongelukkige krankzinnigen wilden nu eens overboord springen on dan weder zeewater drinken. Slechts met moeite hielden do stuurman en de matroos hen terug. Eindelijk zouken zij. uit- geput op den bodem van de boot en bleven daar wezenloos liggen. Zoo troffen hen de visschers aan, nadat den vori- gen dag ook de stuurman en de matroos wegem uitputting van krachten onder in de boot waren gaan liggen. Van dc boot waarin do kapitein zich bevond, is nog niets vernomen. Misschien is de bemanning dior boot door een of ander vaartuig opgenomen. f Maandagavond hield Dr. Schaepman in de socië teit Burgerkring te Rozendaal eeue redevoering over „Beginselen van Staatsbeleid". Spreker noemde het een beginsel van algomeone staatkunde, dat ook de Katholieken de democratische bewoging van dozen tijd niet zonder meer mogen veroordeelen, maar ze moeten ioiden in de bedding van orde, vrijheid, waarheid en recht. Bij de beantwoording der vraag, welko houding de katholieke partij heeft aan te nemen tegenover de andere partijen, gaf dr. S. als zijne moening te kennen, dnt voor hen, die door eigen kracht geen politieko raeerdorhoid kunnen vormen, hot samengaan met eenj andere partij een gebiedende eisch is. Spreker betoogde dat de strijd dezer eeuw een strijd is tusschen geloof en ongeloof; dat de partij, die den Katholieken het naast staat in diou strijd, isds anti-revolutionaire, dat die partij te veel van ontrouw is beschuldigd en de synodale pers scherper staat tegenover het monster-verboud" dan zelfs de liberale dat er geen scheuring is noch te duchten is onder de Katholieken, al is er dan eene brouille onder de Katholieke kamorleden, doch dat hot verschil in mea ning over den te gevolgen weg in den grond der zaak niot zoo heel erg is, waar allen ééne zaak die nen en niemand titel noch jota wil prijsgeven van het recht en de onafhankelijk dor Katholieke Staatspartij. Het volgende wordt aan het B. Ilbl., volgens het geleden) het scboenlappors-bankje van Adam Gedge had gestaan, sedert dien tijd waren juffrouw Gedge en Amanda aanmerkolijk in aanzien gestegen. Zjj toch hadden do posterij der Vereenigde Staten onder haro bewaring's lands gelden werden haar toever trouwd zij hielden geheimzinnige gemeenschap met Washington; er werd verteld, ofschoon noch door moedor, noch door dochter bevestigd, dat zy een brief gehad hadden van den PresidentDe bewust' heid van de haar opgelegde verantwoordelijkheid en verplichtingen bekleedde zo als met een lands uni form. Amanda Gedge droeg zorg haar hoekige ge stalte zoo kaarsrecht te houden als moest zij naar de parade, en nam daarbij eene militairen gang aan. Een bekende zaak was liet, dat juffrouw Gedge eenmaal aan eone politieke rodokaveling, ontstaan rondom de vulkachel, terwijl zy aan het sorteeren van de brieven was, een eind had gemaakt, op grond dat zij bekend was met do administratie on het dus niet billijk oordeelde die in haro tegenwoordigheid te laten critiseorou. „Zoo mon verkoos zulks te doen, dan werd men vriendelijk verzocht, naar buiten te gaan en aldaar het geval te bepraten." Lord Salisbury had geen betere verontschuldiging kunnen uitdenken, ten eindo eene beraadslaging weigeren over een aanspraak van do Koniirgtn. {Wordt vervolgd.) blad van volmaakt betrouwbare zijde, gemeld omtront den tegeuwoordigen toestand in de residentie Menado. „Het is rcêüs zoo ver gekomen, dat de resident uit vrees voor oproer en opstand maatregelen heeft genomen. Door hora is bevolen, dat