Bulteolandsch Overzicht. KOEPOKINENTING- 341st0 S taats-loterij. ingezonden. gemeentelijk kiesrecht geenszins als een aanhangsel is te beschouwen en dat het wellicht van even groot belang is als dat voor de Staten-Generaal eu de Provinciale Staten. Het dient dan ook zelfstan dig en afzonderlijk te worden geregeld, in verband met de eerlang opuieuw te overwegen en ie omsohrij- ven taak der gemeentebesturen. Zoolang de regeling van het gemeentelijk kiesrecht niet in dit verband kan wordeu besproken, schijnt do gedaohtenwisseling daarover weinig vruchtbaar. De minister wensoht thans alleen op te merken, dat aannemiug voor de gemeenten van het proportioneele kiesrecht niet ge zegd kan worden gelijk in het vooloopig Verslag geschiedt de eenig mogelijko afwgking te zgu van de regeling der kiesbevoegdheid voor do Tweede Kamer en de Prov. Staten. De herziening van de Provinciale en Gemeentewet zal na de herziening dor Kieswet in geregelde volg orde worden voorgodragen. Een wetsontwerp tot wijziging der Drankwet wordt voorbereid. Met betrekking tot de cholera zegt de minister, dat de Rogeering gaarne dc noodige voorstell«n zal doen tot het wegnemen van leemten en gebreken in de sanitaire wetgeving. Eene wgziging der Krankzinnigenwet is in over weging. Kostelooze toelating op de Rijks-hoogere-burger- scholen zal van den aanlog der leerlingen afhankelijk worden gemaakt. De minister is bereid, de oprichting van een sta tion voor het onderzoek van bouwmaterialen opniouw to overwegen. Een technisch toezicht ovor de ambachtsacbolen acht hg niet wenschelijk. Bg de reorganisatie der Rijkslandbouwschool zal worden ororwogen, boe vooriien kan worden in de opleiding ran aanstaande tuinbouwkundigen. Naarmate de wtnterscholen aan de verwachting beantwoorden, zal haar aantal worden vermeerderd. Voorloopig zal men bij dat ouderwijs geen ge bruik maken van de leerkrachten der hoogere-bur- gorsoholen. In beginsel acht de minister niet elke uitgaaf eener gemeente tot bet verstrekken ran voedsel aan schoolgaande kinderen ontoelaatbaar. Het crediet ter behartiging van de belangen der Nederlandsche kunstenaren op de tentoonstelling te Chicago acht de minister onmisbaar, wil onze schil derkunst zich op de hoogte, welke zij ingenomen heeft, handharen. Heden is 't veertig jaren goleden dat de heer A. H. van Thiel, thana hoofdinspecteur, by de rijks telegraaf optrad, die hij in 1852 hielp inrichten en organiseeren. Tot de ontwikkeling van den telegraafdienst in ons land heeft de heer Van Thiol in niet geringe mate bijgedragen en dat zijn taak daarbij niet van de gemakkelijkste was, is licht te begrijpen, wan neer men in aanmerking neemt, welke uitbreiding deze tak ran staatsdienst in den loop van veertig jaren heeft gekregen. Bovendien heeft hij zich in zyr, langdurige loop baan in hooge mate de achting en genegenheid van bet telegraafpersoneel verworvenwant waar de be langen van den dienst dit gedoogden, vond ieder ambtenaar, zonder onderscheid van rang, bij hem teeda een vriendelijk en welwillend gehoor voor niet deel kon nemen aan den gezelligen omgang met families, zooals mijne vrienden deden, ja, ik deed bet voorkomen alsof ik allee verachtte, wat mij de natvsr onthouden had hetgeen door raqoe vrienden root origineel werd gehouden. Zoo was ik in mijne beschaafde omgeving eene witte musch, die zich aan niets onderwierp wat voor andoren als algemeene wel goldt. De liefdesgeschiedenissen van mijne Trienden, die ernstig gemeend of niet, bij al mijne corpsbroeders nu en dan voorkwamen, behandelde ik met minach ting en ik zag vrouwen en meisje» niet een» aan. Maar dat zou op eens anders worden. Het was