Bultenlantlscb Overzicht. INGEZONDEN, MARiTB EËTCH TEN. Hier bleek het, dat4 de man een zeeman was, be- hoorende tot de bemanniug van het Noorsohu bark schip Anne. Hoe hg onder die toonbank kwam hoe aan de pgphg verklaarde het niot te weten men heeft hem voorloopig achter slot gohouden. Gisteren kwam te Dordrecht eone commissie tot stand, die zich ten doel stelt het verschaffen van kleederen aan leerlingen der drie openbare kostolooze scholen aldaar. Zg bestaat uit 6 leden, van elke school het hoofd en een onderwijzer. De werkzaam- hedeu dezer commissie zullen zijn het verzamelen van geld en goederen en het verdeelen van het opgeza- melde over de drie genoemde scholen. De sub commissie voor elke school zal zich belasten met het onderzoek naar de behoeften der leerlingen, iu zake kleeding, en het zooveel mogelijk voorzien iu die behoefteu. Reeds ten vorigen jare is door eeuige onder* gzera in dien geesi gewerktthans is de zaak beter geor ganiseerd en mag men verwachten dat de uitkomsten nog beter zullen zijn. Moge de mildheid der inge zetenen rich ook ten aanzien van deze zaak niet on betuigd laten. Het kleeding- en schoeiselvraagstuk te doen oplossen door staats- of gemeentehulp ont moet bij menigeen tegenstand omdat men oordeelt, dat juist in dezen het particulier initiatief zulk een ruim veld vindt om te ontginnen. Moge, waar het particulier initiatief genomen is, de steun van het ]hibliek nu ook niot uitblijven. De behoefte is bg de in vorige .jaar genomen proeven zeer groot geble ken. Wat de cholera-epideraie te Hamburg zoo al gekost heeft, daarvan krijgt men eenig denkbeeld, als men het overzicht nagaat, dat door den Senaat van Hamburg bij den gemeenteraad is ingediend. Voor barakken is uitgegeven een som van 612,400 mark, voor de inrichting daarvan 1.195,700 mark, voor lijkenhuivjes 67,700 mark, voor zieken- en lijken-transporten 294,000 mark, voor ontsmetting 560,600 mark, voor wateruitderling 240,500 mark, voor de voorloopige huisvesting van verschillende personen en weezen 97,500 mark en voor andere doeleinden als doktershonoraria, begrafenissen enz., 288;900 mark. Iu het geheel is ruim 2.886,800 mark uitgegeven, ongerekend nog het bedrag, dat voortaan jaar op jaar zal noodig zijn voor de ver zorging der weezeu en leniging der armoede. Naar aanleiding van de instelling der „Centrale commissie voor de statistiek", hebben de heeren Quack Van Verschuer, mr. N. P. Van den Berg, Van Assen delft de Coningh en Verrijn Stuart aan de alg. ver gadering der Vereenigiug voor de statistiek" voor gesteld, in de plaat» daarvan te slichten een „Ver- eeniging voor de Staathuishoudkunde en de Statistiek", welke zich teu doel zal stellen de bevordering van economische en statistische kennis, inzonderheid be treffende het koninkrijk der Nederlanden en zijn koloniën en bezittingen in andere werelddeelen, en wel door het bevorderen of doen instellen van wetenschappelgke onderzoekingen op staathuishoud kundig of statistisch gebied en door het uitgeven der publicatiëo, die zij daartoe geschikt zal oor- deelen. spaarbank door den 'minister van Waterstaat handel en nijverheid uitgebracht over den dienst over 1891, blijkt wederom de toenemende bloei dezer nuttige instelling, bg welker tienjarig bestaan de ijverige directeur de heer Arrnaud Sassen ten vorigen jare het bekende gedenkboek heeft uitgegeven. Wij zien uit het laatste verslag, dal sedert de opeuing vau dien gelegenheid tot sparen (1 iVpril 1881) tot 31 Deo. 189Ï ruim 7ö'/a mittioen bg die spaarbank zijn ingebracht en dat daarvan bij hot begin van dit jaar nog 24 millioen belegd is gebleven, wuarvan de hoogste bedragen in Noord-Holland (ö1/» raillioeu), Zuid-Holland (5 millioen), Noord-Brabant (3*/4), Gelderland (2*/4) en Limburg (2 millioen ruim.) De rijks-spaarbank keert aan de iuleggers, zooals men weet 2.64 pCt. 