BOVENWONING IS H. J. M. KABEL, 'nmnis; Miasm 34? STAATSLOTERIJ. Winter Mantel Is IZQUISE BOOTS ORANJE-BITTER Bleekerknecht Gevraagd Aanbesteding Cursus T eekenen begint 16 November. GESCHIKT PERSOON, 1 opgeruimd. bij Slotemaker Co. ADVERTENTI&N. aanbesteden Turfmarkt H. 159. Mineraalwateren heb opgericht, Dagelijks Versch St. NICOLAAS, SIROOPWAFELS, en verschillend gebak. Spoedig Gevraagd LOTEN en Gedeelten van LOTEN vorige saisoen BAHLMANK Co. f 400 belooning. Burgerlijke Stand. Moordrecht: Zevenhuizen De Levering van Kruideniers waren en eenige Levensmiddelen voor het jaar 1893. J. J. van VELZEN. OOSTHAVEN B. 36. v. Hoofdakte, 'j jBl!J]s[iuiJ8ld\; Wed. A. C. COSIJN. GOUDA. Likdoorn-en Ur at ten tinctuur, K iespijntinetuur Toen do cholera in Rusland zoo erg heerschte eu ook de stad Nischni Nowgorod had aangetast, is herhaaldelijk in alle bladen melding gemaakt van de buitengewone energie van den aldaar bevelvoerenden generaal Baranow, die maatregelen nam tot bestrij ding der epidemie. De door 't gepeupol veroorzaakte onlusten, zooals zich die in Samara en Saratow ge durig herhaalden, werden hier in de kiem onderdrukt. In geen enkele audere Russische stad werden de voorzorgsmaatregelen met zoo groote stiptheid geno men en werd de cholera zoo suel bestreden. Gene raal Baranow bewerkte daardoor, dat de jaarmarkt te Nischni-Nowgorod niet uitgesteld behoefde to wor den. De kooplieden die toeh reeds groote verliezen hebben geleden, zyn daardoor van nog grootere schade verschoond gebleven. Generaal Baranow's verdien sten worden daarom ook in alle kringen op prys gesteld. Een koopman die gedurende do jaarmarkt te Nischni-Nowgorod verblijf hiold, schreef een brief aan zijne vrouw te Leipzig, waaraan door 't Leipzi- ger Tageblatt de volgende mededeelingeu ontleend worden //Overal ontdek ik de sporen der werkzaamheid van generaal Baranow. Tot in do geringste kleinig heden strekt zich zijne voorzichtigheid uit. Desinfectie-middeleu zijn tegen zeer billijke prijzen verkrijgbaar en de armen kunnen deze zelfs gratis krijgen. Do strateu worden goed gereinigd in goteu en kanalen ziet men carbol stroomen. Gy kunt u niet voorstellen hoe verbaasd tk was, toen ik heden, bij 't overloopen vau 't jaarmarktplein, op talrijke plaatsen enorme vaten ontdekte, die ge kookt water en rooden wijn bevatten. Ook hier had Baranow de hand in 't spel, want op zijn aardringen zijn verscheidene wijnhandelaars overeengekomen den wyo kosteloos te leveren. Datzelfde geldt ook voor de koffiehuizen en volkskeukens, waar onder politie toezicht zindelijk bereid eten en drinken aan de ar men wordt verschaft. Hoe kloek generaal Baranow zich bij 't uitbreken der ziekte gedroeg zal ik u voor de aardigheid melden. Hij had bevolen, dat de zie ken dadelijk naar de barakken moesten worden over gebracht, maar gy kunt wel begrypen dat voor 't overbrengen der aangetasten niemaud te vindeu was. Toen sloegen Baranow en zijne adjudauton zelf de handen aan 't werk en gaven bet voorbeeld. Natuur lijk bleef do uitwerking niet uitieder beijverde zich om niet aroor hen onder te doen en zelfs vreem delingen hielpen mee. Waar men loopt ontmoet men Baranowdag en nacht bezoekt hij meermalen de ziekenhuizen en lazaretten, om de ziekeu te troos ten en de oppassers aan te sporen, 't Is dus geen wonder dat Baranow's naam op ieders lippen is en iedereen zijn onvermoeide voorzorgen looft. Uit