Buitenlandscb Overzicht. 'm" 1 TOONEEL. met heet water getuid, waarin de overtrokken stukken worden afgewasscheu. Hierbij valt nog op te merken dat in eiken bak de voorwerpen om de twee uren worden omgewen teld. Stoompost Weder heeft Duitschland een zijner grootste juristen door den dood verloren. Na Rudolf Von Ihering, een man, ook bij ons niet minder bekend en beroemd, Bernhard Von Windscheid. Het adellijke „von" prijkte nog niet voor zijn naam, maar de wetenschap had hem reeds geadeld toen hij in 1847, destijds nog privaat-docent aan do universiteit te Bonn, zijn voortreffelijke raouographie zur Lehre des code Napo leon von der Ungültigkeit der Rechtsgeschafte schreef. Kort na het verschijnen van, misschien wel om dat geschrift, werd hij, in datzelfde jaar 1847, be noemd to* hoogleeraar te Bazel. Achtereenvolgens bezette hij daarna den leerstoel in het Romeinsche recht te Greifswald, Muncheu en Heidelberg, totdat hij in 1874 werd beroepen naar de beroemde Leip- ziger universiteit, waar hy tot zijn dood iu den ouderdom van 75 jaar in Duitschland zendt men de hoogleeraren niet op hun zeventigste jaar met een karig pensioen naar huis werkzaam bleef. Het standaardwerk van Windscheid was, dit weet ieder, zijn Pandectensysteem, in 18621867 verschenen, en daarna herhaaldelijk herzien on herdrukt. Ook is het algemeen bekend, dat zijn invloed groot was op het Ontwerp van een Burgerlijk Wetboek voor het Duitsche Rijk, al nam hij uit do in 1874 be noemde Rijkscommissie, belast met de samenstelling van dat ontwerp reeds ontslag in 1883, alzoo een viertal jaren voordat het was voltooid. Weekblad van het Recht). Aan het 18de jaarverslag van do Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin zijn de volgende mededeelicgen ontleend In de eerste plaats wordt het doei der Maatschappij nogmaals iu den breede uiteengezet, zulks ten behoeve van hen, die nog niet voldoende op de hoogte zijn. Het bestuur gelooft dat de werkzaamheid der Maatsch. nog te vaak verkeerd wordt beoordeeld, om niet in herhaling te mogen vallen van wat het meent dat bij de leden voldoende bekendheid geniet. De bedenking, dat men voor het groote aantal weezen geen voldoend aantal gezinnen zou vinden, een bedenking waarmee men soms het beginsel der Maatsch. als utopie af wijst en de onvermijdelijkheid der gestichtsverzorging verdedigt, is ongegrond bevonden. Nooit heeft het bestuur de verzorging van een wees moeten afwijzen, omdat geen geschikt gezin te /inden was; slechts éénmaal, in het eerste jaar, is een oproeping in de nieuwsbladen geplaatst; later waren er altijd meer aanvragen van pleegouders dan weezen om te plaatsen. Geen ciuderloozen sluit zij uit, tot welk kerkgenoot schap de ouders ook behoord hebben, en bij keuze der pleegouders wordt daarmedo rekening gehouden. Waar vaak een armbestuur do weezen aan zijn zorg toevertrouwd minder gced plaatst door onbekendheid met e6n geschikt gezin in de naaste omgeving en ook door financiëele bezwaren in zijn bemoeiingen beperkt wordt, daar helpt de Maatschappij daaraan te geraoet te komen. Bedroeg het aantal weezen, door de Maatschappij in hare verzorging opgenomen, in Mei des vorigen jaars 192 jongens en 181 meisjes, te zamen 373, hans is het geklommen tot 417, te weten 218 jongens en 199 meisjes. Onder die 44 kinderen, 26 van het manu. en 18 van het vr. geslacht, in het laatste jaar in onze verzorging gekomen, zijn één achttal, één ze vental, twoe viertallen en vier drietallen