Bultenlandscb Overzicht. INGEZONDEN. De beer Oliphaot die ons dit «antwoord" toezond verzoekt ons te melden dat, daar het niet in jden handel is, ieder belangstellende een ex. kan ontvan- gen, als hij naam en adres opgeeft aan Kolonel W. Élwio Olipbant, Prins Hendrikkade 181, Amsterdam, met bijvoeging van 5 ets. postzegel voor frankeer- kosten. Do Ilaagache Ct. schrijft Eindelijk is dan eens officieel, en aan een minister van Justitie, wien men uiet licht een rad voor de oogeu draaien zal, evenmin als men hem totaccom- modémeuts avec laloi" zal bewegen, de vraag gedaan, wat er waar is van de geruchten omtrent het hazard spel in het Kurhaus te Scheveniugen en, indien ze juist zijn, wat de justitie daartegen doet. Maar wat zal de minister antwoorden Vermoedelijk dat hem van zulke wetschenuis niets bekend is. Koogstensdat bedoeld spel in een besloten kring, een sociëteit, de «Club de Scheve- ningue*, wordt gespeeld. Want had Z. Exc. iets anders te antwoorden, dan zou hij er lang eeu eind aau hebben moeten doen maken en dit gedaan hebben ook. Daarom veroorloven w|j ous, op iets aan te drin gen, nl. op het instellen van een ernstig, onpartijdig gerechtelijk onderzoek, dus buiten allen invloed van personen, die financieel of ander belang zou den kunnen hebben bg geheimhouding van de waar heid. Officieel-gerechtelgk echter zal dat onderzoek moe ten zijn. Want dan alleen zal men de ware getuigen knnnen doen sprekende ex-croupiers, die ie Sche- veningen hebben vertoefdden smid.fiie er 's nachts een brandkast had te openen, eu de koetsiers, die «club rijden" de personen, die in de «Club" werden toegelaten en van wie men dan kan booren, hoe 't met die «sociëteit" gesteld is; de ambtenaren en bedienden, die anders natuurlijk zullen zwijgen. Dan alleen zal men kunnen uitvinden, welke spelen er wordon gespeeld, of er inderdaad zelfs knapen in de «Club" worden toegelaten, als zij maar 20 jaar oud zijn, ot de Maatschappij werkelgk in één jaar 40.000 winst van de exploitatie der „Club" heeft genoten, enz. Thans zgn dit alles geruchten, die, met nog heel veel meer, van mond tot mond gaan, doch die men eenvoudig knn ontkennen, misschien omdat ze inderdaad onwaar zijn, of wellicht omdat niemand ze kan bewijzen. V Zal de minister daaraan uu eens voor goed een einde maken, naar den eenen of naar den anderen kant, hetzij aan het verderfelijk hazardspel of aan de praatjes, door een onderzoek van justitie-ambte- nareo, die bereid zijn, hun plicht te doen en niemand te ontzien als dit noodig is? Voor postzegel-verzamelaars. de postadministra tie van Arugnay heeft op den 12n Oct. jl. een stem pel gebruikt, waardoor aan de daarmee afgestempelde postzegels voor verzamelaars een groote waarde is gegeven. Dat stempel, in elypsvorm, beefi het rand schrift «Correos Telegrafos R. O. del Urugnay, Montevideo", terwijl in het midden staat «12 Oc- tobre, 4o. Ceutenario del Descubrimiento de Ame rica". Na enkele dagen zgn de postzegels, die er van voorzien waren, voor 2 boven de waarde, meer krijgen. Haijenius kan er geen enkele meer leveren, al bood je hem een rijksdaalder het stuk." «Ik zal u eens een van de mijne geven, do Bruin!" antwoordde dc Gunst, «als ik mijn koffer heb uit gepakt. Ik rook nooit anderen dan die." «Deze zijn toch ook van een fijn merk," berniun oom; «proef ze maar eens goed." «>u ja, ik kan ze wel rooken," verzekerde de Gunst, die de sigaar weder in zijn mond had gesto ken, en zwijgend met dampen voortging. «Uw twee oudsten hebt gij dus te Amsterdam achtergelaten, zoo ais ik vernomen heb," zeide tante nu tot mevrouw de Gunst. «Ja, kinderen leeren moeten." «Het is een zeer goede school, mevrouw Hebt gij ze zelve er gebracht?" «Een mijnheer aan boord kwam aan die herberg en ze heeft medegenomen." Tante zag haar gast vragend aan, doch ontving geen nadere opheldering over dit vreemde "verdwijnen der oudste