H IBS I 1ST GEFORTUNEERD. BINNENLAND. vn: .drukte ili i olit FEUILLETON. maak.» )er 1892 en Zn- 1892. Donderdag 17 November. 4995. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. zijn aan De inzending van advertentlên kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. D door -XT. .7 de genoemde in tienen. Doe je JUDEBSru ER 1892 dn adhuis aldaar GOUDA, 18 November 1892. Mej. J. C. Scheepens te Nieuworkerk a/d IJsel, ia geslaagd voor vrye- en orde-oefeningen der gym nastiek. De vrouw van W. d. B. te Boskoop, herstellende van cholera, is aan typheuse koorts overleden. recht van vissohen van 52 drijfnetten hierbij betrok ken is. Bovendien worden alle Advertentiën gratin opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschijnt. lenOnder- i opgaande benoodigde INTRO EN- jaar 1898 loor den G» d B 139; J. i; A. VER. VERBOER, SSEN.Gros. laven N 208; ’OOT, Kort» DUW, Jaag, irnemelksloot ZEN, Kam». irnemelkslooi 1, Spoorweg, iskade P 257. j, Tiendeweg markt H 84; WILDEN. «-SackM, gen van het school 0.50. r zij door ge- -Rhumatisebi e ondrageljke ikere en doel- i reeds in 1M- de nog oa ten. rakje bij den ELT Az. k In do zitting der Tweede Kamer vaa gisteren is besloten a.s. Dinsdag 22 November aan de orde te stellen de Indische begrooting. aal, Oudewater. erkel. rp, Zoetermeer. Alphen. ing Bodegraven- ng, Haastrecht iling Woerden. Waddinxveea. Door den Commissaris der Koningin in Zuid- Holland zijn benoemd tot militü-oommissarisseu voor 1893 de heerenin het eerste district J. A. Roijn- ders, in het tweede mr. H. Vaillant, in het derde M. J. E. 8. De Bochemont en in het vierde W. v. d. Berg. Te Krimpen a/d IJsel deed zich een geval van cholera voor bij een 36-jarige rietmattenmakersknecht. ADV KBTENT1EN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Voor het kantongerecht te Schoonhoven werd de volgende zaak behandeld Eenige personen waren bekeurd wegens het via- schen met drijfnetten in de rivier de Lek, op grond dat tjj daarvoor geen vergunning hadden. Juist het al of niet hebben van die vereischte vergunning was de quaestie, waarover het geheele geding liep. Er werd beweerd, dat de vergunning verkregen was door aankoop terwijl die koop door de rechthebbende maatschappy //Nassau la Leek" niet schijnt erkend te worden, daar deze maatschappij als rechthebbende van het visch water, een ander het recht betwist. De heer mr. De Hollander, advocaat te Rotter dam, trad als verdediger voor de beklaagden op, en trachtte in eene uitvoerige pleitrede het goed recht van de beklaagden te verdedigen, en eindigde met ontslag van rechtsvervolging te vragen of schorsing voor on bepaalden tijd, ten einde de civiele quaestie te doen beslechten. Met veel belangstelling wordt de beslissing in deze hoogst belangrijke zaak tegemoet gezien, daar het De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden ii 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke No turners VIJF CENTEN. /Jong?” „Mis.... Ik wil zeggen neen.” Z/Dus van middelbaren leeftijd z/Tusschen de veertig en vijftig.” //Getrouwd z/Ja. Zyn vrouw komt mede.” //Heeft hij kinderen?” z/Jatwee en een kindermeid.” //Komen die ook mee?” riep ik verschrikt uit. //Natuurlijk, maar maak u niet ongerust ze slapen beneden met de meid.” Daar mijn kamer op de tweede verdieping was gelegen, kan ik niet ontveinzen dat die laatste me- dedeeling mij genoegen deed. „Gij krijgt hier dus een geheel gezin, oom?” //Zeker. Maar raad verder. Je weet nu al de helft.” z/Waar komen ze van daan?” //Zoo vraagt men den boeren de kunst af.” Uit Amsterdam „Gijlui Amsterdammers denkt altijd dat de heele wereld bij u t’huis hoort.” Een vreemde uitval voor iemand, die het beste deel zijns levens in de hoofdstad had doorgebracht en nog op den huidigen dag een volbloed Amster dammer is. Waarschijnlijk had echter deze of gene Arnhemsohe vriend een paar dagen geleden op een of ander gezegde van oom dezelfde aanmerking ge maakt, als hij nu op het mijne maakte, en was hem die in het geheugen blijven hangen. Het gebeurt trouwens met oom wel meer, dat hij, zonder het te 2) i/Wat oom „Wel weet je het dan nog niet? Je zult hier niet alleen logeeren, hoor j het gezelschap van zoo’n paar oude kneuen als je tante en ik, zou je gauw verve len,...” wMaar oom 1” //Kom, kom, ontken het maar niet. Ik ben ook jong geweest, en ik kan jo verklaren dat ik toon het land had aan oude paaijen.... van belangDaar steekt geen kwaad in; soort zoekt soort.” //Wie is dan die logeergast, die u te zamen met mij gezelschap houden zal, oom?” //Raad eens. Als je het in tienen doet, tracteer ik je van avond in do sociëteit