'sjaars uit. Haro bezittingen waren op 31 Dec. jl. aldus belegd: Ned. Staatsschuld10,843,736 Obligaties van provinciën, gomeenteu en hypotheek banken 9,884,054 Prolongatie 8,788,200 Totaal 24,515,990 Aan rente is iu 1891 gemiddeld gekweekt van de Ned. Staatsfondsen 3.29 pCt., van du andere ef fecten 3.63 pCt., van doprolongatieposteu 3.14 pCt.; in het geheel gemiddeld 3.85 pCt., tegon 3 33 in 1890. Dat gemiddelde is aanmerkelijk lager ge worden dan -in de eerste jaren, toen de rentevoet hooger was. Zoo wierpen in 1884 de Ned. fondsen 3.87 pCt. af; de andere effecten gaven iu 1883 en '84 4.07 pCt., de prolongatiën in 1&82 zelfs 4.59 pCt. Een heugelijke uitkomst vau het jaar 891 is nog geweest, dat de Postspaarbank haar schuld aan het Rijk, wegens kosteu van oprichting en van bestuur, geheel hetft aangezuiverd en dus een oersto bedrag, voorloopig op 27.648 bepaald, kon wordeu be stemd voor de vorming van een reservefonds. Uit een uittreksel van het verslag van de Post in De Gids van November komt het eerste gedeelte voor van een opstel, door prof. Buys gewijd aan don staatkundigen toestand van het oogeublik en getiteld: Aan gene zijde van het algemeen stemrecht. Na to hebben gewezen op de groote werkkracht, thans door onze vertegenwoordiging ontwikkeld, en den steun, door de liberale meerderheid aan de regee ring verleend, komt hij tot de moest belaugnjke der ingediende ontwerpen: de kiesrechttiervorming. Hij is van oordeel dat de minister Tak, door zoo ver te gaan als hij volgens de Grondwet gaan kan, een sterke positie hqpft ingenomen. Zijn autecodenten leidden hem in de Hehting, maar ook andere motie ven van zuiver politiek overleg voerden hem naar dit radicale stelsel. Ht-t stelsel is logisch, al zijn de praemissen be strijd baar, en zulk een stelsel heeft in onze dagen de meeste kans door do meerderheid te worden aanvaard. Het middel zal velen wellicht te kras zijn: het is noodig tot een heroiek middel zijn toe vlucht te nemen om aau den tegen woord igen toestand, die niemand voldoet, te ontkomen. Maar blijkt dus prof. Buys geen principieele be zwaren te koesteren tegen bel voorgedragen stelsel wel acht hij het noodig dat do wet tevens do middelen aan de band doe om erentueele nadoelen, uit het stelsel voortvloeiende, te koeren. Hij gaat daartoe na hoe de toestand is in andere landen, bij welke beschouwing vooral de aandacht op Amerika en Zwitserland dient te worden gevestigd. Het tweede deel van dit opstel zal ons de conclusie brengen ea daarin zal prof. Buys ook het ontwerp-kiesrecht zelf nader in oogenschouw nemen. Zaterdag-avond was de Korte Nieuwendijk bij de Martelaarsgracht te Amsterdam in rep en roer. Een aldaar wonend hoibaas kon zgn volk niet uitbetalen en het volk wilde niot waohteu. De man werd onder grooten toeloop van nieuwsgierige letterlijk in zijn eigen huis bolegerd. Toen een talrijke politiemacht aanrukte, kon de man zijn woning verlaton, gold halen on de woede van zijn vervolgers tot bedaren brengen. l)e menigte ging daarna langzaam uiteen. Voor het landsgerechtshof te Moskou werd onlang» een proces behandeld, dat op den geestelijken toe stand van de boeren in Rusland een karakteristiek licht werpt. De Magdeburger Zeitung geeft hierover de volgende modedeolingen. Op de bank der be schuldigden zaten 11 personen uit den boerenstand: 8 mannen (waaronder de oudsten van hot dorp waren) en drie oude vrouwen. Zij kwamen uit een dorp in de nabijheid der tweede hoofdstad van het Russi- 8eho rijk, van welke het groote dorp Snaraenskoje slechts dertig mijlen verwijderd ligt. Allen waren beschuldigd den dood der 73-jarige boerin Darj» te hebben veroorzaakt. Een der boerinnen van hot dorp gevoelde zich een igen tyd gleden onwel eu zjj gaf daarvan de schuld