l Buitenlandse!» Overzicht. KEMMSGEnWG. De Cholera kan meestal voorkomen worden door bij de ££RSTE dunne Ontlasting GENEESKUNDIGE HULP in te roepen. Gebruik toch alles gekookt. omdat vele mensoheu, die we uit den aard der liefcle tot jde antirevolutionaire party mogen rekenen, se niet lezen oi er niet in adverteeren. Zoo helpen sij ons volk mede verwoesten door vaak slechte lectuur! Met eene krachtige en bezielde opwekking tot aaneensluiting en verootmoediging besloot spr. zijne zaakrijke rede, die van het begin tot het einde met de grootste aandacht werd aangehoord. De heer Brouwer, hoofd der Christelijke school te Ouderkerk, die de vergadering met gebed en het lezen van Jesaja 55 geopend had en haar met dauk- iegginS sloot, was de tolk der talrijke vergadering (de Chr. school was overvol), toen hij den spreker hartelijk tdank zeide voor zijn ernstig en opwekkend woord. Onder de nouveautés, die dezer dagen bh gele genheid van het St. Nicolaas-feest geëtaleerd wor den, is er één dat vermelding verdient. Hot is een uit Engeland ingevoerd nacht-uurwerkdat zeer practisch is. Het bestaat uit een candelabro met grooto, beweegbare, doorschijnende wijzerplaat, waar achter een kaars. Zoodra men deze laatste aan steekt, draait men de wijzerplaat zoo, dat de wijzer aanwijst hoe laat het op dat oogenbiik is en dan begint de wijzer langzaam te draaien en den tijd aan te wijzou. Blaast men de kaars uit, dan staat de wyzer plotseling stil. Dit nieuw soort „nacht-licht* verspreidt een eigenaardig, zacht licht door de ka mer en zal voor velen edü welkom geschenk zijn. Het is verkrijgbaar bij den heer Th. Schmidt, op de Hoogstraat. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. J. W. Veld horst, thans rijks-ontvanger te Goedureede, is als zoodanig benoemd te Montfoort. De zoogenaamde reisbelasting der dames movr. Valeton, mevr. Wesselink en mej. Blink Schuurman te Utrecht heeft dit jaar 2762 opgebracht; 71 personen hebben daarvoor gedurende kortoren of langeren tijd de buitenlucht geuoten. Het corresjondentieblaadje van TesseUchade meldt: D# beeren scheidslieden door het hoofdbestuur in de afdeeling Amsterdam gekozeu om de quaestie te beslissen, aan wie het legaat, door mej. Zegers Veeckens aan Tesselschade vermaakt, moest worden toegewezen hebben uitgespr&ak gedaandat dit der geheele Vereeniging toekomt, èn omdat dit waar schijnlijk de bedoeling dor erflaatster is geweest èn omdat, mocht dit ook twijfelachtig blijven, dan nog dezelfde beslissing zou voortvloeien uit het organiek recht der Vereeniging zelve, daar alle afdeelingen en correspondentschappen zich verbonden hebben de statuten en het huishoudelijk reglement op te volgen, waarvan ééue bepaling luidt: „Alle legaten, der Vereeniging vermaakt, komen id de algemeene kas, teuzij de erflater een bepaalde afdeeling of corres pondentschap hebbe aangewezen. TesseUchade is dus thans in het bezit van ka pitaal. Toch zou zegt het hoofdbestuur dit kapi taal ons meer nadeel dan voordeel brengen, als het onze leden tot do conclusie dreefonze bijdragen kunnen dus nu wel gemist worden. Want, het ka pitaal bezitten wij, maar van de renten zijn ons soo- veel uitkoeringen van toelagen voorgeschreven, dat i waar gevoel overtrof. De tijd, die nu begon, was de verschrikkelijkste van mijn leven en zelfs wanneer ik nu nog die on rustige dageu terug denk is het of ik nog iets van de koortsige opgewondenheid gevoel, die mij toen het bezonnen denken onmogelijk maakte. Tot myue verontschuldiging kan ik er bijvoegen dat het werkelijk een harde tijd voor mij was. Ik moest aanzien hoe de Jonker, sedert den avond bij de ruïne, steeds een welkome gast was in het huis van den majcor ik moest hem telkens aan de zijde van het Princesje aantreffen hij wie hij reeds scheen te behooreu ik moest het beleven dat de vrien- delijke groet, die mij weken lang