de straatgelden, die gedurende de jaarmarkt meer opbrengen dan anders, worden de onkosten der maatregelen bestreden en iedereen moet daar nog eeue extra-belasting 7an 60 kopeken aan toovoegeu. Had Hamburg maar een tweeden Baranow gehad Verbeeld uBaranow heeft thans zijne woning ia het keizerlijke paleis te Nischni voor de zieken in geruimd, daar er geen plaats meer in de barakken was. Zulk een daad van grootmoedigheid doet na tuurlijk iedereen veronderstellen dat Baranow een bewijs van waardeering van hooger hand zal ontvangen. De rede, door Stanley te Harrow gehouden over de ontdekkingsreizen in Afrika, is door een zeer tal weerom zoo gauw als i'c kan," zeide zij. Zij repte zich zoozeer met het sorteeren van de post, dat zij niet zooals gewoonlijk op den uitkijk was van een brief uit Washington, toen zij plotseling er een in haar baud zag. Haar hart bonsdezij hield op met de brievenmaal te sorteeren, ten einde deu brief stijf in haar bevende vingers vast te houden. Hij was dus gekomen Nu zou haar moeder zich beter voelen en tegen deu eten opstaan. In de verwarring harer dankbaarheid welde een gebed in haar hart op, maar zij vond geen woorden, uitgezonderd //Onze Vader, Die in de hemelen zijt, Uw naam zy gepro- zec o! wat ben ik blijUw Koninkrijk kome. /,Hier is een pak voor je, Maudy', zeide Olly. #Ik heb glad vergeten het je te geven toen ik de tasch aanreikte." Zij opende bet schuifraampje on nam bot pak aan, maar zij was te blij eu opgewonden om er voel aan dacht aan te wijden. Zy wa9 begonnen de brieven in de loketjes te stoppen met de eene hand, den kostbaren brief stijf vastgeklemd houdende in de an dere, en rij schoof het pak een beetje naar ééne zijde. fHet is een pak lakens, geloof ik," zoo dacht zij, Sally Goodrich was nog nooit zoo lang bezig ge weest met haar beurs uit den diepen zak van baar rok te voorschijn te halen om te betalen, voor het vel postpapier dat zij gekocht hadnoch drong mijnheer Thyme, de logementhouder, er ®oit zoo lang op aan met te beweren, dat het tijd was om infor- ryk publiek aangehoord. Het belangrijkste was wel hetgeen hij omtrent Uganda zeide. Het volk noemde hy bijzonder beschaafd, in vergelijking met de stam men die hij op de oostkust van het Victoria-Uganza had gevonden. De Britsche Oost-Afrika-Maatsohappij beschikte echter niet over de noodige krachten om het land goed te kunnen beheereu en daarom zou do beslissing der regeering omtrent het al of niet ontruimen van Uganda van zeer veel gewioht zijn. De ontruiming werd door Stanley sterk afgeraden op grond van den rykdom van het land, dat voor Engeland groote voordeelen zou kunuen opleveren. Reeds gedurende een zestal weken volgden te Rotterdam do agent-majoor vah politie P. I. B. liuijts en de. agent 3e klasse W. P. Stolk, als kolen sjouwers verkleed eu met zwart gemaakt gelaat, on vermoeid bet spoor van twee'hoogst ongunstig bekend staande boeven, door hen verdacht van zich aan verschillende groote diefstallen, die in den laatsteu tijd daar plaats vonden, te hebben schuldig gemaakt. Ook gisteren avond volgden zy deze lieden en zagon zy, gezeten op eene schuit die aan de G'oolvest lag, hen omstreeks 7 uren vordwijnon in do woning vau de wéduwe Van den Toorn, aan den Coolsingel ito. 57, boek van de vau Oldenbarnoveltstraat. Deze weduwe, die de bovenverdieping bewoont, waarin zich de ingang aan de zijde van de van Oldenbarno