BINNENLAND. Buiteolandsch overzicht. 3418to Staats-loterij. tjk:; Verwaarloosd hoesten oude Latynsche school ten doode op te schry- Ten, met het vooruitzicht van na enkele jaren door de Wet tot wederoprichting van een gymnasium te worden gedwoDgeu? Wjj ge- looven, dat de gedane stap wjjs is geweest, en de toenemende bloei dier inrichting bewjjst, dat de toenmalige raadsleden een juist inzicht hadden. De indirecte voordeelen, die de ge meente daaruit trekt, zijn niet onder cyfers te brengen, maar het is voor ieder duidelijk, dat het veel waard is, ook voor den nijveren middelstand, zijn zoneu een carrière te kunnen laten kiezen, waarvoor academische opleiding noodig istal van gegoede jongelieden hier hun intrek te zien nemende stad te maken tot een middelpunt, waar dagelijks leerlingen uit den omtrek samenkomen, hetgeen stellig strekt om het vertier ook met de naaste omgeving \e vergrooten. Nu kan het wel zijn, dat som migen liever iets minder belasting betaalden dan deze voordeelen te genieten, maar dat geldt voor elke nuttige zaak. De belasting schuldige kleine burger is nu juist niet de geschikte persoon om een breed inzicht te hebben in de algemeene belangen der stad. Zelfs van den heer Dercksen verwachten wjj, dat hij zich allengs zal leeren afvragen, niet of hij zich uit beginsel moet verzetten tegen staatsonderwijs, maar of het gegeven de wet waaronder wij leven en met het oog op het geen elders geschiedt op het gebied van on derwijs wenschelijk is, dat Gouda zelf abdi- queere en zich gelijk stelle met stadjes als Oudewater en Schoonhoven Het derde punt, waarover wij spreken wil den, betreft het voorstel-Van der Garden, strek kende tot het benoemen eener commissie, die moet onderzoeken of onze plaatselijke directe belasting niet op andere grondslagen zou kun nen rusten. Met bevreemding zagen wij de heftigheid, waarmede een paar leden van het Dagelijksch bestuur zich daartegen verklaarden. Ten onrechte zagen dezen daarin wantrouwen te gen B. en W., die naar hun beste weten de aansla gen bepalen. Ook doet heter o.i. weinig toe, hoe groot die belasting in de toekomst zal moeten zijn. l)e quaestie is eenvoudig of de tegenwoordige wijze van heffing ieder belastbaar burger naar gelang van zijn vermogen billijk treft. Dit vraagstuk is zoo moeilijk op te lossen, dat er niets tegen is, na een zeker tijdsverloop opnieuw eens kalm te onderzoeken of niet elders nieuwe denkbeelden zijn in practijk gebracht, welke navilging verdienen. Onder de tegenwoordige bedee.'ng b. v. is de klacht algemeen, dat ambtenaren en andere personen, wier inko men, om zoo te zeggen, algemeen bekend zijn, in den regel te hoog zijn aangeslagen in ver gelijking van industrieelen of handelaars, die hun boeken voor zich zelf houden of van rente niers, vier effectentrommel met zeven zegels Oom behoorde niet tot dio grimmige egoïsten, welke even als de poedel, die een vet kluifje heeft gevon den, met hun geluk naar oen donkere schuilplaats weg sluipen, om het tot hot been af te knagen, en elkeen, die hen nadert, de Umden laten zien. Be gulle aard van oom bleef behouden, en tantes eoed- hartige gastvrijheid veranderde niet. Oom vergat geen oude vriendeu, en vond er te Arnh' m een aan tal nieuwe. Geen wonder! De man had een van die opgeruimde welwillende gezichten, welke oen glans van vergeuoegdheid om zich heen verspreiden. Zijn heldere oogen, zijn roode waugen, zijn oprechte hartelijke glimlach en zijn onderkin drukten door hun glans en hun plooien een eenvoudigen, tevre den aard uit. Wie hem zag stelde terstond vertrou wen in hem, en gevoelde als bij instinct, dat hij met een voortreftelijü man te doen had. Oom was om geven door