tot de gelukkigste sterveling had gemaakt, in eene vluchtige onverschil lige veranderde, terwijl aan ieder duidelijk werd dat de koele houding, die zij ook nog wel^tegenover den begunstigden gast aannam, slechts de laatste poging was van het trotsche meisjeshart om zich voor de algehcele overgave te beschermen. Menig jong meusch zal misschien lachen over de diepe ernst waarmee ik mijne hopclooze liefde op nam maar ik had voor dien tijd nooit bemind en ook later niet meer. Ik had een les gegeven wat er in inij was en, daar ik niets terug ontving, stond ik daar doodarm tenminste arm aan liefde, maar des te rijker aan haat en verbittering die geen gelegenheid om zich te vertoonen lieten voorbijgaan. Dat de beminnelijke wijze, waarop de jonker een overwinnaar is gemakkelijk grootmoedig mijne de Vereeniging vooreerst niet anders dan penning- meesteresse isen onttrok men ons den steun, dien wij tot tot hiertoe mochten ondervinden, dan zouden wij den voorraad in onze depots niet kunnen aan vullen, dan zou zoo menige oandidate, die nu op eenige toelage voor hare studiën hoopt, niet kunnen worden geholpen. Te Berljjn zyn thans de eerste huurrijtuigen mét automatischen prysaunwijzer ingevoerd. De prysaau- wijzer staat gedurende het rijdeu met oen der wielen in verband en gedurende het stilstaau mot een ge woon uurwerk. Dientengevolge wordt de prijs be rekend, in het eene geval naar den afgeiegden af stand en, bjj bet wachten, naar het tydsuur. De passagier behoeft dit niet afzouderlyk uit te rekenen dit doet de prijsaanwyzer voor hem, die het geheole bedrag op eene verdeelde schyf aangeeft. De minister Pierson beweert te raeenen, dat zijne Vermogensbelasting als zij wordt ingevoerd 8 millioen zal opbrengen, en heeft voorts de Bedrijfs belasting noodig om de 4 millioen te vergoeden, die nu het Patent opbrengt. Samen dus 12 millioen. Prof. Van Geer berekent nu echter, in een belang wekkend artikel in de „Vragen des Tyds", dat het gezamenlyk inkomen der 335.000 gezinnen, die de nieuwe bolastingeu zoudon hebben op te brengen, ongeveer 684 millioen bedraagt en de opbrengst dus is te ramen op minstens 16 millioen, waar by dan nog 2 a 4 surplus is te rekenen om verschillende redenen. Er zou dus ten minste 6 millioen 's jaars meer worden ontvangen dan geraamd is, en prof. Van Geer vreest dat ook die millioenen weer „in den bodem loozen put der militaire uitgaven zullen verzinken." De hoogleeraar blyft bij zyn overtuiging, dat oen zuivere njksiukomstenbelaetiug beter ware geweest, vooral ook om de gemeenten, die nu op andere wijze moeten worden geholpen: „een reuzentaak, waar aan geen minister van Financiën zich mag onttrekken." Internationaal congres van draaitollen. Aldus wordt schertsender wijze genoemd eene tontoonstelling in het Westminster-Aquarium (Londen), van draaitollen en speelgoed uil Eugeland, Duitschland, Zwitserland on, voor zooveel mogelijk, ook van elders byeeage- bracht. De Eugelscheu zyn verbaasd over de vele vreemde tollen en al het buitenlaudsohe speelgoed voor kinderen, waarvan veel het oude Engelsche, heeft verdrongen. Dit Neurenberg is eene groote inzending en Neurenberg spaut de kloon met metalen tollen, looden en sikken soldaatjes, trompetjes en zwaarden. Berlijn,. Leipzig, Sonneberg en Finster- wald hebben ook collecties gezonden. Aandacht trekt het vooral dat Jin het Fransche en Duitsche speel*- goed de militaire vdlksoeiging op den voorgrond treedt. De hertog Van Portland heeft in zyn onderaardsoh paleis van Welbeck Abbey een bal gegeven aan eenige duizenden genoodigden. De zalen en onder- aardsche gangen men kan ze wel straten noemen waren door zooveel groen en bloemen versierd, dat de verbaasde gasten waanden in toovertuinen te wandelen. Daar hadden de vijftig tuiniers van den hertog voor gezorgd. Spiegels en verlichting ver hoogden den indruk. In sommige