uit dezelfde gezinnende overige negen zijnof eenige kinderen óf de laatseu, die door de overleden ouders niet zóó ver gebraoht kouden worden, dat zij zich zelve we ten te redden. Van de 44 nieuwe weezen waren: 12 aan de Maatsch. toevertrouwd door voogdon, 9 door den Staat, 4 door burgerlijke armbesturen, 11 door kerke- lijke armbesturen, 8 door bijzoudere oommissies of vereenigingen, zoodat sedert de oprichting der Maat schappij, in het geheel 119 weezen door voogden, 106 door den Staat, 57 door burgerlijke armbesturen, 22 door regenten van weeshuizen, 43 door kerkelijke armbesturen, 70 door byzondcre commissies en ver eenigingen haar ter verzorging werden opgedragen. Onder de verpleegden waren er geboren iu onze Oostindi8che bezittingen 19, België 28, Duitschland 24, Frankrijk 27, Zwitserland 1, allen onverzorgde kinderen van Nederlandsche ouders in deu vreemde gestorven. In de 18 jaar werden 305,883.88Va als giften, contribution, bijdragen en restitutiën ontvangen. In het rapport van den penningmeester wordt ver meld, dat niettegenstaande de aanvragen om hulp bij de Maatschappij toenemen, dit niet het geval is met de coutributiën en giften. Hot was dan ook gelukkig dat van vele weezen de opvoeding in dit jaar voltooid was en jongere kinderen, wier opleiding uit den aard der zaak aanvankelijk minder kostbaar is, hunne plaats kwamen innemen. Daardoor, niet tegenstaande de inkomsten, zoowel wat de gewone als buitengewone betreft, ruim 5000 minder be droegen dan in het vorige jaar, kon de rekening fondsvorming nog met ongeveer 1200 wordon ver meerderd. Aan verpleeggeld werd uitbetaald 25,883.3SVg hieriu betaalde de Maatschappy 7,452.94; het overige ad 18,430.44l/s werd betaald door den Staat, diverse burgerlijke en kerkelyke armbesturen en particulieren. Aan legaten werd in dit boekjaar der Maatschappij 17,600 vermaakt. De hoofd-commissaris van politie te Amsterdam, verzoekt naar aanleiding van de veelvuldig ingekomen klachten van teleurgestelde leveranciers en op grond van herhaalde waarschuwingen van zijn arabtgenoo- ten, hh. handelaren en leveranciers die in de laatste tijden bestellingen hebben gekregen van do navol gende personen Royal-Import Expert Export-Compagnie, C. ofC. G. Deinkes en J. vin den Berg te N. Amstolme vrouw de wed. Zwartjes v. d. Berg eu Zwartjes, Bönker en Co. (ook wel mevrouw KwakBönker) A. Oosterworff, E. J. d' Hont, vroeger Rotterdam; J. v. d. Mark en Co; muvronw v. d. Mark lle- I nooijBolle en Co. ImportExport, zich ook schrij- J vende Mevrouw WinterHolloJ. F. L. Muller I en Co. in photogratische artikelenDouwe van i d. Kamp H. F. Jansen en Co, ook wei Jansen en l Co.; Issers, De Vries en Co., commissie en consig- I natievan der Meer en Co.; ook wel Marie van i der Meer en Co.; Den Brugge en Co.; Wes- selink en Co.L. Beijersbergen en Co., L. Caste- leijn en Co., en W. J. E. Haverinans en Co. (Leo- nardus Casteleijn)Wienholdz Dom, Export jmport., hem de bestelbrieven te willen afstaan e in te zenden aan hot hoofdbureau van politie afd.; recherche met vermelding of de goederen al dan niet geleverd zijn. Uit Londen schrijft men aan deu N. R. Ct. De onthullingen, gisteren door den ambtelyken cu rator in het faillissement der Liberator Bouwmaat schappij, den heer Stewart, in eene vergadering van inleggers en deelhebbers gedaan, plaatsen de financie- kunst en de wetenschap der cijforgroepeering, gelijk zij beoefend wordt door onze groote bouw vereenigin gen, in