een zekere atmosfeer van levenslust en geluk, die gij mode inadoradet als gij u in zijn nabij heid bevondt. En dat alles was wezen eu oprecht heid geen schijn, geen uithangbord. Hij was spoo- dig een even populair man in zijn nieuwe woonplaats, als hij onder zijn Amsteriiamsehe bekenden was ge weest. Indien men naast hem door de zindelyke straten van het vroolijke stadje liep, klonk het elk oogeublik „dag De Bruin 1" „dag Bruintje," nit de monden der voorbijgangersbijna van achter ieder raam knikte hém een vriendelijk gelaat toe, en zelfs de kinderen riepen hem met zekere gemeenzaamheid toe „dag mijnheer De Bru.n I" gesloten is. Nu weten wjj wel, dat eene bil lijke regeling moeiljjk is, maar het is toch de moeite waard naar verbetering te streven en het denkbeeld van den heer Van der Garden, om de grondslagen der beffing aan een nieuw onderzoek te onderwerpen, komt ons aanbeve lenswaardig voor en verdient in den Baad ernstige overweging. Wjj hopen, dat het in deze zitting bljjkbaar heerschende misverstand zich zal ophelderen, als het voorstel in optima forma zal zjjn ingediend en dat de bezwaren van sommige zjjden geopperd later zullen bljj- ken minder ernstig te zjjn, dan ze nu werden uitgemeten. Bljjkt het na onderzoek, dat in derdaad onze verordening aan de eiscben des tjjds beantwoord, welnu des te beter. Dan is eiken opposant het zwiigen opgelegd. Wjj meenen, dat er tegen onderzoek geen enkel bezwaar kan bestaan. GOUDA, 15 November 1892. Per telegraaf ontvangen wij het bericht, (lat in de zitting dor Prov. Staten van Zuid-Holland op beden aangenomen is een amendement van den heer Vail- lant op^ het voorstel van Ged. Staten, waarbij aan Gouda wordt toegestaan een schadeloosstelling van 232,000 voor eens eu 12,000 jaarlijks. Wij vestigen nogmaals de aandacht op de voor dracht van Mevr. Osten-Sacken op Donderdag a. st j Het programma luidt aldus 1. S. Peter mit der Geiss (1550) Hans Sachs. 2. Der Rangstreit der Thiure Lessing. 8. Die Theilung der Erde. Schiller. 4. An don Mond Göthe. 5. Terje Wigen Ihsen. 6. Das grösste Leid Er tl. 7. Das Hauslermadchcn Ruueberg. 8. Körner. 9. Das verliebte Meer Petöfy. 10. Das Quartet t Kriloff. 11. 12. Tempora mutantur Der Wittwer u. dog Tatzelwurm Baumbach. Geslaagd vopr vrije— en orde—oefeningen der gym nastiek te 's Gravenbage Mej. J. A. Kramers, te Oudewater en to Dordrecht Mej. A. Kroon te Stolwijk. Aan de Uuiversiteit to Freiburg is tot doctor in de genees-, beel- en verloskunde bevorderd de heor WKoster Gz., arts, geboren to Boskoop, met proef schrift /fUntersuchungen über die ij rsacbe der chroni9chen Lungontuberculosen buirn Menschen." Het bekende klooster te Simpelvehl (Limburg), waarin circa 500 zusters verblijf houden, en dat be kend staat om de kunstwerken, die daar gemaakt worden, heeft thans eéne bestelling uit Frankrijk ge- Op de sociëteit liep het dadelijk in het oog wan neer ooin er zich niet bevond. Sommigen van do bezoekers keken vooraf door het venster of zij hem ook zager,, en gingen weder hoen als hun oog hem niet ontdekte. En toch was hij geen uitstekend pra ter dat wil zeggen, zijn gesprek muntte noch door belangrijkheid, noch door geest uit, maar hij was een hoorder bij uitnemendheid. Vertelde men hem een grap, hg lachtte er om dat zijn onderkin schudde, al had een ander hem oen uur van te voren het zelfde verhaald. Wist iemand een nieuwtje, of had hij iets ia het Handelsblad gelezen, waarover hij graag een gesprek wilde aanknoopen, mijnheer De Bruin luisterde er altijd met belangstelling naar. Een nieuwe uitvinding, een staatkundig feit, eeu spoor- weg-ongeluk, een middel tegen de nardmuizen, een plaatselijk keukenpraatje, voor