zalen trokken de lompheden en hatelijke aanmerkingen verdroeg, ein delijk voor ergernis plaats maakte, zal niemand ver wonderen. Daar hij echter elke oneenigheid wilde vermijden, ontweek hjj my en de anderen, die mijn temperament en mijn vechtlust kenden, deden hun best om ons van elkaar verwijderd te houden. Ik was in dezen lijd mijne omgeving tot last en ik denk nu nog met dankbaarheid aan de goedmoedig heid, waarmede mijne vriendeu die last verdroegen. Dat mijne woede sou bekoelen wannéér ik den joncer zoo weinig mogelijk aantrof, daarin vergisten zij zich. Juist het gevoel, dat tnen mij als oen wild dier behandelde, voor wien men het voorwerp zijner woede uit den weg neemt, was voor mij ondragelijk en was oorzaak van eefie uitbarsting, die ieder adder zou hebben vermeden. Wij zaten op een avond in den kleinen tuin van eene herberg buiten de stad, die om de heerlijke viscb, die er even heériyk Werd klaargemaakt, druk bezocht werd. Men had een paar kaarsen op de tafel geplaatst en wij zaten zeer gezellig te praten. Ik was juiat dien avond aangenaam gestemd. Ik had het Prin cesje in veertien dagen niet gezien en mijne liefde en mijn ergernis hadden dus geen nieuw voedsel ontvangen De jonker was nog niet verschenen en ik lachte en zei dwaasheden, evenals de andoren. Juist sloeg de lange Clemens my op de schouder en zeide: „Bravo, Beer, nu zijt gij weder de oude, antieke meubels en beroomde schilderijen zeer de aandacht. Maar in oeuige vertrekken en gangen werd het zonderling klinkende geluid van rijtuigen en andere bovenaardsche geruchten vernomen, het geen volgens oen verslaggever een huiveringwekken- den iudruk op de gaBten maakte. Dr. Falb, «le Oostenrijkse he weerkundige, wiens voorspellingen tot nu toe meestal merkwaardig juist zyn uitgekomen, heeft er weer eenige gegeven voor 1893. Zeer groote dampkritigastoriugeu zullen volgens dr. Falb, te wachten zyn op 16 Febr., 18 Maart, 16 April, 15 Mei, 10 en 25 Sept., 25 Oct. en 23 Nov. Groote storingen komen volgens zijne berekeningen op 2 Jan., 1 Febr., 2 Maart, 1 April, 14 Juui, 13 Juli, 11 en 27 Augustus, 9 Oct. en 23 Dec. Voorts zullen er kleinere storingen zyn op 18 Jan., en 30 Mei, 29 Juui, 28 Juli en 8 December. Nederlandsche Schaatsenrijders-Bond. Dezer dagen is eene nieuwe uitgaaf van de Statuten en het Reglement vau den Bond rondgezonden. Wy maken van deze golegenheid gebruik schaatsenrijders of liefhebbers van „yssport* te herinneren, dat zij, door aU lid of donateur tot den Bond toe te treden, de beoefeuing van dit echt Hollandsche wintervermaak kunnen bevorderen. De Bond is gevestigd tJ Amsterdam en stelt zich ten doel a. het scliaatseuryden te bevorderen eu aan te moedigen b. nationale hardrijderijen op de lange baan en internationale hardrijderijen iu Nederland aan te moedigen, te steuuen eu te leiden, waar dit door leden van den Bond verlangd wordt, eu indien by het Bondsbostuur daartegen geen bezwaar bestaat; c. bet deeluemen aan internationale wedstrijden op schaatsen in het buitenland. In de Engelsche bladen komt een oproeping voor om geld te geven, onderteekend door Henri A. Camp bell eu den bekenden boekhandelaar John Mnrrey, ten einde het eerste graf van Jezus, het graf in den hof, te koopon. Er wordt voor het stuk grond, 4 Engelsche acres groot, met de officieele goedkeuring 80.000 M. gevraagd. Verder wordt er 40.000 M. voor overdrachtskosten, het klaarmaken voor de om geving en den aanlog van tleu tuin gerekend, zoodat niet de uitgaaf vau 120.000 M. het echte graf van den stichter van den Christelijkeu godsdienst, in de handen van de Anglikaansclie Christenen kan worden gebracht. Maar is het graf nu werkelijk echt? Voor het aannemen hiervau hebben wij slechts de volgende „bewijzen*. Laurence Oliphant, een erkende autoriteit, beschrijft de plaats van het graf in zijn bekend boek Kat fa aldus: „Men komt bij het graf door een tuin been, die zeven voet in het vierkant istwee steeneu zyn zoo geplaatst, dat men den indruk krijgt als waren zij daar in de plaats van don van het graf wegge- rolden steen. Rechts iu een zijingaog dio op een ruimte met loculos, en vorder in een hol van 8 by 10 voet leidt. Gaat men daarentegen recht vooruit twee tre den naar beneden, dan komt men in een vertrek 7 bij 9 voel groot. Vau ieder der twee zijmuren en den achtermuur uit, loopen drie nauwe gangen naar blijf nu zoo en leer onzen jonker verdragen," toen de genoemde iu ons midden trad. De kleine poort in do muur was roet klimop be groeid, waarvan de rauken naar beneden hingen. Ik zie nog hoe de slanko gestalte zich bukte opdat de ranken rijft* muts niet zouden raken. Hij zag er zeer gelukkig uit. In zijne korte studentenjas stak eene wilde rozenknop. Hij groette ons en nam plants op de eenige ledige stoel, ongelukkig jnist tegenover mij. De knecht bracht hem een glas van de landerijen, die ons alle reeds iets naar het hoofd gestegen was en hoe ge sprek werd voortgezet, ft Was alsof mij de duivel inblies om voortdurend die roos aan te staren en, ofschoon ik my voorgenomen had om op dezen avond alle aanleiding tot twist te vermijden, kon ik niet nalaten om te vragenJocker, hoe komt gy aan die roos? Hij lachte zonder te autwoorden en dat zag ik. Geplukt vroeg ik verder, Intreassert u dat zoo, antwoordde hy ongeduldig, gesteld eens! Ja, zei ik eu gevoelde weder do oude verbittering opkomen, waartegen ik m\j voorgenomen had dezen avond te strijde»». f Nu, dan s.djt het mij dat ik uwe nieuwsgierigheid niet kan bevredigen, zeide hij bedaard en keerde zich naar du audere zijde, om te toopen dat hy dit gesprek niet weuschte voort te zetten. (Wordt vervolgd.) drio andere nauwe kamers, ieder zeven voet lang en zes voot breed, eu aan iedere zydo bevinden zich stoenen en banken, waarop lylcen gelegd konden worden, met een nauw gangetje er tusscheu. Het geheele graf kon daardoor zes lijkeu bevatten. Dat dit het eerste graf is geweest, beweert Oliphant niet. Hij zegt aileen dat het eenige Joodsche graf, dicht bij de inuren der stad aan de noordzijde is, en niet ver van de plaats welke met tamelyko zekerheid als Golgotha wordt aangewezen. Dat graf is dicht bij de plaats welke iemaud voor eenige jaren voor 50 Napoleons kocht en korten tijd daarna aan de La tijnen weer verkocht voor de som van 1000 Napo leons, omdat daar de overblijfselen van do kapel van Stephunus den martelaar gevonden worden. Generaal Gordon die even voor zyn vertrek uaur Khartoem, waar hij, aoouls bekend is, gedood werd, langen tijd in Jeruzalem vertoefde, heeft deze plaats bezocht en voor het echto graf van Jezus gehouden. Ü6 vereering, welke deze man, met oen zeer niys- tiscbo natuur begaafd, in Engeland geniet, was wel voldoende, om aan zijn overtuiging geloot' te doen schenkeu, en het is dus ub-t zeer verrassend dat de aartsbisschop van Canterbury mut een gevolg van bisschoppen, kanunniken, dekenen en predikanten van de Aoglicaausohe Higlt-Church do oproeping van de hoeren Campbell en xWurrey ondersteunt. Men moet niet onopgemerkt laten, dat dezur dagen Üo spoorwpg van Jaffa tot het dal van de Laute niet ver van de Jaffa-poort geopend is, dat oen mystieke aandrift de Auglikaanache kerk onweerstaanbaar naar het Oosten dry ft, sinds do rituulistische richting de overhand verkrogen heeft; dat het echte gruf van Jezus Christus als bedevaartplaats een Zter goede speculatie is, ook als men voor die paar aores even veel moet betalen als voor bouwterrein iu ecu netto voorstad van Londen. Een grafkerk in Anglikaanschen stijl buileu de poort vau Damaskus, om het preteutieuse etablisse ment binnen de muren concurrentie aan te doen, is zoo kwuad niet bedacht. Er zijn immer», zooals men weet, ook twee tuinen van Gethsemane, om vau