op eenen scboonen meiavond toen. ik van eeno wandeling naar de stad terugkeerde, Da stad lag in eene warme nevel, die mij, daar ik mij door een bad in de Neckar had verfrischt, mijne schre den deed inhouden, hoe meer ik mijn doel naderde. Hier buiten was het stil, alleen van de weide kwam hei geluid van jongensstemmen en ik herinnner mij dat ik daarin een toon hoorde, die mij niet be viel. I* ging, zonder dat ik er verder aan dacht, aan stonds verder, de studentenmuts achter op het hoofd geschoven en mijn stok zwaaiende, terwijl ik era vrolijk wijsje floot eu zoo naderde ik het troepje dat zoo ruw schreeuwde. Of ik mij uit eigen beweging met de zaak bemoeid zou hebben, weet ik niet, maar het is alsof ik nog de electrische schok gevoel, die mijn lichaam door- zyue wousohen en een rechtvaardig, onpartijdig oor deel bij klaohten of grievon. Heden treedt een nieuw reizigors-tariof langs den staatsspoorweg in werking. Voor het publiek is het zeker van dadelijk belang, te weton dat alle retour- biljetten in het binnenlands verkeer voortaan 4 dagen geldig zullen zijn, on dat voor kinderen in het vervolg do halve vrachtprgs is verschuldigd, zondor dat retour- kaarten voor hen verkrijgbaar zgn, zoodat men ver plicht is, bg, den terugkeer weer eene kaart voor een kind te nemon. Het nieuwe tarief voor kinderen is onvoordeoliger dan dat, hetwelk tot dusver gold. D^ te Voerondaal (L.) ontdekte Romoinscho villa is wel de grootste, die tot heden werd aangetroffen. Sommigen zgn daarom van oordeel, dat meu hier met eene Romoinscho legerplaats (castra) te doen heeft, wat uit nadere opgraving zal kunnen blijken. De gehore openlegging ia thaDS verzokerd, dank zij do toezegging der regeering van eeu ruim subsidie. Dr. Pleitfï, conservator aan het museum van oudheden te ijeiden, is ter plaatse geweest en heeft de reeds gedane opgravingen ia oogonschouw genomen. St&ten-Generaal. 2« Kamer. Zitting van Woeqsdag 30 November 1892. De minister van koloniën beett zonder vorderen aandrang der kamer 13 ton van zijn Indische mid delen prijsgogoven (luciforsbelasting, verhooging van belasting op petroleum eu zout). Daardoor bespaarde hg de kamor een moeilijke beslissing, schoon ver scheiden leden wraak riepen over de meegaandheid der Regeering. Zondor verzet werd nu de begrooting afgchnndeld. Eenigo kleinere wetsontwerpen gaven tot weinig debat aanleiding, totdal men kwam aan 's hoeren Ruys' interpellatie over de verzakking van de spoor baan tusschen Bunde en Beek Elsloo. 't Antwoord des Ministers kwam daarop neer, dat het onderzoek aangaande de oorzaken der verzakking nog werd voortgezet, maar dat een afdoende veran dering in elk gova! noodig zal zijn. Een ontwerp tot omlegging der lgn is thans in studie. In de avondzittiog is de beraadslaging aangevan gen óver de perequatie der grondbelastiug. Naar aanleiding van de opmerkingen, in eene dor afdeeliogon van de Tweede Kamer bg do begrootings- discussie door enkele leden gemaakt, als zou in onze gevangenissen eeu zó* weelderige voeding worden verstrekt, dat gveie gehangene* dienaangaande de aan genaamste herinneringen uit hun gevangenisleven mede- nemen", it het niet oub^laugrgk te veroemen wat de regel it op dit punt. De lezer zal uit de vol- geode opgaven zijne eigen conclusiën kunnen maken, Morgen voeding voor gevangenen" (de opgave is berekend op 100 peraonen). 40 kg. roggebrood, 6 liter zoetemelk, vermengd met het noodige gekookte water. u Avond voeding." 25 kg. roggebrood, 0,5 koffie. 0.2 cichorei, 5 liter zoetemelk. irMiddagvoeding." 