BuiteolaDifech Overzicht. KENNISGEVING. 3 4 lst0 S taats-loterij. ----- - INGEZONDEN. verkiezing- voor de Kamer van Koophandel De Cholera kan meestal voorkomen worden door by do EERSTE dunne Ontlasting GENEESKUNDIGE HULP in te roepen. Gebruik tooh alles gekookt. van 30. hot hoofdcomité van het Itoode Kruis, een man die zijn gansohe leren wijdde aan de volksontwikkeling en de bevordering der volksgezondheid. De Boodschapper meldt, dat de heeren Schim mol- penninck v. d. Oijo en Pyttersen mot elkander in overleg zijn getreden, en dat als vruoht van dat overleg eerlang oen gemeenschappelijk ontwerp-Ka- mors van Arbeid van beide heeren te vorwachten is. Omtront de schripbreuk op de Zuiderzee meldt het jHandelsblad nogDo stoomboot Veehandel III kapitein Bruinsma, schipper Do Ruyter, word dopr de stoomboot JPz. Coen dwars door midden ge varen en zonk onmiddellijk. De kapitein en zijno kinderen werden door de Coen aan boord genomen, maar dit kon zich toen niet langer ophouden daar het zelf te veel schade had en naar marken koers zette, waar het vermoedelijk is binnengoloopen. Evenwel werden do vrouw ,de knecht en de oudste zoon nog gered. Er kwam naraelyk nog eeno vee- boot uit Leeuwarden, de Friesland II, welke gelijk tijdig met de eeraio vandaar vertrokken maar door het schutten in Harlingen achter geraakt was. Deze boot nam de vrouw en de tweo audero personen op, waarna zij baar tocht naar Amsterdam voortzette. De in zee ronddrijvende dieren, waarvan vooral var kens erbarmelijk schreeuwden, moesten aan hun lot worden overgelaten. Uit Muiderberg is een bemande botter op onder zoek uitgezonden. Dozer dagen werd een Westlander te 's Hage he' slachtoffer van een brutalen straatroof. In het West" einde liep hem overhoeds een jongen tegen 't lyf» die een steenen pijp liet vallen en hierop een keel opzette, den buitenman beurtelings aan jas en han den vastgrijpende en vergoeding voor de gobroken pijp eischende. Een paar kerels trokken onmiddel lijk voor den jongen partij, en om verdere onaange naamheden te voorkomen, gaf hij den bengel een dubbeltje. Later bemerkte hij, dat men hem zijn gouden ring had ontfutseld. De vergadering der Liberale Unie nain Zaterdag na langdurige discussie, met 87 tegen 2 stemmen een motie van net bestuur aan, betuigende instem ming met strekking en conclusie van bet bekende praeadvies, en de wenschelijkheid uitsprekende, dat de Kiesrechtontwerpen, in hoofdzaak ongewijzigd, tot wet zullen verheven worden. Het aantal aangesloten vereenigingen is dit jaar gestegen van 63 tot 92, het aantal leden van 8614 tot 12010; dat der begustigors tot 1025. Tot bestuurslid werd gekozen prof. dr. G. A. van Hamel, te Amsterdam. In het Engelscne tijdschrift The British Medical Monthly vindt men eenige belangwekkonde optee- keuingen omtrent den groeitijd van het mtnschelijk lichaam, die de lezer aan eigen waarneming kan toetsen. Bij jongens is het zeventiende jaar het sterkste groei-jaar, bij meisjes het veertiende. Terwijl meis jes op haar vijftiende jaar hare volle lengte berei ken, verkrijgen zij haar volle gewicht op twintigja rigen leeftyd. Jongens tijn van hunne geboorte tot hun elfde jaar sterker dah meisjes dan worden meisjes physiek sterker tot haar zeventiende jaar, wanneer het blaadje weer gekeerd wordt en zpo blijft. Van November tot April groeieu de kinderen zo^r weinig en winnen niet in gewicht, van April tot Juui winnen zij in lengte, maar verliezen in gewicht, cu vau Juli tot November vermeerderen zij aanmerkolyk in gewicht, maar niet in lengte. Ook de Ileld,Ct. bevat thans oen brief van den heer Vennekool. Hij schrijft: «Het