andere dubbeltallen niet te sprekeu. Iu JDe Gids van December, dia verschenen^ is, zet prof. Buijs zyn beschouwingen voort over het kiesrecht. Hy handelt eerst ujtvoerig over het referendum het beroep op het volk, op do kiezers, niet over de samenstelling dor Vertegenwoordiging, maar over maatregelen van wetgeving. Dat middel oin de te groote macht van een Parlement te beperken, acht de hoogleeraar eer een „gevaarlijk" middel, dut be doelende het Parlement een stcunsel geven tegen „topzwaar worden", den val vun het parlementaire stelsel maakt tot een reeds voldongen feit, Een beter standpunt vindt hij in een goed geor ganiseerde eu zelfstandige Eerste Kamer, welke ook recht van initiatief eu van ameudemeut heeft. Maar het laatste heeft men haar bij de Grondwetsherzie ning niet tóegestaan eu in andere opzichten niet begrepen, welke beteekeuis der Eerste Kamer by eeu zeer uitgebreid kiesrecht behoort te erlaugon. Tegenover de macht der Tweede Kuiner ontbreekt dus schier alle tegenwicht en ook de zedelijke invloed van de Kroon „om redenen welke iedereen be grijpt ook zonder dat ik ze noem," zegt de hoog leeraar, zal zich rerraoedelyk in een lange reeks van jaren niet in zijn volle kracht kunnen doen gel den. Dit maakt de beslissing over de kiesrechtrege ling een hoogst gewichtige zaak. Geleidelijke ont wikkeling ware veiliger. Wil men eenerzyds zoo weinig mogulyk zelfstandige personen vau de stembus weren, anderzijds de belangen van den Staat niet verwaarloozen, dan ware misschien de beste wijze om tot overeenstemming te koinoc, dat men deze twee eischen steltlo. dat zy do beschaving bezitte welke de lagere school voor elkeen beschikbaar houdt en 2o. dat hy zyn aandeel, groot of klein, in de las ten van het Rijk bydragen. Waren de rijks directe belastingen thans reeds, her zien, dan zou men een goeden grondslag bezitten. De bezwaren van verband tusscheu kiesrecht en be lasting erkent de schrijver, maar zij waren al zeer gering, als men eiken aanslag, ook den kleiuste, vol doende acht. Nog veel grooter is het bezwaar, dat de Regeering de bedeelingslijsten w*l laten beslissen, Het grondwettige bezwaar tegen «le ontwerpen dor Regeering geoppord, beaamt prof. Buijs niet. Hy erkent dat de gewone wetgever eigenlyk guheul vry is iu het bepalen der kouteekonen. Verwerping der voovstHlsn zou noodlottig wezen, daarom hoopt hij dat Regeering en Vertegenwoordiging niet# onbeproefd «ullen kten om aiobn ver een anderen en meel* etrffltégeti maatstaf van -welstand-te verstaan. Slaagt inen daarin niet, dan zou hij zelf de verant woordelijkheid voor de wet niet durver, aanvaarden, maar hij erkent dat het raoeilyk is te zeggen welk kwaad dan het ergste ware. In allen gevalle acht hjj twee voorwaariien'noouig, nl. dat levens het kiesrecht voor do gemeenteraden wordt geregeld en dan ook de kiesdistricten voor de Provinciale Staten, wat van irewicht is voor de onafhankelijkheid der Eersto Kamer. Dat mogo cenigen tijd kosten, maar het vaderland is toch met verloren vraagt prof. B. als deze yverige Regeering nog een jaar langer haar arbeid mag voortzetten? Uit Parijs wordt bericht: Casimir Périer heeft van het vormen van een nieuw kabinet afgezien. Tweemaal had president Carnot een onderhoud met Bourgeois en in de couloirs werd verhaald dat laatstgenoemde, zwichtende voor den aandrang van Gamot, bereid zou zijn de portefeuille van binnen- landsche zaken te aanvaarden; doch nu ook Casimir Pélier als kabinetsformeerder bedankte, verliezen dezo berichten hunne waarde. President Carnot heeft, na de weigering van Casimir Périer, opnieuw Bourg. ois ontboden, doch het bericht, dat hem do samenstelling van een ministerie is op- gedrageu, wordt tegengesproken. De cjustiiutioneele rechterzijde besloot elk kabinet te bestrijden, dat zou toestemmen iu de verdaging van den arbeid der enquêtecommissie en