leren zuur, 7ER Dinsdag 1 November. 1892. N° 4981. BINNENLAND. UIT HST LSVSN. F ao ng. Mei 5ap. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstrekena FEUILLETON. KEL, De inzending van advertentiön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. N 103. lenoodigde ELEN en or het jaar delingen- Echte tesamen- n in den aam des rvaardigd vereldbe- 1 Stoll- E f WE, C. 41. )ÜDE MMER 11 ver- (Uit het Frantch.) haalde I. egenten, MAN Fz. Secretarie. (interen middag ie in de Winterdijk verdronken het 3-jarig kind van A. B. ADVERTENT1EN worden geplaatrt van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. GOUDA, 31 October 1892. Heden nacht is een geval van Cholera asiatica met doodelijken afloop voorgekomen op de Vest. 1 November st Lokaal van MmreMb bij: !RS Jz. an echtheid is rk steeds voor nam der Firma 3. i: A.EGER, n narea- b unen der toefbusjes c. 0.35 r Neder- gedaan met het oogmerk I in België te vestigen, te trouwen en wier richting beklaagde schoot I verzekering aan te gaan. Bovendien worden alle Advertentiën gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 'twelk des Maandags verschijnt. goudsche courant. «ding liggen igadigden ter t gekookt voor da- lepels van ate) Als jvd van gebruiken, te EL H. Het geheim van Thienen. Eene reeds indertijd kortelijk vermelde zaak, die thans voor de jury van Brabant behandeld wordt, is waarlijk wel geschikt om als roman bewerkt te worden. Op eenen avond van het jaar 1891 werden twee jonge meisjes, zuster Jeanne en Lucie Van Rossum, in de straten van Brussel gevolgd door tweeheeren, I die haar aanspraken, uitnoodigden om hen naar een i koffiehuis te volgen en eindelijk een ernstig gesprek met de meisjes aanknoopten. I Zij zeiden te zijn Ames Schmidt en Debavelaere, ten hoogste verontwaardigd. //Het is zooals moeder zegt, zij maken over alles zooveel beweging!” Zij bleef staan om na te zien of het vuur in de kachel uitgedoofd was, en toen, met dien koddigen, ernstigen glimlach waarmede zij steeds elke lucht hartigheid trachtte te bedwingen als zijnde dit eene ongepastheid op deze plaats, maakte zij een der glazen flesschen open en haalde er twee gomdropjes uit. Z/Kommij dunkt moeder en ik kunnen er wel één nemen ze beginnen zóó hard te worden.” En aan gezien ze in Juni aangeschaft waren, nam juffrouw Gedge die verkwisting en versnapering met weinig tegenstribbelen aan. Als Amanda Gedge later soms weer aan dien avond terug dacht, leek die haar heel gezellig geweest 1® zijn. Zij dekte de tafel, roosterde het brood, zette thee, en kreeg van haar moeder de vergunning een schaaltje bessengelei uit do kast te nemeu voor een tractatie. Toen de borden en schotels omgewasschen waren, gingen zij bij de kachel zitten, en onderwyl Amanda de kousen maasde, babbelde juffrouw Gedge aanhoudend door. Die twee rustige vrouwen vonden haar leven hoogst belangwekkend. In de eerste plaats speelde het bewustzijn van haar eigen gewich* tigheid daarin een voorname rol, en gaf natuurlijk ruimschoots aanleiding tot conversatie. Dan hadden zij ook nog het verledene om over te praten, dat o waarlijk ook zijn leed had gekend. De kleine Charles, haar hand er in, en betastte den zak rondom. wNa- i die stierf toen Amanda tien jaar oud wasWillie tuurlijk is er geen brief in,” zeide zij in zichzelve, Boyce, hoewel juffrouw Gedge alleen over hem sprak, 4) //William P. Boyce,” zoo luidde het opschrift, z/Stierf voor zijn land,” dan volgde de datum, en dan het vers dat juffrouw Gedge gedicht had O reiziger wie gij zij Laat u raden door hij Die hier onder deze zerk rust Hij trok ten strijde en stierf voor zijn land, Nu is hij zalig in het Hemelsch Vaderland. Betreur*) door zijne vrienden. //Door zijn vrienden betreurd,” herhaalde Amanda toen kwam er een zonderlinge blos op hare kaken, zij bukte zich en kuste zijn naam. Daarna stond zij op en ging naar huis. Zij was heel stil dien avond, en haar moeder verzon van allerlei om haar wat op te beuren. Zij vertelde haar ook dat Jan van mijn heer Hamilton er geweest was, om te vragen of ook De Rotterdamsche rechtbank deed Zaterdag uit spraak in de zaak van Anton Wilhelm Ockeloen, horlogemaker, wonende te Kralingen, beklaagd van in den avond van /en 20en Augustus 1882 in het bierhuis Voor waar fa aan de Delftschestraat den agent van politie Roitze van den Berg met een revol verschot van het loven te hebben beroofd. Zij verklaarde hem schuldig aan doodslag en oordeelde hem tot tien jaar gevaugenisstraf. Omtrent het opzet, aan bekl. ten laste gelegd, overwoog zy dat, hoewel bekl. èn in de instructie èn ter terecht zitting heeft beweerd, niet te hébben gehad het oog merk om een der agenten van politie van het leven te berooven, zij evenwel uit de gebleken feiten en omstandigheden, zooals die uit hot vonnis zijn geble ken, aanneemt dat dit oogmerk bij