a eist. BINNENLAND. niel. 1 N6 500t. fend 1892. Donderdag 1 December. FEUILLETON. Eens in 2xzE©i. JN, nd met i tl 90 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. iTTEN, 9 in. Hiding van advertentlén kan geschieden tot êön uur des namiddags van den dag der uitgave. ende )CHE EN inbevolen de heid wakker Ue ii derland genoegen t algemeen, ter. HANS ARNOLD. plaats niet zoo haasten onrustig over f 9e uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. blos, van meer Ned. Bond, BEK jl tot namiddags. RS. iche Cou- en door het KMAN en kiest deze ie verbrniks 3) Het Oudewater. :el. Zoe termeer. Alphen. ■Bodegraven. Haastrecht g Woerden, faddinxveen. Z. D. H. de bisschep van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Gouda (O. L. V. Hemelvaart) den Weleer», heer D. F. W. Picket. GOUDSCHE COURANT. op de afgesproken ben ik v__ brandmerkt, In het Voorloopig Verslag over de Waterstaats- begrooting leest men: Z/Bij de posterijen Dantzig, K. Jonker en verkregen. V Naar het Hoogduitwh van bestaat een knipbureau, waar ian Zoon. Op uitnoodigi'ng van de a. r. kiesvereniging Ne- en Oranje te Ouderkerk aan don IJsel, zal de heer H. M. Dercksen op Vrydag 2 December, des avonds te half zeven, aldaar eene politieke rede houden. De toegang is vrij. i, kramp of ngemakken, e om van die Verkrjjg- A. BREET- In de Weesinrichting te Neerbosch zijn thans in de verschillende werkplaatsen reeds 251 jongens, die een handwerk leeren en tot de navolgende vak ken worden opgeleid, alsvoor timmerman 32, met selaar 6, schoenmaker 15, kleermaker 25, boekbin der 29, letterzetter 36, snelpersdrukker 12, schilder 11, tuinman 24, klompenmaker 12, landbouwer *6, meubelmaker 16, smid 14 en kantoorschrijver 3. In de inrichting worden reeds meer dan 1000 weezen verpleegd, een getal grooter dan ooit te voren. gunnen. Een //knipbureau” aan zou allicht zijn kosten niot goedmaken. ADVERTENTIES worden geplaatot van 1 5 regels a 50 Centeniedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags verschjjnt. ellendige ongeluk hoeft mij hier machteloos neergeworpen en als mijn tegenpartij du van avond plaats komt en mij niet vind, voor geheel mijn leven als een lafaard ge il, en nu, dokter,' geef mij raad en maak dat ik verder reizen kan. Gij ziet nu toch dat het voor mij ónmogelijk is om hier te blijven. Hij wilde zich bij deze woorden weder oprichten, maar de dokter dwong hem, die zwakker was dan hy in zyne opgewondenheid gevoelde, om weder te gaan liggen. Ja, dat is een lastig geval, zei hij ernstig, en wij zullen er eens bedaard over spreken. In de eerste plaats.is van daag aan eene reis en veel minder aan een duel niet to donken. Gij hebt uw rechterarm gebroken, dat zegt alles. Gij kunt niet op reis gaan. De jonge man zag don spreker met een radeloozen hulpzoekenden blik aan, en toen hem do waarheid van het gesprokene duidelijk werd, lag hij zijn hoofd op zijn arm en schreide als een kind. Heden morgen had ten Raadhuize dezer Gemeente de verhuring en verpachting plaats van 1. Het huis en de stalling aan de Goudsche sluis, mitsgaders het recht van overzetten met de Pont aldaar. Ingeschreven werd door J. Blok voor 104. en J. H. de Lange voor 265. per jaar. 2. Een stukje land, aan het einde der Lazarus kade. Ingeschreven werd door A. Groenendaal voor 14.— en F. van Utrecht voor 15.10 por jaar. 3. Een stuk weiland aan ..den Goejanvorwollen Dijk. Ingeschreven werd door p. vnnDam voor f 54.en C. Lafebor voor 62.per jaar. GOUDA, 30 November 1892. Bij de heden alhier gehouden verkiezing voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken zijn de af tre dende heeren herkozen en wel de heer A. van Veen met 142, H. Jager met 138, J. M. Noothoven van Goor met 137 en C. J. C. Prince met 135 stem men. Voorts verkreeg denbeer T. Creba» 88, E. J. van der Heijden 84, A. W. van Berkel 84 en A. Vin gerling 79 stemmen. Van de 487 kiezers hadden 228 hun stem uit gebracht. Terwijl voorts de hoeren H. M. Dercksen 2, W. F. C. van Essen, H. W. G. Koning, J. H. Spierings, O. Rietveld, E. J. van Berkel, J. J. Grootendorst, P. J. Bellaart, Andr. van T J. Usselstijn ieder een stem verkregen. Voor de Rotterdamsche rechtbank stond gisteren terechtS. A. G., 28 jaar, koopman, wonende te Arnhom, thans verpleegde in de rijksworkinrichting te Hoorn, die word beklaagd omstreeks 1 Augustus jl. to Gouda eene door hem van Z. S. gehuurde hand kar ton eigen bate to hebben verkocht Bekl. bekende dit feit geploegd te hebben. Het O. M. mededeelende dat bekl. roods tal van veroordeolingen heeft ondergaan, vorderde diens