Buitenlandsch Overzicht. hot onroerend tegenover dien op het roerend vermó gen. Verschil van meaning echter bestond omtrent het cyfer van het percentage. Gelyk reeds gezegd is, waren er vele voorstanders van de verlaging tot 5 percentin een afdeeling algemeen, iu twee afdee- lingen by de groote meerderheid eu in de twee overige afdeeliugen by de minderheid. De gronden waarop dit gevoelen rust, betreffena. den te zwaron druk op het onroerend vermogen -, 6. de vergemakkelijking van de doorvoering van de poraequatie c. do verrui ming van belastinggebied ten behoeve van gemeen ten, aan welke laatste men wilde toegestaan hebben, een hooger getal opcenten op de grondbelasting op ongebouwde eigendommen te heffend. het betrek kelijk niet te hoog geldelijk verlies voor de schatkist. Men berekende wel dat eene vermindering tot 5 pCt. een nieuw offer van 9600 zou kosten, maar daar tegenover mocht men rekenen op een hoogere op brengst dan geraamd is van de Vermogens- en Be drijfsbelastingen, terwijl desnoods voortoopig de af schaffing der Rykstolleu achterwege zou kunneu blijven. Deze denkbeelden, vooral het betoog oratrom de fiuan- ciede gevolgen, vonden echter ernstige tegeuspraak. Van die zijde werd de opmerking gemaakt, dat de nieuwe belastingen evengoed kunnen tegen- als mee vallen en dat het belang der schipperij eu het ver keer ten plattelande (le bestendiging der lollen niet langer gedogen. Bovendien is door de belastingher vorming, welke de minister voordraagt, reeds een aanzienlijke verlichting van druk voor de klasse der landbouwers en der kleine grondeigenaren verkregen. De overgangsmaatregel, in art. 2 voor eenige der daar genoemde kadastrale gemeenten voorgesteld, werd vrij algemeen afgekeurd. Terwijl enkele leden er zelfs een ongrondwettig privilege op het stuk van belastingen in zagen, was de groote grief tegen het artikel, dat het ten eenemale ondoeltreffend zou wezen eu een ongelijkmatigen en onbillijkeu druk ten gevolge zou hebben. Ook als antecedent achtte men bet bedenkelijk, terwyl eene, nog wel afloopende, reductie van 34,000 de moeite en bezwaren van zulk een maatregel niet loont. Met nadruk kwam men boven dien op tegen de uitsluiting van zes steden, daarbij wyzende o. a. op Amsterdam en Arnhem, waar groote open terreinen zijn, waarvan de heffing a 6 pCt. van de nieuwe geschatte belastbare opbrengst een aan zienlijke verzwaring cc druk zou opleveren. Dinsdag 22 November e.k. heeft te Haarlem eon groote internationale kolfwedstrijd plaats, in het café „de Groote Vauxhall* waarvoor men tot deel-, name zich moet opgeven vóór of op 20 Novem ber e.k. Er zyn verscheidene Engelsche weekblaadjes niet juist nieuwsblaadjes die aan ieder op reis zijnd ffersoon, die in bet bezit van het laatste num mer wordt gevonden, een som van 100 p. st. of meer verzekeren, wanneer hem een ongeluk overkomt, waardoor hij verminkt wordt of lijdend. Schiet een reiziger er het leven bij in, dan wordt aan zijn naaste bloedverwanten of rechthebbenden de 7erze- keringssom uitgekeerd. Onder de personen, die bg Ket spoorwegongeluk te Thirsk in Engeland omkwa men, was ook een Schot, die, voor hij te Edinb%rg in den trein stapte, voor reislectuur eenige van bovenbedoelde blaadjos aan het boekenstalletje op het station had gekocht. Het gevolg is, dat aan zijn nagelaten betrekkingen thans een som van 2750 vervloekt veel spijt vanMaar ik zie niet in wst ik daaraan doen kanAls ik hier niet kwam, dan zou er een ander wezen. En