aan een oude vrouw, Darja genaamd, die in 't dorp voor een heks gehouden werd. Daija had haar, naar de zieke zeide, met haar boozon blik be- tooverd. Op aanraden der oudsten van het dorp werd do arme vrouw op straat aangegrepen en allen sloegen haar met hetgeen zij in de hand hadden: met stokken, hooivorken en schoppen. Toen de vrouw bewusteloos ineen gezegen was, vatten de vrouwen haar aan, schourden haar de kloedoren van het lichaam en beukten op haar los met bezems. Zonder tot bewustzijn te komen, stierf de vrouw den volgenden dag. Bij onderzoek bleek, dat zes ribben gebrokm waren, eu dat zij talrijke kuujuzingon had. Voor bet gerecht verklaarden al de aangeklaagden zich on schuldig. Immers, Darja was eeno heks geweest dus wareu zij volkomen in htin recht, toen zij laai onschadelijk maakten. Tevergeefs trachtte de praai- dent vast te stellen, waarom men haar voor een heks hield, maar hieromtrent was van de boeren,die volkomen overtuigd schenen, niets te vernemenl Het geloof aan bare hekserij was zoo machtig, dat Je broeder en de zustur der vermoorde voor 't gerechts* hof zeiden, dat 't ganicho dorp hen nu vervolgde, in de gedachte dat de tooverij der gestorvene than» op hen was overgegaan. De rechtbank veroordeeld» 7 personen tot vieijarigen dwangarbeid in Siberië, 3 tot gevangenisstraf en sprak er één vrjj. Een kanonier van de nationale garde van Parjj» trok met een aantal kameraden den 10 Augustoa 1792 de bestormde Tuileriën binnen. De vreeselgk» verwoestingen waren op de inuume van het slotgt* volgd. De artelerist betrad de muziekzaal, toen juilt een gewapoude volkshoop daar alles kort en klsis sloeg en op het punt was den vleugel der koningin in den tuin te werpen. Reeds hadden zij het koet- bare instrument van het onderstel genomen en dwifl door een der vensters geschoven, nog één ruk en het dichten, doch Hunter wa3 geen naam die der Muze welgevallig kon wezen. „O, reiziger!" zoo hief juffrouw Gedge aan, „wie gij ook zij I" tot zoover kon ik Willie's vers best gebruiken, Maddy Och, ik kan niet velen mij door een naam van mijn stuk te laten brengen. Mij dunkt, ik behoef het woord niet aan het eind van een re gel te zetten, maar het schijnt altijd zoo in mijne gedachten op te komen. Hum hum hum Mijnheer Hunter Met geduldige volharding zaten zij sameu zich hierover af te tobben, eer zij haar toevlucht namen tot hot bescheidener proza van een briefeu toen zij eindelijk omstreeks half tien daarmede klaar gekomen waren, ging juffrouw Gedge doodmoe en zeer voldaan naar bed, maar ten hoogste verschrikt over het late uur, en Amanda op het hart drukkende om toch vooral voorzichtig te wezen met het kostbare album. Amanda borg bet pronkjuweel tusschen een vel krijt wit papier heel gedwee onc'er in de doos, met eene teedere behoedzaamheid, als ware het een zuigeling, die zij in het wiegje stopte. Het lag naast juffrouw Gedge's bed op een tafeltje, en toen Amanda den volgenden morgen om half zes opstond om het vuur aan te mak^ vond zij haar moeder wakker en over eind, met de oogen schitterend van ongeduld van onder uit het dikke plooisel der nachtmuts, hunke rend naar een kijkje van het mooie boek alvorens zij het bed verliot. „Ik kan niet wachten totdat ik op ben, kindlief I" Het viel hard met de middagpost van het album te moeten scheiden, maar het moest weg, en de brief, vol v^i de eerbiedigste betuigingen van onder danigheid, word mede verzonden. En do zelfvoldane geefsters volgden het met haro gedachten stap voor stap op zijne reisJuftrouw Gedge maakte zich ongerust over het weêr, eu gaf de hoop te kenuon, dat de sneeuw niet al te dik op den weg langs de heuvels zou liggen. Amanda herinnerde zich immers Wel, hoe eens de diligence ten tijde toon Olly's vader reed, was omgevallen op dien weg, toen hot geweldig