bekl. wèi aanwezig was dat toch dit oogmerk blijkt uit het lossen van het schot lo. op zóó korten afstand als in het verhoor èn door beklaagde èn door de getuigen is verklaard; 2o. uit een revolver met een kogel van de grootte als die waarvan het vervormd overblijfsel in het lijk van Reitze van den Berg is gevonden, en als die welke ter terechtzitting aanwezig zijn 3o. in de richting van het bovengedeelte van het lichaam van beweerden uit Frankrijk te komen, voornemens zich den getroffen persoon4o. gedaan met het oogmerk in België te vestigen, te trouwen en eene levens om een der agenten in Schmidt was rijk,. vrij in zijne keus, en indien Jeanue wilde, zou hij haar tot vrouw nemen, maar zij moest Brussel met hem verlaten. Jeanne was slechts 18 jaren oud. Zij weigerde. Toen deed Schmidt hetzelfde voorstel aan Lucie en deze, welke 22 jaren telde, on zijne voorstellen voor ernstig aanzag, stemde toe. Daags na dit voorstel volgde zy den ryken toe komenden echtgenoot naar Thienen, waar zij met Debavelaere haren intrek nam in het //Hotel de Flandre". Daarna vertrok Schmidt naar Luik. Daar kocht hij eene verplaatsbare kachel, huurde een kwartier in een afgelegen straatje en plaatste er tusschen andere meubelen ook de kachel. Eenige dagen later kwamen Lucie en Debavelaere, wiens echte naam is Laboutrie, den* toekomenden echtgenoot opzoeken. Zij beschouwde hAn reeds als haren man en men sprak over de quaestie der le vensverzekering. De premie moest 100.000 fr. zijn, uit te betalen aan de overledene madame Schmidt, wanneer zij den bepaalden ouderdom zou bereikt hebben, of wel aan haren man, wanneer zij zou over lijden. Maar Schmidt, die reeds voor den man van Laaie doorging, wilde met dat zyn uaam in de ver zekeringspolis voorkwam. De zaak ging niet door. Nu vertrok het drietal weer naar Thienen en be woonde in hooger genoemd hotel drie nevens elkaar liggende kamers. Zij brachten de kachel mee. Er werden met eene andere Verzekeringsmaat schappij onderhandelingen aangeknoopt en ditmaal bedroeg de som 40.000 fres. De eerste premie, 1340 fres., werd den 7den Januari betaald. Den 13den werd Schmidt ziek. Hij leed aan de maag, maar toch gaf hij een feest voor den verjaardag van Lucie. Men kreeg twist naar aanleiding van het gedrag van Schmidt, die haar reden tot jaloezie gaf, en Lucie ging naar hare kamer. Schmidt volgde haar en bracht haar terug, totdat te treffen5o, in verband met beklaagdo’s uitlating nadat hij wij wist dat de door hem getroffen agent van politie door het schot gedood was, aan getuige Demmers «dat hij een wrok had togen de politie in het algemeen." De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. Van 1887 tot 1890 was het aantal toeristen, die in het Zwitsersche gebergte den dood hebben gevon den 20 in 1887 14 in 1888; 26 in 1889, en 33 in 1890, dus gemiddeld 23 of 24 in een jaar. Be halve de bergbeklimmer» bedraagt het aantal reizigers door Zwitserland ongeveer een millioen elk jaar, en men schat, dat er ruim 70 per hoofd verteerd wordt, op een totaal van rnim zeventig millioen. Een bewijs van den voorspoed, dien zulk een toe vloed van bezoekers aanbrengtis, dat er 1008 loge menten in verschillende plaatsen gebouwd zijn, die J 153,600,000 kosten en logies opleveren voor 58,157 personen, 283 van die hotels zijn meer dan 3400 voet en 14 op een hoogte Van 6500 voet boven het zeevlak geplaatst. Zij géven werkzaamheid aan 16,000 personen en de jaarlijkjsche winst der hotel- houders bedraagt 6,336,GOöh bij geval een brief, dien deze met de middagpost verwacht had, over het hoofd was gezien. /,Hij zei dat mijnheer Hamilton dien brief gisteren al verwacht had. Ik antwoordde hem natuurlijk van neon, dat die niet over het hoofd gezien was. Zoo’n drukte over een brietWel, mynheer Hamilton is weggegaan, dat is hy. Het verwondert mij, dat hij niet gebleven is tot morgen om op zijn brief te wachten.” Juffrouw Gedge had geen spijt van haar bittere spotterny, zoo Mandy maar een beetje vroolijker wilde kijken. //Lieve tijden haar //beau” was nu al bijna vijf en twintig jaar dood I” z/Ja,” ging zij voort, «hij kreeg een telegram een man te paard bracht het hem en toen zag ik bem als een razende wegrijden. Dat zomorvolk ont ziet zijn dieren in het minst niethij liet die paar den letterlijk vliegen.” Amanda was niet op haar gemak. wIk denk toch niet dat ik zijn brief verloren heb,” sprak zijmaar my dunkt ik moest even naar binnen gaan en de tasch nakijken. Weet u nog wel hoe de brief van mevrouw Ainn in den zak was blijven stoken?” Zij nam de lamp op, met haar knokkige hand de heldere vlam beschuttende, terwyl zij de tochtige schuur doorging naar het postkantoor. De brieven zak hing dun en leeg aan twee krammen, in af wachting van de ochtendbrieven. Amanda stopte

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1