liultenlandscb Overzicht. eens niet mooht tegenvallen, en de acoijns op gedis tilleerd geen teleurstelling geeft. Want zelfs in dat gunstige geval mag men niet rekenen, in 1893 veel meer te ontvangen dan de helft van den aanslag in de vermogens-belasting oyer het tijdvak l Mei 1893—30 April 1894, terwijl het voor de hand ligt, dat de verhooging van don accijns in het gunstigste geval weinig zal opbrengen in 1893 wegens inslagen voordat de vvrhooging ingaat. Daartegenover zullen wegvallen 2/3 van het jaarlijks opgeofferde gedeelte van den zoutaccijns 2/3 van de opbrengst van den accijns op zeep terwyl eindelijk de vermindering van de rechten van registratie en overschrijving in 1893 veel meer sal bedragen dan 2/3 van het berekend bedrag vau het verlits. Immers, al wordt over de vier eerste maanden van het jaar de belasting nog geheven tot haar togen- woordig bedrag, meu ontvangt in die maanden lang geen 1/3 van de in September geraamdo opbrengst. Immers, door de registratie der akten uit te stellen tot l Mei, bespaart men aanzienlijke bedragen. Eeu zaakwaarnemer maakte reeds eeuigen tijd geleden bekend dat men nu toch vooral geen notarieele ak ten van verkoop van onroerend goed moet laten opmaken. Onderhtindsche akten komen zoo deelde hij mede \eel voordeeliger uit; immers, de nota rieele akten moeteu binnen enkele .dagen na hare opmaking geregistreerd worden, en de onderhandsche kan men langer laten liggen en door registratie na 80 April bespaart men een aardig duitjo. Saldo der rekeningeen vermeerdering van het tekort in 1893 met eonige imllioeneu. Ziedaar He surprise, die iu de maak is. (Nederland.) Stateil-Generaal. 2« Kamer. Zitting van Dinsdag 29 November 1892. f De Kamer heeft den aanleg van een dam in het Westgat van Soerabaja goedgekeurd, doch de bouw van een spoorlijn Tarik-Soerabaja verworpen. Het verzet hiertegen ging uit van de hh. Van Karnebeek, Van Beuningen en Ha velaar, en zy had den daarmede onverwacht succes. De begrooting is op deze wijze niet onbelangrijk ontlast, en bij de middelen rees onmiddellijk twijfel, of thans ook al de nieuwe belastingen noodig zijn, die de Minister wenscht iu te voeren. Daarover zal de discussie heden worden voort gezet. Te Werdau in Saksen moest zekere Schmidt we gens misdrijf vervolgd worden, maar de man had zich tijdig uit de voeten gemaakt. Op den 14en dezer werd uit een vijver iu den omtrek het lijk van een man opgehaald, die Schmidt's huisvrouw en boeder weenend als den vermiste herkenden. Ondanks hun smart stonden zij niet op hun recht hem te doen begraven, zoodat het lijk aan de ontleedzaal der Leipziger academie werd overgegeven. Maandag jl. kwam eed politie-agent tot zijn niet geringe verbazing Schmidt in( levenden lijve tegen. Hij sprak hem aan en constateerde dat hij wel de gelijk Schmidt voor zich had. De man werd gear resteerd en zijn zaak is opnieuw aanhangig gemaakt. De bedroefde betrekkingen hebben zich dus opmer kelijk vergist. Eeuigo feiten uit de eindexamens der fr-jarige H. B. scholen in 1892. (Ontleend aan de verslagen in de „St.—Ct." no. 281). In Drenthe waren B candidaten, uilen van de school te Assen. Daar inen nog maar altijd ver zuimde, op dit punt de wet van 1863 te veranderen, moesten daarvoor 10 examinatoren worden benoemd, waarvan 4 uit Moppel. Het examen duurde 3 dagen. Door do elf commissies te zaraen werd 5 malen het cijfer 10 toegekend, en wel 2 maal voor de wiskundige vakken», 1 maal voor de natuurweten schappen, 1 maal voor geschiedenis enz. eu 1 maal voor teekeuon. Het cijfer 9 werd 34 malen gegeven (12 maal voor de wiskundige vakken, groep A); het cijfer b gaf men 163 muien381 malen werd eeu 7 behaald, 610 een 6 en 469 malen een 5. „Ouvoldoeude" werd iu 't gehoel slechts 19Sf malen gegeven, en wel 177 malen een 4, 20 muien een 3 en 1 maal een 2. Vuu