veltstraat bevindt, had zich naar de Roomsch-katho- lieke kerk op de Hoogstraat begeven, hetgeen door de inbrekers was opgemerkt, die bepaald geWeteu moeten hebben, dat de weduwe gewoon is dit iedereu avond te doen. Na mot een valschen sleutoi de straatdeur geopend te bobbeu, hebben zij zich naar boven begeven, ver schillende kasten eu laden opengemaakt of open gebroken, en ontvreemd een bedrag van ruim 1000 aan bankpapier en specie. Vermeenende hun werk behoorlyk te hebben verricht, waartoe zij zich onge veer 20 raüiuten in de woning hebben opgehouden, begaven zij zich naar beuoden om te vertrekken, doch werden toen door genoemde agenten, die in middels hunno schuilplaats verlaten en zich voor do woning van de weduwe Van den Toorn geposteerd hadden, gegrepen, geboeid en uaar bet politie-bureau in de Witte de Withstraat overgebracht, waar al bet ontvreemde in hun öctit is gevoudeu. Beide aangehoudenen, de een reeds bejaard on de audere een man in dekracht van zijn leven, maakten reeds herbaalde malen met de politie en justitie kennis, zij zijn voojrloopig achter slot en grendel gezet eu zullen aan de justitie worden overgeleverd. Dr. Baruouw heeft zich tot zijne medeleden van de Vereeniging voor lyk verbranding gericht, om huu te kennen te geven, dat z. i. het besluit tot het op richten van een lijkoven overijld is genomen, wijl art. 1 vau de wet op het begraven vau lijken zonder voorbehoud het begraven voorschrijft. Voorts wordt het volgende onder hun aandacht gebracht: #Toen het besluit tot het oprichten van een lijk- oven was gevallen, heeft bet hoofdbestuur van onze Vereeuiging jich geweud tot het hoofd bestuur van tie Vereeniging het WiUe Kruin met het verzoek haar voor het stichten van een crematorium een stuk grond te verkoopeu van bet aan die Ver.eui- giug toebebooreude terrein, doel uitmakende vau het herstellingsoord Heideheuvel te Hilversum. Dit. maties in te winnen omtrent de zomerverblijven* Amanda had een gliculach vau goluk om de lippen» niettegenstaande zij zoo opgehouden werd, toen het haar eenkiaps inviel, dat het pak een present kon zijn van mijnheer Hunter. O, maar dit was haa9t te veel geluk en vreugd! Toen ten slotto het pu bliek weg was, greep zij den bundel en den brief, en reude de 9cbuur door, et liet de robd, wit en blauwe deur met oeu hevig geklepper achter zich dicht vallen zij gunde zich den tijd niet om haar dicht te doen. O, de agitatie en blijdschap van die twee vrouwen Wat kregen zij een ingeving van verg 'viugsgezindheid voor het lange wachten O die blijde opgetogenheid, waarmede zij zich mijuheer Hunter's erkentelykbeid voorstelden, en die verbazing over 'net pak dut den brief vergezelde #Ik hoop niet, dat by zich verplicht voelt ons een geschenk terug te geven, hoe vriendelijk ik het ook vaa hem vindeu zou. Maak eerst deu brief open en lees wat bij schrijft. Toe gauw, kindlief!" Amanda's vingers beefdea bij bet openeu vau (le enveloppe en zij lus in ééneu adem door. Juffrouw Gedge zat overeind in bed, en schoof bet ruime plooisel van haar nachtmuts naar achteren, opdat niets haar oogen zou ontgaan. z/De heer Hunter geeft hiermede te kennen in ordor ontvangen te hebben een pukje van juffrouw Gedge, alsmede haar brief, waarvoor hij bij dezen verzoekt haar zijn dank te raogeu betuigeu. Het spijt hem het pak terug te moeten zenden, daar zijne verzoek werd afgeslagen, omdat het