Buitenlandse!! Overzicht. 341st0 Staats-loterij. INGEZONDEN. van 20. pCt. moet betalen, als de rentevoet zoo zeer is ge daald, als thans het geval is. De schadevergoeding door de wet bedoeld, wordt zoodoende veel te hoog. In Frankrijk heeft men daarom onlangs er op aan gedrongen, dat de wetgever van tgd tot tijd het be drag der wettelijke interessen zou bepalen. Het Anst. Eff. acht het beter een regeling te treffen, die zich steeds aan den bestaanden toestand aansluit en geeft het volgende in overweging ;/Zou het niet aanbeveling verdienen, de zetting van de wettelijke rente geheel af le schaffen en iu de plaats daarvan te bepalen, dat in alle gevallen, waarin, hetzij krachtens een wetsbepaling, hetzy krachtens oen vounis, niet bij overeenkomst bedongen interessen verschuldigd worden, zoodauige interessen te voldoen zijn als overeeukomen met het gemiddelde van de rente, welke gangbaar was over het tijds verloop, waarover de interessen verschuldigd zijn? Voor de toepassing van zulk een bepaling zou van regeeringswege van maand tot maand de gemiddelde rentestand over die maand en over de met die maand geëindigde twaalf maanden kunnen worden openbaar gemaakt, wolke opgaven voor rechter en partijen uitsluitend zouden moeten gelden. Het opmaken daarvan zou de regeering aan deskundigen kunnen opdrqseD, zooals thans ook geschiedt met de prys- courant voor bet recht vau successie. De, wet zou de grondslagen kunnen voorschrijven voor de bere kening van het gemiddelde, b» v, voor de rente iu burgerlijke zaken de effectieve rente onzer Staats fondsen, voor die in handelszaken het wisseldisconto der Nederl. Bank of de prolongatie-rente ter beurze. Voorts zou de wet voorschriften kunnen geven, waar naar de rechter of partijen bij bet bepalen van de gemiddelde interessen over een langer of korter tijds verloop dan twaalf maanden op den grondslag van de officieele opgaven zich te gedragen hebben, het geen volstrekt niet ingewikkeld of omslachtig is." Het Weekblad van 'het Recht, dat dit artikel in zijn geheel overneemt, ondersteunt het denkbeeld teer en inderdaad is een spoedige verwezenlijking er van wel aan te bevelen. Voor de rechtbank dp Utrecht is de volgende zaak behandeld: A. de Waart, voormalige ladiogmeestur bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen te Fijonoord, en den lü December 1891 uit den dienst ontslagen, is bij de rechtbank tegen dit ontslag opgekomen, liet ontslag is hem gegeven wegeus eigendunkolijk veriaten van den dienst, met weigering om zich hierover te verantwoorden. De aanleiding hiertoe is geweest, dat hij in den avond vau 16 November 1891, op het station Feijenoord, de onder hem gestelde werklieden een half uur vóór het eiude van den dienst heeft weggezonden èu toen zelf ook is hoengegnan, hoewel er nog een wagen steenkolen moest worden geladen. De onderstations- chef, die De Waart vruchteloos daarover ter verant woording heeft geroepen, heeft toen dat werk zelf moeten doen. Tegenover den adjunct-inspecteur, die drie (lagen later een onderzoek naar het genoemde feit heeft ingesteld, heeft De Waart geweigerd zich te verant woorden, en verklaard dat hij een nieuw onderzoek verlangde, mits daarbij niet tegenwoordig waren de (listricts-inspectuur, de adjunct-inspecteur eu de stationschef; daarentegen wel de rijksopziener op de spoorwegdiensten. Hij heeft bovendien gezegd „Ik zijn brieven bleek duidelijk dat hij meer en meer het doel van zijn Verlangen, millionnair te worden, na derde. Dikwijls heb ik pom hooren zeggen „Ik had ook maar naar de Oost moeten gaan, neefje evon als Frits de öunstdan zou ik een geheel an dere kerel geworden zijn." En nu bet oogenblik daar was dat zijn vriend, na een afwezigheid van ruim twintig jaar, terugkeerde, kon ik duidelijk aan oom bespeuren, dat hij vergelijkingen mflakte eD be rekende hoeveel rijker en bijgevolg