de 372 candidaten waren 343 voldoende in de wiskundige vakken, 337 in de natuurwetenschappen, 336 in de geschiedenis enz., 212 in de talen en 334 io teekeneu. De Zuidhollandsche commissie klaagt er over, dut de keunis van de nieuwste geschiedenis bij vele candidaten te wentellen overliet, alsook over grovo fouten in de Nederlanüache faal. Van do f roemde talen was 't Duitsck het slechtst. Ook de techniek van het rechtlijuig teekeneu Het zeer /eel te wouschou over. Men schrijft uit Zuid-Limburg aan „het School blad" „Onlangs sprak ik oen onderwijzer, dio in geen zes maanden traktement had gezienvuu een ander vernam ik, dat hij nu reeds zeveu maanden geleefd had zonder van den ontvanger iets te beuren. En dit vertelde hij op den meest gewonen toou, alsof het eeu dagelijksche zaak gold; „eens toch had hij eerst na negen maanden traktement ontvangen en er waren er, die langer gewacht hadden". „Toch schijnt het op den duur, zooals trouwens te begrijpen is, te gaan hindereu; Dit blykt uit hot besluit van de oudurwijzersvergadering iu het arron dissement Weert, om bij Ged. Staten pogingen aan te wenden, teneinde aan de zeer ouregeluiatigo uit betalingen der traktemeuteu een einde te maken." Aan de Tweede Kamer der Staten-Geueraai is het volgende adres verzonden Mijne lleeren! Kr zullen weinig Nederlanders zijn, die zoo dikwijls met vtrzoekschnfieu tot U komen, als de ondergo- teekendè. Tot nu toe hadden mijne requested ten doel, Uwe aandacht te vestigen op de gewichtigste punter, van Staatsbeleid; thans word ik door nog hoogere bo- langeu genoodzaakt, mij weder tot U te wenden. Dagelijks ontvang ik bezoeken en brieven van werklieden, die mijne hulp komeu inroepen ou die mij om bijstand, liefst om werk, verzoeken, want zij zijn werkeloos. Enkele van hen zijn mij persoonlijk bekend als brave en oppassende menscheu, van vele andere ver nam ix dit, na inlichtingen omtrent hen ingewonnen te hebben. Daar het mij natuurlijk niet mogelijk is, alle te helpen, die mij zulks vragen, acht ik het mijn plicht als Nederlander, U met deren toestand in kenuia te stellen. Honderden oppassende mannen, die goed kunnen werken, eu gaarne werken willen, kunnen goen werk bekomou. Do meeste van hen zijn gehuwd en va ders vau huisgezinnen. Zij moeten thans buiten hunne schuld met liuune gezinnen armoede en gebrek, mis schien zelfs honger lyden. Mogen dergelijke toestanden blijven voortbestaan? Gij vraagt een middel er tegen? Ik kau er U geen met een paar woorden aange ven. Het vraagstuk is zeer ingewikkeld, doch eischt dringeud oplossing. Maar bovendien, al kon ik 'tÏÏ aangeven, wat zou dat baton? Hebt gij ooit naar mij geluisterd, ah ik U ten goede raadde? Het doel van dit verzoekschrift is dan ook geen ander, dan uw aandacht te vestigen op den ver- schrikkelijkon toestand. Gij die zijt aangewezen, ora de belaugcii vau alle. Nederlanders te behartigen, zult uiouten beraadslagen, hoe zoo spoedig mogelijk verbetering kau worden aangebracht. Ik zeg: zoo spoedig mogelijkomdat do tijd dringt; de winter staat voor de deur. Werkeloosheid en ellende zullen stel lig vermeerderen. Gij moet dus snel beraadslagen eu spoedig beslissen. Laat in deze benarde omstan digheden het volk eens zioD, dat gij dit kunt. Gij zult zeggen, dat ik met mijn roquest zeer on gelegen komdat gy bezig zijt met de begrootings* debatten, en dut tal van politieke wetten uw tijd in beslag nemen, 'tls alles waai, maar wat 't zwaarst is, moet 't zwaarst wegen. Kom ik met mijn request ongelogen, geloof mij, 't hongerlijden komt den wer- keloozen nog veel meer ongelegen. Toevallige omstandigheden zijn oorzaak, dat ik wellicht beter omtrent deze toostanden ingelicht ben dan de meeste uwer. Ziende, dat het bepaald on mogelijk is, alleen, of met behulp van mijne bekeu- den, ook maar gedeeltelijk in den nood te