met my gebeurde in Indië heeft zich niet toegedragen zooals uw bericht gever verklaartwel zjjijn de my in den mond gelegde woqrdeu om een duel te weigeren juist. Met het pu- bliceereu vau een onjuiste toedracht der zaak berok kent gy mij in Redely kon zin groot nudeel, daar de miuister vau mariae mij tijdens eon audieutio had laten doorschemeren, mij wol te willen helpen als er een betrekking ópen kwam en nu Z.Exc's sympathie a imnerkolijk bekoeld zal zijn. Zoo staat voor mij niets anders open dan naar een burgerbotrekking to dingen en u zu't wel weteu, hoe kolossaal moeilijk 't is, in den tegenwoordigen tijd iets te krijgen." De redactie der Held. Ct. doelt, naar aanleiding hiervan mede, niet op een los praatje te zijn afge gaan, dooh eerst na herhaaldolyk te hebben geïnfor meerd naar de wure toedracht der zaak, te hebben opgenomen wat haar beriehtgever, volgens zijn stellige verzokering van den heer V. zelf hud verno men. De heer V. stemt echter toe, dat de hom in den mond geiende woorden om het duel te weige ren juisi zijn. Jammer dat du heer V. niet verder is gegaan en de wnre toedracht der zaak heeft me degedeeld, dan kon het publiek oordeelen. I)e H. Ct. aoht het niet denkbaar, dat de open baarheid, die aan de zaak is gegeven, den heer V. zede lijk kan benad^elon. Hij bedoelt blijkbaar bena deeling in tftoffe)ijkeu zin, maar dat kan noch mag men aannemen Van den minister. Benadeeling zode- lijk is totaal onmogelijk. Juist de rodeneu van wei gering van bet duel zullen den heer V. in de fcchattiug van elk weldenkend mensch hooger doen ryzeo. Ten slotte betwijfelt de li. Ct. of de heer V. in zijn ge val den rechten weg inslaat met te zwijgen. Men moet ook aau zijn collega's donken, die aan hetzelfde blootstaan, indien aan dergelijke handelingen goen einde wordt gemaakt. Noch de oude, »och de jonge De Leaeepe ver schenen Vrijdag voor het Hof van Appèlde andere beschuldigden evenmin men zag er alleen hun ad vocaten, die voorstelden de behandeling der zaak te verdagen tot 18 Januari, waarmee de rechters genoegen namen. Mén houdt 't echter voor zeer twijfelachtig of Ferdinaud De Lesseps ook in Janu ari wel zal verschijnen. De dagvaarding heeft ten gevolge gehad, dat een üeirlegor van journalisten is uitgetogen om het kasteel van den groolen Fraosch- raftn te belegercu. Slecht enkelen konden worden toegelaten en daaronder behoorde,behalveeen redacteur vab de Figaro, een medewerker vau de Gaulois. Boideu geven bericht van hun wedervaren en hun raededee- liiigen stemmen daarin overeen, dat de 87 jarige tigeulyk zco good als kindach is. De doofheid heeft hem reeds geruimen tijd uitgesloten vau deelneming aan het gewone leveu een groot gedeelte van den dag is liij heel of half slapende en in de laatste drie jaren heeft men hem niets meer van de Panama zaak gezegd, om dezelfde reden als alles vermeden werd, wat een sterken indruk op hem kou maken. Hy is niet moer in staat zulke indrukken te verdra gen. Een medische verklaring zal hem vermoedelijk vrijstellen van een reis naar het Gerechtshof, en vaa oen verhoor zou in het geheel geen spruke meer zyu. Menhoori er echter niet meer van, dat de zaak voor den gewonen rechter zul worden gebracht, aangezien voor de andere beschuldigden geeu privilege bestaat. l)e belangstelling van het publiek in de rechts zaak is in de laatste dagen zoo gedanld, dat do verdaging van de behandeling voor het publiek nauw een teleurstelling meer is Men meent eu daarin men het wel gelijk bobben dat do hoofd schuldigen niet duur moeten worden gezocht. Voor de rechtbank onbereikbaar, zouden dezen opgespoord en ontmaskerd inocten