NG [DM’ I; I gefokt™ eerd. eicl, Woensdag 16 November. N° 4994. Nieuws- en FEUILLETON. r van Oïl. at ;sten joed. KELEN. 1898. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken* ING. ■T I De begroeting in den Raad. nste. De inzending van advertentiön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. 1 Mi i katarrh t enz. s. '4 to idriks. g- Hijnekamp De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1,70. klzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. g in boven- ehouden op 892 in het ie Veer te der Zelf- s uitepat- tor, LOEFF, ocureur. goudsche courant. i eene nette o. 2230 SU )r. Freytag, Bischoff te m Professor ochumDr oordeel van te Grabow verslgming or tegen de sfb. Prjjs rerschrik- ugd Ijjdt, sring, die van een I het Ver markt 34, t bedrag, en boek- n -on die inhield dat hij aan kant gedaan, zijn vermogen in 'vaste on zyn woning naar Arnhem er ver van de Beurs en het bedaard, met tante hot overige de plot en zijn ging overbrengen, om kantoor, rustig en - en fl. 2.— 1) Het zal nu ten naastenbij twee jaar geleden zijn, dat ik voor een week of drie bij mijn oom in Gel derland’» hoofdstad logeerde. Ik was juist van een vrij zware ziekte hersteld, en geraden verstrooiing en afleiding te zoeken. Mijn tegenwoordigen toestand niet geheel zonder gevaar, terwijl verandering van -’- werken. Mijn neiging bracht zonder inspanning vereischende bezigheden, zonder zorgen, buiten den nauwen 1 1 en der gezichten van vooruitzicht had voor mij een groote aantrekkelijk heid. Het ledig loopen, die aanhoudende plaag van hem, die er y:~L --lx --1J ~e do?mt, is zulk een i werkzaam leven gewoon zijn. van zijn leven te slijten. Wij zagen de lessenaars naar het Heeren-Logement brengen om bij de verkooping van den een of an deren deftigen inboedel te worden ingestoken. Zij blonken zoo helder, het laken was zoo groen, de koperen spijkertjes waren zoo glanzig, en als men de kleppen opsloeg steeg er zulk een frissche lucht uit op, dat men het er voor had kunnen houden dat zij pas gisteren uit den kastenmakers-winkel wa ren gekomen. Wanneer men bedenkt dat zij zeker twintig -jaar het kantoor van oom hadden versierd, zal men moeten erkennen dat zij een monumentaal bewijs voor ’s mans orde ed netheid opleverden. De andere meubelen zagen wij kort na de lessenaars de deur uitdragen en voorzichtig in een tjalk uflaten, die voor het hqis lag en ze naar ooms nieuwe rezi- I dentie te Arnhem zou overvoeren. De kleeden, kar- I petten en gordijnen volgden, en eindelijk oom en •n 1 tante zelven de eerste half in de kleedij van een l engelschen farmer de tweede met een breedgeranden 1 buiten hoed op en een geruiten sjaal om. Onwille keurig wendden mijn oogen zich naar den gang om te zien of er ook een knecht in aantogt was met hengelstokken en snoeren, zoo opvallend was selinge herschepping van den beursbezoeker eerzame echtgenoot in buitenlieden. Oom en tante gingen met blijdschap en van gan- scher harte de nieuwe en kalme levenswijs in, on stelden er zich veel genot van voor. Ik wist dat evenals vroeger hun huis voor mij zou openstaan. ADVERTEN TIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Adverientiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags verschjjnt. het nieuwe antirevolutionaire lid bij de lezing van het Verslag op ons een goeden indruk maakte. Zonder zich op den voorgrond te stellen en met de bescheidenheid, die aan een jong lid past, wist hij enkele malen een woord van pas te spreken, waar hij zijne beginselen betrokken achtte bij ck’ aanhangige voorstel len. Over het geheel zal de heer Dercksen zich, dunkt ons, niet beklagen, dat de overige raadsleden hem niet met heuschheid hebben behandeld wij hopen, dat dit zoo blijven zal. Bij alle verschil in richting behoort men in den Raad samen te werken in het belang der gemeentewérkelyk gegronde grieven verdie nen de aandacht van welke zijde zij ook ko men. Indien het nieuwe lid op deze wijze voortgaat, dan zal hij' zejier zijn lichting en de gemeente beter dienen dan wij gedacht hadden. Wij weten wel één zwaluw maakt nog geen zomer maar wjj meenden toch de waarheid hulde te mtfzten doen met te erken nen, dat de heer D. bij deze gelegenheid ge toond heeft met tact voor zjjne gevoelens te kunnen opkomen. Het tweede punt betreft het Gymnasium. Het komt ons voor, dat de bezwaren van den heer Dercksen tegen de instandhouding dier instelling voldoende zijn wederlegd door den Voorzitter, Dr. Iterson en den heer Noothoven van Goor. Wat het opvoeren van het school geld tot het wettelijk maximum betreft, daar omtrent stellen wij ons geen partijdit is eene quaestie van uitvoering en opportuniteit, die wij gaarne ter beslissing laten van Curatoren en Gemeentebestuur. Waar is het, dat het in den regel bij jongelui, die studeeren moeten, niet aankomt