telgen van het oostersche echtpaar. Oom vroeg aan de Gunst hoe de zaak zich bad toegedra gen, en deze verhaalde ons in korte woorden, dat hij uit den Holder naar den kostschoolhouder te Amster dam, dien oom hem had aanbevolen, getelegrafeerd had, en dat deze daarop in persoon zijn kinderen aan He Nieuwe Stads-Herberg in ontvangst was komen nemen. Terwijl hij ons dit vertelde had zgn vrouw aan de ineid, die wijn binnen bracht, beduid dat haar briefkaarten met betaald antwoord voor 7 ver kocht. Thans zijn te bijna niet meer te koop. Een blad te Budapest schrijft Wie in de tooneelwereld te Budapest bekend is, weet sedert geruimen tijd, dat er aau de opera zoo wel als aan den Nationalen schouwburg, een zeer gewichtig persoon als hoofd der claque fungeort. Hij zorgt echter niet alleen voor bundgeklap eu stormachtige toejuichingen, doch redt ook de too- neelspelers, uit de vergelogenheid als zij in geldge brek verkeereu. Deze wel wat kostbare vriend der artiston, had in den laatsteu tgd zelf mot financieele zorgen te kampen, en deze op zich ze'f geringe zaak heeft onder «le leden van het opera- en Nationale schouwburg-personeel eon groote crisis veroorzaakt, daar de pretenties op hen, van het gefailleerde hoofd der claque, uiet minder dan 218,000 bedragen, eu de op die vorderingen uitgestelde wissels op den, aanstaanden vervaldag betaald moeten worden. Er zijii eenige onder hen, wier schuld /'2SI000, ƒ30,000, ƒ32,000 en nog meer bedraagt. Omdat zij niet anders uit de crisis wisten te geraken, heb ben de kunstenaars gezamenlijk een verzoekschrift aau den minister van binnenlandsche zaken gericht, waariu zij hem vragen, do 218,000 voor hen te betalen. Zij zullen dan van hun salaris jaarlijks een gedeelte laten afhouden en stellen zich voorde terug gave der som solidair aansprakelijk. Op welke wgze de ng verheid zich reeds de resul taten der phouographie ten nutte maakte, hlgkt uit eene mededeeling uit Zwitserland, volgens welke aan een horlogemaker uit Genève een brevet is uitgereikt voor een sprekend repetitie-horloge. Hiervan wordt het volgende medegedeeldHet sprekend horloge is met behulp van deu phonograaf vervaardigd in de horlogekast bevindt zich oene phonographische plaat, waarop vóór de gereedmaking van het uurwerk de uren kartieruren uitgesproken zijn. In het geheel draagt de schgf 48 concentrische voren of insnijdingen, waarvan 12 de phonographische tijds opgaven der volle uren, 12 die der uren en het eerste 12 die der uren en het tweede, en 12 die der uren en het derde kwartier in zicb dragen. Wijst nu b. v. de uurwgzer op de wijzerplaat 12'/4 uur aan, dan grgpt eene fijne spits in de overeen komstige insnijding, en van de gelijktijdig draaiende schijf zal dan de tijdsopgave twaalf en een kwart weerklinken, juist zoo als bij de phonograaf van den draaieuden wals de daarop gesproken woorden worden weergeven. Het deksel van het uurwerk heeft iu het midden eene kleine geluidopeniog, gelijk aan de natuurlgk belangrijk grootere geiutdopeningen bij de telephoon. Wordt de opening aan het oor gehouden, dan is de gesproken tijd des te duidelijker te. hooreu. De minister v&a binner.landsche zaken brengt ter algemeeoe kennis, dat voljjpns de bij hem ingekomen ambtsberichten in de vorige weók als aan Aziatische cholera overleden zijn aangegeven in Noord-Brabantte Breda, 3 personen te Dru- nen 1 persoon in Zuid-Holland te Barwoutswaarder, 1 persoon te Bodegrave, 1 persoon te Hazerswoude, 1 persoon te Rietveld, l persoonte Rotterdam. 