worden door de enquête commissie. Zatordag is in een volle zanl en bij veel opgewekt heid in de Frausche Kamer beraadslaagd over het voorstel vuu Pourquéry de Boisserin. Deze begon met te verklaren, dat Delalaye de bewijzen moeit leveren voor zyno beschuldigingen. De Kamer be hoorde dit vau hem te eischeu eu anders moest by de vergadoringzaal verlaten. ToejuichingTot het eigen|ijke doel van zijn voorstel overgaande, zeide hij, jlat aan de commissie van onderzoek nog uit gestrekter volmacht moest worden vurleond dan de Kamdr zelve bezit. De commissie moot kunnen oischen dat bewijzen ivorden overgelegd. De minister-president Loubet was er tegen om het Voorstel vou dringenden aard te verklaren. Nadat Ponthois nog vóór de urgentie had ge sproken, werd deze verworpen met 262 tegen 225 stemmen. De beraadslaging over het voorstel betreffende do draukon is daarop hervat. Op verzoek van Bouvier werd een ameudoment van Villefeu op art. 27 ver worpen, doch eeu door Itouvier bestreden amende ment van Cuneo d'Ornano aangenomen met 359 tegen 177 stemmen. Art. 27 werd, aldus gewijzigd, goedgekeurd. Burdeuu heeft het programma van genoraal Dodds overgelegd in den ministerraad, die zijno goedkeuring verleende aan het plan tot instelling van een be schermheerschap (protectorat de surveillance), zoomods tot inlijving van Wbyddah en van de kuststreek. De blokkade zal niet worden opgeheven, voordat do dienst der in- en uitgaando rechten geregeld is. Over verdeoling van het ryk ts nog niets bepaald. Gefieraal Dodds zal binnen twee of drie dagen Aboiney verlaten om naar de kuststreek te vertrek ken. Tot dusver heeft hij niemand aangetroffen met wien hij onderhandelen kan. Er blijft volkomen regeeringloosheid heerseheu. Maatregelen zyn geno men, voor het geval dat de vijand mocht terugkee- ren om een aanval te wagen. Hoe zal het Duitsche centrum stemmen over de legerwet? Ook dit ligt nog in het duister, al mag men welhaast met de Standard aannemen, dat de partij die met Cuprivi staat of valt, niet zal tegen stemmen. Reeds nu vraagt zij do belooning voor I haren steunde opheffing dor wet tot verbanning j der Jezuïeten. De naiionaal-liberalen in Zuid-Duitsch- land beperkten zich op hun partijdag te Heidelburg tot eene verklaring, dat zij wel te allen tijde hun zijden van deu weg kwam hier en daar een licht schijn, dikwijls maar een streepje, maar toch licht, dat bewees dat bier jnenscheu leefden, werkten en zorgden. De Bleekery lag links van den weg buiten het dorp aan den straatweg en men moest wel tweehon derd schreden over het bleekveld gaan voor men het huis bereikte. Benige dorpelingen hadden zich, met het aange name griezelende gevoel dat elk treurig voorval te voorschijn roept, op het voorplein om de vrouw des huizes geschaard, die, omdat zo met het ongeval in betrekking stond, een persoon van gewicht scheen geworden te zyn eu die telkens nis zij het ongeluk beschreef, zonder er bij te denken, eenige ledematen meer van den ongelukkigen stuk brak gelukkig slechts met woorden. De dokter, bij wiens aankomst de hoeden en petten met zekere blijde vereering werden afgenomen liep door de menigte met rustigen stap en ging, zonder zich iets te storen aan de verhalen en toeroepingen, met den bleeker en zijne vrouw in de kamer. Op de smalle, harde canapé, waarop men om het roodo bekleedsel te bedekken, haastig een paardendek had gelegd, lag een slanke jongeling, nauwelijks den jongeusleeftijd ontgroeid, zijn gezicht met de gesloten oogen, zag schrikbarend bleek en hot bloed dat van zijn voorhoofd afliep deed zijn kleur nog bleeker schijnen. De rechterarm hing slap en blijkbaar go- brokon naar omlaug. H ordt veroolfjd.) heer in den stillen nacht liet weerklinken en waaruit alleen zich de zachte, dichterlijke gevoelens verrie den, die gewoonlijk door niemand achter het ruwe uiterlijk vaa den eenzamen man werden gezocht. 