SPOT lO, I 1 Wï s WH, Klankspoor LEN 1 •I en Omstreken. BINNENLAND. i Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda Dinsdag 6 December. 5011. azenveen. FEUILLETON. izx ZJZeï. i. bussen. ilechts OOR, rock it tema- nnoodig. De tnaendlng van advertentiön kan geschieden tot Mn uur des namiddags van den dag der uitgave. ai I hl Ja 1.70. Nommer» VIJF CENTEN. ■Alzoaderlyke 13OUDA, 5 December 1892. vrg thuis 10 HANS ARNOLD. Q. te maken, mij scheen bet re/. Gisteren werden ten Raad huize gevaccineerd 44 personen. voegde hij er bij, om mijn eergevoel te l-a-i j moeten Z E Wffl ederen sm: jaegeb, ian neven, et. namen der De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post f Naar het Hoogduitech van en dansen, maar ook in Naar wij vernomen troedt Zondag 11 December a. s. voor de afdeeling /zGouda" van het Algemeen Nederla dsch Werklieden-Verbond op de heer W. Otto, van Amsterdam, een bekend letterkundige, die menige van zijne novellen zal voordragen. Een beperkt aantal introductie’» stelt het bestuur beschikbaar voor niet-leden. cbikt. even goed 7) Alle en dan lachen Met van onderdrukte woede bevende stem v-™ ik hem waarover zoo minachtend te lachen was; hij -"“1 en men de moed niet verliezen zou, die in andere gevallen niet, wat mij beweren kon. aan. zeer weinig GOUDSCHE COURANT. De moeder sloeg hare dochter eenen witte wollen doek om de schouders en toen gingen zij, en met hen de jonker, langs het helder verlichte pad voorbij onze tafel, waar wy alle opstonden en beleefd groetten. De witte doek en de roode muts nooit had ik onze corpskleur zoo leelijk gevonden waren nog nu en dan door de boomen zichtbaar en toen waren zij verdwenen de muziek zweeg en wij alle zwe gen ook. Ik geloof dat mijne vrienden, door de uitdrukking van mijn gezicht, tot het vermoeden gekomen waren dat het gebeurde mij dieper trof dan zij vermoed hadden. Wij stonden alle ontstemd op en begaven ons op den terugweg. Beneden aan de slotberg in de eerste straat kwam ons de jonker tegemoet, die verrast scheen toen hij zag, dat wij reeds op den terugweg waren. Met zijn gewone tact, zweeg hij over de wedding schap en toen een der anderen, alleen om het stil zwijgen te verbreken, vroeg hoe hij zoo snel tot zijn doel gekomen was, antwoordde hy dat het geen kunst- I stuk geweest was, want, toen hij zijnen naam had i genoemd bleek het dat de majoor met zijnen vader bevriend was en daarom had men aan hem toege- I staan wat men misschien aan eenen vreemden zou de dans afgeloopen. Hot had zeker hebben geweigerd. Met mijn persoon heeft het niets Jjaar my scheen het te maken, vor~ ’- - u:;_--- Ua. De jonker gaf de jonge schoone de sparen wat my, ofschoon ik het op prijs had bracht haar naar bare lafel terug, waar de stellen, juist nog meer ergerde, daar ik gevoelde dat te vertrekken. 1 bij mij nret alleen iu rijden - - 1 In de Standaard leest men het volgende Vrijdagavond trad de heer H. M. Dercksen, anti- revolutionair Raadslid te Gouda, voor de antirev. kiesvereeniging te Ouderkerk. ®/d IJsel op, met het doel om de tegenstelling tussehen de Revolutionaire en do Anti-revolutionairo beginselen te doen uitkomen. Vooral met het oog op de aanhangige kiesrecht- ontwerpen was het gesprokene alleszins een tijdwoord. Helder als de dag kwam het in de rede van den heer Dercksen uit, dat er niet alleen eene zeer diepe klove ligt tusschen de revolutionaire en de anti revolutionaire beginselen, maar dat (om bij ons land te blijven) de revolutionaire toongevers met alle macht, die hun ten dienste staat de macht van het geld; van de pers, van maatschappelijke positie, van de wetenschap belichaamd in professoren, lee raren van middelbare scholen, openbare onderwijzers ons volk, in massa, trachten te leiden in de bed ding des ongeloofs, eene bedding met duistere diep ten, met nog donkerder uitgang, zonder God, den God van Oud—Nederland. Vandaar, dat spreker er ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentiën gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD twelk des Maandags verschgnt. ontwikkelden toehoorder weinig nieuws aal hebben geboden, maar voor het volk de eenig ware is. Ik zal mij van bijzonderheden pnthouden, omdat uwe lezers stellig wel op de hoögte van het ontwerp zullen zijn. Ook het debat bood weinig dat der vermelding waard is. Dr. B., die met den spreker I in debat trad, was zoo onduidelijk in zijne bewerin gen, dat én de spreker, én vele toehoorders, waar onder ook uw verslaggever, niet bij machte waren hem te vatten. Dat hij er zich o. a. met de spoor- wegovereenkomsten leelijk inwerkie, werd eon ieder duidelyk door hel antwoord van den heer Valette. Wij hopen dat onze kiesvereeniging op don ingesla gen weg zal voortgaan en qp iedere plaats tot onze Vereeniging behoorende, zulke voordrachten zal laten houden 1 wendde hij zich tot mij en vervolgde’t is toch een moeielijk iets, behalve