dat niet voornemens zou zijn, het volle licht in tie Panama zaak te verspreiden. Aungaande de enquête-commissie wordt gemeld, dat zij twee harer leden heeft afgevaardigd, o'm de onderieeken&ars van de hedenmorgen in beslag ge nomen 26 cheques uit te noudigen voor haar te verschijnen. Intusschen heeft de commissie, na voorieziug van hei proces-verbaal betreffende de inbeslagneming der cheques, besloten du zaak geheim te houden, totdat de onderteekenaars zullen gehooid zijn. Dit besluit heeft algemeene verwondering gewekt eu men gelouft dat het aanstaande Maandag door den heer Julieu in de Kamer ter sprake zal gebracht worden. Zoover men wuet, is geen enkel lid der tegen woordige Kamer van Afgevaardigden iu de Panama- zaak betrokken, maar welleden van de vorige Kamer. Men spreekt meer bepaaldelijk van oen afgevaardigde der couservatiove partij en van één of meer senatoren. De repuUlikeinsche partij zou Diet Int ergst by de zaak zijn betrokken. Terwijl de bovengenoemde twee leden der com missie zich van hunne taak kqreteu, ontving de voor zitter Bris8ou een brirf van Martinwaarin wordt verklaard, dat geen enkel afgevaardigde geld hoeft ontvangen noch voor fijn s^üfi^nqch om invloed op het Parlement te oefenen. Hel is de Panama-maat schappij, schrijlt hijdie de aandacht tracht af te leiden, door het Parlement te boschuldigen. De schrijver wonsekt geconfronteerd te worden met Charles do Lesseps eu Foutaues. De afgevaardigde Germain, voorzitter van den raad vau bestuur van het Crédit lyonnais, spreekt de beweringen tegen, laatstelijk iu de Kamer van Afge vaardigden ten opzichte van deze instelling door Provost Launay gedaan. Blijkens de lyst der in beslag genomen cheques ontving Cornelius Herz 2 millioen, Chabert 335,000, Davoust 50,000, Mohn-Reiuach 40,000, Duvergé 40,000, Farro 40,000, Eloim 25,000, Simeon 25,000, Crédit Mobilier 20,000, Aigraar 20,000, Ca9tolnau 20,000, Buster 20,000, Praslon 20,000, Albert Grévy (senator) 20,000, Léon Renaud (id.) 25,900, Paul Smit (bedrag onbekend). Chevillard ontving ten behoeve van don oud-minister Barbe vijf cheques, waarvan het bedrag niet wordt opgegeven. De Cocarde maakt melding vau eeu gerucht, dat de uaaui vau Adolplie Carnot voorkwam op de lijst van de houders der cheques. De Agence havas kan dit ten stelligste tegenspieken. Gelijk in het telegraphisch bericht uit Berlijn is gemeld, heeft de rijkskanselier, in den Rijksdag sprekt-ode over het legerplan» onder anderen teken non gegeveu, dat hy de man ia, wieu men het heeft te danken dat er is afgezien van eene verhooging der tabaksbelasting. Ofschoon het nu genoeg bekend is, hoe het legerplan in verband staat met belasting plannen, is het niet ondienstig ami eigenlijken zin dezer verklaring van Goprivi «gaigwina nader te om- ■chryveii. i- De afgevaardigde Rickert had gezegd, dat mjitai- ren iu hunne eischen slechts acht geven op hunne mi litaire aangelegenheden en niet op de economische omstandigheden. Hierop antwoordde Caprivi„Ik kan dit geeqe juistp opvatting noemen, vooral niet mat betrekking tut tkaMeflttrphun Ik JcnO-my b- roe- pen op liet getuigenis mijner collega's, dat er in het legerplan op een veel hooger bedrag van jaarlyksche uitgaieu was gerekend dan thans er in wordt ge vraagd. Toen ben ik het geweest, die heeft weten te vinden op welke punten het plan zoodanig kon worden beperkt dat het ken worden voorgedragen zooals het thans is ingediend, welke beperking zich zoover hoeft uitgestrek», dat men heeft kunneu afzien vau eene vurhooging der tabaksbelasting. Derhalve, voor zoover het woord militairen ook op iny gemunt mocht zyn, kan ik verklareu dat in die zaak de mi litair wel degelyk heeft acht gegeven op de economi sche omstandigheden.