't Was heden een vermoeiende dag geweest. Zijo beroep bracht do dokter niet alleen in het dorp, maar ook hoog in het gebergte in eenzame en verspreid gelegen woningen. De belooning voor deze tochten bestond in een paar zeldzame planten, die slechts op de hoogten en ook daar zelden te vinden zyu en die de dokter met de voorzichtigheid van een verzamelaar in zijn herba rium een plaats gaf. Mutlki, dio zijnen meester als eerste arsisteni op al ïijne tochten vergezelde, en daarbij een bewijs gaf van zijn verstand dour in de ziekenkamers nooit te blaffen W'uttki had zich, in 't bewustzijn aau zijn plicht gedaan te hebben, in zijn volle lengte op c'en grond uitgestrekt, en alleen zyne knorrende ademhaling verbrak de stilte in de gezellige kamer, waarin door het geopende venster eene fijne zachte geur van lavendel en reseda op steeg. Op eens werd er hard en haastig aan de huisdeur geklopt, men hoorde Brigetth in langzamen pas door den gang gaan en de grendel terugschuiven en spoe dig daarop herhaalde zich het kloppen aan de deur van de studeerkamer. De dokter schoof zijne bril op zijn voorhoofd en riep binnen zonder op te staan. Nu, meneer Krüger, wat hebt ge; vraagde hij toen een man binnentrad die zich door de wijze van bin- i nentreden en zijne kleeding als een der voornaamste van het dorp deed kenum. Er is or een verongelukte, dokter, zeide de aan gesprokene, op do bedaarde, rustige toon, die een rechtgeaarde boor slechts zelden laat varon, inijne vrouw meent dat hij reeds dood is, maar ik geloof dgt het zoo erg nog niet is. De dokter [stond op en greep zijn strooien hoed, dié beven de schrijftafel aan een spijker hing. Wie is verongelukt, vroeg hij op zijn korten toon, die eigenaardig afstak bij de reeds prachtige wijze van den boer, en nam tegelijk eenige chirurgische instrumenten van de tafel. Hij hoeft in W.... een rijtuig genomA, antwoordde Krüger en de koetsier dien is niets overkomen i de koetsier zegt dat hij maar niet hard genoeg ryden kon. De jonge man dreef hem maar aan en beloofde een goede fooi nu de koetsier is ook nog jong en heeft misschien wel een glas to veel gedronken en toen is het paard op hol gegaan en heeft het rijtuig juist by mijne bleekerij over de grenssteen in den greppel langs den straatweg go- worpen. Nu, hebben ze me de jonge man in huis godragen. Hij ligt in onze mooie kamer op do ca napé. Wij wilden hem niet aanraken voor den dok ter er geweest is. Zeer verstandig, merkte de dokter op, die intus- schen met zijne geleider het huis had vorlaten en snel voortstapte. Het was geheel donker geworden en uit de kleine vensters van do huizen aau beide plicht tegenover keizer en rijk zullen vervullen, maar betreuren dat de politieke toestand hun de vervulling van dien plicht zoo moeilijk maakt. Verder blijft het grooto raadsel van Bismarck's zelfbeschuldiging bestaan, terwijl de buitenlnndsohe pers zich met de door Cuprivi gegeven weerlegging bezighoudt. De Frausche bladou hebben in die rede voornamelijk gezien, dat do Duitsche regeering zeer hoog denkt van Frankrijks krijgsmacht. De Figaro en de Justice viuden dut van het Drievoudig Verbond en van Italië in 't go heel niets gezegd wordt, eu maken dauruit op, dut het verbond niet meer zoo hecht is al» vroeger. Merkwaardig is, dui voor de eerste maal het teruggeven van den Elzas ter sprake kwam. Ook do Dchats zegt, dat