kort en goed, ik ben hier benoemd, en het is mijn plicht te blijven waar ik aangesteld ben." Moeder heeft altijd haar plicht gedaan," waagde Amande te zeggen. ,/Dat betwijfel ik volstrekt niet, dat spreekt," haastte William zich, haar te verzekeren. //Er is natuurlijk niets to zeggen op haar. Maar de partij schappen hebben een verandering ondergaan. De democraten zijn er in. Nu, gij on uw moeder gij zijt geen democraten, dus gij gaat *r uit Wat?" riep Amanda, eensklaps met nieuwe hoop naar hem opziende //geen democraten? Wel, als dat de reden is, dan zullen wij democraten zijnIk zal schrijven en dit zeggen aan den President. Wel, wij willen net zoo graag democraten zijn, mijnheer. Wilt u het niet aan den President vertellen?" „Wel Heerezeide William Sprague. Ik zal aan den President schrijven. O, als dat alles is, dan zal het in order komen. Hadden zij ons dat maar eerder verteld, dan zouden wij in No vember. al veranderd wezen." „Wel, juffrouw," bracht William aarzelend in het midden, „ik denk naar het hotel te gaan en wat uit te rusten, mogelijk kunnen wij het dan later van avond nog eens samen bepraten. Ik zal bij u aan- loopen en wat blijven zitten, dan kunnen wij het nog eens wikken eu wegen, en dan zult gij zien p. st. of. dri-en-dertig duizend gulden zal worden uitgekeord. Do correspondent van de Pall Mall Gazettede aandacht op deze zaak vestigend, zegt, dat bg dezer dagen een kort, maar naar zijn oordeel gevaarlyk reisje had te doen. Op het station waar hg zgn kaartje nam, kocht hg voor 9 pence (negen stuivers) de volgende negen weekblaadjes die voorhanden waren-. „Tit Bits"; „Answers"; „Cassell'a Saturday Journal"; „Great Thoughts"; „Homeland"; „Pearson's Weekly"; „Sala's Journal", „Smart Society" en Winter's Weekly." lig bad nu voor negen stuivers reislectuur in overvloed en, als hij door oen spoorwegongeluk zou zgn omgekomen, zou aau zgno vrouw 6350 p. st. (in Nederlandsch gold 76,200) zyn uitbetaald. De heer G. Verschuur sohrgft in de N. R. Ct. oen aardig artikeltje over de Postzegel-ziektewaar- aau wy het volgende ontleenon De verzamel-manie nam van lieverlede den om vang eeuer wetenschap. Zy gaf aanleiding tot hot verschijnen van ty'dschrifteu in verschillende talon, tot tentoonstellingen uitsluitend van postzegels zij deed firma's ontstaan, die zich enkel en alleen tot deu handel bepaalden. Men zal zich misschien ver bazen, te vernemen, dat ik in 1890 een Duitsoh handelsreiziger iu Brazilië ontmoet heb, wiens enkele bemoeiing het was, in allo landen die hg bezocht „Briefmarkeu" in zoo groot mogelyk getal te verza melen, eu vooral de vorige uitgaven van iedereu staat machtig te wordou. Want die oude postze gels, voornamelijk wanneer zij vau twintig of dertig jaren her dagteekenen, hebben hunne marktwaarde gelijk de koffie of de indigo, en voor sommigen wordt een prijs betaald, die aan het fabelachtige grenst. Zoo zyu er, die piet 50, 100, 200 gulden betaald worden, ja er bestaat een postzegel vau het eiland Mauritius, die zoo schaarsch is, dat de marktwaarde 1200 gulden bedrasgt. Het spijt mg, de teekening en de kleur niet te hebben onthouden, doch ik weet, dat het zegeltje tot de eerste uitgifte behoort vau het eiland. In enkele groove steden vau Europa bestaat eene aparte postzegel-beurs, waar handelaars eu liefheb bers zich op gezette ureu heen begeven; zoo vindt men die te Parijs Zondags middags van 1 tot 4 ure in de Avenue Gabriel (Champs Èlysées). Daar wordt niet alleen verkocht, maar