hoeveel gelukkiger de oosterling zou zijn dan hij. „Zeker zal hij rijtuig en paarden gaan houden," zeide hij tegen tante, „en een hui9 in de stad ei» een buitenplaats koopen. Je zult eees zien welk een pracht en een staatsie. Jon gens Truials ik bedenk, dat ik er over gedacht heb om hem te vergezellenHet stond maar zus of zoo of het was gebeurd. Je hadt er echter geen zin in, en je vader, die ons bij zich wilde houden, mocht er niet van hooreu. Het is toch jammer." Tante was niet ongeneigd eenigszms in dit leed wezen te deelcn. Vrooger had zij zich altijd min of meer boos gemaakt, als oom zoo hoog opgaf van den voorspoed van Frits de Gunst, „Het is waar," zeide zij dan, „bij wordt schatrijk, maar hij moet er ook 'voor in de Oost wonen." De voorstelling nu, die tante zich van „(le Oost" vorm le, deed haar altijd mot zekere huivering aan (Int verre gewest denken. In haar verbeelding was „de Oost" een land, waar de temperatuur gelijk stond met die van een bakkersoven, en waar, op een onkelen Europeaan schors mij en doe geen dienst meer'. Hij is daarna niet meer in dienst gekomen. Het ontslag dat hierop volgde, wordt door hem onrechtmatig genoemd, omdat volgens artikel 80 van het reglement betreffendo het personeel geen straf wordt opgelegd daü nadat de betrokken persoon in staat gesteld is zich te verantwoorden, en geen ont slag wordt gegeven dau nadat betn de gelegenheid is gegeven zich schriftelijk te verantwoorden. Hij eischt derhalve de veroordeeling der Maatschappij, om hom als schadevergoeding te betalen een bedrag van ƒ5000 in ééns, subsidiair eeue jaarlgksche uitkeering van 250 gedurende zyn leven, beuevens teruggave van bet bedrag zijuer stortingen in het pensioen- eu weduwenfonds. Deze vordering, die door Mr. N. F. van Nooten namens den eischer werd iugesteid, werd bestreden door rar. E. N. de Brauw, die, zoo er van contract breuk sprake kon zijn, meeude, dal deze door eischer was gepleegd. Volgens pl. had de beklaagdo ruim schoots tijd had gehad zich schriftelijk te verantwoor den, terwijl hij ten slotte de Mautsch. het recht toe kende hare beambten te outslaan. Over 4 weken neemt de rechtbank iu deze zaak beslissing. Het ingekomen wetsontwerp tot regeling betreffende de sameustelling der Landmacht, is liet uitvloeisel van do overtuiging dor Regeeriug dat men bij een wottelijke regeling van den dienstplicht in den blinde tast, zoolang de organisatie van de levende strijd krachten niet wettelijk vaststaat. Dit oordeel werd ook verdedigd door wijlen den heer De lioo. Het tegenwoordig wetsontwerp zal worden gevolgd door wetsvoorstellen tot regeling van deti dienst bij de militie, bij de schutterij, tot regeling van de dienst plichtigheid bij militie of schutturij, drie ontwerpern die bij elkander behooreu en eindelijk tot regeling van (le dienstplichtigheid eu van den dienst bij den landstorm. Het nu ingediend ontwerp staat op zichzelf, maar houdt verband mei de zooeveo genoemden, in zoo verre hierbij bet bestaan is aangenomen van do mi litie, van de schutterij eu vau (len landstorm. Do minister gaat uit van de stelling dat de inrichting van ons krijgswezen moet gegrondvest zijn op do weerbaarheid van gansch het volk, gepaard aau de natuurlijke sterkte van ons geconcentreerd verdedi- gingssielsel. Algemeene dienstplicht moet de grond slag zijn vau de inrichting der levende strijdkrach ten. Deze kan verkregen worden docr voer alle dienstplichtigen denzonden vereischten diensttijd te eiscben. Dit stelsel mag wellicht het ideale stolsel der toe komst zijn, het is op Jit oogenblik niet te bereiken. Daarom wenscht de minister een anderen weg te volgen, door de dienstplichtigen in twee categorieën te splitsen door loting aau te wijzen voor zoover geen andere gegevens tot do splitsing leiden waar van in tijd van vrede, die der eerste categorie een langeren werkelijken diensttijd