stormde. Bij een dergelijk ongeval zou zoc/n pakje allicht vergeten kunnen worden, zeide zij beangst. Zg en Amanda berekenden hot juiste tijdstip van aankomst in Washington, cn do allervroegste datum, dat men naar een bedankje zou kunnen uitzien. Inmiddels het was nu halt December had juffrouw Gedge heel eu al mijnheer Hamilton vergeten. Haar leven bevatte te voel prettige en belangrijke zaken, om haar den tijd te gunuen aan een slecht gehumeurden man te denken, die ton slotte niemand anders wa9 daw een zomergast. Amanda slaagde er niet in, zoo spoedig haar angstige vermoedens van zich af te zettendaarbg, hot met glas bedekte af beeldsel op den grafheuvel en de leege plek aao den wand in het kleine salon waren even zooveel herinneringen voor haar, dat het noodzakelijk was de grootste omzichtigheid In acht te nemen. Juf frouw Gedge wilde dit geen oogonblik toegeven hun geschenk was eenvoudig eene aangename be leefdheid geweest jegens een baars gelijke, w»nt waren niet beiden beambten van hetzelfde groote sl welwillende Gouvernement? Dat het bedankje mijnheer Hunter lang schoon uit te big ven, kon gssi verandering teweeg brengen in het feit zelf. Ver- raoedelgk was hij van huis, of mogelijk was er eel zieke in zijn familie, zooals Amanda meer dan ee» maal gegist had. Maar zeker was het, dat het lang uitbleef, want don len Januari had mijnheer IiunUl do verschuldigdo beleefdheid niet in acht genomen. Maar ofschoon het postkantoor te Penniville d® heer Hamilton vergeten had, de heer Hamilton ran 1 zijn kant had het postkantoor niet vergoten, nu d»t de eerste opgewondenheid over den tweeden Dinsdag in November over was. „Ik zeg je, Philip," zoo sprak hij, toen hg op een 1 avond met een zijner vrionden na het middagmaal bij een glas wijn zijn sigaar zat te rooken, „ik wjg je, dat het Departement der Posterijen hier te lande dringeud eene herzioning van noode heeft, en eens duchtig wakker geschud moet worden daar zullen hoofden moeten vallen. Ik bezit een buitentje in het stadje Penniville, je weet wel, daar ginds m e gebergte, en wil je wel gelooven dat daar geen be hoorlijk postkantoor is, dat beantwoordt aan de eischen van het praktische leven? Verregaande achteloos et en eindclooze last 1" Hordt vervolgd.) lag in duizend stukken o^!k den grond, toen de bur gersoldaat met stentorstem riep „Houdt op „Loop naar den duivel 1" was het antwoord, „dio kast is niets beter dan het andere tuig, de beelden en de spiegels zij moet er ook uit 1" v „Maar dat vergulde ding kan ons nog dienst doen. In zijn lijf zit muziek, al de nationale lie deren zitten er in. Kom zet hot weer op zn' boe nen en je zult eens wat hooren." De kanonnier speelde de Carmagnole, de Marseil laise en Ca ira en de jubelende troep brulde ze na en danste van vreugde. Men liet het instrument verder ongemoeid, en het gelukte den kanonnier eindelijk de menigte de zaal te doen ontruimen. Hij sloot de deur en wierp den sleutel in den tuin. Een evenwel was achtergebleven, een zorgvuldig ge kleed man, die met vochtige oogen het lot van het instrument had gevolgd, nianr den moed uiet vond zgn voorspraak to zijn. De kanonnier, door zijn verschijning getroffen, vroeg hein wat hij hier nog deed. „Ach mijn besto heer! ik ben Doublet, de piano- 8temmor der Koningin. Na de slachting der Zwit- sersche garde ging ik met den volkshoop hierin, om zoo mogelijk voor het behoud van den vleugel to waken. Daar het u zoo volkomen gelukt is, ismgn zorg voor het instrument geweken en zal ik den terugtocht aannemen." „Denkt je er zoo geiuakkelgk uit te komen? Dat gaat zoo gauw niet, teu minste als je geen lust hebt uit dat raam te springen kom maar met mij mede, ik zal je den weg wijzen om te vluchten." Do kannoncier bracht Doublet door eindelooze gangen en langs verschillende trappen buiten