voorzion, gevoel ik mij verplicht, ue zaak geheel in uwe han den te stellen, met het eerbiedig verzoek, ze spoedig te behandelen en tot eeu oplossing to brongen. Met verschuldigde gevoelens, HENEY TINDAL. Do „Nederlandscho Bond tot bestrijding van over dreven Zondagsrust op het gebied van Post- en Te- legraufverkeur" beoogt ondanks zijn langen naam een goed werk. Tegen de beredeneering van ziju aan den minister van W. f/. en N. to zenden verzoek om uitbreiding der diensturen op Zon- en feestdagen vau post en telegraaf is in beginsel niets te zeggen. De staat die zich het monopolie toeeigent van bet vervoer van berichten, moet daarbij ook zorgen dat dit vervoer op de beste, veiligste en vlugste manier geschiedt. Er worden tegenwoordig pogingen gedaan om het postverkeer op dergelijke dagen zooveel mogelijk in te krimpen. Do noodzakelijkheid van een wekelijk- schen rustdag is alJe eeuwen door gebleken, maar het is onmogelijk, in den tegen woord igen tijd, dien rustdag en den Zondag voor ieder tot een te maken. De bediening van het vervoer en honderd andere takken van bedrijf ziju op Zondag onmisbaar. Zelfs in Engeland, waar de stilstand van liet postverkeer op Zondag een blijveude grief en ongerief is, gaat het vervoer zijn gang. Niets verhindert, voor den Zondag, hulppersoneel in dienst te nemen, dat desnoods uit een extra heffing betaald kan worden. In Londen berekent het postbestuur een hoogere vracht voor Drieven, dis na het gowono postuur in sommige bussen geworpen huis kon gaan, daar hij het geheele herstel van zijne arm in zijn o.derlijk huis wilde afwachten, om ook daar den laatsten tyd voor het duel te kunnen door brengen, toen kon de dokter niets anders als, naar waarheid toegeven dat niets meer aan de reis in den weg stond. Ik zal morgea ochtend een rijtuig voor u bestel len zeide hij en keerde zich om en ging naar zijn schrijftafel om den jongeling geen gelegenheid te geven om zijnen dank te uiten, van avond blijven wii te huis, gij hebt mij zulke vroolijke studenten grappen verteld uit den laatsten tijd, vandaag wil ik u gaarne eens een geschiedenis vertellen ik ben ook te Heidelberg geweest. Toen knikte hij hem toe, daar komt reeds eeu patient in de spreek kamer, s^a maar in den tuin, er zijn *van nacht een paar mooie Eeie claude's rijp geworden. Dien zelfden dag des avonds zat de dokter met zijn jóngen gast voor hot huis onder de linde boom. 't Was een stille, schoone avond, zooals de herfst ens die soms nog geeft. De bergtn staken donker af tegen de heldere lucht en de maan steeg ruim boven de groene sprar- ren omhoog. Hier en daar scheen licht* uit. de in het bosch gelegen woningen door het dichte gebla derte, alsof het gevallen'sterren waren, het scherpe, korte geblaf van een hond en het gedruiich van de stroomende beek, deed de stilte nog des te meer opvallen. De oude en de joage man zaten reeds eenigen tijd stil naast elkaar en lieten elk hunne gedachten den vrijen loop de een in de toekomst, de andere in het verleden. Eindelijk lag de dokter zijne pijp neer en zeide: ik wil u iets vertellen dat ik zelf meegeleefd heb. Ik heb er iu vele jaren biet meer aan gedacht, maar in de laatste dagen is alles weder in mijne herinne ring terug gekomen. De jongeling knikte en de oude begon Ik heb altijd mot genoegen gedacht aan hetgeen onze Göthe bericht, namelijk dat bij eens 's avonds, als jong student met eenen vriend over de markt ging en naar de heldere sterren hemel opzag en dat toen de beide jonge mannen hunne bewondering uitte over de flikkerende hemel, kwam een oud vrouwtje voorbij, die nadat zij even omhoog had gezien ern stig zeide „vindt gij die sterren zoo mooi, jongeheer, 't is anders van avond niets bizonders, die moest gij gezieu hebben toen ik jong was." Men moet jong zijn geweest en oud zijn geworden om het schoone