VRIENDSCHAP. 3ILS 1st EEN, ^schilderde anskerk te is der St. lingen enz. gk levens- N° 5014. 1892. 4Z. leren, BINNENLAND. IBP 9 Vrijdag 9 December. Nieuws- en FEUILLETON. :rra. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. it van en Kaas De inzending van advertentiön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. n Oorlog. L.S., hier, waar 40 en Kz- voor- kurk, KIS. L. lRE leth, LtS. KMAN. L Afzonderlijke Nommere VIJF CENTEN. Op vermoeden (Naar het Duitsch.') lateen). bescheiden te De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjje per drie maanden is 1.25, franco per post l.TO. ■yrxitter. Secretaris. klauwzeer is uitgebroken bij don Vliet te Stolwijkersluis onder de bedrog in den boterhandel een paar mon- B. te Pa- E., huisvr. van L. v. d. S. te .ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentiën gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags verschjjnt. nodigt alle te Gouda 'entering ig8uur. jj den Heer )RPS 0F- latschappjj goudsche courant. .KUNST- Boelekade. door Ko- evr. OLI- ifkapt. W. teerlingen Door het Bestuur der Remonstrantsche Gemeente alhier is het navolgende alphabetisch gestelde viertal opgemaaktG. Buisman Jz., predikant te Delft; H. L, Oort, predikant ie DokkumDr. J. H. de Ridder Jr., predikant te Meppel; Dr. B. Tideman Jzn., pred. te Haarlem. Sebroeders i pen, dat wy een groot aantal gouden ringen, étuis i met zilverwerk, antieke en moderne vazen en vooral eeno schoone collectie van zeer fijne en kunstig ge maakte damesbandwerken opmerkten. Ons gaf het geheel nu reeds den indruk, dat de tentoonstelling i een genot op het gebied van kunst en nijverheid, on wij zouden den Comité-leden wel durven vóórspellen, dat zij van het beperkt aan tal loten, tinna nog disponibel, door de bezoekers der. expositie spoedig ontlast zullen worden. Blijkens het afdeel in gsonderzoek van het wetsont werp tot verlenging van den invoeringsterraijn voor de vrije- en ordooefeningen, waren zeer veel leden van oordeel, dat de aanneming van dit wetsontwerp geen ander gevolg zou hebben, dan dat men over twee jaren voor dezelfde moeilijkheden zou staan, die thans de toepassing van dit artikel der schoolwet verhinderen. Zij meenden dat daarom roeds nu in de wettelijke regeling van het onderwijs in de vrije- en ordeoefe- ningen der gymnastiek verandering gebracht moest worden. Men betreurde daarom ook de late indiening van dit ontwerpomdat nu aan de Kamer niet de tijd gelaten was, om te overwegen, of niet op betere wyze dan door verlenging van den gcstelden termijn aan de bestaande bezwaren kon worden tegemoet ge komen, Deze bezwaren tegen het wetsontwerp werden door de meerderheid gedeeld. Door sommigen werd voorts nog betoogd, dat, indien de vermelding van het onderwijs in de vrye- on ordeoefeningen uit de wet verviel of althans dit onderwijs niet verplicht werd gesteld, daarvan geens zins het gevolg zou zijn, dat het niet meer zal ge geven worden. Zij wenschten het wetsontwerp dan ook in dier voege gewijzigd te zien, dat de verplich ting om onderwijs in de vrije- en ordeoefeningen te geven uit de wet verviel. Vele andere leden konden zich met het voorstel der Regcering vereenigen, al werd ook hunnerzijds het gewicht der bezwaren tegen de bestaande bepa lingen niet ontkend. Deze leden drongen er met nadruk op aan, dat de Minister zich in elk geval voor milde toepassing der wet zou verklaren. In één afdeeling werd vrij algemeen de wensch uitgesproken, dat de termijn der verplichte invoering van het onderwijs in de vrije- en ordeoefeningen niet tot 1895, maar tot 1897 zou worden verlengd. Naar wij vernemen is aan het Ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid het plan in bewerking om een lijntje te leggen van ZevenhuizenOud- Terbregge, waar het zal aansluiten aan de om Rot terdam te leggen ceintuurbaan. Dit lijntje zou voor deze streek die thans nagenoeg allo directe commu nicatie met Rotterdam mist, een groot voordeel zijn. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Veghel zijn uitgebracht 1237 stemmen. Gekozen is de heer B. R. F. van Vlijmen, met 1054 stemmen. De heer jhr. Jos. de la Court had 158 stemmen. In het hoofdkiesdistrict Zevenbergen zijn uitge bracht 1071 stemmen; van onwaarde 36. Gekozen de heer E. van der Kun, met 900 stemmen. De heer mr. Th. Borret had 56 stemmen. Op vermoeden van zijn heden morgen door de Politie sters boter in beslag genomen van J. pekop en G. - Gouderak. in haar eigen hoofd verder uit te spinnen dat kon zy zoo heel stilletjes doen dat hinderde niemand. Daar zat zij dan nu met den catechismus op haar schoot, terwijl baar magere beenen bengelend neerhin gen, met een paar versleten klompjes aan de voeten, en tuurde in de vlam op den haard, of op den zwarten muur achter den aardappelenpot. Uit dien pot zou best een schoone prinses kunnen opdagen en zij zou een staatje in hare hand kunnen hebben en drie slagen te gen dien zwarten muur kunnen doen, en dan zou die muur