bij opstand de le compagnie der schutterij moet bezetten het resi dentie-kantoor, terwijl do 2e compagnie moet worden opgesteld in twee pelotons, waarvan het één de voor-, hot ander de achterzyde van het residentiehuis heeft te bewaken. „Hierdoor blijft de stad feitelijk onbewaakt, t. w. de Chineesche en Arabische kampen, want zij liggen buiten de wijk van het residentiuhuis. „Men ziet in 'a residents bevreesdheid voor zijn eigen veiligheid een uitdrukking van schuldbesef. „Wel zonderling is het denzelfden resident zich te zien stellen onder de hoede eener burgerwacht, waarvan het inlandsoh element tevens liet sterkste, nog geen twee jaren geleden door hem is voorgesteld als zoo onbetrouwbaar, dat hij aanried de schutterij te ontbinden. „Voor het geval van brand is bevolen, dat do stormklok van hot fort en die voér het residentie huis aanhoudend geluid zullen worden, terwijl do tonton geslagen wordt en niot allooi» hot brandpikef, maar de geheele schutterij moet uitkomen. „Mon ziet uit dit alles het vooruit voorspelde gevolg van 's heeron Stakmans aanblijven. „Dit zot kwaad bloed bij do bevolking. Zij, die achter de schermen zien, schrijven het toe aan de omstandigheid dat by en haut lieu ontzien wordt, omdat hy lo. uit Nederland is teruggekoerd met eene aanboveling van don hoor mr. L. W. C. Keu- chenius en 2o. wijl hij officieele bewijzen bozit der goedkeuring var» zijne ultra-fiskale politiek. „Wat hiervan zij, zoovool is zeker, dat do govolgon der gevoerde politiek niet uitblijven en dat wanneer een opstand uitbreekt, de regooririg op zich zelve mag toepassen het gezegde„ïu l'as voulu, George Dandin." lh het Wostland heoft de teelt der „Halluraer Gelen" by het grootste deel der tuinders teleurstel ling, bij slechts weinigen reden tot matige tevreden heid gegeven, terwijl de proef voor allen met nadeel gepaard ging. Dat het gewas niet overul even ge lukkig ontwikkelde, vindt zeer zeker zijne oorzaak in den verschillenden aard van den Westlandsclien teeltbodemde nieuwe aardappel is zoowel op veen en zand als op lichte en zware klei, zoowol op hooge en droge als op lage en vochtige gronden, beproofd. De uitslag was zeer verschillend, doch op de degoiijkor gronden werd over het geheel het gewas wegens den krachtigon, gezonden groei ge- roerad, echter meer in het loof dan in den knol. Het beschot voldeed niet aan de verwachting; men oogstte in geen geval meor dan van de b'auwen, jammen en berggelen, dio hier als late soorten ver bouwd worden, en de knol werd niet zwaar. Over de qualiteit wordt zoer verschillend geoordeeld, doch slechts enkuleu roemen den aardappel, terwyl de meester» hem veroordoelen. Velen ondervonden, dat de knol kort na den oogst blauw werd, zoodat hij allo handelswaarde verloor. Al is de proef, met zooveel verschil in resultaat, voor een grondig oordeel omtront de aankweekiug van den nieuwen aardappel met afdoende, toch raag als vrij stellig worden ge meld, dat hy in het Westland niet onder de teelt soorten zal worden opgenomen. Dit bleek overtuigend uit den handel in de nieuwo soort, die op de voilingen der veroeniging Westland voor 0.60 per »/8 H.L. weinig aftrek vonden, terwijl zo door de telers werden ingekocht voor 8 ii 10 per H.L. Ton opzichte van de ziekte valt vau den Halluraer Gele weinig te zeggen, doch bij den oogst kwamen er even goed kwade" in voor als by de gewone soorten. De advocaat-generaal Mr. Gregory heeft Dinsdag voor d.n Hoogen Raad conclusie