van dit verhaaltje te kunnen vaften en om toe te stemmen dat men er eerst wel over lacht, maar eindigen moet met het oude vrouwtje van harte gelijk te geven. Ik zeg elk voorjaar cn ik heb er reeds velen beleefd zulk een Mei maand als in het jaar 18.... komt niet meer terug zulk een Mei als die toen ik jong was. Dat was een tijd. Het voorjaar was lang uitge bleven en had zich achter mist en sneeuw verborgen en toeu op eens daar kwam het zoo zegevierend eu overmoedig in het land en nam het op zulk eene beminnelijke wijze in bezit dat het niemand verwon deren kon dat alles spoedig zijne kleuren droeg en zich tooide met het lichte groen. Het voorjaar is overal schoon en dat,is juist het bewijs van zijne koninklijke mildheid, dat het zelfi in het «malste straatje eene lichtstraal, een bloeiende ruiker brengt, en in het oudste hart eene schoone dwazo hoop doet ontstaan maar het schoonst is het voorjaar in Heidelberg. Wanneer de heerlijko ruïne van het slot van het hoofd tot de voeten in vlier en gouden regen li. gehuld, die met hunne schoone bloesems overal tas- schen de sombere bouwvallen doorgroeien wan neer de maan helder boven het terras opgaat, ue zeldzaam gevormde schaduw van de oude taxus scherp en donker op don grindweg werpt en hare stralen do Neckar doen flikkeren wanneer d3 verlichte brug als een boog van sterren de rivier overspant en de kleine bron op het slotplein, als de eenige muziek kabbelt en ruischt, torwijl de vensters in de ruïue zoo geheimzinnig flikkeren, alsof daarbinnen elfen dansen bij eene vreemde melodie -- dan 11 het voorjaar in Heidelberg. Ik kan gerust beweren dat zelden een van de brutale jongens die *n jaren daar op de vooruitspringende muur hebben gezeten en in het schoone bloeiende land hebben ge* scliouwd, met zooveel zaligheid en zooveel on vermeng genot die pracht hebben genoten, als ik het dee {Hordt vervolgd.) worden en waarvan het vervoer dus meer werk ver- eischt. Kan men brieven, die duurder werk vorde ren, niet evenzoo belasten door bijv. een extra-port te heffen als ze op Zon- en feestdagen bezorgd moe ten worden? Op dezelfde wijs zou men perk kunnen stellen aan het misbruik van het zenden van kaartjes en ander drukwerk op den Nieuwjaarsdag. Er zijn handels- en andere kantoren die oen paar duizend roclamecirculaires bij wijze van beleefdheid'op Nieuw jaarsdag verzenden. Hier, evenals bij het zenden van felicitatie'* \artjes, helpt een boroop op de wel willendheid van het publiek niets. Waarom niet een extra recht geheven voor het drukwerk, dat bijv. tusschou 81 December en 2 Januari vervoerd moet worden. Htt is opraerkolijk dat do klachten van werkloos heid gelijkeu tred houden met het aandringen op minder werk. Niemand schijnt er aan te denkeu, do overvloedige arbeidskrachten in de plnats te stellen voor hen die meer rust verlangen. Is het onmogelijk hieraan te voldoen zonder moer kosten to maken, dat deze dan betaald worden door hen, die van de postadministratie meer werk vorderen dun waarvoor zy feitelijk is aangewezen. (Hand.) Reeds gedurende drie jaar verkeert het departe ment Dwingeloo der Maatschappij tot nut van 'tal- gemeen iu treurige omstandigheden. Na.het over lijden van den administrateur der spaaVbhnk van genoemd departement N. J. Eemton, bleek er oen tekort te zijn van ongeveer 13000. Aanvankelijk waren de orven (de wed. Eomten- Spandaw en kinderen) genegen het tekort aan te zuiveren, doch ten slotte weigerden zij dit. Daarop volgde een proces van het departement tegen go- noemde weduwe en kinderen. Do voortgang van dit proces nu is zeer trnag, tot gruot misnoegen van alle weldonkonden, die eene spoedige oplossing van de treurige quaesiie, die oen noodlottigen invloed heeft op het departement eu op de gemeonte Dwin geloo, ton zeerste handen ge wenscht. Tot do besturen van de scholen met den bijbel zijn, namens den „Bohoolruud", de volgundo vragen gericht: 1. Bij welkë assurantie-maatschappij is uw school gebouw eu het meubilair verzekerd 2. Sedert hoo lang loopt uwe verzekering 3. Hoe hoog zijn geschata. het schoolgebouw en dd ondorwijzerswoningen, zoo ook deze in do ver zekering begrepen isb. het meubilair der school. 