nu. IEN, childerde iskerk te i der 8t. igen enz. r levens- ibroeders ID, o, 1892. UIT HKT LEVEN. N° 4987. BINNENLAND. Dinsdag 8 November. IEN, FEUILLETON. JL Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. TB t issen. chts LZ. te ma- oodig. c*\ De inzending van advertentiön kan geschieden tot een uur dea namiddags van den dag der uitgave. .0 11 i In het Vaderland komt een schrijven voor van (Uit het Framch.) IV. 1 i letten) Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 'twelk des Maandags verschijnt. bepalen wanneer - --x ion a afgele- van vijf Ned. om nmer en enstaand gedepo- goudsche courant. De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. loorden, toen.... bij Maar nu van ge- B da. :huit van Men meldt ons Zaterdagavond gafde Rederijkerskamer «Onder linge Vriendschap” baar eerste uitvoering voor een staihpvollo zaal bij den beer Dam. Het stuk welke zij opvoerde getiteld «Het o ff er der verleiding" scheen I bij het publiek wel in den smaak te vallen, tenminste dit was uit het druk geapplaudiseer duidelijk op te merken. Ook bot nastukje „Loontje komt om lijn boontje” vond bij het publiek veel bijval. Een woord van lof mag den werkenden leden niet onthouden worden, daar zy voor het eerst op de planken zijnde, het er uitstekend hebben afgebracht. Ten ongeveer 11 uur was het geëindigd, waarna een geanimeerd bal den avond sloot. misschien grootouders, genoot Ik mag er althans niet te vast op rekenen.' Het was in de «letterkundige kroniek" der redactie van De Gid» Januari, 1886 dat hem op die bescheiden vraag werd geantwoord -. «Nu wij nog eens met Jonathan rond wandelen in zijne vrijgezalswaniag mot hem de Haarlenuche couroat open vouwen, blade ren in zijn album, turen op zijn huisklok, dien armen Bob, dien ook wij hebban liefgekregen, herdenken, treden - ons telkens zooveel goede warm gevoelde en edel gedachte opmerkingen, zooveel smaakvol gepen seelde tafereeltjes tegemoet, dat het oude huis, waar aan wy nogmaals een bezoek brachten, ons opnieuw dierbaar is geworden. En dat het velen gaan zal als ons, hopen en verwachten wjj." ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1 5 regels a 50 Centen;,iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Naar men zich wellicht herinnert, is voor eenige jaren een geneesheer te Amsterdam, doctor L. aan den Singel bij het Koningsplein verdronken, vlak voor den stal der Rytuigvasopniging. Men hoorde om hulp roepen, schoot toe en redde een persoon, die op hetzelfde punt ia het water lag te spartelen. De docter werd later dood opgehaakt Destijds liep een gerucht, dat hier een misdaad in het spel was, omdat het horloge van den docter ver mist werd. Dit vermoeden blijkt juist te zyu geweest, althans dezer dagen moet een persoon te Dusseldorf overleden zjjn, die op zijn sterfbed verklaard heeft, dokter L. beroofd en hem te water geworpen te hebben. GOUDA, 7 November 1822. Van het garnizoen alhier zijn Zaterdag twee de tachementen, waarvan een naar Nieuwerkerk en een naar Gouderak, vertrokken, om de hoeven af te zet ten waar het mond- en klauwzeer heerscht onder het vee. Gisteren vierde «Jonathan" Johannes Petrus Hasebroek zijn tachtigste jaarfeest. Wel mocht de schrijver van «Waarheid en Droomen 52 jaren zijn sedert de eerste uitgaaf voorbijgegaan in de «waar de lezers, die mij het eerst door i en be moedigden Ze zyu niet meer, ze zyn uit het land van droomen in bet vaderland der eeuwigi orergegaau Daarentegen is een ander geslacht opgestaan, en omringt in zyn jeugdige gestalte den steeds ouder en ouder wordenden vader van dit pa pieren kind. Zal ik bij de kinderen iets terugvinden van de welwillendheid, die ik van hunne ouders, en Huell, en den wensch dat deze zou en door wie de commissie zich van hare taak mogen kwyten. De heer Ver Huell antwoordde «Als kunstenaar, schryver en vaderlander, had ik, naar aller geroelen, den Nederlandschen Leeuw verdiend en daar een wet geen terugwerkende kracht bezit, kon eene nieuwe Orde my niet tqege- kend wezen. Daarna eerst mocht een medaille my aangeboden en door mij dankbaar aanvaard worden. Eerbied voor ons Vorstenhuis, door geheel myn voorgeslacht met toewijding gediend achting voor ue vele welmeeneuden, doen mij het album met hand- teekeningen, thans, erkentelijk aannemen onware verzekeringen van eenige heeren, vóór den verjaar dag der Koningin, het mij beter achten leden der Commissie niet te sproken. Licht mocht mij een te scherp woord ontvallen. Mijn tot nu toe gezond zenuwgestel heeft door al de ondervindingen van den laatsten tyd geleden. Weest dns zoo goed, my het Album eenvoudig te sturen, met schriftelyke aanbie ding, of met het schryven van gisteren." Aan hot slot van het ingezonden stuk.aan hot Vod. zegt de heer Ver Huell Woensdag 2 November, ontving ik bet Album en beschouwde met aandoening en erkentelykjieid de