ver- oordeeling tot 9 maanden gevangenisstraf. de postzegels van waarde ran de postwissels enz. worden afgeknipt. Jaarlijks worden verkoopingen gehouden van gebruikte frankeer-, post- en telegram- zegels, welke een niet onaanzienlijk bedrag opleveren. Gevraagd werd, of de vele buitenlandsche postzegels, die bij de departementen van Buitenlandsche Zaken en Koloniën ontvangen worden, niet in die verkoo pingen begrepen kunnen worden.” Heeft hij, die deze vraag stelde, wel Aens geïn formeerd naar het saldo der rekening van dat //knip bureau"? We vermoeden van neen. Want we zouden ons althans zeer vergissen, indien do bedoelde op brengst die natuurlyk gaandeweg mindert en laatstelijk nog maar ongeveer 1000 beliep niet overtroffen wordt door het tractement van de ambte naren, die, wegens de zorg voor dat uitknippen en sorteeren, aan anderen arbeid onttrokken en daar dus weer door andere werkkrachten moeten worden vervangen. Laat men dus in vredesnaam aan de ambtenaren van Buitenlandsche Zaken, die nu misschien voor zichzelven zegeltjes collectioneeron, dat genoegen dat departement ca. et.) De dokter liet hem begaan en eerst toen hij wat bedaard was zeide hij//nu, do zaak kan eenvoudig geregeld wórdenik zend een telegram aan den se condant waarin ik hem het ongeval mededeel, en hem uw adres voor nadere regeling opgeef." Dat zal mijn tegenpartij voor een nietig voorwendsel houden, viel de jonge man hem in de reden, en ge-J looven dat ik laf ben en dat kan ik niet verdragen. Zijn voorhoofd kleurde zich en hij balde zijne vuist. I dat hy, De dokter schudde zacht zijn hoofd. Keer do zaak eens urn, zdlde bij op zijn bedaarden toon, denk eens dat gij u op de bepaalde plaats be vond t en een telegram ontving! met het bericht dat nw tegenpartij een ongeluk gekregen hadt. gij dan dadelijk zoo beleedigend over hem denken Dan zal hij het ook wel verdienen. De jongeling richtte zich op. Neon, riep hij met fonkelende oogen, dat zou hij niet doen, de.... hij onderdrukte den naam, die hem op de tong lag, do andere is een fatsoenlijke nobele kerel van wien men zoo iets niet denken kan. Nu dan zon ik mij, in uwe plaats niet zoo haasten om dien flinken, nobelou kerel naar de andere wereld te helpen, zeide de dokter lachend. Wij telegrafeeren en wachten verder af. Hoe rustiger ge u houdt, zoowel inwendig als uitwendig, dos te eerder kunt gij op reis gaan, bedenk dat wel. En nu zullen wij eens naar uwe arm zien. De telegram, waaraan de dokter eigenaardig do woorden toevoegde: ffde palient| zeer Een Verifcsing. De tijd van het jaar nadert, waarin surprises niet ongewoon zijn. De minister van Financiën heeft er ook nog een in reserve. Eiken dag kan zij aan de natie en hare vertegen woordigers worden aangeboden. Men weet hoe kunstige redeneeringen reeds noodig waren, om een tekort op de Staaisbegrooting voor 1893 weg te praten. Nu zhl de surprise bestaan in de mededeeling, dat de middelen in 1893 nog heelwat minder zullen opbrengen dan waarop bij het wegpraten gerekend was. Zelfs als de opbrengst der vermogensbelasting de wijze, waarop dit door tegenpartij wordt opgevat" werd verzonden en het spoedig ontvangen antwoord: z/algemeene deelneming, tegenpartij verzoekt met de meeste rust genezing af te wachten" bracht weder eon trek van vroolijkheid over die beiden doodvijan den op het gelaat van den dokter te voorschijn. Dit antwoord werkte zoo verwonderlijk gunstig op den gemoeds- en lichaamstoestand van den patient, na weinige dagen, reeds in staat was om het bed te verlaten en in den schaduwrijken tuin te 1 gaan zitten, waar hij, met het droomende genot van eeu herstellende, de trekvogels nastaarde, die langs den helderen hemel heentrokken. Zoudt i Voor den dokter was de tegenwoordigheid van zijnen patient, eene voortdurende bron van genot. Met de veerkracht, aan de jeugd eigen, had de jonge man, naar het scheen, spoedig vergeten, dat hij alles deed om weder gezond te worden, alleen 1 om zijn lichaam een doelwit te kunnen doen zyn voor de kogel van een verbitterden vijand. Hij was altijd vroolijk, aan tafel vertelde hij dolle studentenstreken, plaagde Wuttki en smulde van de lekkernijen van Brigitta, die zich zelve overtrof in het gereed maken van heerlijke gerechten voor den jongen gast, van wien zij evenveel hield als do dokter ofschoon om eene andere reden. Do heer des huizes zag by na met leedwezen de gezondheid bij zijn jongen gast eiken dag torugkeeren i>n toen deze eens ’s morgens in de studeerkamer trad en vraagde of hij nu niet naar

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1