Duitsch- lond of tpperi, dat Oostenrijk eu Italië minder ver trouwbare bondgenooten zijn en het. dus alleen zijn weerbaarheid moet versterken, bf dat hot «een audero eerzucht koestert''. God geve, zegt het blad, dat die laatste onderstelling ongegrond is. De Rcpublique Franqaist spreekt van «uitdagingen" vau Cuprivi, die echter met minachting kunnen behandeld worden, omdat ze alleen dienen om invloed to oefenen op do Duitsche afgevaardigden. Met voldoening heeft do Justice do schitterende hulde gelezon, gebracht aan Frankrijk, dat zich in den loop der jaren mili tair eu financieel versterkte eu rustig en vredelievend blijvende, de toekomst met vertrouwen kan afwachten. Allo bladen beweren, dat de nieuwe mededeeling der dépêche van Eras Duitschlaud's schuld aan den oorlog niet verminderd heeft. Mijnheer de Redacteur l Sta mij s. v. p. een plaatsje af ter besproking van de eu dit naar aanleiding van de toelichting tot de aan beveling van de Hll. T. Crcbas o. s. door de ver- eeniging „Gouda's Handelsbelang," Afd. v. d. Ned. Bond „Maatachappelijk belang." Deze mannen wor den aanbevolen als „tegenstanders van de zoo ver derfelijke verbruiks-coöperalie" zoodat „veilig de be langen van handel en nijverheid in het algemeen en die der winkeliers in bet bijzonder aan beu" kunnen worden toevertrouwd. Men zegt niet, de aftredende Leden zijn voorstan ders van de zoo rerdorfelyke verbruiks-cooperatie, evenmin dat aan ben niet minstens even veilig de belangen van handel en nijverheid in het algemeen en die der winkoliers in bet bijzonder kunnen worden toevertrouwd, waut men begrijpt dat dit al te mal zoude zyn. Op hetzelfde aambeeld slaat de „Tergouwsche" vati Zaterdag en de A.-R. kiesvereeniging „Vreest God, eert den Rolling" I)e Redactie spreekt wel eenigs- zins in raadselen, maar duidelijk is b. v. toch dit „In de K. v. K. moeten munnen zitting hebben, die werkelijk do belangen vau den handel bevorderen. Geen mannen, die als trekpaard dienst willen doen voor „Eigen hulp». Natuurlijk bevat 't „Dagblad van Gouds». dezelfde advertentiën, maar daarenboven een van „vele on derteekenaars vau 't adres voor 't vrije uur der Kaasmarkt» die dezelfde hesren aaubeveelt, omdat zij zich hebben doen kennen als voorstanders van dat „vrije uur». Derhalve de aftredenden hebben zteb ook met als zoodanig doen kennen. Laat mij nu even de namen noemen der altredenden; mon zou ze anders eens kunnen vergeten, daar ik ton nog niet aanbevolen zaghet zyn do heeren Prince, H. Jager, J. M, Noothoven van Goor en A. van Veen. Het is genoeg om hunne namen to noemen om aan alle onbevooroordeelden de overtuiging te schen ken dat noch „Eigen hulp», welke vereeniging hier ter stede niets van zich doet hooren, noch een „on vrij uur» in hen voorstanders heeft I Verbeeld ue lieer A. van Veen voorstander \an „Eigen hulp», men moet wei een vreemdeling zyn' in Jeruzalem, om (Ut te durven zeggen; hy en de andere heeren kafbt niet""1 "Ei«,,n hulPladerdaad gekker En wat dat rrye uur voor de kaasmarkt betreft, ÏJC herinner dat men eenstemmig zich beeft neder- geiegct by het voorstel van B. en W. om do proef vau een bepaald uur nog gedurende één jaar te ne- ilfön'l i k°u wel nief anders, maar ook herinner 'ft de K. v. K. door hare jaarverslagen bekend genoeg l8 als vrijheid op het gebfcd van handel en nijverheid voor te staan en dat zij dus ook is voor een «vrij uanvangsuur." De aanval van verschillende zijden tegen de aftre- ent en rnet roerende overeenstemming omtrent de are ut, die in de K. v. K. behooron, kan dus op Zou dit niet rooeUn vtrandvrd worden, nu we een nmgiu aan het hoofd «au dcu Stunt