opengaan en een prachtig kasteel met een me nigte lichten te voorschijn komen en in groote zalen zag Lalla het bestralende licht op het zilver en op de fluweelen meubels schitterenen de prinses zou haar bij de hand nemen en dan zouden zij te zamen dat kasteel binnengaan en dan zou die zwarte muur we der achter haar dichtgaan en dan Daar hoorde zij voetstappen in het voorhuis en hot geluid van iemand die de sneeuw van zijn voeten af stampte. Natuurlijk was het Nils, die van het houthak ken, ginds in het bo=ch, thuis kwam. Zij hoorde hem met Bertha pratenaanstonds zou hij binnenkomen. Lalla hield veel van Nils. In de eerste plaats omdat Bertha hem ‘liefhad en vriendelijker en aardiger waa in zijne tegenwoordigheid. En dan mocht zij hem ook gaarne lijden, omdat hij altijd vroolyb was. Als de boer of z/de vrouw” er niet bij waren, dan kon hij soms de grappigste vertooningen doen; van een hoofddoekje twee oude mannetjes maken, zijne vingers Het ^nond- en veehouder J. van gemeente Haastrecht. leelijke oude vrouw en dit gaf aan haar verschijning iets van een dwerg. Alles aan dit mismaakte we zentje was leelijk, behalve een paar glinsterende, groote, grijze oogen met groote oogappels, benevens de zware donkere wenkbrauwen, die er zoo vreemd uitzagen alsof zij met houtskool waren geteekend. Wat aan het gezicht der kleine heks ook nog iets zeer bijzonders verleende, was het steile, grijze haar, dat alleen aan de punten een weinig in het gele tintte en dat kort en ongelijk was als het haar eener oude vrouw aan het achterhoofd droeg zij het in een dun staartje gevlochten, dat met een draad zwarte wol was vastgemaakt en zoo langs haar mageren hals af hing. Lalla behoorde tot degenen wier geboorte onder de rubriek van ^ongelukken" pleegt te worden gerekend en zij bad altijd het besef gehad, eigenlijk geen recht van bestaan in de wereld te hebben. Zij wist, dat zij iedereen in den weg stondmaar zij deed haar best dit goed te maken door heel stil en bescheiden te zijn en nooit drukte te maken. Speelkameraadjes had zij hier op de hoeve nietbe zigheid evenmin, want zij was nog zoo klein. De weg naar school was al te ver. Maar de dienstmeisjes had- u den haar leeren lezen bijbelsche geschiedenis en haar tienjarig kind, zonder vleesch op het catechismusboekje. Zij had overigens de volle vrijheid alles te lezen wat zij wilde: stukjes van de krant, die - leelijk gezichtje, met een grooten mond zij toevallig meester was geworden, of liedjes en ver- mgevallen wangen een ernstig gezichtje, dat nooit haaltjes, die de meiden «.Adatf m«. het gezicht eener 1 debrachton. Als zij de sprookjes uit had, begon zij die 1) Buiten streek de wind om de hoeken van het huis; nu en dan joeg bij de sneeuw in dw.irlende vaart omhoog, zoodat zy tegen de ruiten aansloeg als een hand vol zand of kiezeltjes. Lalla zat op de turfmand, met baar catechismus boekje op den schoot, maar zy las nietzij zat slechts m bet vuur te staren, dat, onder den grooten pot met aardappelen, pruttelde en knetterde, terwijl van tijd tot lijd een blauw vlammetje zich zachtkens en voor zichtig van tusseben de zwarte turven te voorschijn waagde. Hot licht, dat van de lamp zonder kap, die aan den muur was vastgemaakt, uitstroomde was nauwde te hoog opgedraaide pit zond verstikkenden walm tot de zoldering opmaar beneden in de sche mering speelden roede lichtvlammen op den blankge- schuurden koperen waterketel. Lalla was een njf mets dan vel over botten. Zij had een end V -WM VIII scheen te kunnen lachenhet was Door het Comité, dat zich belast hoeft met de regeling der lotery voor de oprichting van een R.K. Weeshuis alhier, zal in het voormalig //Vlaamsch Linnenhuis" aan de Gouwe, op 27, 28 en 29 dezer eone tentoonstelling gehouden worden van de voor werpen voor de gelukkige winners in bedoelde lotery bestemd. Op Vrijdag den SOsten dezer heeft vervolgens de verloting plaats, waarna zoo spoedig mogelijk in ons Blad eene lijst zal worden opgeno men van de winnende nummers. Wij vertrouwen, dat het Comité veel succes zal hebben met zijne expositie, want de geringe entreé- prijs van 25 ets. kan, dunkt ons, slechts weinigen weerhouden, om te gaan zien, hoe Katholieken en andersgezinden van hier en elders door prachtige geschenken gewedyverd hebben, om den ijvervolleu pastoor der St.-Jozefs parochie in zijne grootsche on derneming te steunen. Op dit oogenblik kunnen wij nog niet uitweiden over de vele prijzen, die om hunne kostbaarheid of kunstvolle bewerking byzonder onze aandacht trokken. Alleen willen wij aanstip- GOUDA, 8 December 1892. Bij Kon. besluit is aan A. W. Roes op zijn ver- werkelijk zal aanbieden zoek eervol ontslag verleend als 2e luitenant bij do dd. schutterij te Gouda, onder gehoudenheid dat hij de op hem uit kracht der wet nog rustende ver plichtingen als gewoon lid dor schutterij volbrenge. te lezen wat zij wildestukjes van en knechts op marktdag me-

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1