hoofdbestuur der Vereeniging bet Witte Kruisf overtuigd was, dat de nabyheid van bet crematorium nadeelig zou in werken op het bezoeken vau het Herstellingsoord. «En wat deed nu het Hoofdbestuur der Vereeniging? //Het wendde zich tot de maatschappij Trompen berg en kooht van deze een stuk groud, in du onmid dellijke nabijheid van het woonhuis van het Herstel lingsoord //Heideheuvel" gelegen, juist aan het hek, waar gewoonlijk de patiënten doorgaan bij bet komen van en gaan naar de halto van de Kraailooscbe brug." Met hot oog hierop stelt dr. Barnoww voor wden aankoop van hot torroin in de nabijheid van Heide- heuvel" niet goed te keuren. Christoffol Colombus, hertog van Veraguai en af stammeling van den grooteu wereldontdekker, beeft thans, op 50jarigen loeftyd, evenzeer m* t vernederiug en tegenspoed te kampen als zijn beroemde voorvader. Drie jaar geloden nog was de rijke hertog van Ve raguai minister van eoredieust in Spanje. Een ont zaglijk deel van zijn fortuin heeft hij besteed aan de verbetering van den landbouw. Ongelukkigerwijze heeft de val van oen bankiershuis hem zijn gebeele fortuin doen verliezen, zoodat zijne schuldeischers, juist eenige (lagen vóór den eigenlijken Columbusdag, de meubelen van den hertog deden verkoopen. Dood arm, doch met Cdstiliaanscho fierheid heeft de hertog zich op een klein dorpje teruggetrokken. De oorzaak van bet //alpengloeien" een prach tig natuurverschijnsel, dat reizigers iu Zwitserland nu en dan genieten is, zooals men zal weten, nog niet verklaard. Nadat de zon is ondergegaan en de bergtoppen reeds in de schemering geraakten, begin nen deze eensklaps in vurig rood te scbittdreu,-als waren do sneeuwtoppen veranderd in gloeiend metaal. Prof Frankel, te Berlijn, hoefc een onderstelling tor verklaring geopperd in de //Naturwiss. Rund schau". Hij onderstelt, dat de roode belichting ont staat, wanneer de zon in oen laag wolken ondorgaat doch nabij den horizon dan nog eens baar licht (door den wuterdarap rood gekleurd) door een spleet in de wolken naar de toppen der alpen opzendt, die dus feitelijk voor 't ontstaan vau het lichteffoct slechts schijnbaar reeds in de schemering moeten zijn ge weest. Waarnomingen in de clubhuiton op de bergtoppen zullon moeteu uitmaken, of deze hypothese de juiste is* Verpleging van Cholera lijders. Een caüdidaat in de geneeskuude schrijft ftan het Utrechtseh Dagblad Zaterdag-avoud jl. liet zich een patient van deu protestantschen godsdionst in de Amalia-Stichtiog opnemen. Daartoe door don geneesheer uitgenoodigd, bracht ds Van Koningsbergen hem een bezoek, dat op hoogen prijs werd gestold. Om den lijder door monscben van zijne eigen gezindte te doen verplegen werd terstond in de Diaeonesssen-inrichting om hulp gevraagd. Er was, zoo luidde het antwoord, op dat oogeublik geen diacones disponibel. Op verzoek stelde toon het St. Andreas- gesticht nog een ver pleegster tor beschikking, die terstond met de groot ste toewijding het moeilijke werk ondernam. Men deuko over de taak van verplegers van cho- leralijuers, die hun plicht doen, niet te lichtWie niet by ervaring weet hoeveel van hen geëischt wordt, kan het zich niet voorstellen. betrekking hem bet aannemen van giften verbiodt." Juffrouw Gedge leunde achterover in haar kussens, haar gelaat bi-trokkeu vau schrik on ontsteltenis, bedroevend om aan te zion. //Mandyhet is ons album," zeide zij. «O, Maudy!" Haar