2 maal per week erwtensoep 2 maal per week gortsoep, 2 maal per week gestampte pot, 1 maal per week droge gort. Voor de erwtensoep wordt gebruikt40 kg. erwten, 3 kg. Ameriksansch vet, 4 kg. groenten, 1.5 kg. zout, 0.03 peper. Voor de gortsoep16 kg. gort, 9 kg. schenkel* vleesch (met been), 1 kg. Amorik. vet, 1 kg. zout, 0.03 kg. peper, 5 kg. groenten. Voor gestampten pot: 125 kg. aardappelen (onge schild gewogen), 3 kg. Araerik. vet, 1.5 zout, 0.03 peper, 1 liter azjjn. Voor droge gort-. 25 kg. gort, 3 kg. Araerik. vet, 1.5 kg. zout. Hebben gevangenen meer dan éene maand strat, en hebben zg daarbij door worken in de gevangenis wat verdiend, zoo kunnen zg, bij goed gedrag, zich uit do oantine 3 maal por week kleine hoeveelheden brood, boter, margarine, koffie en zout aanschaffen, eu do ondervinding leert, dat deze suppleering van het van Rijkswege verstrekte voor gewone gestellen noodig is. Sprinkhaan Nuws. Ons haal di vollende uit 'n tydgonoot Jn di disirik van Cala doen di inboor- linge hulle bes om di plaag weerstand te bide. Op 'n publike vergadering di 22 Okt. gehou wordeeu- parig besloto dat manne, vrouws en kinder s moet saam span tot verniling van (li sprinkhane, met liulp van di Rogeering, en dat di Regering di boere op di gren&e kosteloos sal help in di stryd leen di algeineene vyand. Van Bedford skryt iraand an 'n tydgenoot, dat di mense daar yverig besig is. In een wyck is tusschen 60 en 70 man and werk. In Burgersdorp is'raon bevroes dat blauke hon gersnood sal moet ly. Di sprinkhane het verlede jaar al hulle gesaaido verniil, en dit lyk of dit van douse jaar mar weer so sal gaan. In di distrik van Cradock is party plase swart van di sprink hane, en kan di boere niks anders doen ni as om hullo van di lande af weg te ja. Mnr. Warrens L. W. V., Kabousie, het al syn gesaaido verloor, want di sprikhane is hom baas geraAk. 'n Boer iu di distrik van Albauie het an syn volk 'n seker som por 100 pond sprinkhane beloof, en di gevolg was dat hy 3000 pond sprinkhane moes betaal. Daar elke pond omtrent 3000 sprinkhane bevat, moet hulle omtront 3,000,000 doodgemaak het. Mnr. H. Norval, van Norvalspoint, sk.rywe an 'n tydgenoot dat hy binne 5 da'e 15 swerms totaal verniil het, deur hulle tussen two mure van blik, omtrent 2 voet hoog, in 'n sloot te lei en toen te- verbrand, di koste was mar baing min. (Bi A frikaante Patriot). In de Argentgnsche Republiek zgn den 12en October II. en alleen op dien dag /rColumbus-post- zegels" uitgegeven. Daar waren er voor het geheele land 400,000 gedrukt, maar 's morgens voor twaalven was er al geen meer te krijgen. De roenschen stonden al morgons vroeg bij duizenden voor de postkautoren te wachten, om deze extra-postzegels, die weldra tot de groote zeldzaamheden zullen behooren^ te koopeu. Op de Columbus-postzegels ia het schip van Co lumbus iu vollo zee voorgesteld. Bovenaau staat het opschrift: Republica Argentinalinks 12 October 1492, rechts 12 October 1892; voorts is de waarde er op aangegeven. Die van 2 centavos zgn lichtblauw, die van 5 centavos donkerblauw van kleur. De slaap. Over don slaap schrijft dr. T. R. Allinson in zijne medische verhandelingen: De slaap trilde, tnen op eens, als uit den hemel gevallen, een slank meisje voor mij stond. Men kan er over filosofeeren en over spotten en lachen die geen geheel verstompte natuur heeft en eerigk zijn wil, moet bekennen: ieder ontmoet eenmaal op aarde, dat wat men liefde noemt. Het kan zgn dat het slechta een oogenblik duurt, een uur een dag een jaar, wat trouwens, den duur van het leven in aanmerking genomen, er weinig op aankomt, want niet hoe lang, maar hoe men leeft is het voornaamste. Dit oogenblik echter, Hoe kort of hoe lang het ook duurt, geeft den mensck zijn stempel en die