alles had hij gretige ooren. Iedereen kon aan hem de overtollige woor den kwijt worden, waarvan hij zijn gemoed wenschte te outlasten. Maar 's mans gezellige eigenschappen strekteu zich nog verder uit. Hij was de derde, die een Hombre-tafeltje voltallig maakto, de vierde bij een Wist-partijtje, de zevende of achtste als or Ko- niDg gespeeld werd op het biljard. Hij toonde geen voorkeur voor personen noch voor zaken. Wie hem het eerst tot een gemeenschappelijk spel uitnoodigde had zijn toestemming. Zoo de inleg hoog was, speelde oom De Bruin hoog, en ging het om een kleinig heid, hij was met de eer tevreden. Met dezelfde lust nam hij do queue, de kaarten of de domino- kregen ten bedrage van 40,000 voor het maken van misgewaden voor een pontificalen dienst. Voor eenigen tijd werden door ditzelfde klooster misgewaden gezondon naar Gouda, ter waarde van 10,000. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat volgens de bij hem ingekomen ambtsberichten in de afgeloopeu week als aan Aziatia- tische oholera overleden, zijn aangegeven in Noord-Brabantte Breda, 3 personen te Steen bergen, 1 persoon te Terheijden, 2 personen in Gelderland te Huiaen, l persoon in Zuid-Holland te Bodegraven, 1 persoon te 's-Gravenzande. 1 persoon (behoorende tot de beman ning van een te Hoek vnn Holland in quarantaine gelegen hebbend vissohersvaartuig) te Hazerswoude. 1 persoon te Numausdorp, 1 persoon to Woerden 3 porsouen te Woubrugge, 1 persoon in Utrechtte Loosdrocht, 3 personente IJsel- stein, 2 personen in Friesland te Leeeuwarden, 2 personen. (St.-Ct) Zooals reeds is gemeld, heeft bij het onderzoek in de afdeelingen van de Tweede Kamer van het wotsontwerp nopens de bodrijfs- en beroepsbelasting de meerderheid der leden, hoezeer in beginsel voor eene bedrijfs- en beroepsbelasting, een onguustig oordeel over de voordracht uitgebracht. Het wets ontwerp, aldus was de bijna eenparige stemming, ii blijkbaar saaragesteld door mannen, die vermeenden, dat het voldoende was, de oude atentbelasting om te werken en vooral ontduikingen te voorkomen. Zooals het daar ligt, is het de oude patentbelasting in een nieuw kleed. Men had, ovenals zulks inder tijd met de vermogensbelasting is goschied, een ge heel nieuw wetsontwerp goweuscht in overeenstemming met de tegenwoordige denkbeelden der maatschappy. Hoe ingenomen ook de meerderheid der kamerleden is met eeno belasting op de bedrijven en bmepen, konden de leden hunne stem niet aan het wetsont werp geven, tenzij het eerst geheel worde omgewerkt en in plaats van eene gewijzigde patentbelasting, zooals het nu is, veranderd worde in eene belasting op bedryven en beroepen. (JV. R. CL) Voor de rechtbank te 's-Gravouhage stonden gisteren terecht de gewezen hoofdopzichter en twee oppassers van het krankzinnigengesticht aan bel Slyk- einde aldaar, beschuldigd van mishandeling der aan huune zorg toovertrouwde ongelukkigeu, aldaar. De eerste zaak gold den hoofdoppasser, wieu ten laste werd gelegd dat hij in 1889 een patient moed willig in de zijde had geschopt en in '891 een ander patient met een sleutelbos op het hoofd had geslagen, waardoor bloedende wonde aan het hoofd ontstonden. De getuigen, knechts uit een aaugrenzendo bed denmakerij, die in den tuin de mishandeling waar namen, hielden de schuld van bekl. vol, verzekerden dat meermalen ook de audure patieuteu mishandeld waren, dat bokl. zeer ruw was en den oppassers aanried de patiënten „op hun donder te slaan." Bekl. ontkende en noemde alles overdreven. Ai- leen om zich to verweeren tegen kwaadaardigen, moest wel eens van zich af worden geweerd. steunen in de handmet oud en joog, aanzieulyk eu burgerlijk wa9 hij even goede