een nog treuriger licht dan voorheen reeds op haar schoen. Men hield vele voor onbetrouwbaar zij blyken niet enkel verrot maar ook vol bedrog to zyn. De curator voornoemd kenmerkte den door hem blootgelegden staat van zaken als //schandelijk," een stellig niet te krasse term voor het gebleken wan beheer. En zeker moeten de uu godane onthullingen den domper zetten op een fraai geknutseld «plan van reconstructie," door een al te welwillend comité uit de belanghebbenden vooropgezet, en strekkende tot het vormen van eene Assets Company om, met behulp van een nieuwe prioriteitsleening, groot 500,000, op eorste kusting te vestigen, den boedel dor Libera tor Bouwmaatschappij te redderen. Ik zeg ,/al te welwillend," dewijl het bownste comité zoo goed is te verklaren, dat geen der oude bestuurders zitting nemeu mag in den raad van beheer der Assets Com pany, op een moment dat er sprake van is die nala tige bestuurders in rechten te betrekken wegons huu- ne hemeltergende wanpraestatie bij de Liborator. De heer Stewart voornoemd gaat echter verder en gekscheert ietwat met het plan van reconstructie, want, zegt hij, er valt niots op te bouwen. Met andere woorden, er zyn goen activa meer. Eene maatschappij, die zelfs op het oogenblik dat zij viel 3,500,000 heette te bezitten, heeft geen rooden duit meer beschikbaar. Inleggers zullen misschien 25 percent krijgen, indien de zaken raeoloopen, en do deelhebbors verliezen tot hunnen laatsten pen ning. Hoe dit alles in zyn werk gegaan is, maakte de heer curator Stewart slechts al te duidelijk. De Liberator was niet langer eene bouwvereer.iging, maar eene soort van Crédit Foncier van den tweeden of derden rung. Zij hield zich vooral bezig met het geven van voorschotten in hot groot op de bouw werken der aannemorsmaatschappij Hobbs Co., die het Hotel Victoria, een andor monsterlogement aau do Theemskade, en zoogenaamde mansions, kolosiale gebouwen voor het huizen van talrijke huisgezinnen, tien of twaalf op elke der acht a tien verdiepingen, in verschillende wijken van Londen opgezet heeft, maar nu onlangs met een passieQe van eventjes £20,000,000 gefailleerd is. De voorschotten der Liberator aau haar bereiken een sommetje van ruim 2,000,000 Bovendien kreeg de Hobbsmaatschappi] andere voor schotten door bemiddeling van verschillende vennoot schappen, welke als het ware vertakkingen der Liberator waren. Daartoe behoorden de London and General Bank, de Real Estates Company en de House and Land Invest ment Trust. Al deze scheppingen van Hobbs en zijnen getrouwen handlanger Sponoer Balfour zyn der Libera tor reusachtige bedragen schuldig, maar bevinden zich altegader in liquidatieIn het geheel hebben de inleg gers en deelhebbers der Liberator ruim 3,000,000 zoogenaamd op hypotheek uitgeleend, maar het blijkt meerendeels derde hypotheek en dus geen oortje waard te zijn. Middelerwijl mpesten de bestuurders rond- IV. „Het lijkt wel," zoo sprak juffrouw Gedge, toen tegen het einde van Januari nog geen laalofteeken van deu heer Hunter vernomen was, „het lijkt wel alsof er iets gebeurd is met dat album." „Wel neen, moeder, Olly zag het veilig in het goederenkantoor: het moet op alle manieren te Washington aangekomen zijn." „Je denkt toch niet," begon juffrouw Gedge met haperende stem, „je veronderstelt toch niet hij kon toch niet denken, dunkt mij, dat het ongepast was voor twee dames om hem een present te sturen Het was in onze officieele betrekking, Amanda; ik