gij waagt het niemand, zij durven niet eens zoover te gaan als gy. Troost u daarmeê. Terwijl hij sprak trok de Jonker zijne gele glacé handschoenen aan. Eigenlijk geen balhandschoenen, zeide hij, maar wedt gij ook op mij, Clemens Gij hebt er tnch niets tegen dat ik uwe rol overneem, Bfeer? Volstrekt niet, antwoordde ik schynbaar be daard, ofschoon mijn bloed kookte, toen ik hem zoo zonder zich te bedenken over het plein zag gaan en zelfs in dit oogenblik mij zelven moest bekennen, dat hij er zoo goed uitzag. Evenals mij, staarde men ook hem in ademlooze stilte na maar de jonker keerde niet om. Hij kwam bij de tafel en nam zijne muts af ik zag alles zag bod het princesje bloosde en verlegen werd en toen de moeder hulpeloos aanzag r hoe op het gezieht van de laatste eene vroolijke lach kwam hoe de oude majoor met eene- kleine beweging van de hand blijkbaar zijne toestemming gaf en nu zwaaide de jonker met zijn muts naar de muzie kanten, die daarop de wals met verdubbelde ijver speelden en daar zweefde het paar over de door de maan verlichte grasvlakte. Eindelijk was skchts enkele minuten geduurd,yhaar een uur toe. arm en bracht haar naar bare u familie zich reeds gereed maakte om bij zijne hoorders ook op aandron?, dat zij tegen over de revolutionaire zuiging, die ons volk ten verderve voert, den Naam des Heeren zouden hoog houden, voor lienzelven en voor hunne kinderen. Hoe verleidelijk de leuze ook zij, waarmede do geest dor revolutie ’s lands kinderen lokt, er is maarééne leuze, waarmede ons volk moet optrekken, strijden en arbeiden op ieder levensterrein, nl. voor den Heere en Zijnen Christus, voor God en Zijn Woord. Belangrijk was ’sprekers schildering van de con sequentie der revolutionaire beginselen. Zijdie voor deze heillooze beginselen propaganda maken, spelen in letterlijken zin met mmrwat nog te meer’ blijken zal als de volkeren, met name de massa’s de lijn der revolutie tan einde toe afloopen. Volkssoe vereiniteit sluit feitelijk elk denkbeeld van gezag uit, en geeft iu hare voleindiging de wereld aan eene revolutie over, waarbij de Fransohe revolutie slechts kinderspel is. Dat zien do liberalen wel, maar in stede van terug te keeren tot die Fontein des Heils, zoeken ze iu remmen kracht. Geremd wordt de maatschappelijke trein, waarin de vuist wordt gebald tegen het kapitaal en de vloek wordt geslin gerd naar het hoofd van den kapitalist. Met klem van redenen drong de heer Dercksen bij zijn gehoor aan op organisatie, wat de arbeiders aangaat in „Patrimonium», wat do patroons betreft in de „Patroonsvereeniging", wat allo gezinshoofden betreft in eene Anti-revolutionaire kiesvereeniging. Tegenover de Revolutie, die alles uiteenwoelt en alle ordelijke maatschappelijke verhoudingen loswrikt, voegt ons Calvanisten, organisatie op den bodem der H. Schrift. Dit leidt tot éénheid en goede verhou dingen. Alzoo moet ons Christenvolk in den Naam des Heereu en in Zijne kracht een machtigen dam opwerpen tegen den stroom des ongeloofs. Spreker bejammerde het, dat ons Christenvolk in zoo menig opzicht de liberale pers steunt. De antirevolutionaire bladen leiden een kwynend leven Uit Krimpen a/d Lek schrijft men ons: Na het verschijnen van het nieuwe Kieswet-ont- werp besloot onze vrijzinnige Kiesvereeniging voor Krimpen a/d Lek en Omstreken dit belangrijke ont werp meer algemeen bekend te maken door het hou den van volksvoordrachten zoowel hier als elders. Do eerste van deze voordrachten werd alhier gehou den op Zaterdag 3 dezer. Trots het slechte wéér was de opkomst eene bijzonder talrijke, de zaal was in letterlijken zin propvol. Wel een bewijs dat het politieke leven jogir.t te ontwaken, ook in de lagere klassen der maatschappij, want de opgekorpenen wa ren voor verreweg het grootste gedeelté uit den werklieden-stand. De heer T. G. G. Valette heeft zeker in den zin onzer Vereeniging gehandeld door zijne rede zoo in te kleeden, dat zij voor de werklieden vatbaar en duidelijk was. Alle geleerde en scherpzinnige rede- neeringen achterwege latende, besprak hij de hoofd zaken van het ontwerp-Tak op een wyze, die den t om mijnen vrouwenhatenden Beer te vervangen? en toen plaagden my, hetwelk ik dan eens lachend eens bits beantwoordde alleen het stille van den jonker, kon ik niet verdragen. vroeg moest zelf maar eens in mijne plaats geweest zijn dan eens zeggen of ook al mistte men toch niemand van Hij zag mij bedaard Ik heb niet meer en misschien zelfs minder om uw ongeluk gelachen dan de anderen, zeide hij, waarom ik het ongeluk heb om u voortdurend door mijn gezicht of door iets anders te ergeren, weet ik niet en ik zal er mijn hoofd ook niet meê breken. Daarna leunde hij in zijne stoel en rookte bedaard zijn sigaar. Maar wat moet er nu van mijne weddenschap wor den, riep de lange Clemens. Heeft niemand lust

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1