het slot en daar scheidden zij. Na 41 jaar diueerde een muziekliofliebbor bij den generaal des^Champeaux iu het Hotel des Invali des. Na defr niualtgd sloeg de gastheer voor, eon musicus oudor de verpleegden op to zoeken, die den dilettant zeker interesseeren zou. In een der zalon vonden zij een bejaard officier die op eon vleugel speolde, die rijkelijk verlakt en verguld was. De gast van den Gouverneur keek vorwonderd op en riep plotseling uit „Hoe is het "mogolijk dat instrument kon ik, het is de vleugel van de Koningin Maria Antoinettetil het deksel 1WfMir °P» gij zult aan de ééne zijde een landschap zion „Waarlyk, gij hebt gelijk", sprak de generaal, „maar hoe keut gij dien vleugel zoo goed?" „Hoe hg hem kent?" riep-de invalide, terwijl bij opsprong van den muziekstoel, „hg heeft hom ge- j-ed, wnt ik wilde doen, maar te kort schoot. Hij was toen kanonnier van de Nationale Garde en de redder van den vleugel en vau mijn leven. Ik ben Doublet." De herkenniug was nu volkomen, de voormalige kanonnier speelde de Marseillaise, die hij nog niet vorgeten had. Doublet was het kalfsvel gevolgd, wgl er in de Seinestad moer dingen ontstemd wa ren dan pianos. Hij maakte een vrij goede car rière als verdediger van het vaderland en trok zich in 1814 als escadronohef in het Höjel «es Invalides terug. Het toeval deed hem de verkóoping van het meubilair van koningin Hortense bijwonen, en daar vond hij de hem zoo dierbaren vleugel, waarvan hg voor een geringe som eigeuaar word. De moedige kanonnier, die dikwijls daarna aau den discli van Champeaui aanzat, was Alexis Singier, een leerling van den beroomde koraponjst Méhul. De Belgische commissio der 21 Kamerleden, be last met het onderzoek van de voorstellen tot her ziening der Grondwet, is heden tot stemming over gegaan. Een voorstel van den Brusselschen afgevaardigde JaG8on tot invoering van het algemeen kiesrecht is met 17 legen 4 stemmen verworpen. Een voorstel van het Kamerlid Hanssens, tot in voering van het algemeen kiesrecht, beperkt door een census, is met algemeone stammen verworpen. Het voorstel van deu katholieken afgevaardigde Nothomb, om het kiesrecht toe te kennen aan alle burgors die 25 jaar oud zgn en drie jaar iu dezelfde plaats hebben gewoond, is verworpon met 20 stem men en één onthouding. Het voorstel-Sebatier, algemeen kiesrecht, beperkt door talrgke uitsluitingen, is verworpen met 18 tegen 3 stommen. Het voorsiel-Helleputte, samenstelling der Kamer op den grondslag van vertegenwoordiging der ver schillende belangen, is verworpeu met 15 tegen 6 stemmen. De stemming over het voorstel van den heer De 8medt de Naeyer, tot aauneming van een wouing- census, is tot morgen verdaugd. De Brasselsolie afgevaardigden Féron en Janson hebben oon voorstel ingedieud, dat tot doel heeft in (de grondwet het algemeen kiesrecht niet uit te sluiten, maar dit alleen in de kieswet te doen. Het koninklijk besluit tot benoeming van graaf de Mérode-Westerloo tot minister van buitenlandsche zaken, is inderdaad in den Belgisohen Moniteur van 1 November eindelijk verschenen. Van eene vacature in de Kamer wordt nog niets vernomen, welke den minister gelegenheid zou moeten geven in het par lement terug te keeren, hetwelk hij met Juni 11. heeft moeten vaarwel zeggen, toen de liberale candidaten in hei arrondissement Brussel de meerderheid ver wierven. Noch do hoor de Broqueville, die voor Turnhout, noch de heer de Looz-Corswaren, die voor Hasselt in de Kamer zitting heeft, is tot dusver genegen, ondanks den aandrang van deu heer Beer- naert, om voor den nieuwen minister plaats te maken. Het Engelsohe Parlement werd weder verdaagd tot 13 December. Daarna zal het nog eenmaal worden verdaagd, tot in het laatst vau Januari of in het begin van Februari 1893. Gladstone mag het groote lordmayor-diner niet bijwonen. 