hoop, dat ik genoog mijn wereld versta om het op geenerlei andere wijze te doen." „Mijn hemel, moeder! natuurlijk begrijpt hij dat," sprak Amanda, haar geruststellende. „Het is net wat ik zeg, ziekte in zijn familie, of het een of ander heeft het hem doen vergeten. Wij zullen spoedig van hem hooren. Maakt u er zich maar niet naar over; het was een aardig prosent, en zal heel mooi pronken op zijn ronde tafel daar kunt u van op aan." .Zij waren het album zoo van nabij gevolgd in hare gedachten, dat zy precios wisten hoe het daar stond. Juffrouw Gedge was zelfs zoo ver gegaan van de hoop te koesteren dat zijn vrouw geen on nadenkend, jong schepseltje zou zijn, die niet betor wist te doen dan andere boeken er boven op te leggen, en daardoor het pluche te pletten. Arme Amandazij begon tegen de komst van de brieven maal op te zien als tegen een berg, want eiken dag werd schoorvoetend dezelfde vraag geopperd: „Je hebt zeker niets gehoord vandaag, Mandy? Niet dat ik juist vandaag een brief verwachtte!" „Neen, moeder, vandaag niet," en dan volgdo eene kleine verontschuldiging; „hij zou Maandag hebben moeten schrijven als de brief ons met deze post zou bereiken, on Maandag is wezenlijk eene heele lastige dag"; of: „heel waarschijnlijk heeft hij het schrijven uitgesteld tot aan het eind van de week"; of: „het is de eerste van de maand, en u weet hoe druk het dan op het postkantoor is; hoogst waarschijnlijk zit hij tot over zijne ooren in zijne rekeningen." Soms hadden zij een flauw vermoeden, dat de bu ren gisten aan wie zij bet album gezonden hadden, on begrepen dat er geeu notitie van het geschenk genomen werd. Maar een weinig nadenken stemde haar tot kalmte. „Zij konden het niet weten. Olly had het adres gezien, maar hij weet niet wie mijn heer Hunter is, en Olly is de eenige die wat ver tellen kon. Mandylief! ik zou niet kunnen verdragen dat iemand het wistDe enkele gedachte aan zoo'n vernedering deed juffrouw Gedge het bloed naar de ingevallen wangen stijgen. Maar van dag tot dag werd juffrouw Gedge's ver zekering, dat „natuurlijk alles in orde was; dat het natuurlyk haar niet schelen kon; zij wist bij haar eigen wat een moeite het sommigen menscben kostte om een brief te schrijven," van dag tot dag wer den deze betuiging n gedwongener geuit, en toen ten laatste de le Februari voorbij was, en de ge wone officieele communicatie uit Washington n.et vergezeld ging van een persoonlijk bericht, zeiue Amanda in zich zelve, dat zij het niet lar.ger kon uithouden. Zij hadden geschroven naar het goederen bureau en vernomen dat het pakje ontvangen en bezorgd was, zoodat zij niet eens den troost konden smaken van te denken dat hot weggeraakt was. In die sombere winterdagen groefden zich nog meer rimpels in Amanda's voorhoofd; de spanning waarin zij verkeerde als zij haar moeder aanzag, naarmate de weken elkander opvolgden, en de angst die haar kwelde, knaagden haar aan het hart. Som» dacht zij er over aan mijnheer Hunter te schrijven en hem te smeeken, om, ter wille harer moeder, slechts te zeggen, dat hij het present ontvangen had maar hoe kon zy haar moeder bedriegen, of iets voor haar geheim houden? Amanda was op weg naar huis, komende van haar naaikrans, en bleef staan op de brug om in het water te turen en na te denken. Daar dwarrelden eenige onbestemde vlokjes door do grijze lucht, die het 8troomonde water even aanraakten, on daarna in de zwarte diepte zich oplosten. Amanda was zeer klein moedig