hebben en tot het eigenlijke leger behooreu, terwijl die der tweede cate gorie een korteren werkelijken diensttijd en een meer beperkten werkkring hebben. Voor deze laatsteu kan het beginsel van plaatselijke oefeuingou iu hoofd- zaak worden toegepast, om een z.g. territoriaal leger te kunnen vorrueu. Een gedeelte der dienstplichtigen, zij die zijn aan gewezen voor Uo militie, worden ingedeeld bij het na, niets anders woonden dan negers, slangeu en apen. Ook had zij vernomen dat men er geeu andere dienstboden vond dau zwarte meiden met bloote voeten. er echter sprake was van terugkomen om hot geld, dat in het heete land onder de zwarten was gewonnen, lui eu lekker te verteren onder do blanken, eu zooveel moideu te honden als men maar wilde nu sloot tante hot eene oog voor de Ooster- sche onaangenaamheden, welke baar altijd tegen de borst hadden gestuit, en staarde met het andere naar den rijkdom vau Frits de Gunst. „Ik vind het toch aardig van hem dat hij ons huis uitkipt om te komen logeeren," zeide tante „het geeft mij wel veel moeite en drukte, maar dat heb ik wel voor hem over." „Wat een wonder?" riep oom uit, „er is niemand dan wij broeders of zusters heeft hij niet, eu ik oitgezonderd, zullen zijn vrienden hem wel vergeten hebben." „Komt hij reeds morgen, oom „Nog heden. Gisteren zoi.d de kargadoor mij de tijding dat het schip aan den Helder w»9 binnenge- loopen. En dadelijk liep ik naar den telegraaf om hem te melden dat hij zich niet te Amsterdam moest opboudrn maar torstood naar Arnhem komen. Ik wacht hem met den laatsten trein." Na het eten gingen oom en ik, terwijl tante nog veel te oestieron had, om tot ontvangst barer gasteu gereed te zijn, naar do sociëteit, waar hij de toege zegde fijne flesch liet komen, en nu t mij een domir leger in eerste linie, dat verder uit vrywillig-dienen- den is samengesteld de overige dienstplichtigen, die voor de schutterij zyn aangewezen, vormen het leger in tweede linie, de territorially wapenmacht waarbij ook vrywillig-dienenden wAtoegolaten. Behalve deze .mobiele troepen zijn elHHtingstroepen noodig der verschillende wapens, die tot het eigenlijke leger moeten behooren. Voorts rekent de minister op eene, reserve in de dopots ais eerste aanvulling, saamgesteld uit hen die behooreu tot de lichting welke pas uit liet militie- of schutterij-verband is ontslagen en op eeuo aanvulling8-re8erve, waartoe moeten worden ann- gewezen de oudere lichtingen der militie en der schutterij, volgende op die welke voor de reserve iu de depots is bestemd. Eindelijk als de nood zeer boog stygt, moot nog een beroep kunnen gedaan worden op allen, die tot 's lands verdediging kunnen medewerken, tot op zekeren leeftijdZij vormen den landstorm. De mobiele troepen of veldtroepen moeten bostaan uit 3 division, elk van 12 bataljons infanterie, met de noodige cavalerie, artillerie, genie-troepen en de uoodige hulpdiensten. Met behoud in 't algemeen van de samenstelling der voldtroopen met (le thans be staande organisatie, dan zijn daarvoor noodig pl. m. 44.31)9 hoofden, en rekenende op ongeveer 9450 vrij willigers, dan moeten bij de veldtroepen 34850 bij de militie worden ingelijfd. De bezettingstroepen zullen volgens het voorstel bestaan uit48 compagnieën infanterie, en 46 comp. vestingartillerie, 4 com. pantser fortartillerie, 2 comp. torpédisten en 4 comp. vesting-genietroepen, totaal 21750 hoofden, waarvan 3900 vrijwilligers, zoodat 17850 ingelijfden bij de militie tot de bezettings troepen moeten behooren. De totale sterkte van de korpsen van het leger met do staven en de depótskaders, thans 19100 vrij willigers en 44980 dienstplichtigen, zul bij aunnomimg der wet worden 13400 vrijwilligers en 52700 dienst plichtigen. Dit getal kan worden bereikt door aan te nemen een jaarlijkse li contingent vau 11000 man en cea zesjarigen diensttijd. Het getal