2 personen in Noord-Holland te Weesp, I persoon korset losgeregeu moest worden, en toen dit geschied was, tot even groote verwondering van tante uls van de meid, die zich van zulke gewoonten geen denk beeld kon maken, strekte zij zich gemakkelijk in haar leunstoel uit, en deelde het gezelschap mede dat zij nu lekker was. De meiden van tante stonden vreemd te kijken over de logeergasten. Nu riep mevrouw* de Gunst haar om den zakdoek op te rapen, die juist van haar schoot gegleden was, dan om de stoof tc verzetten, die voor de liggende houding, welke zij had aange nomen, te dicht hij haar stoel stoud. Zij bewezen baar al die kleine diensten gewillig, en zoo dikwgls die gevergd werdenmaar toch op een wijze die haar verbazing liet doorschemeren dat «zoo'n zwart mins" een mevrouw was. De werkmeid, trouwens een vrg onnoozele hals, scheen, door een plotselingen omkeer van gedachten, nu te meenen dat alle vrou wen roet zulk een donkero gelaatskleur recht op de gedienstigheid hadden, welke mevrouw de Gunst eischte. Zij begon de zwarte kindermeid, die nog altijd met de wichtjes op haar schoot, in een hoek van het vertrek zat, met dezelfdo onderscheiding te behandelen als haar raeesterusse, en noemde ze eenige malen «mevrouw baboe," tot tante haar omtrent de maatschappelijke beteekenis van het woord «baboe" had ingelicht. Maar eer9t toen de laatste op ee i wenk van mevrouw naar het kamorije was vertrok ken, waar zij en de kinderen verblijf zouden 6ou<len en de kinderen te bed waren gelegd, begon de werk- in Utrechtte Utreoht, 3 personen. P.S. Blijkens ingekora n ambtsberichten moet de opgave vau de in de week van 6—12 dezer aan Aziatisohe cholera overledenen (Staatscourant van 15 November jl.) alsnog aangevuld worden met twee overledonen to Nederhorst den Berg (Noord-Holland). In gemelde opgave staat Hazerswoude (Zuid-Hol- land) 1 persoon; dit moet zijn 2 personen. (St-Ct.) Door de arrondissements-rechtbank te 's Graven- hage zijn vrijgesproken de drie gewezen oprichter» in het krankzinnigengesticht te 's Hage, die terecht stonden wegens mishandeling. Ten aanzien van den hoofdopzichter W K. over- woog het vonnis o. a„ dat tegenover do gunstige verklaringen vhh enkele getuigen die verklaard hadden dat beklaagde alleen dan krachtig optrad, wanneer de toestand van de patiënten dit noodig mankte, maar dat hij overigens goed voor de ver pleegden was het bewijs voor zijne schuld ni«t geleverd is, terwijl de rechtbank het mogelgk achtte, dat do drie getuigen a chargede knechts van den heer Iserief, de feiten minder duidelijk hebben waar genomen en zich daardoor eene verkeerde voorstelling hebben gemaakt. Ten aanzien van den tweeden bekl. J. P. F. G, achtte de rechtbank, de getuigen gohoord, en bij ds pertinente ontkenteuis, de ten laste gelegde mishan deling mede niet bewezen, terwijl het vonnis ton aanzien van den derden beklaagde, P. C. van G. overwoog, dut alleen gebleken is, dat beklaagde en kele raalon in den zomer eeu patient op de open plaats heeft gereinigd door hem emmers water over het bloote lichaam te werpen, docli dat dit niet lan ger gedaan werd dan voor de reiniging noodig was, dat, hou afkmrenswaardig dergelijke manier van rei niging ook moge zijn, zij niet als mishandeling ku worden beschouwd. Een Fransche uitvinder heeft aau een gewoon pot lood eeu gloeilampje aangebracht, ten gobru:ke van verslaggevers, stenografen eu anderen, die des nachts aanteekeniugen mouten maken. De batterij wordt in den zak gedragen, terwijl de geleidingadraden langs de armen loopeu. Een belasting reclame. In de Vrijdag gebonden vergadering der Gedeputeerde Staten van Groning«;n is behandeld eeu reclame in zake den boofdelgken omslag van den beer B. L. Tijdens te Nieuw-Beerta, Appellant was in vroegere jaren aangeslagen naar een inkomen van 1800, tugon welken aanslag hg geen bezwaar bad. Door dei» raad van Nieuw-Beerta was hij thans aangeslagen naar een inkomen van 2200, welke verbooging van 400 geschied was wegens zijn lidmaatschap vau de Tweede Kamer. Hiertegen had appellant wèl bezwaar. Hij beweerde, dat die 2000, die hij ontving, geheel noodig waren voor aau het Kamerlidmaatschap verboudeu kosten. DU bocijferde hij aldus: reiskosten 410, logies 450, diners en dejeuners 520, extra