vrienden, cn praatte en speelde in onverstoorbare vroolijkheid, zonder on derscheid te maken tusscheu Jan eu Piet. Hoewel oom ruim kan leven is hij niet wat men rijk noemt. Ik reken er niet op veel van hem te zullen erven, en hij denkt er niet het allerminst aan zijn levenswijs zoo in te richten, dat ernazyndood voor de neven en nichten een vermogen overblyft. Dit i9 do oorzaak, dat niemaud onzer hom liet hof maakt in de hoop voor die moeite later door legaten te zullen worden schadeloos gesteld. Wie het huis van oom binnentreedt komt er om de gulle en goed hartige aard van oom eu tante beiden, die zonder dat het in het oog valt, alle pogingen inspannen om het hun gasten aangenaam te maken, en hun middelerwijl volle vrijheid van beweging en gewoonten laten. Toen ik aan ooms woning afgestapt en mijn koffer naar de kamor gesleept vva9, die door de vriendelijke zorgen van tante voor myn verblijf bij uitstek com fortable was ingerichttoon oom en tante mij hadden golukgeweu8cht met mijn herstel, en de hoop hadden te kennen geg§veri, dat ik nu voor langen lijd van kwalen, doktors en drankjes bevrijd zou blijven, en toen ik bezig was hun te beduiden dat ik dit ook hoopte, brak oom eensklaps mijn rede af met don uitroep «Dat trof je goed jongen!" Hordt vervolgd.) Een nieuwe soort van matten of karpetten wordt tegenwoordig vervaardigd door het weven of vlechten van papiersnippers. Het fabrikaat is van dien aard dat het alle tot dusver gemaakte matten van stroo of biezen en alle karpetten van geweven stoffen ver vangt. Zy kunnen ook gewasschen of geboend wor den wanneer zulks noodig is. Elke soort van sterk papier wordt daarvoor gebruikt. Het wordt tot snippers van de vereischte of passende grootte ge sneden en dan gevlochten of gesponnen tot strengen of dradon. Wanneer men een fijn fabrikaat ver langt, worden de snippers smaller gemaakt dan wanneer het fabrikaat grover kau zijn in elk geval heeft het spinnen of weven van draden of strengen op dezelfde wijze plaats als bij het bezigen van stof fen voor weefsels van vezelstoffen. Alvorens de strengen of dradeu geweven of gevlochten worden tot matten of karpetten, maakt men het papier zoo genaamd waterproef door hot te verzadigon mot deze of geno daarvoor gesohikto stofook bereidt men het langs een soheikundigen weg, om het bestand te maken tegen de werkiug van bet water bij het boenen of wasscben bovendien wordt bet behandeld met carbolzuur om de verwoestingen van insecten tegen te gaan. Indien dezo strooken of reepen papier behoorlijk gevlochten of gesponnen zijn tot strengen of draden en dan geweven zijn, kau het fabrikaat goed ge wasschen worden zonder dat bet weefsel beschadigd wordt. Men kan ook garen en smalle strooken pa pier door olkander spinnen of strengelen, ook kan men deze of gene dierlijke stof, als koehaar enz. er door heen werken, zoo dat do eene stof de schering en de nndore den inslag vormt. Met verschillend gekleurd papier kan men ook verschillende gekleurde teekeningen maken, even goed als in de gewone tapijtstoffen; ook kan men het fabrikant bereiden in elke geweuschtu afmeting, zoo wal de lengte als de breedte aangaatzelfs overeen komstig de afmetingen van den vloer eenor kamer, zoodat het vloerkleed ook dau uit céu stuk bestaat. Aan het papier dat bereid wordt uit de bladeren, die bekend zijn als pruirapalmbladeren (palmetho- leaves) wordt de voorkeur gegevenechter is hot gebleken dat het papier, dat van audore stoffen bereid wordt, even goed bruikbaar is. Zaterdag is te Amsterdam een buitengewone al gemeene vergadoring gehouden van de Vereeuiging voorde statistiek in Nedurland. l)e voorzitter. Mr. H. P. Quack, deed, onder herinnering, dat