zal met hot oog op mogelijk tekort aan vrijwilligers bij de bereden korp sen op 11500 moeten worden gestold. De depóts-reserve (dienstplicht 1 jaar) wordt ge rekend 8632 personen te zullen opleveren, terwijl de aanvulliugs-rcserve (diensttijd 2 jaar) 7628 personen zou opleveren. Alles bij elkander wordt dus de geheele diensttijd in leger en reserve 9 jaar, waarvan 6 als werkelijke militaire diensttijd kunnen worden beschouwd, om dat daarin de tijd valt voor eerste oefening (op den bestaanden voet) en voor herhalings-oefenin- gen (ten hoogste 3maal) voor niet langer dan 75 dagen in 't geheel. Ieder, indien hij niet vrijwillig dient, zou dus na zijn 29e jaar, van alle, zelfs van de minste militaire verplichtingen zijn ontslagen. Voor de schutterij wordt de jaarlijksche lichting gerekend op 20706 man, met gelijken diensttijd als bij de militie. Rekenende op 200 vrijstellingen en 1500 aanwijzingen voor diensten bij de zeemacht blijven er 19000 voor dö schutterij der landmacht over, die in een eerste dienstjaar, de eerste oefening krijgen en na afloop van het eerste jaar, voor dade lijk gebruik beschikbaar komen iu de schutterij-af* deeliugen, waarvan z\j do volgende 5 jaar deel uit maken. Uit de schutters, wier hoofdzaak zal zijn terrein-verdediging van den vaderlandscheu bodem» nootje maakte. Eensklaps ontwaarde bij onder de binnentredendon een lang heer mot grijze snorren, die oen gepensionneerd officier bleek te zijn, en behalve die snorren uit zijn soldaten-loopbaan, oen zekere ruwheid van spreken had overgehouden. Men zal reeds opgemerkt Rebben, dat oom dezelfde eigenschap bezat. „Zeg eens, majoor," riep oom. „Ik krijg van wood een oude kennis van je overt" „Wie.... Frits de Gunst?" „Ja." „Ik wist dat bij in aantocht was Hij heeft een snelle reis gemaakt. Het zal me benieuwen Bruintje, hoe hij er uitziet." „Wat ouder denk ik, en door de zon verbrand. „En wat dikker." „Dat denk ik niet. Zijn gezondheid is niet van de beste; ten minste bij klaagde er over in zijn laatste brieven. Het is voornamelijk daarom dat hij terug' komt." „Zoo gaat het altijd in de Oost. Men mag al blijde zijn als men er niet krepeert.,.. Komt die zwarte meid ook mee Met de uitdrukking „die zwarte meid" weid, zooals ik later ontdekte, de echtgenoote van Frits de Gunst aangeduid. „Waarachtig," antwoordde oom, „denk je dan dat hij die maar zoo achter kon laten (Hordt vervol//d.) zullen slechts infanterie en vesting-artillerie worden ge vormd. De depóts-reserve dor schutterij wordt gerekend op 15770 man, en de aanvullings-roserve op 13970 man. Door de iuvoering van dit ontwerp zal alleen eene verhooging van de uitgaven voor het leger het ge volg zijn, welke verhooging goraamd wordt op ƒ86.120 Do organieke sterkte van het leger op voet van oorlog bedruagt 68115 inan. Amerikaan8cli predikant. „Geliefden, aan het einde van ouze samenkomst zal eene collecte plaats hebben. De rijken zullen geven van hunnen over vloed, maar ook het penningske der weduwe ver smaden wij niet. Vergunt mij or bij te voegen, dat het penningske der weduwe thans gesteld iu op twee en een hal ven dollar." Men meldt uit Den Haag Heden middag word het hofje vau Vosvelt in de Gróote straat in rep en roer gebracht door hevig gillen vau een paar vrouwen, die bloedend vluchtten achtervolgd door een in die buurt ongunstig bekend staand persoon. Deze persoon, sedert een drietal jaren als koloni aal uit Iudië teruggekeerd, had nl. reeds meermalen by zijnj moeder, die in genoemd hofje woont, twist gezocht, doch tot handtastelijkheden was het tot nog toe zelden gekomen. Heden eohtcr, wetende dat zijne zuster en haar vrijer voor eenige dagen bij zijne moeder waren ko men iu wonen, had hij een scheermes weten machtig te worden en kwam hij onverwacht bij zijne moedor aankloppen. Alvorens hij echter zoo ver gekomen was, vluchtte zijne zuster, die hem