DDELEÏ 8. dt mï BINNENLAND. ibriek UIT HST LEVBN. loegen”. WELK- Woensdag 2 November. 1892. N° 4982. Nieuws- en FEUILLETON. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ber 1892. I De inzending van advertentiön kan geschieden rot een uur des namiddags van den dag der uitgave. rtlelling. ganen, nart- mgesteld- kortadem- tn Apotheker tlosen beven 1 ILEIDING ng aan- daar in 1 dagen rgenen, aan de R» Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. {Uit het Fransch.) I. ren, 4 De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per poet 1.70. II ezig 5 ets. re cta. per H.L. zyn aangeuo- Ifden dag nog 1 8 19 26 8.1 14.8 11.7 w ii u H II II ADVERTENT1EN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS wumen berekend naar plaatsruimte. directeur, PRINS- t Publiek BOhadelljk f. half 8 uur. •ijzen. goudsche courant. Itaeraehe Bf 70 Cents) etiket, het ieder doosje 'ooneelisten Is SPEL». •r«Jn(n VOrxburg. buQon, Petersburg, Kamm, •u. tgham, >r H.L. ets kopmaat. estreken maat Oct. I I n Aan Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschijnt. 5) z/Maar die manen nu is hij toch De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat volgens de bij hem ingekomen ambtsberichten in de afgeloopen week als aan Azia tische cholera overleden zijn aangegeven in Gelderland te Brake), 1 persoon in Zuid-Hollandte Gouda, 1 persoon te Kou dekerk 2 personen in Noord-Holland te Amsterdam, 1 persoon in Utrecht: te Jutfaas, 1 pardon; te Maarsoveen, 1 persoop te Utrecht, 3 personente IJselstein, 2 personen. {St.ct.') De kerkelijke geschillen te Waddingsveen zijn in zooverre geëindigd, dat ds. De Groot, die zich niet met de doleerenden wilde verbinden, de pastorie heeft verlaten en in een hulpgebouw op den Kerk- weg zijne godsdienstoefeningen voortzet. GOUDA, 1 November 1892. De hh. K. Ploos en J. van der Wal en de dames L. D. van Schouwenburg en 11. G. Burgersdijk al hier deden gisteren met goeden uitslag examen in de vrije en orde-oéfeningen gymnastiek. In de jaren 186092 zijn voor den aanleg van Staatsspoorwegen 7448 hectaren grond gekocht, waar van 722 hectaren door gerechtelijke onteigening, voor tezamen ongeveer 36 millioen. De hoogste prijs werd betaald voor de sectie Dor drecht-Rotterdam, gemiddeld 17.174 per hectare, voor een stukje van 65 vierk. meters, benoodigd voor het kanaal door Zuid-Beveland, waarvoor de In De Tabaksplant leest men: Wij hebben er reeds herhaalde malen op gewezen, dat de tabak geen draagster is der bosmettingskie- men bij het heerschen der cholera, en dat het roo- ken in zekeren zin als een middel tegen besmetting kan dienen. Dit oordeel is geheel en al bevestigd geworden, door eene verklaring van dr. Wernicke, assistent aan het hygiënisch instituut der universiteit te Berlijn, op verlangen van de Voreeniging van sigarenfabrikanten te Hamburg, opgericht in 1890, welke Vereeniging aan genoemd instituut verzocht had haar het resultaat der onderzoekingen mede te deelen, betreffende de mogelijke verspreiding der cholerakiem door sigaren en tabak. Ziehier hoe het oordeel luidt Op grond van talrijke in het werk gestelde onder zoekingen door het hygiënisch instituut dor hooge- school te Berlijn, betreffende de mogelijke verspreiding z/Maar die manen nu is hij toch weg, en heeft waarschijnlijk reeds op dit oogenblik uitgevonden wat er in dien brief stond, dus heeft dien niet be paald meer noodig. Daarbij, je weet, hij heeft geen ondervinding gehad; hij begrijpt niet, hóe licht een vergissing kan plaats grijpen. Wel, ik begrijp zelve niet, Mandy, hoe je dien brief in een van de loketjes hebt kunnen schuiven. Kom, het is niets van be lang, kindlief 1 Zend hem den brief met de mid- Het onderzoek van het water der Waterleiding rechter den prijs had gedurende October het volgende resultaat 6.9 Mg. permanganas kalicus per 1000 cc. n u u n u het postkantoor Gouda en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand October'1892 Ingelegd 3671.29; Terugbetaald 4790 80‘. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 3241. Onlangs werd te dezer stede opgericht eene Rede rijkerskamer genaamd //Onderlinge Vriendschap", welke a.s. Zaterdag haar eerste uitvoering zal geven op de bovenzaal van den heer A. Dam aan de Klei weg. Zij zal dan opvoeren Het offer der Verlei ding" en geeft als nastukje "Loontje komt om zijn boordje". Hot bestuur heeft besloten deze uitvoering alleen voor leden en genoodigden toegankelijk te stellen. van 752 bepaalde (dus/115.666 p. hectare). en voor een stukje van 50 centiaren te Eindhoven, vereischt voor de stationsuitbreiding, dat 9900 kostte (wat overeenkomt met bijna ”2 millioen p. hectare. Van de 7448 hectaren werden er 645 weder ver kocht, z. g. overhoeken voor te zamen 