'Ook moot de premier gezegd hebben, dat hij slechts weinig iu het Lagerhuis zal kunnen komen met het oog op zijn gezoudheid of wel ziju hoogen leeftijd. Op eejp bijeenkomst van pachtors, te Preston in Lancashire gohotidon, werd guklaagd over het wei nige voordeel, dat het boerenbedrijf tegenwoordig oplevert. Algomeeu was men van oordeel, dat de pachten verminderd moesten wordeu. Resoluties werden aangenomen om de noodzakelijkheid te be- toogen der instelling van landhovon, die de pachtsom zullen vaststellen en den pachters hun rechten van aanspraak op den grond zullen verzekeren. De paèh- ters in Ierland betaalden eenvoudig niet en dan werd als een andere partij dan de regeeronde aau het bewind kwam, een wet gemaakt, waarbij de pacht werd verminderd. Waarom zouden zij ook niet samenspannen en die voordooien verwerven vroeg een der belanghebbenden. Dat deze moening onder de Engelsche pachters al geruimen tijd iugang heeft gevonden, blijkt ook van andere plaatsen. Eerlang wenscht men oen nationale landbouwers-conferentie te houden, om eischen te stollen aan de landheeren en de instelling van landhoven ter bepaling der pachtsom te vorderen, Iu Italië is de verkiezingscampagne in vollen gang zonder dat zg tot heden zich door iets bijzonders kenmerkt. Voor de eerste maal vinden do verkiezingen op den 6en November a.s. volgens de in April 1891 door de kamer aangouomua qieuwe kieswet plaAts. Deze wet verving de verkiezingen bij scrutin de listein 1882 onder Depretis tegelijk met het stelsel der vertegenwoordiging van de minderheden vastge steld. Volgens deze kieswet werd slechts tweemaal de kamer verkozen, in 1886 en 1890 de 508 af gevaardigden waren daarbij verdeeld over 135 kies districten, zoodat ieder district van twee tot vijf afgevaardigden verkoos. Dit kiesstelsel loverde slechts teleurstelling op, zoodat reeds Crispi weinige weken na de verkiezingen in 1890 een nieuwe kieswet be loofde. De omstandigheden verhinderden hem dezo toezegging te vervullen, maar wat Crispi moest na laten, kwam onder zgn opvolger, den markies Di Rudini, tot stand. Krachtens deze nieuwe kioswet zijn de enkelvou dige kiesdistricten weder hersteld, zoodat thans 508 districten ieder een afgevaardigde benoemen. Bij zondere bepalingen zijn gemaakt om de vrijheid der verkiezing te waarborgen en fraudes te voorkomen. Van de nieuwo kiezers verwacht men niet, dat zij zich door bijzondere belangstelling en gver van hun voorgangers bij de uitoefening van hun burgerschaps rechten zullen onderscheiden. Op een opkomst van meer dan 50 a 60°/0 bij de stembus wordt niet ge rekend. Maar wel hoopt de regeering dat zij met de nieuwe kiesrechtregeling een flinke bres zal schie ten in de uiterste liukerzgdevooral vleit zg zich met de toekomstige nederlaag van den lastigeu Imhriani. Milaan tot dusver het bolwerk der radicalen gaat langzamerhand naar de andere zgde over. Reeds in 1890 werd Cavalotti met moeite door zijn geest verwanten te Milaan in do Kamer gebraoht, en thans heeft Cavalotti zoo weinig vertrouwen op de sterkte der Milanee8che partggeuooten, dat hg geweigerd heeft zich aldaar candidaat te stellen en zich weder in de gunst van zgn oude kiezers te C-orteloca heeft aanbevolen. De arbeider-afgevaardigde Muffi kon in 1890 in Milaan niet eens de meerderheid behalen. Hij werd echter te Massa-Carrara verkozen. De ad/ocaat Muffi, die vroeger ook door de radi calen te Milaan afgevaardigd werd, hoeft zgn vriend Cavalotti thans het groote verdriet aangedaan, te verklaren, dat hg zich bg de constitutioneelen wil aansluiten. Hij acht thans het Drievoudig Verbond noodzakelijk en is van plan Giolitti te ondersteunen. De Secoiohet orgaan der arbeidersvereniging Consolato Operaiois tegenwoordig genoodzaakt voor de aanstaando verkiezing