4. Hoeveel bedraagt de te betalen premie per jaar? 5. Indion gij deelgenoot zijt iu oone onderlinge verzekeringraaatschappij, welko ziju dun de fiuan- cieëele lasten, die gij op u genomen hebton ge niet gy ook geldelijke voordooien? 6. Hebt gij reeds brandschade gehad, en, zoo ja, hoeveol is u vergoed 7. Verhoogt de nabijheid van fabrieken en der- geiijko het brandgovaar 8. Koint het u wenschelijk voor, bij genoeg zame deelneming eene onderlinge waarborg-maat- schnppij op te richten Hetgeon dan bijv. op deze wijze zou kunnen geschieden, dat voorloopig met do oude premiebetaling worde voortgegaan, totdat met gezamenlijke krachten een reservefonds bijeen gebracht is, zoodat daarna de loopendo verzekeringen worden opgezegd en eventueele brandschade voor één deel uit dat fonds en voor het andere deel uit percent8gevvijzeu omslag over do daelneraers wordt vergoed. 9. Indien eene school met hypotheek bezwaard mocht zijn, bestaat dan bij den hypotheekhouder of de hypothookhouders geen bezwaar de bestaande ver zekering te vervangen door de hiorbedoelde. Hierbij wordt o. a. het volgende opgemerktWan neer by globale berekening de 540 scholon mot den bijbel eene waarde vertegenwoordigen van 540 maal 5000, (l. i. 2.7000,000, zou, de premie bere kend a 1 per mille, indien allo scholen zich aan sluiten, jaarlijks 2700 kunnen worden uitgespaard. De Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië komt toch in het voorjaar naar het vadorland terug, zoo verzokert althans de Bataviasche kroniekschrijver der Deli Ct." „Het telegram uit Batavia in do „Doli Ct.", begin September, over het vervroegde et spoedige vertrek van den togenwoordigen Gouverneur-Generaal zoo schryft hij heeft tegenspraak uitgelokt, en het „Batav. Nbl." bevatte er zelfs een telegram over uit Den Haag, Ik blijf echter pertinent de persoons verwisseling te Buitenzorg als zeer aanstaande tego- moet zieu. Het uitspreken op 31 Augustus 11. van een langere redevoering dan gewoonlijk, waaraan vol gens het „Nieuwsblad" het gerucht zijn ontstaan te danken heeft, was aan de raededeeling in de „Deli Ct." goheel onschuldigik beu heusch niet zoo naief aan zulke teekenen te hechten. Het ia echter zoo weinig een geheim moer, dat ik zelfs vernam, dat hot ook te Buitenzorg niet onder stoelen of banken ge stoken wordt, dat Z. Exe. weg wil en in het voorjaar weggaathij zelf zoowel als zijne fumilie zyn beu van Indië." Alles loopt ip 't honderd in Frankrijk, een nieuw bewijs hoe dit land ongeschikt is om door eeu par- lemont geregeerd te worden. Het Panama-schandaal is slechts de climax van een reeks schandalen, welke Frankrijk tot smet zijn. Wij hebben slechts te gewagen van Wilson, den koopman in decoratiëuBoulangerde Union Géné- rale; het koper-syndicaatde Société des Dépots; de dynamietoplichtors, euz. enz. Een ongerust gevoel heoft zich meester gemaakt van de provincie. Men wantrouwt alles en ieder te Parijs en nu de Panama- zwendel aan duizondeu van den kleinen staud de spaarpenningen kostte, poogt men zuivering te hou den. Do afgovaardigden der provincie pogeu iets te doen, maar weten niet juist wat. Wij zouden gezegd hebben, dat men eerst de rechterlijke macht moest Idten oordeeleu en vonnissen. Gewapend door dit deskundig, onpartijdig onderzoek, zou voor ver dere investigate de Senaat beter aangewezen ziju dan do Kamer, vele wier leden tot ue beschuldigden behooren. De finanoiëule en politieke en openbare zedelijk heid in Frankrijk hoeft niets