wangen schenen in te vallen en haar kin trilde. //Mandy, t is ons album!" fluisterde zij. Amanda Gedge stond als verlamd. //Wat," stot terde zij. //Wat, moeder, wacht! Het zal alles wel in orde wezen. O, mama, huil nietMaar Amanda was zelve aaft liet schreien. «Ik geloof toch,, dat hy vriendelijk is; laat ik het nog eens overle zen. Luister nu, moederhij verzoekt zijn dank te mogen betuigen verzoekt moeder. O, dat is ze ker, dat hij vriendelijk is. Hij betreurt het dat beduidt dat het hem zeer spijt; dat beduidt het moeder; en het is zijn betrekking, die hem dwingt het terug to geven. En en hij vraagt den per soon, die het voor hem schreef, u zijn dankbetuigin gen te zenden. U ziet, hj beeft het zdó druk, dat hij uiet eens zelf kan schrijven!" Amanda had nimmer een brief geschreven gezien iu deu derJou persoon, daarom was deze uitlegging heel natuurlijk voor haar en leek ook verstandig. Maar do schok was te veel geweest voor juffrouw Gedge om terstond voor rede vatbaar te wezen, /ij drukte haar vervallen, verouderd gelaat in bet kussen en schreide als een kind. Hordt vervolgd.) Het bericht, dal een nieuwe patient zal komeu, brengt alle iu bewoging. Een bed wordt opgevuld met warme kruiken, waarvoor steeds h et water ge reed gehouden wordt warme linnen kleeding wordt klaar gelegd, honderd andere kleine dingen worden in orde gebracht. Zoo kan het arme slachtoffer der boosaardige ziekto bij zijne aankomst onder warme dekens worden gelegd De klooren waarmede hij binnengebracht werd, worden terstoud iu kokend water ontsmet en het lichaam zelf gereinigd iu zooverre de toestand «lat veroorlooft, en hot kun gesohieden zonder deu lijder af te koelen. Nu komt het er op aan, het lijden van den pa tient, die meestal geen oogenblik stil ligt, zooveel mogelijk to verzachten, zijn hoofd of andere lichaaras- deeleii to ondersteunen, als hij door sommige be kende onaangename verschijnselen dor ziekte gekweld- wordt, do uitwerpselen zoo op te vangen, dat zij in zeef korten lijd volkomen onschadelijk gemaakt kunnen worden, het liohaam rein te houden en voor eene goede ligging van de kruiken en de dekens te zorgen, Don patient moeten telkens water, wijn, Champagne, geneesmiddelen worden aangeboden of opgedrongen. Ziek als hij is, meent hij veelal dat wat hem gebo- deu wordt niet geschikt is, bet brauden van zijn maag verergert, zijn benauwdheid om het hart doet toenemen. Oadertu8schen moet het wrijven van de ledematen beginnen, dut niet minder krachtsinspanning en ge duld eischt. Onophoudelijk wonsoht do lijder, die door on- dragelijkon angsi gekweld wordt, anders te liggen zijne armen moeten omhoog of omlaag gebracht wordenhij meent rust voor zyn hoofd te zullen vinden, als dit hooger of lager, naar links, of naar nchts, of op zyde gelegd wordt. Do krampen, of andere onaangename gewaarwordingen in de spieren maken, dat één raensch haast aanhoudend bezig moet zyn met het veranderen van de ligging der beunen. Uet doet iemand vvoldadig aan, de broeders van z/De Deo" en de zusters van «St. Andreas" bezig te zion, door niets gedreven, dan door do zucht om een menschenleven te redden, of, als dat raogetijk is,het lijden van de laatste uren te verzachten Karakteristiek is hunne droefheid als du ziekte een o ongunstige wending neemt, hun vreugde, als zioh verschijnselen van beterschap opdoen. Aan het ziek bed van den eholeralijder denkt niemand aan ver schil van godsdienst; alle zieken beschouwt men als zyne broeders, die men zoo gaarne helpen wil. GEBOREN2 Nov. Cornelis, ouders W. Heij en M. Muylenburg. 