stempel kan door den tijd wel afslijten, ja zelfs voor den eigenaar onleesbaar worden, maar zij blijft bestaan en een oogenblik, waarop zij goed verlicht word, doet de lijnen weer even scherp te voorschijn komen als zij vroeger geweest zgn. Maar ik dwaal van mijn verhaal af dat trouwens niets van eene liefdesgeschiedenis heeft, maar men moet oude menschen geen oude tijdon in herinnering brengen. Het verleden is voor hen het tegenwoor dige, ja, hunne toekomst, want hunne hoogste wensch is, dat het nog eenmaal zoo schoon zal worden als het was of als het had kunnen zijn. Om op mijn verhaal terug te komen, plotseling stond er een slank meisje voor mij. Hoe zij er go- komen was, wist ik niet, zij keek met hare groote oogen zware blauwe met lange zwarte wimpers half boos, half verschrikt naar de schreeuwende jon gens en stampte met de kleine voet een paar raaien op den grond, terwgl zg root de witte tanden op de onderlip drukte alsof zg eeu uitroep wildo onder drukken. Toen zg mij zag en mgno verblufte bewondering van haar mooi gezichtje op mgn visage wat al te duidelijk te lezen stond, zag zg mg eerst met half gesloten oogon, ernstig aan en zeide»och mijnheer, wilt u daar eens heen gaan, zij mishandelen een kleinen jongen." Tegelijk wees zij met hare naar dat troepje met eene beweging, die duidelyx toonde dat zij er zeker van waa dat ik gehoorzamen zou. Ik liet het mij geen tweemalen zoggen en liep raet opgeheven stok naar do jongens, (lie werkelijk een angstige kleine knaap in hun midden haddeu en hem sarden, meer om zich vroolijk te maken over zijne angst, dan wel om hem kwaad te doen. Nadat ik een paar steenen, die mg werden toege worpen, had moeten ontwijken, sloeg ik de bende op de vluoht. Toen nam ik het weenenden kind by de hand en eer (1st hij mee moest gaan daar ik hom te huis wilde brengen. Het jonge meisje was rustig blij von staan tot ik met mijnen beschermeling bij baar kwam. Toen knikte zij, zag mij met hare trotscho oogen vriende lijk aan en zeide, op een toon, alsof zij als koningin een ridderorde uitreikte, (lat was mooi van u en werkelijk zou mij een orde van eenen machtigen potentaat niet zoo gelukkig bobben gemaakt als deze enkele woorden. (II ordt vervol<jd.) ia het beste middel om ons weer in orde te brengen oen goede nachtrust zal dikwijls veel kwaad, dat gedurende den dag gesticht wordt, goedmaken. Als wy slapen, worden onze spieren weder klaar gemaakt voor hun werk van den volgenden dag. Onze meeste organen komen dan ook tot rust en bereiden zich zoodoende voor om den dagolijksohen strijd te her vatten. Zelfs die altijd kloppende bolle spier, het hart, krijgt op zijne manier rust. Het slaat langzamer en daar hot lichaam horizontaal ligt, wordt er minder kracht vereischt om het aan den gang to houden. De uitgespaarde kracht wordt dan aangewend om andere ueelen te horstellen. Volwassen menschen hebben acht uur slaap noodig. Wanneer wy niet terstond inslapen, ais wij naar bed gaan, moeton wij geen gebruik maken van de gelegenheid om te gaan lezen of studeeron het is altijd Dog boter om zich onrustig heen en weer te werpen dan eonig werk, wat ook to ondernemen. Thee en koffie werken op windend en zij die aan slapeloosheid lijden, moeten deze dranken niet gebruiken, ton minste niet later dan vijf of zes uur. Menschen die willen wakker blijven, drinken sterke koffie of thee, ze verkrijgen de verlangde uitkomst, maar moeten die naderhand boeten mot een algemeene verzwakking van het geheele lichaam. Een kort slaapje waarbij de hersens ru9t krijgen, helpt beter voor hem die ingespannen geestesarbeid te verrichten heeft, dan thee of koffie. Een dutje na een