gewonnen door de ver vanging van het keizerrijk door de republiek. Allo Parijscho bladen zijn eenstemmig in de ver klaring dat Brisson de aangewezen man is om Loubet op te volgen. Ook brengen alle hulde aan de recht schapenheid van Loubet, wiens heengaan zij be- treuron. Hot Journal des Débats zegt Het kabinet is govalleu, omdat hot geweigerd heeft onwettige handelingen aan het licht te brengen. Wat de opvolging beireft, die is zelden zoo weinig benijdenswaard geweest. Door de stemming van gisteren zal het nieuwe ministerie gehouden zijn, zich in de eerste plaats met de autopsie van het lijk van baron De Reinach bezig to houden. Dat is waarlijk oen te beperkt en te laag gegeven om er oen staatkundig programma op te bouwen. De Siècle meent: De republiek zal eene treurige herinnering behou den aan dit ministerie, dat de workstaking van Carraaux liet ontstaan en de enquête-commissie voor de Panamazaak. De Estafette bevat eene beschuldiging De ropublikeinsche meerderheid, waarvan de leden beven, omdat zij de lasteraars der rogeering naar de oogen moeten zien, heeft zich lafhartig betoond. Aan de regeering blijft de eer dat zij de waarheid gezegd heeft. Loubet, dien do Kamer wilde behouden, heeft goed gehandeld door niet te schipperen. Hij gaat heen «ntt de achting van allen. Aan Brisson komt thans de regeeringstaak toe. De Times zegt omtrent den val van het kabinet Het was visch noch vleosch niet radicaal genoeg voor Clenionceau eu te geavanceerd voor do gema tigden. Door het onderzoek in do Panamazaak toe te staan, beging het kabiuet eene groote fout, maar dit onderzoek moet nu ten einde gebracht worden, want met eeu achterdochtig volk als de Franschen, zou de zaak noodlottig voor do Republiek kunnen afloopen, indien men trachtte haar in den doofpot te stoppen. De Standard gelooft Als er thans eeu ernstige candidaat was van de royalisten of do imperialisten, zou de kans voor dezen zeer gunstig staan. Do toestand in Frankrijk is merkwaardig met het oog op dat allegaartje van politieken hartstocht en financieel geharrewar. De Morning Dost uit zich als volgt: Frankrijk heeft oene krachtige persoonlijkhoid noodig om den toestand te zuiveren, zooals Constans zich indertijd van de Boulangisten wist te ontdoen. De centrumpartij in den Uuitschen Rijksdag heeft het voorstel tot intrekking der wet op de jezuïetenorde weder ingediend. Intusschen waren er reeds zooveel voorstellen van partijen en leden aangaande andere onderwerpen ingekomen, dat wanneer aan het hier genoemde niet ora de eene of andere reden de voor keur wordt gegeven, het zeer lang zal duren eer het iu behandeling kan worden gebracht. Het is dan nog de vinag, met welk vooruitzicht. Het centrum en de socialisten zullen natuurlijk voor het voorstel stemmen doch naar hetgeen uit Berlijn wordt ge meld, valt er nog uiet op te rekenen of er uit de vrijzinnigen en andere partijen genoeg leden te vin den zouden zijn om het centrum aan eene meerder heid te helpen, maar blijft het, ook wanneer dit go- lukte en het voorstel dus werd aangenomen, toch zeer twijfelachtig of de Bondsraad het zou bekrach tigen. Deze twijfel is gegrond op de stellige ver klaringen, die Ciprivi nog niet lang geleden heeft ^fgolegd. Te Emden hebben onderhandelingen plaats gehad tu8scben gemachtigden van het Pruisisch ministerie en het gemeentebestuur over aanleg van havenwerken aldaar ten behoeve van het Kanaal DortmundEems. Blijkens een bericht uit Emden ziju de ouderhan delingen, waaraan ook de Kanaalcommissie heeft deelgenomen, met gunstige resultaten voor de stad bekroond. Te Essen is eene vergadering gehouden van be- langl ebbenden bij de quaestie over eeno verbinding van dat kanaal mot den Rijn. Gelijk men zich zal iiorinneren, zijn daaromtrent vijf plannen opgemaakt, waaruit reeds dadelijk de voorkeur scheen te