genomen betref- tende hot cassatieberoep van den gymnastiek-onder- -ijzer S te Groningen, tegen oen vonnis dej Rocht- Dank aldaar, waarbij hy tot boete werd veroordeeld, wegons het onbevoegd on buiten noodzaak verleenon van geneoskundigen bijstand (raassage). Het Op. Min. was van meening, dat de heilgym nastiek of massage niet tot de gymnastiek (lichaams- oetemng,) maar tot de geneeskunde behoort. I)e ge noemde 8. heeft eene akte voor onderwijzer in de gymnastiek, dat isom zijne leerlingen lichaams oefeningen to doen verrichten. Hy mag dus de heil gymnastiek of massage niet uitoefenen, tenzij onder toezicht en als werktuig van een geneeskundige. In su nu handelde hij geheel zolfstandig on kwam 11 flus, door do heilgymnastiek of massage uit te e oueii, op geneeskundig en voor hora verboden ter- •^u. ]Je adv. gen. achtte dus het veroordeelend von- 18 in dit opzicht juist, doch zag zich evenwel vor- piicüt te concludeoren tot vernietiging daarvan, om- feit, dat er goen voldoende geneeskundige P 10 de guraeontc aanwezig was, alleen is bewe zen verklaard op grond van de eigen wetensohap des rechters. Do conclusie strekte dus tot vernietiging var. het vonnis en vorwyzing van de zaak naar het Geroohts- hof te Leeuwarden. Uitspraak 28 November. Het laatst verschenen nummer van het Orgaan van den Nederlandschen Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn deelt mede, dat tot leden van het hoofdbestuur ztfu herkozen de dames Beelaerts van Blokland te 's-Gravenhage, en Engelberts, te Zut- phen. In plaats van raovrouw Schuurmandie om gezondheidsredenen als lid van het hoofdbestuur be- daukte, werd gekozen mevrouw Van Reigersberg Ver- slugs, te 's-Gravenhage, terwijl in eene vroegor ont stane vacature werd voorzien door de benoeming van mejuffrouw Abbinkte Harderwijk. Te Coqjesville in Indiana heeft eene vrouw Sharp, eerat onlangs uit een krankzinnigengesticht ontslagen, waar zij een jaar of drie had doorgebracht, terwyl haar man sliep de dekens en gordijnen van hot bed met petroleum begoten en in brand gestoken. Toen de man ontwaakte en wilde vluchten hield zij hom vast tot hij buiten kennis lag. Zij zelf deed daarbij zulke brandwonden op, dat zij wel niet herstellen zou. Te Praag is Maandag jl. een proces tot zyu einde gekomen, dat wekenlang geduurd en nogal belang- stelling gewekt hoeft, vooral in Oostenrijks aristo cratische kringen. Beschuldigden waren twee hoofd beambten van wijlen graaf Waldsteindie hen tijdens zijn leven en bij zyn testament aanzienlijk btvooide-dd had. De graaf stond bekend als iemand, dio, vooral in de laatste jareu zijns levens, deels door misbruik van drank, zwak van geestvermogens was geworden. De jury echter heeft met algemeene stemmen de vraag ontkennend beantwoord, of do beschuldigden misbruik van dien toestand gemaakt hebben om in het testament van den graaf opgenomen te worden en met 11 tegen ééne stem eveuzoo ontkennend de vraag, of zij zulks gedaan hadden om bij het leven van hun meester schenkingen te ontvangen. Onder luid gejuich van het publiek zijn zij daarop vrijge sproken. v Tot antwoord op haar uitgeschreven plebisciet wie do poet laureate moet zijn, heeft do Pall Mall Gazette zooveel briefkaarten ontvangen, dat de tolling en schifting van de tot Maandag ontvangene niet was afgeloopcn toen het nummer van dien dag ter perse giug. In het nummer vau gisteren worden nu veertien namen medegedeeld en het proceutsgowijze aantal stemmen, dat elke naam bekwam. Daaruit