na de oprichting van de centrale commissie van de stati stiek, het statistisch instituut zal moeten vervallen, uitkomen dat op deze vereonigiug een zedelijke ver plichting rust, nl. de boekerij aan het rijk in bruik leen te geven. De vraag of deze coreeniging thans zou pioeten worden ontbonden, beantwoordde het be stuur in volstrekt ontkennonden zin. Mocht wat van regeeringswege zal uitgaan, ooit blijven steken, dan zou de vereöning den draad weder opvatten De hoofdtaak der vereeuiging blijve dezelfde; de bevordering van* economische en statistische kennis, hoofdzakelijk door middel van de gebruikelijke jaar- lijkscho vergaderingen, liet bestuur zou zich eenigs- zins moeten uitbreiden on een meer wisselend ka rakter hebben. Hij stolde dus voor, het statistisch instituut op te heffen de uitgave der jaarcijfers te doen ophouden onder dankbetuiging eervol ontslag te verleer.en aan Mr. VeiTijn Stuartmachtiging te verleenen tot hei sluiten eenor overeenkomst met den staat, tot het hem in bruikleen afstaan der bibliotheek en de statuten te wijzigen in verband met de orga nisatie der vereeniging. In dien zin is besloten. Ten behoeve van den vleoschhandel tusschen Am sterdam en Engeland, is in de buitenhaven te IJrnui- (lon een bijzondere landinrichting gemaakt en onlangs in gebruik gesteld. Het vleesch in kisten van Am sterdam aangevoerd, wordt langs oen daarvoor gemaakt spoorbaantjo op lorries naar de buitenhaven gebracht om in de stoombocten ovorgoladen te worden. Aan de zuidzijde van de buitenhaven op ongeveer 75 M. ten westen van den uitersten vischsteiger is een als ponton dienstdoend vaartuig met een brug aan den wal zoodanig verbondendat do vleeschkisten langs de brug op het vaartuig kunnen glijden om dau met oen scheepskraan aan boord der gereedliggende stooinschopen te worden opgeheschen. De ponton ligt in eon daartoe gebaggerde geul en wordt door spieren of uithouders en door aan meerpalen beves tigde kettingen op zijn plaats gehouden. De brug is opgehangen aan een juk op den vasten wal en rnst op het dek van het vaartuig op rollen die zich over ijzeren plaren op dat dek kunnen bewogen, terwijl op het vaartuig eene inrichting is aangebracht, waardoor de van de brug afglijdende kisten worden opgevangen. Deze inrichting waartoe door de Kamer van Koop- andel en Fabrieken te Arasterdam het initiatief werd genomen, voldoet aan eene groote behoefte, als men in aanmerking neemt, dat het vervoer van geslacht vee naar Engeland zich dermale uitbreidt, dat b. v. alleen ongeveer 100.000 schapen per jaar worden uitgevoerd en dat dit vervoor steeds sr.el moet ge schieden. De werken werden binnen zeer korten tijd uitgevoerd door den aannemer G. D. v. Doorn te Amsterdam. Sloompost In de Chineesche rechtspleging gaat het soms won derlijk toe. Een commandant te Chinchow die grie ven had tegen eeu ontslagen klerk, stookte een zijner korporaals op, dien man te beschuldigen van „toove- rij" eu van moordplunnen tegen hem, den comman dant. Do korporaal durfde dit zijn superieur niet weigeren, men schommelde eon getuige op;en de zaak kwam voor het gerecht. Maar de rechters twij felden aan de gegrondheid der beschuldiging en de zaak werd naar een hooger gerechtshof verwezen. I)c korporaal werd toen bevreesd hij wilde zijn be schuldiging niet volhouden en ging naar den com mandant om hem dat te zeggen, maar zijn chef wilde hem niet ontvangen en hij dreigde toen, de geheele zaak openbaar te zullen maken. Die bedreiging maakte den commandant zoo angstig, dat hg zich onmiddellijk een kogel door hot hoofd joeg, en nu is de ongelukkige korporaal ter dood veroordeeld, om dat hij.... zijn superieur tot zelfmoord heeft