goed maal of een zwaar werk is aanbebelingswaardig, doch het mag uiol lang duren, daar het dan de nnchturst schaadt. Slaapmiddelen uit do apotheek moeten eerst in uiterste gevallen gebruikt worden daar men er spoe dig aan gewond raakt Kalme lichaamsbeweging of een borsteling met een daarvoor geschikte schuier waardoor men hot bloed van de hersenen aftrekt, zijn goedo middelen. Zoo gij niet den slaap vatten kunt, tracht dan uw geest op een punt te vestigen dan zult ge spoedig vergetelheid vinden. Gisterenavond was or nog geen licht in don ehao tiscbon politioken toestand in Frankrijk. President Carnot onderhandelde raet Loubet en mot de presi denten van Kamer en Senaat, Floquot en Leroyer, maar de afgetreden minister-president, die in de lantste zitting der Kamer verklaarde„Regeere wie wil, ik niet bedankte beleefd voor bet verzoek een nieuw ministerie te vormen. Vervolgens sprak de beef Carnot met Brisson. Deze zou, naar men eerst dacht, een radicaal mini- steiie vormen, omdat de gematigden hem hun stem woigerdeu. Eeu groote moeilijkheid is, of De Frey- oinet en Ribot behouden moeten of kunnou worden. Een later telegram meldde, dat Brisson zou pogen een kabinet uit alle republikeicsohe fraotiên samen te stellen iets als een tafel op zes losse pooten. Intusschon gelooven de Radical en de Soleil, dat een radicaai miniaterie-Borgeois tooh ten slotte do oplos sing der som zon syn. Brisson zou dan president blyven van de commissie van onderzoek. Brisson «chynt dus te hebben ingezien, dat hij voor een ministerie-preaidmt, die voortdurend moet geven eu nomen en schipperen, niet de aangewezen man is. „Het ia een onverzettelijk, ernstig karak ter Brutus en Cato te gelyk", zegt de Figaro. „Zijn deugdzaamheid, de deugd van een Robespierre, mankt hem onhandelbaar en pessimistisch. Overal ziet bij vyanden. IMahayo zeide, dat 600 parlementsleden by het Panama-schandaal betrokken waren. Het is zeker, dat Brisson dit cyfer wat klein acht I" iJt 18 n BriM0B in do Kamer. Trouw ««want van Gambetta, die hem voorthielp, werd hij ZZJT ™e™l'T'r n"or het presidentschap der v* l het "d'tor niet verder dan het oortuterschap van den ministerraad en viel in 1886 toen trrévy tot president verkozen werd. Zijn mini- me -1™,, l <Ü)r,tü ''er 9, die tussohen 1885 en ui Frankryk omvergeworpen werdeu. Deze warenBrisson, Freyoinet-Bonlanger, Goblet, Rouvier n 1u8t' Tirard, Freyclnet, Loubet. Ue minister van finanoiën in Italië heeft do be groeting by de Kamer ingediend. Daaruit blijkt dat budget van 1891-92 een tekort oplevert van 46 raillioen lire; dat van 1892-93 wijst daarentegen een overschot aan van 10,900,000 lire. Aan de Redactie der Goud8obe Ctr. Mynheer de Redacteur! mH beginnen waarlijk te beschouwt hem niet meer als een rijzen, do abonné np" h"^'i I?aar yludt hem een strijdvaardig ny belust is op schrijven n z°ggen Ik ben Och, wat zal ik van meening, dat, als men o. gezegd heeft, men ook b. moet zeggen, en ouders liever had mooteu zwijgon. Vindt dus do geachte Redactie en vinden de lezera van dit blad niet, dat ik to veol van hun geduld verg, dan wil ik nog wel een woordje mot den abonné spreken. De veelbe sproken lezing laat ik rusten, daaromtrent zijn de abonné en ik het vrij wel ééns, wat overigens nog niet kan gezegd worden. De abonné vindt, dat eeno Nutsvoordracht niet streng mag worden beoordeeld, doch past tegelijker tijd de wetten (lor prosodie toe op eeu rijmpje, dat iemand zoo bij gelegenheid uit de pen vloeit. Of zou die gestrengheid van zijn' kant een andere oor- zaak hebben, meent do abonnédat ik zou willen pogen hem in do edele kunst der rijmelarij de loef af te stoken Och, laat de