blijkt, dat O. A. Swinburne 36.14, sir E. Arnold en A. Dobson elk 9.64, L. Morris 8.44 procent der stemmen bekwamen, de overigen voel minder. Maar dit is maar eene eerste opgave; de pakken brief kaarten, na Maandag ontvangen, zijn buiten dezo berekening. Intusschen 19 de redactie op allerlei moeiel ijk heden gestuit. Een aantal lieden hadden naar Amorikaansclie wijzo hun lievelingsdichter be voordeeld door b. v. niet één, maar een aantal brief kaarten met denzelfden naam in te vullen, In vele gevallen was dit argeloos geschied; maar er waren ook een aantal briefkaarten by, die blijkbaar van een en denzelfden persoon waren, maar met verdraaide hand. Al deze kaarten, dio in strijd zijn roet het beginsel: „één man, één stem", mochten natuurlijk niet raedogeteld worden. Ook ontving het blad oen aantal mededeelingen over het al- of niet-afschaffen der betrekking van poet laureatede meeningen betreffende de aan staande keuze, enz., waarvan enkele der vermake- lijkste briefjes worden medegedeeld. „De bestorming J van den Parnu9sus" is het onderschrift van het vignet, dat de Ball Mall bij hare mededeelingen geeft. In do onpartijdige uitspraak van Loubet, betref fende de werkstaking van Carraaux, wordt gezegd, dat geen geweld gebruikt en de wet niet geschonden is. Calvignac zal door de mijn-maatschappij weder als werkman aangenomen worden en krijgt verlof als hij zijn werkzaamheden als burgemeester meet uit oefenen. De werkstakers worden door de mijn- maatschappij weder in dienst genomen, behalve zij, die veroordeeld werden door de rechtbank te Albi. De directeur Humblot zal zijn post behouden. Baron Reille heeft verklaard, Je scheidsrechterlijke uitspraak te aanvnarden. Het werkstakingscomité hoeft geweigerd zich aau de uitspraak van den heer Loubet to onderwerpen. Dit besluit zal waarschijnlijk bekrachtigd worden in eene bijeenkomst, wolke de mijnwerkers hedenavond zullen houden. Het comité heeft overwogen, dat waar do minis- tor-president Loubet in zijn scheidsrechterlijke uit- spraak heeft beslist, dat het ontslag van Calvigna. een verkorting van het algemeeu stemrecht is Calvig^ nac daarom terstond weder had moeten worder aan gesteld, in plaats van met verlof te worden gezonden. Wijl Loubet verder onderscheidt maakt tusschen de mijnwerkers en de veroordeelde werkstakeia heeft het comité besloten de scheidsrechterlijke uitspraak niet aan te nemen tn de werkstaking voort te zetten om alle wettige middelen uit te puften. Verschillende Fransche bladen fbten zich zeer af keurend uit over de stoutheid der Belgen om eeu protestraeeting te houden wegens de mishandeling, hun landgenooten in Frankrijk aangedaan. De Jour zegt, dat de Belgen wel mogen oppassen, want dat er moer BeJgen in Frankrijk dan Franschen in België zijn. Zeker een argument ontleend aan de beroemde „fraternité". De vervolging van de Bel gische arbeiders schijnt grooter te zijn dau men eerst dacht. Volgens opgaven, bij de Belgische Regee ring ontvangen, zyn in den laatsten tyd in het ge heel zes honderd Belgische werklieden uit Noord- Frankrijk verdreven, van wie ruim een derde mis handelingen hebben te verduren gehad. De gratie, tydens zijn bezoek te Rijsol aan de daders door I resident Caruot verleend, heeft te Brussel natuurlijk een pynlijken indruk gemaakt. Voor het overige is de Regeenng aldaar van oordeel, dat de belangheb benden om geldeiyke schadeloosstelling zich tot de Bechtbanken dienen te vervoegen. De commissie uit den