gedreven. Do werkliedenbetoogingen van Zaterdag eu Zondag iti België zoowel als te Londen zijn kalm afgeloopen. Het besluit der arbeiders van Brussel om de voor genomen betooging bij de Te-Deum-viering op heden niet te houden, maakt een goéden indruk. Ook kan de minister-president Beernaert over de ontvangst te Gent tevreden zijn. Zeer kalm is ook de betooging op het Trafalgar- plein afgeloopen, niettegenstaande er omstreeks 50,000 menscben waren. Dit was te danken aan de beza digde woorden van ware werkmansvrienden als John Burns en Kair Hardie voor wie de roode vlag en de Phrygi8che muts hunne oorspronkelijke betoekenis geheel verloren hebben. De Duitsche Keizer ontving den nieuwen Oosten- rijkschen ambasseur Szögenyi ten gehoore. De ont vangst droeg een over het geheel zeer hartelijk karakter, waarom geen bepaalde aanspraken werden gehouden. De Keizer drukte er zijn vreugde over uit, dat de keizer van Oostenrijk zich van een ver trouwd Minister had gescheiden, bm zich door dezen aan het Hof te Builyn te doen vertegenwoordigen. Uit Weenen wordt getelegrapheerd, dat de nota door Griekenland wegens de erfeuis der Zappa's tot de Mogendheden gerioht, in zeer krachtige bewoor dingen is gesteld. In dit stuk wordt de geschiede nis der zaak uiteengezet, herinnerd aan het afbreken der betrekkingen en een beroep gedaan op de tus- schcükom8t der Mogendheden. Wij weten echter niet, of hiermee een nieuwe of de oude nota over die zaak wordt bedodd. Helpen zal de nota in geen gevul, want de Mogendheden zijn van oordeel, dat Griekenland, hoe smartelijk het ook moge zijn, dat die rijke erfenis liet ontgaat, zich onderwerpen moet aan de uitspraak der Rumenische Rechtbank. Met groote geestdrift is de nieuwe minister-pre sident Wekerle in de liberale club te Pest ontvangen. De geestdrift is begrijpelijk, want met hem begint eeu nieuwe koers. Wekerle moge niet zoo vrijzinnig zijn als Tisza, de tijd der reactionaire staatkunde schijnt voorgoed voorbij. De koning heeft Szapary, voor den drang der liberalen beginselen on van zijn plicht als constitutioneel vorst moeten opgeven, Of daarmede echter de kerkelijke strijd bezworen is, is een andere vraag. l)e clericalo bladen zijn zeer ontevreden en gaan mede met de Magyar Allamdie eenige dogen geleden de regeering met een Culturkampf dreigde als zy waagde, het verplichte burgerlijk huwelijk in te voeren. Zij hoopt dat het Vaticaan hou steunen zal. Daar hoopte men nog tot 't laatste oogeublik, dat j do keizer zich tegen den voorgesteldon maatregel zou blijven verzetten; de prins-primaat Vaszary heeft nog getracht een schikking te bewerken; het was echter te laat. Wat ook de clericalen mogen zeggen, alle andere bladen, ook die van de oppositie, zijn mot Wekerlé's benoeming zeer ingenomen en betoogen, dat de poging van den paus om Hongarije te misbruiken als een werktuig tegeu Italië en het drievoudig verbond, thans totaal mislukt is. Volgens de Poss. Ztng. zullen waarschijnlijk alle ministers hun ambt behouden en zal enkel een nieuwe minister van binnen 1. zaken benoemd worden. Volgens sommigen zou do minister van eertdienst als zoodanig optreden en door zijn tegenwoordigen onderminister Berzeviczy, eveneens liberaal, vervangen worden. De nieuwe Hongaarsche minister-president, Alex ander Wekerle, stamt af van eene Zwabische familie, welke naar Hongarije geëmigreerd was. Alexander Wekerle werd 14 November 1848 geboren. Hy studeerde te Pest in de rechten en behaalde den graad van doktor \n do rechtswetenschappen. Later hield hy als privaat-docent lezingen over het financie wezen. In 1877 werd hij secretaris van het minis terie van financiën en in 1886 staatssecretaris van