eest IS, HBG, e GETIM- Im’s IES. te middel D het is id middel de meeste jr flesch- BINNENLAND. Zaterdag 3 December. N° 5009. 1892. Nieuws- en IES, FEUILLETON. Eens ixx kooping 1AG den 7 1892 bjj •hoogingen AG den U toewjjiing, 10 nre, ten Herbergier’ nsch Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. t het advertentlfin kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. Oe inzending van PRüUT. ïffd ijdscb ritten r stoom- worden ■rzoeken n .PER Oe prgs per Donateurs, die Vreumingen, die met een enkel I tingen der politie. mjjn HA.YS ARNOLD. loch doordrong mij het gelukkige bewust- iringen. Bovendien worden alle Advertentiën gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 'twelk des Maandags verschijnt. Zeilt, ciers. GOUDSGHE COURANT ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. JRF.WEG telen WE in groot p. en,staande rsche. bot Station Naar het Hoogduitsch van In de afdoelingen der Tweede Kamer is de bewe ring geuit, dat het toezicht op de reizigers ter wering der cholera, aan onze grenzen volkomen onvoldoende is geweest. ijes voor- ie Hand- Naar wij vernemen, is de commissie in zake ver eenvoudiging onzer spelling, zooals die is geopperd door den heer Kollewijn, thans gereed gekomen met bepaalde voorstellen, die weldra in druk zullen ver schijnen en in behandeling zullen worden genomen. (Dbl. v. hed} Aan de Tweede Kamer is een adres gericht door het bestuur vau den ,/Algemeenen Nederlandschen Politiebond" verzoekende bij do behandeling van de justitiebegrooting voor 1893 het daarheen te willen leiden, dat eene algeheele reorganisatie van het po litiewezen in Nederland en het tot stand komen eener politiewet, regelende de rechten en do verplicb J - en de verhouding van de rijks— tot de gemeentelijke politie en omgekeerd, bij de beraadslagingen aan de orde komen. GOUDA, 2 December 1892. In de bovenzaal van het koffiehuis vde Harmonie", word gisterenavond de gewone jaarlijksche vergade ring van het Zieken- en Weduwenfonds z/Providential gehouden. Uit het verslag van den secretaris bleek dat de finantieele toestand te wenschen overliet, ter wijl daaruit tevens bleek, dat e<?n flink plan van reorganisatie, was ter hand genomen. Van de ge nomen besluiten vermelden we slechts dat, tot ver koop van het voreenigingsgobouw in de Groenendaal, welk besluit met groote meerderheid werd genomen en de benoeming voor de eerste maal van twee Donateurs, die in hot volgende jaar als controleurs der financiën zullen optreden. Als zoodanig werden benoemd de Hoeren Mr. J. Fortuijn Droogleever on J. J. Prins. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelyks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. zijn dat ik het recht had en ook verplicht was om voor de meesteres van mijn hart de müts af te nemen. Ik deed dit dan ook vrij onhandig. Het meisje zag op en beantwoordde mijne groet met eene kleine buiging, terwyl een glimlachje haar schoone mond nog schooner maakte. Nauwelyks «as zij om eene hoek verdwenen of ik werd overstelpt met vragen. Kijk die huichelaar eens, zei de lange Clemens, terwijl hij mij bij de schouders vatte, hij doet alsof hij geen vrouw of meisje in geheel Heidelberg aan ziet en daar krijgt hij eeno groet, en nog wel eene vriendelijke groet, vau hot schoone en trotsche prin- cesje. Biecht op, zondaar, hoe kent gij onze kleine koninklijke Hoogheid Ja, ja, biecht op, schreeuwde de andere door el kaar. Ik maakte mij los uit de handen, die mij vast hielden. Ik was onlangs zoo gelukkig om de jonge dame een kleinen dienst te kunnen bewijzen, zei ik met een waardigheid, die mij zei ven het meest in poneerde, en zij is zoo goed om zich dat te herinneren. Dat is alles. De lange Clemens bleef voor mij staan, zoodat hij mij verhinderde voort te gaan, sloeg de armen over elkaar en zei, terwijl hij mij van ’t hoofd tot de voe ten aanzag Beer, dat was mijn bijnaam uwe wijze van spreken en uwe houding in deze teerder^ geschieden. Spr. schetste daarop hoe in Leiden on enkele andere plaatsen veel gedaan wordt om de moderne godsdienstige begrippen ook onder ffhet volk" te brengen waartoe volgens spr. thans de tijd gekomen is. Volgons prof Gunning en andoren zou men daarin nooit slagen wijl alleen de rechtzin nige vat zou hebben op de kinderen des volks, maar spr. heeft door ervaring geleerd, dat dit laatste niet het geval is. In Leiden werden wekelijks //avond jes" georganiseerd met fabrieksmeisjes, waar be schaafde dames hen, die den tijd anders op straat in slecht gezelschap doorbrengen, op nuttige en aan gename wijze bezighouden en hen leeren hoe zij hun vrijen tijd goed kunnen gebruiken. De onder vinding leert hoe niet alleen die meisjes maar zeUs hun huisgenooten daarvan min of meer een gunsti- gen invloed ondervinden. Spr. zotte uiteen hoe in vele plaatsen do beschaafde vrouw veel kan doen om godsdienst te brengen in de harten van minder bevoorrechten. Niet alleen door een taak te kiezen, waarbij men geroepen is zich geheel