hebben rdedigd. De wil maken uk doen aan de aangevoerde gronden niet worden ve ware grond is m. i. dat men oppositie men wil ook door deze verkiezing afbre het gezag in onze Gemeente. Wel heeft het er niet veel mede te maken, maar een oppoèant ziet zoo nauw niet; alle middelen, die doel kunnen treffen, zijn hem goed. Dooh ik mag niet langer misbruik maken vaD uwe vriendelijkheid en hel is dus tijd dat ik eindig. Moge ook dit schrijven er toe bijdragen]dat die ver keerde oppositie geeu doel treffe en dus de herkiezing bevordert van de Heeren C. J. C. PRINCE, H. JAGER, J. M. NOOTHOVEN van GOÜ A. van VEEN. Ik dank U, M. de R. voor de plaatsing van dit artikel. i X. Aau de Redactie v/d Gouuscke Crt. M. de Redacteur! Hoewel ik voornemens was iu Uw blad over zaken, dio mei de lezing van den hoer v. L. in verband staan, niet moer te spreken, acht ik het wensclielijk, U nogmaals om een plaatsje te vragen, nu neen abonne* meent, de haudschoen voor dien heer te moeten opnemen. Zich voor eeu verongelijkte in de bres stellen is ridderlijk, doch dan dient vooraf aan getoond, dat er iemand verongelijkt is. Dit is nu niet geschiedzoo min door den heer v. L. zelf, als door zijn z.g. verdediger. Wat was on is mijne bewering lo. Dat de heer v. L. ons den zin vun de voor ons duistere taal der mannen van de «Nieuwe Gids' zou doen verstaan en dit niet deed, omdat hij geen enkel duister gedeelte uit de werken dier maunen gaf. 2o. Dat het nastukje van den hoer v. L., zijn eigen werk, in geeu enkel opzicht als letterkundig product recht van bestaan heeft. Is nu die bowering op beide punten weerlegd met bewijzen is aange toond, dat wel de meest duistere gedeelten uit de werken der N. Gids-mannen zijn voorgedragen en daardoor verstaanbaar gewordendat het stuk van den heer v. L. zelf wel recht van bestaan heeft, en waarom P Geenszinsin plaats van zoodoende spijkers met koppen te slaan en aan de kwestie een einde te maken, trachtte men zich te redden door brutaliteit: men liet mij kiezen, tot welke categorie van benij denswaardige schepselen ik wilde gerekend worden tot do leugenaars of tot de onbevoegden. Dat ik niet tot de leugeuftars behoor, heb ik in mijn vorig artikel aangetoond; of mijne kritiek juist is of niet, kan blijken, indien de heer v, L. mijn raad volgt en zijn geschrijf aan het oordeel van algemeen erkende critici onderwerpt. Nu begrijp ik niet, hoe eene partij, die zich op eveugenoemde wijze gedraagt, nog zou kunnen klagen over ouheusche behandeling der tegenpartij, zooals „een abonnedoet. Aangaande het artikel van dozen laatste nog het volgende Welke bewyzen voert hij aan voor do beleefde uiting, dat het Nutslid een ledig vat is? Geene. Het versje van Bilderdijk vindt hij niet mooi. Welnu, ik gaf het toch zeker niet als proeve van iets mooisik gebruikte bet eukol voor eeüe verge- lijking. Het versje is erg ouderwetscb en staat zeker in eene bloemlezing, beweert de abonné. Dat zijn on getwijfeld sterko bewijzen voor de ongeschiktheid van het versje ter vergelijking! Het versje over humor was niet van mij, zooals de letterkundige abonné meent, 't was slechts eene na volging van do Genestet's versje. Ze volgeu hier beide ter vergelijking. (N.B. *t Is niet uit eene bloemlezing Eeu bladvulling wilt gij gaan scbryven, Hier voor dit slecht gevulde blad Oeh, 'k zou het maar uit laten blijven Daar wordt geuoeg papier beklad. Den humor wilt gij in uw schryven? Vraag eerst u: wat beteekent dat? Voelt gij 't niet, laat uw blad wit büjvon 1 Daar wordt genoeg papier beklad. De abonné kan hieruit zien, dat mijn derde regel geheel in overeenstemming is ragt dien van