4. Dirk Nicolaas, ouders P. Stalenberg (overleden) en P. Sas. OVERLEDEN: 3 Nov. P. N. de Jong, 1 ra. ONDERTROUWD: 4 Nov. P. H Balen, 22 j. én W. van Erk, 20 j. L. H. Mus, fe 's«iravei- bago, 23 j. en C. Slogl, 26 j. W. Bossers, 23 j. en B. Kamp, 24 j. J P. de Joug, 38 j. on M. van Klaren, 24 j. S. Moijer, 20 j.onA. Hofman, 21 j. C. J. Kromme, 23 j. on C. J. M. Bosch. 26 j. GEBOREN: 16 Oct. Sophia, ouders D. van Ber gen Brnvenboer en A. Steenbeek. 25. Jan, ouders M. Tuijnder en L. Goudriaan. 26. Hendrik, ouders P. Frederiks en M. C. van der Gieson. 29, Ja cobus, ouders L. Verhoeff en M. Slobbe. 2 Nov. Hendrik Johan, ouders H. Bloemink en J. Jansen. Gerit, ouders B. Hoogendoorn en C. P. Burger. OVERLEDEN16 Oct. A. Dongolmans, 18 j. 80. M. A. Bouwman, 3 m. ONDERTROUWD28 Oct. G. Brandse, te Moordrecht en M. C. Braschoofden, te Nieuwerkork a/d IJssel. GEBOREN Adrianu8, ouders M. van der Wiel en E. van Heukelom. OVERLEDEN: A. Verhoef, 2 j. ONDERTROUWD: H. Niouwland en G. Haak. flink voor zijn werk aan de kuipen, niet boven de 45 jaar. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden, loon f 10.per week. Brieven met opgaaf van vroeger en tegen woordige betrekking aan de Zuid-Hollandsche Stoom- Waschinrichting, Loosduinsche Weg 305 den Haag. REGENTEN der beide Gasthuizen alhier, zullen op MAANDAG den 14n NOVEMBER a. s. des aronds ten 81/, ore, ter Kamer ran Regenten De voorwaarden van aanbesteding en leve- ring liggen van 9 NOVEMBER af voor ge gadigden ter lezing in het Gasthuis, alwaar ook de monsters ter bezichtiging zijn gesteld. De inschrijvings-biljetten worden aldaar in eene gesloten bas ontvangen en kunnen be-\ langhebbenden bjj de opening,' daarvan op dag, uur en plaats bovengenoemd, tegenwoordig zijn. Regenten voornoemd, J. F. M. TEMMINCK, Voorzitter. C. C. KNAAP, Secretaris. Gouda, 5 November 1892. TE HUÜR voor een klein gezin eene nette a 1,25 per week, adres onder No. 2230 aan het Bureau dezer Courant. Met deze heb ik de eer mijn geachte begun stigers te berichten dat ik bjj mjjn BIERBOT TELARIJ een Fabriek van tegen concurreerende prijzen. Aanbevelend, Heden heeft de Opzichter van 's Rijks Wa terstaat J. B. J. LOEFF, (voorloopig adres Korte Tiendeweg boven D 5.) de dienst over de Rijkswerken in- eu om Gouda, tot Kralin gen, Rotterdam, Holl. IJssel enz., aanvaard. Zich te vervoegen bij den Heer C. KROIJT L. Doelesteeg-Plantsoen. aan een der klein* Stationsboekhandels, tegen eenig vast Salaris als mede procenten van den verkoop, een van middelbare leeftijd, liefst iemand die ge pensioneerd is. Eene kleine borgstelling is noodig. Zich te adres9eeren met franco brieven aan de Station boekhandel MAX SACK, Station Staatsspoor te Utrecht. iqaijjQA e)8 -Sipoods na; uepjoM RigiiVHVdaa uazfud oj[f[[[U| uajfoj ÜBA U9!}I00S 9(1* UBA U0J0A0[ U9 U05pilU )9q^ UBB qOlZ ^99A9q De TREKKING begint MAANDAG 14 NO VEMBER a. s. zijn te bekomen bij de Collectrice van het worden van af verdrijving zeker, per flacon 00 cent. Hoofd-Eau-de-Cologne van H. SELLE, Haarlem, onmisbaar voor schjmlgaande kinderen, per groote flacon 40 ct. geneest dadelijk, per flacon 35 ct.. Vdikrjjgbaar bjj L-. A. dk VLETTER, Markt, Gouda.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2