gestemd; juist zoo kwamen de menschen in de wereld, dacht zij slechts voor één oogenblik» eu dan, weg! Hordt vervolgd.) vliegen om geld op te nemen tagen 15 en 17 poroent, ten einde de zaken loopende te houden. Zeidon is grooter warboel, ergerlijker plichtverzaking dan bij deze gelegenheid aan het licht gebracht. Als de directeur der strafvervolgingen van staatswege hierin geen stof ziet voor een dadelijk optreden, dan is zyn ambt oen paskwil eu verdient het terstond afgeschaft te worden. Maar zelfs een onmiddellijk strafgeding kan den duizpnden armen lieden in het land, die door dit schandaal in den grond geboord worden, hun ver loren gold niet terugbezorgen. Welk eene jammerlijke les, en slechts ééue uit vele, ofschoon de ergste. Kan iets ter wereld beter dan de geschiedenis der Liberator leeren, hoe verrot onze bouwvereenigingen zyn, en hoe diep haar kankor tot het volksleven is doorgedrongen Wat ik in September schreef, nl dat het dusgenaam de staatstoezicht op de bouwvereenigingen hier geen waarborg hoegenaamd oplevert, vindt, helaas, eiken dag eene sterkere bevestiging. Maar is de wetgeving te slap, de slachtoffers dezer bedriegelijke vennoot schappen zijn niet vrij van blaam. Aangetrokken door de lótingskans, waarop ik gowezen heb, en door de botrekkelijk hooge rente die hun wordt toegezegd, aarzolen zy niet hun hebben en houden in eene bouw maatschappij te steken, met de kans alles reddeloos te verliezen. Middelerwijl zouden zij veilig gebleven zijn als zij hun kapitaal in do postspaarbank gelogd hadden. Eene matige rente, doch rustige dagen en nachtenEinde 1891 hadden onzo postspaarbanken 71,608,002 van inleggers in kas, waarop 1,658,148 aan rente be taald werd. De cijfers lijken enorm, zijn evenwel niet zoo geducht als zij schijnen. In Engoland is op elke zes bersonen maar één die geld in de postspaarbank heeft. In Schotland en Ierland is de verhouding nog veel ongunstiger, nl. 1 op 22. Dit is niet veel voor zulke welvarende burgerijen als die in het Vereenigd Koninkrijk. Slechte bouwvereenigingen en andere verkeerde speculatiën hebben dit te verantwoorden. Men schrijft uit Lausanne aan het Nieuws v. d. Dag De vrijspraak van den Directeur der Stoomboot maatschappij op 't moer van Geneve, Rochat, ten gevolge van wiens nalatigheid het ontzettende onge luk van 9 Juli te Ouchy plaats vond, heeft algemeen opzien gebaard, zelfs in Zwitserland, waar men toch aan de zonderlinge inrichting der rechtspraak daar te lande gewend is. Elk kanton heeft zijn eigen straf wetboek. Dat van 't kanton Waadt bepaalt, dat eene schuldigverklaring door de gezworenen alleen dan kan wordon uitgesproken, wanneer 2'jJ der stemmen in dien zin worden uitgebracht. Er zijn zelfs kan tons waar s/i en zelfs */6 der stommen tot eene ver oordeeling veroischt worden. Maar dan bestaat daar tegenover ook de bepaling, dat dezelfde meerderheid tot vrijspraak veieischt wordt. Kunnen de gezworenen tot zulk eene meerderheid niet geraken, dan worden zij voor een zeker aantal uren opgesloten, ten einde nader te beraadslagen. Wordt ook dan geen resultaat verkregen, dan wordt de zaak voor eehe andero jury gebracht. Kan ook deze niet tot een beslissend re sultaat geraken, dan wordt de aangeklaagde als vrij gesproken beschouwd, 't Strafwetboek van 't kanton Waadt kent echter deze bepalingen niet en acht den beschuldigde vrijgesproken, wanneer niet s/s der stommen zich voor zijne veroordeeling verklaard heb ben. Wel staat de Staatswetgeving boven de katton- nale, maar met angstvalligheid eerbiedigt de eerste de bijzondere bepalingen vau de laatste. 