* In deu loop van het debat was onder anderen ook hesproken van een vroeger legerplan, namelijk dat vau den voorraaligen minister van oorlog Verdy. De rijkskanselier verklaarde, dat dit goeu eigenlyk ont werp was geweest, doch slechts eene schets ter be oordeeling voor het Pruisische ministerie. In dat stuk was als eisch gesteld 110 nieuwe batterijen. Thans worden er slechts 60 govraagd. Verder liep het nog uit op eene formatie van 9 nieuwe regi menten cavalerie, terwyl er thans slechts aanvraag wordt gedaau om 12 oskadrons. Ook bestonden er bij het plan van Verdy motieven, die op het tegen woordige legerplan niet kunnen worden toegepast. De heer Bebel vond het wel van belang, dat er thans veel minder wordt gevraagd; doch was men nu verzekerd dat het daarbij zou blijven? Vol strekt uiet. Na verloop van eenige jaren zouden er toch wel alweer vorder strekkeudo plannen worden iugedieud. Voor het oogenbiik was hiermede dit puut afge daan. Gelijk men weet, was het legerplan ook niet aan de orde, maar werd het slechts aangeroerd in de algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting. D° Italiaanscho bladen deplen thans mede, hoe het geschil tusscheu den Suuaat eu <1« Regeering is opt- stuan over de Senaatsbeuoemiogeii. Zoopls men weet werd doer den Senaat de benoeming van een der nieuwe leden, den heer Zuccaro Floresta, met 69 tegeu 52 steramen nietig verklaard. Deze minder gebruikelijke daad geschiedde op grond van een overeenkom®, door den benoemde met den Minister president Giolitti aangegaan. Kort véor de algemeene verkiezingen had de Minister deu heer Zuccaro verzocht in hot district Franooville zijn Candida— tuur in te trekkeuten eiude plaats te makeu voor den heer Fulci waarin de heer Zuccaro alleen wilde toestemmen, indien hem een geschre ven toezegging werd gedaan van een benoeming tot lid van den Senaat en die was hem dan ook verstrekt. De zaak kwam ter kennis van verschillende leden van den Senaat, die er by den heer Gioliti op aandrongen zijn belofte niet gestand te doen en ook de Koning moet zich in dien geest met het geval bemoeid hebben. De heer Gioliti eohter meeudo anders te moeten handelen. Men zal moeten erkennuu, dat dil verkiozingsgeknoei ten minste nieuw is. Jay Gould, de sphinx van Wallatwst, die 33 jaren lang de Amerikaauscho spoorwegmarkt gemystifieerd en geleid heeft, is eindelijk dood. „Kiudelyk*, want houderden malen is hot doodsbericht reeds ongegrond verspreid. Als gewetenloos» behendigheid een groote eu edele eigeuschap is was hij een der grootste man nen van dezen tijd. Na een avontuurlijk leven be gon hij in 1859 zijne spoorwegspoculatiën. In korton tyd bracht hy enkele kleine maatschappijeu, die in staat van bankroet verkeerden tot bloei. Ieders aandacht trok een dergelijk talent om langs een neerd&lmil rail omhoog te klimmeu. Het meest be rucht was Gould's groote goudhausse omstreeks 1869 die by hare ineenstorting millioenen benadeelde of gehoel ruïneerde, terwijl Gould zelf het geld in zyn schatkist zag vloeien. Met d«. crisis vap 1873 inde spoorwegen maakte hij een ongehoorde winst. Gould bouwde ot beheerschle 20,000 KM. spoorweg met 650,000,000 dolls kapitaal en had het voornaamste aandeel der New- York Tribune, een der beste repu- blikeinsche bladen. De BURGEMEESTER van Gouda, brengt bij deze te; kqums van dé bolangbebboudeu, dat door déP Heer JProvipcialen Inspecteur der Directe Belas tingen enz. te Rotterdam op den 29sten November 1892 is executoir vorklaard het Kohier van het Patentrecht No. 7, dienst 1892/93 (2de kwartaal). Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in banden van den Heer Ontvanger, dat ieder dip daarop VQQrkPöR verplicht is zijnen aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoeu, en dat heden ingaat do termijn van Drie Maanden, binnen welken de reclames bohooron te worden ingediend. GOUDA, 5 pep^mber 1892. De Bui genieester voornoemd. VAN BERGEN IJZKNDOORN.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2