op een 25 per jaarmaar het is ook waar, dat in eene kleine stad het bê- zoek eer moet worden aangemoedigd dan af geschrikt. Daarenboven moet niet uit het oog worden verloren, dat de kosten voor de leer boeken aanzienlijk zijn en ook voor rekening der ouders komen en dat de meerdere opbrengst der schoolgelden slechts voor de helft zouden komen ten bate der stad, aangezien de andere helft zou strekken tot vermindering van het rjjkssubsidie. Maar deze ondergeschikte quaestie is voor ons niet de hoofdzaak. Wij zijn het volkomen eens met den Voorzitter, dat eene stad als Gouda in den tegenwoordigen tijd een gymnasium hebben moet, wil zij niet afdalen tot den rang eener plattelandsgemeente. Met inspanning van alle krachten en met opoffe ringen van onze zijde moeten wij trachten te vwrkomenv dat Gouda langzamerhand gelijk worde aan zoovele »doode« steden, wier roem rijk verleden haar niet behoed hebben voor verkwijning. Daarnaar gestreefd te hebben, niet alleen door bevordering der stoffelijke welvaart, maar ook door het inrichten van een volledig stel scholen, welke het verblijf alhier begeerlijk maken, is geen geringe verdienste van ons stedelijk bestuur en van den gemeen teraad. Terecht is het gezegdde gemeente had geen andere keuze dan over te gaan tot een volledig gymnasium. De ondervinding heeft, ook hier, de progymnasia veroordeeld. Zou het nu verstandiger geweest zijn de eeuwen- Het dezer dagen verschenen Verslag van den gemeenteraadszitting op 28 October, waarin de begrooting voor het volgende dienstjaar is behandeld, geeft ons aanleiding om daarop met een enkel woord terug te komen. Niet om na te pleiten over de gevallen beslissin gen, die voor zoo ver wij er over kunnen oordeelen grootendeels waren in het belang der gemeente, maar om de aandacht te vesti gen op een paar punten, welke later zeker nog wel ter sprake zullen komen. Groote zaken waren dit jaar niet aan de orde, omdat het dagelgksch bestuur zoowel als de raadsleden terecht begrepen, dat de toestand van onzekerheid, waarin de gemeente omtrent hare toekomst verkeert, voorzichtig heid ten plicht maakt; hoofddoel was den geregelden dienst te verzekeren en voorts een afwachtende houding aan te nemen. Wij kun nen ons dus begrjjpen, dat de Raad bezui nigde op de bestrating, waar dringende nood zakelijkheid niet bewezen was; dat men in zake ontsmettiugsovens het leergeld door anderen wilde laten betalen. Wat niet strikt noodzakelijk was, viel dit jaar buiten het plan. De discussie was dus zeer zakelijk en had in de eerste plaats eene practische strekking. Toch trokken drie zaken onze aandacht. Vooreerst het optreden van den heer Derck sen, dat eigenljjk het meest pikante feit was van de zitting. De onpartijdigheid gebiedt ons al dadelyk te erkennen, dat het debut van Iemand, die afleiding zoekt en hoewel voornemens niet te werken, toch geen gevaar wil loopen zich te vervelen, kan voorzeker nergens beter terecht komen, dan in de woning van oom De Bruin; een lief huis met een fraaien tuin buiten de Velperpoort. Oom De Bruin is een man die zijn koetjes op het drooge heeft. Welke zaken hij vroeger heeft verricht is niet recht bekend. Men weet dat hij een kantoor in zyn onderhuis had en dagelijks naar de Beurs ging. Óp dat kantoor stonden twee mahoniehouten lessenaars met groen laken over de kleppen. Achter een van die lessenaars kon men oom, met eeuige prijscouran ten voor zich, alle dagen vinden, mits men niet voor half een en niet na tweeën kwam, Op de Beurs stond hij een kwartier lang eenzaam tegen een pilaar, en zwierf daarna drie kwartier in allerlei /zhoeken”, waaruit de oningewijde in de kronkelwegen van den t-___ ...-.-/-«KG. i--i._Wat nog op den huidigei -u.* jn. er uitvoerde ten naastenbij twee jai Ik was juist de dokter had mij aan- werkzaamheden te hervatten, oordeelde hij in mijn w - - -O terwijl verandering van lucht slechts gunstig kon werken. Mijn neiging bracht er veel toe bij om mij --- ’s dokters raad te doen opvolgen. Eenige dagen handelsdoolhof hem ónmogelijk kon opduiken, wndor mamonntn» a,. oom er uitvoer(|e Wa8 en is kring der bemoeiingen oogenblik voor mij eene verborgenheid. Het is eiken dag door te brengen, dit tusschen boven allen twyfel verheven dat zijn ge zondheid en beurs beiden er wel bij voeren. Voor het eerste strekken de breede onderkin en de deftige zich uit geaardheid of zwakheid toe burgemeestersbuik tot bewijsvoor bet tweede de weelde voor degenen, die aan een kennisgeving, waarmede oom mij en zijn andere vrien- Met den raad des den op zekeren dag verrastte, dokters als reden of want geheel gerust op dit zijn zaken punt is mijn geweten niet als voorwendsl, had ik goederen belegd had, het besluit genomen mij die weelde een korte poos -1-- -- te veroorloven.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1