ook verruild, en sommige handelaars ontvangen er order, om zich met buitenlandsche correspondenten in verbinding te stellen eu dit of dat zegeltje van dit of dat land machtig te worden. Eene der belangrijkste verzamelingen is die van baron Rothschild te Parys, die er een secretaris op nahoudt eukel en alleen voor het bijhoudeu zijner collectiën, en het voeren der daartoo vereischte brief wisseling. Wanneer ik af eu toe eene buitenlandsche reis onderneem, voornamelijk naar zulke streken der wereld, waar nu juist niet iedereeu komt, dan ben ik telkenmale iu staat, nieuwe oudervinding op te doeu omtrent dien werkelijk ongeloofulyken handel, en niet altijd kau ik een glimlach bedwingen. Het zal onnoodig zijn aau te stippen, dat de aanvragen legio zijn de een voor zich zelf, de andere voor zoon, dochter, maag en vrind. Ik ben er dan ook volkomen aan gewoon geraakt eu vraag systematisch aan menschen met wie ik in aau raking kom, vooral William was wezenlijk vermoeid van het hopdooze van dezen toestand. „Neen, moeder zou niet weten wat er gaande was," antwoordde Amanda. „Ik ik zal uitgaan, beneden langs de brug wandelen, en als u daar wilt komen, kau ik mij duidelijker verklaren; dan zal ik u vertellen waarom wij hier niet van daan kunnen gaat* en dan zult u alles begrijpen." Die ontmoeUDg bij de brug leidde tot niets dan tot de noodwendigheid van nog eon samenkomst, en daarna was William van meening dat hij Ponniville niet verlaten moest aleer Amanda hem begreep en verzoend was met hot denkbeeld van zijn terugkomst op den le Mei(Jus bleef hij zich zoo gemakkelijk mogelijk vestigen in het logement. Zoover was het nu natuurlijk gekomen, dat juffrouw Gedge de eenige persoon in het heele dorp was die zich niet op do hoogte van den toestand bevond, maar iedereen ver- eenigde zich om het voor haar te verbergen. Mijnheer Sprague boezemde zooveel sympathie in, niettegenstaande zijn vast voornemen om „de plaat sing te hebben," dat men niet zoo'u ergen hekel aan hem had als te verwachten was geweest. Hij was de onwillekeurige speelbal der omstandigheden; hij kon er niets aan doen dat was duidelyk ge noeg bij kon zichzelf hier niet uitwerken want, zooals bij wel twintig malen per dag uitlegde „want als ik niet gekomen was, dan zou er een ander zijn, eu dan zou hut even akelig voor Mundy wezen." als hot kooplieden zyn, of zij mij ook oenige vreemde postzegels kunnen afstaan voor vrienden-verzamelaars iu Europa. Zoo kwam ik er drie jareu geleden met ongeveer twee duizend terug van eene reis om de wereld, en gaf er honderd van ten geschenke aan een joug enthousiast, op voorwaarde, dat hij mg al do overige uitzocht, land bij land, en die in afzonderlijke enveloppen deed. Paul us heeft gezegd Een ander wel to doen verslaat honger eu dorst. Welnu, hoevelen ik er heb welgedaan in rnyn leven met postzegels vau meer of mindere zeldzaamheid, kan ik inoeielijk zeggen, maar zeker is het, dat wanneer zij allen eenmaal uit dankbaarheid myuo lijkbaar zullen volgen, ik op een langen stoet kau rekenen. Daaronder is er een, die welvoegelijkheidshalve niet kan nalaten een krans te zenden en eene korte aanspraak te houden, want die vriend heeft mij al wat moeite en last berokkend Hij is eeu geraffineerd verzamelaar, want buiten zyne zeer belangrijke collectie gebruikte postzegels, is het hem sinds eonigo jaren ook om nieuwe te doen, en krgg bÜ iedere reis de opdracht om van sommige landen, waarvan hij ze nog uiet bezit, de geheels