finantiëu. In laatstgenoemd jaar werd hij door het district Nagy-Banya naar den Rijksdag afgevaardigd. Spoedig ontdekte men in den Rijksdag de groote finantieele bekwaamheden van het nieuwe lid. In 1889 had er eene wijziging in het Hongaarsche kabinet plaats en Wekerle trad als minister van financiën op. Hy wist eene belastinghervorming tot stand te brengen. Ook gelukte het hem het tekort aanmerkelijk te verminderen en de valuta-regeling werd door hem ter hand genomen. I N G EZONDEN. Aan de Redactie der Goudsche Courant. Mijnheer de Redacteur! T6rguu s- v' P* no" een Paar regels in Uw blad, tot antwoord aan den heer Willem van Leer. Ik bogiu met er op te wijzen, dat ik over de voor dracht van den heer v. L. niet gesproken hebgaarne wil ik echter erkennen, dat de wijze, waarop ZEd. de bedoelde dicht- en prozastukjes ten gehoore bracht, geenszins viel af te keuren. In het voorgedragene komt echter zóó weinig vreemdsoortigs op het gebied van woordenkeus en zinswending voor, dat het o. i. volstrekt niet kan golden, als type van wat de man nen van de N. Gids geven, daartoe leveren de werken van Verw y, Gorter e. a. wel iets meer karakteris tieks. Om „Genoten Vreugde", „I)e dood van een jaar", enz. te verstaan, hebben wij de voorlichting van don heer v. L. niet noodig, is dit elders wel het geval, dan blijk daaruit eenvoudig, dat het Goudsche Nuts- publiek beter kan lezen dan het publiek elders; de eer aan ons I Aan hot eind van zijn ingezonden stuk schijnt de heer v. L. trouwens zelf geneigd te zijn, het gegroude onzer boworing te erkennen, ZEd. verklaart ten minste, „dat hij later de meest onduidelijke stukken van de N. Gids zal vertolken." Aan tijd, om typen uit de werken der mannon van de N. Gids voor te dragen, had het den heer v. L. niet behoeven te ontbreken; hij had b.v. zijne ge schiedenis van het ontstaan van dat tijdschrift kunnen bekorten en zoodoende tijd winnen voor voordracht. Wat ik omtrent het nastukje zeide, schijnt do heer v. L. niet goed gevat te hebben. ZEd. wijst er nog eens nadrukkelijk op, dat hij eene humoristische schets heeft gegeven. Wij moeten verklareu, dat het ons, en, naar wij meenen, ieder, die op letterkundig ge bied tot eenig oordeelen bevoegd mag gerekend wor den, onmogelijk is, in „Eene echte kwajongensstreek" eenigen humor te vinden. Ten slotto wil ik nog even opmerken, dat hier geen sprake kan zijn van zich verbergen achter pseudoniemen. De heer v. L. weet toch wol, dat iemand, die zijn stuk ondertee- kont met der. naam der kwaliteit, waarin hij onder de oogen van dien spreker zat, geen pseudoniem be zigt. Of gaat het met het woord pseudoniem evenals met humoristisch? Voor het atstaan der plaatsruimte dankt U, M. de Redacteur, Een Nutslid. RECLAME. of niet in acht genomen heeschheid kan bij verdere ontwikkeling gezondheid en loven in gevaar brengen. Men gelieve dit Jestemeer in acht te nemen, daar een tijdig gebruik van den sedert 26 jaren bij hoest, heeschheid. hals-, borst- eu longlijdeu, door autori teiten'der weteaschap als onovertroffen erkenden, ge neeskundig aanbevolen, echten Rijnlondschen Druiven- Borsthonig voq W. H. Zickenheimer te Mainz elk gevaar uitsluit. Dit kostolijk Druivenpraeparaat een extract efficace uit edele rijnlandsche druiven, werkt verzachtend, slijmoplossend, tevens bij uitstek voedend en versterkend. Na 't gebruik bespeurt men eeu aangenaam gevoel in 't geheele lichaam, de stem wordt klaarder, helderder ep 't ademhalen le vendiger en elastieke. Verkrygbaar in flacons a 65 ets., fl. 1,en fl. 2,in do bekende Depots. Ie Klasse. Trekking van Dinsdag 15 November. No. 294 2000. No. 18620 1500.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2