'L Staatswet- boek bedreigt uitdrukkelijk mot straf 't in gevaar brengen van porsonen en goederen, die zich bevinden op vaar- en voertuigen, besterad tot vervoer der post. Nu is 't wel is waar aan geen twijfel onderhevig dat de stoomboot Montblanc tot deze klasse van vaar tuigen behoort, maar de directeur der posterijen legde de verklaring af, dat de Montblanc bij die vaart geen enkolon postzak of ander poststuk vervoerde. Deze omstandigheid schijnt het oordeel der gezworenen bepaald en veroorzaakt te hebben, dat 5 stemmen 't schuldig en 4 't onschuldig uitspraken. De eerste vraag die aan de gezworeneu gesteld werd „Is Rochat schul dig op den 9 n Juli 1892 door nalatigheid en tekortkoming in zijne verplichtingen, personen of goederen op eene stoomboot, die tot vervoer der post bestemd was, aan een groot gevaar te hebben blootgesteld en zoo eene aanmerkelijke schade en in 't bijzonder den dood van 26 personen veroorzaakt te hebben?" deze vraag werd door de gezworenen eenparig met neen beant woord. Dit ontkennende antwoord stelde de zaak buiten bereik van 't Rijks-strafwetboek. Eerst daarna volgdo de vraag, op grond van 't kan- tonnalo strafwetboek: „Is de aangeklaagde Rochat schuldig door nalatigheid of plichtverzuim den dood van 26 personen veroorzaakt te hebben?" Op deze luidde 't antwoord: 5 stemmen ja, 4 neon. De machinist Fornerod werd met 3 stemmen schul dig, met 6 onschuldig verklaard, terwijl de inspecteur ingenieur Lips, die bij herhaling gewezen had op don slechten toestand van 't stoom-reservoir, met algemeene stemmen werd vrijgesproken. Onmiddellijk na zijne vrijspraak en daarop volgende invrijheidstelling heeft Rochat zijn ontslag als direc teur ingediend bij den raad van bestuurdeze echter heeft dit ontslag geweigerd, maar hem als directeur afgezet. Intusschen is, gelijk wij reeds berichten, het Open baar Ministerie in hooger beroep gekomen tegen de vrijspraak. In Juni van dit jaar ontvluchtte uit de gevange nis te Halberstadt, in Pruisen, een gevangene, die aldaar wegens diefstal ouder verzwarende omstandig heden zijn straf onderging. Hij was veroordeeld tot acht jaren en nog maar kort in de govangenis toen hij ontvluchtte. Het bleek dat hij naar ons land de wijk genpmen had, en het was hoogstwaarschijnlijk dat hij zich te Amsterdam zou ophouden. Dit vermoeden werd weldra bevestigd, doch tot nu toe wist de man zich steeds aan het toezicht van de politie te onttrokken. Woensdagavond echter was het oogenblik gunstig en werd de vluchteling in de nabijheid van zijn tijdelijk verblijf up den N. Z. Voorburgwal in hechtenis ge nomen. Vrijdag zal hij worden uitgeleverd. Onder de deelnemers aan het vredescongres, dat in 't laatst van Augustus te Bern is gehouden, kwam ook voor, als vertegenwoordiger vau Honduras en San- Salvador, „de markies van Castello Fogli, gevolmach tigd Minister". Eenige dagen daarna, den 3n Sep tember, reed de markies in een rijtuig met twee paarden bespannon in schitterend uniform naar 't paleis van don Bondsraad, om zijn geloofsbrieven te overhandigen. Nauwlyks was echter de markies geaccrediteerd als buitengewoon gezant bij de Zwit- sersche Regeeriug, toen zich verschillende geruchten verspreidden, die geen gunstige getuigeuis behelsden van den markies van Castello Foglia. Herhaaldelijk wilde hy zijne opwachting maken aan het