en al to wijden aan eene betrekking als b. v. die vtn godsdienst-onder- wijzeres of ziekeverpleegster, maar eveneens door zich, zij ’t ook slechts één avond of enkele uren per week, hot lot aan te trekken»vau diegenen, die vaak welruw en verkeerd handelen, maar in wier gemoed toch steeds nog iets edels en goeds schuilt, dat slechts opge wekt behoeft te worden om tot ontwikkeling te ko men. Spr. had de ervaring dat zelfs de laagst ge- zonkeno nog veel goeds had bepaald slechte menschen zijn er weinig het voornaamste wat den mensch ontbreekt (ook zelfs bij vele meer-ont- wikkelden) was gebrek aan zelfbedwang. Welnu de vrouw, met do tact en het fijn gevoel, waarover zij vaak beschikt, was h.i. goroopen om de arme mis- deoldon te leeren zich zelf te behoerschen en hen iots te schenken van hot voorrecht, dat zij als gods dienstig mensch zelve bezit. Spr. schetste daarop in hot kort hoe de vrouw van moderne richting als //wijkzuster" een hoogst moeilijke, doch zeer nuttige taak kon verrichten, want huisbezoek moest in deze op den voorgrond staan. Spr. deelde verschillende staaltjes mede uit baar werkzaam lereno. a. ook uit haar bezoeken op de ziekenzaal van het Leidsche Ziekenhuis, waar zij geregeld voorlezingen houdt en dusdoende eenige gezelligheid en ontspan ning brengt onder do ongelukkige verpleegden. On getwijfeld wekte haar krachtig woord tot navolging op. Nadat spr. geëindigd had, bracht do Voorzitter haar eon hartelijk woord van dank voor hetgeen zij had medegedeeld. Daarop werd door den heer G. A. D. J. Gabry verslag uitgebracht van de laatste Algemeeno Vergadering en vervolgens werd de ver gadering gesloten. Gisterenavond had eene buitengewone vergadering plaats van de Afd. Gouda van den Nederl. Protes tantenbond. Doze werd gepraesideerd door den heer D. G. van Vreumingen, die met een enkel woord het verlies schetste, dat de Atdeeling leed door het vertrek van haren voorzitter, den heer H. P. Schim van der Loeff, wiens groote verdien sten ten opzichte van de Afdeeling spr. vervolgens in herinnering bracht. Daarop hield Mej. E. C. Knappert, uit Leiden, de aangokondigde voordracht. Zij sprak over de taak van de vrouw in den Protestantenbond. Zij bracht daarbij eerst in herinnering wat de vrouw daarin reeds doet, om vervolgens uiteen te zetten wat zij doen kan en, volgens spr., doen moet. In vele plaatsen van ons land wordt op de Zon dagscholen door de vrouw een hoogst nuttige taak verricht, terwijl zij ook als godsdienst-onderwijzeres hier en daar optreedt, maar voorzeker kon er meer B) Daarmee was het ook afgedaan. Zij liep haastig voor mij uit naar de stad en ik stond met de muts in de eene en den weenenden jongen aan de andere hand, en zag haar na tot hare slanke gestalte door eene kromming van den weg uil het gezicht verdween. Dat ik dien avond te huis bep gekomen, weet ik, maar hoe, weet ik niet. Alles wat ik door mijne ketterijen over liefde en vrouwen vroeger misdaan had, wreekte zich bitter aan mij. Er sloeg zulk eene vloed van gevoelens over mijn hoofd dat ik tot diep Een mijner viiendon de lange Clemens in den nacht rondliep en voor korten tijd alles ver- bijnaam en ik slenterde arm in arm langs Hei ght wat in mijn nadeel was; mijn geheele persoon- delberg’s straten, die wy, evenals elke echte student, lykheid, al mijne gebreken, dat alles was vergeten als ons eigendom beschouwden. door mijne eerste hartstochtelijke liefde. Daar werd de deur van eene winkel geopend en Eerst toen de laatste sterren verbleekten, was ik mijne slanke godin, die daar waarschijnlijk, evenals zoover tot kalmte gekomen dat ik naar huis kon gaan. 1 een gewoon sterveling, inkoopen had gedaan, trad Deze opgewondenheid duurde twee dagen. Ik ver- naar buiten, zuimde niet alleen de colleges dat deden wij byna j Ik hoor nog de gefluisterde uitroepen ‘van bewon- altijd maar ook de veel gewichtigere vechtoefe- (lering van mijne corpsbroeders en hoe verlegen ik w Ik vermeed alle gezelschap, want de ge- ook was i__!_ dachte dat een van mijne corpsvrionden aan uiterlijk zou kunnen zien, hoe het er van binnen uitzag, was mij ondragelijk. Toen ik weder voor het eerst bij de vechtoefenin- gen kwam en mij van alle kanten plagende vragen over mijn te buis blijven werden gedaan, verontschul digde ik mij met ongesteldheid trouwens dat was niet geheel onwaar, want ik begon reeds te beproeven om mijne hartstocht als iets ziekelijks weg te rede- neeren en daar ik er slecht genoeg uitzag geloofde men mij dadelijk. Ik had het schoone meisje, dat myn hart zoo in beweging bracht, niet weer ontmoet en de gedachte dat zij tot de reizende vreemdelingen behoorden, die om dezen tijd Heidelberg onveilig maken en, na een kort oponthoud voor altijd weder verdwijnen, deed eon smartelyk gevoel ontstaan. Op eenen middag, ’t was ongeveer veertien dagen na mijn avontuur, kwamen wij tamelijk luidruchtig uit ons clublokaal. TT»__ Innrrn Plamnnq WHS zijn

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1