1,200,000, d. i. ongeveer 2 millioen minder dan de (geipiddelde) koopprijs. Te Rotterdam intusschen werd een stuk van 1674 vierk. meters, dat 46.377 had gekost, weder van de hand gezet voor 295.193; en tè Amsterdam, waar de gemiddelde koopprijs 63,000 p. hectare beliep, brachten de overhoeken door elkaar 196,000 p. hectare op; jammer dat deze samen slechts 1600 vierk. meters besloegen. In verscheiden plattelandsgemeenten bleek de grond ten gevolge van den aanleg van den spoorweg veel meer waard te zijn geworden. Er werd soms tot tienmaal de oorspronkelijke prys betaald by ’t weder verkoopen van overhoekeu. mot stroomend geel water. Amanda liep zoo om zichtig mogelijk over deu wegtoch waren haar halfsloetsche slobkousen doorweekt tot boven haar overschoenen, en -zelfs de witte kousen om haar magere enkels waren bemodderd. Zij was blij, zeide zij bij zichzelve, dat het gisteren niet geregend had en zij dacht aan deu immortellenkrans, en hoopte dat de kleuren niet doorgeloopen waren. Zij zuchtte, als zij bedacht hoe onduidelijk het portret onder het bewasemde, thans zóó bespatto glas zou zijn, dat de jonge soldaat in zijn uniform niet zichtbaar moest wezen. Wat zou het toch mooi zijn om dat portret in zwart en wit crayon te hebbenAmanda wist al bij voorbaat waar zij het zou hangen aan den wand in hot salon, en zij maakte ecu plannetje om er een kruis van roode immortellen boven te plaatsen. Tegen den tijd dat zij mijnheer Hamilton’s huis in het gezicht kreeg, had Amanda eene berekening gemaakt van den tijd dien zij nog zou noodig heb ben. indien zij elke week vijf cents bespaarde, om de drie dollars on tachtig cents bijeen te garen die nog aan de verlangde som ontbraken, mits althans niets anders haar schat kwam opoischon. Deze be rekening scheen haar het crayon portret nader te brengen, en wekte haar op, ondanks den rogon en ondanks haar bezwaard gemoed. Zij liep den rijweg op naar de voordeur, die door John in eigen persoon opongedaan werd. //O, John,” sprak do post directrice, buiten adem Hedon had ton bureele van den Garnizoens-Kom- mandant de aanbesteding plaats van het benoodigde vleescb, spok en de steenkolen, ten dienste van het garnizoen alhier. Voor vleesch en vet werd ingeschreven door W. de Jeu voor 64,/s et. en de Wed. Dongelmans voor ÖSVj cent por kg. Noor spek werd ingeschreven door Bannenberg te Amsterdam voor 59.per 100 kg., wed. J. Don gelmans te Gouda voor 58 ct. per kg., Dungelmann te Rotterdam voor 57.99 per 100 kg., Kruisman te Hoorn voor 568/10 ct. per kg., Mantz te Amster dam voor 558/10 ct. por kg., van Keeteren te Gorin- chem voor 541/, ct. per kg. en Lansdorp te Amster dam voor 53.50 per 100 kg. Voor steenkolen en turf werd ingeschreven, de steenkolen voor 0.68 per 100 kg. en turf voor 0.30 per 100 stuks. zijne brieven na te dragen; het was moeite genoeg, naar haar meaning, om ze te sorteerendoch niette min liet zij Amanda begaan, toen deze haar rolstoel door de schuur reed, en nam zij haar plaats in aan de officieele zijde van de loketjes, binnen het gemak kelijk bereis van de lade met postzegels en brieven- weger. Indion iemand gommetjes of postpapier kwam koopen, moest men zich zelf hiervan voorzien en haar het verschuldigde brengen. Amanda trok haar overschoenen aan, die zij, even als de andere inwoners van Penniville, //gums" noem de, en trok haar shawl stijf om baar schouders, de punten onder haar armen doorhalende en die van achteren vastbindende. Daar deed zij een rossigen zwarten mantel over heen, die een gutta-percha re genmantel placht te wezen, maar die nu dun en af gesleten was, en meer regen inzoog dan ’er langs viel. Zij droeg een hoed met een blauw barège voile om zijn ingedeukten bol gewonden. Haar breed vlek kerig gelaat was nog doodsbleek, haar oogen keken onrustig rond en haar voorhoofd was doorploegd van diepe rimpels. Mijnheer Hamilton’s brief hield zij stijf geklemd in de hand, die met beleid haar rok ken omhoog hield uit de modder. In de vroegte had het geregend, en de takken van de platanen en lincleboomen hadden bijna al de gele bladeren ver loren, die zij nog tot de laatste vorst behouden had den. De grond op de voetpaden er onder was er mede bestrooid, en de luchtstroom voorde het aroma van den herfst mede. De wagensporen stonden vol dagpost.” //Neen, ik moet dien brief zelf brengen,” zeide Amanda, vastbesloten. //Ik zal u terdege moeten toestoppen, moeder, en u naar het kantoor kruien. Het heen- en terugloopen zal mij een uur kosten, en hot postkantoor kan niet al dien tijd gesloten blijven.” Juffrouw Gedgo vond het maar half goed, zeide het strookte niet met de waardigheid dor rede ring om mijnheer Hamilton te bedienen door hem

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1