de Ge- nestet; heeft hij tegen de wetten dor prosodie ge zondigd, dan wil ik het, hem navolgende, ook gaarne doen. Als die abonné zijne studiën in de prosodie reeds voltooid heeft, waaraan ik niet twijfel, dan zou hij nog wel wat aan taal— eu stijlleer kunnen doen. Ik wijs hem daartoo b. v. op het volgende in zijn ar tikel. Hij spreekt van Een gewoon Nutspubliek. Wat verstaat hij daar onder? En wat is dan wel een buitengewoon Nuts publiek De onheusche behandeling, die den spreker te beurt valt. Mag te beurt vallen ook in ongünstigen zin worden gebezigd y Een ledig vat, dat groot geschal maakt met een versje van Bilderdijk. Heeft de abonne wel oens een vat hooren schallen, en dan uog wel met een versje van Bilderdijk Een onderwetsch versje. Wat is dat P Trouwens het Rutslid schijnt ook niet bijzonder let' terkundig ontwikkeldalthans op mij maakt hij den indruk van etn tamelijk ledig vat, dat „groot geschal maakt met een versje van Bilderdijkhetwelk juist niet heel mooi en erg onderwetsch is en dat hij zeker in de bloemlezing gevonden fyeeft, dis in zijntijd op school gebruikt werd. Ik maak dit op uit zijn punt dicht over humor.... enz. Als de abonné eens na gaat, waarop het woord dit wyst, zal hy zek< r met zijn eigen onzin verlegen raken. Mocht de abonné meenen nogmaals de pen te moeten opuemm, dan dient hij eerst zijn eigen werk te corrigeeren en vervolgens duidelijk aan te wijzen, wat in h<-1 mijno niet goed is. Wat beteekeut anders de kritiek Ik ten minste denk op dit punt als do Geneatet Geef nimmer zonder zin of slot Geluid, Maar snoer, beleefd maar vry, den zot Den snuit. Ei, gun den domraen dwaas geen rust, Pik, prik! Maar schreeuwt ge uit nijd, of luim, of lust, Zoo stik Voor de plaatsruimte brengt U, M. do R., zijn besten dank EEN NUTSLID. Gouda 28 November 1892. Mijnheer de Redacteur! Mag :k U beleefd verzoeken, het volgende in uw veelgelezen blad te plaatsen. Daar ik in uw blad van 22 dezer een advertentie der cholera-coraraissie gelezen heb, dat bij onderzoek gebleken is er rottingsproducten in het water bo- vindon zoo kan ik mij niet begrijpen dut de cholera- com missie nog niet do namen gepubliceerd, heeft van bakkers die van Dorpen en omliggende plaatsen, hun brood bij groote hoeveelheid hier invoeren tor- wijl die hakkers toch geen van allo waterleiding hebben. Naar mijn inzien komt hun dat eerder toe gepublicoerd te worden, daar in onze gemeente byna alle bakkers van waterleiding zyn voorzien. U Mijuheer de Redacteur dankzeggeude voor de verleende plaatsruimte teekeu ik mij C. R. Dg BURGEMEESTER- vau Gouda, bruiigt hij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Provincialen Inspecteur dor Directe Belastingen enz. te Rotterdam op den 25 November 1892 zijn executoir verklaard de Kohieren nos, 6 en 7 der belasting op het Persoueel, dienst 1892/93. Dat voormelde Kohieren ter invordering zijn gesteld in handen van den tieor Ontvanger, dat ieder die daarop voorkomt verplicht is zijnen aanslag op den by do wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat do termijn van drie Maanden, binnen wolken de reclames bohooren te worden ingediend. GOUDA, den 28n November 1892. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. 5e Klasse. Trekking van Maandag 28 November. No. 3357 20.000. No. 16017 5000. No. 14953 2000. No. 6020 1000. No. 6148, 8787, 17619 en 20874 400. No. 548, 9748 en 19250 200. No. 16779 100. Prijzen 1 2986 5692 8172 10791 13212 17 3032 5707 8209 10847 13356 53 3168 5792 8229 10908 13387 120 3171 5819 8407 10974 13434 1'26 3182 5824 8512 11025 13462

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2