worden gegeven aan het plan voor eene lijn, begiunende by Heme on loopende ten zuiden der Erascher naar Ruhrort. Met dit plan heeft de vergade^ng te Esson ingestemd. Daarna is er eene commissie benoemd, om een breedvoerig gemotiveerd memorandum te dier zake op to maken eu het bij den Pruisischen minister van openbare werken in te zenden, met aanvraag om audiëntie voor eene deputatie, dio alsdan met zijn departement in nadere overweging zou kunnen treden. ING E Z O N D E N. Geachte Redactie PeccaviTk heb gezondigd tegen het Nutslid en tegen U. Onbegrijpelijkerwijs heb ik bij het overschrijven van liet klad van mijn laatste stukje twee fouten gemaakt. Do goedgunsiigo lezer verbetere in uw vorig nummer pag. 3, kol. 2, regel 6 van onderen H voor het en kol. 3, regel 5 van boven 'k voor ik. Door de eerste fout heb ik het hinkende vors van het Nutslid nog kreupeler gemaakt. Hij zal mijne verontschuldigingen woJ willen aannemen, als ik hem verzeker, dat het zonder opzet geschied is. Trouwens de deskundige zal bij dw lezing reeds be merkt hebben, dat er thans een syllabe te veel is. Ook U vraag ik verschooning, nu ik mij in mijn manuscript overtuigd hob, dat de schuld geheel bij mij ligt. Eenö dagbladredactie heeft door de haast, waarmede zij werkt, te veel drukfouten op haar geweten, om haar nog te belasten met die van anderen. Peccavigeëerde redactieherstel s. v. p. bijtijds mijn achteloosheid, eer het wrokende zwaard van het Nutslid mij achterhalo 1 EEN ABONNÉ. Gouda2? Nov. '92. Mijnheer de Redacteur! Hoewel geenzindts van voornemens mij met eenig geschrijf iu zake de verkiezing voor de Kamer van Koophandel iu te laten, noodzaakt mij echter uw hoofdartikel van heden, dit wel te doen, omdat ge daardoor, zooals ik vertrouw uit| ouwotendhoid, velen uwer lezers op een dwaalspoor brengt, cf al thans in de gelegenheid stelt geheel vorkoerde ge volgtrekkingen te maken. Over dat artikel zelf wil ik geen oordeel vellen, dat laat ik aan uwe lezers over. Doch ter zake. De door U bestreden personen, zijn door de Ver- eeniging „Gouda's Handelsbelang" afd. van den Ned. Bond „Maatschappelijk Belang" candidaat gesteld, niet omdat men op de verdienstelijkheid als hande laars en industrieelen der aftredende leden iets meende te moeten afdingen, verre van daar, maar wol omdat men de ondervinding Jiad opgedaan, hoe verkeerd een toestand is, zooals die hier ter stede bestaat, dat nl, de grootste helft der leden van de K. t. K. tevens leden van den Gemeenteraad zyn. Immers het lag de leden van „Gouda's Handels belang" noch te versch in hot geheugen, welk ont haal in 1889 hun adres naar aanleiding van het staangeld op de markt, in don Gemeenteraad is te beurt gevallen, evenals dat toen op dat adres afwij zend werd beschikt en zulks op advie9 van de K. v. K. Dezelfde leden hebben dus te beslissen in den Ge meenteraad zoowol als in de K. v. K., zoodat wat in het oene collegie wordt goedgekeurd, in het an dere niet veel tegenspraak kan ontmoeten. Aan dien ongezonden toestand een einde te maken en voor het vervolg iets dergelijks als bovenbedoeld te voor komen, ziedaar M. de Redacteur de voornaamste reden die tot het stellen der bewusto candidaten heeft geleid. Dat was ook de reden, dat door ray oen even tueele candidatuur werd aanvaard, doch ik herhaal het nog eens, geenzindts omdat ik de bekwaamheid of degelijkheid van één dier heeren in twijfel trok. Dat de Antir. Kiesver. deze candidaten heeft over genomen, dat zij door „vele onderteekeuaars van het adres voor 't vryo aanvangsuur der Kaasmarkt" wor den gesteund, dat M. de Redacteur, is iets wat ge heel daarbuiten ligt. I)e Bond, waarvan onze Ver. een afdeeling is, onthoudt zich van bemoeiingen op StaaUundig ge bied, en laat zich niet met politieke verkiezingen

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2