candidaten aan te bevelen, die, omdat zg wel weten in een ander geval niet de minste kans te zullen hebben, allen de verklaring hebben afgelegd, dat zij zich bij de constitutioneelen wilden aansluiten. De Dorsen Courier beschouwt het Duitsche leger - ontwerp van oen nieuw standpunt. Dit blad zegt, dat zelfs al wordt de legersterkte nog veel hooger opgedreven, er toch in het harnas der Duitsche uitrustiug een gapende opening blijft bostaau. Een oorlog zou de Quitschors zonder levensmid delen vinden. Duitschland verbouwt niet genoeg graan om zijne bevolking to kunnen voeden. Niettemin hoeft Duitschland de merkwaardige economische wijsheid gehad, van liet graan, hetwelk uit het buitenland wórdt aangevoerd en onmogelijk gemist kan worden zonder dat er een hongersnood uitbreekt oen tol te heffen. Toen het de eerste schrede op do glibberige baan der graanrechten doen zou, verk'aarde prins Bismarck, dio als rijkskanselier dezen stap aanbeval, dat alleen sprake was van een klein invoerrecht om het vreemde graan, waaraan de Duitschers volstrekt geen behoefte hadden, uit het land te houden, dat volgens hem werd binnengevoerd alleen met de bedoeling den prijs van het Duitsche graan laag te houden. Magr van éen mark kwam het later op 3 en 5 mark en ten slotte bleef het vreemde graan weg. Op het oogenblik is, volgons de B. Cin Duitschland zelfs geen centenaar graan, die niet onmiddellijk voor het gebruik vereischt wordt. Gouda, 3 November )1892. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding eener advertentie in Uw veelge lezen blad, omtrent het bekend makeu van de namen der Brood- Koekbakkers en Melkslijters, die niet aangesloten zijn aan de Waterleiding, verzoek ik UEd. beleefd plaatsing van het volgende: Van wie of wien die advertentie uitgaat is mij onbekend, maar met het oog op haar nuttig doel beveel ik aan 1. ook de namen te publiceeren van hen, wier geldelijke toestand, huisbouw of anderszins de aansluitiug bijna onmogelijk maakt 2. de namen van de bakkors die, al zijn zij aan geslotentoch hunne ovendwijlei in grachtwater spoelen 3. de namen dergenen die, al zijn zij aangesloten% in andere opzichten zóó rein en proper zijn, dat van hen of hunne ondergeschikten geene besmet ting te vreezen is; 4. de namen der melkslijters die, al zijn zij aan gesloten hunne melk onvermengd in de stad krijgen 5. de namen dergenen die, al zijn zij niet aange slotentoch voortdurend uiet anders dan leiding water gebruiken, hetwelk (gelukkig voor velen) overal te koop is. Mij dunkt, M. de R. met zulk eene lijst voor oogen zal men beter op de hoogte van den toestand komen, dan alleen met de namen der in de bewuste adver tentie bedoelde personen. Wie daar dan nog niet genoeg aan heeft, gebruike alleen eieren van kippen die gevoed zijn met onbe smette gerst en gekookt leidingwater. UEd., M. de R., dankzeggend voor de mij ver- leonde plaatsruimte, teeken ik Hoogachtend, UEd. Dw. Dienaar, M. Mijnheer de Redacteur! Eetfige winkeliers hier ter stede wenschende de drukte op do straat, waardoor van zelf ook kooplust ontstaat, te bevorderon met de Sint Nicolaas-avond, hebben het idéé bij genoegzame medewerking om prijzen te laten Jétaleereu, zonder nochtans oene éta lage te bekronen, welke dqor den aard zijner waren, daarvoor uitstekend gescWM^iy|^ alleen zal de vin dingrijkheid van étalee^iw^|lt|TOqr in aanmerking kunnen komen. jÈ Binnen enkele dagen roeping hiertoe worden gedaan, in hot vertróuVen dat deze nieuwe manier van sport goede resultaten voor ieder zal af werpen. Ontvang onzen dank, Mgnheer de Redacteur voor de plaatsing van het bovenstaande. UEd. Dr. B. G. Gouda, 3 November 1892. Granen heden weder mei kleinen aanvoer. De stemming was flauw. In do prgzen kwam .weinig verandering.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2