op eene fijne flesch. Ik meende uit ooms inleiding tot dit raadsel niet anders te kunnen opmaken, als dat er een piepjong mensch op de kust was, en in deze veronderstelling noemde ik achtereenvolgens tien namen myner be kenden, van achttien tot vijfentwintig jaar, van wie het mogelijk kon zijn dat zij voor eenigen tijd, even ftls ik,, hun intrek namen onder ooms gastvry dak. //Mis,” zei oom bij eiken naam, //mis 1” z/Kom zeg het hem maar,” kwam tante er tusschen, z/Henry raadt hot toch niet.” z/Om den drommel niet,” antwoordde oom. „Raden zal hij het. Ik geet het je weer in tienen. Doe je best nog eens.” Oom zag mij met een gezicht aan, waaraan hij de strakke onverzettelijkheid van een sfinx poogde te geven, maar de gulhartigheid, die even innig met zyn natuur was verbonden als op zijn gelaat gedrukt, verdween niet, al deed hij wat hij kon om alle plooien glad te trekken. Ik zag echter dat oom niet voor nemens was zijn eigen (Edipus te zijn, en ging met raden voort. Wederom was het eiken keer //mis,” terwijl oom met een would-be geheimzinnigheid bij ieder „mis” de oogen dicht kneep. Mij dacht dat ik een plotselinge ingeving voelde. Ik liet de rij van neven en vrienden varen, en waagde het den naam van een mijner nichtjes te noemen, „Dat wou je wel mis!” Een ander nichtje, en toen nog een achttal werden door mij op de candi.iatenlijst van ooms logeergas ten geplaatst. „Mis, mis, mis Ik was bijna ten einde raad. Ooms jeugdige be kenden waren uitgeputik begon vrees te gevoelen voor een lid uit Doctrina, dat „ereis zou komen opnemen waar Bruintje gebleven was.” „Is hij oud, oom?” vroeg ik. „Neen.” Tot rapporteurs voor do kioorecht-ontwerpen zijn benoemd de heeren Heldt, Van «Ier Fekz, Goeman Borgesius, Haffmans en JS Mackay. Do Nederlandsche schaateenrijdersbond heeft een circulaire gezonden aan alle IJevereenigingen in Nederland om zich aaneen te sluiten tot bestrijding vau - twee misbruiken bij hardrijderijen nl.1. het zich laten inschrijven op verschillende plaatsen voor wedstrijden op één dag, 2. het afspraak maken tus schen de rijders, om de prijzen te verdoelen. Ter beteugeling van die misbruiken zal het Bestuur van den bond optreden als Centraal-bestuur voor die Vereenigingen, die zich aansluiten. Alle clubs, die de vastgestelde bepalingen willen opnemen iu hun reglement en dio streng willen toepassen, worden uitgenoodigd zich tot het Bestuur van den Ned. Schaatsenrijdersbond to richten (secretaris Graaf v. Limburg Stirum, Rijnstraat 24, den Haag). NK1U.K &ZOON. GOUDSCHE COURANT. Gelijk wij gisteren mededeelden, is het in de Prov. Staten tot eene beslissing gekomen omtrent de aan onze gemeente toe te kennen schadeloosstelling. Wegens het belang der zaak geven wij het vol gende overzicht der gehouden discussie. Do commissie stelde voor »lo. te verklaren, dat er afdoende redenen van billijkheid bestaan om, zoodra het beheer over de Gouwe met het daaraan verbonden recht tot tolhef- flog op de provincie overgaat, aan de gemeente Gouda de kapitalen te vergoeden, welke zij vroeger en later heeft opgebrachta. voor den aanleg van het jaagpad langs de Gouwe en daaraan verbonden werken b. voor het graven van de Turfsingelgrachtc. voor het openen van de binnenvaart door de stad ten behoeve van groote schepen met opstaanden mast, en d. voor de vernieuwing of bevestiging van de Gouwe-kaden zoowel binnen als buiten het gemeentelijk grond gebied „2o. om bet bedrag van bedoelde schadevergoe ding vast te stellen op een kapitaal var. 463,595,22 en te bepalen, dat dit kapitaal op het sub 1 bedoelde tijdstip aan de gemeente Gouda uitgekeerd, of wel indien zij daaraan de voorkeur mocht geven, aan haar verzekerd zal worden de vaste blijvende jaar- lykscbe uitkeeriug van een som, gelijkstaande met vier ten honderd van het bovengenoemd kapitaal, behoudens de bevoegdheid van de provincie, om bij het vervallen van de tolheffing met de uitkeering van bovengenoemd kapitaal te volstaan „80. om daarenboven jaarlijks aan de genoemde gemeente uit te keeren een som van f 12000 als restitutie van wat zij ten behoeve der provincie zal hebben uit te geven voor het onderhoud van de ver- bindingsvaart door de binnenstad en de bediening van de daarin gelegen sluis." De heer Van Roijen meent, dat het eenige moeite kost de quaestie-Gouda, een zeer veelzijdige, met juistheid te begrijpen. De quaestie heeft een histo- Te Barwoutswaardor (Woerden) is een werkman op een der fabrieken aan cholera overleden. Ook te Bodegraven bezweek een bejaard man aan die ziekte. Het was er het derde geval.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1