serie te koopou, mitsgaders de briefkaarten voor birineu- en buitenland, idem met vooruitbetaald ant woord, frankeerbandjes voor druk work en de zegels voor te betalen port. Ik mocht mij laatstelijk ver heugen in het volvoeren van dieh lastpost op acht eilanden der Antillen, eu kroeg op een er van zulke onaangenaamheden met een postbeambte, die mg autwoordde, dat hij wel wat anders te doen had op een dag dat er eeue mailboot in de haven lag dat ik de tusschenkorast van den direoteur moest inroepen, om te verkrygeu wat ik begeerde. De Engelschen zgn in alles practiseh, dat onder vond ik op het eiland Cyprus, eenige jaren geleden. Het stoomschip, waarop ik mij bevond, daar een halvcu dag vertoevend, ging ik naar den wal, et rnyne oerste wandeling was al weder naar het post kantoor, altijd voor denzelfdeu vriend. Nauwelijks had ik aan het loketje gevraagd wat ik verlangde, of de bediende gaf mij een couvert, waarop de prijs stond aangeteekend, dion ik te betalen had. „Och ja," zeide hg mij, „dat is voor ons veel eenvoudiger „iederen keer dat eene boot van Beyrouth of dsn „Pireaus hier aaulogt, komt er ons iemand lastig „vallen om de collectie van het eiland, eu daarom „hebbed wij ze kant eu klaar De vorige maand werd mij een koddige brief ge toond door den kommaridaut van een der Fransche mailbooten. Een hem onbekende, hoewel voorge vende drie jaren vroeger de reis met hem als passa gier te hebben gemaakt, zond hem 500 franc», met het beleefd verzoek, voor hem to willen koopeo op de West-Indische eilanden 40,000 postzegels van 1 centime en 5000 van 2 centimes. De 600 frans waren natuurlijk onmiddelyk terug gezonden, met de bij voeging van deze weinige woor den op een kaartjeMon cber Monsieur, j'ai autre chose ft faire. De afztnder van dien brief was blijk baar een handelaar in het artikel. Wanneer dis kooplieden een postkantoor bestormen met hunne orders, dan is hot altijd te doen om zegels van de laagste waarde, en is de beambte dwaas of onge- oefenJ genoeg om zijn voorraad af te staan, dan komt 's anderen daags een onschuldig inwoner zijne courant of eenig ander drukwerk fraukeoren, en be komt tot antwoord, dat er op het oogenblik geen zegels voorhanden zijn. William had zich dadelijk de gewoonten van het dorp eigen gemaakt, en elkeen bij zijn voornaam ge noemd. Meer (lan een week verliep in onrust voor Aman da, voor wie het alles niets was dan een lange reeks van angsten en bezorgdheden. Voor den nieuwen postdirecteur was hot niet gemakkelijk, maar interes sant. Hij was zoo vriendelijk mogelijk jegens Amanda by elke voorkomende gelegenheidbij kocht een monsterlijk leelijk klein glazen schaaltje in den vorm van een schelp, en gaf het haur preseuthij plukte zelfs een bouquet wilde bloemen voor haar, die hg eiken (lag vernieuwde en op haar lafol zette. Maar Amanda nam ze gedachteloos aan. Zg deelde haar moeder mede, dat de heer die in het logement ver- blijt hield „die kleine roode man dien u op de diligence zag, die bijna eiken dag op het kantoor komt met zijn hond" dat zij van dien heor de geschenken gekregen had. Juffrouw Gedge herleefde bij het hooren van dit nieuws, zooals de een of andere ongelukkige verlepte bloem, die even opluikt iu dou regen. «Zoo kind,' zeide zij, terwijl haar zwarte oogeu workelijk tiutel- den van pleizier, „je hebt een „beau gekregen Mij dunkt je mocht hem wel eens iqdo kamer laten om mij te ontmoeten, Mamly." William Sprague maakte diezelfde opmerking. „Ik zou gaarne je ma