naamteekeuing van Hare Majesteit onze geëer biedigde Koningin-Begentes en de handteekeningen Hunner Koninklijke Hoogheden. Aan de vale welmeenenden betuig ik by dezen myn hartelijkesi dank en mijn gevoeligheid aan de burgery van den Briel voor de algemeene deelneming van haar on dervonden. De wapens der Vorstelijke Familie, de naamlyst der inteekenaren, de cassette, dat alles ia met evenveel smaak als talent uitgevoerd. Te meer leed doet het my te moeten eindigen met den uit roep van 2 September: «Hij deed veel voor zijn land zijn land deed niets voor hem. uitlegging dwongen gezegd.” Inmiddels was Maart overgegaan in Aprilhet was een kwade maand geweest voorjuffrouw Gedge, zoowel wat die spanning omtrent het album betrof als de aanhoudende veranderingen in de tempera tuur. Maar juffrouw Gedge was niet de eenige per soon, voor wie het seizoen een kwelling was. Wil liam Sprague zeide tot den heer Hamilton, die hem op een goeden dag een vriendschappelyk bezoek in zyn couranten-kiosk in Mercer kwam brengen, dat hij die oude wond in zyn been met zulk weêr voelde; hy geloofde zelfs, dat hij wel een storm kon vóór spellen drie dagen te voren, zoodat hij op het punt was zijne diensten aan te bieden op het Bureau der Wecrwaarueming in Washingtonen loon lachte hij dat hij schaterde, en zeide dat het naar zijne meening een gemakkelijk baantje was, als mijnheer Hamilton het hem ton minsie niet kwalijk nam dat hij zoo sprak. Mynheer Hamilton nam hot hem volstrekt niet kwalijk, hij vond hem zoo gezellig, en meeude dat een verandering William eens goed zou doen voor zijn gezondheidwaarna hij een paar woorden zeide, die William Spragne sprakeloos maakten van geluk. «En moet ik den laatsten April klaar wezen, myn heer? Wel, daar valt niet veel te doen. Ik zal mij hier uitknopen en rayne zaakjes oppakken. Ik king, Mandy,” zoo gaf zij herhaaldelijk als bare van het geval te kennen. «Hij was ge hot terug te zendendat beeft hij zelf 10) «Neem het weg,” zeide zij nauw hoorbaar, en Amanda bracht bet album naar de keuken. Zij was zóo opgewonden en zóó geschrikt voor haar moeder, en zoo verontwaardigd dat haar moeders geschenk verworpen werd, dat de kalme vrouw voor het eerst in haar leven boos werd. Zij legde het album neer op de tafel, met eene beweging die naar geweld zweemde, gaf het daarna een duw met haar knokige handen en prevelde iets binnensmonds. Het was niets meer dan «Jij I” maar Amanda begreep nu de beteekenis van het Derde Gebod, zooals zij het nim mer te voren in haar kalm leven begrepen had. Daarop ging zij naar haar moeder terug. t Het duurde verscheidene dagen eer juffrouw Gedge met kalmte naar het album kon zien, of den brief uit een redelijk oogpunt kon beschouwen, maar lang zamerhand begon zij te zeggen, dat het «in orde” was en zij geloofde wol, dat mijnheer Hunter hun vriendschappelijk gezind was. «Het is zyn betrok-, heb niet veel meer, nu myn arme vrouw dood en begraven is. Ik dacht bet grootste gedeelte van de meubels in veiling te brengen ik had ze niet meer noodig, weet u.” William Sprague's gelaat was rood van opgewon denheid. Hij was een kort, gezet man, met vrién delijke, tintelende, blauwe oogen en een grysacbtigen ruwen baard. Hy droeg een metalen plaat, en liep hinkendeby was stijf van de rheumatiek, maar was nimmer te kreupel of te gehaast om stil te blijven staan, om een vriendelijkheid te bewyzen een kind op te rapen dat gevallen was en te vertroos ten met een penny, of een my! om te loopen om een vriend een dienst te bewyzen. En toch waren zyn vrienden geneigd van hem te zeggen, dat by lastig was, en als een voorbeeld zyu lan ;<lurigt veete met Mc. Cormick aan te halen, zyn mededinger in de volgende wijk - een krijg, gevoerd met de groot ste verbittering aan Sprague’s zijde, en met veel be langstelling gevolgd door ben, die er niet in betrok ken waren. «William zou hem wel hebben wilhm vermi totdat Mc. Cormick de koorts kreeg, en er heen en hem zes weken lang opgepast, zijn ze weer geslagen vijanden.” William Sprague, bewees graag eene vriendelyk- heid, maar het is de vraag of hij een vriendelijkheid t kon bewijzen, wanneer liet van hem gevergd werd. „Ik wil niet gedwongen worden," zeide William; en dat liet hij zich ook nooit doen. voorrede tot den zesden druk (1886) vragen: zijn nu vele van i' 1-J!-1“* hunne goedkeuring en toejuiching verblijdden ■v, on ,1ad i, fl«««4- r. iiiguou zjo xaju utus moot, on fiiju uin uct num -wv. droomen in het vaderland der eeuwige waarheid den heer A. Vor Huell in antwoord op een brief van de commissie die «ich gevormd had om hem op zijn zeventigsten verjaardag eene hulde aan te bieden. Deze brief hield in het verzoek om het huldeblijk aan te nemen, bestaande in een album bevattende de handteekeningen der vereerders van den heer Ver

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1