reizen, noodzakelijk om zich van toestanden op «ie hoogte te stellen ea personen te spreken 300, extra kleeding 200, meerdere kosten van ziju boorderij, tengevolge van zijn afwezigheid, waardoor hij een arbeider meer had moeten aanstellen, ƒ400, te zamen 2280. Hg ontving 2000 schadeloosstelling voor het Kamer lidmaatschap en 40 reiskosten; te zamen du» meid iets te begrijpen, van het verschil tusschen mevrouw de Gunst en haar kleurgenoot. Ik vermoed dat het lang geduurd zal hebben, alvorens zij die nieuwe opvatting van de roeping eener baboe in het brein van de keukenmeid had overgeplantwant door deze, die wel eens iets van oostersche harems had gehoord, en met baar geleerdheid op dit stuk gaarne pronkte, was, zoo ik later ontdekte, aan de werk meid en den staljongen verhaald, dat «baboe" zooveel wilde zeggen als «bijwijf," en dat voor een Indisch heer één bijwijf zeer pover mocht heeten. Wat anders in ooms gezel liga zijkamer nooit voor viel, gebeurde heden avond. Het gesprek staakte herhaaldelijk, ondanks al de spraakzaamheid van den gastheer, die met geuren en kleuren Izijn ganschen levensloop vertelde, sedert do Gunst het vaderland vaarwel had gezegd. De onderhouden ste prater ter wereld wordt even wel ten laatste langdradig als hij niemand vindt, die met belangstelling naar hem luistert. Oom was een van die vlugge vertellers, welke geen tegenspraak noodig hebben als prikkel voor hun redeneen op lettend oog of een glimlachenden mond behoefde hij echter om aan den gang to kunnen blijven. Deze ontbraken nu. H ordt" vervolgd.) J 2040. Het lidmaatschap koste hem dus 's jaars 240. Verhooging van aanslag kwam niet te pas. Bovendiou wees appellant er op, dat hetgeen de kamerleden ontvangen, is een schadeloosstelling. De verordening der gemeente zegt iu art. 5, dat de inge zetenen der gemeente zullen worden aangeslagen naar het zuiver inkomen uit ambten, bedieningen, bedrijven, enz. Hieronder valt uiet hetgeen spreker als lid van de Kamer ontvangt, daar dat lidmaatscbp geon ambt of bediening is, of iets anders van hot in artikel genoemde. De burgemeester van Nieuw-Beorta deed opmerken dat de raad, bogrijpeudu dat vau dit? 2000 oen groot bedrag afging voor onvermijdelijke uitgaven, appellant slechts verhoogd had met 400, hetgeen toch zeer zeker billijk berekend was. Hij wees er op, dat do raad der gemeente Ulrum het inkomen van den heer Zglina, «oen deze lid van do Kamer gewordon was, met 800 verhoogd had od do raad van Winschoten den heer Zijlker, toen hij opgehouden had lid der Kamer te zijn, verlaagd had met 1000. Spreker geloofde dat men wel kon zeggon, dat die 2000 was een inkomst uit een ambt of een bedie ning. Hij geloofde, dat de raad tegenover den heer Tgdens uiterst bi'lijk eu gemodereerd gehandeld had. De hoer Tijdens wees nog op de gemeente Deventer, waar de raad hut lid van de Tweede Kamer ook niet hooger aangeslagen had. Uitspraak van Gedeputeerden volgt nader. Dat het stalen rijwiel ook in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika populair begint te worden, blijkt uit twee artikelen, die hut tijdschrift de Arena cr a8u wijdt. In het eerste artikel behandeld de lieer Baxtor de economischo en maatschappelijke invloeden van het rijwiel en in het tweede spreekt de hee&Flower over den invloed vnn het rijwiel op de kleederdracht. Du heer Flower zegtHet is nog niet lang gele den, dat bet schouwspel van eeu iweewiul-rgdende dame een blos van ergernis bracht op het geluat van elke eerzame huismoeder. Thans genieten reeds dui zenden jonge meisjes en vrouwen iu onze groote steden van deze gezondheid brengende uitspanning en zelfs de algemeen geachte presidentio der Women's Christian Temperance Union beeft do voorkeur ge geven aan den tweewieler. Het eeuigo bezwaar aau het wielrijden verbonden zjju do rokken, eu het rij wiel is dan ook een der beste middelen tot hervor ming der