eens zien, Mandynatuurlijk zou ik geen woord tot haar zeggen, maar ik zou £raaK eens poolshoogte nemen." (Hordt vervolgd.) Dit feit heeft zich voorgedaan o.a. op het eiland St. Lucia en te Paramaribo. Nauwelijks waren or zegels van geringe waarde in omloop gebracht, of dio werden door een speculant en zijne acolyten opgekocht, en in een paar dagen was er geen enkel meer to vinden Zoo zijn er op St. Lucia 3000 postzegels van een penny in handen van een koopman, die ze succes sievelijk tegen al stijgende prijzen slijt, en mg oen brief toonde van een handelaar te New-York, die voor honderd exemplaren drie honderd dollars bood! Te Paramaribo wordt de verdieuste van eene handels firma, die de zegels van 2 en 2'/s cent had opge kocht, op eenige duizenden guldens geschat, en die firma rekent er op den hom nog overblijvenden rui men voorraad tot meer eu meer winstgevende prijzen van do hand te zeiten. De postzogel van 2 centen (geol) van Surimarae gelcft dan ook reeds grif een gulden. Op het eiland Haiti was ik getuige van eene vermnkelijke plundering. Eene Duitscbe firma te Port-au-Prince besloten hebbende, alle oude corres pondentie tot het jaar 1867 te vernietigen, werden vyf kislen geledigd en de inhoud op don grond uitgestrooid. De meeste brieven waren van oude postzegels van verschillende landen van Europa voorzien, en alvorens al die pakken werdeu ten vure godoemd, werden de zegels er behoedzaam afgetrok ken. Niet alleeen de bedienden van het kantoor, maar de chefs en eenige vrienden, ter plundering uitgenoodigd, kropen over den grond en ieder eigende zich een deel van den buit toe. Het kantoor geleek voel op een slagveld nu don strijd. leder beroep, ieder handels-artikel brengt zijne fraude medezoo bestaan or ook drukkoryen van valsohe postzegels. Een hartstochtelijk verzamelaar toonde mij eens oen nagemaakte» van het oude Tosk'anehij was wanhopend, want waar moest het heen, wanneer een echte niet meer vau een valschen zou te herkennen zijn In zijn oog was die zaak even belangrijk, als de quaestie of eene schilderij werkelijk van Rembrandt of slechts eene kopie is. De commissie benoemd tot samenstelling van een program voor de sociaal-democratische partij, heeft zich van hare opdracht gekweten. In plaats van een heefc zij echter vier ontwerpen saraengestold. Deze ontwerpen ziju niet naar stemming in de commissie geplaatst. Do commissie wilde de partygouooten in niets binden. Het behoeft niet gezegd te worden dat de commissieleden zich van aanbeveling zullen onthouden in eiken vorm, terwijl Recht voor Allen, De Volkstribuun en Voorwaarts persoonlijk de ontwer pen niet zullen bespreken. De commissie bestond uit de heeren C. Cornelissen F. Dotnela Nieuwen huis, E. van Eramer.es, J. A. Fortuyn en W. H. Vliegen. Wy laten hier het eerste ontwerp volgen „De sociaal-democratische partij in Nederland, or- kennende dat Maatschappelijke arbeid de voorwaarde is van allen rijkdom eu beschaving stelt zich ten doel om zonder onderscheid van geslacht of ras, nationaliteit of godsdienst de arbeidersklasse te be vrijden van het juk der economische afhankeiijkhoid uit den toestand van staalkundige-rechteloosheid en te verlossen uit de matorieelo zoowel als uit de geestelijke ellende, waarin zij, de voortbrengers, ge bracht zijn. Zij ziet de oorzaak van don tegen woord igen toe stand niet in de politieke instellingen, maar in liet wezen van de maatschappelijke inrichting, waarvan die instellingen slechts de afspiegeling