zag aankomen en iu onmin ttiet hem leefde, het hofje uit, doch zij struikelde over een voorwerp dat in den weg stond, zoodat haar broer haar geheel in zijn? macht had. De woestaard ontzag zich niet het meisje, dat niet den minsten weerstand kon bieden, eene vrij diepe snede aan hei hoofd toe te brengen. Nog echter niet voldaan zijnde, verwondde hij daarna zijn oude moeder eu zijn aanstaanden zwager, waarna hij zich verwijderde om eenige oogonblikkm later terug te kooren, ken nelijk met oven slechte bedoelingen. In dien tus- scheutijd had hij er een borrel op genomen. Bij zijne terugkomst iiï het hofje werd hij echter door een politie-agont gegrepen, die, geholpen door eenige burgers, hem naar het commissariaat overgebracht. De drie gewonden worden tegen den avond, na in liet ziekenhuis te zijn verbonden, eveneens naar het commissariaat geleid, teneinde oen verhoor te ondergaan. Te Sydney, ia Australië, is hot echtpaar Makin gevungeu genomen, wegens verscheidone gevallon van „engeltjes-makerij». Eeeds zijn vijftien kinder lijkjes opgegraven in den tuin bij het huis te Chippen dale, waarin genoemd paar woonde. Ook weid beslag gelegd op een pakje lange naalden, die sporen van bloed vertoonden. De geneeskundigen konden dooi den vergovorderden staat van ontbinding der lijkje» de oorzaak van den dood niet aantooneu, maar vol gens hunne meening werd den kindertjes het leven ontnomen door het doorboren van hart of ruggegraat met naalden, ln en hij eeu huis, waar het ochfpaar vroeger woonde, tvordt thans een onderzoek ingesteld i Rr' ,T^°maS Nelll> oolt bekend als Neill Cream de handelsreiziger, maar nog meer als giftmenger er. vrouwenmoordenaar in Londen en in Amerika is gistereuoohiend om 9 nren op een binnenplein 'van de Londensche gevangenis Newgate gehangen. De beul kwam don vorigen namiddag in Londen en lo geerde in de gevangenis. Volgens eene nieuwe rege ling mocht hij niet meer het hangtouw medebrengen maar werd hem dat verstrekt, een nieuw beunip' koord van ecu duim in diameter. Volgens .Ie nieuwe bepalingen is do lengte van het koord en dienten- dolt nl .gr,0ütLe Jen V"! dien da pobungeno als bot luik onder zyne voeten wegvalt niet moer aan het goedvinden van den scherprechter over gelaten, maar is nu bepaald naar het lichaamsgewicht van den veroordeelde. Neill viel iets meer" dan 5 voet en wordt gezegd (.ogenblikkelijk te zijn gelood. Voor de eerste maal werden bij eene terechistollin" geen vertegenwoordigers van de Pers toegelaten De veroordeelde heeft den dag te voren zijn testa- ment gemaakt's nachts sliep iSj weinig eTonZ mot /h Ur0n 3 morgens gebruikte hij een ontbijt mot thee en eieren, vervolgens luisterde hij „aar hetgeen do geestelijke van de gevangenis tot hom moefti "ie" "ntff00r'l'le uiets' HÜ bleek eu ver te luiden M ■M0r1"!gen°'! b8g0" de Rovangenisklok vastbinden ZOn,ler w0oretau l zij» armen vastbinden, wandelde mot vasten stap naar het scha vot en g,„g onder het koord staan. De scherprechter sloeg den strik om den hals ran den veroordeelde, plaatste een wit kapje op zijn hoofd eu trok dit over de oogen. De geestelijke die tydens den gang uit de cel naar het schavot de gebeden, in de Anglicaan- 8che Kerk bij een begrafenis gebruikelijk, had opge zegd, was nu aau het „Onze Vader". De scherp rechter gaf een wenk aan de twee bewaarders, waar tusscben do veroordeelde stond. Zij traden terzijde en stapten van het luik. Toen schoof de scherprech ter mot zyn voet een grendel weg, het luik sloeg open en de veroordeelde viel en hing. Negen uren sloeg de klok. Terstond werd op de gevangenis de zwarte vlag geheschen ten teeken dat liet doodvonnis was vol trokken. Om de gevangenis stond een menigte men- schen en in deuren en ramen der naaste huizen wa ren vele nieuwsgierigen. Toen de zwarte vlag werd goheschon bleek men algemeen voldaan te zijn. Er werd gejuicht en