kleedurdraclit." Over hetzelfde onderwerp sprekende, zegt «le heer Baxter o. a. Do heilzame invloed van het wielrijden op vrouwen zou stof geuoeg geven voor een afzonderlijk artikel. Het tweewiel heeft u-eer dun eeuig andere zaak het middel gegeven voor de gezonde lichaamsbeweging en du opwekkende ontspanning, waaraan de vrouw zooveel behoefte heeft. In de parken onzer groote steden kan men dagelijks jonge meisjes en vrouwen alleen of in groepjes zien rondzwieren op hun rij wielen. Zij kunnen dit even ongestoord doen als hun wandelingetje in hun tuin. De schrijver vertelt verder, dat er in Amerika 27 rijwielfabriekeu bestaan eu dat het aantal lieden van den wielrgdersbond op 25,000 wordt geschat. Het rijwiel heeft reeds grooteu invloed gehad op den aanleg van goede verkeerswegen. Jaren lang kende de Amerikaan slechts ééu soort van weg, nl. den spoorweg. Het rijwiel heeft de noodzakelijkheid bepleit om naast de spoorwegen ook goede rij- en wandelwegen aan te leggen. Volgens den heer Baxter bevat hot rijwiel den kiem van het voertuig dor toekomstlicht van bouw en door electriciteit bewogen. Paarden zullen van den weg verdwijnen, gelgk zg nu reeds verdwenen zgn van de tramlgnen. Volmaakt gladde wegen zullen worden aangelegd eu daar deze uiet meer zullen hebben te lijden van het gestamp der paar den, zullen ze weiuig slijten. Honderden lichtge bouwde voertuigen, door electriciteit voortbewogen, zullen geruUchloos door elkaar schuiven. Al het gedruisch der straat zal verdwgnen; en de zenuwen van hen, die aan de straat moeten wonen, zullen daardoor weer tot rust komen, enz., enz. Men ziet de schrijvers zgn vol vertrouwen. Zij verwachten van het rijwit 1 niet meer of minder dan de uleale kleederdracht voor de vrouw en de ideale verkeersmiddelen voor de groote steden! Wg zijn geneigd hierop te antwoorden, dat indien het rijwiel in staat is de kleederdiacht der vrouw to hervormen, het tot alles in staat is. (üandbl.) De aanneming der drukperswet door de Bransche Kamer was vooral te dauken aan de rede van den premier Loubet. Dio rede was een vastkuooping, of eigenlijk weer- W'K van die van Ernest Roche tot bestrijding van het ontwerp. Deze betoogde, dat dn perswet een wapen in handen der Regeering zou wezen om het socialisme te beitrijdeu de sociale quuestie moest opgelost worden, maar die oplossing was niet te verkrijgen door maatregelen van onderdrukking. Ook gaf Roche een treurige schildering vau den toestand van Frankrijk. De heer Loubet sprak onmiddellijk daarop«Ik vraag u of dit Fransche woorden zijn, dio hier uit gesproken ziju. Ziet gg niet, dat gij uw geheeie land belastert? Gg lastert niet alben de republi- koinsche partij, maar geheel Frankrijk, dat zich met de oplossing dezer vraagstukken heeft beziggehouden." Daarna wees Loubet op hetgeen Frankrijk gedaan had voor de beschaving des volks. Het kan, zeide hij, met elk ander laud van Europa gerust de ver gelijking doorstaan. De loonen zijn in Frankrijk niet lager dan iu Eugoland, België of Duitschlaud. En dat de bourgeoisie veel beloofd eu weinig gedaau had, was nog minder waar. Door zoo over de re publikeinen te spreken, lasterde men het geheeie Fransche volk. Beteekende het dan niets, dat er overal kosteloos onderwijs was ingevoerd Dat de inrichtingen van weldadigheid op een anderen voet geschoeid waren? Had de wet van 1874 tot be- s herining van kinderen geen waarde Overal in het land heerschte immers volkomen vrg beid. Er is nog veel to doen maar nimmer is een taak geheel geëindigd. Iedere dag hoeft zijn eigen werkzaam heden, en bij het vervullen van dieu arbeid is hot al veel waard, als een gevoel van vaderlandsliefde tot nieuwe krachtsinspanningen aanspoort. Eeu ding moet evenwel vermeden worden. Men moet niet aan de minder ontwikkelden, aau de groote massa, beloften doen, welke niet kunnen worden nagekomeu. Een der eerste phchtui voor