ziju, die toe laat dat do arbeidsmiddelen in handen zgn der bezit tende». Zoolang het privaateigendom van voort brengingsmiddelen bestaat, zoo lang zullen onderdruk king en slavernij worden gevonden, want wie heer is van de voortbrengingsmiddelen, dio is tevens heer van hen, die zo slechts door zyn toedoen raag ge bruiken. Het wezen uer loonslavernij is de diefstal gepleegd aan den arbeid. Zg besthat daarin, dat raeuscheu gedwongen worden te werken, terwijl van de opbrengst van hun arbeid hup uiet meer wordt teruggegeven dan hoogstetfs do onderhoudskosten voor zich en hun familie. En zij, die de voortbrengingsmiddelen bezitten, laten voor zich werken, om zich te verrijken door den arbeid van anderen. Er vormen zioh steeds scherper twee klassende bezittende, die geniet zoo der te arbeiden en do niei-bezittende, die arbeidt zonder te genieten. De bezittende klasse heeft de beschikking over alle machtsmiddelen, te weten: lo. de geestelijke machtsmiddelen van a. de school; b. de pers; c. de kerk en 2e. de geweldsmachtsraid- len van a. de politie; b. de justitie; c. het leger. Deze machtsmiddelen gebruikt zij, om haar voorrech ten te handhaven tegenover de niet bezittende klasse. De strijd tusschen de arbeidersklasse en arbeider ia elkeen die, hetzij met de hand hetzij mot het hoofd werkt om zijn onderhoud te vinden eu de bezit ters moet noodzakelijk een revolutionair karakter dragen. Het doel der soc.-dem. partij moot zijn het prole tariaat tot bewustzijn van zijn toestand en van zijn taak te breugen, het geestelijk en materieel weerbaar te maken in den klassenstrijd, zoodat het in staat zij door liet bezit der economische machtsmiddelen tevous de politieke rechten vrij en onbelemmerd te kunnen uitoefenen zonder zich eenige illusie te maken van het parlementarisme, dat een vorm is van deu modernen klassenstrijd. Vrijheid zonder gelijkheid is een lougen. Gelijk heid zonder vrijheid is onstaanbaar. Daarom econo mische gelijkheid moet de iuhoud, vrijheid de vorm van haar streven ziju. Al wat bijdragen kan om onder de hedendaagsche verhoudingen het proleta riaat meer weerbaar te maken en de burgerklasse te verzwakken, moet door de soc.-dem. partij worden aangegrepen. De soc.-dem. partij is een internationale, die alta voorrechten van nationaliteit, zoowel als van de ge boorte zoowel als van geslacht veroordeelt en ver klaart zich solidair met do revolutianair socialistische beweging aller landen in den strijd tegen de uitzuigerij, die internationaal moet zijn, omdat de uitzuigerij zelve internationaal is." De overige ontwerpen hebben in hoofdzaak dezelfde strekkiug. Wij deeleu daarom nog alleen het „Prac tiseh strijdprogram mede aan een dor vier ontwerpen te verbinden. I. Algemeen, direct kies- en stemrecht met ge heime stemming voor allen van beiderloi geslacht, die hun 20ste jaar bereikt hebben. Het kiesrecht strekke zich uit over de vertegenwoordiging van rijk, provincie en gemeente evenals over alle openbare betrekkingen. De gekozenen treden goregeld af en zijn ten allen tijde afzetbaar. De vertegenwoordiging der minderheden wordt in begiusel aangenomen. Het referendum is verplichtend voor alle wetten. Het volk heeft het recht zelf wetten voor te stellen. II. Afschaffing van het koningschap eu van de Eerste Kamer der Staten Generaal. III. Afschaffing van alle wetten die de vrouw benadoelen ten opzichte van den man. IV. Afschaffing van alle wetten, die het recht van veroenigingen en vergaderon en van