Depar tement van Buitenlandsche Zaken, waar hij echter niet toegelaten werd, omdat ook de Regeering hem scheen te wantrouwen. Langzamerhand werd men, ook door de dagbladen, beter omtreDt den persoon van den gezant ingelicht en bleek het, dat men met een oplichter te doen had. De markies scheen lont te ruiken, want 28 October schreef hij den Bonds raad, dat zijn zonding in Bern was afgeloopen hij ging thans naar Engeland. Volgens mededeelingen is de markies een oplichter die herhaaldelijk is veroordeeld. Ook de politie te Parys loert op hem. In Jomachio, een Azteken-dorp in de provincie Chihuoha in Mexico, hebben de bewoners, verbitterd duor de moeilijkheden die hun door het Gouvernement in de uitoefening van hun godsdienst zijn in de weg gelegd, sedert byna een jaar geweigerd, hun belasting te betalen. Een paar maanden geleden is daarom een afdeeling troepen naar het dorp gezonden, om de Azteken tot die betaling te dwingeji, wat echter tengevolge had, dat de troepen met een verlies van 14 man, officieren en solda ten, en mot achterlating van 47 gevangenen moesten terugtrekken. De President van Mexico, de heer Parfirio, gaf bevel, de geheele bevolking van Jamachio uit te roeien welk bevel verleden week Zondag zou ten uitvoer worden gebracht, De bewoners waren vereenigd in hun kerk, toen zij door de Mexicaansche troepen werden overvallen. Zij hebben zich wauhopig verdedigd, wat echter niet belette, dat 868 hunner werden vermoord. Zij heb ben hun leven echter duur verkocht, want ook de troepen hebben een groot verlies geledeö, Het vuurwerk, verleden week Vrijdag te Chicago afgestoken bij gelegenheid van de inwijding van de tentoonstellings-terreinen, is wel het grootste, dat ooit is vertoond5000 granaten werden uit 1000 vuurmonden gelost25000 pijlen van allerlei soort, van 12 tot 72 centimeter lengte, en sommige 152 kilo wegende, doorkliefden 't luchtruim40 lioht- ballons werden opgelaten; kortom, in hot geheel werd 50 ton kruit en ander materiaal gebruikt300 man waren daarbij te werk gesteld. Het slotstuk was een bombardement met 10,000 vuurpijlen en donderbussen. Een 100 voet hooge nabootsing van do Niagara-watervallen, in kleuren, en een Ameri- kaansche vlag van 100 voet lengte en 20 voet breedte, die 2000 voet hoog werd uitgeslingerd, waren de voornaamste stukken. Men schat't aanwezige publiek op een millioeft menschen; 't vuurwerk heeft f 72,000 gekost. t Gisterenavond werd de eerste voorstelling in het abonnement gegeven. Het bleek opnieuw dat het Goudsche publiek meer van drama's houdt, ten minste dan is de zaal in den regel voller. Ofschoon het tamelijk goed bezet was, konden er op de balcons nog velen plaats vinden. Opgevoerd werd het blijspel „Gevaarlijke Middelen', dat goed in elkaar is gezet en deu naam van „amu sant" ten volle verdient. De vele, snel op elkaar volgende grappige scènes, die bet stuk bevat, vielen blijkbaar zeer in den smaak. De hoofdrol was in handen van den heer H. de Vries, die haar op uit stekende wijze vervulde. Mevrouw Marie van Eijsden Vink had geen gemakkelijke rol in dit stuk, maar handhaafde haar ouden roem uitmuntend. De heer D. Haspels was als geknipt voor zijn rol var. ge- noesheer. Door zijne gevaarlijke middelen werd hij leelijk in het nauw gebracht. Met tact eu voorzich tigheid wist hij er zich evenwel goed uit te redden. De champagne-scène en hot tooneel na dat roesje, toen geen van beiden wist wie de liefdes verklaring had uitgesproken hadden