zelfs in de handen geklapt. Dr. Nansen, de Noor, die zich reeds naam maakte door zijn gelukkig volbrachten ondorzoeKiugstocht door Groenland in 188889, las eergisterenavond in het Kon. Geographisch Genootschap in Londen over de Arctische reis, die hij in het volgende jaar gaat ondernemen. Door zijn onderzoek dor stroomingen in de Fooizeeën is deze geleerde Noor tot do over tuiging gekomen, dat het "mogelijk i9 van de kusten van Siberië over de Noordpool Groonland te bereiken. Met een bijzonder sterk gebouwd houten scheepje, 101 voet lang, maar met opzet plemp en zooveel mogolijk iu ronde vormen gebouwd, van stoomver- raogen en zeilen voorzien, bemand mot twaalf uitge zochte zeelui en voorzieu van levensmiddelen en benoodigdheden voor vijf of zes jaren, zal hij in het aanstaande voorjaur naar den mond van de Lena varen. Met het einde van Augustus hoopt hij de westkust der Nieuwe Siberische eilanden te zijn ge passeerd en het verst mogelijk noordolijke punt iu open water to hebben bereikt. Hij zal dan in de buurt zijn waar in Juni van 1881 do Jeannette ver ging. Daar zal hij de beste plaats tusschen het ijs zoeken om met de sfrooraing die over de Fooi loopt, naar Groenland te drijven. Daar overblijfselen van de Jeannette langs dien weg het Ainerikaansche land bereikten, meent dr., Nansen wel eeuo poging te kunnon doen om ook op die wijze eene Foolreis van drie jaren te maken. Wordt zijn schip door de ijsschotsen gekraakt, dan is hij van plan alle provisie, steenkool en booten op een ijsachol to plaatsen en met zijne mannen op deze te kampeeren. De Nimes wijdt een hoofdwtikol aan den koenen jongen Noor en is vol bewondering over zijn moed en zijno oorspronkeiykheid. Hij beschouwt de Pool streken, zegt hat blad, zooals Stanley en Livingstone het Donkere werelddeel deden. Zij trokken er in en kwamen er door. „Twintig jaren geleden waren do gevaren en onzekerheid om Afrika te doorkruiseu zoo groot al9 deze dio nn I)r. Nansen zal ontmoeten wy hopen, dat hij den lijd zal beloven, dat een tocht door de Doolstroomingeu geleid, een even zoo mogelijke zaak zal worden beschouwd als ons nu oen reisje lang9 de boorden van de Zambesi toe schijnt." Iu do Frausclie Kamer is het debat over de wij ziging der drukperswet niet afgeloopen het zal he den worden voortgezet. De verwachtingen zijn thans gunstiger voor de aanneming. Er wordt gesproken van 40 a 50 stemmen meerderheid voor do llegeeriug. „Leve het algemeen kiesrecht!" hoorde men te 'Brussel by het naamfeest voor koning Leopold slochls éénmaal uit de dichtopeengedrougen menigte, die samen was gestroomd om de koningin en do prin sessen naar do kerk te zien rijden. Die uitroep was het protest van een hartstochtelijk voorstander, die de met een „leve de koningin!" vuu de balcons der clubs gestrooide viooltjes opraapte en terugwierp. Overigens geen betooging van belang; de liberalen en socialisten onthielden zich overeenkomstig hun laatste afspraak. Alleen 150 studenten hielden eene vergaderiug, waarin zij besloten in do studenten wereld een propaganda voor algemeen kiesrecht to beginnen, aan die dor arbeiders niet ongelyk. Minder rustig giug het te Louven. Ondanks het verbod hielden ongeveer 6000 personen een bijeen komst op straat, en eer» optocht waarbij de politie met steenen geworpen werd. De heer Frère Orban, het hoofd der Berlijnsche oud-liberalen, zal bij het adres-bebat een grooto po litieke rede houden. Men verwacht bij dat bebat interessante discussies. Zoo van de liberalen krach tige protesten tegen de onderwijs paragraaf in de troonrede. Als de hoeren 't maar niet te lang maken, want het publiek verkeert noch links, noch rechts, iu een stemming om lange.rodekavelingen te hQoren; men wil afdoening van zaken. Do Duitsohe bladen geven bij voortduring lange artikelen over de nieuwe legerwet. De nationaal- liberalen trachten in de