die, welke de vrge uiting van gedachten in woord of schrift belemmeren. V. Kosteloos verplicht onderwijs tot 14 jaar met recht op onderstand in voedsel, kleeding, boeken enz. uit de openbare kas. Voortgezet kosteloos onderwijs in verband met den produktievea arbeid. Kostelooze openstelling van alle inrichtingen van middelbaar en hooger onderwijs onder dezelfde voorwaarden, VI Scheiding van Kerk en Staat. VII. Kosteloozo rechtspleging. Invoering van de jury. Schadeloosstelling aan hen, die onschuldig zijn veroordeeld of gevangen gehouden. VIII. Algemeene weerplicht in plaats van de staande legers. Beslissing vau internationale ge schillen langs scheidsrechterlijken weg. Beslissing over oorlog en vrede door het volk. IX. Eeue trapsgewijze inkomstenbelasting voor staat en gemeente ter vervanging van alle bestaande belastingen. Eeue opklimmende belasting op de erfenissen. Erfenissen in de zijlyn vervallen aau de gemeenschap. X. Afschaffing der staatsschulden. XI. Arbeidregeling, omvattende lo. het verbod van kinderarbeid beneden 14 jaar; 2o. het vaststellou van een werkdag van hoogstens 6 uur voor jongelieden van 14 tot 18 jaar (mot voortgezet onderwijs); 3o. vaststelling van een normalen werktyd van hoogstens 8 uur voor volwassen manuen en vrouwen, mei een minimaal arbeidsloon naar do plaatselijke omstandigheden; 4o. gelijk loon bij gelijken arbeid voor man eq vrouw; 5o. een onafgebroken rusttijd van 36 uur per week voor eiken arbeider; 6o. verbgd van nachtwerk voor kinderen en jonge lieden tot 18 jaar en voor volwassenen alleen toe gelaten in die takken, waar hij vereischt wordt op technische gronden; 7o. waarborgen voor de vrije beschikking der arbeiders over hun loon (verplichte winkelnering, zweotstelsel, enz.) 8o. onderhoud van ouden en gebrokkigen door do gemeenschap; 9o. toezicht op do arbeidswetten door mannelijke en vrouwelijke inspecteurs, gekozen door de arbeiders; lOo. waarborgen van het recht van voreenigeu en vergaderen der arbeiders, tegenover hun patroons; Ho. arbeidsraden met uitvoerende macht ter be- 8lechtiug van geschillen tusschen werkgevers en werklieden, gekozen voor de andere helft door en uit de arbeiders. De hoofdrechter der Zuid-afrikaansche Republiek heeft onlangs te Barberton in het Engelsch zijne candidatuur voor het Presidentschap bopleit. Uit een beknopt verslag zijner rede in de Zuid-Aftikaan deolen wij het volgende mede Er heerschte, zeide de heer Koizé, in het land ontevredenheid en wensch naar een verandering tot waren vooruitgang en ware hervorming. Kon gene raal Joubert zulk eeu hervorming te weeg brengen P Spreker geloofde dit niet. Generaal Joubert had°deei gehad aan de meeste misslagen die het land in een verkeerden toestand hadden gebracht. Hij hadeven- zeer voor coucessies geijverd als de Presideut hij was lang aan het hoofd van het Naturellen-departe ment geweest, zonder ooit iets gedaan te hebben tot vorbeteriug der Naturellen-politiek. Dat sprekers eigen candidatuur oen doorgestoken kaart was, ont kende hij ten stérkste. Dat hij zijn rechterambt niet had neergelegd nu hij candidaat voor het Presidentschap was, dat was omdat hij evenmin zijn tegenwoordige plaats onbezet laten als zich aan de beoordeeling der kerkquaestie outtrekken kon. Terugkomende op de bestaande on tevredenheid, weet hg deze vooreerst daaraan, dat de Regeering en de Eerste Volksraad niet waren getrouw gebleven aan begiuselèn der Grondwet. Het heette iu een bijvoegsel op de Grondwet, dat een