Belgischen Senaat heeft met 15 stemmen voor en 3 onthoudingen bepaald, dat de senatoren geen jaarwedde zullen outvangen. Met II tegen 6 stemmen, éen onthouding, werd bopaald, dat de senatoren op de spoorwegen vrij vervoer zullen hebben. Verder werd beraadslaagd over do orgauisatie van den Senaat. Een lid stelde voor het aantal senatoren te bepalen op 1 op de 4000 inwoners, in plaats van 6000, zooals thans. Ridder Des^amps is tot rapporteur benoemd. De vergaderiugen der commissie zijn tot 9 November verdaagd. „Nog nooit was de toelichting van één wetsont werp zoo sober," schrijft de „Freisinnige Zeitung," die zich van alle bladen het scherpst over de Duitsche legervoorstellen uitlaat. Zelfs in 1887 en i 890 waren de ophelderingen veel duidelijker en toen betrof het geen zoo diep ingrijpende veranderingen. Eigenlijk zegt de regeering in de toelichting volstrekt niet haar doel is. Evenmin wordt er gezegd met hoeveol ^raaii de jaarlijksche lichting versterkt zal moeten worden. Waarom 173 nieuwe infanterie-bataillons opgericht moéien worden, wordt niet opgehelderd. Ook de tweejarige diensttijd is zoo onduidelijk om schreven, dat het schijnt dat de regeering hoopt, door een achterdeurtje aan een wettelyke vaststelling van den tweejarigen diensttijd te kunnen ontsnappen. Zooals gisteron werd medegedeeld, hoopt de „Vos- sische Zeitung" op nieuwe verkiezingen. Zij spot met het opdrijven der getalsterkte van het leger en zegt, dat de rijkskanselier zelf ia der tijd met de „getallenwoede" een loopje heeft genomen. De „National Zeitung" gaat bijna geheel mede met de regeering. Een langdurige oorlog of een neder laag zegt zij, zou Duitschland nog vrij wat meer kosten, dan dit leger-ontwerp. Zij zal de verschil lende eischen va»i het ontwerp eens ernstig onder zoekeu en keurt het ten sterkste af, dat bij de be handeling van deze levensvraag der natie, zooveel rumoer wordt gemaakt. Iu Hongarije bevindt het ministerie zich in een evenwichtstoestand, dio elk oogenblik te zijnen na- deele kan omslaanin Spanje heerscht nog altyd grooto ontevredenheid wegens de nieuwe bedrijfsbe lastingen. Hoe het Italiaansche miuisterie-Giolitti bij de aanstaande verkiezingen een deel van zijn invloed dreigt te verliezen aaa de vooruitstrevende partij, merkten wij gisteren op. Een eigenlyk verschil tus schen dezo beide groepen en de door Di Rudini aangevoerde rechterzijde bestaat niet. De bezuini gingen op de begrooting keurt de vroegere minister president goed. Er zijn, zegt hij in het schrijven aau zijne kiezers, geen quaestiën waarover de mo narchisten verdeeld zijn. Het eenige bezwaar dat hij tegen den hoer Giolitti heeft, is blijkbaar dat deze de plannen tot verbetering der financiën, die door hem (Di Rudini) tijdens zyn ministerschap werden daargesteld, thans uitvoert als de zijne. Dat de Portugeesche minister-president Diaz Feireiro niet herkozen werd in Avoiro, dat hij 20 jaren lang onafgebroken vertegenwoordigde, is een harde slag. Dit is de eerste maal in de geschiedenis van Portugal dat oen minister-president niet herko zen wordt. Overigens warou de verkiozingen niet ongunstig voor het ministerie. Tot dusver wecden gekozen 60 horvormingsgezinden, 50 progressisten, 40 aanhangers van de tegenwoordige regeeriug en 20 leden van andere grotpen. Daar do regeering door de progres sisten en hervormingsgezinden (regenerAdores) ge steund wordt, blijft zij in do meerderheid.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2