Köluische de verandering voor te stellen als niet zoo bar als zij er uit ziet; zij pleiten daarom voor araendeering van het ont werp, on geen verwerping. De conservatieven blijven steeds slecht gehumeurd, en mag men de Kreuz- zeitung gelooven, dan wordt dit met den dag erger. Ook in militaire kriugen worden steeds ernstige be denkingen gemaakt tegen den tweejarigen, diensttijd, men vreest, dat het Duitsche leger daardoo? meer in gohalte zal verminderen dan 'tin getal wint; buiten dien zou bet voorbeeld van Duitschland ook Oos tenrijk ou Italië kunnen verleiden den diensttijd te verkorten, met dat gevolg, dat de legers der drie bondgenooten uit den aard der zaak in den grooten oorlog in het onderspit moeten blijven. Nu de herstemmingen voor de Kamer afgeloopen zijn, is de balans opgemaakt. Alzoo is men tot de volgende cijfers gekomen 100 leden der rechter zijde, die zich verbonden hebben jegens den vorigen minister-president Rudini200 leden van het rech ter- en liuker-centrum, die gunstig gezind zijn je gens het tegenwoordig Kabinet, doch op eeu gege ven oogenblik uit elkaar kunnen gaan 35 leden, beboerende tot den aanhang van Zanardelli die minister van justitie wa3 in het ministerie-Crispi, maar die geacht wordt te hunkeren naar het presi dentschap van het ministerie en'zich niet verbonden rekent aan Crispi45 handelbare radicalen 25 on verzoenlijke radicalen en socialisten17 van de groop-Nicotera 30 aanhangers van Crispi50 leden van de Piëmonteesche groep. Wij geven deze lijst zooals wij haar vindendoch raadzaam is het niet al te veel waarde aan deze Mas sificatie te hechten. Toen de minister-president Crispi indertijd bij de algemeene verkiezingen gezegd werd eene groote overwinning bij de 9tembus be haald te hebben, zoodat velen hem nog een langdurig ministorieel leven voorspelden, was het hiermoda spoedig gedaan. Hij viel als het ware bij ver rassing. Mijnheer de Redacteur! Bij dezen verzoek ik UEd. beleefd om ecu plaatsje in uw geacht blad. Uit eene circulaire, rondgezonden aan de leden van de Sociëteit „Ons Genoegen", zien wij dat het gezelschap van 't The&ire des Variétés uit den Haag, ten tweede male eene voorstelling in de zaal „Kun9t- miu" komt geven mot geheel nieuwe urtisten. De eersto voorstelling, welke dit gezelschap gaf, was op Donderdag 29 September j.l. Aangezien het gezelschap alhier nog nagenoeg on bekend was, was de opkomst van 't publiek niet bijzonder groot. Zij, die de eerste voorstelling bijwoonden, zullen dus niot nalaten om diegenen, die daar niet waren, thans te animeeren er gebruik van te maken. Dat do Gouwtwiaars liefhebbers zijn van een net café-chantant is bewezen door de stampvolle zalen in bovengenoemde Sociëteit gedurende de laatste kermis. Na U, M. de R., mijn dank gezegd te hebben voor de verleende plaatsruimte, noem ik mij UEd. Dienstw. Dienaar, X. le Klasse. Trekking van Donderdag 17 November. No. 10241 400. No. 16185 100. Prijzen 229 4361 5886 7889 10597 13131 15417 17914 525 4548 5918 8456 10679 13285 15443 18030 1344 4568 6264 8482 10718 13811 15817 18908 1702 4742 6328 8600 10736 13895 16000 18962 2277 5131 6703 8604 10778 14107 16275 19409 2481 6224 6717 8747 11076 14193 16711 19442 2524 5227 7014 9230 11141 14257 16998 19686 2979 5229 7095 9406 11344 14844 17019 19785 3115 5253 7302 9488 11371 15011 17057 19797 3163 5441 7384 9503 11484 15112 17163 20460 3511 5525 7528 9575 11755 16276 17413 20746 3762 5774 7808 9965 12480 15291 17877 20987 3853 5877 No. 7953 m/z. 7943 on No. 14493 ra/z. 11493. MARKTBERICHTEN. fiOUda, 10 November 1892. Bij voldoenden aanvoer was de handel flauw. Alles moest tot eenige verlaging worden afgegeven. Alleen (kanarie-, knol-, en henuepzaadj hooger met eenige vraag. Tarwe: Jarige Zoeuwsche 6.50 a ƒ7.25. Nieuwe dito 7.40 a 7.75. Mindere 6.90 a 7.25.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2