hen, uie n«u het be wind zijn en hen, die bij de wetgeving betrokken zgn, is aau het volk de waarheid te zeggen en niets dan de waarheid. Na nog eenige andere sprekers beantwoord te hebben, vroeg Loubet de aandacht der Kamer voor do perswet. Met vele voorbeelden toonde hij aan, dat de wet van 1881 niet meer opgewassen was tegen de tijdsomstandigheden. Meermalen stond de Regee ring volkomen machteloos tegenover een of ander misdrijf. De pers beschuldigde iu zulke gevallen de Regeering van zwakheid eu gebrek aan doortas tendheid, maar wat de bladen aan de Regeering ver weten, was do schuld van de wet vau 1881, die de Regeering niet de uoodige vrijheid van handelen liet. Loubet eindigde ziju beschouwing met het verzoek de voorstellen, die in Met jl* ingediend waren, te willen aannemen. «De Regeef.jpg vraagt u die voor stellen goed te keureu en gij weet welke beteekenis do Begeering daaraan heclit.lj, r- Tbans is de Panama-zaak ajtn de orde. Er is besloten tot eene parlementaire enquête en heden 33 leden bij Serutin de listen in eene com missie te benoemen. Een Frau8chman schrgft ovor deze treurige ge schiedenis, die na zoovele andere rampen over zijn volk komt, het volg» nde«Welk een tgd beleven wij Wat hebben wg in minder dan een kwart oeuw niet doorleefd Een oorlog, den inval vau de Duilsche legers, nederlagen, een burgerkrijg, de ver volging der geestelijkheid, de vernietiging der rao- nare halo partijen, de opkomst van het proletariaat, moorddadige werkstakingen, de heldendaden van het dynamiethet hoofd van den staat (Gróvy) ouder de algemeetie verachting vecdreven uit zijn paleis Frankrijk bijna een prooi van_0eu gelukzoeker; de middelmatigheden aau het bestdurde instorting van groote financieele instellingen en de toeneming van misdaden, de uitspattingen eener bainielooze letter kunde; nnast de ontluiking van nieuwe krachten ongelooflijke ontdekkingen (Ier wetenschap, ontsluiting van nieuwe landen voor de beschaving, eeu liefdadig- beidszin als nooit wns getoond en tevens een Europa uit zijn voegen, onzinriige wapeningen tol de tanden, den Czaar bondgenoot der republiek en den Paus deze tevens sieunendeeen ongelooflijk men gelmoes van beginselen eu denkbeelden, van goed en kwaad, vau eer en schande, van dingeu waarover wij hebben te blozen van kehaamte en hebben te juichen mot rechtmatigen trots. Welk een balans in 20 jaren De Engelsohe Economist acht de vervolging van De Lc8sep3 noodzakelijkheid, vooral om hem gelegen heid te geven zicii te verdedigen, maar ook omdat groot talent en verdienste»! evenmin als hoogen leef tijd een vrgbrief mogen geven, wanneer inderdaad is misdreven. Ook voor het Fransche volk is hot noodig. Dat volk is huiverig zijn spaarpenningen aftn anderen toe te vertrouwen dan aan den staat. Slechts schoorvoetend geeft het vertrouwen aan par ticuliere ondernemingen. Zal dat vertrouwen niet geheel verloren gaan, en niet de Staat geroepen wor den alles zelf te ondernemen, dan moeten verkeerd heden niet ongestraft blijven en daarom moeten de bestuurders der Panama-maatschappij worden ver volgd. De Duitsche officieele Reichsanzeiger deelt het volgende mede «De voorstellen tot dekking der voortdurende vermeerdering van uitgaven, welke door de legerwet ontstaat, zijn met goedkeuring van den Keizer bij den Bondsraad ingediend men is voor nemens de benoodigde ini Idolen te vinden uit een hoogere belasting op bier en brandewijn, en uit de belasting op de beurszaken, eene hoogere belasting van tabak ligt niet in het plan der regeeringhet gezamenlgk bedrag, uil bedoelde middelen verkregen, wordt op 58 rnillioen per jaar geschat." De beurs- belasting zou o. a. verdubbeld worden. Dat de Reheering van de belasting op tabak heeft afgezien, zou te danken aan den Beier- schen Minister van Financiën Riedel, die te Berlijn deze zaak doorzette. Aan het feestmaal te Palermo, gegeven te