Volksraadsbesluit kracht van wet had; maar die be paling, die waarschijnlijk sloeg op gevallen die zich plotseling voordeden, werd thaus in den regel aan gewend. Door besluiten had de Volksraad het Hooge Gerechtshot zaken uit de handen genomen, en dit was tegen do beginselen van republikeinsch bestuur Zoo ook de doorgaande aanwezigheid vaD den Staats president bij de debatter. in den Volksraad, en zijn deelname daaraan. Een wot of Volksraadsbesluit be hoorde niet wettig te zijn als zij in strijd waren met de Grondwet; en of dit al dan niet het geval was, behoorde, evenals in de Vereenigde Staten van N. Amerika, door het Hooge Gerechtshof te worden uitgemaakt. Het was over het geheel dringend nood zakelijk om de betrekkingen tusschen het Uitvoerend Bowind met den Staatspresident als hoofd, do Wet gevende Macht en de Rechterlijke Macht beter te regelen, zoodat geen er van inbreuk op do rechten vau de andere maakte. Dit kon door een verduidelijking der Grondwet geschieden. Een andere oorzaak van ontevredenheid was de concessie-politiek. Een concessie was niets anders dan een monopolie, en hij voor zich had er zich altijd tegen verklaard. Tot die overtuiging scheen men thans algemeen gekomen te zijn, en schoon het onmogelijk was om de bestaande concessies zoo maar weg te vegen, moest men geen nieuwe geveu, en al die oude vernietigen, welker houders zich niet aan de voorwaarden hielden; De wetgeving werd veel te lo6 gedreven, en dit kwam ook daarvan dat men geen statistiek hield en nergens het rechte van wist. Ook de financiën moesten beter geregeld worden, zoodat men geen leeningeu van twee en een half millioon bij Volksraadbesluit behoefde aan te gaan. Wellicht niet in de mijndistricten mnar wel door den koorn- en veeboer werd net buiteudien zeer gevoeld hoe slecht de quaestie van den Naturellen-arbeid geregeld was. Hij achtte het een treurige ziak, dat jonge boereu kinderen het vee enz. moesten oppassen en schoon hij tegen slavernij was, wilde hij den Kaf fer wel degelijk dwiugen tot arbeiden. Daar was, sedert het herwinnen van 's lands onafhankelijkheid niets aan gedaan eu wat hielp het of men een rijk land bewoonde, als meu het wegens schaarschte van arbeiders niet kon bewerken Men zeide dat de conventie van 1814 het locatie-stelsel oischte, maar die conventie was geen wet van Perzen en Meden. Boer en gouddelver hadden hetzelfde belangals de een voorspoed had, ging het ook de andere goed. Ook behoorde er beter voor het onderwys der jeugd gezorgd te worden. Ten slotte waren er nog twee quaesties die volstrekt vermeld vermeld moesten wor den Swazieland en do politieke rechten der uitlan- ders. Wat Swazieland betrof, dat moest stellig onder de Republiek komen. Op de audere vraag kon hij ^-een bepaald antwoord geven, want terwijl het zeker was, dat alle kolonisten ten slotte gelijke rechten moeten bekomen, was het toch ook duidelijk dat er een proeftijd zijn moest, en dat het overbruggen der ga ping tusschen beide elementen geen geringe zaak was. Intusschen „Eendraoht maakt macht," was de zinspreuk der Republiek, eu die eendracht moest mon verwezenlijken. üe Belgische Kamer heeft haar voorzitter benoemd maar verder is er nog niets gebeurd. De Regeering verschuit zich nog altijd achter de commissie. In de Kamercommissie stelde de heer Frère-Orban de verdaging der zittingen voor tot de voorstellen der Regeering zullen zijn ingekomen. De Minister Beer-

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2