man gerust zijn, ik streef volstrekt niet naar een lauwerkrans. Gaarne wil ik hem daar voor aanbevelen, al was 'talleon om die heerlijke vier regels van zijn genie Hoe schoon klinkt het Een puntdichtje wilt gij gaan schrijven Ge neemt ter hand een maagdlijk blad Dat ter hand nemen is zoo vloeiend mogelijk, en dat maagdlijk blad voor een vel wit papier is.... pot sierlijk! Leest ge die twee regels, dan vult ge on willekeurig aan met: Een pen en gom om uit te wrijven, indien er soms mocht zijn geklad. Maar neen, daar volgt dan heel iets anders, n. 1. de raad om het blad zijn maagdelijken staat te blijven houden. O hemel! daar hob ik me toch weer tot rijmelarij laten verleidenoch abonnéik bid je, wees barm hartig, scandeer hot niet, het is uwer scandeering onwaardig t Het spijt mij, dat ik op de verklaringendie de abonné geeft, moet terugkomen. hen gewoon Nutspubliek is, volgens de algemeene beteokonis, die geldt boven de persoonlijke opvatting van den abonnéeen Nutspubliek, zooals meu dat gewoonlijk in Nederland op leesavonden bijeenziet, d. i. eeu gemengd publiek, bestaande uit menschen. wier ontwikkeling op zeer verschillend peil staat. Met dit laatste hoeft elke Nutslezer rekening te houden, hij moet geene stukken kiezen, die al te hoog gaan, maar ook geene, die beoeden peil zijn. Te beurt vallen mag niet anders dan in gunstigen zin wordeu gebezigd, dat wil het gebruik, de tiran van de taal. B. v. Ben abonné zal wellicht voor zijne poëtische ontboezemingen nog eens een schitterende onder scheiding te beurt vallenvoor zijne taalkennis zeker niet. Een ledig vat vat iik als personificatie op zegt de abonné. Hij schijnt «iet te weten, dat men ook in zyne verbeelding goe»e-begrippen rang com- bineeien, die niet vereenigbaar zijn. Ik zal hora oen voorbeeld geven. 1 't Is najaarik zit in mijne tuinkamer en zie voor het raam mijn' appelboom staam. O een bladeren, geen vruchten zijn meer te zienhij steekt zijne naakte stijve armen in den guren windhij staat te bibberen van de kouziehij is als ten arme, naakte, verkleumde bedelaar. Och, stumper, hebt ge 't zóó kwaadZie hij schudt met zijn hoofd: ja, ja! Hoe onbevallig, hoe leelijk is hij nu, vergeleken bij zijn prachtig uitzien in den zomer! Hoe bevallig boog hij toen zijne beladen armen en nu, hoe stijf steekt hij zijne ledige handen uit. Bah ik mag je niet mèer aanzien -Wat? wordt ge boos? Waarlijk, zie, hoe zij trilt van verontwaar diging, hoe hij zwiept met zijne naakte armen, dat het giert dooi de Incht l Hij schijnt mij om de ooren te willen slaanLanger kou lijden wil hij niet, zie, hij stapt mijne kamer binnen en gaat bij de kachel zitten om zich te koesteren. Hier verbeeld ik mij den appelboom a!s een per soon, dien ik nu kan laten spreken eu handelen, maar altyd met dion verstande, dat er geene eigen schoppen worden toegekend óf werkingen verricht, die met het begrip boom on vereenigbaar zijn. Zoodra ik den appelboom mijne kamer laat binnenkomen en bij de kachel gaan zitten, verbeeld ik mij iets onzin nigs. Iets dergelijks doet U, abonné, als U vaten laat schallen met verfjes. Een ouderwetsch kleed is een kleed, dat volgens een oude manier »an kleeron maken gesneden en ineengezet is. Een ouderwetsch meubel is een meubel, dat volgons een vroegere wyze van meubolmaken gemaakt is. Een ouderwetsch versje is dus een versje, dat vol gens eene vroegere wijze van verzen maken vervaar digd isen zoo iets bestaat niet't is onzin. Bit is eene drukfout voor dat. Als de abonné lezen kan, zal hg inzien, dat het verwisselen van dit in dat de zaak hoegenaamd niet verandert. Ik wensch hem vruchtbare overdenkingen Met dank voor de plaatsruimte M. de R., Uw Dienstwillig NUTSLID. verklaren wij het débat gesloten over deze J. van der Horst eu J. Boer. Elizabeth, ouders A. Heij en M. van Duijvendijk.Jozeph Frau<joU Alouis, ouders J. A. Kuster en W. J. E. de Jong 29 Arnoldus Heudrikus Bartholemous, ouders C. Lapoutre en A. Moijboom. 