zijner eere, hield Grispi een rede, waarin hij zeide, dat hij twee fouten had begaan: vooreerst, dat hij in het Kabinet Depretis was gegaan en ten tweede, dat hij samou8molting van conservatieve elementen met de meerderheid, die dat Kabinet 9teunde, mogelijk had geacht. Crispi droug aau op reorganisatie der par tijen. Wat hem aangaat, nooit gaf h|j de z|jne op; hij beriep zich op zijn vroegere collega's. De partijen moesten vereenigd blijven en naar evenwicht op de begrooting strovenpolitieke quaesties konden ver deeldheid wokken, niet beginselquaosties. Wat betreft de reorganisatie der Regeering, daaromtrent is er te eeuenmalo verschil van meoning met de tegenpartij. Volgens ons, zeide Crispi, verschillen Monarchie en Republiek alleen door haar hoofd. Hij roemde de Frausche Republiek warm en haar vooruitgang \n wijsheid, terwijl koninkrijken waren in de war gestuurd. Kunnen wij hetzelfde van ons zeggen, gezien de wissolingen dezer buitenlandsche eu financieele staat kunde? Crispi verklaarde zich voor een Senaat, waarvan do leden worden gekozen, en voor de lijst- stemming. Hij wenschto bezoldiging der afgevaar digden. Van don toestand in Europa sprekend, zeide hg: wij moeten gewapend ziju, maar de militairo opvoeding van het volk moet de vrees vooreen staand leger verbannen. Crispi prees kleine staande legers in 12 districten aan, die in geval van oorlog een kern zouden vormen, waaromheen de burgers zich zouden groepeeren. Hij bestrerd de waarborgenwet, die het land weerloos maakt; het Parlement moet de quae9tie van de kerkelijke goederen oplosseu. Over de triple alliance, zeide hij Bij deu dood vau Depretis werd het drievoudig verbond vernieuwd het toltarief goedgekeurd, het baudelstractaat met Frankrijk opgezegd. De financieele toestand was zorgwekkend maar onmogelijk te herstellen achtte hij dien toestond niet, mits men voorzichtig zij. Men moest beginnen met een hervorming van het belastingstelsel en van de staathuishoudkundige politiek. De triple alliance werd loyaal nageleefd en tweemalen, door verschil lende raitiifteteries, hernieuwd. Die alliantie moet beschouwd worden als het voorspel van een verbond der Staten van het vasteland. Dat is het doel waarnaar wg streven doch het moet gevolgd worden door een oeconomisch verhond l)e jongste handels- tractaten hebben die gedachte niet verwezenlijkt; men heeft te veel haast gemaakt met de vernieuwing der verdragen men had van geheel andere grond slagen moeten uitgaan want voor Italië is het ver bod vau zeer nadeelige gevolgen, niet wegens de daaruit voortvloeiende militaire uitgaven, doch door den verwoeden oeconomischen oorlog die, Frankrijk 11 jaren geleden, dat is 5 jaren voor mijn komst aan het bewind aanving een oorlog die voor ons noodlottiger is dan een strijd met kanon en zwaard. Hij herinnerde daarna al de vijandelijke handelingen van Frankrijk tegen Italië en voegde er bij dat, al verliest Fraukrgk er thans ook 180 rnillioen francs per jaar door, bet dezen onvrgzinnigen oorlog toch steeds voortzet. De Minister had zich moeten doordringen van de onmogelijkheid om de oeconomische en politieke quaestie van elkander te scheiden, alvorens tot een hernieuwing van de alliantie over te gaan. Crispi besloot met de verklariug met ontmoedigd te zijn. Hij deed eeen beroep op de jongereu, opdat zij een aanvoerder zouden kiezen, die hen lot de overwinning voereu zou, tot eon vrij en groot Italië. In hun handen, stel ik, als erfstuk, het vaandal van Marsala Amsterdam, 21 November JS92. Aan de redactie v/d Goud&che Courant to Gouda. Mijnheer de Redacteur! Nadat ik kounis genomeu had, vau «het ingezon den stuk" in. Uw blad van Ifi Nov. j.l. wenschto ik van verdoje polemiek uf te zion, omdat «Een Nutslid", m|ju strijdlustig^ aanvaller, zich óf be diende van het wapen „der onwaarheidóf van dat

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2