veel succes. Mej. R. Haspels en de heer Tartaud komt beiden een woord van lof toe voor hun aardig spel. Erick en Rudolf brachten er het hunne toe bij om de lachtspioren in beweging te brengen. Het I astukje Taalfoutenwas niet minder amu sant. De heer Rosier Faassen, de anti-letterkundige, was onbetaalbaar. Aardig waren de combinaties hoe hij tot tweemaal toe genoodzaakt werd zonder zijns dochters hulp te sohrijven. De oudheidkundige, de heer van Kerckhoven, had hier een dankbaarder rol dan in 't eerste stuk. Mej. R. Haspels voldeed ook hier zeer goed. Tot ons genoegen kunnen wij constateeren dat deze eerste voorstelling goed geslaagd is. Laat het een goed voorteeken zijn voor de overige, die ons nog wachten C. De werkliedenpartij in België is naar Dalziel seint, zeer ontevreden over de gisteren genomen besluiten der grond wets-commissie. Deze beslissingen verwonderen trouwens eenigszins. Nadat met grooten ophef verkondigd was, dat de meerderheid des volks algemeen of byna algemeen kiesrecht wenschte. nadat de liberale en een deel der clericale pers verklaard had, dat, hoe ge vaarlijk een dergelijke plotselinge uitbreiding van het stemrecht mocht wezen, men zich tegen dien sterken drang niet langer verzetten mocht. komt eensklaps de tijding dat de commissie met groote meorderheid van steramen het algemeen kies recht, hetzij onbepaald, hetzij beperkt door een census, door eene bepaling van ouderdom en vesti ging of door talrijke uitsluitingen, éen voor éen ver worpen heeft en zelfs van een voorstel tot samen stelling der Kamer op den grondslag van vertegen woordiging der belangen niet heeft willen weten. Alleen het voorstel Smet do Naeyr voor een woning- census werd aangenomen, en wel met 13 tegen 5 8 temmen. Met groote tegenwoordigheid van geest hebben de Brusselsche afgevaardigden Férou en Janson ge poogd, uit de schipbreuk nog het mogelyke te redden, door hun voorstel om het algemeen stem recht alleen in do kieswet maar niet in de grond wet uit te sluiten. Dit voorstel vond evenmin genade. De Smet de Nayer wil een huismanskiesrecht. Volgens zijn voorstel zouden de Kamerleden dadelijk gekozen moeten worden door 25- of meerderjarige burgers, die eigenaars zijn van woningen van meer dan 100 frs. huur per jaar of die als voornaamste bewoner ten minste één jaar een huis of gedeelte van een huis bewonen dat een in de kieswet te bepalen koopwaarde heeft van minstens 1050 fr. De liberale afgevaardigde Janson daarentegen wilde zuiver algemeen stemrecht, Alleen de in 15 groepen verdeelde onwaardigen wordon uitgesloten. De verklaringen van de leiders der meerderheid in de Kamer deden reeds verwachten, dat het alge meen stemrecht in de commissie hevig bestreden zou worden. De ministerpresident Beernaert legde nog onlangs in haar midden de volgende verklaring af „Er zijn 135,000 kiezers. Do heer Jauson wil er 1,200,000 wij 600,000. Men zal zich dus moeten verstaan. Het kiesrecht van allee zal komen, maar het zou niet verstandig zijn de grondwet dadelyk van top tot teen te herzien. Het zou een misslag zijn, op eens te ver te willen gaan. Dit zeide Demeur in 1888, toen hij aanraadde Engeland te volgen. Ook wij verkiezen boven hot algemeen kiesrecht van Frankrijk het Engelache huismanskiesrecht." Wat de regeering vooral wenscht, is het beroep van den koning op het volk. Aan de liboralen moet zij veel toegeven om hun steun te betalen voor dit

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2