30 Koosje, ouders J. Boere en A. van Es. Cornelia, ouders P. G. Scharleman eu O. Schoonderwoerd. Arie, ouders A. Boot en F. Rijnhart. 1 Decomber Maria, ouders W. Bakker en C. de Gruil. OVERLEDEN 29 November M. W. van Leeuwen huisvr. van N. P. Spruijt, 30 j. 30 A. den Riet 3 m. 1 Dec. M. H. A. de Jong, 12 j. GEHUWD: 30 Nov. J. van Roon en M. Theucis 1 Doc. G. F. van Gent en M. E. Gidts. De BURGEMEESTER van Gouda brengt ter al gemeene kennis, dat aanstaandon Zondag den 18n September 1892 des namiddags twaalf uur op het Raadhuis niet alleen voor minvermogenden maar voor ieder die zich daartoe aanmeldt, gelegenheid zal bestaan om zich geheel kosteloos rechtstreeks van het kalf te doen iuenten of herinenten. GOUDA, den 30 November 1892. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN 2e Klasse. Trekking No. 7285 1500. No. 15514 1000. No. 4681 100. Prijzen 84 1511 4037 7408 270 1818 4645 323 1905 6128 388 1979 6402 7696 889 1990 5637 8144 877 1998 5641 8748 976 1998 5999 8782 1022 2678 6063 1031 2857 6921 1082 3301 7109 1102 3380 7191 9698 1461 3974 7391 9720 1480 Vorige lijst No. 961 van Donderdag 1 December. 7592 7659 8956 9035 9474 van 9728 9737 9876 11190 11348 11933 12121 12152 12286 12535 12670 12713 30. 13053 13226 13240 13663 13852 13907 14370 14493 14527 14778 14850 14969 15093 15361 15450 16756 16140 16483 16983 17111 17206 17447 17514. 17747 17953 17966 18110 18469 18874 19214. 19375 19672 19786 19867 19982 20775 m. z. 941. [Thans zaak. De Redactie.) MARK.TBEBICHTEN. Gouda, 1 December 1892. Bij voldoenden aauvoer onderging de prijs der meeste artikelen weder eenige verlaging. Alleen kanariezaad op nieuw booger. Tarwe: Jarige Zeeuwsche ƒ6.— a 7.— Nieuwe dito 6.80 a 7.40. Mindere 6.50 a 6.70. Afwykende 5.— a 5.50. Polder 5.50 a 6.75. Roode 6.— a 6 25. Angel 6.50 a 7.—. Rogge: Zeeuwsche 5.40 a 5.75. Polder 5. a 5.25. Buitenlandsche per 70 kilo 4.50 a 4.75. Gerst: winter 4.30 a f 4.75. Zomer 4.—a ƒ4 50. Chevalier 4.75 a 5.75. Haver: per heet. 3.80 a 3.90, per 100 kilo 7.20 a ƒ7.75. Hennepzaad. Inlandsch ƒ10.25 a 10.50. Buitonlandsch f 7.a 7.50. Kanariezaad: ƒ15. a 17.Erwten: kookerwten 9.25 a 10.Bui tenlandsche voererwten per 80 K. G. f 6.25 a 6.40. Boonen Bruineboonen 8.a 9.50. Witte boonen 7.50 a 9.Paardenboonen 6.20 a 6.60. Koolzaad: 8.50 a ƒ9.10. Maïs per 100 kilo: Bonte Amerikaansche f 6.15 a ƒ6.30. Cin- quantiue 6.65 a 6.85. Veemarkt. Melkvee, weinig aanvoer; handel eu prijzen traag. Vette varkens, goede aanvoer, handel matig 22 a 25 ct. per half KG. Biggen voor Engeland, goede aanvoer, handel vlug, 21 a 22 ot. per half K. G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel vlug, 0.90 a 1.50 per week. Vette schapon, weinig aanvoer, handel traag, 12 a 18 Nuchtere kalveren, eenige aanvoer, handel vlug, ƒ5.a 12.Graskalveren, weinig aanvoer, handel traag 20 a 40. Aangevoerd 67 partgen kaas. Handel vlug. lsto Qual. 28 a 30.50. 2de Qual. 25 a ƒ28. Zwaardere 31 a 33. Noord-Hollandsche 29 a 33. Boter, weinig aanvoer, handel vlug. Goeboter f 1.60 a f 1.70 per kilo. Weiboter 1.40 a 1.50 per kilo. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 28 November Johanna, outlers M. De Cholera kan meestal voorkomen worden door bij de EEKSTE dunne Ontlasting GENEESKUNDIGE HULP in te roepen. Gebruik tooh alles gekookt.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2